STADS NIEUWS Laatste berichten MARKTBERICHTEN DINSDAG 22 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 CORN. A. BONTEN, t In den ouderdom van ruim 75 jaren is te Weert overleden de heer Corn. A. Bonten, die tot omstreeks 1924 gedurende vele ja ren organist was van de Hartebrugskerk, alhier. De heer Bonten was een musicus, die zijn vak verstond en het liefhad, liefhad met geheel zijn hart. Geen moeiten waren hem te groot om voor een goede muziekuitvoe ring te zorgen en als hij bij kerkelijke plechtigheden het machtige orgel in de Pa terskerk bespeelde kon hij zich zoo intens uitleven, dat hij als het ware geheel op ging in zijn muziek. In 1924 ging Corn. Bonten heen. Hij ves tigde zich in Nijmegen, maar zijn hart bleef leven voor de muziek en niet lang daarna werd hij benoemd tot organist der paters kerk te Franeker. Bij het klimmen der jaren hij werd op 1 Februari 1863 gebo ren ging hij terug naar Nijmegen om van een welverdiende rust te genieten, maar nog liet men hem niet los. Wij her inneren ons hoe hij op magistrale wijze het orgel op Brakkenstein inwijdde en hoe hij zelfs op zijn hoogen le'eftijd nog geslaagde concerten gaf. Velen hier ter stede en in de omgeving zijn leerlingen van dezen bekwamen mu sicus geweest. Velen hebben aan hem hun muzikale opleiding te danken en velen hebben ook in zangvereenigingen van hem leiding ontvangen. Zoo was hij o.m. jarenlang de energieke directeur, de ziel en stoere werker van de R.K. Gemengde Zangvereeniging „Arti et Religioni", waarmede hij vele triomphen oogstte" Wij herinneren ons o.m. 'n schitterend ge slaagde, jubileum-uitvoering van Haydn's „Jahreszeiten", ter gelegenheid van het 12/4-jarig bestaan dezer vereeniging, waarvan de oprichter en eerste directeur van Arti, de heer H. W. Spendel een enthousiast verslag schreef in onze cou rant. Verder was hij o.m. directeur /an het Voorschotensch Mannenkoor, hij gaf les op het college der Paters Jesuieten te Kat wijk en deed zulks ook nog in Den Haag, waarheen het college verplaatst werd. In die jaren ijverde hij ook voor een goed jongenskoor in de parochiekerk en ook hier hebben vele jongeren van hem leiding ontvangen. Het laatste jaar woonde heer Bonten te Weert, alwaar hij Zaterdag na een'korte ongesteldheid overleed. De plechtige uitvaart en begrafenis heeft hedenmorgen, op den feestdag van St. Ce cilia, plaats gehad. R.K. STAATSPARTIJ. De afd. der R.K. Staatspartij vergadert a.s. Vrijdag 8.30 uur in den Burcht. De agenda vermeldt: Candidaatstelling Prov. Staten. Verkiezing bestuurslid. Causerie over de Leidsche gemeentepo litiek. De bedoeling is niet een groote rede over de gemeentepolitiek, maar een inlei ding, waarop gedachtenwisseling kan vol gen. Wij veronderstellen, dat er voor deze bij eenkomst wel belangstelling zal zijn. POLITIEKE SCHOOL. Naar wij vernemen is de opening van de Politieke School, welke aanvankelijk was vastgesteld op hedenavond in de R. K. H. B. S., uitgesteld. RECLASSEERING. Het is de laatste jaren gebruikelijk ge worden, dat door de R.K. Reclasseerings- vereeniging, afdeeling Leiden, speciale bij eenkomsten worden georganiseerd voor be stuursleden, correspondenten en toezicht- houd(st)ers, waarin door bevoegde spre kers een inleiding wordt gehouden over onderwerpen, met het werk der vereeni ging verband houdend. Een dergelijke samenkomst zal weer plaats hebben op Woensdag 23 Novemer a.s des avonds 8 uur in een der bovenzalen van „In den Vergulden Turk" waar Mr. B. V. A. Röling, privaat-docent in de Crimino logie, zal spreken over: „Misdaad-factoren buiten den misdadiger." Behalve voor degenen die een uitnoodi- ging ontvingen, zijn er nog enkele plaatsen beschikbaar voor hen, die in het werk der R.K. Reclasseeringsvereeniging belang stel len. De Wethouders van Onderwijs, van Fi nanciën en van Sociale Zaken zijn verhin derd morgen Tr-ekuur te houden. VER. TOT BEVORDERING VAN HARMO NISCHE LICHAAMSONTWIKKELING De afdeeling LeidenOegstgeest van bovengenoemde vereeniging hield gister avond in de groote Burchtzaal een propa- ganda-vavond, welke vrij groote belangstel ling had. Onder de genoodigden bevonden zich o.m. de burgemeester van Oegstgeest, de heer A. J. van Gerrevink, de garnizoens commandant der Leidsche Burgerwacht, overste Van Mens de hoofdinspecteur van politie, Wnd. commissaris, de heer Weyers, de inspecteur van het L.O. in de inspectie Leiden, de heer B. van Julsingha, de direc teur van den Markt- en Havendienst, de heer L. A. Mennes, de inspecteur van po litie, de hear K. W. Wijk, en de gemeen telijke inspecteur van het onderwijs, de heer H. A. Vriend. De voorzitter van het werkcomité Oegst geestLeiden, de heer dr. P. J. Gaillard, heette allen welkom, in het bijzonder over ste Buurman, die zich welwillend bereid verklaarde om aan de militairen, die de proef met goed gevolg hebben afgelegd, de diploma's uit te reiken; voorts hoofdin specteurs Weyers, die het zelfde wilde doen t.o.v. de politiemannen en tenslotte den secretaris van het hoofdbestuur, dr. S. Stürkop, die een propaganda-rede zou uit spreken. Na een korte opwekking om als lid toe te treden, gaf spr. het woord aan dr. S. Stürkop, die allereerst twee vragen stelde: zijn er niet voldoende sportvereenigingen in Nederland en wordt er niet voldoende sport beoefend in ons land? De eerste vraag beantwoordde spr. be vestigend, de tweede ontkennend. Volgens een door prof. Buytendijk ingisteid onder zoek beoefent slechts 4 der jeugd na het verlaten der school daadwerkelijk sport; de rest volstaat met er naar te kyken. Van deze 4%beoefent verreweg de meer derheid slechts één tak van sport, het- geeai niet bevorderlijk is voor een harmo nische lichaamsontwikkeling. Naar spre kers meening wordt in de sportwereld te veel gestreefd naar het bereiken van top prestaties. Een gezond lichaam is voor lederen maatschappelijken werker, onge acht zijn werkkring, even belangrijk als vakkennis. Sport is niet alleen goed voor de spieren, doch ook voor de vorming van het karakter en den geest. De stimulans, welke de H.L.O. aan de sportbeoefening tracht te geven, is gelegen in het feit, dat de leden streven naar een bepaald doel, zonder dat daarby het wedstrijdelement op den voorgrond treedt. Spr. behandelde vervolgens in groote trekken de sport m den loop der eeuwen, van de Olympische Spelen af tot den dag van heden, waarbij hij mét nadruk wees op het belang van veelzijdige sportbeoefening. Iedere spier groep ëischt haar eigen oefening. De H.L.O. is opgericht in navolging van het buitenland in Maart 1934 en werkt in innige samenwerking met alle groote sport bonden, het Nederlandsch Olympisch Co mité en de regeering. Zij trad het eerst naar buiten in December 1935; de eerste diploma's, ten getale van zestig, werden in Mei 1935 uitgereikt. De H.L.O. wil iederen Nederlander in de gelegenheid stellen de proeven af te leggen; daartoe zijn mo menteel 40 comité s over het geheele land verspreid, die de H.L.O.