WIE ZIJN DE 10 POPULAIRSTE NEDERLANDERS F.3500." AAN BELONINGEN VRAAGT UW WINKELIER EEN FORMULIER SLUITING 1 DEC- H. M. Koningin Wilhemina en Z. M. Koning Leopold spreken aan een galamaaltijd Burgerlijke Stand DINSDAG 22 NOVEMBER '938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 MAGGIS POPULARITEITS-WEDSTRIJD Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.5Ü per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per week; f 2 60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden. 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BUIIG. De Bill seint: Verwachting: In het Westen matige tij delijke krachtige tot betrokken later wel licht verder krimpende wind, zwaar be wolkt tot betrokken, regenbuien, zelfde temperatuur. In het Oosten meest matige Westelijke tot Zuidelijke later wellicht verdere krim pende wind, aanvankelijk opklarend, la ter zwaar bewolkt tot betrokken en weer kans op regen, aanvankelijk iets zachter. Hoogste barometerst.: 755.3 te Biarritz. Laagste barometerst.: 733.1 te Kopenhagen. Een diepe depressie trok van Bretagne via België en Oost-Nederland naar Dene marken. Zij veroorzaakt thans krachtige wind over de Duitsche bocht, Sleeswijk Holstein en Oost-Duitschland. Bovendien viel langs de geheele depressiebaan bui tengewoon zware regen. De gisteren ge noemde stormdepressie over den Oceaan is in den afgeloopen nacht met een snel heid van ongeveer 120 km. per uur naar de Alpen getrokken. Zij brengt thans zware neerslag over Oost-Frankrijk, Zwit serland en Italië. Ver in het Westen schijnt zich op den Oceaan weer een nieuwe sto ring te ontwikkelen, welke wederom met vrij groote snelheid naar het Oosten zal trekken. Tot nu toe bewogen alle depres sies zich Zuidelijk van de Britsche Eilan den, zoodat het daar-vrij rustig doch koud weer bleef. Ook ten onzent was de wind hedenmorgen weer tot zwak afgenomen, doch een flinke drukstijging over Frankrijk doet weer een toeneming van den wind verwachten. Over Scandinavië veroorzaken orde depressies nog plaatselijk krachtige wind. De temperaturen zijn daar, vooral in het Noorden gestegen. Verwacht mag worden, dat on der invloed van de nieuwe Oceaan-depressie de wind ten on zent opnieuw zal gaan krimpen. De regenkansen zijn vrij groot. In het Westen zal de temperatuur wei nig veranderen, in 't Oosten wordt het des nachts zachter. LUCHTTEMPERATUUR. 7.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Dinsdagnamiddag 4.30 uur tot Woensdagmorgen 7.03 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 23 Nov. voorm. 3.05 en nam. 3.30 uur. Maan op 8.48 uur Woensdagmorgen. Maan onder 17.14 uur Woensdagavond. NAAR SOESTDIJK EN AMERSFOORT. Omdat de vorstelijke personen na het bezoek aan het Prinsenhof rechtstreeks naar Soestdijk zouden vertrekken, waar "in het witten paleis van het Prinselijk Paar, de lunch zou worden gebruikt en vervolgens zou worden doorgereden naar het Belgische monument in Amersfoort, maakten de rijtuigen tijdens het bezoek aan het stadhuis plaats voor auto's. Koning Leopold en onze Vorstin namen plaats in een groote hofauto, waarvan de kap was neergelaten. Voor op den wagen wapperden de twee standaards. Niet alle leden van het gezelschap maakten den tocht naar Soestdijk mede. Slechts enkele hofdignitarissen en ook minister Spaak en de Nederlandsche minister van buiten- lrndsche zaken mr. Patijn namen in twee volgauto's plaats. Zoodra de vorstelijke personen naar bui ten kwamen en in de auto plaats namen, werden zij voor de tweede maal door de voor het stadhuis verzamelde menigte har telijk toegejuicht. Voorafgegaan door een aantal politiemo toren, terwijl naast de auto