jjdlOUühHMS MAANDAG 28 NOVEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9195 3)£ekióch£0ou/fca/nt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Aboun.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. - Postbus 11. Dit nummer beslaat alt vier bladen. Een soort partljen-poUtlek Wij hebben herhaaldelijk gewezen op het verderfelijke van een zekere bekrompen- partijen-politiek die partij en-politiek n.l., welke de eene partij in oppositie stelt tegenover een andere, niet-bevriende, par tij, omdat dat optreden.... van die partü uitgaat! Die partijen-politiek vraagt niet, zelfs in het geheel niet, naar de intrensieke waarde van politieke handelingen, maar vraagt, alléén en uitsluitend, door welke partij die handelingen zijn gesteld, om ze dan te steunen of tegen te werken. De partijen-politiek, welke wij hier op 't oog hebben, is een der beste propagan disten voor de dictatuur, voor een politiek, die zoogenaamd partij-loos is. De hier bedoelde bekrompen polititci treft men aan over alle partijen verspreid. Zooals men ook in het dagelijksch leven, als het niet over politieke vraagstukken gaat, onder alle geestes-richtingen men- schen aantreft, die bij andersdenkenden die bij beginsel-tegenstanders niets goeds kunnen waardeeren nog wel misschien in de bedoeling, maar zeker niet in de objectiviteit, in de feitelijkheid. Deze gees- tes-bekrompenheid neemt de scherpste vormen aan bij hem, die niet alleen niets goeds ziet en waardeert in wat van een anderen kant komt, maar zelfs dat alles als per se kwaad, per se verkeerd beschouwt en veroordeelt. Nu zijn de Katholieken nog al 'ns het slachtoffer van de hier bedoelde eng-gees- tigheid! 't Gaat uit van de Katholieken, dus doen we er niet aan mee, dus steunen wij het niet; dus zoo „redeneeren" hier waar lijk eerlijke beginsel-tegenstanders dus kunnen wij er niet aan meédoen, dus kunnen wij het niet steunen, omdat het tegen onze beginselen ingaat. Omdat het tegen onze beginselen ingaat. Dit a priori te veronderstellen, zelfs als vaststaande te aanvaarden daarin ligt juist de groote fout. Aan zulk een groote fout maakt zich o.i. schuldig het laatst-verschenen nummer van de „Avondpost", welke vrijzinnig-protes- tantsch blad zoo vaak opvattingen propa geert, waarmede wij volkomen kunnen in stemmen. In bedoeld artikel bespreekt de „Avond post" de actie, welke het R.-K. Werklieden verbond zal gaan voeren voor een nieu we gemeenschap; of liever: het blad waarschuwt voor deze actie. En waarom? Omdat het aantoont, dat die nieuwe ge meenschap, welke zal worden gepropa geerd, in concreto, in feite onaanvaard baar is voor niet-Katholieken? Weineen, over de nieuwe gemeenschap zélf wordt niets medegedeeld! Maar a priori wordt verondersteld, wordt als vaststaande aan vaard, dat die nieuwe gemeenschap nieuw in ideëel en materieel opzicht geen breed statuur en geen breed aspect zal hebben, omdat de propaganda er voor van katholieken kant komt! Dit wordt b e- w e e r d niet bewezen, men acht het blijkbaar zelfs overbodig, om te trach ten, het te bewijzen. Zie dat is nu een uiting van het soort partyen-politiek, hetwelk zoo veel goeds tegenhoudt, omdat het a priori samenwer king uitsluit en afwijst! Een geestes-houding, die klaarblijkelijk zeer betreurenswaardig is! BRITSCHE VLIEGBOOT VERONGELUKT. EEN DOODE, TWEE GEWONDEN EN TWEE VERMISTEN. ALEXANDRIë, 28 Nov. (A.N.P.) De vliegboot „Calpurnia" van de Imperial Airways, die sedert gisteravond vermist werd, is hedenochtend door militaire vliegtuigen gevonden. Het toestel, dat slechts post en geen passagiers vervoerde, heeft een mislukte daling gemaakt op het Ramadimeer, op 80 K.M. ten Westen van Bagdad. De machine is totaal vernield. Van de bemanning is de marconist ge dood. Twee werden gewond en twee an deren worden nog vermist. BAGDAD, 28 Nov. (A.N.P.). Verklaard wordt, dat de „Calpurnia" is neergestort by een landingspoging op het Ramadi-meer tydens een zandstorm. De Paus hervat zijn audiënties Z.H. de Paus heeft Zaterdagochtend zijn