OMGEVING Wat wordt er nog meer verteld... WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 ....VAN VALKENBURG? (Ingezonden). K a t w y k, 29 November. Het artikeltje in „De Leidsche Courant" van 23 Nov. 1938 heeft de aandacht getrok ken van een abonné te Valkenburg, met ge volg een ingezonden stuk, waarin getracht wordt hetgeen in het artikel staat, als on juist voor te stellen;.men vindt het schijn baar niet leuk, dat meermalen gespro ken wordt van „Het vliegveld te Katwijk" in plaats van te Valkenburg. Maar het ver schrikkelijkste vindt men wel dat, nu Val kenburg op het punt staat een zekere ver maardheid te krijgen, doordat op grond van Valkenburg èn Katwijk een vliegveld zal komen, men door middel van de pers het daarheen tracht te leiden, dat Valkenburg door Katwijk wordt ingepalmd. Niets is minder waar dan dat en niets is er van te lezen in het desbetreffende artikel. Abonné leze nog eens goed, wat staat in de 2de ko lom: „Maar wat wenschen de Valkenbur gers?" Daarin staat heel duidelijk, dat men maar niet zoo gemakkelijk Valkenburgers in Katwijkers kan hervormen en dat er nog heel wat water door den Rijn zou vloeien eer hgt zoo ver zou zijn!! Met geen enkel woord wordt er trouwens van gerept dat Katwijk gecharmeerd is op Valkenburg en de plek waar eons de wie gen der Valkenburgers stonden zou willen annexeeren. Integendeel. Wij gaven slechts weer wat „men", in de omstandigheden waarin Valkenburg sinds eenigen tijd ver keerde, alzoo vertelt en de conclusies die men daaraan vastknoopte, en gaven als toelichting daarop eenige gegevens. En ook die gegevens worde ndoor abonné bestre den. Maar uit die bestrijding zou men mo gen opmaken, dat abonné geen inboorling van Valkenburg is. Ieder weet, dat in dergelijke omstandig heden allerlei geruchten, soms juiste, maar ook wel meer of minder onjuiste, de ronde doen. En geruchten dat een plaatsje van ruim 1000 inwoners zou ophouden te be staan, behooren toch niet tot de dwaze ge ruchten. Dat Valkenburg geographisch bij Katwijk zou behooren, omdat de kommen van de beide dorpen 1 K.M., zegge één ki lometer, van elkaar liggen is toch geen dwaasheid. Waar zou het dan bij hooren? Dat men zich niet laat overzetten per veer pont en dan via een landweg over Oegst- geest's grQndgebied naar Rijnsburg gaat loopen, als men langs een mooie verkeers weg via Katwijk kan gaat, behoort toch niet tot de malle gevallen. Waarom het averechtsch is voorgesteld, dat „een 40-tal tuinders van Valkenburg bij de veiling te Katwijk staan ingeschreven en daar wél bij varen", is niet te begrijpen. Geen enkel bewijs van het tegendeel wordt naar voren gebracht. Wél wordt ge zegd, dat de Katwijksche veiling in de win termaanden voor een groot deel haar aanvoer heeft uit Valkenburg, (niettegenstaande velen hoeveel? te Leiden veilen), en daar dan ook wél bij vaart. Dit laatste is even waar als dat de massa Valkenburgsche tuinders profijt trekt van de Katwijksche veiling. En een feit is even zoo, dat er te Valkenburg één school is voor allen, geen telefoon- of telegraafkantoor, geen tram, geen boot, geen bus. Dat de gemeentehuishouding in een zeer kleine gemeente, als men tenminste niet 25 jaar ten achter wil zijn bij andere gemeen ten, duu rmoet zijn, zal ieder, ook abonné, moeten toegeven. Of is de belasting in Val kenburg, niettegenstaande de primitieve toestand hierboven geschetst, niet hoog? Een verbetering zal het zijn, als waar is wat verwacht wordt, dat de nieuw-benoem- de burgemeester, die reeds een reeks van jaren secretaris is, doch slechts enkele uren per week te Valkenburg