Het probleem der Joodsche vluchtelingen Engeland kan niet alles doen Openstelling van een deel der koloniën OMZETBELASTING BUITENLAND Belangrijke ver koeling DINSDAG 22 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 MOEILIJKHEDEN? HOOGSTRATEN's Boekhoudbureau Plantsoen 29 - Tel. 1754 - Leiden 27U3 lrEN VERKLARING VAN CHAMBERLAIN Ook voormalige Duitsche kolonies aangewezen. Chamberlain heeft gisteren in het Lager huis een verklaring afgelegd over het in ternationale streven naar vergemakkelij king van de vestiging van emigranten uit Duitschland in het Vereenigo Koninkrijk er in het koloniale rijk. Het aantal, dat in het Vereenigd Konink rijk kan worden toegelaten, aldus Chamber lain, is beperkt door de capaciteit der vrij willige organisaties, die seder1 1933 onge veer 11000 mannen, vrouwen en kinderen in staat hebben gesteld in Groot-Brittan- r,ië te komen. Wat de koloniën betreft, er moet aan herinnerd worden, dat, ofschoon zij een uitgestrekt terrein beslaan, het niet noodzaKelijkerwijze mogelijk is onmiddel lijk een groot aantal vluchtelingen op te nemen. De gouverneur van Tanganyika heeft ver klaard, dat een missie van vluchtelingen organisaties welkom zal zijn voor een on derzoek naar de gebieden, die men voor de vestiging voorstelt. Hel onderzoek, dat is ingesteld bij de gouverneurs van Noord- Bhoaesia en Nyasaland betreffende de mo gelijkheid van vestiging op kleine schaal, heeft uitgewezen, dat die mogelijk zou zijn. Wat Britsch Gi^ayana betreft, verklaar de Chambenain, dat de regeering voor stelde vrij willigt organisaties uit te noo dden eigen vertegenwoordigers uit te zen den, om daar een onderhoek in te stellen. Wanneer de resultaten van dit onderzoek gunstig zuilen zijn, overweegt de regeering groote gebieden in pacht te geven op edel moedige ctrmities en onder voorwaarden, die later zullen woraen geregeld. Het is in dit stadium niet mogelijk nauw keurige cijfers te geven omtrent het totaal van het gebied, dat beschikbuai zou kun nen worden gemaaki., doch dil totaal zou zeker niet minder zijn dan 10.000 vierkante mijlen en mogelijk zelfs meer. Wat Palestina betreft, aldus verklaarde Chamberlain verder, wordt algemeen er kend, dat dit klehie land in geen geval een oplossing kan bieden voor Het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen Het heeft ech ter zijn bijdrage geleverd Niet minder dan 40 pet. der Joodsche immigiranten in Pa lestina gedurende d laatste twaalf maan den kwam uit Duitschlafnd. Ten slotte zeide Cham bemin, dat de re geering hoopt, dat de andere landen, die op de conferentie van Evian vertegenwoordigd waren, ook al het mogelijke ei toe zullen bijdragen om emigratie uit Duitschland en ■uit de landen, waar de vluchtelingen een eerste asyl hebben gevonden te vergemak kelijken. ,,Ik moet er echter den nadruk op leggen, dat, hoe groot ons verlangen en dat van andere landen ook moge zijn om bijstand te verleenen in de/.en ernstigen toestand, de vestigingsmogelijkheden strikt btperkt zijn". KINDEREN ZULLEN WORDEN TOEGELATEN. Verklaringen van Hoare. De Britsche minister van binnenlandsche zaken sir Samuel Hoare heeft in het Lager huis verklaard: „Hoewel wij volmaakt bereid zijn ons volledig aandeel te nemen bij iedere po ging dit vraagstuk op te lossen of te leni gen, moeter wij categorisch verklaren, dat het een vraagstuk L>r dat allen 32 landen aangaat, die thans lid zijn van de interna tionale conferentie van Evian". In antwoord op een vraag zeide Hoare: Het is niet mijn voornemen een grens te sielien aan