OMGEVING De graven van de pastoors te Lisse DINSDAG 29 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Zij rusten in vrede in de Hervormde kerk HILLEGOM Pluimveenieuws. Op de groote Bonds- tentoonstelling te Amsterdam, gehouden op 26 en 27 dezer ware.i ruim 2000 dieren ingezonden. Door eenige leden van onze Pluimveever. „Streven naar Verbetering" waren ook inzendingen gedaan. De volgen de bekroningen werden toegekend: Jac. van Leeuwen met Hollander konijnen een 1ste en een eereprijs; A. Hey met zwart Wyan dotte Kriel 1 eerste prijs, 1 tweede, 1 der de en 1 eereprijs; K Vijfschaft met Se- brightkriel 2 derde pr.- met R. I. Red. kriel 1 eerste met 1 eereprijs en B. Frijlink n_et Chabo krielhaan 1 tweede prijs. Onze Hill. Pluim vee-ver. hield Zaterdag een Tafelkeuring. Keurmeester was de heer Hamaker uit Haarlem. De volgende bekroningen werden toegekend: E. Ruig- rok beste Lotharinger blauwe ram; C. v. Eijk beste idem voedster; E. Ziegler beste VI. Reus wit voedster; S Verhoeven id. ram; C. Duwel beste VI. Reus geel, ram; G V. Philippi best idem voedster; Jac. v. Leeuwen, beste Hollanders. Het was voor de leden del- vereeniging een leerzame middag. KATWIJK HET TOEZICHT OP HET STRAND. Schrijven aan de raadsleden. Uit een schrijven van het bestuur der Katwijksche Reddingsbrigade nemen wij het volgende over: Het Bestuur der K W R.B. roept Uwe medewerking in om haar subsidie groot 25.te willen verhoogen tot f 250. Den geheelen dag dienen de posten bezet te zijn en om tot dit doel te komen moet de K.R.B. gediplomeerde helpers hebben. "Voor onderhoud van materiaal was de laat ste jaren 1500.— per jaar noodig. De re servekas is reeds aangesproken moeten worden. Ieder jaar worden 300 personen geholpen als E.H.B.O., waarvoor ongeveer 100.aan verbandmateriaal noodig is. Per jaar worden meer dan 100 kinderen welke verdwaald waren, aan hun ouders teruggegeven. Een ernstig punt van over weging bij het bestuur is- geweest een strandwacht aan te stellen doch ook hier voor waren de financieele kosten een be lemmering Dit punt is trouwens voor verwezen lijking vatbaar mits de strandpolitie haar taak opvat zooals deze in andere plaatsen langs de kust geregeld is. Hier komt het meerdere malen voor dat de strandpolitie den geheelen dag voor het innen van gelden tusschen de strandtenten verblijft. Het komt de Brigade voor, dat als deze gelden door andere personen wordt geïnd, zooals dit in vroeger jaren geschiedde, de strandpolitie zich geheel aan haar taak kan geven en ook toezicht op de zee kan houden. Met de verdrinkingsgevallen van dezen zomer is getracht een blaam op de K.R.B. te leggen, welke zij niet heeft verdiend. De leden doen alles belangloos en brengen him leven voor hun naasten die in gevaar zijn. De K.R.B. heeft gedurende enkele jaren duizenden boekjes uitgegeven „De gevaren der zee". Toen dit boekje geen af trek meer had zijn duizenden circulaires aan baders verstrekt. Het mag bekend wor den geacht dat het een groote hiaat is, dat men baders, welke te ver in zee gaan, en aan de waarschuwingen geen gehoor geven', ziet kan vervolgen, hoewel door hun schuld ook anderen te ver in zet- gaan. Bij een tadonderneming moeten de baders zich wel aan de voorschriften van de badonderne- iming houden. Een vergelijking tusschen het vrije baden en het baden onder toezicht gaat geheel mank daar geen enkele dwang op de baders kan worden uitgeoefend. De baders zelf schijnen weinig begrip te heb ben van hun veiligheid Dikwijls waren de reddingslijnen niet te gebruiken. Als toe zicht voor de strandpolitie ligt ook hier een groot terrein