Nieuwe uitgaven Academfenlcuws SPORT Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 VER. SA. VERONICA. Ondanks de voorbereidende werkzaam heden voor de a.s. St. Nicolaas hoopt het bestuur van bovengenoemde ver. op een drukke opkomst, morgenmiddag op haar maandelijksche zitting in 't Vincentiusge- bouw. Vooral in deze maanden zijn de aan vragen zoo talrijk en wat geeft 't dan geen voldoening, wanneer menige huismoeder weder gelukkig gemaakt kan worden met de alernoodzakelijkste onderkleeding voor haar meest talrijk kroost, die toch ook met dit guie weer iets warmers moeten kunnen aantrekken. Vergeet bij het uitdeelen van uw ge schenken, ook de Ver. Sa. Veronica niet en laat eens „een surprise" bezorgen Don derdagmiddag in 't Vincentiusgebouw of anders aan 't secretariaat Mare 25 of op g.ro no. 260700. 't Bestuur rekent er op dat weer vele stukjes kleeding zijn gereed gekomen en dat er ook weer even zooveel materiaal gehaald zal worden, op de uren in de kl. adv. vermeld. Verder is er momenteel groot gebrek aan „damesjaponnen". Als iedere dame vanavond nog in haar kast kijlct, zal zij er zeker één vinden, die niet meer zoo graag wordt gedragen doch door ons dank baar geaccepteerd zal worden. Bel s.v.d. even op, nog hedenavond en u bent er vanaf. Vele arme en vooral stil le arme R.K. stadgenooten zullen U er dankbaar voor zijn!! OPGRAVINGEN TEAPAMEA IN SYRIë. Lezing van prof. Mayence uit Brussel. In het Rijksmuseum van Oudheden al hier heeft gisteravond prof Mayence uit Brussel een lezing gehouden over de op gravingen te Apamea (Syrië). Het volgende is eraan ontleend: In den herfst van 19?7 heeft de Belgische archeologische missie haar zesde opgra vingscampagne aangevangen op de plaats van de oude Romeinsche stad Apamea in Syrië. Het doel was ditmaal den aanleg van de stad nader te bestudeeren en het onder zoek naar enkele belangrijke gebouwen verder voort te zetten. Het betrof hier de oostelijke basilica, de synagoge en het thea ter. De reeds zoo rijke collectie mozaïeken, in de ruïnen der stad gevonden; is met nieu we stukken vermeerderd. Van de synagoge stamt een fragment van de mozaïekvloer van de groote zaal, gedecoreerd met geo metrische figuren. Onder de oostelijke basilica, ongeveer 1 m. onder het niveau van de vloer van dit gebouw, is een aantal decoraties gevonden, die tot een ouder gebouw behoord hebben. De onderzoekingen aan het theater zijn zoo ver gevorderd, dat men een voorloopig grondplan heeft kunnen samenstellen. De achtermuur had een lengte van niet min der dan 145 M.» het is een van de grootste gebouwen van deze soort, .die tot nog toe bekend zijn. Onder de vondsten verdient voorts in de eerste plaats een stéle vermeld te worden met een hittitische inscriptie in ftierogly- phenschrift. Ook in het grafveld werd een onderzoek ingesteld, waarbij men interessante gege vens heeft kunnen verzamelen over plan en aanleg der graven. WAT WAS HET LICHTVERSCHIJNSEL OP DE MAREKERK? Een waarnemer van het Kon. Ned. Me- teorol. Instituut meldt ons: Het lichtverschijnsel, dat Zaterdagavond bij een der wijzerplaten van de Marekerk is gezien en eenige opschudding teweeg bracht, is naar valt op te maken uit ver klaringen van ooggetuigen, het zooge naamde St. Elm us vuur geweest. Het St. Elmusvuur wordt veroorzaakt door het uitstroom en van een atmosferische electrische lading, bij voorkeur