De algemeene staking in Frankrijk JAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een krachtproef tusschen Daladier en Blum Het stakings-parool slechts gedeeltelijk opgevolgd WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9197 S)e£eicbch^Sou/ta/nt Telefoon; Redactie 15. Telefoon; Administratie 935. Adv. en ADoiin.-iarieveii zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 1L Dit nummer bestaat alt vier bladen. V Nederland-Duitsctitand NederlandDuitschland gaat niet door. Dat was gisteren het gesprek van den avond in vele kringen. NederlandDuitschland gaat niet door. Bedoeld wordt niet, dat b.v. de onder handelingen over een handelsverdrag tus schen Nederland en Duitschland zijn af gesprongen. 't Is erger: de internationale voetbalwedstrijd, welke op Zondag 11 De cember te Rotterdam zou worden gehou den, is door den burgemeester van Rot- terdag verboden. Verboden „ter voorkoming van versto ring der openbare orde". De burgemeester van Rotterdam mr. Oud vreest klaarblijkelijk in dezen tijd Jodenvervolging in Duitschland, enz. voor, tijdens of na een voetbalwedstrijd NederlandDuitschland een of ander „rel letje". Wij zeggen: vreest. De Rotterdamsche magistraat behoeft niet zeker te zijn van een dergelijk gebeuren, maar als hij motieven heeft, om zoo iets te vree zen, dan is zijn verbod gerechtvaardigd; dan wij kunnen het ons volkomen in denken is zijn ingrijpen een plicht van overheidstact en overheidsbeleid. Want, de verstoring van de openbare orde, direct en in eerste instantie, zou wellicht niet het ergste gevolg zijn van een gevreesd „relletje", maar erger zouden kunnen zijn de indirecte en later-komende gevolgen. En nu zegt de heer Lotsy, bestuurslid van de F.I.F.A. wel, dat politiek en sport niets met elkaar te maken hebben en dat dus het verbieden van den wedstrijd moet worden betreurd, maar met alle res pect! dit is toch wel een zéér opper vlakkige, een n i e t s-zeggende bestrijding van de handelwijze van Rotterdams burge meester. Timmeren en politiek 'hebben ook niets met elkaar te maken. Maar dit wil niet zeggen, dat geen enkele timmerman zich met politiek bemoeit! En, vervolgens, er zijn politieke kwes ties, die gespannen houden de belangstel ling en het meeleven van een ieder ook al doet hij niet aan politiek! En, op de derde plaats, een interna tionale wedstrijd is niet een gebeurtenis, waarbij alléén twee elftallen van sport- menschen betrokken zijn! Na deze opmerkingen kan nog de vraag worden gesteld en dit is het hengsel van de kwestie of er inderdaad gegronde vrees bestaat voor een „relletje", voor or de-verstoring voor, tijdens of na den in ternationalen voetbalwedstrijd Neder landDuitschland. 't Zou een blamage zijn voor het Neder- landsche volk, als wij zouden moeten vreezen, dat de Duitsche gasten, indien zij zich behoorlijk zouden gedragen en wij willen daaraan niet twijfelen door de gastheeïen, door het Nederlandsche volk niet waardig en gastvrij zouden wor den ontvangen. Het Nederlandsche volk dr. S. baron van Wijnbergen heeft dit eenigen tijd ge leden zeer juist in ons blad aangetoond is niet a n t i-Duitsch. Het Nederlandsche volk is wel in overgroote meerderheid anti het regiem, dat in Duitsch land wordt gevoerd, m.a.w. a n t i-natio- naal-socialistisch; en het Nederlandsche volk verfoeit en verafschuwt veel van wat onder dat regiem in Duitschland plaats grijpt. Maar 't zou onredelijk zjjn, als men bedoelde wandaden en misda den zou wijten aan individueele Du.it- schers, onder wie er zoo talrijken zijn, die daaraan even onschuldig zijn als wij. En 't zou bovendien onhoffelijk zijn, als men de ergernis over bepaalde gebeurtenissen in Duitschland zou botvieren op Duitsche gasten. Maar: als menschen in een overprik kelende stemming verkeeren, als zij wat men noemt „geladen" zijn, kan men niet van ieder hunner verwachten en eischen, dat hij de eischen van redelijkheid en hoffelijkheid zal hoog houden en daaraan in alles zal voldoen! Dat de burgemeester van Rotterdam met deze feitelijkheid rekening wil houden, kan zeker niet worden betreurd. Wel zal ieder betreuren, dat over de wereld heerscht een stemming en een sfeer, waarin verboden voor