SINT NICOLAAS BEZOEKT HET ZIEKENHUIS Gramofoon Platen één gulden. OMGEVING DONDERDAG 1 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 „Zuster, denkt u, dat ik met Sinterklaas al beter ben? Dat ik dan naar huis mag?" De verpleegster buigt zich over het kleine jongetje, dat haar met zijn groote donkere oogen vragend aankijkt. Zij streelt den onwilligen jongensbol en zegt opgewekt: „Als je maar goed je melk opdrinkt en flink eet, misschien wel". „Misschien, misschien", pruilt Freddie. „Weet u het niet zeker? Vanochtend heb ik twee boterhammen opgegeten en er drie laten staan", vult zus ter rustig aan. „Je hebt wel je best ge daan; maar zoolang je niet alles opeet, wat je krijgt, is de kans, dat je naar huis mag, niet gróót, dat wil ik je wel ver tellen". „Als ik er nog niet uitmag, komt de Sint dan in het ziekenhuis?" vroeg hij met een benepen stemmetje .Maar de hoofdzuster was nog een beetje boos en antwoordde: „De Sint is tot nog toe ieder jaar geko men; maar of dat nu het geval zal zijn, nu hij weet, dat hier zulke onaardige kin deren liggen, weet ik natuurlijk niet". De zuster schudt het hoofd. „Nee, dat is het geval niet; maar ik geloof, dat alle kinderen bang zijn, dat Sinterklaas hen vergeten zal, nu ze hier op zaal liggen, in- plaats van thuis. Een beetje verwonderd trekt de hoofd zuster haar wenkbrauwen op. „Dat vind ik heel leelijk van de kinderen; want ze moesten nu toch allemaal wel weten, dat de Sint geen enkel kind, dat een goed ge weten heeft, vergeet!" Dat hielp; een paar kinderen keken al meteen wat vroolijker en ook Freddie til de zijn hoofd uit het kussen, waar hij het diep ingestopt had. En dan loopt ze weg en trekt de deur hard achter zich dicht. Teleurgesteld laat Freddie zich weer in het kussen vallen. Dat zou het ergste zijn, dat hij zich voor kon stellen: thuis de vroolijke Sinterklaasdrukte, terwijl hij in het ziekenhuis ligt. De tranen springen in zijn oogen en het is een heel wanho pige Freddie, die zijn verdriet in zijn kus sen uitsnikt. Ook de andere kinderen heb ben het nu een beetje te kwaad gekregen en als de hoofdzuster op zaal komt, vindt ze er niet de vroolijkheid, die er anders heerscht. Met groote oogen heeft Freddie haar nagekeken en dan beseft hij plotseling, dat het zijn schuld is en wanneer geen van de kinderen iets krijgt, Eigenlijk zou hij daar wel weer een deuntje om willen huilen; maar dat is toch Dansmuziek - Harmonica Zang enz. enz. REUZENSORTEERING N. J. v. Luyken, Breestraat 39, Tel. 35 te kinderachtig. Dapper bijt hij zijn tan den op elkaar. Ja, natuurlijk, Sint weet alles, hoort en ziet alles. Natuurlijk had hij dit gehoord en nu zou hij zeker niet komen. Hoe moest hij Sint nu vragen of hij het ziekenhuis toch wilde bezoeken? Een briefje schrijven. Het was of een stem het hem influisterde. Ja, dat was nog eens een idee. „Zuster?" „Wat is er, Freddie?" „Ik zou graag een brief schrijven aan Sinterklaas!" „Dat kan, jongen!" Een potlood en een stuk papier werden gebracht en weldra zit Freddie ingespan nen te schrijven: Hij vertelt Sint Nico- laas precies, wat er gebeurd is en als hij klaar is, geeft hij den brief met een heel opgelucht lachje aan de zuster. Eindelijk is het 5 December. Den gehee- len dag zijn de kinderen onrustig en onge- Een gevulde WA wijnkelder Een rijk bezit duldig geweest en de