vertoefde, omdat hij ook als ambtenaar op de secreta rie te Rijnsburg werkzaam was, burgemees ter en tevens secretaris van Valkenburg zal zijn. Dat het de Valkenburgsche en Katwijk sche tuinders en landbouwers niet deert, dat ongeveer 400 H.A. aan hun bedrijven worden onttrokken is te mal om er verder op in te gaan. En dat men vanwege de re gistratie met de belanghebbenden te Val kenburg besprekingen hield in plaats van te Katwijk, ie begrijpelijk, omdat verreweg het grootste deel van het vliegveld op Valkenburg's grondgebied komt, al zal de hoofdingang te Katwijk komen. Nog veel zou aangevoerd kunnen worden tegen wat abonné naar voren meent te moeten brengen. Het lijkt ons van onder geschikt belang. Laat abonné het artikel „Wat wordt er verteld in Valkenburg" nog eens goed overlezen, laat hij z'n ooren in Valkenburg en Katwijk eens te luisteren leggen en dan zal hij niet alleen tot de con clusie komen, dat, wat in genoemd stukje staat, objectief weergeeft hetgeen er in Valkenburg verteld werd, doch dan zal hij evenzoo vernemen dat er geen sterve- linginKatwijkis, die aanstuurt op een annexatie van Valkenburg. Niet alleen dat men er voor Katwijk geen enkel voordeel in ziet, doch, de aard van de Valkenburgers kennende, weet men te goed hoe deze be volking aan zijn zelfstandigheid gehecht is en voor het behoud van die zelfstandigheid desnoods tot het bittere einde zou strijden. Iets anders is nog hoe de overheid er over denkt. In de commissie-vergadering, voorafgaande aan de openbare behandeling van de begrooting der gemeente Katwijk, is door een lid gewezen op de omstandigheid dat de burgemeester van Valkenburg ont slag uit zijn ambt heeft verzocht. Gevraagd werd, uit een oogpunt van algemeen be lang, pogingen aan te wenden om tot sa- I menvoegen van die ->meente met Katwyk te komen. B. en W. hebben hierop geant woord, dat deze zaak reeds hun aandacht had; doch inmiddels is reeds een nieuwen burgemeester benoemd. Maar laat men bedenken, dat Valkenbur gers geen Sudeten-Katwijkers zijn. De schrijver. Is de Valkenburgsche gemeente huishouding zoo duur? Tegelijk met bovenstaand ingezonden stuk een zelfverdediging van den schrij ver van het deze discussie inleidend arti kel ontvingen wij een uitvoerige brief m een ingezetene van Valkenburg. Behalve de verschillende tegen-argumen ten, reeds in een vorig ingezonden stuk te berde gebracht, voer de schrijver het vol gende aan tegen de in het artikel medege deelde cijfers omtrent de kosten der Val kenburgsche gemeentehuishouding. „Thans de duurte der gemeentehuis houding. Wil schrijver mij misschien eens met cijfers aantoonen wat de gemeente huishouding der gemeente Katwijk per hoofd aan de ingezetenen kost. Immers de belastingen zijn ook in Katwijk hoog (sommigen spreken zelfs van zeer hoog), terwijl de staat van schulden dier ge meente per 1 Januari 1936 geeft een be drag aan van 2686748 of per hoofd 156.16, waarbij Valkenburg met een schuldenlast van 36475 of per hoofd vaji 36.22 op genoemden datum een gunsti ge positie inneemt, en al moge het waar zijn, dat wanneer de beruchte weg wordt verbeterd, dit het gemeentelijk budget, zwaar zal drukken, dan nog blijft de schuldenlast van Valkenburg per hoofd naar raming nog ten minste 87.i0 lager dan die der inwoners van Katwijk. Wan neer schrijver dan tevens eens wil mede- deelen wat Katwijk gedurende de crisis jaren jaarl. aan totale subsidies heeft genoten en tevens deze cijfers van Val- kenburg, dan krijgt de lezer een juister inzicht, wat de dure gemeentehuishou ding is. Zou de „men", welke wij Val kenburgers in