van de Ko ningin en van koning Leopold twee offi cieren van het corps motordienst reden, zette de kleine stoet zich in beweging en in langzaam tempo volgden de wagens hun weg langs Damstraat, Rokin, Rembrandt- plein, Utrechtschestraat, van Wouwstraat, Amstellaan over de Berlagebrug naar de Weesperzijde. Overal langs den weg ston den groepen menschen, die de vorstelijke personen hartelijk toejuichten. Aan de grens van de gemeente stopten de politie motoren en vervolgden de auto's in veel sneller tempo hun weg naar het paleis „Niemands volgeling en niemands belager, zijn beide landen evenzeer gehecht aan de bevordering, waar mogelijk, van goede internationale verhoudingen" Aan den gala-maaltijd, welke gister avond ten paleize is gegeven ter eere van koning Leopold heeft H. M. de Koningin de volgende rede uitgesproken- DE KONINGIN SPREEKT Sire, Het is mij een groote vreugde, uwe ma jesteit te dezer plaatse welkom te mogen heeten. Deze woorden sprekend, weet Ik, dat zij de gevoelens vertolken waarmede geheel Nederland, en wel niet alleen in Europa, maar bijzonderlijk ook onder de keerkrin gen, zich verheugt over het bezoek dat Uwe Majesteit Mij heeft willen brengen. Mijn Volk acht zich met Mij gelukkig, zich door hare komst in staat te zien gesteld uiting te geven aan zijn warme waardee ring voor de zoo talrijke persoonlijke be wijzen van vriendschap, aan Nederland door Uwe Majesteit betoond, alsmede voor de zoo groote belangstelling in Neder- landsch-Indië, waarvan zij bij herhaling blijk gaf. Nederland en België zijn gelijkelijk- gehecht aan de burgerlijke vrijheden, die, tezamen met zin voor orde en goed bestuur, den onvervreemdbaren grond slag vormen van hun staatkundig le ven. Voor beide mocht de prijs van moeite en worsteling zijn een regee- ringsvorm, die, rekening houdend met het karakter hunner samenstellende elementen, ruimte laat voor door eigen kracht verstandig geleiden groei en ontwikkeling. De positie, die elk onzer landen in West-Europa door natuurlij ke ligging en eigen staatkundig inzicht heden ten dage inneemt, vertoont over wegende pvereenstemming met die van het andere. Niemands volgeling en niemands belager, zijn beide evenzeer gehecht aan de bevordering, waar mo gelijk, van goede internationale ver houdingen. Zoo kon het niet anders of tusschen Ne derland en België moest, ofschoon elk zijn eigen leven wil leiden, een gezindheid ontstaan van werkelijke toenadering. En mogen al tusschen nen belangenverschil- len bestaan bij naburen kan waarlijk niet anders worden verwacht Ik ken er geene, die niet door vergelijk of langs an dere wegen des vredes tot oplossing kun nen worden gebracht. Te eerder moet dat mogelijk zijn, daar er, niet het minst op het gebied van handel en verkeer, zoo vele gemeenschappelijke belangen be staan, ook tegenover een mededingende buitenwereld. Ik hef mijn glas op, Uwer Majesteit ter eere, en wensch tevens dezen dronk te wijden aan Haar Huis, zoomede aan den voorspoed van een gelukkig België. Z.M. Koning Leopold heeft daarna de volgende rede gehouden: DE KONING ANTWOORDT Mevrouw, In de eerste plaats betuig ik Uwe Ma jesteit mijn innigsten dank voor de zoo vleiende woorden, die Zij tot mij heeft ge richt. Het onthaal, dat ik van de Nederlandsche bevolking mocht ontvangen, is mij naar het hart gegaan. Ik zal het met ontroerende erkentelijkheid gedenken, want uitermate dierbaar is mij de vriendschap van het Ne derlandsche Volk. Het verheugt Mij, dat Mijn bezoek zoo kort na de jubileumfeesten kon geschieden, die in het aanschijn van de wereld Neder- land's verknochtheid aan zijn vereerde Ko ningin hebben bevestigd. Op indrukwekkende