aan min of meer puntige voorwerpen van kerktorens, daken en dergelijke, opgewekt door tegen gesteld geladen wolken. Het verschijnsel, is vrij lichtzwak, zoodat het door het licht der gloeilampjes aan de wijzerplaat min der duidelijk werd. De karakteristieke pluimvorm is echter wel degelijk waarge nomen. Nadat de kostende verlichting der wijzerplaten had uitgeschakeld, was ook het verschijnsel verdwenen, doordat daar mede de geleiding naar de aarde verbroken werd Vooral in het winterhalfjaar tijdens buiig weer, met laaghangende wolken, wordt het hier te lande wel meer gezien. Het treedt het meest tijdens sneeuw- of ha gelbuien op.. In bergstreken komt het veel vaker voor. Kunstmatig kan het in een laboratorium worden opgewekt. Het St. Elmusvuur is geheel ongevaarlijk, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat in bos- schen de sparren wel eens met deze vuur- pluimen zijn getooid of dat wandelaars ze aan de vingertoppen van hun opgeheven handen zagen, zonder er onaangename ge volgen van te ondervinden. WIENER SaNGERKNABEN IN NEDERLAND. De Wiener Sangerknaoen zullen in de a.s. Kerstvacantie ons land bezoeken en voorstellingen geven in Rotterdam, Haar lem, Leiden, den Haag, Eindhoven, Utrecht, Amsterdam, Zwolle, Leeuwarden en Groningen. Voor deze a.s. kerstvoorstellingen wordt een zeer bijzonder programma samenge steld o rn. kerstliederen van alle landen en het wereldberoemde „Stille nacht, Hei lige nacht", speciaal 8 stemmig getoonzet \óor de Wiener Sangerknaben Een nog niet opgevoerde opera door de jongens van Schubert zal met een speciale monteering ten tooneele worden gebracht. Excursie V.OX.A. Zaterdagmiddag hield de Vereeniging .'an Oudleerlingen der Ambachtsschool al hier een excursie naar de Kettingfabriek. Het aantal deelnemers, dat zeer groot was, heeft dezen middag een beeld gekregen van de Hoeveelheden, en op welke wijze de diverse kettingen worden vervaardigd. Allereerst werd een bszoek gebracht aan de afdeeiing van de vuurgelaschte ketting. Nadat het kettingmaleriaal de buigbank en schaar hebben verlaten, worden de schal men tot ketting gesmeed. In de nieuwe afdeeiing worden echter de kettingen niet in het vuur, doch electrisch gelascht. Het kettingmatc-riaal wordt hier cok in uuigbanken tot schalmen gebogen en daarna in de electrische laschmachines tot ketting gelascht. Al deze machines wer den op dezen middag in werking gesteld, zoodat men het lasschen van verschillende schalmen kon gade slaan. Als de ketting- einden gelascht zijn, worden ze op de noo- -. ige trefkracht beproefd, geteerd en ter verzending gereed gemaakt. Men dank aan de directie werd deze zeei leerzame excur sie besloten. Door den Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon is bij de politie aangifte ge daan van vijf gevallen van steunfraude. De politie stelt een onderzoek in. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand f 11.095,33 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens 1327,62 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore va.n den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden in geschreven. Muziek EEN UUR MUZIEK IN DE NEDERLANDSCHE SCHOLEN" Hei tweede der vier opvoedende con certen, die de heer Franz Aufrecht organi seert in de aula der christelijke H.B.S. is even succesvol geweest als het eerste.