enorme deelname moest wederom hel aantal prijzen verhoogd en lol 450 gulden opgevoerd worden MDZft N Het bezoek van den Koning der Belgen Eti dit Is het resultaat van één week HIER VOLGEN de 100 PRIJSWINNAARS tot eenBEDRAGvan 450 GULDEN DINSDAG 22 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 DE AANKOMST TE AMSTERDAM (Vervolg) Wanneer de koets voor het paleis staat, stijgen H M. en Koning Leopold uit om onder gejuich van de menigte de eerewacht te inspeetetren. OoV Z. K. H. Prins Bern- hard nam aan de inspectie van de eere wacht deel. Enkele minuten later begeven zij zich, omgeven door de leden der hofhouding, m het paleis. En dan duurt het niet lang meer of de deuren var het balkon worden geopend en de Koningin en haar konink lijke gast verschijnen op het balkon. De stafmuziek zet wederom «ie Brabangonne in, en ue duizenden op den Dam juichen en juichen onze landsvrouw en Koning Leopold langdurig en hartelijk toe. De Koningin beantwoordt de spontane begroe ting vriendelijk wuivend, Koning Leopold salueert stram. Na enkele oogenblikken trekken de beide vorstelijke personen zich ir het paleis terug. HET GALA-DINER. Illuster gezelschap in de Burgerzaal. Enorm groot was de belangstelling van het publiek, vooral op den N.Z. Voorburg wal, bij den achteringang van het paleis, voor de aanrijdende auto's die de gasten voorreden, door H. M. uitgenoodigd voor het gala-diner, gegeven ter eere van het bezoek van den Koning der Belgen. Tal van hoogwaardigheidsbekleders in den lande uit civiele en militaire kringen, ministers, gezanten, zaakgelastigden, bijna het voltallige corps diplomatique met den deken van het corps, den Zwitserschen ge zant, den heer Arthur de Pury, waren in gala-uniform verschenen. Eveneens het gevolg van de beide Ma jesteiten. Het college van burgemeester en wet houders van Amsterdam met dr. W. de Vlugt aan het hoofd en de gemeentesecre taris, mr. S. L. van Lier behoorden ook tot de genoodigden. Voor den aanvang van den maaltijd heb ben Koningin en Koning zich met menig een van het illustere gezelschap onderhou den. Toen omstreeks acht uur de gasten zich in de helverlichte Burgerzaal vereenigden, bood het geheel een schitterenden aanblik. H. M. de Koningin bad plaats genomer aar. het hoofd van de tafel, die, versierr met roode begonia's uit Aalsmeer in het bekende vergulde vaatwerk van ons Ko ningshuis, uitstekend paste in het feeërie ke geheel. Ter rechterzijde van H. M. was de ze tel van den Koning der Belgen, ter linker zijde die van Prins Bernhard; Jrinses Ju liana had plaats genomen aan de rechter zijde van den Hoogen Gast uit België en aan Haar rechterzijde was gezeten de mi nister van Buitenlandsche Zaken en mi nister-president van België, Zijne Excellen tie P. H. Spaak. Tijdens het uitgebreide diner onderhield H M. zich herhaaldelijk met Koning Leo pold. Op de menukaart, versierd met het ver gulde Nederlandsche wapen, las men de volgende gerechten: Huitres de Zélande. Consommé Mireille. Truite Saumonée k la Daumont. Selle de chevreuil Bisontine. Suprèmes de poulards a la Royale Céleri Bordelaise. Glace Madeleine. Mousse au Camembert. Fruits. Gedurende den maaltijd verzorgde een strijkje zachte, welluidende muziek. Nadat eenige gangen waren gepasseerd sprak H. M. de Koningin, Haar Hoogen Gast hartelijk toe, waarop Koning Leo pold met niet minder warmte antwoordde, welke redevoeringen