wat zijn HOT DOGS? HST ZIE ADVERTENTIE MORGENAVOND. STADS AGENDA NIEUWS Het probleem der Joodsche vluchtelingen WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 N Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5Ü per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per week; f 2 60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Ad verten tien: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v BOE WORDT HET WEER? GUUR EN WINDERIG. De Bilt seint: Verwachting: Meest krachtige tot mati ge Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt, later opklarend regenbuien, iets kouder overdag. Hoogste barometerst.: 763.5 te Helsingfors. Laagste barometerst.: 730.8 te Malinhead. De depressie die gistermorgen op de Noorsche Zee lag, vult verder op en ver dwijnt naar de Poolzee. Een diep mini mum trok ongeveer langs den 55sten breed tegraad en ligt thans ten Westen van Schot land. De sterkste barometerdalingen wer den hedenmorgen in Engeland gemeld. In Ierland stijgt de barometer weer een wei nig. Na een aanhoudende stijging van den luchtdruk in den loop van den dag be gon de barometer in Frankrijk in den nacht weer te dalen. De depressie in de Mïddellandsche Zee vult op. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Oosten neemt af Op IJsland is het vrij koud. In Centraal Europa en in Scandinavië over het alge meen zacht. Op den Oceaan heerscht tus- sefcen den 50sten en den 55sten breedte graad zwaar stormweer uit West en neemt de temperatuur naar het Westen geleide lijk af tot 4 a 5 graden op 55 graden N.B. en 30 gr. W.L. Bij de Azoren ligt statio nair een machtig gebied van hoogen lucht druk met Zomersche temperaturen. In het binnenland van Centraal Ëuropa is het weer windstil en betrokken, met mist en lage wolken. In onze omgeving zal de wind aanvankelijk tot krachtig toenemen en later een weinig ruimen. Het weer wordt regenachtig en buiig, met later opklaring. De tempera tuur zal iets guurder worden. LUCHTTEMPERATUUR. 5.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 4.22 uur tot Donderdagmorgen 7.16 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 1 Dec. voorm. 8.35 en na. 9 uur. Maan op 12.45 uur Donderdagmiddag. Maan onder 1.35 uur Vrijdagnacht Storm waarschuwingsdienst Geseind hedenochtend om 10.30 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede." NADERE BERICHTEN. De toestand te Marseille. MARSEILLE, 30 Nov. (A.N.P.). Heden ochtend reden te Marseille noch trams noch taxi's. De gas- en electriciteits-voorziening is evenwel verzekerd. In de binnenstad werkte de vuilnisophaaldienst eveneens r.ormaal. De .havenarbeiders zijn zich gewoon op het werk komen melden. Normale diensten te Parijs. PARIJS, 30 Nov. (A.N.P Om half negen hedenochtend functioneerden de metro- en autobusdiensten normaal. Ook de diens ten van de water-, gas- en electriciteitsbe- .rijven. de vuilnisophaaldienst en de spoor wegdiensten werkten normaal. Te Belfort is de staking een mislukking. BELFORT, 30 Nov. (A.N.P.)De maga zijnen-, transportdiensten, gemeentediens ten en het post-, telefoon- en telegraaf- hedrijf werken normaal. In de fabrieken werkt 85 procent der arbeiders. De spoor wegarbeiders hebben aan de individueele oproepen gehoor gegeven Samenvattend kan gezegd worden, dat het parool tot sta king weinig of niet is opgevolgd. Te Bordeaux gedeeltelijke staking. BORDEAUX, 30 Nov. A.N.P.). De sta king is slechts gedeeltelijk. Op de kade is zij algemeen. De gemeentelijke water-, gas- en electriciteitsbedrijven en vuilnisophaal- ciensten werken normaaL Spoorwegdiensten normaal. LYON, 30 Nov. (A.N.P.). De directie der spoorwagen deelt mede, dat alle reizigers- er goederentreinen normaal en volledig werken. Levensmiddelen voorziening verloopt normaaL PARIJS, 30 Nov. (A.N.P.). Men verwacht, dat de levensmiddelenvoorziening normaal zal verloopen, ofschoon het personeel van bet abottoir van plan is, het werk neer te leggen. Het verkeer op straat vertoont het normale beeld. OVERAL WORDT SLECHTS GEDEELTELIJK GESTAAKT PARIJS, 30 Nov. (A.N.P.) Tot kwart voor elf hedenochtend waren 290 arres taties verricht wegens weigering om dooi te loopen en 70 tot 80 wegens belemmering van de vrijheid