Ui® U ZEKER wilt zijn ||Vi |'iW|||jj tot ito GELUKKIGE PRIJSWINNAARS te behooren, II Mil I3.»M |ef dan bïj bet doen van AL Uwe inheopen op het MIDZA-tOükOII HET LUDNT DE MOEITE, de vsordeelen zijn enorm, IEDEREEN SPREEKT ER OVER Heden wederom bijna 100 prijzen tot een totaal bedrag van drie honderd vijftig gulden IW Raadpleeg de Ledenlijst in dit blad, DAT zijn de JUISTE adressen H BIOSCOPEN TE LEIDEN KERKNIEUWS DINSDAG 29 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 EEN ANTI-NAZI-STUK IN AMSTERDAM ONTRADEN. Afwijzend advies van den burgemeester. De burgemeester van Amsterdam heeft een tooneelgezelschap, dat van plan was een Deensch stuk te spelen, geadviseerd, dit tooneelwerk niet te vertoonen. Prac- tisch komt dit advies neer op een verbod bij voorbaat. Een formeel verbod zou na tuurlijk pas kunnen worden uitgesproken bij een eventueele opvoering. In Stockholm en Kopenhagen wordt op het oogenblik dit tooneelstuk van den Ko- penhaagschen predikant Kaj Munk ge speeld. Het heet, naar een bijbelsche tekst, „Han sidder ved smeltediglen": „Hij zit by de smeltkroes". „Hij (God) zit by de smeltkroes en ziet een chaotische wereld zich daarin oplossen. En wacht op het resultaat." In het stuk, dat in het tegenwoordige Duitschland speelt, wordt het probleem van het nationaal socialisme en van het anti semitisme aan de orde gesteld. De hoofd persoon is een professor, die een trouw na- tionaal-socialist is, tot hij terugschrikt voor de consequenties van de rassenpolitiek die de Fiihrer zijn volgelingen oplegt. Dan breekt de professor met het nationaal-so- cialisme en hij huwt zijn Joodsche assisten te Sara Leviet. De Führer zelf komt in het stuk voor en wordt sprekende ingevoerd. In Scandinavië loste men de moeilijkheid, om een bevriend staatshoofd ten tooneele te voeren, op, door een menschelijke schaduw met opgeheven hand op het tooneel te projecteeren en te gelijk de erbij behoorende tekst te doen zeggen. Het gezelschap SaalbornParser wist de hand te leggen op dit stuk, terwijl, als tweede gegadigde, ook Louis de Vries zich met Denemarken in verbinding stelde. Voorzichtigheidshalve verschafte de heer Parser den burgemeester echter eerst een korte samenvatting en een Engelsche tekst van „Hij zit bij de smeltkroes". Het stuk zal n.L binnenkort ook op de Engelsche planken worden gegeven en er was al een Engelsche vertaling voorhanden. De burgemeester heeft daarop de heeren Saalborn en Parser geadviseerd het stuk niet te spelen, bij welk advies men zich ter stond heeft neergelegd. Het anti-nazi-stuk zal dus waarschijnlijk noch te Amsterdam noch elders in ons land worden gespeeld. „Vooruit". KRIJGT PAUL KRUGER TE UTRECHT EEN STANDBEELD? In een persconferentie deed gistermid dag de heer F. Kroon, voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Verbond en van het Kruger-comité, een stichting van dit Verbond in het jaar 1925, mededeeling van de plannen van het comité om te ge raken tot de oprichting van een stand beeld te Utrecht van den boeren-president Paul Kruger. Dat men niet eerder ernstige pogingen heeft aangewend om tot het beoogde doel te komen, vindt zijn oorzaak in de crisis jaren, welke een beroep op de medebur gers voor dergelijk doel niet verantwoord den. Nu de omstandigheden zich eenigszins hebben gewijzigd, acht het comité, mede in verband met de viering van den Dingaansdag, het gunstige moment aange broken om te trachten een actie door te voeren ter verkrijging van het beoogde doel, hiermede velen in de gelegenheid te stellen hun medeleven met de stamver wanten in Zuid-Afrika daadwerkelijk te toonen. Vooral nu ook de regeering door het zenden van haar vertegenwoordiger per speciale K.L.M.