elders zijn vermeld. Na deze begroetingswoorden bracht de muziek de volksliederen ten gehoore. Toen de tafel werd opgeheven bleven dt gasten nog geruimen tijd bijeen, om in het Paleis de taptoe op den Dam aan te hooren en de dichte menigte gade te slaan, die dit huldebetoon op, en in den omtrek van ons historische plein, gade sloeg. DE TAPTOE OP DEN DAM Duizenden trotseerden regen en kou, maar de goede stemming ontbrak Een koude ijzige wind waaide gisteravond over de hoofdstad en een druilerige regen viel uit een donker wolkendek neer. Op dr.izen echt Hollandschen winteravond stonden op den Dam voor het paleis, waar uit ontelbare lichten straalden, duizenden menschen. Zij hadden koude en regen ge trotseerd en luisterden in aandachtige stil te naar de heldere, schallende toonen der muziek, welke vyf militaire muziekcorpsen die hier onder het flikkerende licht van honderd fakkels waren samengekomen, speelden voor Koning Leopold en de andere hooge Belgische gasten van onze Konink lijke familie, die zoojuist aan een galamaal tijd hadden gezeten in de beroemde burger zaal van het statige massieve paleis. De torenklok van het paleis sloeg tien zware slagen, toen kapt. dr. C. L. Walter Boer de dirigentenstok in uitgestrekte arm hoog voor zich hield. En een seconde later klonken en plechtige toonen van de Bra bangonne over het plein, dat tjokvol stond. Men nam de hoeden af en luisterde eer biedig. En achter de ramen van het paleis ter hoogte van het balcon stond Koning Leopold, stonden ook de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard met de andere gasten. Men kon ze heel flauw onderschei den. Ook zij luisterde naar het Belgische volkslied, dat vier infanteriemuziekcorpsen ten gehoore brachten. De ramen kwamen op een kiertje open te staan maar daarbij bleef het. Naar buiten kwamen de vorste lijke personen niet. Dat was voor de tien duizenden achter de afzettingen een groote teleurstelling, maar iedereeen begreep, dat het bij deze weersomstandigheden niet anders mogelijk was. Op den achtergrond tegenover het paleis kwam de zoo smaak volle versiering van den Vijgendam tegen de donkere luchten prachtig tot haar recht. De taptoe, verzorgd door de Koninklijke militaire kapel, de kapel van de Konink lijke marine en de muziekcorpsen van het eerste, vijfde en zesde regiment infanterie, waar nog bij kwamen twintig tamboers en pijpers, twaalf tamboers met diepe trom men, twaalf klaroenblazers en veertien trompetters, bestond voor een groot ge deelte uit pittige marschen en enkele meer plechtige liederen, als b.v. het klassieke „Wilt heden nu treden". Werd zij geopend met de Brabangonne, ook aan het slot van de taptoe klonk het Belgische volkslied, gevolgd door het Wil helmus. Het duizendkoppige publiek, dat by den aanvang van de taptoe had ge hoopt Koning Leopold al was het maar voor een moment op het balcon te zzien verschijnen, welke hoop echter niet in ver vulling was gegaan, bleef aan het einde van de taptoe hartelijk en langdurig jui chen. Men riep zelfs luidkeels „Wij willen koning Leopold zien"; maar ook deze ener gieke pogingen hadden geen succes. Een ordonnans-officier verzocht kapt Walther Boer in het paleis te komen, waarmede ook de laatste hoop verdween. Tegen elven, toen de muziekcorpsen inrukten, en de af zettingen werden opgeheven, verspreidde zich de menigte en zocht men zoo spoedig mogelijk