$UfPK „Sneeuwwitje" DONDERDAG 1 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD. - PAG. 17 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIG ONGELUK OP STATIONSEMPLACEMENT TE WORMERVEER 17-Jarig meisfe tusschen trein en perron doodgedrukt Te Wormerveer is gisteravond op het stationsemplacement een ernstig onge luk gebeurd, waarbij de 17-jarige mej. G. Kenters uit Amsterdam, werkzaam bij de cacao- en chocoladefabrieken der erven H. de Jong te Wormerveer, om het leven is gekomen. Eiken avond, na het uitgaan der fabriek, bevinden zich op het station circa twee honderd meisjes, die wachten op den trein naar Amsterdam. Aangezien niet altijd alle meisjes een zitplaats kunnen vinden, ge beurt het wel, dat er eenigen zijn, die op een volgenden trein moeten wachten, lederen avond opnieuw ontstaat- er een ge draag. daar ieder een plaatsje wil bemach tigen. Terwijl de trein nog niet geheel tot sti stand is gekomen, klauteren de meisjes reeds op den trein. Dit geschiedde ook gis teravond weer. Mej. K. greep de deurkruk, werd meegesleurd en geraakte bekneld tus schen den trein en het perron. Zij was op slag dood. Het stoffelijk overschot is door de politie in beslag genomen. JEUGDIGE WIELRIJDER TEGEN PAARD GEREDEN. Trap van het dier gekregen en gedood. Te Velp reed gistermiddag de zevenja rige P. Kleynjan op een damesfiets in de Burgemeester Brandtlaan. Hij wilde vóór een nade* enden, met paard bespannen, groentewagen, de Rozendaalsche laan op gaan. Dit bieek niet mogelijk te zijn. Het gevolg was, dat de jongen tegen het paard reed. Het dier schrok en gaf den knaap een trap. Deze viel en kreeg het voorwiel van den wagen over het lichaam. Hij was op slag dood. EEN AUTOBUS IN DE HAAR LEMMERVAART GEREDEN Geen persoonlijke ongelukken Een autobus van de firma Sommeling, op weg van Den Haag naar Amsterdam, is gisteravond bij half zeven aan den Haar lemmerweg. ter hoogte van de Van Hogen- dorpstraat -te Amsterdam, in de Haarlem mervaart gereden. De bus verdween voor een gedeelte onder water, doch dank zij de snelle hulp van toegeschoten voorbijgan gers, konden de 22 passagiers, de chauffeur en de wielrijder, die het ongeluk veroor zaakte en die ook in de vaart terecht kwam, tijdig worden gered. Geen der slachtoffers kreeg noemenswaardig letsel. Chauffeur moest plotseling uitwijken. Niet ver van het Haarlemmerplein ter hoogte van de Van Hogendorpstraat moest de 29-jarige chauffeur van den bus, J. P. G Krijn, uit Den Haag, plotseling uitwij ken voor een wielrijder, die uit de rich ting van de binnenstad kwam en die blijk baar van meening was, dat hij nog wel vóór den bus den rijweg kon oversteken om de Van Hogendorpstraat in te rijden. Dit bleek echter onmogelijk. Door het krachtige remmen slipten de wielen van den autobus, de wagen schoof naar het lin kergedeelte van den weg, om via een smal trottoir in de Haarlemmervaart terecht te komen. De wielrijder, de 19-jarige kantoor bediende J. O. van Roon, uit Amsterdam, was door de buffer van den bus opgeno men en aldus te water geraakt. De motor van den wagen en ook het voorste gedeelte van de carosserie verdwenen onder water. De bus kantelde voor een gedeelte, doch gelukkig bleven de achterwielen boven wa ter. Het linkerachterwiel bleef tegen de zachtglooiende steenen walbeschoeiiing rusten. Dank zij deze gelukkige omstandig heid was het voor de ijlings toegeschoten voorbijgangers niet moeiijk de nooddeur achter in den wagen te openen en de pas sagiers op den wal te brengen. Hoewel alle 22 inzittenden uit den aard der zaak zeer waren geschrokken >n zij voor een gedeel te een nat pak hadden gekregen, bleek geen van allen ernstig te zijn gewond. Ook de wielrijder niet, uitgezonderd een aantal schaafwonden, die ter plaatse werden ver bonden, waarna de jongeman ter observa tie naar