-vliegtuig naar Zuid- Afrika, in hoogste instantie een warme be langstelling toont, is het comité van oor deel, dat de eereschuld, die het geheel vrijwillig op zich heeft genomen, moet worden ingelost. Tot dat doel heeft het co mité zich reeds tot velen gewend om een bijdrage, waarbij verschillende giften werden verkregen, o.a. van H. M. de Ko ningin. Het noodzakelijke bedrag is evenwel nog lang niet bereikt. Het comité rekent dan ook op nc-g veel meer steun van alle kanten. Giften kunnen worden gestort op postrekening 9099 van de Ulrechtsche Pro- vinciebank, Janskerkhof 22 te Utrecht. Tweede Kamer Defensie De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de begrooting van Defensie goedgekeurd, welke minister Van Dijk verdedigd had, benevens eenige klei ne militaire ontwerpen. Zij verklaarde zich vóór den bouw van een tweeden, ver- vangenden kruiser en tegen een commis soriaal onderzoek van het vraagstuk der oud-gepensionneerden. Wij geven hier een resumé van de re de, die de minister van defensie heeft ge houden. De minister van Defensie, de heer VAN DIJK, betuigde zijn erkentelijkheid voor den dank, aan de weermacht gebracht voor haar houding in de dagen van spanning, en voor de hulde, aan het gevoerde beleid gebracht. Het verbeteren der weermacht zoo vervolgde spr. wordt onverpoosd voort gezet; men stampt echter geen leger uit den grond. Er wordt gezwoegd aan het de partement, bij de commando's, in het le ger. De critiek zij dan ook opbouwend. Het verwijt van het gemis aan vast beleid gaat niet op. Er zijn geen nieuwe plannen, wel is er aanvulling en afronding. Alles moet worden gedaan binnen het kader der beschikbare fondsen; er moet worden ge past en gemeten. De heer Albarda heeft zich wel geplaatst op het standpunt der nationale verdedi ging, maar niet ten volle. Bij de defensie gaat het om het hoogste goed: beveiliging van land en goed. Hoe komt men tot de conclusie, dat er te bezuinigen valt, met name in zake de officiersopleiding? De toegestane gelden worden in alle redelijkheid besteed; daar op is volledige controle, o.m. door de af- deeling Comptabiliteit van spr.'s departe ment. De heer IJsselmuiden drong aan op so ber beheer. Doch hy bedenke, dat het ging en gaat om het scheppen van uitgebreide re organisatie. Er zouden b.v. geen paar den in de weermacht meer noodig zijn. Hoe komt de spreker er aan? De lichte troepen b.v. zijn al vrijwel geheel gemo toriseerd. En bovendien: in het buiten land komt men al op de motorisatie terug, ten deele, althans wat betreft de artille rie. Voor de weermacht geldt geen gewo ne bedrijfs-accountancy. De critiek van den heer IJsselmuiden was niet opbou wend en spr. kon er niets uit leeren. Spr. weerlegt ook, dat er teveel arbeids contractanten zouden zijn bij de verschil lende diensten en inrichtingen. Voor ieder, die een plaats hebben wil in het weermachtsapparaat, gaat een toet sing op betrouwbaarheid vooraf. Er is in het algemeen niet een toestand van lichamelijke ongeschiktheid bij een deel onzer jeugd; wel zijn er verschillende bijzondere omstandigheden. Zoo is voor de lichting 1940 het gevolg van den oorlogs toestand en voedingstoestanden reeds na genoeg niet meer merkbaar. Er is een wijziging van het keuringsre glement aanhangig. Voor de volgende jaren is een aantal in geschrevenen te verwachten van 86.800 jongemannen; na keuring blijven er 56.000; het contingent is 43.000; blijven voor broederdienst enz. 13.000. Dit zijn bevredi gende cijfers. Men wil de aanschaffingen zooveel mo gelijk aan