warmere plaatsen op. Vandaar dat de binnenstad reeds kort na de taptoe zoo goed als uitgestorven was en zich byna geen menschen iangs de verlichte grachten bewogen. Zoo was den avond in sterk con trast met den middag, die ook voor de avonduren zoo veel beloofde. Koning Leopold ontving in den loop van den middag verscheidene hoofden van mis sies. Na de taptoe trokken de vorstelijke per sonen zich in hun appartementen terug. De leden van het diplomatique corps ver trokken deels per auto deels per trein naar den Haag. PLECHTIGE HOOGMIS VOOR HET BELGISCHE KONINGSHUIS. Vanmorgen om negen uur is in de hoofdkerk van Amsterdam, de St. Nico- laaskerk aan de Prins Hendrikkade een plechtige Hoogmis gecelebreerd voor het welzijn van het Belgische koningshuis. Het H. Offer werd opgedragen door pas toor P. J. Aarts, met assistentie van de ka pelaans Leesberg en Borsboom. In het ruime kerkgebouw, dat geheel was gevuld met geloovigen, waren o.m. aanwezig luitenant-generaal Tilkens, gene raal des koning, baron Ruzette, eerste se cretaris van de Belgische Legatie namens den gezant baron Herry, de secretaris Re- mi Baert en luitenant-kolonel P. J. Die- penrijkx. militair attaché, de Belgische Consul te Amsterdam, J. van Haute, allen met hunne dames. Voorts woonden de hoogdienst bij de ka tholieke gemeenteraadsleden van Amster dam, het bestuur van de propagandaclub en de heer Hollenkamp als vertegenwoor diger van „Katholiek Amsterdam". Het parochiale zangkoor voerde onder leiding van den directeur, den heer J. Ristjouw de missa festiva van Philips Loots uit. Na de plechtigheid speelde de organist, de heer J. Out, op het orgel de Braban gonne. Bij het verlaten van de kerk zegde de generaal des konings namens Zijne Maje steit zeer hartelijk dank voor de treffen de, welverzorgde plechtigheid. Dagbladpers verwelkomt koning Leopold. De Vereeniging van uitgevers van dag bladen „De Nederlandsche Dagbladpers" heeft een telegram gezonden van den vol genden inhoud: Aan Zijne Majesteit den Koning der Belgen. Ter gelegenheid van het bezoek van Uwe Majesteit aan Nederland brengt de Ver eeniging van uitgevers van dagbladen „De Nederlandsche Dagbladpers" Uwe Majes teit haar eerbiedigen groet en verzoekt zij Uwe Majesteit wel de verzekering van haar gevoelens van hoogachting en respect te willen aanvaarden, zoomede van haar ge voelens van vriendschap en sympathie voor het Belgische volk. (w.g.) J. W. Henny, voorzitter. W. G. J. Veenhoven, secr. Telegram van Haagschen Journalistenkring Hét bestuur van de Haagsche Journalis- tenvereeniging heeft aan Koning Leopold bij zijn bezoek te Amsterdam een telegra fische welkomstgroet gezonden. Telegram van Provinciale Staten. Aangezien het bezoek van Z.M. den Ko ning der Belgen aan dit gewest samenvalt met de zitting van Provinciale Staten van Zuid-Holland, hebben de Staten besloten, op voorstel van hun voorzitter, jhr. mr. dr. H A. van Karnebeek, morgen een telegram aan den Koning te zenden van den volgen den inhoud: „De Staten van Zuid-Holland in zitting bijeen heeten Uwe Majesteit bij haar komst in dit gewest hartelijk welkom en bieden haar de betuiging van hun eerbied en sympathie". Belgische en Nederlandsche vakvereenigingen wisselen telegrammen. Onafhankelijk van elkaar en ongeveer op hetzelfde uur hebben de voorzitters van het Algemeen Christelijk Vakverbond te Brussel en van het R. K. Werkliedenver