Zoekt niet langer fpP*" IpF* BERNARD heeft het« GESCHENKEN WARNECKE - Stationsweg 4# N.V. v/h fa. BERNARD, Breestraat 55 schuin t.o. de Gehoorzaal Leiden RIJNSTREEK die altijd welkom aijn DUNUEKDAG 1 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 Groote keuze Luxe- en Huishoudelijke artikelen, Gereedschappen enz. - Leeslampen 5.75, Cassette's Lepels en Vorken 9.95, Cassette's Messen 8.60 Rooktafels compleet 9.75, Zakmessen 30, Zaklantaarns 30, Borstelhanger 1.00, Geldkisten 165 en... waardevolle MIDZA-BONNENÜ LEIDSCHENDAM De Oude Tolbrug. De afdeeling We gen en Verkeer van den B. B. N. deelt me de, dat de Ged. Staten van Zuid-Holland hebbe nbesloten, de Oude Tolbrug, de Kerkbrug en de Wijkerbrug over de Vliet tusschen de gemeenten Leidschendam en Voorburg gesloten te verklaren voor mo torrijtuigen en aanhangwagens, waarvan de relatieve belasting van eenige as grooter is dan 900 Kg. NOOTDORP L.T.B. Onder voorzitterschap van den heer Chr. de Koning, vergaderde gister avond de afdeeling Nootdorp van den L.T. B. in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Veen weg met als voornaamste agenda punt: de verlenging van de arbeidsovereen komst tusschen werkgevers en werknemers. De besprekingen door het bestuur van den L.T.B. met de vertegenwoordigers van de arbeiders hadden Vrijdag j.l. plaats gehad. Zeer uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de in deze overeenkomst voorko mende regeling betreffende de 2 pet. kin dertoeslag en meer in het bijzonder over de vraag, of in het vervolg deze 2 pet. zal berekend worden alleen van het contract loon m.a.w. aan volwaardige arbeiders, of ook van het loon aan jeugdige of onvol waardige arbeiders. Tot dusverre geschied de dit laatste niet. Besloten werd met alg. st. den kindertoeslag voor de komende pe riode van alle loonen te berekenen. In dit verband werd nog opgemerkt, dat de toeslag in den regel door de werkgevers werd betaald, hoewel deze volgens de be palingen van het contract op de loonen van de arbeiders moest worden ingehouden. Een vaste maatstaf werd voor het vervolg te dezer zake niet getroffen. Vervolgens werd besloten met inachtneming van het bovenstaande het collectief contract te verlengen. NOORDWIJK sprak, waarvan een groote begeestering uit sprak. Na een dankwoord van den voorzitter werd een korte pauze gehouden, welke door Excelsior" werd opgeluisterd met muziek. Na de pauze verkreeg dr M. H. A. v. d. Valk het woord. Van groote beteekenis vond spr. het bij deze gelegenheid eens te wijzen op de vier emblemen, welke staan geschaard om het Mausoleum van de Prins van Oranje in de groote kerk te Delft en wel „Godsdienst Gerechtigheid Vrijheid Dapper- beid", gepaard met voorzichtig beleid, want deze vier emblemen zijn ook die van de B V.L. Overste Boots bracht vervolgens dank aan den voorzitter voor diens groote mede werking voor den B.V.L. en betrok hierbij ook vooral den plaatselijken leider den lieer Goudriaan, de groote stuwkracht dezer afdeeling, welke zich in een groote bloei mag verheugen. Het was spr. een groot genoegen bij deze gelegenheid het brevet van scherpschutter te mogen uitrei ken aan N. J. Hazebroek, J. Plaatzer Wzn., Jac. Zwarts, J. W. Vink, A. C. Slats en J. P. Goudriaan, terwijl hij aan de heeren Lu- schen en J. H. A. v. d. Weyden een prijs uit mocht reiken, behaald bij de Gewestelijke schietwedstrijden Nadat Mevr. Secréve van Meershoek nog enkele declamatiestukjes te beste had ge geven, bracht de voorzitter dank voor deze keurige declamatie en werden aan Mevr. Secréve bloemen aangeboden. De voorzitter dankte alle sprekers en na het zingen van het Wilhelmus