DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Verbetering in 1s Pausen gezond heidstoestand ZATERDAG 26 NOVEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9194 S)e CcicbclveSoti^cmt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. Een rustigen nacht gehad Zooals gisteren in het kort werd gemeld, is de gezondheidstoestand van Z. H. den Paus gisteren plotseling slechter geworden. Zijne Heiligheid werd op weg van Zijn particuliere vertrekken naar de Con sistoriezaal, geheel onverwacht door een aanval van hartasthma getroffen. Er ontstond groote bezorgdheid in het Vaticaan, speciaal voor den nacht, wel ke beslissend werd geacht voor het verloop van den toestand. Iedere complicatie kon met het oog op den hoogen leeftijd van den Paus fataal worden. In den loop van den dag is de toestand van Z. H. den Paus echter weer aan merkelijk verbeterd en hedenmorgen werd uit Vaticaanstad geseind, dat de Paus' een rustigen nacht had gehad en dat over het algemeen Zijn toestand bevredi gend is. Prof. Milani heeft den geheelen nacht aan het ziekbed vertoefd. In den loop van den avond ontving de Paus gisteren bezoek van prof. Cesabianchi, een hart specialist, die twee uur bij hem bleef. De H. Vader is geheel bij bewustzijn. Hem is absolute rust voorgeschreven. Onder meer hebben de biechtvader van den Paus, kardinaal Lauri, en 's Pausen] zuster, Camilla Ratti, een bezoek aan het Vaticaan gebracht. De nieuwe crisis was een gevolg van dezelfde oorzaken, waaraan de H. Vader Zijn ziekte van enkele jaren geleden te wijten had; zij betreffen den bloedsom loop in het algemeen en de functie van het hart in het bijzonder. Alle te Rome verblijf houdende kardina len, d.w.z. de kardinalen, die in de Curie zitting hebben, waren gisteren te hunnen huize rechtstreeks gewaarschuwd door een afgezant van het Vaticaan in verband met de crisis, die in den gezondheidstoestand van den Paus was ingetreden. Daaruit blijkt wel hoe ernstig men den toestand van den Paus beoordeelde. Volgens nadere mededeelingen, door dr. Milani aan hooge kerkelijke autoriteiten gedaan, kon gisteravond gezegd worden, dat de Paus den hartaanval, waarvan hij gisterochtend het slachtoffer was geworden, te boven was gekomen en dat, indien zich gedurende den nacht geen verdere aanval zou voordoen, de toestand van den Paus hedenochtend zonder direct gevaar zou zijn. Professor Milani verklaarde gisermiddag: „Ik persoonlijk ben optimistisch gestemd, maar natuurlijk hangt alles af van den weerstand van het hart". De secretarissen van Z. H. den Paus heb ben gisteren reeds geruststellende mede deelingen gedaan aan tal van kardinalen, prelaten en diplomaten, die naar de gezond heid van den H. Vader kwamen informee- ren. Ook de zuster van den H. Vader, bene vens een neef en een nicht, die gisteren in den loop van den dag tot het Pauselijk ziekbed werden toegelaten, brachten het blijde nieuws, dat de toestand van den Op perpriester wederom beter was. Van semi-officieele zijde verneemt „Uni ted Press", dat de Paus gistermorgen zoo als gewoonlijk vroeg was opgestaan, ten einde om 7 uur 30 in' Zijn particuliere ka pel de H. Mis te lezen. Om 8 uur gevoelde de Paus zich onwel, waarop men direct Zijn lijfarts, dr. Milani waarschuwde. Deze constateerde, dat Zijne Heiligheid een aan val van hartzwakte had gekregen tengevol ge van het asthma, dat de ademhaling be moeilijkte en den hartslag versnelde. Nadat de H. Vader zich te bed had bege ven, gevoelde Hij zich beter, doch de hoog- waardigheidsbekleeders van het Vaticaan beschouwden den aanval als ernstig met het oog op den hoogen ouderdom van Zijne Hei ligheid en den toestand van het hart. De ongesteldheid van den H. Vader werd bekend op het tijdstip, waarop anders de audiënties aanvangen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT ROME: Evenals twee jaar geleden ver keert de wereld in ongerustheid over den gezondheidstoestand van den H. Vader. Met ongelooflijke wilskracht vervulde de Paus zijn zwaren ambt, dat juist in de laatste jaren zoo ontzettend zwaar op zijn schouders moet drukken, en hij heeft dat steeds gedaan op een wijze, welke allen hebben overtuigd van de groote kracht van zijn persoonlijkheid. Gistermorgen' deed zich wederom een symptoom