bond te Utrecht telegrammen gewisseld. Het telegram uit Brussel luidde: „Op het oogenblik, dat de Koning der Belgen bezoek brengt aan Nederlandsche /olk en Koningin, houd ik er aan gevoe- ens van ware sympathie uit te drukken alsmede imrtelijke wenschen. heerlijke toe komst vooi R. K. Werkliedenverbond. Wenschen van harte dat dit vriendschaps- randen tusschen onze beide landen nauwer moge toehalen en meer voorspoed verze keren met waarborg behoud hunner vrij heden. onbetwistbare rechten der mensche- li;ke persoonlijkhieid eerbiedigend". Het telegram van het R. K. Werklieden verbond was als volgt gesteld* „Heden betreedt uw Koning ons land. Wij begroeten hem met vreugde en hoogachting cn spreken den wensch uit, dat de verhou dingen ..usschen onze landen mogen zijn als die tusschen onze Verbonden: oprecht, vriendschappelijk, vruchtbaar. Leve Koning Leopold". LUCHTVAART DE POSTVLUCHTEN OP INDIë. Hedenmorgen om 7.05 uur is het K.L.M. vliegtuig „Nandoe" met gezagvoerder Steinbeck, van Schiphol naar Indië ver trokken. De „Reiger" is vanmorgen van het vlieg veld Tjililitan naar Nederland vertrokken. Naar wij vernemen is het K.L.M. vlieg tuig de „Gier" dat op 8 November j.l. bij den start te Bangkok beschadigd werd vanmorgen, na van een nieuwe motor voorzien te zijn, uit Bangkok naar Jodphur vertrokken. De MIDZA geeft de aanstaande weck 1000 tot 200Q GULDEN aan PRIJZEN Koopt dus in Midza-zaken, zendt Uw bons in en profiteert ook van de geweldige Midza-prijzen lawine PRIJZEN GULDENS-BONS le prijs f.20. Mevr. L. G., Oegstg., Dulvenvoordestr. 2a 2e prijs f. 15. Mevr. C. K., Leiden Kooilaan 2a 3e en 4e prijs f. 12.50 De Heer W. A. P., Juffermansstr., 54, Oegstg. Mevr. W. Chr. K., H. de Vriesstraat 8, Leidt i 5e tot en met 8e prijs f. 10. Mej. S. v. d. P., Poeldijk D 196, Rijpwetering Mevr. P. W. H., Kerkstraat 44a, Noordw. hout. Mevr. W. B., Nieuwe Rijn 51, Leiden Mej. A. L„ Grevenstraat 14, Leiden 9e tot en met 20e prijs Mej. R. G., Groenhovenstraat 8, Leiden f. 7.50 Mevr. H. G. H., Spieghelstraat 8, Leiden f. 7.50 Mej. J. M. S., Kooihof 5, Leidenf. 7.50 Mevr. J. de la R„ Drif'straat 52, Leiden f.7.50 Mevr. J. H„ 49 Oude Weteringf.7.50 Mevr. C. G. S. F. de B„ Rapenburg 38 f. 7.50 Mevr. F. A. K., Hoogewoerd 39, Leiden f. 7.50 Mevr. H. N. B., Alexanderstraat 16, Leiden f. 7.50 Mej. L. v. R, de Sitterlaan 28, Leiden f.7.50 Mevr. J. A. M., Hoofdstr. 213, Sassenheim f. 7.50 Mc." J. B., Zo srw. Sii gel 81, Leiden f.7.50 Mevr. R„ Breestraat 175, Leiden f.7.50 21e tot en met 45e prijs Mej. J. M., v. Beverninckstr. 5, Warmond f.5. Mej. Gr. B., Valkenb.weg 155, Valkenburg f.5.— Mej. J. G„ Oude Rijn 94, Leiden f.5. Mevr. G. C. H„ Kraalerstraat 36a, Leiden f. 5.— Mevr. L. M. r„ Zeemanlaan 14a, Leiden f. 5. Mej. A. Z„ Plantsoen 25, Leiden f. 5. Mej. J. J. W., Hoofdstraat 97, Leiderdorp f. 5.— Mevr. J. P„ Bruggestr. 16, Alphen f. 5.— Mevr. F. H., N. Beestenmarkt 34, L' iden f. 5.— Mej. A. T., Nieuwe Rijn 74, Leiden f. 5.— Mej. V., Kamerl. Onneslaan 16, Leiden f. 5. Mevr. A. F., Levendaal 26, Leiden f.5.— Mevr. J. S., Kortenaerstraat 53, Leiden f. 5.— Mevr. H. B., K. Galgewater 10a, Leiden f. 5.— Mevr. A. v. B„ de Sitterlaan 19, Leiden f. 5. Mej. A. de J., Zoeterw. Singel 25, Leiden f.5. Mevr. N. G., 's-Gravend. weg 17, Noordw.h. f. 5. Mej. J. N. M. S., Hoogewoerd 56, Lelden f. 5. Mevr. J. v. G., Breestraat 145, Leiden f. 5. Mevr. D. K„ Hendrikstraat 2, Leiden f. 5.