In de Venen nijpt de nood ZATERDAG 26 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 SCHAMELE STEUN-UITKEERING DIENT VERHOOGD BOSKOOP L.T.B. De L.T.B. kwam gisterenavond in het Vereenigingsgebouw bijeen. De heer H. G. Mathot, voorz, opende de vergadering, waarna de secretaris, de heer W. Ravestein de notulen weergaf. Ter sprake kwam de loonkwestie. Op de te houden vergadering met de werknemers op 28 Nov. a.s. zal ge tracht worden tot overeenstemming te ge raken omtrent een collecttief contract, dat de loonen regelt voor vaste arbeiders van 22 tot 20 jaar en voor losse arbeiders van 22 tot 18 jaar. Onder deze laatste worden be doeld, zij die minder dan drie maanden bij eenzelfde patroon werkzaam zijn geweest In dit contract zal de kwestie van volwaar dig zijn woraen geregeld door een scheids gerecht uit de organisaties. Een examen commissie hang zelfs in de lucht. Voorts bracht de voorzitter ter sprake het Model- Huur-contract voor de tuinbouw-bedrijven in Boskoop. Zulks naar aanleiding van de pachtwet, welke 'is ingesteld om de minder financieel krachtigen te helpen. Dit model contract, dat aan iedereeen ter inzage zou worden verstrekt en dan na goedkeuring aan de regeering zou worden gezonden, is echter reeds tegelijk met het verzenden aan de kweekers ook naar de regeering gezon den. De voorzitter had vernomen, dat reeds antwoord terug was, doch kan zich n:et voorstellen, dat Pacht-bureau goedkeuring zou hebben gegeven, aangezien er verschil lende punten in voorkomen, welke niet in het belang zijn der kweekers, waarvoor de pachtwet in het leven werd geroepen. Om er een van te noemen: de bepaling, dat Dij opzegging van de huur, welke voor een jaar tegelijk wordt betaald, de huurder geen recht meer zou hebben na September z.g. Moeren in te leggun. Beter zou immers zijn, en tevens in belang van betrokkenen, dit zoo te formuleeren, dat men het land, voor een jaar gehuurd, gedurende dat jaar kan «bewerken zooals men dat zelf redelijk wil doen. Zoo waren er nog meer punten, welke we hier niet allemaal weer kunnen geven. De voorzitter is van meening, dat de tijd nog lang genoeg is om een beslis sing te verwachten daar in November 1940 het contract pas gereed behoeft te zijn en voor langduriger contracten Nov. 1943. Hierna werd de afkoop behandeld. Deze is positief doch het bedrag nog niet positief vastgesteld. Het idee om de afkoop prys- stimuleerend te regelem heeft de rfgeering opzij gezet evenals de uitschakeling van bepaalde groepen, als de plantenhandel. Iedereen die verklaring geeft de afkoop niet te kunnen missen voor zijn bedrijf ont vangt een inschrijvingsf of muiier en moet voor zich zelf uitmaken óf hij zich het geld dat hem toekpmt of niet toekomt, al of niet rechtmatig, wil toe eigenen. De regeering acht het niet doenbaar om alle gevallen uit te zoeken en vertrouwt der halve op de bereidwillige medewerking van de betrokkenen. Vast staat, dat het be drag van den afkoop minder zal bedragen dan vorig jaar en bedoeld is voor afkoop van overtollige producten. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer W. van der Meer. Hierna sluiting. Gemeenteraad. Op Donderdag 1 Dec. a.s. zal de raad der gemeente Boskoop bij eenkomen in een openbare vergadering ten gemeentehuize. De onderwerpen ter bespreking zijn: 1. Opening, trekking van nummer voor stemming er rondvraag; 2. Vaststelling van de notulen der vorige ver gadering van 26 Oct. 1938; 3. Ingekomen stukken; 4. Mededeelingen; 5. Aanbieding van de ontwerp-begrootingen, van Ge meente, Gemeentebedrijven en burgerlijk armbestuur voor den dienst van 1939; 6. Voorstel tot: a. Het verleenen van eervol ontslag aan den heer Chr. Toebes als amb-* tenaar van den burgerlijken stand. b. Het benoemen van een ambtenaar van de bur gerlijken stand en c. Wijziging van de ver ordening, regelende de verdeeling der werkzaamheden tuschen de ambtenaren van den burgerlijken stand; 7. Rondvraag. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK DUBBEL JUBILEUM OP HET KOOR Dezer dagen herdachten twee leden van het parochieel zangkoor nJ. de heeren J. Th. Wesselingh en Th. J. Verkley den dag, dat zij 25 jaren als lid werden toegelaten. Tevens herdacht den heer Wesselingh zijn Koperen Jubileum als directeur. Hoewel dit jubileum in intieme kring is gevierd, willen wij toch langs dezen weg onzen har- telijken gelukwensch uitspreken, te meer daar deze beide heeren met volle ijver en energie hun beste krachten steeds hebben gegeven, moge den goede God deze beide jubilarissen nog lange jaren sparen, opdat zij ook eens het gouden jubileum mogen vieren. EEN GEIT CADEAU! Op initiatief van het bestuur der Geiten- fokver. „Ons Doel" werd dezer dagen on der de leden van genoemde vereeniging een collecte gehouden, ten bate van het lid J. de Munnik. Deze werkelooze werkman was voorheen nog in het bezit van drie melkgei- ten, binnen enkele dagen werd deze man zwaar getroffen doordat deze drie bees ten door een ziekte werden aangetast, waaraan zij bezweken. Vrijdagavond werd onder belangstelling van een groot getal leden aan den betrokken persoon niet een b=>drag aan geld ter hand gesteld, neen voor het bedrag, hetwelk was opgehaald, was door het bestuur een prima melkgeit aan gekocht, zoodat deze overgave eenigszins een officieel karakter droeg. Door den voor zitter werd het doel van deze bijeenkomst r.ader uiteengezet. Daar de eere-voorzitter, burgemeester Warnaar, voor deze bijeen komst was uitgenoodigd, maar bericht van verhindering had gestuurd, werd door den heer Scheel met enkele toepasselijke woor den hulde gebracht aan het bestuur, maar ook aan de leden voor hun spontane mede- Een telegram aan den minister Buitengewone Tuindersvergadeiing. De schrijnende, nijpende nood, welke heerscht in de Veenstreek is wel ten top gestegen. Dit kwam gisteravond duidelijk tot uiting op de buitengewone bijeenkomst van den L. T. B., gehouden in het Paro chiehuis. Hierbij waren tegenwoordig prof. Cleophas, Jac. Groen en van Baar. Resp. voorz. en secr. van het hoofdbestuur, het Tweede Kamerlid v. d. Weyden, pastoor Bilars, de burgemeesters van Ter Aar, Nieuwkoop en Zevenhoven, de wethouders v. d. Hoorn en van Vliet, ir. v. d. Helm, Rijkstuinbouwconsulent, de veilingsbestu- ren van Ter Aar, Roelofarendsveen en Vin- keveen, de dag. besturen van de omliggen de L. T. B.-afdeelingen en C. B. ,T. B. en tot slot 350 tuinders uit de omgeving. Be richt van verhindering was binnengeko men van de burgemeesters van Alkemade en Uithoorn. Even over half acht opent de voorzitter, de heer J. Volgering de vergadering. Door de omstandigheden gedreven, aldus spr., n.l. de bittere teleursteling van de steun- uitkeering, zijn wij wederom hier gekomen en hebben wij gemeend den werkelijken toestand van onze bedrijven en de daaraan verbonden gezinnen, nog eens helder uit een te moeten zetten, om zoo doende de aandacht van de Regeering te winnen. Allereerst zijn pogingen aangewend voor steun bij misoogst en thans is de geringe derde uitkeering aan de orde. Hierbij heb ben wij te maken met landelijk genomen kostprijzen en richtprijzen. De kostprijs van onze producten ligt ver boven het lan delijke. In deze omgeving, immers duur land, hooger levenspeil. Het gevolg is, dat de richtprijzen veel te laag voor onze streek gesteld zijn, bijzonder van de pro ducten snijboonen, doperwten en peulen, en, erger is, dat die lage prijs ons niet wordt uitbetaald. Daarbij komt een vaak onge lukkige