wijze is het liefdevol vertrouwen van Uwe onderdanen in het Vorstenhuis gebleken. Hierdoor werd plech tig het helder inzicht van Uw verheven zending erkend, en met hoop en trots mocht Nederland de geboorte van Prinses Beatrix begroeten. Ik heb meermalen uw land bezocht. Ik had het voorrecht vele uwer medeburgers te ontmoeten. Bij talrijke gelegenheden heb ik de geestelijke en moreele deugden van het Nederlandsche volk ondervonden en op prijs gesteld: de vastheid van zijn oor deelkundige r ichterheid, door een zoo lief derijken eerbied voor ue natuur gemilderd. Het openbaar leven is in har heelen om vang doordrongen van deze sterke per soonlijkheid. Mijn mooiste reizen waren in Neder- landsch-Indië. Ik heb uw koloniaal Rijk met buitengewone belangstelling door kruist. Ik heb Uwe onderlegde beheerders aan het werk gezien er. de wetenschappe lijke voorlichting bewonderd, die hun ar beid bevrucht. Vaak denk ik aan mijne bei de Indische tochten terug en herzie ik in gedachten die heerlijke gewesten met de wonderen der schepping bedeeld. Alleen een volk met een hoogstaand cul tuurleven kan een zulkdanig gebied behoor lijk beheeren. De Nederlandsche universi teiten, met hun onfeilbare wetenschappe lijke traditiën, zijn eer geestelijk sieraad van de beschaafde wereld. Negen Nobel prijzen werden door Hollandsche geleerden onder de regeering van Uwe Majesteit be haald en hebben Nederland's gezag ver over zijn grenzen uitgebreid. Uwe schrij vers en dichters, zoo nauw met de onze verwant, stonden meermaals aan de spits van de Europeesche letteren, terwijl Uwe schilders een eereplaats in al de musea hebben veroverd. Aan grootsche ondernemingen heeft zich de Nederlandsohe techniek beproefd. Daar van getuigt de volmaaktheid van uwe we gen en waterstraten, de toerusting van uwe scheepsvaart en de vermetelheid van dat ontzaglijke werk aan de Zuiderzee, waar uw volk zegevierend een nieuw grondge bied aan den Oceaan betwist. Mevrouw, Met den dag voelen de kleine volke ren de noodwendigheid van toenade ring en wederzijdsch hulpbetoon, wil len zij niet in conflicten worden betrok ken, waar hun eigen belangen niet me de zijn gemoeid. De angstige dagen, die onze beide volkeren onlangs moesten beleven, hebben de doelmatigheid doen blijken van een politiek, die tegelijk vrede en onafhankelijkheid nastreeft. Nederland, zei Uwe Majesteit, wil zichzelf blijven. Heerlijke en fiere leus, die Nederland allang heeft toegepast en die toeliet dat het ongedeerd de tra gische crisissen kon ontwijken, die Zijne naburen geteisterd hebben. De toe nadering van kleine staten verruimt de sfeer van hun actL en van hun ge zag. Een solidaire houding kan den oorlog buiten onze grenzen weeren. Maar, en Uwe Majesteit heeft het op een verheven plan toegelicht: de vre de om duurzaam te zijn, moet op den grondslag van moreele en geestelijke bewapening worden opgebouwd. In dienst van dit edel ideaal hoop ik, dat de toenadering en de samenwerking van onze beide natiën zich zullen ont wikkelen, en toenemen in hechtheid en in kracht. Terwijl ik mijn beker hef. wensch ik Uwe Majesteit, en Prinses Juliana, en Prins Bernhard, en mijn geliefde petekind Prinses Beatrix, uit ganscher harte, ge luk een goede gezondheid toe. Ik drink op de roem van het Huis van Oranje, op de welvaart en voorspoed van het Nederlandsche Volk en op den luister van zijn overzeesche rijksgebieden. HET NOENMAAL TEN PALEIZE SOESTDIJK. Hedenmorgen te twaalf uur is Koningin Wilhelmina met haar hoogen gast, koning Leopold van België, ten paleize Soestdijk gearriveerd, waar de beide vorstelijke per sonen als gasten van het Prinselijk Paar het noenmaal