bed verlaten om den kardinaal-staatssecre taris Pacelli te ontvangen. Tegen den raad van zijn geneesheer in heeft de Paus Zondagmorgen zijn gewone werkzaamheden willen hervatten. Hij ver leende tien particuliere audiënties. O.a. heeft hij kardinaal Pacelli, Pizzaro, den markies Serasini, gouverneur van Va ticaanstad en mgr! Colet, den aartsbisschop van Kameryk, ontvangen. Tijdens de audiënties zag Zijne Heilig heid wel iets bleeker dan gewoonlijk, doch verder was niets aan hem te merken. Gisteravond heeft hij gezegd, zich bijna normaal te voelen en niet vermoeid te zijn. Gisteravond te zeven uur woonde hij een speciale godsdienstoefening in zijn parti culiere kapel bij, welke ongeveer 35 minu ten duurde. ROME, 28 Nov. (A.N.P.) Z. H. de Paus heeft, na vannacht goed te hebben geslapen, vanochtend een specialen bid- dienst bijgewoond. Hij zal deze week evenwel geen audiën ties verleenen, behalve aan de pasgetrouw de paartjes, die hij Woensdag zal ontvan gen. WAT MANKEERT DEN PAUS EIGENLIJK? Met groote spanning volgt de geheele we reld het verloop van het ziekteproces van den Paus. Reeds meer dan twee jaar ge leden was hij lijdende aan een soort jicht, tengevolge waarvan hij soms zeer veel on gemak had bij het loopen. Desondanks toonde de Paus een ongemeen groote vita liteit, zoodat de aandoening geen beletsel was om zijn gewone dagelijksche bezig heden van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te verrichten. Later openbaarde zich een ontsteking aan het been, waardoor de Paus gedwongen werd rust te nemen, daar de wonde open tleef. De geneesheer en vreesden dat bij de ernstige aderontsteking zich ook nog trom bose" zou voegen, d.w.z. 'n verstopping van de dieper gelegen bloedvaten door ge ronnen bloed, hetgeen weer aanleiding zou kunnen geven tot „embolie" waarbij een stukje geronnen bloed de hartader zou doen verstoppen, hetgeen onvermijdelijk den dood tot gevolg zou hebben. Gelukkig is de Paus toen deze gevaren te boven gekomen. Verder is de Paus lijdenae aan aderver kalking die zich reeds in een vergevorderde stadium bevindt; daar komt nog bij een arthritis urica, een gewrichtsontsteking, die uit jicht voortspruit; tenslotte heeft de Paus een longen-emphyseem, tengevolge waar van de longen hun uitzettingsvermogen en hun veerkracht verloren hebben; drie ziek te verschijnselen die voor het hart het grootste gevaar vormen. De hartspecialist die in consult geroepen is, heeft den H. Vader een cafeine-injectie toegediend, die blijkbaar een zeer goede uitwerking heeft gehad. Duitsch vliegtuig In Afrika verongelukt ELF INZITTENDEN OM HET LEVEN GEKOMEN. Onder wie drie van Duitschlands bekendste piloten. Een vliegtuig van de Duitsche Lufthan sa, dat een proefvlucht van Berlijn maakte met vijftien passagiers aan boord, is bij Bathurst in Gambia (Afrika) in botsing gekomen met een palmboon en veronge lukt. Het vliegtuig, dat plaats biedt aan veertig passagiers, geraakte in brand. Tengevolge van het ongeluk zyn elf menschen om het leven gekomen, drie zwaar en twee lichter gewond. Het vlieg tuig ondernam proefvluchten ter bestu deering van klimatologische omstandighe den in Afrika. De bemanning bestond uit vijf koppen. Verder hadden elf ingenieurs van de Junkerfabrieken en het ministerie van luchtvaart plaats genomen. Tot de dooden behooren drie van Duitschlands be kendste piloten: Untucht, Kindermann en Blankenburg. Deze laatste ^stuurde het toestel. De machine was 1 nsdag van Berlijn vertrokken en ovci. Marseille en Dakar naar Bathurst gekomen. De oorzaak van de ramp is niet bekend. De kleuter en dek I euterzorg VLIEGONGELUK IN AUSTRALIë VIER DOODEN. BRISBANE, 28 Nov. (A. N. P.). Een militair amphibievliegtuig, dat nasporin gen deed naar een vermiste vrouw, is op 50 mijl van Brisbane verongelukt. Vier in zittenden kwamen om het leven. II Bij de kleuter grijpt dus een geweldig snelle ontwikkeling plaats; de belangrijke levensfuncties vormen zich, zooals loopen, spreken, spelen; en de ontwikkeling van verstand, wil en karakter