Aspirin STADS NIEUWS DINSDAG 29 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5ü per kwartaal. Bij onze agenten '0 cent per week; f 2 60 per kwartaal Franco per post 2.85 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT BET WEER? WEINIG VERANDERING De Bilt seint: Verwachting: Aanvankelijk zwakke ver anderlijke wind, betrokken tot zwaar be- wolks met plaatselijk mist, weinig of geen regen, later toenemende Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, toenemende kans op regen, weinig ver andering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 771.7 te Riga. Laagste barometerst.: 734.4 te Thorshavn. De diepe depressie tusschen Schotland en IJsland is thans stationair geworden en vult steeds verder op. Op den Oceaan na dert een nieuwe storing, welke zich in de richting van de Faroer schijnt te bewegen. Onder invloed van een depressie in het Middellandsche Zeegebied daalde de lucht druk in Zuid-Europa aanzienlijk, zoodat de luchtdrukverschillen in West-Europa over al afnamen. In Frankrijk, West-Duitsch- land en onze omgeving is het somber, mis tig of nevelig weer, met plaatselijk regen of met regen. In Zuid- en Midden-Duitsch- land was de nacht helder en de ochtend- temperatuur om het vriespunt. Over het algemeen blijft de temperatuur ver boven normaal, vooral in Scandinavië, waar vrijwel geen vorst meer voorkomt. Voor onze omgeving wordt aan vankelijk zwakke veranderlijke wind verwacht, met zware bewol king en plaatselijk mist, terwijl de neerslag niet van beteekenis zal zijn. Later neemt de wind weer toe uit Zuidwest tot Zuid en wordt de regenkans weer grooter. De tempe- tuur zal weinig veranderen. LUCHTTEMPERATUUR. 9.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Dinsdag nam. 4.23 uur tot Woens dagochtend 7.14 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 30 Nov. v.m. 7.35 en n.m. 8 uur. Maan op Woensdagmiddag 12.25 uur. Maandag onder Donderdagnacht 0.27 uur. (30 November eerste kwartier). BINNENLAND ST. WILLIBRORDUS-HERDENKING. Deelneming aan een waarborgfonds door Provinciale Staten van Utrecht. Het komt het college van Ged. Staten van Utrecht voor, dat er voor de Provin ciale Staten aanleiding bestaat steun te verleen en aan het plan tot herdenking van het feit, dat het op 7 November 1939 twaalf eeuwen geleden zal zijn, dat St. Willibrordus, de apostel der Nederlanden, gestorven is. Deze steun zou kunnen bestaan In het deelnemen aan het garantiefonds voor f 5000 mits van andere zijde zal worden deelgenorrien voor 15.000. Ged. Staten geven het college der Pro vinciale Staten derhalve in overweging door vaststelling van een daartoe strek kend besluit deel te nemen in het waar borgfonds voor een bedrag, gelijk aan een derde van de deelneming van anderen dan de gemeente Utrecht en de provincie, tot een maximum van 5000. DE KINDERZEGELS. Radiorede van den Minister van Sociale Zaken. De Minister van Sociale Zaken zal he denavond om 9 uur voor den K.R.O. een propagandarede houden betreffende den a.s. verkoop van de weldadigheidspostze gels en -briefkaarten „Voor het Kind". DE LEERLINGENSCHAAL. Een nood-oplossing voorgesteld. „SURNUMERAIRS" TEGEN VERGOE DING VAN 60.PER MAAND. Het christelijk-historisch Tweede Kamer lid, de heer Tilanus, heeft een amendement ingediend op de onderwijs-begrooting, ten einde het mogelijk te maken voor 1939 zoo genaamde „surnumeraire onderwijzers" (kweekelingen-met-akte) aan te