tijdvak-verdeeling, b.v. de dop erwten. Een product, dat dezelfde kost prijs vraagt, ondergaat een verlaging van 1.20 naar 90 cent. Vaak zijn de verschillende moeilijk heden onder de aandacht gebracht van de bevoegdg instanties, doch de uit werking is negatief. Is het niet treurig, dat wij ondanks onze tuinbouwsteun voor normale be drijven, jaarlijks de bedelstaf als het ware nog ter hand moeten nemen. Als wij de nooden en bedrijfstoestanden willen beoordeelen, moet verder worden gezien dan een vorig jaar, zóó, dat een tuinder van zijn bedrijf in de noodige be hoefte voor zijn gezin kan voorzien en het bedrijf in de noodzakelijke conditie kan handhaven. Het is mijn vaste overtuiging, dat wij jaar op jaar tekort zijn gekomen van het beschikbare bedrag, bedoeld om onze tuin bouw in stand te houden. Het is niet al leen de tuinbouw die ten gronde gaat bij een te geringe steun, doch hij sleept de mid denstander en arbeider mee. Het is niet mijn bedoeling, zegt spr., u op te zetten tot rumoer of opstand, neen, de becoeling is: te laten uitkomen hoe de werkelijke toestand is. Laat deze vergade ring een waardig betoog zijn, dat alle res pect afdwingt en die de Overheid tot het Inzicht brengt om een algeheele vernieti ging van onze streek te voorkomen. Dat de Regeering toch moge inzien, van wels. groot belang het ise een echt Christe lijke bevolking in zekeren welstand te be houden: een volk dat nog trots gaat or groote gezinnen, wat beteekent een zegen voor Kerk en Maatschappij. Op onze men- schen kan de Regeering in moeilijke da ger. bouwen. De behoefte voor het onder houd van zoovele gezinnen staat hooger als h.-t mogelijke kapitaalverlies. Wie op de hoogte is van de algemeene fi- nancieele toestanden hier plaatse, zal zich afvragen waar toch de gezinne van leven. Moge de conclusie van deze vergadering zijn, aat op grond van de steeds telken ja- re te geringe steun op onze producten zoo dat geen enkele tegenslag meer opgevan gen kan worden een extra-steun voor de rnisiukte gewassen en een verhooging van steun tot een peil, waardoor het ver schil van opbrengst en werkelijken kost prijs wordt aangevuld, noodzakelijk is. Vele tuinders voeren het woord. Na ait inleidend woord, werden ter stond de besprekingen geopend en schil derden verschillende tuinders de ontzagge lijke ncod, die thans bestaat in de vele ge zinnen. De heer Van Veen is benieuwd, wie de Veenstreek vertegenwoordigt bij werking om als één man achter het bestuur te staan en vrijwillig een offertje te missen van hun zoo sober bestaan. Een bedrag van 17.80 was er bijeengebracht, de aange kochte geit kostte f 15, zoodat de resteeren- de 2.80 zal worden bewaard voor 't geval er opnieuw een der leden in zoo'n bijzon dere omstandigheid komt te verkeeren. Daarna werd de werkmanskoe de zaal binnengeleid en aan den nieuwen eigenaar gegeven. Deze thans zoo gelukkgie man wist zijn dankbaarheid niet genoeg in woor den uit te drukken, waarna al de aanwe zigen voldaan, met de geit, huiswaarts keerden. het vaststellen van den richtprijs en hoe de kostprijs van de koude grond-producten wordt berekend. Er is sprake van achter stelling, betoogt de heer Math. Kleyn, zuliG. op gronden van de derde steunuit- keering Is net niet treurig, redeneert de heer J. Egberts, dat wij zes jaren geleden al be gonnen zijn met de groote demonstratie bijeenkomst te Haarlem, en telken jare is men bergafwaarts gegaan en wordt de Veenstreek stiefmoederlijk behandeld. Voor onze producten, die inderdaad gecon sumeerd worden, is de prijs te laag en al is er de kleine tuinderssteun, deze redt niet onze bedrijven, ja zelfs met genoemde aan vullende steun wordt de winter met een zwaar hoofd tegemoet gezien. In tijden van oorlogsgevaar heeft de