van arbeid. Te Toulouse is het rustig. Er rijden geen trams en weinig taxis. De groote zaken zijn alle open. Bij de vliegtuigfabrieken van Latecoere heeft zich slechts een ge deelte der arbeiders op het werk gemeld. De kranten zijn niet uitgekomen. In het arrondissement Bayonne, is het stakingsbevel niet opgevolgd. Uit Belfort wordt gemeld, dat in de fabrieken te Sochaux en in het gebied van Montbeiliard 75 procent der arbeiders werkt In het ge- Zeer vele journalisten vulden hedenoch- ten de groote zaal van het departement van buitenlandsche zaken om, op uitnoodiging van den heer A. J. Lievegoed, chef van den regeeringspersdienst. een uiteenzetting aan te hooren van mr. J. R. M. van Angeren, secretaris-generaal van het departement van justtiie, over het probleem der jood sche vluchtelingen. De heer A. J. Lievegoed, de vergadering openende, zeide zich te verheugen over deze groote opkomst, die hij in overeen stemming achtte met het belang van dit vraagstuk, dat iedereen ter harte gaat. In het bijzonder heette de heer Lievegoed wel kom mr .van Angeren en mr. J. C. Tenking, die ondanks hun drukke bezigheden bereid waren hier aanwezig te zijn. De heer van Angeren aan het woord. De heer van Angeren nam daarna het woord. De Minister heeft in de Kamer, zoo zeide hij, reeds een korte verdediging van zijn beleid gegeven. Daarheen zou spr. kunnen verwijzen, hij wil dit echter niet doen. Voorop stelde spr., dat Nederland het eenige land is geweest, dat practisch iets voor de Joodsche vluchtelingen gedaan heeft. Van directe toelating in andere lan den is weinig te merken. De scherpte van de critiek in ons land richt zich tegen de re geering, maar spr. wenschte duidelijk te zeggen, dat onze regeering toch niet ver antwoordelijk is voor alles wat in Duitsch- land is gebeurd. Hoezeer de regeering ook begaan is met het lot der Joden in Duitschland, toch kan zij slechts een beperkt aantal toelaten. Daarover zijn bijna allen het eens. Neder land kan niet zijn grenzen openstellen voor 7 a 800.000 Joden. Wij moeten ons dus be perken. Met andere woorden: een keuze doen Reeds vóór 7 November werd het asyl- recht toegepast. Toen al gingen er in Am sterdam stemmen op, die daartegen protes teerden. Deze zaak is heel anders dan die der Duitsche en Belgische vluchtelingen in oorlogstijd, omdat men toen uitzicht had, dat'dezen ons land weer zouden verlaten. Dan is er de mogelijkheid van onderbren ging. Wij kunnen de menschen niet toela ten als wij ze niet kunnen huisvesten. Ver der de kwestie van de volksgezondheid, een belangrijke factor van dit vraagstuk. Tenslotte last not least de finan- cieele omstandigheid, die een belangrijke rol speelt. Wil de regeering met al deze factoren rekening houden dan is het dui delijk dat zij de grenzen niet zoo maar open kan stellen, zelfs niet op een kier. In dat laatste geval krijgen we niet de men schen, die wij willen hebben, maar vooral die menschen, die men in Duitschland kwijt wiL Drie categorieën komen in aanmerking voor toelating: zij, die een vergunning heb ben van den minister van justitie, zij die kunnen doorreizen en de noodgevallen. Het systeem der vergunningen Een vergunning wordt afhankelijk ge steld van het feit, dat gegadigden niet ten laste komen van de gemeenschap. De re geering moet waarborgen hebben, dat fa- milieleedn, zich hun lot aantrekken. Wat de kinderen betreft, over hun toelating ad viseert het kindercomité Voor die kinderen is de eerste plaats quarantaine noodig en later tehuizen. Bij families kunnen zij maar niet zoo worden binnengelaten. Daarvoor kan de regeering niet de verantwoordelijk heid dragen. Spr. is zelf vader van kinderen en zou nimmer zijn kinderen afstaan aan een willekeurige familie. De moeilijkste categorie is die van men schen van middelbaren leeftijd. Hier moet vooral aan de toekomst worden gedacht en in verband hiermede zijn campementen overwogen. Het loslaten va n al die men- bied van Audincourt en Valentigney werkt 90 procent van de arbeiders in de verschil lende textiel- en metaalfabriekem In de mijnen te Bruay, Bethune, Ostri- court en Ligny-sur-aire is 70 procent der mijnwerkers opgekomen, in de mijnen te Dourgas, Clarence en