internatio nale voetbalwedstrijden kunnen worden gemot: eerd! Defensie en werkloosheid De minister van defensie heeft den heer Albarda gisteren verklaard, dat deze ten onrechte de defensie niet als uniek belang ziet. Het gaat hier om de hoogste goede ren, aldus de minister. De bestrijding van de werkloosheid is belangrijk, doch de handhaving van de nationale zelfstandig heid nog belangrijker aldus de minis ter. Wij zijn het eens met den minister, dat de handhaving van de nationale zelfstan digheid boven-aan staat op de lijst van de plichten van een regeering, van een volk. Maar wij zijn het ook eens met den heer Albarda, dat ten slotte de nationale zelf standigheid niet alleen wordt gehand haafd, sterk, zóó dat ze weerstand kan bieden aan aanvallen van buiten en van binnen, doof de defensie, maar dat voor die handhaving ook noodig is een doeltreffende bestrijding van de, de massa ontzenuwende en ondermijnende, werkloosheid. De hoogste goederen staan op het spel bij de al of niet handhaving van onze na tionale zelfstandigheid. Volkomen waar. Maar men zie toch niet voorbij, dat de handhaving van onze nationale zelfstan digheid op verschillende manieren gevaar kan loopen! UE WERELD IN V OGELVLUCHT PARIJS: De algemeene staking is in Frankrijk vandaag alles behalve „alge meen". Het was na de krachtige tegen maatregelen der regeering te verwachten, dat er verschillende ploegen arbeiders speciaal in overheidsdienst en spoorweg personeel zouden zijn, die het werk niet zouden neerleggen. En het is ook wel ge bleken, dat verschillende diensten te Parijs en elders vrijwel normaal functioneerden. Met het afkondigen van het requisitie- decreet heeft de regering een troef uitge speeld, welke Leon Blum geprobeerd heeft de regeering uit de hand te slaan. Hij heeft Daladier n.l. een open brief geschre ven, waarin hij beweert, dat het requisitie- decreet onwettig is. Dat was natuurlijk een belangrijke steun in den rug van de sta- kings-leiding. Daladier heeft Blum evenwel per radio geantwoord. Het is vandaag dus een strijd, een krachtproef tusschen Daladier, als hoofd der regeering, en Leon Blum, als leider der Fransche socialisten. Wie zal de overwinning behalen? Van een duidelijke overwinning zal waarschijnlijk wel geen sprake zijn. Beide partijen zullen trachten de overwinning naar zich toe te halen. Blum zal er zich op beroepen dat er toch maar zooveel arbeiders gestaakt hebben dat de regelmatige gang van zaken ge stoord is geweest, terwijl de regeering erop zal wijzen, dat het stakingsparool voor een zeker percentage thans nog onbekend) niet is opgevogd. De socialistische Kamerfractie heeft tegen Vrijdag de Kamerleden indivi dueel bijeen geroepen, teneinde „de afge vaardigden in de gelegenheid te stellen, hun mandaat uit te oefenen". Het parlement, dat aldus op Vrijdag bijeen komt, zal wel uitsluitend uit socialisten en communisten bestaan. Het gaat hard tegen hard. DE PAUS VERLEENT AUDIëNTIE. ROME, 30 November. (A.N.P.) Vanmor gen heeft de Paus, gelijk tevoren reeds ge regeld was, audiëntie vorrleend aan 600 jonggehuwde paartjes. Z. H. richtte een toespraak tot hen, die 11 minuten duurde. SNELTREIN RIJDT IN OP LOCOMOTIEF Nabij Halle in Duitschland. HALLE, 30 November. (A.N.P.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een uit Eichenberg komende sneltrein bij het bin nenrijden in het Centraal Station alhier tijdens een dikken mist op een locomotief ingereden. Twee wagons en de locomotief van den sneltrein ontspoorden. Een en twintig reizigers en vier spoorwegarbeiders werden licht gewond. Na verbonden te zijn konden allen, op twee na, hun reis voort zetten. DR. COLIJN SPREEKT VOOR DE RADIO De minister-president dr. H. Colijn heeft zich bereid vreklaard om Don derdagavond te kwart over zeven voor de beide zenders een kort woord te spreken ter aanbeveling van de na tionale inzameling van Zaterdag 3 De cember ten behoeve van uitgewekenen om geloof of ras. HET ASPECT VAN PARIJS. Bij het aanbreken van den dag wees al les erop, dat de algemeene staking, welke tegen vandaag in geheel Frankrijk was af- kondigd, een gedeeltelijke mislukking is. Afgezien van het ongewoon groote aantal politiebeambten en