^Er was groote belangstelling voor het concert met toelichting, dat de harpiste van inter nationale bekendheid mevrouw Rosa Spier in samenwerking gaf met den solofluitist van het Residentieorkest den heer Jan Prins. Geheel onvoorbereid viel Jan Prins in voor den fluitist Hubert Barwakser, die door ongesteldheid verhinderd was te spelen. Mevrouw-Spier gaf dan .eerst een historisch overzicht over haar instrument. Harp en orgel hebben een groot verleden, sla den bijbel hiervoor na, maar ook bij Grieken, Egyptenaren, Assyriers enz. komt de harp voor in 't godsdienstig leven. Wat men o.a. kan waarnemen op afbeeldingen van grafreliefs. In 1260 na Christus, komt de harp eerst over naar Europa en wel in Ierland. Het instrument speelde daar een groote rol in de beschaving, zoodat zij zich een plaats won in de lerscne vlag. Tijdens Koningin Elisabeth van Engeland, ver dween de harp. De troubadours zorgden in de middeleeuwen voor de groote versprei ding. De grootste inzinking kwam in 1500 toen het klavier haar intrede deed, en de harp verdrong. In 1780 werd het voet- penaal uitgevonden, in 1820 het dubbel pedaal, dat door Errard werd geperfectio neerd. De hedendaagsche harp telt 47 snaren en 7 pedalen; de chromatische 88 snaren> kruiselings gespannen, maar voor het gebruik is deze niet zoo practisch. Me vrouw Spier gaf uitleg over het gebruik en werking der pedalen, over de synonie men, over verhooging en verlaging der tonen. Zij vertelde, dat de snaren darm snaren zijn van een bepaald soort schapen, en de Nederiandsche snaar verre uit de beste is. De fluit zoo vertelde Jan Prins da teert ,van 3000 jaar voor Christus, en is het oudste blaasinstrument. Wei had de fluit anaere vormen, maar sinds 1832 is de fluit zooals wij haar nu kennen. Toons- hoogte wordt met den mond geregeld. In 't orkest, zoowel als solo-instrument was de fluit voor de componisten een geliefd instrument Handel, Bach b.v. en zijn Maineus Passion Beethoven in zijn Pastorale sympnonie. De heer Prins lichtte 'dit aoor voorspelen toe. Mevrouw Spier speelde eerst een „Passa- gagria". (üua Spaansche dans) (hanesiap) van Handel voor en wie goed luisterde, zal opgemerkt hebben, hoe ontzaggelijk rijk cut reine instrument is aan toon-nuancen, toon-psychen en klankaimosieer. Later deed zich dit, gestand in de vertolking van „die Moldau" van Smetana, door Tnecek voor harp getoonzet. Haar toon- kleur en toonkraent is diep en rijk, er is veel Belcanto in naar spel, stijl en diepe scnoonneid. Het tokkelinstrument is vlak bij het hart van de speelster en staat in nauw contact met haar ontroering. In samenwerking met Jan Prins werd een bijzonder artistiek samenspel gegeven in een „Ciciiiano" van Bach en mevrouw bp.»er wist aen clavecimoeltoon meesterlijk op naar instrument weer te geven, en van Mozart een „Andantino" uit het fiuit-harp- concert, waarDij het niet belangrijk orkest gedeelte ook voor hdrp was gezet. Jan .Prins ontwikkelt een prachtigen poëtischen toon en zijn spel blinkt uit aoor rijpe mu zikaliteit en fijnen aanvoeling. Zoo heeft dit tweetal kunstenaars de dingen in hun onderlinge werking en verhoudingen heel gelukkig weten te benaderen, niettegen staande de fluitist onverwachts inviel. Er was een daverend applaus en te over is bewezen, dat veel muziekschoonheid is gegeven aan de aanwezigen, op wie dit musiceer en grooten indruk heeft ge maakte. J. K. Zonnewijzer 1939 Almanak voor het Katholieke gezin. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Het nieuwe jaar staat op een kier, maar nog vóór de deur wordt opengezwaaid, waarachter geheimzinnig nieuwe mogelijk heden wenken en nieuwe teleurstellingen wachtte, verblijdde het ons met een prach tig geschenk: de „Zonnewijzer 1939". Moge it geschenk aan de titei van het boek pro- feteerend, het nieuwe jaar inluiden. De faam was deze ui-.gave reeds vooruit- gevlogen, en onmiddellijk bij haar ver schijnen was de aftrek groot. Nietwaar zuo'n dik ingebonden boek en dat voor de warenhuis-prijs van 95 centjes mag men zich niet laten ontglippen. Wij hebben al eerder de aandacht op deze almanak gevestigd doch willen er graag nog iets van zeggeji. Velen, zeer velen hebben dit boek dan ook reeds in huis. Heboen zij het ook ge lezen? Of alleen de plaatjes gekeken en c'e kostelijke ulevellen-wijsheid, die als bladvulling dienst verrichten, doch geens zins de bladen vullen. Deze zijn gevuld met andere kost wij willen niet zeggen dege lijker kost. In de ulevellen-wijsheid staat een flinke dosis eeuwenoude vaderlandsche 'evenservaring, en vervolgens: de beschou wingen in deze „zonnewijzer" zouden we net gaarne degelijk willen noemen, wan neer men daaronder verstaat een plecht statig vermaan. Maar toch wel weer dege lijk in dien zin: dat oe lezing van deze luchtige literatuur menig oog zal openen voor de scnoonheid in het leven en menig een tot nadenken zal stemmen. De inhoua van de „Zonnewijzer" is zoo rijk, als het jaar, dat ons wacht. Het is een levensjaar in boekvorm: huiselijk in de geestige vertellingen, de fantasie verheffend tot der Hemelen majesteit in sterrekijken- de voorlichting, wandelend door de ge schapen schoonheid hier op aard, om plot seling op te wieken in de gedichten van Jac. Schreurs M.S.C., tot 't eeuwig plein", waar de Ongeschapen Schoonheid zetelt. „Wer vieles bringt, wird manchem etwas bringen", was het zeer menschkundig ad vies van den theater-directeur in Goethe's Faust. De samenstellers van de „Zonne wijzer" hebben zich dezen raad in de ooren geknoopt, en, met een bewonderenswaar- oige virtuositeit, gezorgd, dat niemand of i iets zich beklagen kon in deze uitgave achtergesteld te zijn: de „vrije" kunste naars niet, want net boek is verlucht met vele teekeningen, verzen muzikale composi ties en bijdragen van schrijvers „met een naam", evenmin de historici, de natuurbe schermers, de missie-vrienden, de dokto ren en al degenen, die benauwd zijn voor riun hoekje, de fo'lklorisien, de radio-haters, de groot-Nederlanders en de kleine Neder landers, de vroolijken en de zwaar-op-de- handschen, de tuchtigen ende puzze laars (er is een rebus, waarop men zich suf peinst!) zij allen vinden in dit boek ir zijn gading en kan in een diversiteit van lectuur zijn blik verruimen. Er is één artikel in dit boek begeerens- waardig voor degenen, die het nog niet be zitten dat een sombere schaduw werpt ave rhet eind'e van den „zomer". Dat is de cijfermuziek van mr. Diepenbrock over de cntwikkeling van het Katholicisme in de laatste eeuw. Deze muziek is Katten muziek en zal meenig Katholiek de ooren wasschen en hem ervan overtuigen, dat er rog veel te doen is. Dat lag otk den schrij- -*er in de bedoeling, ais hij eindigt: Geen ontmoediging, maar opwek king tot „actie"! Nog geen actie, nog geen organisaties genoeg? Ja, uiter lijke actie is er genoeg, sinds jaren, maar zouden al deze cijfertjes niet wat beter zijn als die „actie" sinds jaren wat meer op innerlijke katholiciteit was ingesteld geweest? De Zonnewijzer, die wijze lessen uitdeelt zonder ooit: in de preektoon te vervallen, zal ertoe medewerken een gezonde, door- er.