Burgerlijke Stand STADS NIEUWS DONDERDAG 1 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 f Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal Bij onze agenten /O cent per week; f 2 60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT HET WEER? GUUR. De BUI seint: Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor de kuststrook: Meest krachtige wind tusschen Zuid-West en West, zwaar bewolkte lucht, afgewisseld met perioden van opklaring, regenbuien met kans op cnweer, guur weer. Voor het binnenland: krachtige tot ma tige wind uit Zuid-West tot Zuid, afwisse lend bewolkt, enkele regenbuien, guur weer. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Heidér: licht bewolkt, krachtige Z. W. wind, 8 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, krachtige Z. wind, 7 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, matige Z. Z. W. wind, 5 gr. C. Groningen: licht bewolkt, matige Z. Z. W wind, 5 gr. C. Maastricht, half bewolkt, matige Z. Z. \V. wind, 6 gr. C. HET WEER IN HET BUITENLAND. Het hoofd-minimum van de Oceaan-de- pressie verplaatste zich naar het gebied tusschen IJsland en Schotland, en vertoont neiging tot opvullen. Secundaire daalge- bieden van den luchtdruk trekken tot op grooten afstand van het hoofdminimum van West naar Oost of Noord-Oost en geven het weer om het Kanaal, op de Britsche Eilanden en om de Noordzee een onguntsig karakter. Perioden van opklaring wisse len af met tijden van buiig weer, op som mige plaatsen vergezeld van onweer. Op den Oceaan heerscht tot ver in het Westen stormweer. Bij de Azoren neemt de druk geleidelijk af, doch houdt de toestand van 2omertemperaturen aan. Bijna alle stations melden regen. De temperatuurverdeeling in Centraal-Europa is gelijkmatiger gewor- ëan en de vorstgebieden zijn aldaar ver dwenen. In Scandinavië blijft de tempe ratuur boven normaal en komt ook geen vorst voor. In Noord-Italië en het Alpen gebied is het weer windstil en rustig, echter met zware bewolking. LUCHTTEMPERATUUR. 7.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ca.: Van Woensdagnamiddag 4.22 uur tot Donderdagmorgen 7.17 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 2 Dec. voorm. 9.45 en nam. 10.10 uur. Maan op 13.08 uur Vrijdagmiddag. Maan onder 2.44 uur Zaterdagochtend. Academienieuws LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Rechten: de heer E. Ph. J. Bouman, Den Haag; Voorbereidend kerkelijk examen*, de heer L. J. G. Veenendaal, Den Haag, P. M. Mentzel, Rotterdam. LEIDEN. Geboren: Catharina Antonia Johan na, dochter van A. J. A. Warmond en E, S. v. Staden Adriana Hendrica, dochter var J. F. Montanus en M. C. P. Verkerk Anna, dochter van G. van 't Hoog en M. N. Domburg. Getrouwd: L. J. v. d. Berg jm. en R. van Leeuwen jd. A. Ravensbergen jm. en M. M. Hasselo jd A. A. Nijp jm en H. C. Beerenfenger jd. Overleden: J. Groeneveld wedn. 85 jsar C. Osinga m.t 66 jaar en D. van Blom m., 60 jaar. RECHTZAKEN DE ZAAK VAN DE MARECHAUSSEES UIT OSS. De Centrale Raad van Beroep heeft he den een aanvang gemaakt met de behan deling van de bekende zaak van de mare chaussee te Oss. Zooals men weet, hebben de zes onder officieren, die tot de brigade van de ko ninklijke marechaussee hebben behoord, en die eerst van hun opsporingsbevoegdheid ontheven en vervolgens overgeplaatst zijn, ir eerste instantie bij het ambtenarenge recht te 's Gravenhage een klacht aanhan gig gemaakt tegen de besluiten en hande lingen, welke tot deze ontheffing en over plaatsing hebben geleid. De klacht tegen het ontnemen van de op sporingsbevoegdheid was gericht tegen den minister van justitie, terwijl die betreffen de de overplaatsing zich richtte tegen den inspecteur van het wapen der koninklijke marechaussee, kolonel van Selm. In beide zaken zijn de klagers door het ambtenarengerecht in het ongelijk gesteld, van