werd deze bij uitstek geslaagde, Propaganda-avon^. voor onze mooie B.V.L. besloten. NOORDW1JICERHOUT De werkloosheid. Door ontslag in de bloembollenbedrijven is de werkloosheid sedert de vorige week zeer toegenomen. Momenteel staan 205 personen als zijnde geheel werkloos ingeschreven. Hiervan trekken er 136 steun ingevolge de rijks steunregeling. In de werkverschaffing zijn 13 arbeiders te werk gesteld. PROPAGANDA-VERGADERING BIJZONDERE VRIJW. LANDSTORM. In de feestelijk versierde zaal van het Casino had Woensdagavond een groote Pro- paganda-avond plaats, georganiseerd door de plaatselijke afd. van den B.V.L. ter ge legenheid van haar 20-jarig bestaan. De plaatselijke voorzitteï, de heer Bur gemeester v. d. Mortel, opende deze zeer goed bezochte bijeenkomst met een woord van welkom tot zijn B V.L.-mannen, de vele genoodigden en belangstellenden, doch in het bijzonder tot Z. Exc. oud-Minister Deckers, wiens tegenwoordigheid op dezen avond door hem en alle B.V.L.-ers op bui tengewoon hoogen prijs werd gesteld. Even eens riotitte spr. een bijzonder woord van welkom tot Generaal Duymaer van Twist en diens echtgenoote en gaarne greep spr. o'eze gelegenheid aan om Mevr. Duymaer van Twist van harte geluk te wenschen met de onlangs verkregen koninklijke on derscheiding. Deze gelukwensch werd met een hartelijk applaus door de aanwezigen onderstreept. Verder waren o.m. nog aanwezig de Over sten Dingemans, Boot, de Lange en meer dere hooge officieren. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan, dat, in afwijking met voorgaande jaren, deze bijeenkomst niet in Noordwijk- Binnen maar om het' bijzondere feit van het 4de lustrum in deze mooie zaal van ■het Casino werd gehouden, welke geheel belangloos door de Noordwijksche Sport club ter beschikking was gesteld, waarvoor hij deze van harte dank bracht. In korte trekken besprak de Burgemeester het feit van het 20-jarig bestaan; een periode, waar in de B.V.L. gelukkig de opgenomen taak niet heeft te behoeven vervullen maar spr. kon volmondig de verzekering geven, dat tet zoo bij uitstek Oranjegezinde Noord- wijk en zijn krachtige b.V.L.-ers, wanneer de omstandigheden dit zouden vragen, pa raat zullen zijn, om hun rechten, hun Va derland en Vorstenhuis met aan het hoofd onze geëerbiedigde Koningin te bescher men en het wettig gestelde gezag te helpen bandhaven. Deze verzekering werd met luide bijval onderstreept. Na het zingen van het Wilhelmus ver klaarde de burgemeester deze bijeenkomst voor geopend. Door Mevr. Secréve van Meershoek, leerares aan het Conservatorium te Den Haag, werden hierna enkele mooie stukken en gedichten gedeclameerd, welke met groote aandacht werden aanhoord. Eenvoudig maar treffend was het mo ment, waarop Mevr. v. d. Mortel aan den plaatselijken leider, den heer J. P. Gou driaan een mooi vaandel uitreikte, uitge voerd in de Nederlandsche driekleur, met ir de linkerhoek het Noordwijksche wapen, de initialen B.V.L. en een Oranje W. met kroon. De heer Goudriaan dankte namens alle B.V.L.-ers voor deze schenking den eminenten voorzitter, Burgemeester v. d. Mortel. Door den heer H, de Boer werd hierna een tot allen sprekende uiteenzetting ge geven van de beteekenis van het vaandel, waarbij hij den wensch uitte, dat bij de aanschouwing van dit vaandel de B.V.L.