stellen, tegen een salaris van 60.per maand. Deze onderwijzers mogen niet ouder zijn dan 25 jaar. Het voorstel geldt voor slechts één jaar. Voor 1940 kan dan het vraagstuk van de leerlingenschaal, aldus de heer Ti lanus in zfjn toelichting, nader worden be zien. Ingevolge artikel 56 van de Lager-Onder- wijswet heeft de minister extra leerkrach ten toegestaan (in afwijking dus van de leerlingenschaal), indien door groei het aantal leerlingen tot zes of meer boven het opvolgend schaalgetal was gestegen. Dit is in 1938 in 592 gevallen gebeurd, maar het is niet bekend of in al deze gevallen de ge meente- en schoolbesturen van die gebo den gelegenheid hebben gebruik gemaakt. Indien dit in bijvoorbeeld 500 gevallen wel is geschied, zouden de kosten gerekend naar een gemiddeld salaris, van 1800.in to taal 900.000 hebben bedragen. Bij de door den heer Tilanus voorgestel de schaal, die benoeming van surnumerair onderwijzers mogelijk maakt op gunstiger wijze dan volgens de thans geldende schaal extra-leerkrachten mogen worden toege wezen, zullen de kosten voor bijvoorbeeld 1000 surnumerairs 720.000 bedragen. Het voorstel brengt dus minder kosten met zich mee en brengt meer arbeidskrachten in de school. De geldende leerlingenschaal is zooveel mogelijk nagevolgd, doch telkens iets bene den de in de wet genoemde bovenkant blij vend van die schaal, waar toevoeging van een tweede leerkracht dient 'te geschieden. Niet dus bij 41, maar bij 37 reeds een twee- dt onderwijzer, onmiddellijk in de loop van het jaar. Niet by 81, maar bij 77 een derde, niet bij 131, maar bij 127 een vierde, en zoo telkens vijftig verder. Met deze schaal blijft het voorstel nog ver boven de leerlingenschaal van 1923, die bij invoering een kostenvermeerdering van 3.240.000 zou meebrengen, bij een gemiddeld salaris van 1800. Mocht het voorstel meer kosten mee brengen, (natuurlijk, brengt het meer kos ten! Red. L.Crt.) dan vertrouwt de voor steller van het amendement, dat de minis ter die zal willen bestrijden uit de gelden, die hij (naar reeds door hem werd ver klaard, ter beschikking wilde stellen om „op te verantwoorden wijze, zooveel mo gelijk werklooze onderwijzers te plaatsen". VERKLARING VAN DR. MOLLER. In verband met de Onderwijsbegrooting. In een vergadering van den Frieschen Bond heeft de spreker, het Tweede Kamer lid dr. Moller, de volgende verklaring af gelegd: Voor ons nationaal bewustzijn is het ook hard noodig dat de werkloosheid veel krachtiger bestreden wordt, maar hebt ver trouwen. Wij weten ook niet alles wat de ministers weten, en wat er deze week zal gebeuren met de Onderwijsbegrooting weet ook gij niet. Wij hebben tot nu toe gezwegen, maar onderling hebben wij in de katholieke frac tie zeer ernstig gesproken. Wij stellen ons niets meer voor van de zen minister omdat het nutteloos is, en van nutteloos werk houden wij niet. Wat wij zullen doen zult gij deze week wel zien. Als ik nu iets zei, dan zou dit veel kunnen doen mislukken. Hebt vertrouwen in ons en niet het minst in onze katholieke ministers. HULPVERLEENING AAN VLUCHTELINGEN. Ministers beantwoorden vragen omtrent het stellen van hooge bankgarantie. Zooals gemeld, had het soc.