plattelandsbevol king met liefde achter de Regeering ge staan, doch dé armoede, het achterwege blijven van hulp, brengt van lieverlede een andere stemming. Ook het propageeren van nieuwe stelsels wordt aanlokkelijk, voor hen, die het meest noodzakelijke voor hun gezin moeten ontberen. De staat heeft verplichtingen, wij tuinders willen onze zo nen afstaan, maar de Regeering helpe ons dan Er zijn zooveel klachtén gehoord van avond, brengt de heer H. van Emmerik in het midden, laten wij nu eens een dank woord richten tot Zijne Excellentie, voor die 54 duizend gulden steun voor duizend gezinnen. Is het elders evenzoo, vraagt de heer Mar. Kleyn, dat slechts tot veertig en zes tig procent wordt gesteund van de werke lijke kostprijs, zoals bij ons met de hoofd producten, helaas het geval is. Wij vragen om brood. Spr. vraagt zich' verder af, of 't leger stempelaars nog grooter moet wor- denn. De voortbrengers der gezinnen lijden aan ondervoeding, betoogt de heer M. Lek, van een menschwaardig bestaan is in deze streék gen sprake. Lang genoeg is er ver zocht, nu wil spr. eischen, anders allen zich en bloc laten schrappen voor de B. V. L.. Nadat de heer v. d. Berg geinformeerd heeft naar een speciale vereeniging van de koude grondtuinders en de heer A. C. Hoo- gervorst heeft gewezen op het toenemen van de kostprijzen, dit in vergelijking met de opbrengst van de prijzen eenige jaren terug, constateert de heer Markman, dat de tuinbouwsteun niet beantwoordt aan haar doel. Verschillende maatregelen zijn toegejuicht, andere bleken weer onvol doende te zijn, zoo het geval bij misoogst. Het is tobben en nog eens tobben, zegt de heer Kerkvliet uit R'Veen, en becriti- seert dan de kleine tuinderssteun met zijn diverse groepeeringen. De gekweekte pro ducten brengen in den zomer een niet loo- nende prijs op, de toeslag van de Centrale is gering, al met al een armoedig bestaan, wat de zedelijke toestand van den mensch niet bevordert. Tot slot vraagt spreker de medewerking van de pers in deze actie, waaraan het nogal eens ontbreekt. Waar om kunen de voorpagina's wel met groo te kolommen gevuld worden over het ver- pagen van de Joden, en is er geen plaats voor onze Nederlandsche tuinders. (De spreker is vermoedelijk geen lezer van de „Leidsche Courant". Re^). De heer Groen, hierop het woord ver krijgende, zet op een duidelijke manier uit een op welke basis de Overheid tracht de tuinbouw te steunen, doch helaas moet er kend worden, dat het onvoldoende is. Voor de door misoogst getroffen tuinders is de toestand zeker nijpend, temeer daar de uit putting van de bedrijven zoo groot is, dat dergelijke schokken niet meer kunnen worden opgevangen. Het systeem van het berekenen der kostprijs is voor de bona fide-streken nadeelig; daarom is de heer Groen een voorstander, aan dergelijke be drijven een extra-steun te geven. Hst hoofd bestuur zal alle pogingen aanwenden voor een extra-steun, aandringen op de volle honderd procent uitkeering van de werke lijke kostprijs en krachtig werken om ver betering in de kleine tuinders-steun-rege- ling. De regeling van de koude grond-pro ducten is niet eerder opgelost, zoolang er nog geen garantie-prijs is. De Regeering is in dien geest werkzaam; wij zien immers de minimumprijs geleidelijk verhoogen. De tuinders hebben recht op een rechtvaar dige prijs. Het Tweede Kamerlid v. d. Weyden brengt hulde voor de eminente wijze, waar op hedenavond de verschillende klachten naar voren zijn gekomen, want de toestan den in de gezinnen, zooals deze in den breede zijn uitgeteekend, moeten indruk wekken. Met groote belangstelling heeft hij de besprekingen gevo'gd en is hij tot de over tuiging gekomen, dat hier hulp moet op dagen. De bestaande toestand kan niet