open ln meerdere plaat sen worder. ook de kioskhouders verplicht mede toezicht te houden op de baders en bet reddingsmateriaal. Het komt de K.R.B. voor, dat, wanneer politie, kioskhouders en K R.B. tot een goede samenwerking kwa men en vooral tot een ondr-rling waardee- ren, men een prachtig beveiligd strand kon hebben, tot heil van onze naasten. Het schrijven is onderteekend door dr. L. Hueting als voorzitter en mevr. J. J. Boot Montagne als secretaresse. LISSE Verkeersongevallen. Gisteren kwam een autobus van de N.V. Sommeling, be stuurd door J. H. H. uit 's Gravenhage, op den hoek KanaalstraatHeerenweg in bot sing met een luxe auto, bestuurd door M. C. de G. De G. kwam nl. de Kanaalstraat uitrij den en draaide den Heerenweg op, terwijl de bestuurder van de autobus, die de G. zag aankomen, links hield. Een botsing was toen onvermijdelijk. Persoonlijk ongeval len kwamen gelukkig niet voor. De luxe auto was zwaar beschadigd, doch kon op eigen kracht nog wegrijden. De autobus be kwam slechts enkele deuken. De politie heeft de zaak in onderzoek. Des morgens was op den Heereweg ter hoogte van het perceel Cammenga en Co. een slippartij voorgevallen, waarbij 2 auto's met elkaar in botsing kwamen. Slechts lichte materieele schade was hier van het gevolg. Vaccinatie. Op Dinsdag 13 December a.s. zal op de gewone spreekuren van de ge neeskundigen alhier, de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en her inenting. R.I.V.I.B. In het café restaurant „De Nachtegaal" hield de R.I.V.I.B. gister avond een goedbezochten vergadering on der voorzitterschap van den heer H. G. Hoogervorst. De voorzitter besprak de openstelling van Amerika voor Narcissen. Spr. hoopte, dat het eindcijfer van den ex port van een volgend jaar voor allen be vredigend mogen zijn! Hierna werden door den secretaris, den heer Oudshoorn, de notulen gelezen. Ver volgens was aan de orde de vertooning van den K.L.M.-film over den ontwikkeling van de Luchtvaart in 't algemeen en die van de K.L.M. in 't bijzonder. De vertegenwoordiger van de K.L.M., de heer van Ginkel, hield daarbij een causerie. Na een korte pauze gaf de heer Korter, mede-vertegenwoordiger van de K.L.M. een gedetailleerde uiteenzetting van de tarieven bij het reizen met de K.L.M. Hierna kregen we een geluidsfilm oveT het Europeesche Luchtverkeer te zien. Ver volgens kregen we op de film een reis van Amsterdam naar Indië te zien welke zeer intetrressant was. Als laatste film werd vertoond de tech nische dienst van de K.L.M., waardoor een duidelijken kijk op dezen interne dienst werd verkregen. Hierna werden door den heer v. Ginkel enkele gestelde vragen be antwoord. De voorzitter dankte de verte genwoordigers der K.L.M. voor deze schit terenden avond. Hierna gaf de voorzitter een schema over het pensioenfonds, waaruit bleek, dat een reservekas was gesticht en de uitkeeringen vóór en na den 65 jarigen leeftijd is gere geld, zoodat z.L wel tot stichting kan wor den overgegaan. Voor de stichting moeten minstens 50 leden zich Opgeven, welk ge tal zeker bereikt wordt, zoodat met 1 Ja nuari tot lnwerkintreding zal kunnen wór den beslóten. Hierna sluiting. LEIDSCHENDAM K.J.M.V. Onder voorzitterfschap van den heet Wim Bleijs hield de K.J.M.V. „St. Albertus Magnus" gisteravond in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Damlaan een geslaagde bijeenkomst, waarop de heer Emile Franke uit den Haag het onderwerp „Vrijmetselarij" behandelde. In zijn openings- en welkomstwoord schetste de voorzitter de belangrijkheid van di tonderwefp en sprak er zijn Vreugde over Uit, dat dit zou behandeld worden door den heer Franke, die voor de K.J.M.V. geen onbekende ls. Voor een zeer aandachtig gehoor heeft de heer Franke daarop op een zeer bevat telijke en geestdriftige wijze, zooals wij dit steeds van hem gewoon zijn, het onderwerp uiteengezet. Spreker schetste alleréerst het ontstaan van den naam „Vrijmetselarij", om daarna het doel, de werkwijze, enz. na der uiteen te zétten. Tenslotte spoorde spreker alle K.J.M.V.