-gedachte activee- ren. Leiden neemt onder hen een zeer eer volle positie in, daar zij in enkele maan den tijds reeds 88 personen voor het di ploma opleidde. Zij draagt een strikt neu traal karakter en omvat alle bevolkings groepen. De proeven zijn zoodanig samen gesteld, dat iedere gezonde Nederlander ze kan afleggen, mits na behoorlijke trai ning. Door jaarlyksche herhaling der proe ven houdt men zich lichamelijk in conditie. Spr. besloot met een krachtige opwek king om zich in grooten getale voor de H.L.O.-proeven aan te melden en daardoor mede te werken aan het individueel licha melijk en geesieiijk welzijn en daarmede aan het levensgeluk van het Nederland sch e volk. Vervolgens was het woord aan den bur gemeester van Oegstgeest, den heer Van GerrevinK, die hel diploma en insigne met een vlot speech je uitreikte aan de Oegst- geester deelnemers, waarna overste Buur man en hoofdinspecteur Weyers hetzelfde deden t.a.v. de militaire en politioneele deelnemers. De heer Weyers bracht daarbij hulde aan inspecteur Van der Ham, die bij de politie het initiatief nam tot deze oplei ding en daarvan de bezielende kracht was. De heer Mennes reikte tenslotte de di ploma's uil aan een tweetal brugwachters en dr. Stürkop aan de overige deelnemers. De namen der gediplomeerden Juicttin als voigt: Politie. W. A. Couzy, K. Rempt, D. Slot, D. P. Hederik, J. Berger G. Hoeyen, C Verkerk, K. Klingeier, J. de Boer, W. van Es, J. Dys, E. Beems, P. Dijkstia, P. Huyskes, D. Verstraten, B. Els wijk, A. M. Oude Alink, S. Meerburg, J. v. d. Tuuk, L. Segaar, G. C. Klay. Militairen. L. J. M. Haerden, H. de Vriend, J. K. de Brabander, H. A. Gieske, K. Bakker, D. Breddels, T. Alphenaar, L. W esterhof. Oegstgeest. Mevr. Groenendijk, Barry Langnout, Corry Reintjes, Corry Vos, Rietje Vos, H. P. den Bouwmeester, H. W. Collee, J. van Droffelaar, C. Ekeris, P. J. Gaillard, 'H. Groenendijk, A. J. Knuttel, M. A. Scholte, Jac. J. Vos. Leiden. Dames: Mevr. L. Bouthoorn v. Leeuwen, M. Roosendaal, A. Snel, S. Haerden, J. M. Hol, P. ten Hoven, Joh. M. v. d. Kaay, Joh. Kuperus, Ger. v. d. Ouweelcn, Mies Planjer, Marg. Verboog, M. P. Vavier, J. A. Drabbe. Heeren: E. Binsbergen, J. v. d. Ham, H. Kühler, G. W. v. d. Lelie, J. Lips, G. van Bovene, L. Mul der, A. Slingeling, J. G. Impelmans, G. B. Rooyakkers. Tot besluit van den geslaagden avond werd de propaganda-film van den Kon. Ned. Zwembond vertoond, waarbij de heer Wesselo uit Bussum een toelichting gaf. OPLICHTER AANGEHOUDEN. Door de politie alhier is aangehouden de 21-jarige Th. J. V., die bij verschillende boekhandelaren hier ter stede studieboe ken „kocht", voorgevende arts te zijn. Da delijk daarna verkocht hij ze weer, voor gevende, dat hij ophield met studeeren. Zoo heeft hij voor f 200 buit gemaakt en natuurlijk werden de boeken ver onder de waarde verkocht. Een gedeelte ervan is in beslag genomen. Handelsregister K. v. K. Opheffing. 589. J. van Schie, Leiden, Raamsteeg 31. Vergunninghouder. Wijziging. 