de aanwezigheid van groepjes mobiele garden had Parijs haar gewone aanzien. De stadsreinigingsdiensten werkten ge woon en de vroege autobusdiensten ver voerden de eerste arbeiders naar hun werk, terwijl ook de Metro reed. Aan het Gare St. Lazare vernam de Reutercorres- pondent, dat de diensten tot dusver volko men normaal verliepen. De post is naar het schijnt gewoon besteld, want reeds vroeg kon men de postboden naar hun werk zien gaan, terwijl de post op de sta tions gewoon in de post-auto's werd gela den. Naarmate het later werd gingen de café's, bakkerswinkels en andere zaken ge leidelijk open en de melkboeren begonnen hun ronde. Er rijden vrij veel taxi's op straat, doch de meeste worden bestuurd door de eigenaars. Een gedeelte van het autobuspersoneel is voornemens, in de garages te blijven. Hoe wel zij op hun post blijven, weigeren zij te werken. De chefs der diensten schatten ech ter, dat vanochtend ongeveer zestig pro cent van de autobussen moet rijden. Op verschillende lijnen van de Metro zijn de treinen normaal begonnen te loo pen. Op het Gare du Nord en het Gare de l'Est reden de treinen vanochtend vroeg eveneens gewoon. De vakvereeniging van spoorwegpeso- neel voor Roubaix en omstreken had gis teren na een langdurige vergadering be sloten, niet deel te nemen aan de staking. Het ministerie van openbare werken deelt mede, dat met het oog op bedreigin gen met staking instructies zijn gegeven om voorrang te verzekeren aan treinen, waar in levensmiddelen worden vervoerd, bo ven personentreinen. SLECHT ENKELE KRANTEN VERSCHENEN. Met uitzondering van de „Matin" „Jour" „Petit Parisien" en „Action Frangaise", die gedeeltelijk met een verkleind aantal pa gina's uitkomen, zijn geen dagbladen te Parijs verschenen. Uit Rijssel wordt vernomen, dat in deze stad bij alle dagbladen normaal wordt ge werkt. Te Lyon zal evenwel slechts een deel van de bladen verschijnen, terwijl te Clermont Ferrand en Rouaan geen enkel blad zal uitkomen. De werkliedenbonden van de arsenalen te Toulon en Cherbourg hebben gisteren besloten te staken met bezetting van de werkplaatsen. De bij de CGT aangesloten bonden van werklieden in het electriciteits- bedrijf en prefectuur-beambten in het de partement van de Isère hebben besloten, niet te staken en een zelfde houding wordt aangenomen door de onderwijzers van Vaucluse. Vanochtend moest de mobiele garde te Raismes in het departement van het Noor den stakers uiteenjagen; een viertal arres taties werd verricht. In verband met deze arrestaties was een opwinding onder de sta kers merkbaar. Te Saint Armand vormde zich een optocht van een duizendtal sta kers, die naar Valenciennes wilden trek ken, waarheen de arrestanten waren ge voerd. Te Anzin joeg de mobiele garde de betoogers evenwel uiteen DE TOESTAND IN HET NOORDEN. In het Noorden is de toestand als volgt: Te Rijsse heeft het geheele gemeente- personeel besloten in staking te gaan, met uitzondering van dat van den burgerlijken stand, de brandweer en de begraafplaat- esen. Te Roubaix heeft de bij de C.G.T. aangesloten bond van spoorwegarbeiders zijn leden instructie gegeven te blijven werken. Te Duinkerken wil het personeel van tram en autobus werken, doch het per soneel van de gas- en electriciteitsfabrie- ken weigert. De dienst zal echter functio- neeren om de veiligheid te verzekeren. Men denkt dat het personeel van de haven, de banken eh de warenhuizen zal werken. In het gebied van Hazebrouck wordt geen staking verwacht. De spoorwegarbeiders in het station van Grenoble, die bij hun werkzaamheden afhankelijk zijn van het station Chambery, hebben vannacht een telegram van den bij de C.G.T. aangeslo ten vakbond te Chambery ontvangen, waarin hun wordt verzocht te blijven wer ken. Het trampersoneel te Bordeaux en omgeving heeft besloten het werk neer te LEON BLUM TREEDT IN HET STRIJDPERK. Rechtsgeldigheid van requisitie-decreet betwist. De leider van de Fransche socialisten, Léon Blum, heeft gisteren een schrijven aan Daladier gericht, waarin hij de rechts geldigheid van het door de regeering uit gevaardigde requisitie-decreet betwist. Tegelijkertijd eischte Blum, dat zijn brief per radio aan het Fransche volk