- ers aan in hun zoo mooie vereeniging zich geheel te geven en mede te werken Gods schoonheid en liefde over de geheele we reld uit te dragen. Een dankbaar en ver diend applaus beloonde spreker voor deze mooie uiteenzetting. Volgden nog enkele mededeelingen, o.m. betreffende de viering van het St. Nicolaas- feest op Donderdag 8 December, waarna de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Begrafenis A. Ivens. Onder groote blij ken van deelneming had gisteren op de R.K. begraafplaats „St. Agatha" alhier de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den spoorwegarbeider A. Ivens, die vorige week op het baanvak Am sterdamDen Haag op zoo noodlottige wijze om het leven kwam. Onder de aan wezigen merkten wij o.m. op den heer in genieur en hoofdopzichter der Spoorwegen, vele collega's van den overledene, enz. Na de H. Mis van Requiem te 9.30 uur werd het stoffelijk overschot overgebracht naar „St. Agatha". De R.K. bond van spoor- en tramwegpersoneel „St. Raphaël', waar van zeer vele leden tegenwoordig waren, ging den stoet met omfloerst vaandel voor af, terwijl collega's van den overledene als slippendragers fungeerden. Na de beaar- ding bracht de ingenieur der Spoorwegen een laatste groet aan den doode en schet ste hem als 'een buitengewoon plichtsge trouw en aan de Spoorwegei. verknocht persoon. Namens de familie dankte de heer v. d. Togt voor de groote blijken van me deleven. Een tweetal kransen, o.m. van zij:- colle ga's dekte de baar. SASSENHEIM Fancy Fair. De tweede dag van de fancy fair is ondanks het ongunstige weer gunstig verloopen. In den vooravond had alles een matig verloop, doch de belang stelling voor het rad van avontuur had geen reden tot klagen. Iedereen probeerde zijn geluk bij de verschillende vermakelijkheden, waarbij het gejuich van de winnaar telkenmale door de zaal daverde. De muziek vergast te de aanwezigen op leuke schlagermuziek. Na afloop werden met een toepasselijk woord de prijzen bekend gemaakt, welke zijn als volgt. De fiets op 471, de verjaar dag van de pop was 14 Mei. Een schilder stuk geschonken door den kunstschilder C. Verlint 690. Kerstkribbe op 576, kussen 699, fruitmand -525, rond kleed 49, vier kant kleed 18, ontbijtlaken 28, kussen 65, looper 19. Schilderstuk geschonken door G. Turk 19, beeld 98, bloemstuk 13, kleed 64, fruitmand 1, babypop 199, ontbijtlaken 20. De hoogste worp van sjoelbak 1ste 70 punten, 2de 65 punten, 3de 63 punten, 4de 61 punten, 5de 53 punten. Het bestuur kan met voldoening op deze zeer drukke dagen terugzien. OPGRAVINGEN cn ONTDEKKINGEN Sinds eenige weken wordt er gehamerd en geklopt, getimmerd en gemetseld in de Ned. Herv kerk aan het Vierkant te Lisse, en al dien tijd is de oude dorpskerk een dankbaar onderwerp geweest voor een ge sprek. Maar niet altijd waren de nieuwe geruchten omtrent het oude gebouw even betrouwbaar, niet zelden was de overdrij ving, in bijna elk woord te hooren. Toch zijn de werkzaamheden in dat kerkje zoo belangrijk voor de geschiedenis van het dorp, dat wij niet mogen nalaten hier het voornaamste te boekstaven. In het kort: er zijn onder den houten vloer fraaie zerken „terug"-gevonden, er