vindt tegelijker tijd plaats. Het staat zelfs wel vast, dat in die eerste zes jaren het karakter, en wat daar mee verband houdt, voor het grootste deel gevormd wordt. Al speelt later de rij ping nog een rol, toch is de meest gunstige groeiperiode dan voorbij. Dat blijkt wel hieruit, dat wanneer b.v. door verwaarloo- zing een achterstand of fouten zijn ont staan, deze later zeer moeilijk meer te her stellen zijn. Hieromtrent heerscht veelal een ontzettende onkunde: de fouten van de kleuter worden niet ernstig genomen met het idee dat.het kind later wel anders zal worden, of van den anderen kant ook soms veel te ernstig aangerekend; soms heeft men er een geheel fatalistisch standpunt voor n.l. „hij heeft het van geen vreemd". Maar wanneer we in het oog houden, dat de grondslag voor het latere karakter in deze jaren wordt afgebouwd, dan is het duidelijk dat daarbij de opvoeding een be langrijke rol speelt. Maar dan is het ook dubbel jammer dat verreweg de meeste ouders geheel onvoorbereid de taak van op voeder aanvaarden, met het gevolg, dat grove fouten begaan worden, fouten, wel ke vaak leiden tot onherstelbare karak tergebreken met al de narigheden van dien, tot in verren ouderdom toe! Fouten door een te veel of een te weinig opvoe den, door verwennen of door te weinig aandacht schenken, door een te veel aan opzettelijke opvoeding, door te veel aan corrigeeren en een te weinig door een goed voorbeeld. Hoe vaak nog wordt de kleuter be schouwd als een verkleinde editie „mensch" terwijl het nog een wordend mensch je is met geheel ander geestelijk leven, met zyn fantasie en zucht naar sprookjes, met een uitgesproken speeldrift, die veelal mis kend wordt; hoe gaat de kleuter niet op in zijn spel met oude doosjes en verflooze blokjes en hoe vaak wordt hij dan niet ruw gestoord met gevolg: prikkelbaarheid. Het kmd weigert dan 'n vreemde bezoeker net jes een handje te geven, natuurlijk!, im mers die interesseert hem niet. 'staat ge heel buiten zyn denkwereld, maar intus- schen krijgt hij er een draai om de ooren voor. Men zal die „onwil" er wel uitkrij gen en men vergeet dat de leeftijd tus- schen 2 en 4 jaar niet voor niets de „Trotzal- ter" genoemd wordt. Het is zelfs een zeer normale periode in de ontwikkeling, zich uitend in negativisme; als de volwassene „ja" wil hebben zegt hij „neen" en omge keerd. Kopigheid én woedebuien gaan hier mede vaak samen, maar de ouders missen hieromtrent vaak het juiste inzicht, maken zich soms overdreven bezorgd, en trachten het karakter te „breken"; met het gevolg, dat het kind timide, angstig en een fut- looze jabroer wordt, met wie weet welke ziekelijke stoornis, door het opzettelijk ver dringen van eigen gevoelens; óf, dat het kind nog grootere fouten gaat vertoonen en een doordrijver wordt die, om zyn zin door te drijven vervalt in liegen, plaag zucht, vernielzucht, snoeplust, terwijl hij zijn angst camoufleert. Die kinderangst is berucht en elke kinderarts en psychiater zou er lang over weten te vertellen. Die angst, die zich vaak uit als werkelijke angst voor een of ander object (dier, donker, W. C., bed, enz.), maar evenzoo vele malen zich openbaart door geheel andere verschijnse len als slecht eten, slecht slapen, bed wa teren, moeilijk zyn, verschijnselen, die pas bij nauwkeurig onderzoek de angst als oor zaak doen onderkennen. Hoe vaak worden bovendien deze afwijkingen nog noodeloos erger gemaakt, door opzettelijk angst aan jagen, bespotten, uitlachen en verwijten! Men moest het altijd duidelijk voor den geest hebben staan, dat in deze leeftijd het gevoelsleven van het kind zich snel groeiend vormt, en dat het juist op deze leeftijd bedorven wordt. Veel meer dan op den leeftijd van de lagere school, wan neer meer de verstandelijke groei op den voorgrond treedt. Het moest van meer algemeene bekend heid zijn hoe de kleuter zich ontwikkelt, dan zouden velen er gheel anders tegen over staan. Denken we alleen maar aan het spel, dat wellicht voor den kleuter geen spel, zooals wij volwassenen