4129. N.V. Zilverfabriek „Voorschoten" voorheen J. M. van Kem pen Zonen, Kon. Ned. Fabriek van Gou den en Zilveren Werken. Voorschoten, Leidsche weg 219. Uittr. adj.: Mej. H. H. C. Slants, Voorschoten. Tooneel TWEEDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Golden Boy. Centraal Tooneel. Het is het recht van schrijvers, een be schrijving te geven van toestanden, zooals deze bestaan aan den zelfkant van de maat schappij. En als zij dat eerlijk doen is er voor menschen, die het leven kennen, geen reden om een kennisneming van die toe standen af te wijzen, mits de schildering niet al te cru is of al te zeer gericht op grove sensatie. Het spel van Clifford Odëts „Golden boy" voert ons binnen in de niet bepaald verheffende sfeer van de beroepsboksers met hun op geld azende managers, gok kende parasieten enz. Het speelt in Ame rika, waar de strijd om het geld wel op de ruwste en platste wijze pleegt te worden ge voerd. De Amerikaansche auteur schetst deze toestanden dan ook met het noodige rea lisme, doch niet zoodanig, dat wij omwil le van de schildering het stuk zouden moe ten afwijzen. Er is geen sprake van een zekere verheerlijking van dit ruwe milieu, integendeel. Wrang en schrijnend wordt weergegeven, hoe een begaafde jongen, die zich om zijn Joodsche afkomst, zijn schuw heid, zijn loenschen en om zijn uitzonder lijken naam van Bonaparte minderwaar dig gevoelt, probeert om met boksen waar hij innerlijk een afschuw van heeft, zich aanzien en respect te verschaffen. Hij slaat zijn vijanden in den ring, maar ver moordt zichzelf, zijn Hcoger-ik, zijn cultuur leven Dat is de tragiek van deze geschie denis; men streeft maar al te vaak naar succes en hoe meer men het meent te heb ben bereikt, des te verder blijkt datgene verwijdert te zijn, wat men eigenlijk zocht: het geluk. Papa Bonaparte zag het heel goed in, maar hij was onmachtig om zijn zoon te gen te houden. De typeerirtg van de steeds onder el kander kiftende en scheldende, maar niet temin sterk aan elkander gehechte Jood sche familie vormt een opgave apart, waar van de schrijver zich met talent gekweten heeft. De titelrol was in handen van Joan Rem- melts, die het met innerlijke spanningen geladen karakter van Joe Bonaparte met kracht uitbeeldde. Cees Laseur, die de re gie had, was papa Bonaparte en hy wist in de sobere weergave van zijn rol een ex pressie te leggen, welke met Rie Gilhuys, was eveneens het geval met Roe Gilhuys, die als Lorna Moon fraai genuanceerd spel te zien gaf. Cor Hermus en Jan v. Ees wa ren een paar doorgewinterde geld-jagers, terwijl de Joodsche gijn een vertegenwoor diger vond in Sam de Vries. Het was een merkwaardig spel. HUIZE „DRIEKONINGEN". Zelfs de uitgesproken Hollander, die eerst graag „de kat uit de boom kykt", kan zich langzamerhand overtuigen, dat de Inter naten tot opleiding van dienstboden, instel lingen van den laatsten tijd, werkelijk een stap vooruit zijn in de goede richting. Het dienstboden-vraagstuk, dat reeds zooveel gemoederen in beroering bracht, is hierdoor aan het begin van de oplos sing gekomen. Iedere drie maanden wordt een groep meisjes, die door vakkundige en tactvolle leiding liefde hebben opgevat voor dit speciale vrouwelijke werk, ge plaatst. Middels de i.usschenkomst van de Rijksarbeidsbemiddelaarsters wordt aan de meisjes, na haar opleiding in het Inter naat, in overleg met de Directrice van het Internaat, een voor haar geschikte volle dig gesalarieerde werkkring aangeboden. Tusschen de huisgezinnen, waar de meis jes geplaatst worden, en de leiding van het Internaat groeit een goed contact; de oud cursisten blijven eveneens in contact met het Internaat middels bijeenkomsten, die ongeveer eens in de drie maanden plaats vinden. Huize „Driekoningen" te Wassenaar, dat eerst in Mei van dit jaar van een leeg staand huis in