het aantal, dat ik zal toelaten. Ik ben tegen het vaststellen van zooiets als quota. Wat de transmigranten betreft, wij moe ten voor dezen tijdelijk onderdak verschaf fen in het begrip, dat zij in de toekomst naar elders zullen gaan voor een duurzaam verblijf. Zeer zeker zouden wij een groot aantal dergelijke vluchtelingen tijdelijk kunnen opnemen gedurende hun opleidings- tijd, bijv. vestiging in het koloniale rijk. Wat niet-arische kinderen betreft, deze kinderen zouden wij in grnote aantallen kunnen toelaten, mits verantwoordelijke organisaties en particulieren voor hen zor gen. Wij gelooven onderdak te kunnen vin den voor groote aantallen dezer zonder dat wij onze eigen bevolking eenigen hinder veroorzaker. Hoare voegde hier aan toe, dat de N e- derlandsche minister-president Colijn tereid was een tijdelijk toevlucht te ver leenen aan kinderen en transmigranten, mits er hoop was, dat wij hen in dit land zullen ontvangen. Ik kan vanavond minister-president Co- lijn de verzekering geven, dat wij den kin deren. die krachtens dit plan hier komen, geen hindernissen in den weg zullen leg gen. (Applaus). DE VEREENIGDE STATEN EN DE TOTALITAIRE LANDEN. Averechtsche propaganda. De wijze, waarop het Italiaansche dag blad „Tribuna" president Roosevelt heeft aangevallen en critiek heeft geleverd op de houding der Vereenigde Staten ten aan zien van het vraagstuk der Joodsche vluch telingen, heeft ontstemming verwekt in Amerikaansche politieke kringen. Men merkt te Washington op, dat er een waar eenheidsfront bestaat tusschen de dagbla- cen van Duitschland, Italië en Japan, maar J.at hun artikelen het tegendeel bereiken van hetgeen blijkbaar gewenscht wordt, aangezien het Amerikaansche publiek daar door nog meer wordt opgewekt bij zijn re geering aan te dringen op deelneming aan alle door de democratieën ondernomen po gingen tot hulpverleening aan de vervolg den. In dezelfde kringen grijpt men de gele genheid aan, om het voornemen te verster ken, gezamenlijk en resoluut het Ameri kaansche continent te beschermen tegen eiken aanslag op zijn territoriale, commer- lieele en ideologische onschendbaarheid van de zijde der totalitaire staten. Ook de politieke tegenstanders van pre sident Roosevelt zien de noodzakelijkheid ir. om deze politiek te volgen. De aanwezig- eid van Ladon, de vroegere tegencandi- caat van Roosevelt bij de presidentsver kiezingen, in de Amerikaansche delegatie voor de conferentie van Lima is een betoo ging voor de Amerikaansche eenheid, welke, naar men in politieke kringen hoopt, cp de conferentie van Lima zai uitgroeien tot een soort nationale eenheid van het geheele Amerikaansche continent. ImmigTatiemogelijkheden op de Maagdeneilanden? De wetgevende vergadering van de Maagdeneilanden, de eilandengroep in West-Indië, welke toebehoort aan de Ver eenigde Staten, heeft een resolutie aange nomen, waarin de eilanden worden aan geboden als veilige wijkplaats voor vluch telingen. Afschriften der resolutie zijn gezonden aan president Roosevelt en de Amerikaan- iche straatssecretarissen van arbeid en binnenlaudsche zaken. (Deze eilandengroep heeft vroeger toe- cehoord aan Denemarken. De oppervlakte beslaat 342 vierk. K.M. De bevolking telt 26.000 zielen). ANTI-SEMIETISCHE MAATREGELEN IN TSJECHO SLOWAKIJE. Volgens de „Prazsky List" is de regee ring van Slowakije voornemens een aantal maatregelen te nemen ter bescherming van de binnenlandsche markt tegen de Joden. Joden zullen alleen nog maar aan loden mogen verknopen. Groote landerijen in Toen de