ZWANENBERG sisisi i WAmimm ff 41 It'JpF, A De Pastoor stichtte een vuilnis-dienst. GOSDS VSGSN ÜÜSNGSN WSlYAAöT TROUW mm KERK EMSTMT WORDT LID DER WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN WIELRIJDER DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN EN OVERLEDEN Gisteravond omstreeks half zes is de 49- jarige wielrijder G. Bas te Uitgeest, op de kruising van den provincialen weg Am- sterdam-Limmen en den weg Beverwijk dorp Uitgeest, aangereden door een vracht auto. Achter den wielrijder reed een auto, welke B. liet passeeren. Hij had evenwel met gezien, dat er nog een tweede auto achter hem naderde. Hij zwenkte naar links en hoewel de bestuurder van deze vrachtauto uit alle macht zijn stuur naar rechts omgooide om den wielrijder te ont wijken, werd B. toch gegrepen. Hij sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos lig gen. Het slachtoffer werd het café „Brand jes" binnengedragen, waar de geneesheer Beker uit Uitgeest spoedig aanwezig was. Deze constateerde een zware hersen schudding. Voordat echter de ziekenauto uit Zaandam gearriveerd wast was het slachtoffer reeds overleden. Het stoffelijk overschot werd per brancard naar de wo ning van B. vervoerd. VERDRONKEN Toen de heer A. K., kantoorhouder der posterijen te Zuid-Scharwoude, in den nacht van Maandag op Dinsdag nog een late wandeling ging maken, is hij, vermoe delijk door de duisternis misleid, in de sloot achter de Ned. Hervormde Kerk geraakt. Den volgenden morgen te zeven uur vond met zijn lijk. REINIGT ALLES OOKJRAPPEN£N GANGEN DE POLITIEKE MOORD OP DEN COOLSINGEL TE ROTTERDAM Drie telefoongesprekken met Rome De Scandinavische correspondent van de „N.R.Crt". meldt: Het is al geruimen tijd geleden, dat men ihet laatst iets vernam over het onder zoek inzake den moord, die den 23sten Mei op den Coolsingel is gepleegd op overste Konovalec, de leider van de Oekra- ïnsche vrijheidsbeweging, maar dat de na sporingen nog steeds naar verschillende kanten worden voortgezet blijkt uit het feit, dat de Rotterdamsche politie dezer dagen de medewerking van de afdeeling politie van het Noorsche departement van justitie heeft ingeroepen om enkele ge gevens te controleeren. Gebleken is namelijk, dat op 8 Februari van Rotterdam en op 9 Februari van Dor drecht uit getelefoneerd is met Rome en dat de naam van den opgeroepene Kono valec was. Op die data lag het Russische etoorfsohip Shilka in die havens. Toen dit schip, tijdens die zelfde reis, een paar dagen tevoren in de haven van Harstad in de Lofoten lag, is er door een passagier van dit schip van daar uit ook al met Rome getelefoneerd en ook toen was Konovalec de opgeroepene. De Rotterdamsche politie legt verband tusschen deze gesprekken en den op 23 Mei gepleegden moord. Zij meent reden te hebben aan te mogen nemen, dat de met Rome getelefoneerd hebbende passagier niemand anders is geweest, dan Waloec, de agent van de G.P.Oe, die van den politieken moord wordt verdacht. Bultenflandsctie Berichten ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLAND Vijf dooden In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Bielefeld een auto met vijf inzittenden op een parkeerende vrachtauto ingereden. De vijf inzittenden werden op slag ge dood. KRACHTIGE AARDSCHOK IN CALIFORNIë Te 19.21 uur G.M.T. is te Los Angeles, een krachtige aardschok gevoeld, die drie tot vijf seconden aanhield. OOM EN TANTE VAN GRYNSZPAN VEROORDEELD De oom en tante van Grynszpan, die den aanslag op den Duitschen ambassade-secre taris Von Rath heeft gepleegd, zijn tot vier maanden gevangenisstraf en een boete van honderd frank veroordeeld wegens het her bergen van hun neef, die het land had moeten verlaten. GESCHIEDENIS DER PAROCHIE STOMPWIJK Splitsing in de parochie - Armenzorg vergde groote bedragen - De pastoor gevlucht; zijn huis doorzocht IX door A. N. Duynisveld pr. Vincentius Neerincx, de opvolger van Pastoor Perquin, werd eveneens te Rotter dam geboren. Van 1760 tot 1764 was hy kapelaan te Leidschendam. Daarna werd hij pastoor te Rhoon, waar hij den 13den April als zoodanig werd geadmitteerd. 