een dergelijk nuttig Inter naat veranderde, zal in Januari weer open staan voor 50 nieuwe cursisten, die daar dan de derde cursus zullen meemaken. Een eerste groep van 50 meisjes verliet het In ternaat; ieder van hen kreeg dadelijk een goede betrekking. De tweede groep cur sisten is op het oogenblik nog volop bezig haar vorming zoo goed mogelijk te vol tooien. Zooals de directrice ons bij onze rondgang in het Internaat vertelde, Is de aanvraag tot deelname aan de cursussen nog steeds veel grooter geweest dan het maximum aantal (50), dat gelijktijdig een cursus kan volgen. „Ook bij de volgende cursus zal dit wel weer het geval zijn", vertelde ze verder, „de meisjes komen hier uit vrije wil, wat voor de leiding het werk zeer vergemakkelijkt. Zoo gauw ze hier eenige dagen zijn, voe len zij zich „thuis". Zonder uitzondering gaan zé óp in hun werk. Natuurlijk gaan ze met pleizier hun weekend naar huis, maar met evenveel pleizier komen ze na die twee dagen weer terug." Naast de theoretische en practische les sen in huishoudkunde, wasschen, koken, naaien enz. krijgen de cursisten volop gele genheid om in deze drie maanden in huis gezinnen het geleerde in practijk te bren gen. Verschillende dames, wonende in de omgeving van het Internaat, hebben zich beschikbaar gesteld om in de middaguren de cursisten te ontvangen en haar onder haar leiding de huishoudelijke bezigheden te laten uitoefenen. Dit gedeelte der vorming is zeer ge schikt om de meisjes te wennen aan de practijk van het werk in een huishouden. Want, al is op de eerste plaats noodig, dat zy de goede grondslagen van de huishou delijke vakken kennen, niet minder belang rijk is, dat zij weten hoe zij het geleerde moeten toepassen in de practijk van het dagelyksche leven en dus eenig overzicht moeten bezitten om daardoor haar werk te kunnen verdeelen over den beschikbaren tijd. En dit laatste kan alleen geleerd wor den door de practyk zelf. Was niet alles in dit leven onvolmaakt, dan zou men zeggen, deze opleiding is vol maakt in al z'n onderdeelen. Er heerscht een sfeer in Huize „Driekoningen" van re gelmaat en werklust. De cursisten zien er blij en leergierig uit, er is een prettige ka meraadschappelijke geest onderling. We danken de directrice na bezichtiging Van alles, voor haar duidelijke uitleg en voldoen graag aan haar verzoek om de cursisten, die voor de volgende cursus het Internaat zullen bevolken, reeds hartelijk welkom te heeten. Ieder meisje vanaf 16 jaar kan aan een cursus deelnemen. De cur sus is geheel kosteloos. Gaarne verstrekt de directrice mejuf frouw P. Bremer, alle inlichtingen. Haar adres is: Huize „Driekoningen", Papeweg 2, Wassenaar. INDISCH BEZOEK „HUIZE DRIE KONINGEN". Hedenochtend heeft de Pangeran Hanga- behi, oudste zoon van den Soesoehoenan van Soerakarta, vergezeld van zijn echt genoote en zoon, een bezoek gebracht aan het R. K. Internaat voor de opleiding van dienstboden „Huize Driekoningen", gele gen aan de Papelaan te Den Deyl. De Indische bezoekers waren vergezeld van den burgemeester van Wassenaai baron ar. Wijnbergen, wethouder Ruis, alsmede de heeren mri Uraayer, directeur- generaal van de werkverschaffing, mi Wildt Meyboom, rijksinspecteur van de werkverschaffing en algemeener dienst en Visser, .an het departement van koloniën. Het gezelschap nam met veel belang stelling van den arbeid op het internaat kennis. Acadcimicinifcuws LEIDEN. Geslaagd: Candidaats examen Theologie