hoofdzaak te Katwijk zoe ken, soms ook het oog hebben op de m.i. nog al tamelijk hooge schuldenlast der gemeente Katwijk en zou die „men" soms naar krachten uit Valkenburg zoe ken om deze last te helpen dragen. Wat de bevolkingstoename betreft, hier lees ik dat deze toename van 1919 tot 1937 be droeg 357 personen of 50 pet. der bevol king op eerstgenoemd tijdstip. Wil schrij ver mij misschien even mededeelen met welk percentage de bevolking van Kat wijk in hetzelfde tijdvak vermeerderde. Valkenburg misschien zoo'n droevig fi- Zulks ter beoordeeling van de lezers of guur sloeg". „Indien de „men", zich zoo bezorgd maakt ovej de toekomst van Valkenburg als zij willen doen blijken, laten zij zich die moeite gerust besparen en indien uit dat artikel argumenten moeten worden gezocht, voor annexatie van een kleine doch op historische gronden niet onbe langrijk plaatsje, dan lijken mij deze ar gumenten wel wat zwak en bovendien zeer ver gezocht". HILLEGOM Voor de Joodsche vluchtelingen. Ook hier is het initiatief genomen tot het hou den van een collecte voor de Joodsche vluchtelingen. De verschillende Jeugdver- eenigingen zyn tot medewerking uitgenoo- digd. Zaterdag wordt de collecte gehou den. Wij bevelen haar van harte aan. Liefdadigheid. Zondag werd in de St. Josephkerk onder alle H. H. Missen een liefdadigsheidspredicatie gehouden door Mgr. W. Bouter, Bisschop van Nellore ten gunste zijner Missie. De daarop gevolgde collecte bracht 455 op, eaen schitterend bedrag. Nieuwe weg uitgezet. In verband met het door Ged. Staten goedgekeurde uit breidingsplan is een nieuwe weg door den Qpz.-teekenaar uitgezet in het verlengde van de Mariastraat achter Huize Treslong om er uitkomende aan de Van Tetsstraat. Het komt ons voor, dat voor den aanleg van deze weg eerst de arbeiderswoningen, die de gemeente voor afbraak en verbree ding der Mariastraat kocht, dienen te wor den opgeruimd. SASSENHEIM Staatspartij. Gisteravond hield de R.K. Staatspartij een propaganda-vergadering in het K.S.A.-Gebouw. Daar er hier ter plaatse ruim 500 Katholieke kiezers geen lid zijn van de R.K. Staatsparty. Te 8 uur opende de voorzitter, de heer H Zwetsloot, deze bijeenkomst met een welkomstwoord, bijzonder tot den heer J. Bakker, die dezen avond een propaganda rede zal houden. Hij betreurde de slechts matige opkomst, omdat het gaat om het Kath. belang. Hiervan schijnen nog niet genoeg men- schen doordrongen te zijn, waarbij hij wees op de naburige landlen, die ook eens hun tijd niet hebben begrepen. Als er ooit een tijd van strijd is gweest, dan is het wel nu; laten we daarom schouder aan schouder staan en onze dure plicht begrijpen. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer J. Bakker, voorzitter der Centr. Mid denstands-organisatie, die als onderwerp behandelde: Waarom lid en propagandist der R.K. Staatspartij? Spreker schilderde scherp af wat er staat te gebeuren, als men als Kath. geen blok vormt in het maatschappelijk econo misch leven. In ons land bestaan twee catogorieën van mensehen: zij, die biddend de handen om hoog heffen, en smeeken: Heer blijf by ons want het wordt nacht en diegenen die met gebalde vuisten eveneens de wanhoop na bij zijn. Laten we daarom aan hen de hel pende hand uitsteken. De teekenen van dezen tijd zijn zóó be droevend, dat er een oplossing gevonden moet worden. Dit kan alleen geschieden, v/anneer wij voor oogen houden het „cha- ritas Christi urget nos". Scherp teekende spreker de teekenen van dezen tijd. Naast de bandelooze lectuur zijn wij Kath. in het gelukkig bezit van een goede pers en goede