het Wilhelmina-Gasthuis werd ge bracht. Hetzelfde geschiedde met een vijf tal inzittenden van den bus, die eveneens onbeteekenende verwondingen schaaf wonden, lichte kneuzingen, enz. hadden gekregen. Via het Wilhelmina-Gasthuis zijn allen ook den wielrijder naar huis vervoerd. Politie, brandweer en G. G. D. versche nen onmiddellijk met. groot materiaal ter plaatse. - Het onderzoek werd geleid door den hoofdinspecteur van politie, den heer J. v. d. Berg, chef van het bureau Spaarndam- merstraat. Ook de directeur van den G. G. D., dr. J. H. Tuntler, en enkele doctoren kwamen op het eerste alarm naar den Haarlemmerweg. Gelukkig echter waren de gevolgen niet van dien aard, dat hun hulp noodig was. De autobus is in den loop van den avond door een groote kraanwagn op het droge gebracht. Het verkeer ter plaatse moest geruimen tijd worden afgelegd. HEVIGE EXPLOSIE IN HOTEL „DE HUT" TE VUGHT Groo'.e schade aangericht In het toeristenhctel „De Hut" te Vught heeft gistermiddag en hevige ontploffing plaats gehad, waarbij groote schade is aangericht. De loodgieter Van Dun uit Vught was in een der achteruit gelegen kamers bezig met het repareeren van de waterleiding. Hij maakte hierbij gebruik van een sol- deerlamp. Toen hij zich naar den kelder begaf om daar nog eenige werkzaamheden te verrichten, liet hij de soldeerlamp bran dend achter. Kort nadat de loodgieter zich naar bene den had begeven, hoorden de bewoners een knal en bleek de soldeerlamp te zijn ont ploft, hetgeen waarschijnl-k zijij oorzaak vond in een lek in de lamp, waardoor gas- vorming ontstond. Een begin van brand wisten de bewoners met enkele mmers wa ter te blusschen. Door de ontploffing was aan dén achterkant de buitenmuur aan de bovenzijde naar buiten gedrukt, zoodat deze thans een halve meter uit het lood hangt. De binnenmuur werd geheel inge drukt, terwijl de inventaris in een naast gelegen kamer werd vernield. Door den enormen druk was het dak over een lengte van ruim twintig meter en over. zes kamers van de muren gelicht. De schade schat men op drieduizend gulden. Zij wordt door verzekering gedekt. In de kamer, waar de ontploffing ge schiedde, bevond zich de behanger De Bres- ser. Deze werd van de trap geslingerd en bleef bewusteloos op den vloer liggen. Hij was spoedig weer tot het bewustzijn terug gekeerd en bleek geen verwondingen te hebben opgeloopen. DOODELIJK MIJNONGELUK. Gistermiddag is in de Domaniale mijn te Kerkrade de mijnwerker A. J. wonende aldaar verongelukt. De man, die 20 jaar oud was en ongehuwd, verrichte zijn werk onder een houten betimmering, welke het plotseling begaf, tengevolge waarvan ge steente omlaag stortte. De ongelukkige was vrijwel op slag dood. BOERDERIJ DOOR BLIKSEM GETROFFEN. In den afgeloopen nacht omstreeks half vier is tijdens een kort, doch hevig onweer boven de Woldstreek de bliksem ingesla gen in de boerderij van de familie J. van Dijk te Siddebuursterzande. De bewoners moesten in allerijl het per ceel, dat binnen een minimum van tijd in lichter laaie stond, verlaten. Van den in boedel kon niets gered worden. De brandweer uit Slochteren bestreed het vuur. doch kan niet verhinderen, dat de boerderij een prooi der vlammen werd. De aangrenzende schuur kon behouden blijven. Een koe kwam echter in de vlam men c-m. De schade wordt door verzekering ge dekt. Veilig voor Griep en Keelpijn De antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert besmettings gevaar in tijden van griep en verkoudheden. ZWARE BINNENBRAND IN DE WAGENSTRAAT TE DEN HAAG Toen een surveilleerend agent te 's-Gra- venhage vannacht omstreeeks 2 uur de Wagenstraat inspecteerde, ontdekte hjj, dat uit het pand 154 rook steeg uit een rooster, dat zich op het dak van dit perceel bevindt. Hij waarschuwde de bewoners, die hiervan nog niets bemerkt hadden en