-ers hun idealen in alle omstandigheden zullen volgen. Nadat het Fanfarecorps „Excelsior" een mooi potpourri van Vaderlandsche liederen had ten beste gegeven, verkreeg Gen. Duy maer van Twist het woord, die een rede uit OEGSTGEEST ONZE MISWEEK. Wanneer wij over onze Misweek nog het een en ander te zeggen hebben, dan is dit op de eerste plaats een woord van lof over het prachtig getuigenis van geloof en of fergeest in deze Parochie; het is voor velen een zeer moeilijke week, met druk en hard werken en toch zijn de H.H. Missen des morgens en de oefening des avonds zeer goed bezocht. Wij zouden alleen allen wiil- len aansporen om deze dagen trouw te blij ven, door iedere dag de H. Mis bij te wo- nei. en daaronder te communiceeren en ook des avonds aanwezig te zijn bij de zeer interessante en stichtende uitleg van het H Misoffer. En bovendien wenschen wij, dat ieder, die reeds aanwezig was, ook pro pagandist is voor onze Misweek, want het kan nog beter. Laat geen parochiaan weg blijven en deze kostbare genade aan zich voorbij laten gaan, door te denken, dat het niet voor hem is. Christus heeft gezegd: Wanneer ik eenmaal zal zijn opgeheven, d. w. z. als Ik eenmaal zal hangen aan het kruis en mijn offer aan de hemelschen Va der zal brengen, dan zal ik allen tot mij trekken". Moge het zoo ook zijn in deze dagen, ja altijd, mogen allen dagelijks ge trokken worden naar zijn kruisberg oir dear met Hem het offer op te dragen. Vervolgens willen wij nog bekend ma ken, dat hedenavond en morgenavond na afloop van de avondoefening de film zal worden vertoond „Het wereldoffer, duur der film is vijftig minuten en de toe gangsprijs slechts 10 cent. Zaterdag namiddag om drie uur zal de tentoonstelling worden geopend, waar de liturgische gewaden en gebruiksvoorwer pen worden tentoongesteld, tevens ook eenige boeken en kunstvoorwerpen. De film en de tentoonstelling worden ge houden in het gebouw St. Willibrord. Het slagen van onze Misweek hangt op eerste plaats af van Gods genade, doch daaraan hebben wij niet te twijfelen, doch vervolgens ook van onze medewerking, een factor die wij geheel in onze macht hebben. En als de Misweek slaagt, groeit niet alleen het Mis-„bezoek" door de week, het aantal H. Communies, het Zondagsche Hoogmis bijwonen, maar wordt het geheele Christelijke leven verdiept. Dit is dan ook de beste inzet voor het jubeljaar van onze Parochie, de mooiste hulde die wij St. Wil librord kunnen brengen, als het geloof, dat Hij ons bracht, steeds rijker vruchten moge dragen. VOORSCHOTEN Geboren: Jacobus Galles Godefriedus, z. van J. G. Schrama en J. A. Drewes. Gehuwd: P.J. Vink 32 j. en P. J. Goemans 31 j., wonende te Noordwijk A. F. Veerman 37 j. en J. E. Bakker 33 j., wonende alhier. ZOETERMEER Geboren Arie Paulinus z. van J. Son- neevld en G. van Driel Dirk Adrianus z. van M. de Kooter en J. Moerman. Getrouwd: D. Veeke 28 j. en J. C. Bierman 28 j. Vertrokken: J. C. Bierman naar Tilburg T. Klos naar Gouda. ALPHEN AAN DEN RIJN Botsing. Op den Steek ter weg had gistermiddag een hevige autobotsing plaats Van een vrachtauto, bestuurd door A. R. uit Diemen liep plotseling een achterwiel af. De bestuurder raakte hierdoor uit het rechte spoor en botste in flinke vaart op een tegenligger, bestuurd door A. v. d. V. uit Waddingsveen. De beide wagens werden zoodanig beschadigd, dat zij moesten wor den weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Geboren: Cornelia Wilhelmina Joan na, d. van C. J. Zirkzee en M. van der Lin den Petronella Marina, d. van W. de Lange en C. Th. Balvert Hermanus Hendrik, z. van J. J. van Dam en J. Schoemaker. Gevestigd: Frans van Dijk, timmer man, Gnephoek 58b, van Steenwijk, Grachtstr. 51 Hendrik Bos, veehouders knecht, Rietveldschepad 5a, van Zegveld, No. 167 Bernardina M. de Caluwe, dienstbode. Paradijslaan 6, van Rotterdam, Duivenvoordestr. 