-door Christelijke, opgeruimde en toch dtep-gefundeerde levenskijk aan ons volk te schenken. Zonnewijzer 1939! wijs ons volk den weg naar het echte menschen-geluk..,. LEIDEN Geslaagd: Taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heer J. C. Larive, Den Haag. Candidaatsexamen Indisch Recht: de heeren Poernomohadi, Leiden; P. J. Blok, Den Haag. Examen van apothekers-adsistent te Leiden: mej. E. M. Tarenskeen, Voor burg. WATERPOLO DE ZUL I—L.Z.C. L Morgenavond kwart over 9 speelt de Zijl I in de Overdekte aan de Haarlemmer straat haar eersten wedstrijd voor de com petitie van den Kring den Haag van den KN.Z.B. tegen LZC I. De Zijl zhl uitkomen met het volgende zevental: Kloots Key, v. Egmond, H. Blansjaar J. Blansjaar, D. Kraaienbrink, Geeve OEGSTGEEST Usclub. Gisteren hield de ijsclub haar 45ste alg. jaarvergadering in café Zomer- lust, onder voorzitterschap van den heer R. Reitsma. Spr. herinnert er aan dat de ijsclub thans 45 jaar bestaat en de oudste vereeniging der gemeente kan worden genoemd Het doel n.l. steunverleening aan behoeftigen in barren wintertijd, wordt nog steeds nagestreefd. Uit de oude boeken heeft spr. opgediept, dat een jaar na de oprichting in 1894, reeds een hardrijderij werd gehouden, waaraan o.m. twee personen deelnamen, die op heden nog lid der vereeniging zijn n.l. de heeren Th. v. d. Luyt en Dirk den Hollander. De plannen tot het aanleggen van een ijsbaan zijn mislukt en wel veelal, omdat te Oegstgeest daarvoor geen geschikt ter rein aanwezig is. De heer M. C. v. d. Burg las de notulen. Vervolgens bracht de heer L. v. Nieuw koop zijn financieel rapport uit over 1938. Inkomsten 315.96, uitgaven 312.95. Saldo 3.01. De reserve bedraagt 900. Boeken en bescheiden werden door de heeren Veen en Paardekooper nagezien en in orde bevonden. De secretaris bracht een welverzorgd jaarverslag uit. De pe riodiek aftredende bestuursleden, de hee ren L. v. Nieuwkoop, dr. H. Varekamp en C M. den Hollander, werden herbenoemd met bijna alg. stemmen. Hierna had de traditioneele verloting plaats en ging iedere aanwezige met een groot of klein souvenir huiswaarts. Ver melden we nog, dat de heer j. van Zijp de vergadering met muziek opluisterde. Binnenland HET LOT VAN „ARTIS". Na een vergadering van obligatie-hou ders van „Artis" te Amsterdam, welke ver gadering een zeer bewogen verloop had, is het voorstel van het bestuur, waarbij obli gatiehouders door het aanbod van de ge meente 52 procent zulen ontvangen tegen volledige kwijting, verworpen met 562 te gen 490 stemmen. Het voorstel van de groep-de Vries, waarbij de executie wordt uitgesteld en het genootschap nog 6 maanden respijt wordt gegeven, werd daarop zonder hoof delijke stemming aangenomen. MEISJE UIT RIJDENDE AUTO GEVALLEN EN GEDOOD. Vanochtend omstreeks tien uur is te Nieuwe Tonge het achtjarige meisje Dora Teuteberg uit Roterdam uit een rijdende auto gevallen en onder de wielen terecht gekomen. Het kind was onmiddellijk dood. Het slachtoffer zat in een auto, welke bestuurd werd door haar vader. Zij