de heer C. Fortuin, Maassluis. Doctoraal examen Geneeskunde: de hee ren: L. L. Kreling, Boskoop; J. W. L. M. Mensen, Princenhage; O. H. Frank, Den Haag. Binnenland HULPVERLEENING AAN KATHOLIEKE DUITSCHE VLUCHTELINGEN. in verband met de omstandigheid, dat onder de Duitsche uitgewekenen, die in de komende dagen ir, ons land zullen wor den toegelaten, zich naar alle waarschijn lijkheid een mei onteieckenend aantal ka tholieken zullen bevinden, deelt het katho lieke vluchtelingen comité, gevestigd Drift 10 -12 te Utrecht, mede, dat het gereed staat, de zorg voor deze Duitsche uitge wekenen op zich te nemen, in samenwer king met het Nederlandsch R. K. Huisves tingscomité .Hekellaan 6 te 's Hertogen bosch dat zich meer in het bijzonder met de verzorging der kinderen belast. Zij, die plaatselijk aan dit hulpwerk willen deel nemen, worden dringend verzocht, geen locaal comité op te richten noch daarin zilting te nemen zonder voorafgaand over leg met een van beide bovengenoemde instellingen, zijnde de eenige door het hoogwaardige episcopaat erkende instelling Alleen geconcentreerde actie schept de mo gelijkheid hieraan het grootst mogelijk nuttig effect te geven. Bijdragen voor het hulpwerk kunnen worden gestort op giro nummer 320372 van het katholieke vluch telingen comité te Utrecht en op gironum mer 34348 van het Nedërlandsch R. K. Huis vestingscomité te 's Hertogenbosch. INBRAAK IN VROEGER HOTEL TE AMSTERDAM. Koper en lood lag reeds verzameld. Gistermiddag zag een burger, dat een tweetal mannen uit het vroegere hotel van den Kon. Holl. Lloyd aan de Handelska de te Amsterdam, kwamen. Hij haastte zich hiervan de politie in kennis te stellen. Dit gebouw staat reeds langen tijd leeg en is al eerder het terrein van. werkzaam- héid van dieven geweest, toen er in de kelderruimte naar men zich zal herin neren een kostbare inboedel van parti culieren was opgeslagen. De heeren waren op hun gemak te werk gegaan. Zij had den 'n selectie, welke getuigde van waarde- kennis toegepast en het beste, uitsluitend waardevolle stukken, op verschillende tijdstippen met karrevrachten weggehaald. Deze heeren zitten reeds eenige maanden achter slot en grendel. Hetzelfde systeem is thans toegepast door andere broeders van het vak. Ook de ze legden blijkbaar regelmatig bezoeken af in het gebouw, waarin vroeger een ho tel was gevestigd, want de politie van het bureau Kattenburgergracht, die onmiddel lijk na de kennisgeving een onderzoek ter plaatse instelde, trof een ware ravage aan. Zij vond voor het meenemen gereed ge legd een partij koper en lood, afkomstig van groote koperen kookketels, waschbak- ken en dergelijke, welke tot de outillage van het hotel hadden behoord en waren ingebouwd in keuken en spoelkamers. Al deze Waren gedemonteerd en losgerukt om het bruikbare koper en lood te vergaren. Ofschoon al veel gereed lag, waren de heeren blijkbaar nog niet geheel met Kun afbraak gereed en wenschten zij eerst al les van hun gading bijeen te hebben al vorens de partij weg te sleepen, er was tenminste nog niets meegenomen. De schade is echter aanzienlijk, daar het herstellen van een en ander in zijn ouden vorm met groote kosten gepaard zal gaan. De burger, die zoo actief was de politie onmiddellijk te waarschuwen, kon echter, daar het reeds schemerig was, van de man nen geen nauwkeurig signalement opge ven. Buitenland SCHUSCHNIGG. LONDEN, 22 Nov.. (A. N. P.). Vol gens een bericht in de „Daily Herald" zou den berichten uit wei-ingelichte kringen ir Weenen hierop neerkomen, dat de ver wachte in vrijheidstelling van Schuschnigg en het opgeven van een proces tegen hem niet zoozeer te danken zijn aan het feit, dat dr. Schuschnigg ernstig ziek is. Hy heeft niet alleen physiek geleden on der zijn gevangenschap en de veelvuldige ondervragingen, maar is tevens het slacht offer geworden van een bijna volledige geestelijke ineenstorting. De oud-kanselier, aldus de „Daily He rald" verder, loopt op krukken, wanneer hü zyn kleine kamer verlaat. Hij is vele ponden in gewicht achteruitgegaan, on danks de verzekering van Buerckel, die zeide: „Hij leeft, hij eet, hij drinkt." Zyn nerveuze toestand is even slecht. Schusch nigg die de breedste belangstellingen placht te hebben, schenkt thans, naar ge zegd wordt, weinig aandacht aan wat zich rond hem afspeelt. De meeste dagen brengt hij door, practkch onbeweeglijk zit tende en voor zich uitstarende. Ofschoon zijn vrienden verheugt zijn in het vooruit zicht van zijn invrijheidstelling zijn zy maar al te zeer bevreesd, dat zijn lot het zelfde zou kunnen zijn als dat van een an deren beroemden nazi-gevangene, von Osietsky, den winnaar van den Nobelprijs voor den vrede, die na vier jaar in de ge vangenis te hebben gezeten, slechts in vrijheid gesteld werd om te sterven. LEIDEN, 21 Nov. Groentenveiling. Per 10U Kg.: ruuüeskool l.UU2.3U, tavoyekool 1.502.30, groenekool 1.403.20, boe renkool 2.704.30, rapen 2.20—2.30, prei 1.502.90, kroten 1.101.70, wro- ten, gekookt 4—6, uien 0.60—3.30, peen 1.505.10, spruiten 214, andijvie ƒ2 6, sla 25, nero 6.409.00, druiven 1834, snijboonen 1639, stokboonen f 4647, witloof 8—18 spinazie 1420, tomaten A 2 00- 16.40, idem B 2.00 20.20, idem C f 2.00—12.40, idem CC 2.00 —5.40, per 100 stuks: andijvie 0.90—1.20, bloemkool 1.508.40, salade f 0.402.30, knolselderie 1.003.80, per 100 bos: pie terselie 1.101.70, radijs 0.701.20, sel derie 0 30- -1.00. bleekselderie f 313, peen 3.506.00, raapstelen 0.40. Vette Varkens. 22 Nov. Aanvoer 185 tc taal waarvan 177 zwaar 50, 51 en 52 cent en 8 licht 4647 cent per kg. levend ge wicht. Handel goed. 's HERTOGENBOSCH, 22 Nov. Boter. Aanvoer 10.750 kg. Prijzen: Hoogste f 1.49, laagfste 1.45 en middel 1.47 per kg. ROTTERDAM, 22 Nov. Vee. Aanv. 4909. 1811 paarden, 12 veulens, 1694 magere run deren, 920 vette runderen, 25 vette kalve ren, 591 graskalveren, 881 nuchtere kalve ren 514 schapen en lammeren, 7 varkens, 79 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 72, 59 en 3848 cent, vette ossen 68, 58 en 3848 cent, stieren 64, 57 en 50 cent, vette kalveren 1.25, 1.15 en 80 90 cent, schapèn 45, 36 en 30 cent, lamme ren 50, 45 en 42 cent, graskalveren 52 en 42 cent, nuchtere kalveren 45, 40 en 35 cent, slachtpaarden 46, 40 en 30 cent, Prij zen per stuk: schapen 232017, lamme ren 171412, nuchtere slachtkalveren f 1186, nuchtere fokkalveren 2825 —20, slachtpaarden 20016090, werk paarden 310—250—100, hitten 225—180 100, stieren f 285215150, kalfkoeien 315—260—180, melkkoeien 310—250— 185, varekoeien 200—160—140, vaarzen f 180—160—140, pinken- 150—120—100; graskalveren f 504030, bokken of gei ten 1085. BODEGRAVEN, 22 Nov. Kaas. Aange voerd 230 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 10.350 stuks, wegende 93 150 kg. Prijs met rijksmerk le soort f 27—28, 2e soort f 24—26, zware tot 29,

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3