zusters hebben han den vol werk gehad met alles goed 'te doen verloopen. Om vier uur komt de hoofdzus ter binnen en zegt: „Kinderen, ik zou het wel aardig vinden, als jullie wat Sinter klaasliedjes gingen zingen. De Sint is toch jarig en die houdt veel van vroolijkheid en gezang". Dat deden ze en luid klonken de kinder stemmen door de groote zaal. Opeens gin gen de deuren open en binnen kwam.... „Sint Nicolaas", riepen de kinderen ver heugd, Ja, Sinterklaas kwam binnen en achter hem was het lachende gezicht van Piet te zien. Griep, Kou, Pijn. hêipe™h,!rbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders'per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd„Mijnhardtjes"2st. lOct. Doos50ct De zuster, die ook een beetje onder den indruk se', .en, bood Sint gauw een stoel aan en begroette hem beleefd uit naam van alle kinderen. En toen het stil was, sprak Sint Nico laas waardig: „Dag lieve kinderen. Toen ik in Spanje was en me klaar maakte, om naar Ne derland te gaan, hoorde ik, dat ik jullie niet, zooals andere jaren thuis zou kunnen bezoeken, maar in het ziekenhuis. Er zijn wel eenige onder jullie geweest, die meenden, dat ik de kinderen in het zieken huis vergat" (en hierbij keek Sint Fred die's richting uit) „maar dat is toch heusch niet het geval. Ik vergeet geen enkel kind en zeker niet, wanneer ze ziek zijn!! Piet, kom eens hier met den grooten zak, die je daar op je rug draagt". Benieuwd en verlangend rekten de kin deren in de bedjes hun halsjes uit. En toen tooverde Pietallerlei fijne cadeautjes te voorschijn en iedereen kreeg iets, waar hij of zij erg naar verlangd had. „Freddie Lengers". Ongerust keek het jongetje op. „Van jou heb ik een aardigen brief gekregen. Dat deed me erg veel plezier, jongen. En daarom heb ik, buiten het ca deautje, nog een briefje voor je, dat je mag lezen, als ik weg ben". Ofschoon Freddie het anders jammer ge vonden zou hebben, wanneer de Sint vlug weg ging. brandde hij nu van ongeduld. Eindelijk, na het laatste lied, vertrok de Heilige man met zijn zwarte knechtje. Met trillende vingers maakte Fred het briefje open en toen las hij: „Freddie Lengers mag overmorgen naar huis". Dat toen het Sinterklaasfeest voor Fred die een dubbel heerlijk feest was, dat hij nooit meer vergeten heeft, begrijpen jul lie natuurlijk wel! HILLEGOM STAATSPARTIJ. Rede van Pater Peters. Woensdagavond hield de R. K. Staatspar tij in Hotel „Flora" een groote Propaganda- vergadering. Naar schatting waren 450 dames en heeren tegenwoordig. In deze vergadering heeft Pater Peters een spreek beurt gehouden. Deze begon met te zeg gen, dat het als 'n prachtig staaltje of beter schandaaltje zou worden betiteld door de N.S.B., dat hier zoo rustig kan worden ver gaderd met een Priester aan het woord; toch gaan we maar brutaal door: we wen- schen ons Nederlandsch staatsburgerschap voorloopig maar niet prijs te geven, even min ons recht als staatsburger. In de eerste plaats besprak spr. het „po litiek Katholicisme". Spr. gaf een duidelijke uiteenzetting dat deze Staatspartij niet ge mist kan worden. Spr. maakt ook duidelijk het onware in de slagzinnen van S.D.A.P. er N.S.B. als „de Kerk heeft niets met poli tiek te maken" en „de Kerk is verpolitiekt". Spr. onderscheidde de zuiver politieke kwes ties en de gemengde kwesties. De laatste ir.oogt u