1) Den 31sten Juli 1770 kreeg hij zijn ad missie als pastoor van Stompwijk. In 1781 nam hij ontslag uit de bediening en in 1782 liet hij a.s emeritus, zich inschrijven aan de Leidsche Hoogeschooi. Hij was toen 53 jaar oud en woonde te Leiden in 1783 op de Hoogiandsche Kerkgracht; in 1785 en daarna bij Van der Valk. 2) Tot 1786 zou hij te Leiden aan de Uni versiteit zijn ingeschreven geweest. Vol gens andere berichten echter overleed hij ïeeds den 4den October 1784.3) Pastoor Neerincx was een zwakke en ziekelijke man, die veel sukkelde met zijn gezondheid. Bij de splitsing tusschen Siompwijk en Zoetermeer in 1682 was Wils- veen blijven behooren tot de Statie Stomp wijk. Omdat pastoor Neerincx met zijn zwak gestel bezwaarlijk zijn geheele Statie, welke toen 410 communicanten telde, kon bezoeken, en vooral katholieken van Wilsveen te ver verwijderd woonden, werd onderling goedgevonden, dat de Wilsveen- öche katholieken voortaan praetisch zouden behooren tot de kerk aan den Voorweg te Zoetermeer, hoewel zij rechtens ressor teerden onder het kerkgebied van Stomp wijk. Daarom bleven ook de armen van Wilsveen onder de zorg van de armmees- fers van Stompwijk. PASTOOR NEERINCX Bij de verplaatsing der Voorwegsche kerk naar het dorp Zoetermeer in 1818, hebben ae Wilsveensche katholieken zich afge scheiden, en met behuip van het Gouver nement hun vermeend aandeel in de kerk goederen opgevorderd, daartoe vooral aan gezet door den reeds bij de geschiedenis van Nootdorp 4) genoemden C. Rijneveen, volgens den aartspriester Van Banning „de eerste stokenbrand". De Wilsveeners waren toen een oogen- blik buiten elk kerkverband, waarom zij noor den aartspriester Cramer bij Noot dorp gevoegd werden. Naar Stompwijk wil den zij niet terug en „naar de Veursche Statie mogten zij niet" aldus verhaalt Van Banning. 5). Wel kon Stompwijk de Wils veensche armen krijgen. Er hangt in de pastorie te Stompwijk een geschilderd portret van een onbekenden priester. Waarschijnlijk is dit het portret van pastoor Neerincx, dat een weiwat zie- kelijken en zwakken man, met de pruik van dien tijd, uitbeeldt. Zijn opvolger, Wilhelmus Gerardus Som veen werd geboren te Amsterdam in 1751; studeerde te Leuven en was sinds den lOen October 1776 kapelaan in het Maagdenhuis, ir. zijn geboortestad. Den 9en Augustus 1781 verkreeg hij zijn admissie als pastoor te Stompwijk. Voor die admissie moest door de katholieken betaald worden aan den baljuw van Rijnland 432 gulden en in Den Haag 68 gulden. De armenzorg heeft blijkbaar zwaar ge drukt op de katholieken in die dagen. Pas toor Somveen vond een middel om de gel den voor de armen, welke voornamelijk ooor collecten moesten worden bijeenge zameld, te vergrooten. Hij verzocht in 1783 aan den schout en ambachtsbewaar ders van Stompwijk, de haardasch te mogen laten ophalen en te doen verkoopen ten Late der armen. Dit verzoek werd inge willigd. In den strijd tusschen Oranjegezinden en PASTOOR SOMVEEN patriotten koos pastoor Somveen de zijde der patriotten. Met gevolg, dat toen in September 1787 het leger dor Pruisen ons land binnenrukte er. de Oranje-gezinde partij woedde tegen de patriotten, hij de vlucht moest nemen. Uit vrees voor de Stomp wij ksche ma gistraat, die Oranjegezind was, ging de pas toor omtrent den 19den September 1787 aaar zijn familie te Amsterdam; zijn Statie werd ter verzorging door den aartspriester Bouman te Leiden opgedragen aan kape laan P. Snarenberg als deservitor. Deze Snarenberg, een Leidenaar van geboorte, was zelf als patriot gevlucht uit de Statie Rijnsaterwoude, maar werd te Stompwijk toegelaten, omdat men over zijn staatkun dige ideeën geen argwaan koesterde. Door zijn priesterlijken ijver en minzaam optreden wist hij de Stompwijksche katho lieken "oor zich te winnen, zoodat men zelfs trachtte hem als pastoor benoemd te krijgen. 