ons dat den ken, is; geen ontspanning dus. Neen voor de kleuter is het bittere ernst, hy gaat ge heel op in zijn spel en betrekt hierin de ge heele omgeving en toovert deze om voor zoover hij die noodig heeft. De neergeleg de stoel is zijn auto, drie stoelen zijn een trein, veel mooier dan Sinterklaas er een kan brengen, en wee, als moeder zijn fan- tarie komt verstoren, omdat er een tante is, en Jantje toch zoo een verschrikkelijke rommel maakt. Die tante kan hem niets schelen, staat geheel buiten zijn wereld. Hij tracht zijn eigen wereld te ontdekken, en klimt op de tafel, en onderzoekt alle dingen. En telkens als hij iets ontdekt heeft maakt bij er gebruik van bij zijn spel, too vert het om in zijn verbeelding, zoodat het ia zijn wereld past, en.... leert er van! De opgedrongen buitenwereld gaat hem weinig aan. Dat verandert pas op den schoolleeftijd, want dan wordt d<» fantasie Zware bandjirs op Celebes Niet minder dan 65 dooden GROOTE VERWOESTINGEN. De resident van Makassar deelt mede, dat de bandjirs, die de vorige week het Mandarsche hebben getroffen, zeer ernstige gevolgen blijken te hebben. Reeds zijn 65 dooden geteld, terwijl nog 14 personen worden vermist. De materieele schade is enorm. Een tiental groote en tallooze kleine brug gen zijn weggeslagen. Van de 400 huizen in de kampong Maloenda in het Mamoedjoesche zijn er 126 verwoest. Alleen hier zijn reeds 28 dooden te betreuren. De groote hangbrug is verwoest, evenals de pasar, de school, de pasanggrahan, en het bestuurskantoor. In de zijrivieren van de Mamasa-rivier steeg het water op vele plaatsen met niet minder den 10 meter. Op den Mamasa-weg zijn 350 aardstortin gen voorgekomen. In den kustweg zyn twee groote gaten geslagen. Op het kolonisatie-terrein zyn geen on gevallen te betreuren en de daar veroor zaakte schade kan hersteld worden. Sedert menschenheugenis zijn dergelijke bandjirs over een dergelijk groot gebied niet voorgekomen. Het binnenlandsche bestuur heeft aller- wege een regeling ingesteld voor de voed selvoorziening, terwijl de eerste maatrege len tot herstel van de schade zijn geno men. De resident is naar het gebied van den ramp vertrokken. Aan de regeering werd steun gevraagd voor de hulpverleening in het getroffen gebied, terwijl ook de andere landschappen bijspringen. Het water is thans overal vallende. De regent van Banjoemas en zijn gezel schap, die een bezoek zou brengen aan de kolonisatie, heeft de raad ontvangen hier van thans af te zien. snel minder, en het kind kijkt wel naar de omgeving, toovert deze niet meer om, maar bootst ze na: schooltje doen, kerkje spelen enz. Hij richt dan zijn belangstel ling werkelijk op de buitenwereld, en het interesseert hem nu wel wie die vreemde tante is, en hoe groot of nu in werkelijk heid een zeeboot is. De kleuter heeft echter ten alle tyden geleefd in zijn eigen wereldje en in die tijd heeft het gevoelsleven gelegenheid zich te ontwikkelen. Het is alleen noodig, dat hem dan voldoende voedsel geboden wordt om zijn zintuigen te oefenen, liefst onop zettelijk. Men mag hem daarbij niet tel kens stooren; we weten immers hoe wei nig het uithaalt, wanneer we hem helpen willen met: „nu moet'Jantje eens met zijn blokjes gaan spelen en eens een mooi huis bouwen". En als hij bezig is, en we bou wen zelf een veel mooier huis, dan vindt hij toch het zyne veel beter! Materiaal moet hij voldoende hebben, maar niet duur. Met dat al is en blijft de opvoeding van de kleuter moeilijk. Moeilijk vooral om de juiste middenweg te vinden, moeilijk om hem steeds te begrijpen. Inzicht bij de ouders blijft een eerste vereischte, en daarnaast voorlichting. En aan deze voorlichting hapert wel het een en ander. Reeds voor het trouwen, en anders kort er na, wordt met ijver een moedercursus gevolgd, waar de moeder veel leert om trent de behandeling van de zuigeling. Maar als eenmaal haar kind 2 of 3 jaar is, weet ze soms met de kleuter al geen raad meer, en wordt hulp hoogstens van de be waarschool verwacht. Voorlichting