lan ger geduld worden. Al de actie zal door spr. met klem worden gesteund. Namens de aanwezige burgemeesters geeft burgemeester Hogenboom te kennen, dat zij deze actie zullen steunen. Spreker heeft respect voor de L. T. B., die zoo op de bres staat voor de tuinders. Hierna wordt onder applaus het volgen de telegram verzonden: De gemeentebesturen van Ter Aar, Nieuwkoop en Zevenhoven, Alkema de en Uithoorn, de drie veilingsbestu- ren uit de Veenstreek, de Geestelijkheid de Algemeene Vergadering van den L, T. B. in vergadering te Langeraar bij een, vraagt Uwe Excellentie, gezien de noodtoestand in de Venen, steun tot 100 pet. van den werkelijken kostprijs, xtra-steun misoogst. Dit telegram zal worden gezonden aan den Minister van Economische Zaken. Aan het einde van de vergadering spoor de prof. Cleophas de leden aan, vertrou wen te blijven stellen in hun organisatie en afgevaardigden, de Kamerleden Groen en v. d. Weyden, die aanstonds den Mi nister een onderhoud zullen vragen. Het hoofdbestuur zal doen wat mogelijk is. De voorzitter, overgaande tot sluiting, bracht allen dank voor de getoonde mede werking, bijzonder de Kamerleden, de bur gemeesters en Rijkstuinbouwconsulent ir. v. d. Helm, die steeds met ons medewerkt, en opkomt voor onze belangen. Spr. dankt ten slotte de leden voor hun waardig op treden. HOOGMADE Auto-ongeval. Vcor den derden maal, sinds de Ofwegensche weg voor het auto verkeer is opengesteld, na een algeheele verbreeding en vernieuwing te hebben on dergaan, is in de onmiddellijke nabijheid van de brug over de Does te Hoogmade een auto in den glooienden wegberm te rechtgekomen en gedeeltelijk weggezakt of omgeslagen. De eerste maal betrof het een melkauto, die omsloeg, waarbij een groote hoeveel heid melk verloren ging. De tweede maal was een met zand geladen vrachtauto het kind van de rekening. Deze raakte in den achten berm en zakte zoodanig weg, dat zij moest worden afgeladen en niet meer met eigen kracht op het verharde wegge deelte kon komen. Vrijdagmorgen om ongeveer 8.30 uur kwam ten slotte een personenauto, toebe- hoorende aan en bestuurd door den heer B. uit Ter Aar uit de richting Woubrugge. Bij het passeeren van een vrachtauto, waarop ijzer -werd gelader. en waarbij een aan komende jongen tevens nog eenigszins den weg versperde, kwam dit motorrijtuig in den wegberm terecht en zag de bestuurder geen kans daarmede weer op het verharde gedeelte tb komen Integendeel, de auto gleed steeds verder af en sloeg tenslotte gedeeltelijk om, waarbij hij aan een daar ter plaatse staand hek bleef hangen. Door den garagehouder Hoogendijk uit Ter-Aar, telefonisch gewaarschuwd en binnen korten tijd met een kraanwagen ter plaatse aanwezig, is het motorrijtuig niet behulp van dien kraanwagen weer op een weg gebracht. Het bleek dat het van oeze „ontsporing" geen nadeelige gevolgen had ondervonden daar de reis naar Leiden direct kon worden voortgezet. Ook dit auto-ongeval liep dus weer won der boven wonder buitengewoon goed af. Laten wij echter hopen dat er geen ge woonte van wordt gemaakt om op dat weg gedeelte uit de baan te loopen, daar dan persoonlijke ongelukken tenslotte niet ach terwege kunnen blijven. En dan zou de nieuwe weg geen verbetering maar een ver slechtering zijn, daar voordien een auto ongeval ter plaatse werkelijk tot de hoog ste uitzonderingen behoorde. Het is echter misschien t e mooi gemaakt en het zijn sterke beenen die de weelde kunnen dragen!! LEIMUIDFN Wijkverpleging. Donderdagavond hield de vereeniging voor Wijkverpleging te Lei- muiden haar Jaarvergadering in het café van den heer J. Keijzer, onder voorzitter schap van den heer Ph. Muys. De voorzit ter deelt mede, dat er in het bestuur en kele wijzigingen zijn