zou worden bekend gemaakt. Om negen uur gisteravond heeft deze uitzending inderdaad plaats ge had. Daladier antwoordt Blum. Het radiostation van de PTT heeft gister avond het antwoord van minister-president Daladier aan Léon Blum uitgezonden. In dit antwoord wordt uiteengezet, dat wel aegelijk het decreet van 6 Juni 1936 moge lijk maakt, de wet van 1877 toe te passen buiten mobilisatie. Vervolgens heeft de mi- r.ister-president aangetoond, dat overeen komstig de tekst van dezelfde wet van 1877 requisitie van personeel en diensten moge- Rik is. GERECHTELIJK OPTREDEN TEGEN VAKBONDSLEIDERS. Naar aanleiding van de publicatie van een circulaire van den nation alen bond van wegwerkers, waarbij de stakers werden uitgenoojigd, het werk neer te leggen, heeft het parket op last der regeering gisteren een gerechtelijk onderzoek geopend op grond van de wet van 1845. Deze wet be dreigt met een gevangenisstraf van 9 tot 5 jaar ieder, die aan het vrije verkeer hin derpalen in den weg dreigt te leggen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland In Frankrijk wordt het stakingsparool slechts gedeeltelijk opgevolgd. (1ste blad). België trekt zich terug uit de niet-inmen- gings commissie en zendt een vertegen woordiger naar Burgos. (2e blad). De Joden in Duitschland hebben Zater dag a.s. huisarrest. (2e blad). Een vliegtuigongeluk te San Francisco. Vijf dooden. (2e blad). Sport en Wedstrijden Gisteravond werden bij de zwemwed strijden te Roterdam verschillende Ned. records verbeterd. (4e blad). De Duitsche pers over het niet doorgaan van den wedstrijd NederlandDuitschland (4e blad). SOCIALISTEN ROEPEN OP EIGEN GELEGENHEID HET PARLEMENT BIJEEN. De socialistische fractie heeft besloten alle Kamerleden bijeen te roepen voor een vergadering, die Vrijdag a.s. in het Palais Bourbon zou worden gehouden, om „de afgevaardigden in de gelegenheid te stel len hun mandaat uit te oefenen". De fractie is van meening,; dat 'het parle ment zoo spoedig mogelijk bijeengeroepen had moeten worden, en bij gebreke van een officieele bijeenroeping heeft zij be sloten zelf tot een oproep over te gaan. In een motie zet de socialistische fractie uiteen, hoe zij tot dit besluit is gekomen. Er zou geen conflict zijn ontstaan, aldus wordt gezegd, indien het parlement den dag na de afkondiging der wetsdecrcten zou zijn bijeengeroepen, waartoe Daladier zich trouwens verplicht had. De verantwoordelijkheid rust dus geheel op Daladier, die gisteren nog alle bemid delingspogingen, zoowel van den bond van oudstrijders als van een fractie, die in zijn regeering vertegenwoordigd is, heeft af gewezen. De socialistische fractie is van meening, dat het conflict, als het niet in zijn ontwikkeling tot staan kan worden ge tracht, in zijn gevolgen beperkt moet wor den en is daarom tot de uitnoodiging over gegaan. De fractie noodigde den bond van socialistische gemeentebesturen verder uit de aandacht der gemeentebesturen te ves tigen op „het illegale karakter van even- tueele opeisching van gemeentelijk perso neel" en derhalve de gemeentehuizen Woensdag gesloten te houden. Een duidelijk overzicht geeft de kaart, waar de industrie-centra gelegen zijn en welke opgenomen zijn in het stakings programma der C.G.T. Deze centra be troffen voornamelijk de metaalindustrie, steenkoolbekkens, textielnijverheid, de hoofd- en handelshavens en het spoorweg verkeer. Vooral in het Noorden van het land vanaf Armentières tot Sedan waar als het ware de fabrieken aaneengereid staan en waar de meeste arbeiders in diverse bedrijven werkzaam zijn is de toestand eenigszins rustiger geworden. De'regeering heeft met behulp van de mobiele garde het Noorden zwaar versterkt. Het tweede uitgestrekte gebied omvat Lyon en Grenoble met de waterkracht- stations; dan volgt het centrum Briey met de metaalindustriën en kolenmijnen. Op deze drie genoemde zones heeft de C.G.T. de meeste hoop gevestigd. Ten be hoeve van het functionneeren van het uit gestrekte spoorwegnet (op de kaart aan gegeven) heeft de regeering al het betrok ken personeel gerequireerd. Verder zijn van de meeste plaatsen van beteekenis de namen vermeld.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1