40b. Vertrokken: Johanna E. Kouwen- berg, dienstbode, Aarkade 16, naar Wasse naar, Mijendelscheweg 16 Klaas Doe- land, koopman, Tolstraat 24, naar Leiden, Jan Vossensteeg 59. BODEGRAVEN St. Elisabeth-vereeniging. De tentoon stelling van kleedingstukken, die door de dames van genoemde vereeniging voor de armen dezer parochie vervaardigd waren, mag in alle opzichten geslaagd heeten. Op deze tentoonstelling zagen we zoowel voor meisjes als voor jongens allerlei nuttige en warme kleedingstukken, terwijl nog een partij stukgoederen aanwezig was om tot kleeding voor ouden van dagen verwerkt te worden. Gistefen hadhiervan de uitrei king plaats van een circa 500 stuks aan de jongens en meisjes .van onze scholen. Naar men ons nog mededeelde, zullen met Januari a.s. nog verschillende kleeding stukken uitgereikt worden aan de ouden van dagen, terwijl in den loop van het vol gende jaar ook de overige armen van de parochie niet zullen vergeten worden, Een woord van dank aan het ijverige be stuur en de leden der vereeniging, doch ook aan hen, die door hun bijdrage dit alles mogelijk maakten! BOSKOOP DE BEGROOTING B. en W. hebben de begrooting inge diend. De financieele toestand der ge meente wordt allengs ongunstiger. Het zal moeilijk vallen in volgende jaren aan ver zwaring van belastingdruk te ontkomen. Dit jaar kon de begrooting sluitend wor den gemaakt zonder belastingverhooging. De uitkeering uit hoofde van de financieele verhoudingswet wordt geraamd op 48.688, de subsidie van het Burgerlijk Armbestuur op 26.300, werkverschaffing 13.087, steun aan werkloozen 75.000. Voor het eerst is een bedrag wegens steunverleening an kleine tuinders voor de z.g. boomkweekers aan land ge raamd tot een bedrag van 12.000. De opcenten op de hoofsom der perso- neele belasting bedragen 150 en die op de hoofdsom der gemeentefonds-belasting 55. LEIMUIDEN K.J.M.V. Dinsdagavond hield K.J.M.V. haar gewone bijeenkomst in het Parochiehuis. Aan dezen avond was echter een bijzonder cachet gehecht. Pater Meekenkamp O. Carm. sprak over het onderwerpi dat velen thans bezighoudt, n.l. „Het Jodenvraagstuk" ZOETERWOUDE BEDRIJFSVEREENIGING RIJNSTREEK WEST" Bespreking: ,J3oe moeten wij weiden"' Gisteravond hield de Bedrijfsvereeni- ging „Rijnstreek West" een bijeenkomst in het Patronaatsgebouw. De groote zaal was bijna geheel bezet door boeren en boeren zoons, velen gekomen uit den verren om trek per autobussen; uit Zoeterwoude zelf was de belangstelling niet groot. De voorzitter, de heer A. C. Paarden- kooper, opende de vergadering en sprak het welkom tot de aangeslotenen, de oud cursisten en de cursisten van de landbouw- avondscholen. Bijzonder werden verwelkomd de advi- seerende leden Ir. H. de Groot, Rijks- landbouwconsulent, de heer Vergouwen leeraar aan de Landbouwwinterschool te Voorhout, de heer J. Schouten, landbouw- leeraar alhier als technisch leider, de heer N. A. Commandeur Rijksveearts en no taris P. J. Ruizeveld. Na de voorafgegane installatie van de landbouwleeraren de heeren Boogmans uit Stompwijk en van der Hoek uit Leiderdorp tot adviseerende leden, verzekerde de voorzitter dat hunne mede werking en adviezen bijzonder op prijs werden gesteld. Bericht van verhindering was ingekomen van Ir. Huisman, Rijkszuivelconsulent, Ir. Jacobs directeur van de Landbouwwinter school te Voorhout en van den heer Kamp- schoër, alg. voorzitter van de L.T.B. Dan sprak de voorzitter het welkom tot de spreker van dezen avond Dr. Ir. H. J. Frankema uit Groningen wien het woord werd verleend. Op vlotte geestige wyze behandelt spr. het eerste vraagstuk: hoe moeten wij wei den. Spr. acht deze vraag zeer belangrijk; een half jaar loopen de koeien in de weide en het is dus van groot belang het weiden zoo mogelijk rationeel