periodieken. Door middel van een Kath. radio-omroep kunnen wy onze principes uitdragen en tegenover het communisme en socialisme staat onze hech te R.K. organisatie-macht. Ondanks dit alles mogen wij ons niet in slaap laten sussen, want we moeten ons wel bedenken, dat een goed georganiseerde aanval op ons Katholieken telkenmale wordt voorbereid. De economische crisis zal wel worden opgelost, indien de econo men elkaar onderling zullen begrijpen, doch de nood der zielen is grooter dan we vermoeden en zal diepe groeven achter la ten. Spreker schilderde de zedenverwilde ring in de moderne huwelijksopvatting, waarna hij de toehoorders verplaatst in het Rijk van Stalin, waar haat strydt tegen liefde, waar de menschelijke ziel staat on beschermd in den grooten strijd tusschen goed en kwaad. Parallel loopt de godsdienststrijd in Duitschland; aldaar zijn de verfijnde me thoden nog systematischer en beteekent het een langzame vernietiging der R.K. Kerk. Een fel protest liet spreker hooren over de laatste uitingen van het nat.-socialis- me n.l. de schandelijke jodenvervolging. Dat land kan slechts gelukkig zijn, waar volgens de H. Augustinus de wet de liefde is en het einddoel de eeuwigheid. Ten slotte spoorde spreker de aanwezi gen aan gereed te staan voor de komende strijd, in het voeren van de politieke actie in verband der R.K. Staatspartij. Als straks het commando zal luiden voor de Katholieke zaak, vooruit dan! Na een hartelijk applaus en een dank woord van den voorzitter werd deze pro paganda-vergadering gesloten. Aanbesteding lakfabriek. Door den ar chitect Cor Elffers te Rotterdam werd na mens Sikken's Lakfabrigken aanbesteed het bouwen van een fabriekscomplex met bijbehoorende werken op een perceel grond gelegen a. d. ouden Rijksweg, aan de lijn LeidenHaarlem, in de gemeente Sassen- heim. Hiervoor waren niet minder dan 102 inschrijvers. Hoogste inschrijvers was H. H Kuper voor 226400, en laagste inschrij ver was N.V. Erica v.h. W. P. de Vreede Noordwijk voor 148.922. De gunning is aangehouden. Biljarten. De stand om het persoon lijk kampioenschap van Sassenheim is gis teravond voortgezet. Het luidt als volgt: Carb. Brt. H.S. Gem. C. Guldemond 125 27 18 4.62 Chr. Homan 102 27 20 3.77 Gr. Zandbergen R. Haner J Duderiks A. J. v. d. Wiel H Schoo N. v. Diest P. C. Duivnvoorde G v. Diest 125 28 18 4.46 82 28 7 292 125 23 25 3.78 97 33 19 2.93 125 33 28 3.78 112 33 12 3.39 De beste partij werd gegeven door C. Guldemond met ex gem. van 4.62. Den hoogste serie 28 carb. werden behaald door P. C. Duivenvoorde. Geboren: Jacob Willem, z. van M. de Jong en M. Roos. Elisabeth Maria The- resia, d. van L. A. Bisschops en J. M. Bak ker. Johanna, d. van P. van Nieuwkoop en T. Eveleeans. G e t r o u w d: P. G. Benschop 27 j. en G. Molenaar 26 j. L. J. van der Meer 24 j. en J. Zoutendijk 21 j. Overleden: M. Ie Clercq, 79 j., ongeh. Gevestigd: J. Ruigrok, van Voor burg. J. M. Rozenbroek en gezin, van Velsen. J. -Feenst.ra, van Leeuwardera- deel. Vertrokken: C. Hommel, en gezin, naar Utrecht. IJ. de Vries, naar Velsen. J. G. Kolkman, naar Malang (Java). C A. Noordermeer, naar Wassenaar. E. van Keulen, naar 's-Gravenhage. L. J. van der Meer, naar Voorhout. J. Zou tendijk, naar Voorhout. C. P. P. Berg, naar Leiden. VOORSCHOTEN De collecte voor de Kath. Universiteit. De collecte voor de R.K. Universiteit heeft dit jaar in onze parochie een bedrag opgebracht van slechts f 147.Deze col lecte loopt helaas elk jaar terug en is nu ook weer bijna 30.