noemen politiek-godsdienstige of godsdienstig-politieke kwesties. Met het eerste heeft de Kerk inderdaad niets te n aken en zij bemoeit er zich ook niet mee. Spr. noemde b.v. versnelde bruggebouw, het aantal leden van 1ste of 2de Kamer en zoo zijn er meer Maar ie onderwijsbegroo- ting b.v. is een gemengde kwestie en we mogen niet rusten voordat we op onder wijsgebied volkomen gelijkgeschakeld zijn. De herziening onzer huwelijkswetgeving is een gemengde kwestie in de politiek, waar oe Kerk zich niet buiten kan en niet buiten mag houden. Er moet in deze kwestie tot overeenstemming gekomen worden en de R. K. Staatspartij weet hierin haar plicht te doen. Na de pauze besprak pater Peters het her stel der maatschappij door rechtvaardig heid en naastenliefde. We moeten ons laten leiden door de beginselen van den Bond zonder naam. Dat is de eenige methode: alles gebaseerd op de geboden van recht vaardigheid en van liefdeplicht. Wees vol maakt, gelijk uw hemelsche Vader vol- n aakt is, zoo zegt de H. Schrift en alleen de Katholieken, die dat op zich zelf toe passen helpen in het openbare leven. Collecte Joodsche vluchtelingen. On der leiding van burgemeester van Nispen tot Pannerden is gisteravond ten raadhuize een vergadering gehouden der afgevaardig den van alle jeugdvereenigingen hier te plaatse, zulks ter voorbereiding van de na tionale collecte voor de Joodsche vluchte lingen op Zaterdag 3 Dec. In het uitvoerend comité 'werden gekozen de heeren J. Stouten, voorzitter, dr. J. Sprey, secretaris-penningmeester, J. Ste vens Jr., G. van Engelen, A. van Won deren en W. Ruigrok. De leden der meisjes- vereenigingen boven 16 jaar zullen worden aangezocht Zaterdag a.s. van des morgens half negen tot des middags plm. 4 uur de speldjes te verkoopen, terwijl bij de ver schillende winkeliers busjes worden ge plaatst, met aan hen het vriendelijk ver zoek een klein percentage van hun omzet eveneens daarin te storten. Dames-collec tanten kunnen zich bij bovenstaande hee ren aanmelden en tevens bij den concierge van het raadhuis. LISSE Een gezonde begrooting B. en W. hebben den raad dezer ge meente de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1939 aangeboden met een toe lichting, waaraan het volgende is ontleend. Bij de bestudeering van de thans aangeboden begrooting zal blijken, dat deze zoodanig is ontworpen, dat van een gezonde begrooting kan wor den gesproken. Verschillende onder houdswerken en noodige materieel- voorzieningen, die in vorige jaren achterwege moesten blijven, om het evenwicht in de ontvangsten en uit gaven te bewaren, zijn nu geraamd. Andere noodzakelijke uitgaven zijn meer in overeenstemming met de te verwachten werkelijkheid gebracht. Naast de sobere ramingen in uitgaaf van vorige jaren hebben wij ons in de moeilijk ste begrootingsjaren nimmer laten verlei den geflatteerde ontvangsten te begrooten, zoodat het bij een uiterst zuinig beheer in het zeer moeilijke begrootingsjaar 1937 zelfs mogelijk is geweest het nadeelig saldo van het dienstjaar 1935 op te vangen en de driejaarlijksche afrekeningen met de schoolbesturen daarin te verwerken. Mag van optimisme inzake de gemeente- financiën nog geen sprake zijn zoolang de belastingdruk niet belangrijk is verlaagd, verwacht mag worden, dat eenige ver laging in de naaste toekomst mogelijk is, omdat