gekomen. De rollen \an penningmeester en secretaris zijn thans verwisseld. De heer C. A. Buykx is thans secretaris en de heer J. W. de Ren is pen ningmeester. Uit het jaarverslag blijkt, dat in het ver- eenigingsjaar 1937/1938 zeer veel werk is verricht. Er kon weder een aanvang ge maakt worden met het beter voldoen aan ce financieele verplichtingen tegenover de Gudewetering. In het afgeloopen vereeni- gingsjaar werd reeds 475 afgedragen. In het reeds begonnen jaar 1938/1939 is intus- sehen reeds 550 afgedragen, dit bedrag kan worden opgevoerd tot 600, misschien nog wel iets meer. Ook wat betreft de uitzending van t.b.c.- patiënten naar sanatoria, is zeer veel werk verricht. In 1937/1938 werden twee patiën ten uitgezonden die hersteld weder terug mochten komen. Op het einde van het ver- eenigingsjaar was het wederom noodig dat een patiënt voor langen tijd moest worden uitgezonden. Dank zij de groote activiteit van onze wijkzuster, mochten de noodige bijdragen worden verkregen, om ook deze uitzending mogelijk te maken. Dan is het woord aan den heer J. W. de Ren voor het uitbrengen van het finan cieel jaarverslag. De inkomsten wat be treft de wijkverpleging hebben bedragen 818,24, de uitgaven 773,67. Batig slot 44,57. Rekening dient er echter mede ge houden worden dat een storting aan Oude wetering, ad 200.— door deze vereeniging nog is geboekt op het jaar 1936/1937. De inkomsten wat betreft de t.b.c.-verple- ging hebben bedragen 1022.10, de uitga an 953.75. Zoodat ook hier nog een batig slot aanwezig is van f 68.35. Op een vraag van den heer M. Witvliet deelt de pen ningmeester mede, dat het aantal leden momenteel 194 bedraagt. De rekeningen worden dan door de heeren M. Witvliet, J. van Muijden en C. A. Beuk nagezien en volkomen in orde bevonden. De heer C. A. Buijckx die als bestuurslid tan de beurt van aftreden is, wordt met algem. st. herkozen. De voorzitter deelt mede, dat in het regle ment een fout is ontstaan wat betreft de contributieregeling. Het minimum voor man en vrouw bedraagt per jaar f 1.De heer Beuk vraagt nog naar de regeling met Rijnzaterwoude. Hij vraagt ook hoeveel Leimuiden en Rijnzaterwoude aan Oudewe tering betalen moeten. De voorzitter licht deze zaak toe en zegt dat de helft van het salaris /aipde Zuster aan Oude wetering be taald moet worden. Geschiedt dit, dan kan Leimuiden ook zijn rechten laten gelden. B.v. als er eens een nieuwe wijkzuster komt, dan heeft Leimuiden het recht om deze te Leimuiden woonachtig te doen zijn. Uit het jaarverslag van de zuster blijkt dat te Lei muiden 456 en te Rijnzaterwoude 71 bezoe ken werden afgelegd. Na een kort woord van propaganda wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Electrische bemaling. Maandag 28 No vember a.s. zal door het bestuur van den Kalslagerpolder de nieuwe electrische be- malingsinstalatie van den Polder officie el geopend worden des v.m. te ongeveer half elf uur. NIEUWKOOP Oud-burgemeester Onderwater 90 jaar. De edelachtbare heer H. B. Onderwa ter, gedurende 40 jaren, van 1 October 1877 tot 1 October 1919 burgemeester van deze gemeente, zal op Zondag 27 dezer den 90- jarigen leeftijd bereiken. Sinds 1926 woont hij te Assendelft, waar zijn zoon genees heer is. OUDE-WETERIN C Film-vertooning. In Hotel Van den Bosch alhier had de eerste vertooning plaats van de films, welke door Dokter Van der Pijl, alhier, zijn gemaakt, met het toestel, hetwelk hem het vorig jaar bij zijn 12 1/2- jarig jubilé, door de inwoners is aangebo den. De belangstelling voor deze serie voor stellingen is zeer groot. Na de voorstelling te Nieuwe-Wetering zal er nog een volgen in het Paviljoen al hier. Op de films, welke betrekking heb ben op het dorpsleven hier en in de omge ving, zijn