— minder dan verleden jaar, terwijl het volgens den gevraagden maatstaf van gemiddeld een dubbeltje per katholiek toch zeker ongeveer 250.had moeten zyn! Jammer, want in dezen tijd van verwar ring en verderfelijke theorieën heeft men in een ontredderde samenleving degelijke, katholieke leiders zoo bittee- hard noodig. Katholieken, blijft daarom uw katholieke universiteit stevig steunen, want daar wor den zulke leiders gevormd. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond. Voorzitter: M. Berkhout, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren: J. Braggaar en W. Bakker wegens onge steldheid. Na opening door den voorzitter legt het nieuwe raadslid, de heer W. L. van der Ham de bij de wet vereischte eeden af. Aan den A.N.W B. wordt een subsidie verleend van i 5. Vervolgens stellen B. en W. den raad voor aan de vereeniging tot oprichting en instandhouding van Christelijke scholen ten dienste van Morsch en Rijndijk, ge vestigd te Oegstgeest, een subsidie voor de pont verbinding te verleen en van f 50. 15 leerlingen uit onze gemeente bezochten gedurende het jaar 1937 deze Kleuter- schooi. Aldus besloten. Vaststelling veld wachters verordening. Daar van de verordening geen enkel exemplaar meer aanwezig was en om de leesbaarheid van de verordening, welke door bij enkele -raadsbesluiten aangebrach te wijzigingen in gevaar dreigt te komen, heeft het college van B. en W. gemeend, de meergenoemde verordening met de daarin in den loop der jaren aangebrachte wijzigingen, opnieuw vast te stellen en er.ke'e wijzigingen aan te brengen, n.l. in art. 3, 4, 0, 13 en 30 en aldus een nieuwe verordening bestaande uit 40 artikelen vast te stellen. Conform besloten. Verbetering van het geitenras bij verordening! Door het bestuur van de afdeeling Voorschoten van den provincialen bond van geitenfokvereenigingen is een ver zoek ingekomen om een verordening in het leven te willen roepen betreffende de beteugeling van wilde bokkenhouderij. Deze vereeniging telt 49 leden, waarvan er 37 in onze gemeente woonachtig zijn met 80 ingeschreven geiten. B. en W. stel len den raad voor aan het verzoek van dezen bond te voldoen en bieden den raad een verordening aan bestaande uit een drietal artikelen, waarin het verboden wordt in de gemeente een bok ter dekking beschikbaar te stellen, die niet staat in geschreven in een stamboek. De heer W. G. Duijnisveld uit zijne te vredenheid over dit voorstel van B. en W. waardoor het geitenras werkelijk zal wor den verbeterd en het melkgehalte zal wor den opgevoerd, waarna met algemeene stemmen de verordening wordt vastge steld. Onderwijsverordening. B. en W. bieden thans den raad een nieuwe onderwijsverordening aan, daar de thans bestaande verordening, vast gesteld in 1896, verouderd is en niet meer voldoet aan redelijke eischen. De nieuwe verordening bestaat uit een 88 artikelen. De heer O.' R. Vieveen meent dat door deze verordening te veel wordt geregle menteerd en te weinig wordt overgelaten aan het hoofd der school. De heer D. Limburg verklaart met groot genoegen te hebben geluisterd naar de bezwaren van den heer O. R. Vieveen te gen deze nieuwe verordening, doch is het niet eens met de bezwaren van den heer Vieveen tegen het artikel, waarin sprake is van revolutionaire gezindheid. Dit arti kel moet ongewijzigd worden gehandhaafd. De voorzitter beantwoordt den heer Vie veen in den breede en is het met ver schillende opmerkingen niet eens, ofschoon natuurlijk verbeteringen altijd mogelijk zijn. In art. 17 ware toe te voegen de woorden „met beroep op den raad". Aan art. 67 zou kunnen worden toegevoegd de woorden „na gepleegd overleg, van het hoofd der school". De heer