wij vertrouwen de financieele po sitie der gemeente weer veilig in handen te hebben, althans wanneer zich in de bron nen van inkomsten der gemeente geen in grijpende depressies meer voordoen en de Raad de werkelijkheidszin behoudt, die de zelfstandigheid der gemeente gered heeft. Zeer verblijdend is, dat de uitgaven ter bestrijding van de werkeloosheid aan de hand van de vermoedelijke uitgaven over 1938 15.000.lager geraamd kunnen worden. Verwacht mag worden, dat dit het plaatselijk bedrijfs- en zakenleven direct ten goede komt en indirect ook de ge- meente-financiën gunstig zal beinvloeden. Evenwel is de schaal, waarnaar de uit- keering uit het werkloosheidsubsidiefonds berekend wordt, bij daling van de lasten en stijging van de inkomsten in die mate gun- stig voor het Rijk ontworpen, dat het be drag der werkloosheidsuitgaven, hetwelk ten laste der gemeente blijft, bijna 1 2.000.hooger is dan het vorig jaar. Ook moet er rekening mede worden ge houden, dat de uitkeering uit het gemeente fonds jaarlijks ruim 2.000.minder be draagt. Niettegenstaande deze ongunstige fac toren, voor zooveel de inkomsten der ge meente betreft, mag worden verwacht, dat zij bij bestendiging van de ingetreden omstandigheden de begrootingen der ge meente in de toekomst niet zoodanig be ïnvloeden, dat zij de financieel gunstige ontwikkeling der gemeente zullen ver storen. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is op Dinsdag 6 December des namiddags om half drie uur, in openbare vergadering bijeengeroepen ter behandeling van de navolgende agendapunten: Eervol ontslag van den heer Dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen als ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Lisse. Benoeming van den heer Jhr. Mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel als ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Lisse. Wijziging van de verordening, regelende de verdeeling van de werkzaamheden van den burgerlijken stand in de gemeente Lisse. Eervol ontslag van den heer Ds S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen als com missaris van de N.V. Electriciteitsbedrijf Hillegom, Lisse, Sassenheim. Benoeming van een commissaris van de de N.V. Electriciteitsbedrijf Hillegom, Lisse, Sassen heim. Verzoek van den heer Adr. van der Vlugt, om van gemeentewege een riool te leggen in de Akervoorderlaan. Verzoek van Gebr. M. H. en G. T. Doeswijk, om voorschotten voor het bouwen van plaatsjes ingevolge de Landarbeiderswet in het buurtschap Halfweg. Verzoek van den Ijeer J. W. A. Lefeber, om vergunning tot straat- en rioolaanleg voor de verlenging van de Zwanendreef vanaf de brug. Ver zoek van de Pluimvee- en Konijnensport- vereeniging Lisse en Omstreken, om de beschikbaarstelling van een eereprijs voor haar te houden nationale jubileumtoon stelling. Burgemeester en wethouders stel len voor, voor enkele medailles een bedrag van 15.beschikbaar te stellen. Afwij king van de verordening op het beheer van de gas- en waterleidingbedrijven der ge meente Lisse, voor zooveel het gasbedrijf betreft. Bouwvoorschotten aan de plaatse lijke woningbouwvereenigingen Aanbie ding van de gemeentelijke rekeningen over 1937. Het burg. armbestuur sluit met een nadeelig saldo 738.20, het gasbedrijf met een batig saldo 10705.50, het waterlei dingbedrijf met een batig