-dem. Twee de Kamerlid Donker de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat de regeering alleen be reid is, een beperkt getal Duitsche vluchte lingen toe te laten, wanneer door particu liere bijdragen de kosten te voren zyn ge dekt en dat dientengevolge van het Protes- tansch Hulpcomité, dat in de eerste plaats tot taak heeft den steun aan „niet-arische" christenen, door de regeering een bankga rantie van 150.000 gevraagd wordt? Is de minister niet van oordeel, dat de toelating van deze Duitsche vluchtelingen onnoodig geremd wordt door den eisch van het te voren gestort zijn van een bankga rantie tot een zoo hoog bedrag, te meer daar de inzamelingsactie van gemeld comi té in vollen gang is en reeds giften en toe zeggingen tot een bedrag van meer dan 30.000 zijn ingekomen? De ministers van Justitie en van Binnen- Iandsche Zaken hebben hierop als volgt geantwoord: Het antwoord op deze vragen moet reeds daarom ontkennend luiden, wijl op last van den minister van Justitie na 10 November 1938 een aanzienlijk aantal Duitsche vluch telingen in ons land is toegelaten. Aan het Protestantsche Hulpcomité evenals aan het R.K. Vluchtelingencomité heeft de minister van Binnenlandsche Zaken den eisch ge steld, dat een zeker bedrag zou worden ge stort als garantie voor de verzorging van niet by eigen familie onder te brengen Protestantsche en R.K. vluchtelingen, ten einde te voorkomen, dat dezen ten laste zouden komen van het door het Joodsche comité samengebracht en verder nog aan te vullen fonds. VOOR DE VLUCHTELINGEN. Steunactie van het Bioscoop- en Filmbedrijf. De Nederlandsche Bioscoopbond heeft een steunactie op touw gezet ten bate van de vluchtelingen om ras of geloof. Deze actie bestaat hierin, dat Ie bios coopdirecties de ontvangsten, welke de bioscoopvoorstellingen van Donderdag 1 December a.s. opleveren, zullen afdragen aan het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond, terwijl de directies der filmmaatschappijen eveneens een of fer zullen brengen door de hun toeko mende filmhuur van den eersten Decem ber a.s. ten bate van de vluchtelingen af te staan. Het geheele bedrag, dat het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond op deze wijze van de bios coop- en filmmaatschappijen zal ontvan gen, zal het afdragen aan de drie officieele vluchtelingencomité's, n.l. het Joodsche, het Protestantsche en het Roomsch-Katho- lieke comité in dezelfde verhouding, wel ke de regeering heeft toegepast bij het verlangen van garantiesommen van deze comité's. RAAD VAN AFGEVAARDIGDEN VAN „ST. RAPHAëL" BIJEEN Bijeenkomst te Heerlen Maandag en Dinsdag is in het Volkshuis te Heerlen de vergadering gehouden van den Raad van afgevaardigden van den R.K. Bond van Spoor- en Trampersoneel St. Raphaël. Aanwezig waren 145 af deelingen, ver tegenwoordigende 9745 leden. Maandagmiddag om half twee werd de bijeenkomst geopend met een rede van den Verbondsvoorzitter, den heer L. H. Wigman. Vervolgens werden na eenige opmerkin gen de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Uit de gedane mededeelingen bleek, dat het ledental thans 10.033 bedraagt tegen 10.020 op 1 Januari 1938. Het ledental van het fonds „Onderlinge Hulp" bedraagt 4281. Het jaarverslag en het financieel verslag 1937 werden zonder aanmerkingen goed gekeurd. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren H. F. P. Donné, Venlo (aftr.) 272 stemmen; J. S. Goossens. Utrecht 183 stemmen; F. L. D. Nivard, penning meester, Rotterdam (aftr) 272' stemmen; H. F. Timmermans, secretaris,. Utrecht, (aftr.) 272 stemmen; J. H. Vroemen, Reu ver, (aftr.) 239 stemmen; en W.' de Waal, Den Haag (aftr.) 232 stemmen. Tot lid van de controle-commissie werd gekozen de heer M. Th. Beckers te Blerick met 183 stemmen en tot plaatsvervangend lid de heer J. H. Brentjes te Roermond met 165 stemmen. De begrooting 1939 werd goedgekeurd, nadat afgevaardigden van verschillende plaatsen eenige opmerkingen hadden ge maakt, welke door den penningmeester, den neer F. Nivard, werden beantwoord. Na de behandeling der begrooting sprak de heer Jos. Maenen, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, de vergadering toe. In denzelfden geest sprak de heer Kuiper, vertegenwoordiger van het R.K. W.V. Deze spreker herinnerde hierbij aan de grootsche propaganda-actie van het Werkliedenverbond onder he motto: „Naar een nieuwe gemeenschap". De vergadering besloot in 1939 den bonds dag te houden te Arnhem en de vergadering van den Raad van afgevaardigden te Nij megen. De vergadering behandelde vervolgens een voorstel van het hoofdbestuur, inhou- denden, dat niemand lid van den bond kan worden tenzij hij lid is van de standsorga nisatie. Het hoofdbestuur zal voor 1 October 1941 een nieuw onderzoek in deze zaak in stellen. Tot dan toe blijve deze zaak buiten bespreking. De afdeeling Gennep steunde dit voorstel van het Hoofdbestuur. De afdeelingen Den Haag en Hillegom adviseerden een beroep te doen op het Hoogw. Episcopaat, opdat dit het lidmaatschap der standsorganisatie verplichtend stelle, en reeds over ander half jaar met maatregelen te komen. De afdeeling Amsterdam wemschte, dat de ambtenaren lid worden van de Standsorga nisatie van den R.K. Werknemenden Mid denstand; de afdeeling Nijmegen daaren tegen meende, dat ook de ambtenaren tevens hooren bij het R.K. Werkliedenver bond. De afdeeling Bussum wenschte vrij te blijven t.a.v. het lid worden der stands- organisatie. De voorzitter wees by zijn antwoord op de moeilijkheden der kleinere afdeelingen en meende overhaasting te moeten ontra den. Het hoofdbestuur bleef daarom bij zijn oorspronkelijk voorstel. Nadat nog een aantal afgevaardigden het woord hadden gevoerd, keurde de verga dering de plannen van het hoofdbestuur goed, waarbij de afdeeling Hoorn tegen stemde. Hierna ving de behandeling aan van de voorstellen der afdeelingen. De voorzitter van het Mgr. Mutsaersfomds, deelde hierna, een en ander mede over de plannen van het bestuur t.a.v. dit herstel lingsoord. De bedoeling is in korten tijd 50.000.— byeen te krijgen. Daarna werd de vergadering verdaagd tot heden. Burgemeester. Benoemd is tot burgemeester der ge meente Oud-Beijerland: J. C. Diepenhost. De heer Diepenhorst, in 1885 in Stryen geboren, is lid van de Prov. Staten van Zuidholland en wethouder der gemeente Stryen. l/üdcirtuifai£qrfept één stap! Daarom op gepast en ook bij de ge ringste verkoudheid on middellijk Aspirin nemenl HET 8EPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEP! 20 tabletten in een buisje 75 cent. St. ADELBERTSVEREENIGING. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Januari 1939 benoemd tot adjunct-secreta ris van de St. Adeltertsvereeniging mr. P. J M. Aalberse jr. te 's-Gravenhage. Tevens kan worden meegedeeld dat het orgaan van de St. Adelbertsvereeniging met ingang van 1 Januari a.s. als maand blad zal verschijnen. Ingesteld is een com missie van redactie, bestaande uit de hee ren professor A. L. de Block, L. Weterings en mr. J. de Vreeze. Academienieuws LEIDEN Geslaagd: Doctoraal examen Indisch Recht: de heer Loekman Wiriadinata, Leiden