Vieveen zegt zeer dankbaar te zijn voor de tegemoetkomende houding van B. en W., doch is het nog niet geheel eens. Na nog eenigen tijd te hebben ge discussieerd wordt de verordening met alg. st. met de hierboven genoemde wijzi gingen aangenomen. Winkelsluitingsverordening en de melkverkoopers. Door de ter plaatse gevestigde vereeni ging van melkhandelaren „De Samenwer king" is tot den raad een verzoek gericht om het melkbezorgen op Zondag na 914 uur v.m. te verbieden, echter met dien verstande, dat de winkelverkoop aan par ticulieren en aflevering aan huis, aan ho tels, café's, ijsbereiders, bakkers en di verse instellingen enz. zal blijven gehand haafd, zooals dit bij de wet is bepaald. B. en W. stellen den raad voor aan het verzoek van adressanten te voldoen en bieden den raad een verordening aan van 2 artikelen om deze materie te regelen. De heer D. Limburg uit zyne tevreden heid over de behandeling van deze ma terie en noemt dit een stap in de goede richting. De heer W. L. van der Ham meent dat dit een halve maatregel is wat betreft de Zondagsrust en vreest dat wel de groote maar niet de kleinere klanten zullen be diend worden. De voorzitter is zeer dankbaar dat de melkhandelaren zelf een dergelijk ver zoek tot den raad hebben gericht en daar door gedeeltelijk een resultaat kan worden bereikt, waarna met alg. st. aldus wordt besloten. Aanvulling bouwverordening. Volgens de alhier bestaande verordening is de rietbedekking van daken voor wonin gen niet zynde boerenhofsteden, verbo den. In verband met een ingekomen bouw- aanvrage is het gewenscht de verordening te wijzigen en den bouw van alleenstaan de woningen bedekt met rieten daken on der bepaalde voorwaarden mogelijk te maken voor enkele of dubbele wonhui zen in de open bebouwing en in de ver ordening onder bedoeld artikel aan te brengen onder e. Art. 22 ten behoeve van enkele of dubbele huizen in de open be bouwing, een en ander echter met dien verstande, dat de hier onder a. tot en met c. bedoelde gebouwen niet mogen wor den gebouwd op een geringeren afstand, dan 25 M. van andere niet op hetzelfde erf gelegen gebouwen. Aldus zonder discussie aangenomen. Vervolgens stellen B. en W. den raad voor ingevolge de welstandsbepaling op genomen in de bouwverordening deze werkzaamheden op te vangen aan het in stituut Stad en Landschap van Zuid-Hol land te Rotterdam, van welks instituut de gemeente reeds lid is. De heer W. L. van der Ham meent dat men beter in deze gemeente zelf een schoonheidscommissie kan vormen, daar men beter met de plaatselijke toestanden op de hoogte is. De voorzitter zegt dat tal van gemeenten zijn aangesloten bij dit instituut en een onpartijdige instantie be ter is voor de gemeente en in de aange sloten gemeenten heeft men de ervaring opgedaan, dat geen moeilijkheden zijn te duchten, waarna aldus wordt besloten. Onteigeningen langs den Leidscheweg. Daarna wordt aan B. en W. de volmacht verleend een onteigeningsprocedure te voeren tegen de N.V. Koninklijke Neder- landsche Edelmetaalbedrijven van Kem pen, Begeer en Vos alhier en tegen de fa milie Hooymans, alhier, teneinde langs gerechtelijke weg de benoodigde gronden voor de verbreeding van den Leidscheweg in handen te krijgen. De aan de onteige ningsprocedure verbonden extra-kosten zullen uit de provinciale kas bij de eind afrekening worden terugbetaald. Daarna wordt besloten de tarieven voor het verrichten van inentingen, welke kos teloos vanwege het gemeentebestuur plaats vinden vast te stellen als volgt: a. voor het verrichten van inentingen te gen pokken per ingeënte persoon 