saldo 4.454.63, de gemeenterekening met een batig saldo van 9.159.65 in den gewonnen dienst en 2.636.60 in den kapitaaldienst. Woningbouw. Door de -R.K. woning bouwvereniging „Het Gezinsbelang" zijn bouwvoorschotten aangevraagd voor den bouw van 32 woningen. Een grondvoor- schot wordt gevraagd van 21.085.en een bouwvoorschot van 72.160.Uit de exploitatie-rekening blijkt, dat de huren vermoedelijk zullen bedragen 3.44 per week. Bouwvergunning. B. en W. dezer ge meente hebben aan den heer W. van Steijn, alhier, vergunning verleend tot het bouwep van een woning met schuurtje, gelegen aan de Prins Hendrikstraat. Aannemer van dit bouwwerk is de fa. Kruidhof en Horsman te Lisse. KJ.M.V. De Kath. Jonge Midden- standsvereeniging vergaderde gisteren in het hotel-restaurant „De Witte Zwaan". Op deze vergadering behandelde de heer Emile Franken het onderwerp „De ver houding van Priester en Leek". Er werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen aan den spreker en een aangename gedachten wisseling volgde. Personalia. B. en W. dezer gemeente hebben tot hulpkéurmeester bij den Vleeschkeuringsdienst kring Lisse, om vattende de gemeenten Lisse, Sassenheim, Voorhout en Noordwijkerhout benoemd den heer L. P, de Roy uit Aarle-Rixtel. Verkeersongeval. Gisteren reed mej. v. d. Z. op haar rijwiel langs het pand van den heer Tissing aan den Kanaalstraat. Aangetrokken door de keurige etalages, waarin zij een blik wierp, lette zij niet op het verkeer van den weg en ook niet op haar richting. Door dit kijken ging zij meer naar links en moest gewaar worden, dat de weg niet voor haar alleen was. Zij botste tegen de auto van de N.V. F. M. V. alhier bestuurd door v. T. op. Zij kwam te vallen en brak een been. Dr Haase ver leende de eerste geneeskundige hulp, waar na zij huiswaarts kon worden gebracht om aldaar verder behandeld te worden. WASSENAAR PAARD EN AUTO Een ongelijke strijd Op den Rijksstraatweg werd een door v. d. W. bereden paard achterop aangereden door een vrachtauto, bestuurd door B. Het paard viel en werd zoodanig gewond, dat het moest worden afgemaakt, hetgeen door den keurmeester is geschied, waarna het cadaver is vervoerd naar de noodslacht- plaats alhier. De artillerist v. d. W. kwam met den schrik vrij. De auto werd aan de voorzijde zwaar gehavend. Geboren: Anna Christina, dochter van C. J. van Steen en A. A. Zandvliet Cor- RIJNZATERWOUDE De heer C. de Jeu, te Rijnsaterwoude, vierde zijn veertig-jarig jubileum als bode van de veertig-jarige IJsclub. nelis Johannes Petrus zoon van J. C. v. Wissen en C. A. Knijnenburg Christina Antpinette Petra dochter van C. S. Berghe- gen en C. J. Damen Wolfgang Alfons zoon van A .M. Tönnies en M. G. Laukötter Jan Adrianus Walterus zoon van J. F. P. Hers en S. A. Andriesse. Overleden: Louwina Bartha van der Laan 91 j. wed. van W. F. K. van Harrevelt Adrianus Henricus van Eekelen 23 j. ongehuwd. Vertrokken: G. Letterie en gezin naar Den Haag, de Sillestraat 157 J. W. F. Blanson Henkemans naar Groesbeek, Molenweg 11 M. E. Meerburg naar Ol- aenzaal, Steenstraat 1 A. van Brink naar Batavia R. R. Leyden naar Italië P. Schoep naar Katwijk, Kerkstraat 11 M. Rei ter naar Hongarije M. T. van Evert naar Leiden, Kort Galgewater 16 H. de Kruyff naar Ned. Indië P. E. van Cas- sei naar Den Haag, Z. O. Buitensingel 230a A. Winckel