Escarpelle 50 pro cent en in de andere mijnen in het gebied van Bethune minder. PARIJS, 30 Nov. (A.N.P.) Steeds duidelijker blijkt, dat de staking verre van algemeen is. De winkels zijn open, de kinderen gaan gewoon naar school en de arbeiders begeven zich naar hun werk. Bij de abattoirs, welke gequireerd zijn, zijn slechts enkele stakers. Van het gare de Lyon vertrokken alle treinen normaal, evenals van het militaire bewaakte gare Montparnasse. Het hoofdpostkantoor, dat onder bewaking van een compagnie infan terie en een compagnie mobiele garden is gesteld, is zooals eiken dag om 7 uur open gegaan en de beambten werken gewoon. Bij de telefooncentrale hebben slechts en kelen het werk niet hervat. Uit Clermont Ferrand wordt gemeld, dat alle openbare diensten daar normaal functionneeren. Het personeel van de tram staakt en heeft de remises bezet, waar uit zij echter door de politie worden ont ruimd. De kranten zijn niet verschenen. Het treinverkeer loop normaaL De openbare en gemeentelijke diensten te Nancy werken normaal, evenals het trambedrijf. In grootste schoenfabriek der stad werkt 40 procent der arbeiders. schen zou het Joodsche vraagstuk wel eens zeer ongunstig kunnen beinvloeden. Het campement heeft ook voordeelen voor eventueele evacuatie. Wat betreft hen, die rechtstreeks kunnen doorreizen, ook hier heeft de regeering groote moeilijkheden. Wie een spoorkaartje voor Londen heeft en een brief van zijn dochter, dat er een baantje op hem wacht, wordt heusch niet in Engeland toegelaten. Ook Amerika biedt niet zooveel mogelijk heden als wel eens gedacht wordt. Sprekers informaties hebben geleerd, dat het nieuwe quotum pas over 'n jaar (rerruimd zou kun nen worden. De noodgevallen. Over de noodgevallen zou mr. van Ange ren uren kunnen praten. Ons systeem is, aldus spr. als volgt: Wij sluiten de grenzen, maar wij laten de menschen beperkt toe. Iemand, die de reis naar de grens heeft ondernomen, zonder papieren, is niet plotseling noodgeval ge worden. Bij werkelijke ernstige noodgeval len (zooals een vrouw met een klein kindje) hebben de grenswachters instruc ties om zich in verbinding te stellen met het hoofd van de grensbewaking en den vreemdelingendienst. Het geval wordt dan grondig bekeken. Men gaat na of die vrouw met haar kindje ergens kan worden opge nomen. Stel dit geval: een man meldt zich aan de grens met 4 kinderen, over wie hij zich ont fermd heeft. Dat is geen noodgeval. Die man moet de verantwoordelijkheid over die vier hem vreemde kinderen, waarvan hij misschien niet eens de namen kent, zelf en alleen dragen. Aan den opzet van het door spr. uiteengezette systeem moet worden vastgehouden. Hoe druk het departement van justitie 't heeft, blijkt, dat er wel eens 300 aanvragen per dag zijn binnengekomen. Dag en nacht wordt er gewerkt. Van de groep, die door families worden opgeno men, zijn er sinds 7 November ongeveer 2500 toegelaten en los van die groep 130 kinderen. Het kindercomité heeft thans voorgesteld op zeer korte termijnen nog vele kinderen toe te laten. Daarover zullen nog bespre kingen worden gevoerd. De kwestie der campementen, quaran taine enz. is een kwestie van binnenland- sche zaken. Daar wordt met alle kracht aan gewerkt. z De financiën Hoe is de finaneïeele gang van zaken? Spr. heeft groote lof voor de Joodsche ge meenschap, die een millioen wil geven. Als men 1.50 per persoon rekent en 4000 vluchtelingen zou toelaten, komt men tot 2.200.000 per jaar. Spr. zegt, dat de grootste opbrengst eener collecte de Em- mabloem 64.000 heeft opgebracht. Hoe goed die collecties ook zijn, men overschatte haar nut niet. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De secretaris-generaal van het departe ment van justitie heeft daarna nog meer dan een uur besteed aan de beantwoording van de vele, hem gestelde vragen. In het antwoord zeids de heer van An geren o.m., dat vóór 7 Mei van dit jaar de toelating van vluchtelingen practisch vrij was. Nadien is zij begrensd. Hij verdedigde het systeem door de regeering in dezen ge volgd en merkte op, dat aan de toelating van kinderen zeker geen einde is gekomen. De regeering is vol Delangstelling voor hetgeen de overige regeeringen zullen doen, Lj welk verband de heer van Angeren erop wees, dat de minister-president zijn voelhorens heeft uitgestoken. Verder betoogde mr van Angeren, dat België practisch geen vluchtelingen toe laat. Wel zijn er eenige kampementen, maar daarin zijn genuisvest Joodsche vluchtelingen, die vóór November het land waren binnengekomen en die in de groote steden, zooals Brussel en Antwerpen teveel waren. Hoeveel vluchtelingen zullen er worden toegelaten? Er staat de regeering een getal voor oogen, dat mr. van Angeren nog niet roemen kan. In de behandeling van de noodgevallen zit een persoonlijk element. Wanneer iemand zegt, dat hij zijn dochter in Londen gaat opzoeken en dat hem daar een baan wacht, behoeft het voor de grens wacht nog niet onmiddellijk vast te staan, dat deze mededeelingen juist zijn. Spr. r.eemt het den menschen aan de grens niet kwalijk wanneer zij jokken. In zijn slotwoord zeide de secretaris generaal van het departement van jusitie, dat hij meende, de aanwezigen naar zijn teste weten te hebben voorgelicht en dui delijk te hebben gemaakt, dat justitie wel degelijk medegevoel heeft, al moet het de partement rekening houden met de be perkte mogelijkheden. De chei van den regeeringspersdienst, de heer A. J. Lievegoed, heeft na deze woor den de bijeenkomst gesloten. DE JONGE KATHOLIEKE WERKLOOZEN. Donderdag-middag en Vrijdag-middag, beide dagen van half 3 tot 5 uur, is er ge legenheid tot inschrijving, in het gebouw van de St. Jos. Gezellen aan het Rapen burg, voor de jonge Katholieke werkloo- zen, die wenschen deel te nemen aan de Winter/org. Van harte WfIIóm zijn alle ongehuwde werkloozen, in den leeftijd van 13 tot 30 jaar. Tezelfder tijd en uur zullen de plannen voor dezen winter worden medegedeeld. Er wordt gerekend op een groote be langstelling! Kapelaan SCHRAMA. VER. TOT BESTRIJDING VAN TUBERCULOSE ONDER HET RUNDVEE. Gisterenavond hield de afd. Leiden en Omstreken van bovengenoemde vereeni ging in den foyer van „De Burcht" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. v. Vliet, gaf na een woord van welkom een kort resumé van de in het afgeloopen jaar bereikte resultaten. Gezien de geheerscht hebbende veeziekten zijp de resultaten gunstig te noemen. Het verslag van den secretaris-penningmeester gaf een duidelijk beeld van den groei der vereeniging. Bij de oprichting der vereeniging telde zij 79 leden, terwijl heden het ledental met eeni ge honderden is gestegen. Wat de onderzochte dieren betreft, kon geconstateerd worden, dat het reactie-per centage van de oudere dieren met 15 pet. gedaald was; voor de jongere dieren be droeg deze daling zelfs 17 pet. De aanwezige dierenarts, de heer Com mandeur, gaf nog een uiteenzetting betref fende de maatregelen tot een juiste bestrij ding van de gevreesde ziekte. In overleg met de andere dierenartsen en met het be stuur zal binnenkort een definitieve be slissing genomen worden over de inspui tingen. Men kan echte1* reeds nu als vast staand aannemen, dat van het indruppelen in het oog afgezien kan worden, en dat men zich uitsluitend zal bepalen tot het inspui ten in de huid. De bespreking betreffende de toeslagen, eventueel door de C. M. C. te verstrekken, gaven het navolgende beeld: a. Voor geheel t.b.c.-vrije bedrijven van 1.25 per dier en per jaar; 10.voor ieder reactie-vrij dier, ouder dan 1 jaar, dat sedert het vorige jaarlijk- sche onderzoek is aangekocht en dat nog in het bedrijf aanwezig bij het jaarlijksche onderzoek in het melkleveringsjaar, waar voor het subsidie wordt aangevraagd. b. Voor de bedrijven, die niet geheel vrij van t.b.c. zijn, doch waar het reactiepro cent lager is dan het vorige jaar; 0.10 per dier en per jaar voor iedere procent, dat het reactie-percentage lager is dan in het vorige bestrij dings jaar. 5.voor ieder reactie-vrij dier, ouder dan 1 jaar, dat sedert het vorige jaarlijk sche onderzoek is aangekocht en dat nog in het bedrijf aanwezig is bij het jaarlijk sche onderzoek in het melkleveringsjaar, waarvoor het subsidie wordt aangevreagd. c. Voor het opruimen van openlijder zal het lid uiteindelijk een bedrag van 50. ontvangen. Indien men voor verlaging van het re actiepercentage in aanmerking wil komen, moet men de reactiedieren binnen 14 da gen na het hoofdonderzoek opgeruimd heb ben. Na deze duidelijke uiteenzetting sloot de voorzitter dé geanimeerde vergadernng met het uitspreken van den wensch, dat het komende onderzoekjaar voor vele leden gunstige resultaten moge brengen, waar mee ook uiteindelijk het belang van de volksgezondheid ten zeerste gediend zal zijn. Prof dr. W. J. de Haas Is benoemd lot cofrespondeerend lid van de Fransche Academie van Wetenschappen. LEIDEN. Woensdag: Propagandavergadering van al le Katholieke Naaisters en Kleer makers. Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. Bureau-zitting R.K. Reclassee- ringsvereeniging 89 uur n.m. St. Vincentiusgebouw, Hooglandsche Kerkgracht 32. Vrijdag, Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, Afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 26 Nov. tot en met V r ij d a g 2 Dec. a.s. waargenomen door de apothe ken: D, J. van Driesum, Mare 110, teL 406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. "V™"' VRIENDENKRING TER EERE VAN HET ALLERHEILIGSTE SACRAMENT. De aanmelding van nieuwe leden bij den secretaris der parochieele afdeeling behoeft een klien rectificatie. Het adres van den heer W. P. Smit ver meldde n.l. een foutief huisnummer. Dit adres is: Lage Rijndijk 17g. DE VERBETERING VAN DEN HAAGWEG. In de verlichting op den Haagweg, wel ke nog steeds verlicht werd door ouder- westche lantaarns, die slecht licht gaven, wordt nu een belangrijke verbetering aan gebracht. Vanaf de Spoorhavenbmg tot aan de Boschhuizerbrug zijn nu aan beider zijden moderne electrische booglampen geplaatst die nu 's avonds den Haagweg helder jzullen verlichten. INSTITUUT VOOR CULTUREELE FILMS. Talrijke malen zijn ook hier ter stede po gingen gedaan om vertooningen van bij zondere cultureele films te organiseeren, zooals deze in andere steden geregeld op Zondagmorgen plaats vinden. De filmar chieven bevatten een groote aantal bijzon dere films van hooge cultureele waarde, v/elke, nelaas juist daarom, niet geschikt zijn voor vertooning aan het groote bios cooppubliek. Zakelijke overwegingen zijn bij de ver vaardiging van deze films ondergeschikt geweest aan de cultureele oogmerken. Het is aan het initiatief van den heer Groenewegen (dir. van het „Casino Thea ter") en enkele Leidsche ingezetenen te danken, dat ook de Sleutelstad niet ver stoken zal blijven van deze waardevolle, interessante filmwerken. Het „Instituut voor Cultureele Films" dat door genoem- c.en is ingesteld, stelt zich n.l. ten doel deze Mms geregeld op Zaterdagmiddagen in het Casino Theater" te vertoonen. De reeks cpent Zaterdag a.s. met de vertooning van: Bali, het eiland 'der demonen", een film, welke reeds alom als zeer bijzonder gepre zen is. De voorstellingen zijn voor iedereen loegankelijk, daar het Instituut geen be paalde leden kent. Wij kunnen niet nalaten een warm woord van aanbeveling te laten hooren voor dit Instituut, dat in Leiden als Universiteitsstad alle sympathie en mede werking verdient. Uitvaart en ter aarbestelling pastoor J. M. van Beek Hedenmorgen óm 10 uur vond in de Oud-Katholieke Kerk aan de Zoeterwoud- sche Singel de uitvaartdienst plaats voor de zielerust van wijlen den zeereerw. heer J. M. van Beek, rustend pastoor der Oud- Katholieke gemeente te dezer stede, die de vorige week op 86 jarigen leeftijd overleed. Vele autoriteiten der Oud-Katholieke Kerk waren hierbij aanwezig, o.a. mgr. J. H. Berondse, bisschop van Deventer, mgr. A. J. Rinkel, aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. T. v. Vlymen, bisschop van Haarlem. Om 1 uur vond op de Begraafplaats der Ned. Herv. Kerk te Warmond, waar zoo vele voormannen der Jansenisten begra ven zijn, de teraardebestelling plaats in het z.g. Jansenisten graf. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 6309. Maison Speyer. Stoffenhandel .Haarlemmerstraat 88. Oph. fil.: 's Gravenhage, Weimarstraat 39. 941. N.V. Fabriek van Koek-, Banket- en Suikerwerken, voorheen firma H. M. Bie- siot. Leiden, Haarlemmerstraat 164166, Overl. Dir. J. J. C. Gussenhoven, d.d. 23 Nov. 1938. Mededeelingen van Mr. J. R. M. van Angeren

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2