in de pers is er gelukkig reeds ten deele, maar het zou aan te be velen zijn, dat er georganiseerd werden cursussen in kleuterverzorging, op welke cursus dan de opvoeding een even groote plaats werd ingeruimd als aan de licha melijke verzorging. En daarnaast moet dan uitbreiding komen van het aantal kleuter- consultatie-bureaux waar tijdig raad ge vraagd en gegeven kan worden; zijn er eenmaal déraillementen van beteekenis dan is er het C. B. voor opvoedingsmoeilijkhe den om hulp te bieden. Want voorlichting, raad en steun zal de lader zoowel als de moeder telkens noo dig hebben, of het kind nu op de bewaar school is of doorloopend thuis. Waarop we nader terug komen. z. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Paus verleent reeds weer audiënties en voelt zich niet vermoeid. (1ste blad). Daladier doet een beroep op het Fran- sche volk om het verzet tegen de decreten op te geven. (2de blad). Overeenstemming bereikt tusschen War schau en Moskou. (2de blad). Imredy blijft aan de regeering. (2de blad). Maarschalk von Mackensen vraagt in vrijheid stelling van ds. Niemöller. (2de blad). Chamberlain eind Januari naar Rome? (2de blad). Een Duitsch vliegtuig in Afrika veron gelukt. Elf dooden. (1ste blad). Zware bandjirs hebben groote schade aangericht op Celebes en 65 menschen- levens gekost. (1ste blad). Binnenland Verschillende doodelijke verkeersonge lukken; vader en zoon te Amersfoort ver mist. (3de blad). Oplichting door kapper-loterijfantast. (3e blad). Sport en Wedstrijden Zwemmen: Wederom een recordver betering van Irene van Feggelen. (4de blad) Schaken: Keres en Fine winnen het grootmeesters-schaaktournooL (4de blad). Voetbal: De leidende clubs van de I.V.C.B. boeken nieuwe successen. In den K.N.V.B. handhaafden de leiders zich eveneens. (4de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT WARSCHAU: De Poolsche politiek heeft cpeens een verrassende zwenking genomen. Reeds jaren had men weinig houvast aan ce politiek van Warschau; nu eens scheen ce balans over te hellen naar den Duit- schen kant, dan weer naar den kant van Frankrijk en zijn door een militair verdrag gebonden bondgenoot Rusland. Thans scheen de Tsjecho-Slowaaksche historie Polen dichter te brengen tot Duitschland, maar al spoedig bleek, dat dit juist tot ver wijdering aanleiding gaf. Men denke aan de kwestie van Roethenië en aan de uit drijving der Poolsche Joden. Warschau en Mouskou hebben elkander nu gevonden en een gemeenschappelijke verklaring gepu bliceerd, waarin gezegd wordt dat tusschen beide landen een politiek van toenadering gevolgd zal worden. Het moet een vrij ernstig gevaar zijn, dat Polen van Duitsche zijde bedreigt, anders was het niet zoo openlijk Rusland in de armen gevlogen. Het Fransche dagblad „Le Journal" schrijft: „Wat interessant is, zijn de omstandigheden, die ertoe hebben geleid. Duidelijk blijkt, dat Duitschland niet het denkbeeld van een groot Oekraine, dat het aan het einde van den oorlog had voorbereid, heeft opgegeven. De verwezenlijking van dit plan zou niet siechts Polen berooven van Galicië en hoethenië; het zou voor de Sovjet Unie het verlies van alle gebieden van Klein Rus land hebben beteekend. Daarom zien wij de Russen en Polen erkennen, dat tusschen ben een zekere belangengemeenschap be staat". DE ANTI-JOODSCHE HETZE IN DUITSCHLAND. De nasleep der vernielingswoede. BERLIJN, 28 Nov. (A. N. P.). Naar Reuter uit gewoonlijk goed ingelichte krin gen verneemt, heeft de jongste anti-Jood- sche agitatie, waarbij vele winkelruiten het moesten ontgelden, niet de goedkeu ring weggedragen van vele vooraanstaande personen in regeering en partij. De glas schade alleen bedraagt 6 1/2 millioen mark. Duitschland heeft op het oogenblik slechts een voorraad glas van ongeveer 11/2 mil lioen Mark, zoodat voor 5 millioen Mark aan ruiten moet worden ingevoerd, om het dringend noodige herstel uit te voeren. Deze invoer met uiteraard in buitenlandsche deviezen voldaan worden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1