naar Bloemendaal, Klooster St. Franciscus B. Dekker naar Bandoeng J. L. J. Grevers naar Duitschland L. J van der Maesen en gezin naar Haarlem, L de Colignylaan 18 R. Bolhuis naar idem G. Koster naar Bussum, Graaf Flo- rislaan 5 Wed. M. H. Addicks geb. Braun naar Bazel Zw. Ind. C. J. van Herpe naar Amsterdam, Singel 313 E. A. Boers naar Den Haag, Anna van Saxenstraat 31 T. Fromme naar Mülheim Did. M. A Scheller naar Den Haag, Chrispijnstraat 34 J. I. M. Stolk naar Batavia H. G. T. Remmers waal naar Voorburg, van Eg- mondstraat 18 H. B. C. Pouw naar idem G. M. Biluska geb. de Smit naar Maas sluis, Goudsteen 2 A. W. v. d. Hilt naar Naaldwijk, Maardijk 8 H. P. V. Meijer naar Tilburg, Gen. Maj. Kromhoutkazerne -• J. M. van Uum naar Den Haag, Wete ringplein 15 A. Dostalova naar Bottrop, Did. A. R. Ficker naar Turkije H. Ru ben naar Den Haag, Hollanderstraat 63 A. Noordermeer naar Bergschenhoek, Rot- tekade 9. G e v es t i g d Th. E. R. G. Arnold en gezin, scheilc. ingenieur, N.H., uit Vaduz (Lichtenstein), Prinsen weg 58 A. J. A. M van Boekhout en vrouw, R.K., kantoor- bed., uit Den Haag, Raaphorstlaan 33a C Boers, R.K., uit Hazerswoude, Schouw- weg 1 P. Bouwens en vrouw, geen, huisknecht, uit Den Haag, Rijksstraatweg 645 Wed. L. Verhoeven geb. Dekkers, N.H., zonder beroep, uit Den Haag, Oost- dorperweg 88 W. van Eijk, G.K., four- rier-capitulant, uit Rotterdam, kamp Waalsdorp H. M. van Fenema, N.H., adj. dir. N.V., uit Leidschendam, Pr. Ma nelaan 25 C. G Hulsinga, N.H., huis houdster, uit Den Haag, Mecklenburglaan 6 S. P. v. d. Klein, R.K., verpleger, uit Rotterdam, Kerkehout lOg E. J. C. M. Knippenborg, R.K., dienstbode, uit Zeve naar, Ridderlaan 1 J. A. de Koek, N.H., dienstbode, uit Waardenburg, Plein 1 H, Koehoorn, R.K., dienstbode, uit Den Haag, Eikenlaan 35 C. Kolf en gezin, geen, res. officier in werkel. dienst, uit Olden- zaal, Bremhorstlaan 8 E. Lange, vreemd, Ev. L.„ dienstbode, uit Den Haag, Wasse- naarscheweg 15 D. J. Lascaris en gezin, Ev L., boekhouder, uit Den Haag, Prin- senweg 76 H. M. C. van Leeuwen, R.K., dienstbode, uit Beverwijk, Eikenlaan 18 J. C. Leeuwenburgh en vrouw, geen, zon der beroep, uit Den Haag, Prinsenweg 92 K. Leutering, vreemd, R. K., religieuse, uit Essen Did., Eikenlaan 35 R. van Leijden, N.H., zonder beroep, uit Den Haag, Crocusstraat 8 C. Leonelli, vreemd, F.K., dienstbode, uit Sperrenberg, Iepen laan 3 M. Mulder, O. O. G., juffrouw in de huishouding, uit Den Haag, Groot Hae- sebroekscheweg 22 R. W- L. Mijnssen, D.G., zonder beroep, uit Amersfoort, Jon kerlaan 72 C. A. Noordermeer, R. K. dienstbode, uit Sassenheim, Louisestraat 4 M. Raimund. vreemd, R. K„ dienst bode, uit Den Haag, Wilhelminalaan 7 I. H. Barones Schimmelpenninck van der Oye, R.K., verpleegster, uit Rotterdam, Kerkstraat 49a H. D. Schülter en vrouw, Ev. L„ zonder beroep, uit Roemboeng Ke- doe, Java, Schouwweg 2 H. Tijssen, N. H., dienstbode, uit den Haag, Rijksstraat weg 695 G. Unfrau, vreemd, R. K., dienstboed, uit den Haag, Prinsenweg 76 W. M. Flot, N. H., dienstbode, uit Moor drecht, Hoogeweg 1 H. Widmer, N. H., dienstbode, uit den Haag, Groot Hoefijzer laan 34 T. Zeilstra, N. H., dienstbode, uit Alphen a. d. Rijn, Acacialaan 15 J. v. Zuijlen, R. K„ dienstbode, uit Noord- wijle, Middelweg 5.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13