— Mej. v. T., Heerensingel 14, Leiden f. 5.— Mevr. A. B. v. K., Wald. Pyrmontstr. 9 f. 5. Mevr. T. L., Transvaalhof 17, Leiden f. 5.— Mevr. J. S., Lammenschansweg 40, Leiden f. 5. Mevr. L., Witte Singel 30, Leidenf.5. 46e tot en met 63e prijs Mevr. M. v. P., Groenesteeg 84, Leiden f. 2.50 Mevr. S. v. Z., Stationsweg 21, Leiden f. 2.50 De Heer P. W. v. D., Grevenstr. 9a, Leiden f. 2.50 Mevr. J. de M., Kanaalstr. 28, Rijnsburg f. 2.50 Mevr. C. Z., B 414, Roelofarendsveen f. 2.50 Mej. E. C. L., Hoogewoerd 95, Leiden f.2.50 Mej. Z. S., Hooigracht 40, Leidenf. 2.50 Mej. Z., Molenstraat 1, Leiden f. 2.50 Mevr. H., Fr. v. Mierisstraat 2, Leiden f. 2.50 Mevr. S. B., L. Rijndijk 94, Leiden f. 2.50 Mej. S. v. d. N., Voorweg 106, Woubrugge f. 2.50 Mej. H. v. K., Langstraat 115, Wassenaar f. 2.50 Mevr. G. B., Zuidsingel 2, Leidenf. 2.50 Mej. T., de Kempenaerstr. 34, Oegstgeest f. 2.50 Mej. M. C., Decimastraat 3, Leidenf. 2.50 Mevr. T. O., Maredijk 51, Leiden f. 2.50 Mevr. B., Thorbeckestraat 15, Leidenf. 2.50 Mej. A. de K., Zoeterw. Singel 32, Leiden f. 2.50 PRIJZEN 50 CENTS-BONS le prijs f.7.50 Mej. A. G., Koningstraat 56, Leiderdorp. 2e prijs f. 5. Mej. B. O., Leiden Maredijk 51 3e prijs f. 5. Mevr. W. H., Leiden Rljnsburgerweg 51 4e tot-en met 11e prijs Mej. B. Z„ Buljs Ballotstraat 25, Lelden f. 2.50 Mevr. J. G., Oude Rijn 94, Leidenf. 2.50 Mevr. B., Heerenstraat 4, Leiden f. 2.50 Mevr. B. v. N. B., H. de Vriesstr. 27, Leiden f. 2.50 Mevr. A. J. v. L., Haarl.straat 239, Leiden f. 2.50 Mej. A. J. V., Haarl.straat 229, Leiden f. 2.50 Mej. J. M. M. S„ Hoogewoerd 58, Leiden f. 2.50 Mevr. S. v. Z., Stationsweg 21, Leiden f. 2.50 12e tot en met 19e prijs Mej. v. B., Haarlemmerstraat 222, Leiden f. 1. Mej. J. S„ Haarlemmerstraat 138, Leiden f. 1. Mej. S. v. P., Groenesteeg 84, Leiden f. 1. Mej. Wed. Th. K., Haarl.str. 295b, Leiden f.1.— Mej. J. H. H„ Mariënpoelstraat 25, Leiden f.1. Mevr. B., Oude Singel 242, Lelden f. 1. Mevr. J. T., 2e Looierstraat 94, Leiden f. 1. Mevr. Z., Roogl. Kerkgracht 9, Leiden f. 1. PRIJZEN 25 CENTS-BONS le prijs f. 5. Mevr. L. S„ Leiden Haarlemmerstr. 145a 2e prij's f. 3.50 Mej. C. v. d. P., Leiden Decimastr. 24 3e tot en met 12e prijs Mej. R. V., Haarlemmerstraat 153, Leiden Mevr. A. C., Oude Rijn 30, Lelden Mevr. H. W. H.—O., Maredijk 51, Lelden Mevr. B., Heerenstraat 4, Leiden Mej. E. A., N. Mare 25, Leiden Mevr. P. S. L., Haarl.straat 221, Leiden Mevr. S. K., Pelikaanstraat 22, Leiden Mej. A. v. d. H., Rijndijk 264, Voorschoten Mevr. A. J. V., Haarl.straat 229, Leiden Mej. M. J. v. L„ Haarl.straat 239, Leiden f. 2.50 f. 2.50 f. 2.50 f. 2.50 f. 2.50 f2.50 f. 2.50 f. 2.50 f. 2.50 f. 2.50 13e tot en met 23e prijs MevT. S. v. Z., Stationsweg 21, Leiden f. 1. Mevr. P. J. M., Galgewater 9, Leiden f. 1. Mevr. J. P. v. B., HaarLstraat 222a, Leiden f. 1. Mevr. L. v. d. L., P.K. Koorsteeg 7a, Leiden f. 1.— Mej. R. B., Oude Singel 174—182, Leiden f.1.— Mevr. N. L., Cobetstraat 59, Leidenf. 1. Mevr. L„ Munnikenstraat 62, Leiden f. 1. Mevr. A. G. A., Lombokstraat 22, Leiden f. 1. Mevr. Z., Hoogl. Kerkgracht 9, Leiden f. 1. Mej. H. A. A., Wasstraat 36, Leidenf.1.— Mevr. J. L. v. A., Heerensingel 40, Leiden f.L De eersivolgende Midza-buslichting is Donderdagavond 7 uur - Vrijdag worden de prijzen bekend gemaakt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7