welke beslissing zij in beroep kwamen. Evenals in eerste instantie werden ook thans de belangen van de marechaussee's bepleit door mr. R. A. James uit Apeldoorn, terwijl ook nu namens den minister van justitie de beroepen werden bestreden door mr. P. Meyes van het departement van justitie. Als verdediger van kolonel Selm trad op majoor van Hoek. Samenstelling van den raad De Centrale Raad van Beroep was als volgt samengesteld: dr. E. J. Beumer. fun- geerend voorzitter; mr. van Basten Baten burg en mr. Kuyper, leden; mr. van der Ven,' griffier. De getuigen Als getuigen waren opgeroepen van de zijde van den minister: de procureur-gene raal bij het Bossche Gerechtshof, baron Sp. van Woerden en burgemeester Ploeg makers van Oss. Voorts had mr. James op geroepen den substituut-officier bij de Rechtbank te 's Hertogenbosch, mr. van den Burgh, den jeugdleider van Bergen uit Oss en de zes wachtmeesters. Van de wachtmeesters waren er vier verschenen. Niet opgekomen waren Roffer, die inmiddels den militairen dienst heeft verlaten, en Tap. De belangstelling. Ook thans was de belangstelling voor deze zaak van de pers weer groot. De be langstelling van het publiek was echter veel geringer dan bij de behandeling in Den Haag. Het getuigenverhoor Het eerste wordt behandeld de zaak van den klager R. In deze zaak wordt als ge tuige gehoord de wachtmeester van den Bergh. Getuige verklaart, dat de manufac- turier B., die betrokken was bij de ver duistering van ziekengelden, op een avond in Maart zeer laat bii de kazerne kwam en toen zeer zenuwachtig deed en om de zaak heen draaide. Verscheidene keeren had ge tuige reeds ten huize van B gezegd, dat deze zich bij de kazerne moest melden. Aan dit verzoek had B. tot dusverre nim mer voldaan. Op den bewusten avond heeft getuige B. voor wachtmeester Roffer geleirl. Tiidens het verhoor loochende B. eerst de feiten en daarom is hii gedurende den nacht vast gehouden. Dit is ook geschied, omdat ge tuige bang was, dat B. het meisje, waarvan hij geld had ingehouden, zou bepraten. La ter heeft B. inhouding van het geld erkend en verzocht, in het proces-verbaal op te ne men, dat hij bereid was het geld terug te storten. Inderdaad heeft B. later na zijn vrijlating een regu van een postwissel ge zonden. Op hem is echter geen enkele pressie uitgeoefend. Daarna voegt de president de verschillen de zaken samen. Hierop wordt als getuige gehoord de substituut-officier van den Burgh. die ver klaart, het geval van der. manufacturer van den aan\ ang af als een civiel-rechter lijke zaak te hebben beschouwd. Voorts antwoordt getuige bevestigend, dat hij op 1" November aan wachtmeester de Gier bevel heeft gegeven zich verder te onthou den van zaken, waarbii gemeenteaangele genheden waren betrokken. Op een vraag of getuige na 15 Novembei ooit op wacht meester de Gier aanmerking heeft gemaakt, dat hij zich toch met gemeentezaken be moeide. zegt getuige, dat er na dien datum nog slechts één dergelijke zaak is voorge komen. Wat de beide geestelijken betreft zegt getuige wel -ens te hebber verklaard, dat, wrnneer er geen strafvervolging zou plaats hebben, hij het toch wel wenschelijk zou vinden, alles aan den bisschop ter kennis te brengen. Van het feit, dat reeds in 1931 een onderzoek tegen pastoor V. geen resul taat had opgeleverd, was getuige niet op de hoogte en niemand heeft hem daarvan in kennis gesteld. Ten aanzien van den bankier van den Ho ven zegt getuige steeds aanleiding gevon den te hebben tot diens arrestatie. Op last van den procureur-generaal h^eft getuige van vervolging in deze zaak moeten af zien. Aan getuige is voorts niet bekend, dat vóór 1 April 1938 de brigade te Oss zich aan terreur en domheidsmacht zou hebben schuldig ger. aakt. Tenslotte zegt getuige nimmer aan de integriteit van den burge meester van Oss te hebben getwijfeld. Wachtmeester