het Nederlandsche bedrijfsleven opdragen. Zooveel mogelijk gebeurt dit. Doch met leveringstijden rekening hou dend, moet er wel uit het buitenland wor den betrokken. Er is geen groote vliegtui genorder den laatsten tijd in het buiten land gegeven. Er zijn wel prijzen ge vraagd. Er zijn echter geen vliegtuigmo toren-fabrieken in ons land. En in licen- tiebouw krijgt men niet altijd het laatste en het beste. Ten aanzien van de oud-gepensionneer den denkt spr. aan een geconcenti eerde actie De motie-Thijssen, waarin om een commissie van onderzoek wordt gevraagd, moet spr. afwijzen. Niemand zal denken, dat spr. geen vol doende belang zou stellen in de geestelijke verzorging bij ons leger. Waar het particu lier initiatief te kort schiet, is er een taak voor het departement. Spr. hoopt, dat ons volk en de kerken hier krachtig zullen werkzaam zijn in het belang onzer jonge mannen en van het leger. Den heer Van der Zaal verklaart spr., dat de ambtelijke geestelijke verzorging een roeping is van de kerken, niet in de eerste plaats van legerpredikanten en aalmoezeniers. Komende tot de grensbeveiliging ,zegt spr., dat we in een periode van opbouw zijn. Zooals men weet, zal aan het parle ment een nota betreffende de opgedane er varingen worden overgelegd. De heer Albarda vreest, dat de neiging bestaat, om het .aantal kruisers of groote eenheden uit te breiden. Een sterkte van drie moderne eenheden acht de regeering voldoende en noodig in verband ook met de geldelijke mogelijkheden. Wat het materiaal van de landmacht be treft, zooveel mogelijk wordt gelet op uit breiding van het aantal vliegvelden, naast Soesterberg en Bergen. Rekening moet ook worden gehouden met de kwestie van het centraal vliegveld. De heer Duymaer van Twist wil meer goed geoefend kader. Aan dezen uitbouw wordt gewerkt. Een goede bevorderingsre geling is alleen mogelijk bij een constant stelsel. Spr. wijst op de groote moeilijk heden te dezer zake. Of de officiersacte kan dienen als basis voor reserve-officier, zal spr. nog eens on derzoeken. Ook werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen de begrootingen van de Ar tillerie-inrichtingen en het Defensiefonds. Verder gaf de Kamer haar goedkeuring aan een pensioenregeling voor reserve- officieren, die in het kader worden opge nomen, alsmede aan het ontwerp tot goed keuring van het besluit, dat dienstplichti gen in Sptember j.L onder de wapenen hield, besluit, dat in verband met de jong ste Grondwetsherziening achteraf bekrach tiging per wet behoeft. Utrecht krygt rijn kinderziekenhuis, waarin Werkfonds via een post op de be grooting van Onderwijs voorzien wilde, voorloopig niet. De motie van den anti-re volutionairen Utrechtenaar Botterweg, werd met 60 tegen 26 stemmen aangeno men, omdat ook de Katholieken haar steunden, niet in de eerste plaats om de vormelijke begrootingsredenen, welke de anti-revolutionairen, althans ten deele, be wogen hun veto uit te spreken, maar om dat in onze fractie dit ziekenhuis ter plaat se overbodig werd geacht en onnoodig met ander particulier initiatief concurreerend. Hierna kwam Onderwijs aan de orde, dat in de avondvergadering werd voortgezet. Onderwijs Wij willen hier het belangrijkste en de tot nu toe gevoerde discussie laten volgen, n.L dat hetwelk ging over het subsidieeren van de Katholieke Economische Hooge- school te Tilburg. De heer MOLLER (R.K.) verdedigt een amendement om art. 41 met 1 te verhoo- gen ten einde een principeele uitspraak te verkrijgen over het subsidieeren van de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg. Spr. wil een principieele uitspraak