Nationaa^-Socialistische regee ring in 1933 in Duitschland aan het bewind kwam, telde het derde rijk, met inbegrip van het Saargebied, 502.799 geloovige Joden; de meeste woonden in de provincie Fruisen, zegge 361.826 Joden- dan volgde Beieren met 41.939, Baden met 20.617 en Saxen met 20.584. In Berlijn alleen woon den er toen 160.564; in Frankfort a/d. Main 26.158, in Breslau 20.202 en in Hamburg Jo.885. In '34 zagen de Joden, dat onder deze regeering hun ras sterk bedreigd werd en geleidelijk verlieten zij het land om zich elders te vestigen. Van 1933 t/m 1938 ver- Beten 107.350 geloovige Joden het oude i'Uitsche rijk (op de teekening ziet men ie cyfers hiervan weergegeven in den lin- kerboven- en rechteronderhoek), 44.000 Joden hiervan immigreerden in Palestina en 63.350 in diverse andere landen. Toen Oostenrijk in 1938 bij Duitschland werd ingelijfd, gaf dit een vermeerdering van 170.C0Q aldaar wonende geloovige Joden, zoodat men tot een totaal kwam van SzO.000. Met de inlijving van net Sudeten- .and vermeerderde dit opnieuw met plm. 80.000 Joden, zoodat de Joodscne geloovige fetmeenschap ongeveer 600.000 zielen telt. Volgens de Naziwet van Neurenberg ech ter zouden er nog wel 200.000 meer in Luitschland aanwezig moeten zijn; ver moedelijk niet practizeerende Joden, die echter vanzelf sprekend geen Ariër zijn. Uit Berlijn emigreerden van 1933 tot '38 20 564 Joden, uit Weenen van 1933 tot '38 16.034 Joden. Joodsche handen, zullen stelselmatig wor den onteigend tegen een zekere vergoeding. Verder zaj het aan Joden verboden zijn werkzaam te zyn in de journalistiek, als arts of in de Slowaaksche wetenschappen. Alle Joodsche emmigranten zullen uitgewe zen worden. In de Slowaansche scholen zal een numerus clausui worden ingevoerd ti. in de klassen zullen de Joden geschei- uen zitten van de overige leerlingen. KARD. VAN ROET EN DE RASSEN-THEORIE. Instemming van kardinaal Verdier. Zijne Eminentie de. Kardinaal-Aartsbis schop van Parijs, heeft aan Zijn Eminentie Kardinaal van Roey, naar aanleiding van ciens jongste uiteenzettingen over bloed en rassen-theorie, waarvan wij de voor naamste gedeelten hebben medegedeeld, ten instemmend geschrijven gezonden, waarin o.n». het volgende wordt gezegd: Uwe meesterlijke stadie is de gezagvolle voortzetting van de leeringen en richtsnoe- len welke opvolgeniijk over dit zoo bran- cend vraagstuk werden gegeven door on zen grooten Paus, de Hooge Congregatie van het Heilig Officie en dooi de Congregaties van Seminaries en HoogeschoJen. Met volledige klaarheid wordt door u aangetoond hoeveel willekeurigs en ge vaarlijks die nieuwe theorieën van bloed en ras inhouden. De gebeurtenissen waar wij getuige van -jjn, die ons menschelijk gemoed zoo diep schokken, spreken ei luide genoeg voor, dat volken reeds aan die zonderlinge over tuiging gehoorzamen. Dicht bij ons in naam der rechten van het ras, worden dui zenden en duizenden menscnen opgejaagd a*s wilde dieren, ontroofd van hun bezit, t-chte paria's, die vergeefs in den schoot der beschaving beschutting en een bete broods zoeken. Ziedaar waar de rassentheorie fa taal heemeidt. En als onlangs een lompe euveldaad, die niet hoog genoeg is te laken, alle hartstochten van een geheel volk bui tenmate heeft geprikkeld, staat toch vast dat de gewelddaden vooral te wijten zijn aan de nieuwverbreide philosophie. Dat God ons voor deze theorieën behoe de dat Hij de toepassing ervan van ons verwijderd houde, dat onze christelijke be schaving de rassenleer, verwerpe en laat ons Lerwille