en mej. M. V. M. A. Voitus van Hamme, Den Haag. Doctoraal examen Geneeskunde: mej. L. G Wijmans, Den Haag. Gemeentel. Aankondigingen De Burgemeester van Leiden; Roept de leidsters en leiders van de Leidsclie Jeugdver- eeniglngen op tot het bij wonen van een bijeenkomst In één der localiteiten van de Stadsgehoorzaal op WOENSDAG 30 NOVEMBER a.s., des n.m. 7'/2 uur, In verband met het organi- seeren van een openbare geldinzameling op Zaterdag 3 December a.s. ten behoeve van de Joodsche vluchte lingen: Lelden, 29 November 1938, De Burgemeester voornoemd A. VAN DE SANDE EAKHUYZEN. AGENDA LEIDEN. Woensdag: Propagandavergadering van al le Katholieke Naaisters en Kleer makers. Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. Bureau-zitting R.K. Reclassee- ringsvereeniging 8—9 uur n.m. St. Vincentiusgebouw, Hooglandsche Kerkgracht 32. Vrijdag, Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, Afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 26 Nov. tot en met V r ij d a g 2 Dec. a.s. waargenomen door de apothe ken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: O.egstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN VOOR HET KIND Op 1 December zal de verkoop der Wel dadigheidspostzegels en Briefkaarten voor het misdeelde kind wederom een aanvang nemen. We behoeven deze actie nauwelijks meer aan te bevelen. In de 14 jaren dat de verkoop der Kinderpostzegels en briefkaar ten plaats heeft, is de opbrengst opgeklom men van 70.000 tot ruim twee ton en er is wel geen Nederlander, die niet zijn klei ne of grootere bijdrage levert, al is het slechts door het verzenden van een brief kaart met Kerstmis of Nieuwjaar. De briefkaarten zijn dit jaar bijzonder aantrekkieljk. Naast een serie van vijf kaarten van Anton Pieck zijn er nog twee losse kaarten verkrijgbaar, die zich bij uit stek leenen tot het zenden van Kerst- of Nieuwjaarswenschen. Zij worden verkocht aan het tentje op het Postkantoor en bij de depothouders, o.a. de verschillende agent schappen. Eerstdaags worden de bestelkaarten rondgezonden; bestellingen worden in één dag uitgevoerd en aan huis gezorgd. Winkeliers en kantoordirecties, doktoren, advocaten, tandartsen, die een der fraaie reclamebiljetten voor het venster of in de wachtkamer willen plaatsen ze zijn in vier maten te krijgen' kunnen deze koste loos bekomen aan het secretariaat Rapen burg 82, dés voormiddags van 1012 uur. Helpt allen mede om de verzorging van zieke, zwakke en gebrekkige kinderen mo gelijk te maken. De tijden zijn 'moeilijk voor de gestichten en uw aankoop,, hoe klein ook, zal bijdragen om het leed der vele kinderen, die hulp noodig hebben, te verzachten. Vertegenwoordigers in de buitengemeen ten: Noordwijk: mevrouw dr. Niekerk, Voorstraat 85, Noordwijk-Binnen; mejuf frouw Eggink, W. v. d. Berghstichting, Noordwijk-Binnen; Katwijk: mevrouw dr. Cleveringa, Duinoord, Katwijk Zee; Lei derdorp: mej. A. van Wyck, Hoofdstraat 41, Leiderdorp; Zoeterwodue mevr. Tijssenv. d. Bosch, H. Rijndijk F 172; Warmond: Zus ter N. Tempelaar, Heerenweg, Warmond; Hazerswoude: A. Warnaar, burgemeester; Koudekerk M. J. Kwint, burgemeester; O. Wetering: mej. van Heek, postkantoor; Sassenheim: J. H. Voorn, Hoofdstraat 180. Zij, die er voor voelen met het comité Leiden mede te werken voor „Het Kind" in een der hier niet genoemde buitengemeen ten, gelieven zich te wenden tot den heer J. Vlasveld, Lage Rijndijk 40, tel. 