voor van de oude kwaal. Na de H. Mis gecele breerd te hebben, gevoelde de Paus zich onwel worden en verloor hij het bewust zijn. De hartzwakte deed op zijn leeftijd het ergste vreezen, maar gelukkig her stelde zich in den loop van den dag de oude veerkracht. De nacht was rustig, zoo dat kon worden medegedeeld, dat de toe stand alle reden tot bevrediging gaf. Het medeleven met en de reactie op de be richten omtrent den gezondheidstoestand van den H. Vader in de geheele wereld zijn wel zeer teekenend voor den eerbied, welke de krachtige figuur van Paus Pius XI op den Stoel van St. Petrus inboezemt. De gebeden van de heele Christenheid zullen hem ondersteunen, opdat met Gods hulp het brooze lichaam zich wederom voegen mag naar de ongebroken kracht van zijn geest. PARIJS: In Frankrijk heeft het verzet tegen de decreten geleid tot het besluit van de C. G. T., om Woensdag a.s. een al- gemeene staking van 24 uur af te kondi gen. Algemeen wordt het bekend, dat de Fransche vakvereenigingen blind zijn voor den ernst van de situatie en protesteeren tegen hun aandeel in de saneering van Frankrijk. De communisten trachten te ze gevieren en Moskou kijkt geïnteresseerd toe. ERNSTIG ONGELUK MET EEN LORRIE OP DE SPOORLIJN SCHEVENINGEN— ROTTERDAM. EEN DOODE, EEN ZWAAR GEWONDE. Op de spoorlijn Scheveningen Rotterdam is hedenochtend omstreeks kwart over tien een ernstig ongeluk gebeurd met een motorlorrie, waar door één man het leven heeft verlo ren en een tweede zware verwondin gen heeft bekomen. Het ongeluk is gebeurd tusschen het viaduct over de Adelheidstraat en het station Laan van Nieuw Oost Indië. De lorrie reed over de rails, geladen met z.g. kabelbedekkers. Twee mannen, wegwer kers bij de spoorwegen, stonden op de lorrie. Door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak is een van de ijzeren kabelbedek kers van de lorrie afgevallen. Deze kabel- bedekker heeft zich vóór de lorrie in een dwarsligger geplant. Toen is, naar men vermoed, de lorrie met volle vaart tegen deze kabelbedekker gebotst en daarbij over den kop geslagen. De beide mannen zijn van de lorrie afgeslingerd en kwa men ongeveer 18 meter verder op de rails terecht. Een van hen, de 30-jarige J. J. H. E., uit Den Haag, was vrijwel op slag dood. De tweede wegwerker, P. H. geheeten, eveneens daar ter stede wonende, werd ernstig gewond. De politie stelde ter plaatse een onder zoek in om te trachten de oorzaak van het ongeval vast te stellen. Het gerucht ging, dat een dame op het perron van het station Laan Van Nieuw Oost-Indië, die op den trein naar Rotterdam wachtte, het ongeluk zou hebben zien gebeuren. Vol gens haar mededeeling zou de lorrie zeer snel gereden hebben. De politie tracht nu met deze dame in verbinding te komen om te controleeren in hoeverre dit juist is en om van haar nadere bijzonderheden te vernemen. Vluchtelingen aan de grens Sensatie-verhalen De „Gelderlander" brengt enkele in de pers („Handelsblad" en „Telegraaf") cir- culeerende sensatie-verhalen over vluch telingen-leed aan de grens tót hun ware proporties terug. En het artikel, waarin het Nijméegsche blad de ware toedracht van de bedoelde griezelverhalen geeft, vangt het blad aan met deze opmerkingen: „Inderdaad- het leed, dat de gevluchte Joden meedragen op hun tocht langs de grenzen, waarachter Nederland's Gastvrij heid lonkt en wenkt, is groot. Het stemt ons, Hollanders, tot wie zij zich om hulp wenden, tot diep gevoeld medeleven. Weliswaar geven de grens-stations bij aankomst der internationale treinen tel kens staaltjes te zien van ellende, waaraan de Duitsche „uitgeworpenen" zijn bloot ge steld, maar een beschrijving, zooals een bepaald deel der pers deze gemeend heeft te moeten geven, gaat de perken van onze befaamde Hollandsche waarachtigheid te buiten. Het zal goed zijn ook in deze aangele genheid „Wahrheit" van „Dichtung" te on derscheiden". Wij laten hier volgen een uiteenzetting van minister Goseling naar aanleiding van vragen, die een Kamerlid heeft gesteld over Joodsche vluchtelingen, die, aan de Duitsch-Nederlandsche grens gekomen, worden teruggedreven. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Donker betreffende het niet toelaten in Nederland van een aantal op 23 No vember 1938 te Zevenaar aangekomen Joodsche vluchtelingen uit Duitschland, heeft de ministei* van Justitie het volgen de geantwoord. Het in de eerste vraag gestelde is klaar blijkelijk ontleend aan een bericht, dat de zer dagen in verschillende bladen vrijwel gelijktijdig is opgenomen en dat, even als vele andere berichten over vluchtelin- gengevallen van den laatsten tijd, een tendentieus karakter draagt. De werkelijkheid is' anders. Volgens een onmiddellijk ingezonden ambtelijk rapport is in den avond van 23 November 1938 op het station te Zeve naar het navolgende voorgevallen: Op 23 dezer met den trein van 17.12 aankomst te Zevenaar, arriveerden vijf Joodsche Duitschers (dames en heeren), die voorgaven over België naar een Ame- rikaanschen staat te emigreeren. Zij wer den afgehaald door twee personen uit Amsterdam. De papieren, enz. waren in orde, behoudens dat het doorreisvisum voor België ontbrak. Door den controlee renden ambtenaar werd uit dien hoofde doorgang geweigerd. Bij de betrokkenen veroorzaakte dit aanvankelijk groote op winding. Speciaal een der dames (een meisje van circa 20 jaar) wond zich hevig op, terwijl een der Duitschers zich op de knieën liet vallen. Nadat de chef van den doorlaatpost de zaak rustig uiteen had ge zet, keerde spoedig de kalmte terug. In hun paspoorten werd de aanteekening ge steld, dat zij naar Dusseldorp werden te ruggezonden, uitsluitend om aldaar het Belgische transit-visum te erlangen. Door een ter plaatse aanwezigen vertegen woordiger van het Joodsche vluchtelingen comité werd voor het gezelschap telefo nisch logies besproken in Emmerik. Rustig en zonder verder protest is het gezelschap daarna teruggereisd. Ook de personen uit Amsterdam toonden zich van het juiste der gevolgde handelwijze overtuigd. Van het voorgevallene waren circa een tiental op het perron aanwezigen getuige. Te 18.42 arriveerden per trein een aan tal van 25 Duitsch-joodsche vluchtelingen en te 19.42 een aantal van 11, allen uit Weenen. Onder deze 36 vluchtelingen be vonden zich drie vrouwelijke; de andere waren mannen van leeftijden, varieerende tusschen 20 en 30 jaar, behalve een twee tal, die respectievelijk 50 en 54 jaar oud waren. Zij waren allen in het bezit van paspoorten. Als doel van binnenkomst gaven zij op voornemens te zijn om vérder te emigreeren, zonder dat ook maar één hunner in het bezit was van de daarvoor vereischte documenten. Volgens ontvan gen bericht stonden er in Emmerik op het station nog een 200-tal gereed. Bij aankomst van beide treinen waren op het perron geen personen uit Zeve naar aanwezig. Slechts waren uit Arnhem een tweetal auto's gekomen met menschen om hen af te halen, alzoo, naar is aan te nemen, ten hoogste bevattende een 8-tal personen. De betrokken vreemdelingen vertoonden geen van allen sporen van mishandeling. Niemand van hen heeft zich op de knieën geworpen. Geen meisje is buiten bewustzijn geraakt. Niemand heeft het voornemen om zelfmoord te plegen ge opperd. Er bestond dan ook voor de amb tenaren, volgens hun eigen verklaring, geen aanleiding om tot tranen geroerd te zijn. Van „terug drijven" is geen sprake geweest. Vanzelfsprekend „onder geleide", zijn alle 36 vreemdelingen zonder eenig incident kalm met den trein van 21.22 weder naar Emmerik teruggereisd. Dll nummer bestaal uit vljt bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Regelingen voor de St. Nicolaas-periode In verband met het naderen van St. Ni- colaas wordt onder de aandacht van be langhebbenden gebracht, dat voor het win kelbedrijf dan de volgende regelingen zul len gelden. Winkelsluiting. Van 25 November tot en met 5 December mogen alle winkels geopend zijn tot 10 uur n.m., behalve op Zondag 27 November. De Winkelsluitingswet kent voor dit tijd vak namelijk geen afwijkingen van de Zon- c?agsluiting, behalve de gebruikelijke voor melkwinkels, visch- of fruitwinkels en win kels in brood, banket, suikerwerk, chocolade en consumptie-ijs. (4 December valt op Zon- oag). Arbeids- en rusttijden. Gebruik kan worden gemaakt van de vol gende faciliteiten, welke het Winkel werk tijdenbesluit toestaat: Voor winkels in het algemeen: In afwijking van den normalen arbeids tijd van 9 1/2 uur per dag en 53 uren per week, mag in winkels door een persoon boven 18 jaar arbeid verricht worden ge durende 11 uren per dag en 66 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December, on der voorwaarde, dat de betrokken arbeiders ir het tijdvak van drie weken, aanvangen de 24 November, in totaal niet langer dan 172 uren arbeid verrichten. Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbeiders afgeweken worden van het ver bod van arbeiden na 8.30 uur n.m., mits r.iet later wordt gewerkt dan een half uur na het tijdstip, waarop de winkels voor het publiek gesloten moeten zijn (dat is dus riet later dan half 11). Jeugdige personen van 16 jaar of ouder mogen in genoemd tijdvak in alle winkels arbeid verrichten gedurende ten hoogste J 0 uren per dag en 60 uren per week, onder voorwaarde, dat zij in het tijdvak van drie weken, aanvangende 20 November, in to taal niet langer dan 166 uren arbeid ver richten. Personen beneden den leeftijd van 18 jaar mogen echter geen arbeid verrichten vóór 8 uur v.m. en na 8 uur n.m. De vrije halve dag mag in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December eenmaal ingehouden worden, zonder dat compensatie behoeft te worden gegeven. Buitenland De Paus heeft een rustigen nacht gehad. Zijn toestand was hedenmorgen bevredi gend. (1ste blad). De Belgische regeering zal een agent to Burgos benoemen. (2de blad). Nieuwe Jodenwetten in Duitschland. (2de blad). Uit verzet tegen de decreten heeft de C. G. T. in Frankrijk een algemeene sta king afgekondigd. (2de blad). Voorts wordt nog eens de aandacht ge vestigd op artikel 9 van het Winkelwerk- tijdembesluit, waarin wordt bepaald, dat de rusttijd van 11/2 uur slechts gegeven be hoeft te worden, indien de arbeidstijd van den bediende aanvangt vóór 1 uur n.m. en tevens later dan 6.30 n.m. eindigt. Indien dit niet het geval is, kan met een half uur worden volstaan, hetgeen van belang kan zijn voor de werktijdregeling voor hulp krachten, die gedurende de periode van groote drukte tijdelijk worden aangenomen en veelal eerst des middags in dienst komen. Indien na 8.30 uur n.m. arbeid wordt ver richt, moet een verplichte nachtrust van ten minste 9 uur in acht genomen worden. Voor bepaalde branches: In winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk, chocolade en consumptie-ijs worden verkocht, mag op 3, 4 en 5 December door arbeiders boven 18 jaar gedurende ten hoogste veertien uren per dag arbeid worden verricht. Men bedenke echter, dat op Zondag 27 November deze winkels slechts gedurende 4 achtereenvolgende uren voor het pu bliek geopend mogen zijn, tenzij de ge meenteraad met gebruikmaking van arti kel 9, 3e lid der Winkelsluitingswet ver ruiming mocht hebben toegestaan, of door toepassing van crisisverkoopverruiming het aantal van 4 uren op 6 uren is gebracht Door dezelfde omstandigheden kunnen voor sigarenwinkels en drankverkoopplaatsen dan afwijkingen gelden. Tijdelijke afwijkingen van de arbeids lijst, in verband met vorenstaande uitzon deringsregeling, kunnen ingevolge artikel 25 van het Winkelwerktijdenbesluit wor den aangegeven door vermelding van de voor die dagen geldende regeling op een geschrift, dat door den patroon of den be voegden chef wordt onderteekend en naast de arbeidslijst wordt gehangen. Inzending /an nieuwe arbeidslijsten voor die enkele dagen is dus overbodig. Afschrift van het zoo juist genoemde geschrift behoeft niet aan de Arbeidsinspectie te worden gezon den. Tevens dient erop gewezen te worden, wanneer krachtens een door den gemeen teraad vastgestelde verordening eventueel ook voor Zondag 4 December 1937 verkoop gelegenheid wordt toegestaan voor alle winkels zooals te Amsterdam, dan wel rui mere verkoopgelegenheid voor koek- en banket winkels, in dit geval de vermelde faciliteiten inzake den werktijd ook voor dien dag kunnen worden benut, naar ge lang zulks mogelijk is in verband met den omvang van de toe te stane verkoopgele genheid. Een leeuw, die uit een dierenpark in het Noord-Brabantsche dorpje Bladel ont snapte, bracht de geheele omgeving in rep en roer. Na verscheidene wederwaar digheden werd het dier tenslotte in een zng. vangkooi gedreven. De koning der dieren na ztfn escapade in zijn eng verblijf.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1