alarmeerde inmiddels de brandweer, die me: met twee motorspuiten uitrukte. Het bleek, dat brand was ontstaan in de werkplaatsen van de firma van Gelder en van Ginkel, een fabriek van winkelinstallaties, gevestigd Amsterdamsche Veerkade 21, een pandt dat doorloopt tot de Wagenstraat. De Wagenstraat maakt daar ter plaatse een inham, welke uitloopt in een nauwe steeg, welke wel de „Peperbus" wordt ge noemd. Het perceel wordt bewoond door den heer Bondt, commissaris van genoemd be drijf. De brand bleek ongeveer in het midden van de werkplaats te zijn ontstaan in een houtbewerk-atelier. Vandaar had het vuur zich medegedeeld aan den zich boven het atelier bevinden zolder, waar een groot aantal lampekappen, verpakt in stroo, was opgeslagen, welke natuurlijk spoedig vlam hadden gevat. Er ontwikkelde zich een geweldige rook, die het werk van de brandweer bemoei lijkte. Vlammen waren vrijwel niet te zien. Ook het feit, dat de inrichting van het gebouw met zijn vele werkplaatsen een doolhof vormde, vergemakkelijkte de taak van de brandweer niet. Om even over drieën kon men wel zeggen dat de brandweer het vuur meester was en werd tot de nablussching overgegaan. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Ook kon men ons nog niet mede- dealen, of het pand verzekerd is, doch dit is wel waarschijnlijk, daar het hier een fa briek betreft. Koopt bij hen, die In Uw Dagblad adverteeren 1 RKP lanceert de eerste ge- teekende hoofdfilm In de woelige jaren, dadelijk na de Fransche revolutie, toen. géheeL Europa in vuur en vlam stond, woonden in Duitsch- land twee broers, die zich terugtrokken Errol Flynn in „De charge van de lichte brigade". dringt zich altijd met veel vertoon en waardigheid op den voorgrond, doch kan nooit uit zijn woorden komen. Toch is hij een dwerg van de daad. en grootvader gehoord hadden. Met de grootste toewijding schreven zij die op in eenvoudige en voor kinderen bevattelijke taal. Dit werden' de bekende sprookjes van Grimm. die hun naieve charme tot na den kindertijd op ons blijver uitoefenen. De tijden zijn nu weer vol gewoel en onrust en opnieuw trekt zich een dichter lijke geest terug om zich te vermeien in de bekoorlijke sprookjeswereld, die de bei de broeders Grimm ruim een eeuw gele den ontsloten Het is Walt Disney, de schepper van Mickey Mouse, die al jaren rondliep met het idee om een groote tee kenfilm te vervaardigen, die het hoofd nummer van een bioscoop-programma zou kunnen innemen, en zijn inspiratie vond in het oude sprookje „Sneeuwwitje". is een zwartkijker en een aarts-brompot met een hart van goud. Hij is de eigenlijke baas van de zeven dwergen. Het spreekt vanzelf, dat de moderne Amerikaan een eenigszins anderen kijk op de geschiedenis van het blanke maagde- lijn heeft, dan de negentiende eeüwsche Duitschers en hij beschikt ook over fan tastischer middelen om die visie tot uiting te brengen: de teekenfilm in kleur, het gesproken woord en de muziek. Uit deze dingen blijkt al, dat een teeken film niet het werk van één man kan zijn, maar dat een nauwe samenwerking met is doorloopend verkouden, spreekt met een verstopten neus en niest te pas en te onpas, meestal te onpas. is vreeselijk verlegen. Vooral in de nabij heid van Sneeuwwitje, altijd vol vuur, maar te bleu om het te bekennen. 