van den Bergh verklaart vervolgens door middel van den rijksklerk Vermeulen Je opdracht van de Gier te heb ben ontvangen om bankier van den Hoven te arresteeren. Deze opdracht heeft getuige doorgegeven. De arrestatie is daarna ge schied en deze heeft geen oploop veroor zaakt. De volgende getuige is opperwachtmees ter Curfs. Deze zegt, dat werkloozen na een contra-verhoor bij den burgemeester zich herhaaldelijk daarover in de kazerne kwamen beklagenu. Wachtmeester van Rennes, daarna als getuige gehoord, verklaart er bij tegen woordig te zijn geweest, dat wachtmeester de Gier op 12 Maart met den substituut officier heeft gesproken over de beide pas toors. Daarbij heeft mr. van den Burgh gezegd, dat er betreffende een pastoor wel beschuldigingen werden aangevoerd, maar geen van recenten datum, en dat hij lie ver een feit van meer recenten datum had. Althans heeft de officier woorden van dergelijke strekking gebezigd. Hierna komt als getuige naar voren P. Th. van Bergen, opzichter bij het jeugd- ontwikkelingswerk te Oss. Deze getuige ontkent, zich meerdere keeren, hetzij al leen, hetzij met van Gelder, omstreeks De cember 1937 bij de marechaussee-kazerne te hebben gemeld. Ook heeft hij nimmer met eenigen wachtmeester er over gespro ken, dat hij liever onbekend wenschte te blijven met betrekking tot onregelmatig heden. omdat hij bang zou zijn zijn betrek king te verlipzen. Op een vraag of hij wel eens aan de Gier vertrouwelijke mededeelingen heeft ge daan antwoordt getuige: „Naar mijn mee ning niet" Evenmin heeft getuige gezegd, dal hij met van Gelder een verklaring zou willen afleggen tegenover den officier, noch weet hij, dat hij door den officier naar den Bosch zou zijn ontboden. Verder herinnert getuige zich niet, door een rijks rechercheur te zijn ondervraagd. Wel is er een meneer met een stuk bij hem geweest, maar getuige weet r\iet waarvoor dat was. President: „Wij hebben in het dossier verklaringen van wachtmeester de Gier en van den rijks-rechercheur over uitlatingen van u tegenover beiden. Die uitlatingen kloppen niet met elkaar. Aangezien wij er hier van houden, dat de zaken wel kloppen en daar u onder eede verklaard heeft, de waarheid en niets dan de waarheid te zul len zeggen, hoop ik, dat dit vermaan uw geheugen wat zal opfrisschen". Met stemverheffing vraagt de president dan: „Heeft de rechercheur u gevraagd of de mededeelingen, welke u aan de Gier zoudt hebben gedaan, juist waren?" Getuige: „Daar weet ik niets van". De president geeft het verhoor van deze getuige daarna op. Vervolgens wordt gehoord wachtmeester de Gier, die verklaart, dat hij met mare- chausee van Rhee op 8 Maart bij den offi cier is geweest en met dezen heeft gespro ken over den manufacturer B. Getuige heeft heeft toen niet als'zijn meening te kennen gegeven, dat het hier een civiel rechtelijke aangelegenheid zou kunnen be treffen. Vcorts zegt getuige, dat de offi cier hem heeft gezegd, tot arrestatie van B. over te gaan. Vervolgens wordt als getuige-deskundige gehoord de procureur-generaal, baron Speyart van Woerden. Deze verklaart, dat op 15 November 1937 de substituut-officier mr. van den Burgh hem heeft gerappor teerd, dat deze gevolg heeft gegeven aan de opdracht om de Gier te bevelen, zich na 15 November te onthouden van inmen ging in gemeentezaken. Voorts zegt ge tuige, kennis te hebben genomen van het dessier in de zaak van bankier van den Hoven, doch daarin niets te hebben kun nen vinden, dat de arrestatie zou wettigen. Burgemeester Ploegmakers van Oss ver klaart hierna op een vraag van mr. Meyes, dat de toestand op politieel gebied in Oss thans niets te wenschen overlaat en dat alles perfect in orde is. Pleidooi van mr. James. Het standpunt van klagers is, ïn het kort samengevat, het volgende: de minis ter ontkent, dat hij de opsporingsbevoegd heid tijdelijk