6) Maar in April 1788 werd hij aangesteld tot pastoor te Bovenkerk. Daardoor zou Stompwijk zonder priester zijn gekomen, wijl Somveen aan den aartspriester Ten Hulscher zijn ontslag had aangevraagd, coch deze trachtte hem te bewegen weder om zijn pastoreele werkzaamheden te Stompwijk te hervatten. 7). En inderdaad keerde pastoor Somveen naar zijn Statie terug in het voorjaar van 1788. Hij bleef er niet lang meer. Reeds den 2en October van dat jaar werd hij benoemd tot pastoor te Haarlem in de Statie „de drie Claveren". Voor die Statie bouwde hij in 1790 een nieuwe kerk, welke den 19den Sept. 1790 door Ten Hulscher werd ingewijd. Pastoor Somveen stierf te Haarlem den SOsten November 1802 op 51-jarigen leef tijd, en werd in de oude St Bavo begraven. In de pastorie te Stompwijk hangt zijn portret, evenals in de pastorie te Haar lem (O.L. Vr. Rozenkrans). Onder een gedachtenisprentje op zijn be grafenis 8) schreef J. Severijnse het vol gende versje: Een herder vol van trouw, een minnaar zijner schapen, Die 't Heilig priesterampt met luister heeft bediend. Een godsdienst ijveraar, oprecht, een mensohenvriend Was Somveen in zijn tijd, nu in den Heer ontslaapen. Omtrent het oproer der Oranjeklanten in 3787 wil ik nog deze kleine bijzonderheid vermelden. In 1795 werd door de „volks- societyt van den banne Stompwijk" van ten der inwoners van Zeg waart terugge- tischt de houten trommel, welke in 1787 uit de pastorie aldaar was weggehaald. Kon men aan dezen eisch niet voldoen, dan werd een schadevergoeding gevorderd van drie gouden dukaten 9). Blijkbaar hebben dus de Oranjeklanten uit het naburige Zegwaart en Zoetermeer de pastorie van pastoor Som veen geplun derd, na diens vlucht naar Amsterdam. 1) O.c., dl XXII, bl. 56. 2) O.cd' XXIII, bl. 426. 3) O.c., dl X, bl. 77. 4) Leidsche Courant van 30 Maart 1938. 5) In 1831 vroeg pastoor Stoek van htompwijk inlichtingen aan den aartspries ter over de kwestie van de bedeeling der Wilsveensche armen, waarop Van Banning hem die geschiedenis ^an Wilsveen ver haalde (Liber Memorialis in het parochie archief van Stompwijk). 6) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl L, bl. 329. 7) Bijdr. Bisd. Haarldl XXXVII, bl. 117 8) Aanwezig in het bisschoppelijk mu seum +e Haarlem. 9) Gemeente-archief van Zoetermeer. GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM Winterdienst. Middagvergadering. Om 3 07 uur opende de burgemeester de voltal lige vergadering van den Raad, en doet de gebruikelijke mededeeling omtrent de stand der steun'verleening. Vanaf 1 Januari 1938 tot 19 November j.l. uitgegeven aan steungelden f 41.079. Over hetzelfde tijdvak in 1937 54.785.50.— Gemiddeld aantal gesteunden per week 91 (vj. 126). In de week van 14 tot 19 No vember LI. waren er 79 gesteunden (v.j. 101). De heer Kortekaas: Deze vergadering had een week later gehouden moeten worden! Ingekomen was een dankbetuiging na mens H.M. de Koningin voor de gezonden gelukwenschen ter gelegenheid Harer ver jaardag. De leges-verordening is goedgekeurd te rug ontvangen. Rijnland en de riool-aansluitingen. Een lange gedachtenwisseling ontstond naar aanleiding van een bepaling van het Hoogheemraadschap van Rijnland dat de Gemeente voor elke rioolaansluiting op Rijnland's Boezemwater 30 cent per jaar verschuldigd is. De burgemeester deelt mede, dat aan Ged. Staten naar hun meening hieromtrent gevraagd is. Dit college meent dat de ge meente wel zal moeten betalen. Ook is het advies gevraagd aan de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten. Een