der H. Kerk, die nieuwe dogma's verwerpen als zeer gevaarlijke leerstellin gen". („Msb.") Patriarch van Lissabon veroordeelt het rascisme. De patriarch, kardinaaj Manuel Cerejeira, Heeft in een voor leden van den Portugee- sthen clerus uitgesproken rpde het Duit sche rascisme en in het algemeen de totali taire staatsopvatting veroordeeld. De Ouderdomsgroepen der Duitsche Joden verhouden zich als volgt (Hierin is niet medegerekend Oostenrijk, Saargebied e.! Sudetenland) <nder de 6 jaar7.200 Kinderen van 614 20.200 Jongelieden van 1420 26.900 idem van 2025 12.900 Menschen in de kracht van hun leven 25- -50 130.900 Middelbare leeftijd 5060 55.700 Bejaarde lieden van 60 j. en ouder 96.200 In totaal dus 350.000 Öp de kaart zijn verder aangegeven de concentratiekampen alwaar volgens niet te controleeren gegevens 30.000 Joden zouden zijn ondergebracht. In Neaerland en België zijn reeds toe vluchtsoorden aangewezen alwaar vele vluchtelingen een onderdak kregen. In sommige der Duitschland omringende lan den is het percentage Joden op de kaart aangegeven in Oostenrijk bedroeg dit 3%. Bij de inlijving var. het Sudetenland bij Luitschland namen ongeveer 30.000 Joden aer aldaar wonende de wijk naar Tsjecho- Slowakije waar zij gedeeltelijk in kampen werden ondergebracht. Hoeveel Joden totaal de grenzen van Denemarken, Nederland, België, Frankrijk er Zwitserland zijn gepasseerd is nog on bekend. Verder geeft de kaart de grenzen weer van het nieuwe Duitschland. DUITSCHLAND DE KERKVERVOLGING IN HET DERDE RIJK. Confiscaties van scholen en vereenigings- gelden. De nationaal-socialistische autoriteiten hebben de vroegere Admot-abdij in Oos tenrijk veranderd in een opleidingsinsti tuut van de Duitsche jeugd. De oudste onderwijzer, die aan dit op leidingsinstituut is verbonden, is 32 jaar. Uit het district Stiermarken wordt ver der gemeld, dat zes katholieke parochieele scholen sedert September in staatsscholen zijn veranderd. Uit het Duitsche staatsblad blijkt voorts, dat de regeeringspresident van Düsseldorf het vermogen vaii de katholieke jongeman- nenvereenigingen van het aarstbisdom Keulen en van het diocees Aken in beslag genomen %eeft ten gunste van den Prui- sischen staat. De Gestapo heeft het te Düsseldorf ver schijnende katholieke tijdschrift „Die Wacht" verboden. FRANKRIJK DECRETEN STUITEN OP VERZET. Staking en bezetting der fabrieken. Zeshonderd werklieden van de fabriek van chemische producten Kuhlmann Wat- relos te Roubaix hebben gisterochtend de fabrieken bezet uit protest tegen de nieuwe werktijden overeenkomstig de decreten. In den middag zijn de stakers door de po litie verdreven. De spoorwegarbeiders hebben besloten een krachtige actie tegen de decreten op touw te zetten. De eerste betoogingen zul len op 26 November bij of in de stations worden gehouden. De bond van oud-jagers te voet en Al penjagers heeft een brief gezonden aan minister-president Daladier, waarin hij verklaart van ganscher harte bereid te zijn het offer te brengen, dat aan de oudstrij ders wordt gevraagd. Alleen verzoeken zij de voorgenomen maatregelen met voor zichtigheid toe te passen. Ook de arbeiders van de Hutchinson-fa- brieken zijn gisteren overgegaan tot bezet ting der fabrieken. De ontruiming der fabrieken is gister middag tegen drie uur zonder incidenten geschied. KONING CAROL HEEFT PARIJS VERLATEN. Gisteravond te 22 uur hebben koning Carol en prins Michael Parijs verlaten. Zij hebben zich thans naar Sigmaringen in Duitschland begeven, waar zij een bezoek brengen aan het hoofd