heeft ontnomen, doch dat hij slechts heeft bevolen, dat de brigade tot nader order niet van haar opsporingsbe voegdheid gebruik macht maken. Indien al niet gezegd kan worden dat dit de facto op hetzelfde neerkomt, zoo heeft de minis ter dus in elk geval de uitoefening van de opsporingsbevoegdheid tot nader order opgeschort. In dit verband zijn klagers van oordeel, dat de opsporings bevoegdheid krachtens de wet onafscheide lijk is verbonden aan de functie van onder officier der marechaussee. Zoolang deze onderofficier in zijn functie niet is ge schorst, is hij gerechtigd, ja verplicht, zijn opsporingsbevoegdheid uit te oefenen. Hier uit volgt, dat de algeheele uitoefening van dit rechtstreeks aan de wet ontleende recht hem dus slechts verboden kan worden door middel van schorsing in zijn functie. Aangezien de minister van Defensie gerechtigd is een onderofficier der mare chaussee in zijn functie te schorsen, volgt daaruit, dat de minister van Justitie niet het recht had om de algeheele uit oefening van een bevoegdheid, welke in- haerent is aan de functie van onderofficier der marechaussee, te verbieden. Dit standpunt is nader uitgewerkt in een advies van prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleeraar te Leiden, welk advies reeds aan het ambtenarengerecht is overgelegd Thans legde pleiter ad informand'ur 1e de zer zake nog een advies over van prof. mr. D. HazewinkelSuringa, hoogleeraar te Amsterdam, waaraan het volgen Je wordt ontleend: Ten einde de beslissing van iustitie op urar wettigheid te toetsen, is het noodig daarvan de juiste beteekenis vast te stel len. De minister deed hier door middel van den procureur-generaal en wel in diens kwaliteit van fungeerend directeur van po litie den betrokken divisie-commandant we ten, dat hjj de ministerle. de brigade virbiedt om eigener beweging tot nader order opsporingsdaden te verrienten. be houdens uitdrukkelijken last in egenge- stelden zin van den procureur <?°neraal, en 2e. aan de brigade gebiedt om eventueel bij haar binnenkomende aangiften door te ge ven aan de gemeentepolitie. Hieruit kan, aldus prof. Hazewinkel, niet anders worden gelezen dan een schor sing voor een onbepaalden tijd van de bri gade te Oss in haar opsporingstaak. Heeft de minister van justitie daartoe het recht? Daarop zal, zegt de adviseur, het ant woord ontkennend moeten luiden, zoowel voor wat betreft het eerste als het tweede bevel. HAAGSCHE RECHTBANK Vervolg van pag. 7. Tegen den compagnon twee jaar gevangenisstraf geëischt In het verdachtenbankje moest plaats nemen M. Fr. B. te Leiden, thans ged. in het Huis van Bewaring. Deze verdachte was de compagnon geweest van zijn voorganger. Aan hem was ten laste gelegd: diefstal van drie rijwielen te Lei den en twee te Zoeterwoude. Niet ten laste waren gelegd diefstallen van nog zes rijwielen te Leiden. Ook deze verdachte was bezig geweest met de voor bereiding van de berooving van wisselloo- pers en bestelknechts. Omdat het aantal gestolen rijwielen groo- ter was geweest, dan dat van den vorigen verdachte, eisch'te de officier tegen verdach te een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. Na verdediging werd de uitspraak be paald op over 14 dagen. De uitkijk, die een zadel kreeg. Daarna moest verschijnen J. H., tim merman te Leiden, die van den vorigen verdachte een rijwielzadel heeft ontvangen, hetgeen dus heling opleverde. De officier deelde nog mede, dat het niet alleen de heling van het rijwielzadel was, maar dat verdachte ook nog op den uitkijk had gestaan, toen B. een rijwiel weghaal de, alhoewel dit hem niet ten laste is ge legd. Het ingewonnen rapport was gunstig en omdat verdachte nog een blanco strafregis ter heeft, wilde de officier een voorwaar delijke straf eischen en wel voor den tijd van drie maanden met een proeftijd van drie iaar. Uitspraak over 14 dagen. OEFENING HEILIG UUR. Hedenavond van half 9 tot half 10 heeft in de kerk aan den Haagweg de Oefening van het Heilig Uur plaats. Mogen hierbij vooral vele leden van den Vriendenkring ter Eere van het Allerh. Sa crament tegenwoordig zijn. ZILVEREN JUBILEUM C. J. VAN VEEN. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer C. J. van Veen, wegwerker bij de Ned. Spoorwegen en werkzaam aan het station alhier, in dienst trad bü de Ned. Spoorwegen. Om 4 uur gistermiddag was hij op het Bureau van Weg en Werken te Rotterdam, waaronder Leiden ressorteert, ontboden, waar de ingenieur der Ned. Spoorwegen, de heer H. K. C. W. v. d. Veen, hem in hartelijke bewoordingen namens de direc tie geluk wenschte en hem het gebruike lijke geschenk onder couvert aanbood, be nevens een oorkonde voor 25-jarige trou we dienstvervulling. Hedenmorgen vervoegde zich de heer A. v. d. Burg te zijnen huize om den jubilaris namens het personeel van de sectie Leiden een mooie salonlamp aan te bieden, ter wijl aan de vrouw van den jubilaris een bloemstuk werd aangeboden. De heer Wijnnobel, assistent-opzichter van weg. en werken alhier, bracht de schrif telijke geluk wenschen over van den heer W. van Duyn, opzichter weg en werken, die door dienst verhinderd was. De heer Wijnnobel wenschte den jubilaris namens het personeel van Leiden hartelijk geluk en prees de goede verstandhouding, waar door de werkzaamheden op goede wijze verricht worden. Te zijnen huize, Anna Paulownastraat 28, ontving de jubilaris nog veel blijken van belangstelling. „SANCTUS AUGUSTINUS." Voordracht mr. E. Brongersma. Voor de R. K. Studentenvereniging „Sanctus Augustinus" alhier, heeft de heer mr. E. Brongersma een voordracht gehou den over „de geschiedenis der Nationale Re volutie in Portugal". Wij ontleenen hieraan het volgende: De Katholiek van onzen tijd ziet veel verkeerds en hoort weinig goeds. Hij doet denken aan den man op de rots uit het ver haal van E. A. Poe, beangst door de stilte om hem heen. En daarom is het een vreug de te mogen spreken over iets goeds uit or.ze dagen, over het Nieuwe Portugal. Men moet zich niet laten afschrikken door het feit, dat Portugal zich een „autoritaire staat" noemt; ook voor den democraat die democraat blijven wil zooals spreker livert een bestudeering van de nieuwe maatschappelijke inrichting in dat land zeer veel op, dat tot nadenken stemt. Men kan het moderne Portugal niet be grijpen zonder zijn geschiedenis te kennen. Na de vermoording van Koning Carlos en den Kroonprins in 1908 volgde de korte regeering van Manuel, een jongen nog, en niet opgewassen tegen de steeds klimmen de moeilijkheden. De Republikeinsche par tij gesteund door de Loge, werd steeds sterker, en in October 1910 brak de revo lutie uit, die de Republiek proclameerde. Het bewind van zedelijkheid, recht vaardigheid, edelmoedigheid en vrijheid, AGENDA LEIDEN. Donderdag. Bureau-zitting R.K. Reclassee- ringsvereeniging 8—9 uur n.m. St. Vincentiusgebouw, Hooglandsche Kerkgracht 32. Vrijdag, Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, Afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 26 Nov. tot en met Vrijdag 2 Dec. a.s. waargenomen door de apothe ken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. Overtreding geldschieterswet. Voortgegaan werd met de zaak tegen mej. M. A. A. van E. te Leiden, die des tijds door de rechtbank bij verstek veroor deeld was tot een geldboete van 50 subs. 25 dagen wegens overtreding van de geld schieterswet. Verdachte was in verzet gekomen van dit vonnis en de vorige maal was de zaak aangehouden om nog een getuige te hoo- ren. Deze, mej. P. uit Leiden, was thans aanwezig en vertelde, dat zij tien procent rente had betaald en dat dit geld dadelijk van het te ontvangen bedrag werd afge houden, hetgeen verdachte bestreed. De officier meende, dat