uitvoerig antwoord is ingekomen, doch een uitweg werd niet aangegeven. De heer van Zonneveld is er voor dat Rijnland eenige vergoeding krijgt voor het zuiver maken van het door onze riolen be vuilde boezemwater. De heer van Breda vraagt, of het college overtuigd is, dat Rijnland er geen „slaatje uit slaat". De voorzitter weet dat niet, maar meent dat Rijnland zoo'n hoogstaand college is dat het niet meer zal nemen als het kost. Wethouder Warnaar meent, dat Rijnland nooit kan uitrekenen wat het spuien en in laten kost, dat hangt van de weersgestel- tenissen af. De heer van Reisen meent, dat er in sommige natte periodes geen water uit de IJsel ingelaten behoeft te worden. De heer van Zonneveld wil eischen: rein boezemwater. Rijnland eischt vergoeding, dus wij goed water als tegen prestatie. De heer Verkley wil Ged. Staten verzoe ken op te letten dat de gemeenten niet te veel betalen. Dit college staat boven Rijn land hetgeen Wethouder Warnaar bestrijdt. Deze geeft echter toe dat de polderzaken onder Ged. Staten staan. Er zal betaald worden. 2. Reclames straatfcelasting. Een onthef fing werd verleend en een vergissing her steld. 3. Reclames hondenbelasting. Een groot aantal hondenbezitters of ex-hondenbezit ters reclameerden. Deze omdat zijn hond slechts te logeeren was, gene omdat het een waakhond was, een derde omdat hij of zij niet kon betalen, een vierde groep en dit waren de meesten) omdat het belastings object vrijwillig of onvrijwillig verdwenen was. Verschillende beslissingen, voor verzoe ken gunstig of ongunstig. De heer van Breda en met hem de ande re raadsleden voelden niets voor onthef fing wegens „onmacht". Dan moet men geen hond houden! De heer van Zonneveld bepleitte begra ving der kadavers, de meeste komen in de sloot terecht. De voorzitter wees nog op de bepaling, dat een eigenaar verplicht is aan te geven als hij hondloos is geworden. Ten bewijze daarvan wilde een der leden de staarten doen inleveren! De gemeenterekening. 4. Voorloopige vaststelling gemeente-re kening over 1937. Door de voorzitter der commissie tot na zien dier rekening, de heer van Zonneveld, werden eenige aanmerkingen gemaakt o.a. over het groote verschil in raming en op brengst van sommige belastingen. Spr. dankte B. en W. voor het beheer. De reke ning werd voorloopig vastgesteld. Cijfers werden niet genoemd. 5. Een wijziging van de begrooting 1938 werd goedgekeurd. 6. Sluiting van een rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Ne derlandsche Gemeenten. Een jaarlijks te- rugkeerende formaliteit, waarbij de heer van Zonneveld opnieuw waarschuwde te gen het financieren der gemeente-huishou ding door kasgeld-leeningen. Spr. gaf de voorkeur aan vaste leeningen. De heer Bisschops vraagt of er geen ge vaar is dat men, als de kasgeld-ieeningen betaald moet worden, geen geld beschik baar heeft. De heer Verkley is ook geen voorstan der van deze manier van financieren. De voorzitter meent ook dat het aanbe veling verdient om te overwegen een vaste leening te sluiten, en ook de heer War naar wil onderzoeken waarvoor geleend kan worden. De heer Schrama is geen voorstander van vaste leeningen; de lasten worden daar door zwaarder. Het college zal de zaak onderzoeken; de rekening-courant overeenkomst werd goed gekeurd alsmede punt 7: Algemeene mach tiging tot het aangaan van Kasgeldleenin- gen in 1937. 8. De heer J. O. Matze, ijverig secretaris van het Burgerlijk Armbestuur, werd als lid van dat college herbenoemd. 