van de familie Ho- henzollern, prins Friedrich. ENGELAND APOSTOLISCH DELEGAAT NAAR ENGELAND? De eerste vertegenwoordiger van den H. Stoel sinds de Hervorming. Volgens berichten uit Rome, die gister morgen te Londen zijn bevestigd, zou er tusschen den H. Stoel en de Britsche re geering een overeenkomst zijn gesloten, waarbij Mgr. William Godfrey, rector van het Engelsche College te Rome, benoemd werdt tot Apostolisch Delegaat in Enge land. Mgr. Godfrey zal alle diplomatieke voor rechten genieten, zonder dat hij in het di plomatieke corps bij het Engelsche hof wórdt opgenomen. Indien deze geruchten juist zijn, zou de Apostolische Delegaat de eerste vertegen woordiger van den Paus in Engeland sinds de Hervorming zijn. Cmtrent de te verwachten benoeming van Mgr. Godfrey vernam de Romeinsche correspondent van de „Tijd", dat dit be richt volgens bevoegde Vaticaansche krin gen minstens voorbarig genoemd moet worden. welingelichte Vatikaansche kringen verluidt, dat nog geen definitieve stappen ziji. ondernomen. Tenaanzien van de be- r;-'.ten in de pers dienaanga, ide verklaart m— in deze kringen, dat de Heilige Vader garrne een vertegenwoordiging te Londen zei zien. Tevens verluidde in deze kringen, dat de Apostolische Delegaat in de Vereenigde n van Amerika moeite zou doen om zijn functie omgezet te krijgen in die van nuntius. TSJECHO SLOWAKIJE DE GRENS MET DUITSCHLAND. Thans definitief vastgesteld. De grens tusschen Duitschland en Tsje- cho-Siowakije is thans definitief vastge steld. Volgens de eerste inlichtingen nopens de thans geteekende overeenkomst is de grens nu zóó afgebakend, dat nog weer bij na 60.000 Tsjechen aan Duitschland wor den toegewezen. Duitschland bezet de geheele streek van Chod met uitzondering van de stad Do- maznice, en Noord-Bohemen, dat eveneens een zuiver Tsjechische provincie is. Naar D.N.B. meldt is de overeenkomst inzake de vaststelling der grenzen tus schen het Duitsche rijk en de Tsjecho-Slo- waaksche republiek op 20 November te Berlijn, in het ministerie van buitenland- sche zaken, onderteekend. Tegelijkertijd werd een verdrag getee- kend inzake staatsburgerschap en optie en een verklaring over de bescherming der Tusschen Londen en Ber'l|n TERUGROEPING VAN DUITSCHEN GEZANT TE LONDEN? De „Matin" verneemt het volgende uit Londen: In welingelichte kringen geeft men te verstaan, dat wellicht de terugroe ping op komst is van den Duitschen ambas sadeur te Londen, dr. von Dirksen. Berlijn zou hiertoe overgaan als protest tegen de Engelsche reacties op de jongste anti-Jood- sche maatregelen. Officieel zou het heeten, dat de ambassa deur naar Berlijn geroepen wordt, om rap port uit te brengen. Ook verschillende Engelsche bladen voor zien, dat Hitier onverwijld zijn ambassa deur te Londen zou kunnen terugroepen, o.a. ook wegens het feit, dat Chamberlain de vroegere Duitsche kolonie Tanganyika heeft genoemd als een mogelijk gebied van vestiging voor de uitgeweken Duitsche Joden. Voorloopig geen Britsch-Duitsche besprekingen Chamberlain heeft in het Lagerhuis ont kennend geantwoord op de vraag, of de te München getroffen regelingen voor een voortzetting der Engelsch-Duitsche bespre kingen met het ook op een bevordering van de politiek van kalmeering er op eenigerlei wijze van afhankelijk waren, dat Groot- Brittannië zijn herbewapeningsprogram niet zou uitbreiden of bespoedigen en of er eenigerlei Engelsch-Duitsche ontmoeting in de naaste toekomst onder oogen werd ge zien. Een rede van oud-minister Eden In een rede te Leicester heeft