5 a 10 minuten ziet afdraaien, vereischt vier maanden intensieven arbeid van een geheelen Staf teekenaars. Walt Disney's „Sneeuwwitje" zal ander half uur duren en het heeft twee jaar ge- stadigen arbeid gevorderd om dit tot stand te brengen. Er is moed toe noodig en ze ker niet minder organisatietalent om zulk een werk te beginnen, om nog maar niet te spreken va" de kesten, die 1 y2 millioen de jongste van de zeven dwergen, kan niet spreken, omdat hij het nog nooit gepro beerd. heeft. Hij is een geboren grapjas en de duveltoejager. neer hij slapen kan. Hij hoort tot het men- schenslag, dat wij ook in ons dagelijksch leven tegenkomen en dat indut, als je niet tegen ze schreeuwt. Maar als hij een oogeriblik wakker wordt, om iets te zeg gen, dan is hij ook wel bijzonder uitge slapen! Onder de zeven verschillende karakters moethet kan haast niet anders wel één verliefde dwerg zijn. Die rol vervult Mr. Bashful, de verlegen dwerg, altijd in vuur en meestal bleu om het te bekennen. Sneeuwwitje zelf met een roomblanke tint en gitzwart haar, groote oogen en roo- de lippen, is het lieflijke sprookjeskind ge bleven, zooals zij in de oude vertelling was. Zij zingt de „theme-song" van de film „Eens als mijn Prins mij vindt". Natuur lijk zijn er ook melodieën van geheel an deren aard. De dwergen hebben hun eigen pittige marsch en er worden liedjes ten beste gegeven, die niets dan kostelijke on zin zijn. Het zou ons niet verwonderen, als wij die liedjes op straat zullen hooren flui ten, nadat de RKO Radio film in onze stad vertoond is. dollar bedragen! Bij het vervaardigen van teekenfilms wordt zoo ruim mogelijk ge bruik gemaakt van alle hulpmiddelen, die de moderne cinematografie biedt, maar desondanks blijft het overgroote deel van het werk zuiver handenarbeid. Een man als Walt Disney zwaait den staf over zijn medewerkers als een dirigent over zijn or kest, maar speelt zelf bovendien de eerste viool. Hij is het, die de hoofdfiguten ont werpt en de standen, die zij bij de ver schillende gebeurtenissen moeten innemen. Zijn bekwaamste teekenaars staan hem hierbij ter zijde en ontwerpen ook de ach tergronden. Een volgende staf teekenaars werkt uitsluitend de reeds vastgelegde be wegingen der figuren uit. Als de zaak op papier staat, wordt alles nog weer eens nauwkeurig overgetrokken met inkt op celluloid. Het zijn meest teekenaressen, die dit laatste nauwgezette werk doen. Nadat iedere celluloid plaat gereed is, wordt deze door de camera gefotografeerd. Zoo ont staat geleidelijk een teekenfilm, die nu nog moet worden voorzien van het geluid: het gesproken woord en de muziek. Walt Disney, de Edmund Oulac van de teeken film, heeft zijn figuren ook psychologisch uitgewerkt. De zeven dwergen zijn zeven persoonlijkheden geworden, ieder met zijn eigen aard en hebbelijkheden, soms ook wel onhebbelijkheden, zooals Doe (de dok ter), een dwerg, die een bril draagt, zich met veel vertoon en waardigheid telkens op den voorgrond dringt, maar hopeloos aarzelt, als het op besluiten aankomt. Dat laatste doet Grumpy, een aartsbrombeer met een hart van goud en de leider van de troep. Arme Sneezy, een goedaardige dwerg, heeft last van hooikoorts, praat door zijn neus en krijgt te pas en te on pas last van niesbuien, maar vooial te on pas. Zijn broer Sleepy heeft weer een an dere gewoonte. Hij slaapt waar en wan- SNEEUWWITJE, gevlucht voor de booze Koningin, met de dieren in het woud. uit hun onrustige omgeving en zich ver diepten in een geheel andere en veel lief lijker wereld de sprookjeswereld. Het waren de gebroeders Grimm, die ijverig de oude bekende volksverhalen bijeen zochten en opteekenden uit den mond van oude menschen, die ze neg van hun vader slaapt waar en wanneer hij slapen kan, maar als hij wakker wordt, dan is hij ook wel bijzonder-uitgeslapen. verschillende kunstenaars noodig is, om beeld, woord en mifziek tot een harmo nisch geheel te maken.T echniscb vereischt een teekehfilm een nog yeel uitgebreider staf van -medewerkers, want elke bewe ging, die de geteekende figuren uitvoeren, vereischt in doorsnee een samenstel van minstens zeven afzonderlijk geteekende beeldjes. De normale teekenfilm, die u in is de vroolijkste van de zeven dwergen; een echte kameraad met een heldere, opgewekte stem.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 17