wa ren op weg naar Nieuwe Tonge. Door nog niet bekende corzaak is de deur van den wagen op den Stovendijk te Nieuwe Ton ge opengegaan, waardoor het meisje uit de auto viel, met het vermelde noodlottige gevolg. Het stoffelijk overschot is naar Rotter dam vervoerd. Buitenland OVERZICHT VAN DE STAKING IN FRANKRUK. PARIJS, 30 Nov. (A N.P.). Volgens de laatste berichten uit alle deelen des lands is het percentage dergenen, die aan het s'.akingsparool gehoor gegeven hebben, in de voornaamste bedrijven als volgt: Spoorwegen 1, wegvervoer 10, haven arbeiders en zeelieden 40, mijnwerkers 45, ijzer- en staalindustrie 75, machinefabrie ken 40, Winkels en magazijnen 1, dagblad bedrijf 40, levensmiddelenvoorziening 3, eiectriciteits-, gas en waterleidingbedrijf nihil, HET VERLOOP DER STAKINGS BEWEGING. PARIJS, 30 November. N. P.) In regeeringskringen toonde men zich vanmorgen zeer' voldaan over de wijze, waarop de gebeurtenissen zich vandaag ontwikkelen. Zoo wijst men er op, dat van de 11.000 transportarbeiders in Parijs slechts 191 niet zijn opgekomen, dat pos terijen en spoorwegen normaal loopen en dat over het algemeen in de openbare dien sten vrijwel geen lacune is ontstaan. De trambeambten, die te Marseille vanmorgen staakten, zijn vrijwel terstond weer aan het werk gegaan. De Parijsche taxichauf feurs hebben slechts in geringe mate aan het stakingspraool gevolg gegeven. Bij de groote ondernemingen is slechts 20 pet. der chauffeurs niet opgekomen. Bij de kleine ondernemingen verliep alles nor maal. In de metaalfabrieken in het Parij sche gebied staakte slechts 25 pet. der ar beiders. VERKLARING VAN JOUHAUX. PARIJS, 30 November. N. P.) Na de bijeenkomst die vanmorgen gehou den is in den zetel der C. G. T. heeft Leon Jcuhaux tegenover de pers een verklaring afgelegd, waarin hij zeide: Ik heb u van morgen niet veel inlichtingen te geven. Ik kan u slechts mededeelen dat vanmorgen in de transpor tdepots van het Parijsche gemaentesgebied en in de Metro gedu rende twee uur een totale stilstand ge- heerscht heeft. Tengevolge van het requl- satiebevel en de militaire middelen, die in het werk gesteld zijn, is een hervatting van het werk ontstaan, die wij overigens I niet betwisten. In de gjnationaliseerde in dustrieën hebben de arbeiders het requi- LEIDEN. Geboren: Robbert z. van J .Broekstra en H. Visch Joke Henriëtte d. van H. Kriek en H. Smit Albertus z. van F. Neuteboom en C. H. Hettema. Ondertrouwd: D. J. Knol jm. 42 j. en L. Nehmelman jd. 49 j. O v e r le den: M. W. Stam hsvr. van G. H. W. Kingma 41 j. J. M. A. F. v. d. Hulst z 5 mnd. C. Kleer m. 75 j. J. M. v. Beek m. 86 j. sitiebevel opgevolgd. Zij staakten echter ter plaatse, waarmede zij het parool der C G. T. opvolgden, maar natuurlijk is dat van buiten niet te zien. Wat de particulie re industrie betreft, beschikken wij slechts over gedeeltelijke inlichtingen. Wij weten echter dat in de mijnen het werk geheel stilligt. Slechts 20 procent arbeiders zijn aanwezig om de veiligheidsdiensten te verzekeren. Bij de havenarbeiders is de staking voor de groote havens totaal uit- ge"oerd. Bij de chemische industrie, de bouwbedrijven en de metaalindustrieën is de toestand gelijk aan die van alle sta kingen. Jouhaux eindigde zijn verklaringen met erop te wijzen, dat de C. G. T. geëischt heeft, dat in ai!e industrieën de veiligheids diensten streng verzekerd