1.25, met. een mmimum van 5.per zitting; b. voor het verrichten van andere inen tingen 5.per zittingsuur of gedeelte daarvan. Met algemeene stemmen en zonder dis cussie wordt op voorstel van B. en W. be sloten, naar aanleiding van ingekomen brieven, de commissie der arbeidsbemid deling uit te 'breiden met 2 leden en wel 1 lid-werkgever en 1 lid-werknemer en aan de kleine boeren en tuinders, die in de B-groep zijn gerangschikt gedurende het tijdvak van 30 October 1938 tot en met 15 April 1939 een brandstoffenbijslag toe te kennen van ten hoogste 1 en 1.30 per week. Hiervan kunnen momenteel profiteeren 1 boer en 3 tuinders in deze gemeente. Aan het Centraal Bureau voor verifica tie en financieele adviezen der vereeni ging van Nederlandsche gemeenten wordt op haar verzoek een verhooging toege kend in de kosten van controle en be paald op controle vergoeding van de ont vangersadministratie op 200 en voor de bedrijven op 650. De nieuwe regeling zal ingaan op 1 Januari 1939. Verlaging electriciteitstarief. Voor een algemeene tariefsverlaging, hoezeer begeerd en gewenscht, zyn niet genoegzaam middelen beschikbaar, even wel is het mogelijk een belangrijke stap in die richting te kunnen doen, door n.l. voor de vastrechtgebi'uikers, die daarvan gebruik willen maken, een dubbel tarief in te voeren met ingang van 1 Januari 1939 a.s. door de gelegenheid te openo.n electrische energie voor verlichting te be trekken volgens aanwijzing van den dub- beltariefmeter, op 10 cent voor electri sche energie, afgenomen in de maanden November, December en Januari van 16 uur tot 20.30 uur en op 5 cent voor elec trische energie, afgenomen buiten ge noemde tijden. De heer A. Verboon vraagt of het niet mogelijk is de meterhuren te verlagen, daar deze hoog zijn. De heer W. L. van der Ham meent, dat het voordeel twijfel achtig is daar men een hoogere meterhuur moet betalen. De voorzitter meent, dat de meterhuren in vergelijking met andere gemeenten niet te hoog zijn. De verlaging van de electri- citeitsprijs komt de vastrechtgebruikers ten goede. Hierna wordt besloten voor het verstrekken van verblijfsvergunning aan vreemdelingen een vergoeding te eischen van 0.25, f 0.50 en 1.00 n.l. voor den duur van ten hoogste 1 maand, 3 maanden en langer dan 3 maanden. Aankoop grond voor een rioleerings- bemaling of zuiveringsinstallatie. Daar nu vast staat, naar aanleiding van een rapport van ir. H. J. N. H. Kessener, dat de in den Leidscheweg te bouwen rio- leei\ng moet loozen op een terrein gele gen langs de trambaan en den Hofweg, toebehoorend voor 47 A. 75 c.A. aan de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij en voor 39 A. 70 c.A. aan den heer W. G. Duijnisveld, stellen B. en W. den raad voor deze terreinen aan te koo- pen voor de som van 5000 en 3970 te samen 8970. De heer W. L. van der Ham wenscht nog even te wachten, daar het overbodig is hiermede haast te maken. De voorzitter meent dat nu juist de tijd is aangebroken deze terreinen aan te koopen, daar de ge meente wanneer zij zou wachten tot het laatste oogenblik zeer gebonden zou zijn, waarna aldus wordt besloten. De gemeente 's-Gravenhage heeft reeds geruimen tijd een cursus georganiseerd voor ontwikkeling van Jeugdige werkloo- zen om te voorkomen, dat zij hun vakbe kwaamheid verliezen. B. en W. stellen den raad voor hun te machtigen in voorko mende gevallen de personen, die hiervoor in aanmerking komen te plaatsen bij een vakcursus in een raburige gemeente. De kosten bedragen f 2 per week per per soon. Aldus besloten. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14