over gelijkstelling van openbaar en bijzonder hooger onderwijs. Het gaat alleen nu de bijzondere hoogeschool te Rotterdam wel subsidie krijgt om de billijkheid. De re geering kan dan de uitspraak verder uit werken. In een tweede amendement wil spr. dan art. 231 (onvoorziene uitgaven) met 1 verminderen. De heer DE GEER (C.H.) zegt, dat het zelfde te bereiken is door een memorie- post. Dit amendement is eigenlijk een mo tie, doch veel gevaarlijker. Voor zijn be zwaar beioept spr. zich op prof. Buys en mgr. Nolens in een gelijksoortig geval. Spr. geeft in overweging, het amendement om te zetten in een motie, te behandelen op nader te bepalen dag. Thans is deze ma terie in eenige weinige minuten niet te be spreken; met den Franschen slag kan ze niet worden behandeld. Mocht het amen dement worden gehandhaafd, dan zal spre kers fractie tegen stemmen. Op een mo tie zal spr naderhand grondig ingaan. Mevr. BAKKER—NORT (V.D.) acht het oogenblik niet geschikt voor een beslissing als door dr. Moller c.s. gevraagd. Het brengt consequenties mede voor de schat kist, thans (men denke aan de leerlingen- schaal) niet verantwoord. Mevr. DE VRIES—BRUINS (S.D.) be toogt, dat de heer Moller de zaak te een voudig voorstelt. Reeds in 1928 kwam de vraag ter sprake van subsidieering van het bijzonder hooger onderwijs. De zaak moet eenmaal aan de orde komen, maar die mag niet op deze onderhandsche manier gere geld worden. En thans is er zeker het oogenblik niet voor, nu er geen geld is voor verbetering van het lager onderwijs. Sprekers fractie stemt tegen het amende ment. Dr. VOS (Lib.) zegt, dat het hier gaat om een beslissing voor het geheele bijzon der hooger onderwys. Trouwens, er moet wel te eeniger tijd een algeheele regeling komen. Aan een uitspraak moet een gehee le reorganisatie en coördinatie voorafgaan. Het is niet gewenscht, te prejudicieeren op toekomstige begrcotingen. Sprekers fractie kan daaraan geen medewerking verleenen. De heer ZANDT (Staatk. Ger.) zegt, dat deze zaak diepe problemen raakt en de schatkist op groote uitgaven kan komen te staan. Het gaat meer om het spel dan de knikkers. Men zal eindigen met hooge subsidies. Heeft Rome eenmaal den vinger, weldra neemt het de heele hand. Spr. is tegen het amendement. Hoe durft, men in dezen tijd zulk een aanslag op de schat kist doen? De belastingdruk is al zoo zwaar. Zelfs spaarpotten moeten voor den fiscus geleegd worden. Dit is niets om te lachen. Wordt het verlangen van den heèr Moller ingewilligd, andere aanvragen voor particulier onderwys zullen volgen. En het lager onderwijs verkeert in een noodtoe stand. Men keere van het systeem „elck wat wils" terug. De heer ZIJLSTRA (A.R.) vindt het een zeer eenvoudig voorstel. Het is geenszins de bedoeling als Sinterklaas op te treden. Het is een memoriepost eigenlijk. De be doeling is, een principieele uitspraak mo gelijk te maken. Men mag er over spreken en een antwoord van de regeering ver wachten. Spr. ziet nu geen reden voor een algemeen debat. Dat kan betreffende de gelijkstelling van openbaar en bijzonder hooger onderwys later plaats hebben. Hier gaat het om twee soorten van bijzon der hooger onderwys. Men moet niet het standpunt innemen, dat de overheid vast stelt, welk soort onderwijs gesubsidieerd moet worden en dat geschikt is voor het geheele volk. Dat ware iets voor een tota- litairen staat. Het voorstel van den heer Moller lykt spr. heel geschikt. De minister van Onderwys, K. en W., de heer SLOTEMAKER DE BRUïNE, hoorde, dat de heer Moller het niet wilde laten gaan over een principieele vraag, maar alleen over de vraag of Rotterdam