zijn priester-graven aangetroffen, er is bij zondere aandacht besteed aan een oud jaartal, en uit het zand is verleden week een stuk steen te voorschijn gekomen, waarop een kelk met ciborie was afge beeld. Beginnen wij echter, met wat de aanlei ding was tot dit alles. Reeds lang voldeed de gasverwarming in de kerk niet meer: wie er te dicht bijzat, kreeg te veel van het goede, wie er ver af zat te weinig, en bovendien waren de kronkelende gasvlammen voor veler oogen zeer hinderlijk. Daarbij kwam, dat de verf van het houten tongewelf losliet,, wat, volgens den een te wijten was aan de verf, en volgens den ander aan de verwarming. Hoe dit ook zij, tenslotte besloten kerk voogden een centrale warm-water-ver war ming te doen aanleggen en het gewelf te laten beplakken. Men zou, nu men toch onder den houten vloer moest wezen, tevens van de gele genheid gebruik maken om de verzakking van vloer en banken tegen te gaan. De ketel der verwarming is buiten de kerk tegen de consistoriekamer, waar schijnlijk de vroegere sacristie, aange bouwd, en de schoorsteen is ónder de pannen door naar bovertgeleid; als een klein torentje, dat op zijn spits staat te wachten, steekt de schoorsteen uit het dak omhoog. De toren is forsch en mooi, maar hij heeft alle rampen ook overleefd, de kerk echter is in den rampzaligen oorlog tegen Spanje in vlammen opgegaan en la ter bij gedeelte herbouwd. Toen men dan in het achtergedeelte by den toren de banken verwijderd had en den vloer opgebroken, wist men spoedig, hoe het kwam, dat de banken hier en daar scheef stonden: de graven, welke Zich daar bevonden, waren voor een groot ge deelte ingestort, een normaal verschijnsel op een begraafplaats, dat echter zeer on aangename gevolgen zou kunnen hebben, zoo de oude vloer het onder het gewicht der kerkgangers begeven had. Zoover heeft men het te Lisse niet laten komen. De gra ven zijn nagezien en met zand volgestort, zoodat de nieuwe vloer nu voldoende ge fundeerd wordt. In dat achtergedeelte der kerk lagen eenige grafkelders en bevond zich een aan tal wisselgraven. Uit de laatste heeft men de resten van kisten en gebeente verwij derd en weer begraven. Maar ook de graf kelders moest men nazien, daar de half- steensmuurtjes reeds te verh een waren en na verloop van tijd toch zouden instorten. De zerken werden gelicht, de houtresten der kist enverwyderd en de ruimte met zand volgestort. Onder de zerken, die men aldus weer aan den dag heeft gebracht, was er een, die voor de katholieken van Lisse niet van belang ontbloot is. Bij de werkzaamheden achter in de kerk had men ook, na reeds andere kelders be handeld te hebben, zijn zorg te besteden aan een grafkelder, welke afgedekt was door een zeer forsche zerk, welke het vol gende opschrift draagt: Grafstede van de volgende Heêren en Meesters: Joannes van de Werve Obiit XIII July MDCXCVII (1697) Lambertus Schaap Obiit X April MDCCV1II (1708) Arnoldus de Leeuw Obiit 17 July MDCCXLVn (1747) Franciscus van den Heuvel Obiit 23 October 1760 (1760) Cornelius van der Valk Obiit 1 October MDCCXCVIÏI (1798) (Obiit stierf). Ne. het opschrift te oordeelen meende men te doen te hebben met een gezamen lijk graf van Lisser schoolmeesters. Groot was dan ook de verbazing, toen men bij het verzamelen der overblijfselen van de kisten gedeelten van gewaden aantrof, welke kennelijk kerkelijke paramenten waren geweest. Was hier dan een priester begraven uit den Roomschen tijd, van vóór de hervorming? Deze eerste veronderstelling der omstan ders bleek echter geheel onjuist, toen de opheldering kwam, dat de namen, welke op de