verwachte het deed voorkomen, alsof zij zoo weldadig was, maar dat wil spr. niet aannemen. Aan de andere zijde is hier absoluut gpen sprake van woeker. Niettemin had verdachte zonder toestem ming van B. en W .te Leiden geen geld- uitleen-bedrijf mogen uitoefenen. En verdachte wist, dat het niet mocht, want zij war vijf jaar geleden reeds ge- wr arschuwd om niet met die praktijken door te gaan. Spr. kan geen termen vinden om tot een andere straf te komen of vrij spraak te vragen. De eisch werd bevestiging van het door de rechtbank gewezen vonnis en wel eed geldboete van 50 subs. 25 dagen. Uitspraak over 14 dagen. door de nieuwe regeering aangekondigd, zette in met het vermoorden van priesters, bet verwoesten van kloosters en een wet geving, die er volgens de ontwerpers op berekend was het Katholicisme in twee ge neraties uit Portugal te doen verdwijnen. Het werden zestien jaren van de meest on mogelijke corruptie, van staatsgrepen, bom aanslagen, straatgevechten, ministeries zon der tal en een totale ontreddering van de financiën en het economische leven. De reactie kwam in 1928, toen eenige gene raals zich zonder slag of stoot van de macht meester mahkten en de militaire dictatuur u'triepen. Deze generaals waren mannen van de practijk, zonder een bepaald programma voor herstel van het land. Om een eind te maken aan den financieelen chaos be noemden zij den professor in de economie aan de Universiteit van Coimbra: Dr. Oli- veira Salazar, tot Minister van Financiën. Salazar ondervond echter niet de noodza kelijke medewerking, en keerde na vijf da gen weer naar zijn collegezaal terug. Twee jaar lang experimenteerde de Dictatuur verder en steeds onhoudbaarder werd de toestand. In den uitersten nood wendden de generaals zich weer tot Salazar en bijna tegen wil en dank zag deze zich weer ge plaatst aan het bestuur der financiën, dit maal echter met volmachten, die hem practisch tot alleenheerscher maakten. De resultaten, die hij in enkele jaren bereikte, lijken haast wonderbaarlijk. De werkloos heid is practisch verdwenen, een groote economische opleving begonnen, en sinds tien jaren heeft Portugal een sluitende be grooting. In 1933 kreeg het land een ge heel nieuwe politieke inrichting, waarmede dp Dictatuur een einde nam, en begon de opbouw van de corporatieve maatschappij en staatsorde, in overeenstemming met de principes van „Quadragesimo Anno". De totalitaire staatsopvatting van Communis me, Fascisme en Nationaal-Socialisme wordt als abcoluut heidensch verworpen. Niet alleen het werk, ook de persoon van Salazar mag aanspraak maken op onze volle bewondering. Zijn afkeer van massa- betoogingen en openbare plechtigheden, ziin teruggetrokken leven in een be scheiden huisje in een stille stadswijk van Lissabon, zijn volkomen gebrek aan eer zucht. zijn eerbied voor de persoonlijke waarde van tegenstanders, zijn onzelfzuch tigheid hebben hem den naam bezorgd van „een heilige, die staatsman werd." Of schoon hij meer dan eenig ander hiertoe heeft bijgedragen, komen toch niet de ma te rieele welvaart en de uiterlijke macht van zijn land voor hem in de eerste plaats, maar is zijn werk bovenal gericht op de moreele verheffing en het werkelijk geluk van zijn volk. Na een korte pauze volgde een gedach- ter wisseling, waarna de nraeses der ver- eeniging, de heer J. G. RübenkampBerg- Meijer, den spreker dank zegde voor het gebodene! Ned. R.-K. Met-u^ewerkersbond afd. Leiden. Zondag a.s. des morgens half acht zal in de kerk van Maria Hemelvaart en St. Joseph, aan den Heerensingel, de jaar- lijksche H. Mis voor levenden en overle den leden aan God worden opgedragen. Het bestuur van bovengenoemde bond vertrouwt er op, dat alle leden, zoover het hun mogelijk is deze H. Mis zullen bijwo nen en tot de H. Tafel zullen naderen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2