talryke gebeurtenissen van het ioopende jaar vastgesteld. Deze geste van den dokter om ieder in de gelegenheid te stellen de vervaardigde films te zien, wordt ten zeerste gewaardeerd, terwijl de Groene KruLs-afdeeling een aardig douceurtje in den schoot geworpen krijgt. Het stoelen geld ten bedrage van 10 ct. wordt namelijk in de afdeelings-kas gestort. RIJP WETERING IJsclub. Jaarvergadering van de af- deeling Rijpwetering van de Zuid-Holland- sche Ijsbond in het café Concordia. Vol gens traditie was deze vergadering, in weerwil van het gure herfstweer uitstekend bezocht; de grootste helft der leden was aanwezig. De voorzitter de heer J. Th. Juf fermans, opende met een woord van wel kom en memoreerde daarbij, dat de bode, de heer C. Wortman, thans 25 jaar deze functie vervult, reden waarom het bestuur gemeend had, hem op deze bijeenkomst te moeten gelukwenschen en hem daarbij een stoffelijk blijk van waardeering aan te bieden voor zijn trouwe plichtsvervulling. Spr. wenschte den heer Wortman nog vele gelukkige jaren en sprak de hoop uit, dat hij nog menig jaar als bode der IJsclub mag dienen. Het financieel verslag werd door alle aanwezigen met groote instemming aange hoord, wel het een voordeelig saldo van omstreeks f 500.aanwees. De heeren W. Weenink, J. Bakker Azn. en P. Straathof Thzn., die als kascommissie door den voor zitter werden aangezocht, controleerden boeken en bescheiden en bc/vonde alles in de beste orde. De secretaris bracht daarna verslag uit van de vergadering van den Z.H.IJ. door hem als afgevaardigde bijgewoond. Naar aanleiding van dit verslag bracht htj nog eens de verzekering der baanvegers ter sprake, een zaak die tot heden onoplos baar schijnt. De ervaring heeft bij meer dan een afdeeling van den Z.H.U aange toond, dat het onverantwoord is, op het ijs menschen te werk te stellen die niet tegen ongevalleen verzekerd zijn en toch schijnt die verzekering tot de onmogelijkheden te behooren; zoo stelde spreker de kwestie. Het bestuur van den Z.H. IJ. heeft echter toegezegd, nogmaals pogingen te doen tot het sluiten van een collectief contract. De secretaris wordt ten slotte gemachtigd, om, indien deze laatste poging van het hoofdbestuur mocht mislukken, te trachten bij de Laird- en Tuinbouwonderlinge een contract af te sluiten. De bestuursverkiezing, die hierop volgde had een zeer vlot verloop. De heeren v. d. Poel en v. Egmond werden bij eerste stem ming herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. Bakker, die zich niet meer her kiesbaar stelde, eveneens bij eerste stem ming werd gekozen de heer J. Bakker Azn. Daar bij de rondvraag niemand het woord verlangde, werd overgegaan tot de verloting van een twintigtal aardige prijzen waarbij de gelukkige winnaars werden J. Bakker Azn., P. L. Straathof, C. Aker boom, J. Spring in 't Veld, C. Zoetemelk en nog een 15 tol der aanwezigen, terwijl onder de afwezige damesleden nog een prijs werd verloot, die ten deel viel aan mevr. Koot geb. Borst. Hierna sluiting. ZOETERWOUDE De postbode gaat rusten. Met ingang van 1 December gaat de heer W. van der Hoeven, postbode, wegens pensioengerech tigden leeftijd den dienst verlaten. Drie en dertig jaren lang heeft deze trouwe post- bt. de de brieven van uit Leiden naar de inwoners in alle uithoeken van de gemeen te bezorgd en zich altijd even hulpvaardig en welwillend getoond. Zijn bereidwillig heid was zóó groot, dat vele menschen nooit zelf aan het postkantoor geweest zijn, want „Willem de Post" zorgde altijd overal voor. Als straks de winter de tochten door het platteland zoo moeilijk maakt kan deze postbode heerlijk zijn rust genieten, een I rust die hem van harte gegund wordt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7