subsidie moet hebben en Tilburg niet. De regeering heeft verleden jaar zich niet kunnen beraden over subsidieering van het bijzonder hooger onderwijs, omdat het geld er tcch niet voor is. Daarom was spr. tegen een principieel debat en dat is spr. nog. Een grondige voorbereiding zou heb ben moeten plaats hebben. Geheel afwij zend staat spr. niet tegenover het vraag stuk. Het vraagstuk der subsidieering van de bijzondere hoogescholen kan niet losge maakt worden van dat der subsidieering van bijzondere universiteiten. Over het amendement zal worden ge stemd a.s. Donderdag bij den aanvang der vergadering. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANUSUUR KEURING Casino: De big van het Regi ment (Fientje de Ia Mar, Johan Kaart). De cirkel des doods. (Monte Montana). Komisch Sensationeel lederen avond 8 uur Zondag ook van 47 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen. Lido: De vrouw in 't rood (Joan Crawford). Je bent maar een maal jong. (Lewis Stone, Cecilia Par ker). Romantisch Gevoelig lederen avond 8.15 u. bondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag half drie mati née. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Vadertje Langbeen (Lily Bouwmeester, Paul Storm). Als de liefde begint (Virginia Bruce, Kent Taylor). Romantisch Komisch lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur matinée. Goedgekeurd Rex: Trianon: 100 Mannen en één meisje. (Deanna Dur- bin, Leopold Sto- kowsky). Het mysterie van de blauwe vaas. (George Brent, Anita Louise). Ontroerend Spannend lederen avond 8 uur. Zondag var. 2—7 uur Eiken werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd De Zeewolf (George Raft, Dorothy La mb ur). Zij trouwde den melkboer (Allan La ne, Joan Fontaine). Avontuurlijk Komisch lederen avond 8 uur. s Middags 2 uur ma tinée. Zateidag, Zon- oopende voorstelling van 27 uur. Goedgekeurd v volwassenen. Herdenking 12 y2-jarig priesterjubilé van den Weleerw. lieer C. Holtkamp. Op het seminarie Hageveld herdacht Dinsdag de weleerwaarde heer C. P. M. Holtkamp den dag, waarop hij vóór 12 jaar de H. Priesterwijding ontving. Des morgens droeg de jubilaris in de ka pel een plechtige H. Mis van dankbaarheid op, met assistentie van den zeereerwaar- den heer H. Koppert, pastoor te Lutje broek als diaken en den weleerwaarden heer A. Hooyschuur, kapelaan te Den. Haag, als sub-diaken; Ceremoniarius was de weleerw. heer N. v. Ruyven, leeraar aan het seminarie. Vele vrienden van den jubilaris en fami lieleden alsook de professoren en studen ten van Hageveld waren daarbij tegen woordig. Om kwart voor twaalf had in de feestelijk met palmen versierde aula een receptie plaats. Door de studenten werd hem een Latijnsch welkomstlied toegezon gen, waarna een van hen namens allen gelukwenschen aanbood, terwijl een der studenten van de poësis een toepasselijk gedicht voordroeg. De schola cantorum voerde verdienstelijk uit „Feestgezang zu Ehren eines Geistlichen" van Anton Bruckner en het symphonieorkest het „Ave Verum" van W. A. Mozart. De jubi laris dankte vcor de gebrachte hulde. Des avonds werden in de aula opgevoerd fragmenten uit het Sacramentspel „Droo- men zijn somtijds openbaringne van God". De feestdag werd besloten met een plechtig Lof, gecelebreerd door den jubi laris met assistentie van den weleerw. heer kapelaan Hooyschuur en de professoren de weleerw. heeren A. Andreoli en N. v. Ruy ven. Er waren vele bloemen en schoone ca- deaux. „Maasbode". Meer rSa^dan de regelenvifj'cie »st gelden ^fegfcy^fagerp^-egelen van de wetleyaaelhëid..

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6