te doen plaats heb ben. Daar worden op dat gebied nogal veel fouten gemaakt, in het perceel waar de koeien geweid worden vermindert de groei spoedig, de koppen worden wegge vreten en de verdere groei staat stil, met gevolg, dat wanneer het vee lang loopt groei en kwaliteit zoodanig achteruitloopt terwijl andere weiden dan vaak weer te lang groeien. Spr. raakt een andere tactiek van be werken aan, door in zoo kort mogelijken tijd de weiden te laten afgrazen en geeft hiervoor aan dat op één h.a. land 20 koeien ongeveer 5 dagen lang kunnen loopen. Aanvankelijk zal dit veel moeite geven; er moet dan op papier een weideplan ge maakt worden, maar hierbij waarschuwt spr. zich dan niet aan het papier zóó strikt te houden dat zooals hij ervaren heeft de koeien gaan schreeuwen van den honger. Laat het weiden afhangen van de melk- gift; zoodra de melkgift terug loopt dus het hek open en naar een ander perceel, Om te zorgen, dat de weide toch schoon verlaten werd heeft men wel eens jong vee laten loopen, maar dit ontraadt spr. sterk omdat deze jonge beesten dan niet tot hun recht komen. In de gemengde bedrij ven kunnen de paarden verder afweiden echter ook niet regelmatig of anders de schapen en uiteindelijk de maaimachine. Zorgt in ieder geval dat de weiden vol komen schoon verlaten worden en dat ook de mestvla's of geslecht of opgeruimd zijn. Om aan de bezwaren van het regelen van de grasgroei bij droogte is er op gevon den dat de droogte minder invloed heeft s men stikstof gebruikt. Stikstofmest wordt nog te veel als uit sluitend voorjaarsmest beschouwd terwijl de geheele zomer tot zelfs in September deze bemesting met vrucht kan gedaan worden. Verder de groei, het afweiden en maaien besprekende komt de inleider aan het vraag stuk: inkuilen, de streving vooral om jong product zelfs in Mei zonder groot verlies voor den winter te bewaren. De Finsche methode, inkuilen met ge bruik maken van zuur heeft het groote voordeel, dat de boeren niet als kinderen met Sinterklaas bij het openen van de kuil behoeven te zeggen: vol verwachting klopt ons hart. Bij de Hollandsohe methode is men niet zeker, of men het product goed terug vindt. Hierbij dringt spr. vooral aan de voor schriften zeer goed op te volgen, noemt de bezwaren van het inkuilen voor zuivelbereiding, die naar de ervaring door de Finsche methode worden opgeheven. Omtrent het kunstmatig drogen van gras zegt spr. dat de proefnemingen nog steeds voortgezet worden. Laat ons nog verder onderzoeken want de conclusies zijn reeds zoo ver, dat het technisch mogelijk economisch niet teleurstellend is. Komende aan het hooien, verwijt spr., dat wij allemaal veel en veel te laat maaien. Men verontschuldigt zich door te zeggen als de hooibouw zoo vroeg plaats moet hebben, krijgen we mest in plaats van hooi in de schuur. Sterk betoogt spr., dat te laat maaien vaak 80 van de kwa liteit laat verliezen. Spr. raadt de boeren allen te probeeren en bespreekt het ge bruik maken van ruiters zooals deze toch ook bij de erwtenteelt het middel tot droog krijgen zijn. Men kan ook vóór weiden om daardoor later met de hooiwinning te zijn en spr. toont met feiten aan, dat voorgeweid land nog hoogere eiwitgehalte kan geven. Zeer breedvoerig bespreekt de inleider het gevaar, bij vroeg maaien, voor hooibroel als brandgevaar en ook als verlies van eiwit Bij temperatuur van 75 graden Celsius kan men gerust zeggen dat het eiwit geen waarde meer heeft. Spr. waarschuwt vooral met de hooi winning niet zorgeloos om te gaan. In een snel tempo verder gaande wordt nu de bemesting besproken en begonnen met het volgens spr. zoo moeilijk punt: de