9. Begrooting 1939. De heer van Zonne veld: Mijnheer de voorzitter, hiervoor wordt altijd een aparte dag gehouden, en ik stel voor dit ook nu weer te doen. De geheele Raad was het hiermede eens en Dinsdag 6 December a.s. om half 3 n.m. zal de raad wederom bijeenkomen. Voor de zesde maal dit jaar. Alvoren in comité-generaal te gaan had den we nog een klein half uurtje rond vraag. De eenden kooi-kwestie. De heer van Breda vroeg over de kwestie „eendenkooi" inlichtingen. De voorzitter deelde mede dat 21.11. j.l. gepleit is voor de Rechtbank en dat dit college 22 Decem ber a.s. uitspraak zal doen. Wethouder Warnaar stelt voor om een gedeelte van de vuilnisbegraafplaats in werkverschaffing „teelrijp" te maken, welk voorstel de heer Verkley ondersteunt. De heer Kortekaas wil wachten tot het plan van de regeering bekend is; wellicht komt het plan Westhof in uitvoering. De andere leden vonden het echter geen object om daarmede te wachten. Het is een klein werkje. De heer Verkley vraagt een subsidie van 25.per jaar voor de 2-jarige tuinbouw- wintercursus georganiseerd door de L.T.B. Spr. geeft meerdere inlichtingen over deze cursus. Het college stelt voor dat de heer Ver kley zich tot de plaatselijke afdeeling der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zal wenden, waartoe hij de toezegging doet, nadat blijkt dat meerdere leden voor een subsidie niets voelen. Daarna mochten wij naar huis. De heeren bleven nog bijeen. .o. i DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN VOOR HET KIND. 1 December t/m. 5 Januari. De centrale propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels te 's-Graven- hgae schrijft o.m.: Op Donderdag 1 December verschijnt de jaarlijksche serie kinderzegels, die verle den jaar, dank zij het enorme succes van de tweeton-actie, een overgroote bekend heid verkregen. De nieuwe serie van 5 zegels zal zeer zeker niet achterblijven bij het onverge telijke Frans Hals-kopje; de ontwerper Pam Rueter slaagde erin een zegel te brengen, dat ongewone charme heeft. De kleuren zijn: 1 y, (3) cent zwart, 3 (5) wijnrood, 4 (6) groen, 5 (8) terra-rood, 12Yt (16) blauw. Tegelijkertijd geeft de Ned. Bond tot kinderbescherming prentbriefkaarten uit, n.l. een serie van 5 stuks (voor 35 cent), ontworpen door Anton Pieck en 2 losse kaarten (a 7 cent), resp. van S. Kraay en E. Hellendoorn. Alle kaarten houden ver band met de feestdagen, die ons in De cember wachten. De winterserie van Pieck opent met „St. Nicolaas"; dan volgen: „Kerstnacht", „De Torenklok", „Oude jaarsavond" en „Veel heil en zegen". De losse kaarten sluiten zich hierbij aan on der de titels „Kerstgroet" en „Wintermor gen". Piet Worm ontwierp een reclameplaat, die vroolijk, opvallend en artistiek is en die zonder twijfel een ieder zal weten te herinneren aan de Decemberactie voor het kind. Een uitgebreid radioprogramma, waar toe alle omroepvereenigingen medewer- ten, zal een waardige aanvulling van de propaganda vormen. Minister Romme spreekt Dinsdag 29 November te 21.15 uur voor den K.R.O.; 10 andere sprekers en spreeksters zullen in den loop van Decem ber het woord voeren. Een van de hoogtepunten van de De- 1 =S> I cembermaand zal zijn de groote dagblad- puzzle „De ronde door Nederland", die op 10 December geheel Nederland aan het puzzelen zal zetten. H. K. H. Prinses Ju liana heeft weder den hoofdprijs ten ge schenke gegeven. Iedere Nederlander is dus in de gelegenheid zijn steun aan dit werk te geven. De vereenigingen, die zorgen voor de misdeelde jeugd, d.w.z. voor achterlijke, zwakzinnige, zieke, zwakke, verwaarloos de, blinde, doofstomme, gebrekkige kin deren van alle gezindten, ontvangen een aandeel uit de opbrengst. Deze vereeni gingen, die samen ongeveer 50.000 kinde ren verzorgen, ontvingen uit de vorige actie meer dan twee ton. Zij werken voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid van onze jeugd, een doel, waarvan ieder meer dan ooit het groote belang beseft. Zij hebben echter nog steeds met finan- cieele zorgen te kampen. Aan het Nedo landsche publiek is het om die zorgen verlichten.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13