2293, Lei den. Het Jomité voor-den Verkoop van Weldadigheidspostzegels en Brief kaarten in Leiden en Omgeving. VRIENDENKRING TER EERE VAN HET ALLERHEILIGSTE SACRAMENT. Aangemoedigd door hel succes van den vorigen winter, heeft het bestuur van bovengemelde vereeniging besloten, om voor leden en introducé's weer een feest avond te organiseeren. De datum daarvan is bepaald op Dinsdag 3 Januari 1939. De „Vereenigde Haagsche Spelers", di recteur Pierre Balledux, zullen in de groote Stadsgehoorzaal een tooneelstuk op- voeren, getiteld „Kermisvolk op Kerstmis", welk stuk in de pers een zeer gunstige re censie gehad heeft. Door misverstand zijn de vorige keer verschillende leden gedupeerd. Daarom bij voorbaat de volgende rnededeeling. Elk lid heeft recht op twee toegangsbe wijzen met verplicht programma ad 20 cent per stuk, die door zelatrices eerstdaags aan huis zullen worden aangeboden met ver zoek, of net desbetreffende lid hiervan ge bruik wenscht te maken. Wensoht een lid meer dan twee toegangsbewijzen, dan kan zulks bij die gelegenheid worden opgege ven. Blijkt later, dat er kaarten over zijn, dan zal zooveel mogelijk aan dezen wensch worden voldaan. Nieuwe leden kunnen zich ten allen tijde opgeven bij den secretaris van de desbe treffende parochiale afdeeling: n.l. den heer W. P. Smit, Lage Rijndijk 19, voor de pa rochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph; den heer C. H. v. d. Drift, Oude Vest 101 voor de parochie O. L. Vr. Onbevl. Ont vangenis; den heer M. Th. Laken, Kam. On. neslaan 10 voor de parochie St. Petrus; den heer P. v. Amsterdam, Haagweg 57, voor de parochie van den H. Leonardus. Aanbesteding RE. ULO-school Door den directeur van Gemeentewerken werd hedenmorgen namens B. en W. aanbe steed: „het inrichten van de scholen Vrou wenkerksteeg, en Vrouwenkerkhof tot R.K. Jongensschool voor ULO". De volgende 21 inschrijvingen waren in gekomen: C. Koppen, Alphen a.d. Rijn, 12221; J. de Vink, Groningen, 11955; W. Kelderman, Enschede, 11875; K. Imt- horn, Noordwijk, 11806; G. Onderde- linden, Hillegom 11800; I. Th. Cornet, Leiden, 11124; H. C. Heemskerk en W. Oudshoorn, Leiden, 11115; f. Jac. v. Riet, Leiden, 10900; L. Schroder en H. v. Dillen, Wassenaar, 10900; M. en J. Stapel, Schie- broek, 10600; Ph. Meyers en Zn., Oegst geest, 10600; fa. Gebrs. de Wit, Wasse naar, 10475; G. C. Duyvestein, Den Haag, 10440; G. H. Splinter, Leiden, 10355; D. Kaay en Zonen, Leiden, 9800; H. C. Binten en A. G. Hartevelt, Leiden, 9773; P. M. Deerenberg en gebrs. J en P. v. Wijk, Alphen a. d. Rijn, 9675; K. Burgy, Leiden, 9651; J. v. d. Wal en Co. Zaandam 9463; A. J. Langeveld, Leiden, 9388; Th. L. J. Zitman, Zoeterwoude, 9140. De gunning is aangehouden. Te Amsterdam is namens den directeur van Publieke Werken, aanbesteed: het leveren van duin-, h'ëide, of fijn ri vierzand voor bestratingswerken en andere werken der gemeente, voor het jaar 1939. De uitschrijving was onderverdeeld in: 1. Het ieveren var het zand vrachtvrij op de plaats van bestemming. 2. Het vervoeren van, niet door den in schrijver geleverd zand. Laagste inschrijver was de firma A. W. de Groot en Co., te Leiden, met: la. (machi naal lossen) 89 cent per kubieke meter; lb. (met handkracht lossen) 1.21 guldun per kubieke meter; 2a. (machinaal lossen) 45 cent per kubieke meter en 2b. (met hand kracht lossen 65 cent per kubieke meter.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2