stalmest. Er wordt wel eens gezegd dat wij uit Wageningen komen met 1000 feiten, die wij van de praktijk weer vergeten en dan eerst bruikbaar zijn voor de praktijk en ik heb het eens gewaagd, zegt spr., op ons ouderlijk bedrijf tegen- mijn grootvader van jaar t* zeggen: als ik baas was, kwam er geen stalmest op het land, waarop ik ten antwoord kreeg: dan is het maar goed dat jij geen baas bent. En toch is in den grond een feit dat vele proefnemingen bewezen hebben, dat de resultaten van stalmest vaak bedroevend slecht zijn. Na een beschouwing te hebben gehouden, hoe de stalmest als regel op het land ge bracht wordt en de verliezen daarbij aan getoond te hebben, moet spr. tot zijn spijt erkennen geen middel te weten hoe het beter kan. Spr. is bekend dat met veel arbeid de stalmest en bagger slootaarde door-i eengewerkt wordt, ver van huis vervoerd moet worden en over het land gebracht zeer slecht loonend is voor zooveel arbeid. Het rijden met de gierbak voor 1 Febru ari vraagt tweemaal zooveel als op den goeden tijd. Spr. behandelt het nut van gierkelders en acht het geen bezwaar gier en stalmest bij elkaar te bewaren. De laatste proeven hebben zoo veel bewezen, dat ook op dit punt de leerboekjes herzien zullen worden. Gierkelders zijn in de slappe bodems van deze streken niet goedkoop te maken. De behoefte aan kali-bemesting is daar mede wel opgelost maar de ver af gelegen stukken land worden daarbij meestal het slechtst bedeeld. Fhosforbemesting kan door grondonder zoek worden bijgehouden. Aangenomen wordt dat het land zooveel phosfor ver liest dat 70 K.G. slakkenmeel aan den krap pen kant is. Herhalende wat spr. reeds gezegd heeft omtrent de stikstofbemesting acht spr. 2 k 3 baal per keer beslist noodig. Spr. eindigt zijn inleiding met te dan ken voor de bijzondere aandacht waarna een krachtig applaus het dankbaar in stemmen getuigde. Er volgde een vlotte gedachtenwisseling, waarbij een teleurstelling werd uitgespro ken over de onvolledige behandeling van het aangekondigde punt: bemesting door gebruik van bagger. Spr. moest tot zijn spijt dit onderwerp overlaten aan, iemand die in deze streek beter bekend is en daartoe voldoende ge gevens heeft. De voorzitter acht dit onderwerp even- eens zeer belangrijk en urgent. Na een hartelijk dankwoord aan dr. Frankema voor zijn leerzame en aange name behandeling, sloot de voorzitter de vergadering. NIEUWKOOP Collecte voor de Duitsche vluchtelingen. In het gemeentehuis is op uitnoodiging van den burgemeester een vergadering ge houden van afgevaardigden van de verschil lende jeugdorganisaties in de gemeente. De vergadering stond onder leiding van den heer A. Bon Gzn., die als oudste daar voor gevraagd was. Besloten werd om door middel van speld jes-verkoop te trachten een bedrag bijeen te brengen, waartoe de gemeente in wijken werd verdeeld en waarvoor de collectan ten werden aangewezen. Nieuwbouw. De N.V. Nedobé te Rot terdam heeft aan den aannemer E. J. Gos- schalk te Hoek van Holland opdracht ver leend voor den bouw van twee veestallin gen en wel één bij haar boerderij bewoond door H. de Jong en één bij haar boerderij, bewoond door A. Verduyn, gelegen in de Achttienkavels alhier. WOLLEN TRICOT JAPONNEN WOLLEN TRICOT MEISJESJURKEN WOLLEN TRICOT JONGENSPAKJES Herenhoeden, Overhemden, Herendassen en Shawls, Pyramid Zak doeken, Slipovers, Dames- en Heren-Handschoenen, Broek- en Daspersen enz. enz. Van alle artikelen grote uitgebreide sortering Bif al Uw aankopen ontvangt U bons VEILIG KOPEN. Zegels van Betaalkas .DE SCHAKEL" worden door ons ter betaling aangenomen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14