zerk gebeiteld stonden, eens gedra gen waren dcor de pastoors, die vanaf 1687, toen de St. Agathaparochie weer zelfstan dig werd, de katholieken van Lisse hebben gediend. Dat deze priesters in een kerk der her vormden begraven werden, behoeft geen verwondering te wekken, immers in die dagen was er geen andere officieele be graafplaats, en wie het bekostigen kon, kocht een graf of liet een kelder metselen binnen de muren der kerk. We mogen er echter wel de conclusie uit trekken, dat de verschillende partijen in het dorp toen, ge lijk ook nu, zeer vredig met elkaar ln het dorp samenwoonden. Het voor ons wel eenigszins zonderlinge opschrift is eveneens gemakkelijk te ver klaren. Het is de vertaling van het uit de middeleeuwen stammende latynsche ..Do- mini et Magistri", heeren en meesters. Een geestelijke had den titel Heer en daarbij dien van Meester, als hij aan een universi teit gepromoveerd was. Met „heeren en meesters" werd dan de geestelijkheid be doeld. Wat de resten der paramenten betreft, welke in dezen grafkelder werden aange troffen, de kerkvoogdij heeft zeer terecht niet gewild, dat men ze zoo maar meenam. Loutere nieuwsgierigheid wordt geweerd, maar een ernstige belangstelling wordt te gemoet gekomen. Met nauwgezette zorg hebben kerkvoog den alle graven laten behandelen. Van de resten der paramenten was niet veel te maken. De paarse kleur was in een donker bruinzwart overgegaan en de gar neering, randen, kruisjes, franje, enz. was geheel groen geworden! Waarschijnlijk waren deze overblijfselen afkomstig uit de twee bovenste kisten, daar twee uiteinden van stool en manipel niet op elkaar pas ten. Zoo waren er ook twee bonnetten, die beide bovenop vier kammen hadden. Een was nog nagenoeg geheel gaaf, met de pluim er nog op. Deze laatste was echter roodbruin geworden, evenals de voering. De dikke stof, waarvan de bonnetten zelf gemaakt waren geslagen vilt, meent men had nu een donker bruine kleur. De tweede bonnet was gelijk aan de eer6te, alleen zaten er een menigte gaatjes in en lag de pluim er naast. Na de vijf genoemde pastoors hebben er echter nog drie de parochie van St. Aga tha bestuurd voor wij te Lisse ons eigen kerkhof kregen in het. dorp (1843). En Wel de volgende: Petrus Snarenburg, gestorven 1 Jannuari 1805. Joannes Christophorus Freede, gestorven 14 Juni 1816. Petrus van Halen, gestorven 13 Juni 1840 Men heeft naderhand, meer naar Voren in de kerk, een grafkelder volgestort met zand, waarin o.a. twee kisten stonden, waarin men ook gedeelten van paramen ten aantrof, echter geen resten van ge beente. Hier zouden dan de pastoors Snarenburg en Freede begraven zijn, echter niet pas toor van Halen. Eenige jaren immers na den dood van pastoor Freede is het be graven binnen de muren van een kerk bij de wet verboden. De zerk, welke boven den grafkelder der laatste twee pastoors lag. bevond zich onder het houten Vloerge deelte bij den preekstoel, dat niet opgebro ken behoefde te Wórden. Nu was er van katholieke zijde ernstige belangstelling om ook deze zerk te zien. Kerkvoogden ver leenden zeer bereidwillig hun toestemming en een stuk van den houten vloer werd weggezaagd. Zoodra de planken weggeno men waren, werd de verrassing een teleur stelling: de groote zerk was volgesmeerd met specie, maar een jaartal 1635 was nog zichtbaar. Met pijnlijk geduld heeft de kos ter der kerk dat opvulsel weggebikt, waar na een zeer fraai bewerkt wapenschild bloot kwam. Boven op staat te lezen: FATA VIAM INVENIENT, vrij vertaald: der goden wil zal vervuld worden: wat voor een mensch is weggelegd, krijgt hij. Mogelijk is