moesten wor den. MICnELINFABRIEKEN GEREQQUIREERD. PARIJS, 30 Nov. (A. N. P.). De Miche- linfabrieken te Clermont-Ferrand zijn ge- requireerd. Te Rijssel is de algemeene staking vol komen mislukt. Slechts het personeel van dc tram van Rijssel naar Tourcoing staakt. Te Marseille zijn in de nabij het centrum gelegen wijken vrij veel winkels heden ochtend gesloten gebleven. Ook de bars zijn gesloten. In de metaalnijverheid en de Che mische industrie is de staking verre van algemeen. Te Duinkerken staken 3000 havenarbei ders. De staking is algemeen in het lichter- bedrijf en de textielindustrie, gedeeltelijk in de scheepswerfplaatsen. De metaalarbei ders werken niet, doch overal elders gaat he* werk zijn gang. Te Villacoublay wordt bij alle vlieg tuigfabrieken, proefstatioins en technische dientsen normaal gewerkt. Ook bij de Air Fiance wordt in het geheel niet gestaakt. De Auto en Paris-Midi zijn met slechts twee pagina's verschenen. De Intransigeant, Farfis-Soir, Liberte, Temps, Croix en Jour nal des Debats zullen eveneens met een geringer aantal pagina's uitkomen. Naar nog vernomen wordt, heeft van de spoorwegarbeiders, die lid zijn van den raad van beheer van de nationale spoorweg maatrchappij, slechts Semard, de secretaris generaal van den Nationalen Bond van Spoorwegarbeiders, geen gevolg gegeven ean het requisitiebevel. ANTISEMIETISCHE BETOOGINGEN IN HONGARIJE. BOEDAPEST, 30 November. A.N.P.). In de steden in de provincie hebben zich anti- semietische betoogingen voorgedaan. De vensters van Joodsche woningen en bede huizen werden ingeworpen. DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUSSCHEN AMERIKA EN DUITSCHLAND. WARMSPRINGS (Georgia), 30 Novem ber (A.N.P.). President Roosevelt heeft gisteren te kennen gegeven, dat de Ver- eenigde Staten de normale diplomatieke betrekkingen met Duitschland niet zullen hervatten, zoolang hij er niet van over tuigd is, dat de nazi-regeering de vervol ging van mirfderheden om hun gezindheid van godsdienst, ras of politiek zal staken. EEN MISLUKTE AANSLAG OP TROTZKY? MEXICO, 30 November. (A.N.P.) De po litie deelt mede: „In den afgeloopen nacht heeft men een gewapend individu gear resteerd, dat op het dak van de woning van Trotzky trachtte te klimmen". Ondanks het stilzwijgen van de politie en de omgeving van Trotzky gelooft men, dat hier sprake is van een aanslag. De ge arresteerde heet Sebastian Jasso Rodri guez. CODREANOE NEERGESCHOTEN. Bij poging om te ontvluchten. BOEKAREST. 30 November. (A.N.P.) Codreanoe is heden met geweerschoten neergelegd dcor zijn bewakers, toen hij een poging ondernam om uit de gevange nis, waarin hij zat opgesloten, te ontvluch ten. AMSTERDAM, 30 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 172 vette kalveren: 9094, 8288 en 7078 cent pér kg. levend gewicht, 35 nuchtere kalve ren 611 per stuk, 87 varkens: vleesch- varkens, wegende van 90—110 kg. 6162 cent, zware 6061 cent, vette 5860 cent per kg. slachtgewicht Overzicht: vette kal- veien matige aanvoer, handel stug, hoo- gere prijzen en ondermelkers lager. Nuch tere kalveren, matige aanvoer, vlugge han del en prijshoudend. Varkensd weinig aan voer, kalme handel, moeilijk prijshoudend. WOERDEN, 30 Nov. Kaas. Aanvoer 211 partijen. Prijzen met rijksmerk le kwaL 2728.50, idem 2e kwal. 2426. Han del matig.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3