de vroegere minister van buitenlandsche zaken, Eden, gezegd, dat in de huidige omstandigheden iedere poging om met Duitschland onder handelingen aan te knoopen niet alleen zou uitloopen op een misluking, doch zelfs op een vernedering. De gebeurtenissen van de afgeloopen veertien dagen hebben de waarschuwing versterkt dat, terwijl het juist was te verlangen naar een verbetering van de betrekkingen met andere mogend heden, het niet alleen voorzichtig, doch zelfs noodzakelijk was goed te letten op de omstandigheden, waaronder de besprekin gen werden gevoerd. De vorm van de buitenlandsche regeering hetzij fascist of communist, doet er niet toe wei echter het gedrag van deze regeering. Dit gedrag is van vitaal belang voor het succes van internationale besprekingen. Deze moeten gegrondvest zijn op het vertrouwen in eikaars goeden wil en dit vertrouwen kan niet bestaan, wanneer één der partijen zich er openlijk op beroemt de overeenkomsten met andere mogendheden te hebben geschonden. Een dergelyk vartrouwen kan evenmin bestaan, wanneer van de partijen door de behandeling van een deel van zijn bevol king blijk geeft alle vooruitgang en bescha ving te verachten. Het is niet denkbaar, dat Engeland ook maar zou overwegen een bespreking te openen over het overdragen van een in- landsche bevolking, zonder rekening te houden met de verhouding, waaronder de ze bevolking zou komen te leven. Conces sies, welke in sommige gevallen mogelijk zouden zijn geweest, kunnen onder andere omstandigheden geheel onmogelijk worden. Alle vooruitgang in internationale ver houdingen is afhankelijk van de trouw aan het gegeven woord. Op het oogenblik lijdt de wereld aan de gevolgen van verbroken geloften en de wereld moet zich thans wel bezinnen of zij voort wil gaan op een der gelijke handelwijze niet te letten, ofweü dat zij duidelijk wil maken, dat een dergelijk optreden niet zal worden beloond. wederzij dsche volksgroepen. Op 21 November is een zitting gehouden der internationale commissie, welke is in gesteld op grond van de op 29 September te Muenchen gesloten overeenkomst. In de zitting werd aan de internationale com missie kennis gegeven van de overeen komst tusschen de Duitsche en de Tsjecho- Slowaaksche regeering inzake de vaststel ling van de definitieve grens, welke de commissie bekrachtigde in den zin van pa ragraaf zes der overeenkomst van Muen chen. Op 24 November geschiedt de tenuit voerlegging van de op grond der protocol len te verrichten ontruiming en bezetting. Zaterdag 19 November was reeds in het ministerie van buitenlandsche zaken een overeenkomst geteekend" tusschen Duitsch land en Tsjecho-Slowakije over een op Tsjecho-Slowaaksch staatsgebied aan te leggen autoweg als verbinding tusschen Silezië en de Oostmark en een overeen komst inzake den aanleg van een verbin dingskanaal tusschen Donau en Oder. Voorts is de kwestie van het vliegen bo ven Tsjecho-Slowaaksch gebied geregeld. PALESTINA ONDER CONTROLE DER BRITTEN. Bersheba weer bezet. De Britsche troepen hebben gistermorgen Bersheba weer bezet. Nu hiermede ook de Zuidelijkste stad van Palestina bezet is, kunnen de troepen zich er op beroepen practisch geheel Pa lestina onder controle te hebben. Geleide lijk voltooien zij het plan tot vestiging van garnizoenen in alle sleutelcentra. Het me thodische onderzoek der Arabische dorpen naar vuurwapens en terroristen gaat voort en heeft tot resultaat een langzame, doch zekere pacificatie der landelijke gebieden

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6