deze spreuk ook een woordspeling op figuren in het wapenschild, n.l. de vaatjes. Onder het groote wapen leest men: OBYT GERRARDT VAN DER LAEN 16 FEBRVARY 1635 Ao ffiTATIS SViE 82: Op den 16den Feb. 1635 stierf Gerrardt van der Laan in het 82ste jaar zijns levens. De y doet de latinist v. d. Laen geen eer aan. Men vermoedt dan ook, dat hij zelf aan dit bijschrift, dat in niet bijzonder fraaie letters is uitgevoerd, part noch deel heeft. Na zijn dood is de tot dan toe van namen vrije zerk op het familiegraf van dit bijschrift voorzien. Deze familie van der Laen bewoonde het huis Ter Spekke, waarvan nog een gedeel te over is als zijvleugel aan de boerderij, welke denzelfden naam draagt. De buiten plaats is gesloopt in 1735. De van der Laens waren een regentenfamilie uit Haar lem. Van de pastoors Snarenburg en Freede is dus géén steen gevonden; zij waren bij gezet in een oud familiegraf, waarin de oude kisten nog stonden. Wat met de andere zerk gebeurd is, is nog niet tot in bijzonderheden bekend. Wel heeft men het ernstig voornemen dezen in derdaad fraaien steen met de namen der 5 eerste Lisser pastoors in of bij de kerk van St. Agatha een waardige plaats te ge ven Hetzelfde zal gebeuren met het ge vonden steentje, waarop de kelk met er boven een hostie is afgebeeld. Maar daar over een andere keer. Vermelden wij nog ,dat van het ge beente niets was overgebleven. Wel zeer duidelijk werd op dezen ouden grafheuvel midden in het dorp: Gedenk, mensch dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeeren. Menigmaal hadden de pastoors dat op Aschwoensdag gezegd! En ook nu spreken de dooden nog' dezelfde vermaning houden zij den levenden voor! Volledigheidshalve zij nog opgemerkt, dat in de Bijdrage voor de geschiedenis van het Bisdom Haarlem van 1873 staat vermeld, dat pastoor Schaap stierf op 9 April 1708. OEGSTGEEST Volksbond. De R.K. Volksbond hield zijn tweede vergadering van het winter- program. De voorz., de heer Kerchoff, opent met den chr. groet en spreekt zijn vreugde uit over de groote opkomst. Spr. heet allen welkom, in het bijzonder den geest, adv., pastoor Looyaards, en den spreker van dezen avond, den heer An- genent, hoofdbestuui'lid. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van den K.R.O., dat nader be richt over een eventueel bezoek verwacht wordt. De voorz. deelt mede, dat de prys ongeveer 1.50 bedraagt met een bezoek aan het Stadhuis te Hilversum of het sa natorium „Berg en Bosch". Door den bode zullen circulaires wor den bezorgd waarop men het aantal huis- genooten-deelnemers kan vermelden en het biljet de volgende week aan den bode medegeven. Het bestuur rekent, gezien de gereduceerden prijs, op groote deelname. Vervolgens wordt door den heer Ange- nent een uiteenzetting gegeven van het relief van St. Willibrord, dat ter gelegen heid van het 50-jarig jubileum van den bond wordt uitgegeven. Na deze uiteenzetting worden een aan tal beeldjes verkocht; zij die zich nog niet in het bezit van een exemplaar stelden, kunnen dit nog doen by den secretaris den heer Driessen. Hierna sprak de heer Angenent over de „Kinderbyslagregeling". De vergadering betuigde zijn instemming met het gespro kene met een hartelijk applaus en den voorz. dankte den heer Angenent voor zyn helder betoog. Van de gelegenheid tot vragen stellen wordt door enkele leden gebruik gemaakt. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorz. deze geanimeerde vergadering sloot met den chr. groet. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht f 1.16 op. WASSENAAR IJsclub. In het Wapen van Wassenaar hield de Wassenaarsche IJsvereenlging een goedbezochte ledenvergadering, onder voorzitterschap van den heer C. van Tol. Na het lezen der notulen door den secre taris, den heer C. A. Henkes, werd door den penningmeester, den heer J. Stijnis, verslag uitgebracht. De inkomsten hadden Ledragen met het batig slót van vorige jaren 1044.15, en de uitgaven 210. zoodat hy een saldo kon boeken van f 811.33. De commissie belast fiiet het nazien der bescheiden van den penningmeester bracht by monde van den heer H. Van Elk guns tig rapport uit. Vervolgens werd hét jaarverslag uitge bracht, Waarin tot Uiting kwèm dat het ledental ieder jpaar dat er geen yssport ls, steeds belangrijk terugloopt en datditnu reeds beneden de 300 is gedaald. Verder beluisterden wij eruit dat op 3 Januari 1938 de vereeniging haar 30-jarig bestaan her dacht. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de werkzaamheden met het aanleggen van de ysbaan op Dttinrell niét zoo vlotten als het bestuur wel zou Willen. Dit seizoen komt de baan in zijn geheel hièt klaar* doch wanneer het mocht gaan vriezen, dan kan evenwel reeds een groot gedeelte in er- ploitatie worden genomen. De drie aftredende bestuursleden, d« heeren J. W. van der Aa, J. H. W. BoddeuS en P. van Helmond werden met groote meerderheid van stemmen herkozen ter- wyl in de vacature wegens bedanken van den heer G. van Aken wefd gekozen de heer A. van Rhijn. Na het houden eener geanimeerde ver loting werd de rondvraag aan de orde ge steld, waarin naar voren kwam om wan neer het wederom een winter zonder ys zou blyken te zyn, als vereeniging een be zoek te brengen aan de Hoky te Den Haag. Het bestuur zal dit voorstel overwegen. Den heer G. van Aken werden hierop door den voorzitter hartelyke woorden toe gesproken voor het vele werk dat hij ge durende vele jaren voor de vereeniging had gedaan. WARMOND Collecte. In deze gemeente heeft zich een comité gevormd tot aanbeveling van de, groote nationale collecte die op Zaterdag a.s. zal worden gehouden ten behoeve van hen, die ter zake van geloof of ras ver volgd worden. In dit comité hebben de navolgende per sonen zitting genomen: ds. G. J. G. de Bel; J. H. Heitlager, C. v. d. Heyden, M. J. Hoge- bcom, A. J. L. Ketelaar, burgemeester, mr. E. E. Menten, A. J. Oudejans, pastoor, Alb. Oudshoorn, wethouder, P. H. Romeyn, no taris F. F. J. Slager, G. B. de Vroomen, C. Zwetsloot, wethouder. Het comité doet een krachtig beroep op de ingezetenen om deze collecte naar ver mogen te steunen, opdat het leed van de vele getroffen eenigszins verzacht kan wor den. Personalia. Aan de R.K. Par. Meisjes school alhier is benoemd tot onderwyzeres mej. G. M. L. v. d. Voort uit Bloemendaal. Door bliksem gedood. Tijdens het late onweer zyn een 2-tal Bchapen van den landbouwer W. alhier in het land door den bliksem getroffen en op slag gedood. NOORDWIJKERHOUT Schoolmelk. Donderdagavond a.s. te 8 uur zal in hotel Gouwenberg alhier een vergadering worden gehouden van alle ouders en verzorgers van schoolgaande kin deren der lagere scholen. Deze vergadering is byeengeroepen door het schoolmelkco- mité, alhier. Een afgevaardigde van het Centraal Schoolmelkcomité te s Gravenhage zal uiteenzetten: 1. Hoe het verkrijgbaar stellen van melk op de scholen in de ver schillende plaatsen reeds is geregeld. 2. Op welke wyze dit ook voor de hier gevestigde scholen zal kunnen worden ingevoerd. 3. Welk nut de kinderen van het verstrekken van melk op de scholen kunnen ondervin den. De schoolmelkfilm „Twee minuten stilte" zal worde nvertoond.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11