zouden gebruiken. Langs den geheelen weg van Amster dam naar Soestdijk bestond groote belang stelling voor den koninklijken stoet. Het koninklijk bezoek werd op het laat ste gedeelte van de route geëscorteerd door militaire motorrijders. Het Prinselijk Paar was reeds vroeg in den morgen ten paleize aangekomen en de standaard van de Prinses wapperde dan ook aan de middelsten vlaggestok ten be wijze dat de hooge bewoners weer thuis waren gearriveerd om de laatste toebereid selen voor den maaltijd te treffen. Deze maaltijd droeg overigens een strikt besloten karakter en was in werkelijkheid een familiebijeenkomst waarbij een graag geziene bezoeker in den intiemen familie kring hartelijk wordt ontvangen. Tegen twaalf uur kondigde een auto van de rijksveldwacht en even later kondig de gejuich in de verte aan, dat de ko ninklijke stoet in aantocht was. Vooral uit de menigte tegenover het paleis zwollen toejuichingen tot een luid gejuich aan, toen de koninklijke auto met voorop den oranje standaard van H. M. de Koningin en den rooden standaard van den koning der Belgen, het hek van de oprijlaan na derde. In deze auto was gezeten H. M. de Koningin, gekleed in grijzen bontmantel naast koning Leopold, die weer de khaki- uniform droeg. Slechts twee auto's volg den de koninklijke stoet. Hierin zaten de leden van het gevolg der beide vorstelijke personen, die aan dezen maaltijd deelne men. Het waren de Grootmaarschalk van den koning van België, Graaf de Ccrnet de Ways Ruart, en de Adjudant-Generaal, Luitenant-Kolonel Tilkens. Hun beiden was toegevoegd Vice-admiraal A. Vos van de vierde afdeeling van het departement van Defensie. De Koningin werd slechts ver gezeld door haar hofdame, freule Schim- melpenninck van der Oye, haar adjudant luitenant ter zee eerste klasse, jhr. van Holthe, en haar ordonnans-officier, jhr. Egter van Wissekerke. Onder de toejuichingen van het publiek zwenkte de auto's de oprijlaan in voor het bordes van het paleis. Achter de glazen deur was het Prinselijk Paar te zien, dat de hooge bezoekers met uitgestrekte han den tegemoet trad. PLECHTIGHEID BIJ HET BELGEN MONUMENT TE AMERSFOORT. In gezelschap van H. M. de Koningin heeft de Koning der Belgen hedenmiddag, nadat ten paleize Soestdijk het noenmaal was gebruikt, bij het Belgenmnument te Amersfoort een plechtigheid verricht, even sober en eenvoudig als het monument zelf dat als herinnering aan de droeve oorlogs jaren tusschen 1914 en 1918 boven op den Amersfoortschen berg door Belgen is op gericht uit dankbaarheid voor de gastvrij heid, hun verleend in Nederland, waar zij een veilig toevlucht vonden toen huis en hof in België door het oorlogsvuur werden vernield. Het monument waarin vandaag een gedenkteeken is aangebracht met de vol gende inscrptie: Op 22 November 1938 is dit gedenk teeken aangebracht in tegenwoordig heid van Hare Majesteit Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, door Zijne Majesteit Leopold III, Koning der Bel gen. als getuigenis der dankbaarheid van het Belgische volk voor de edel moedige hulpvaardigheid aan de Bel gische uitgewekenen gedurende den wereldoorlog 19141918 door het Nederlandsche volk bewezen". rijst in strenge lijnen boven het eiken hakhout uit, een massief metselwerk van Officleële Crisispublicaties RESTITUTIES BIJ UITVOER VAN EIEREN EN PLUIMVEE. Met ingang van 20 November 1938 zijn de volgende wijzigingen in de restituties by uitvoer van eieren, eierproducten of pluim vee aangebracht: a. kippeneieren 1.12 1/2 per 100 stuks; b. eendeneieren ƒ0.75 per 100 stuks; c. voor koelhuis- en kalkeieren wor den deze bedragen slechts vergoed, voor zoover ten genoegen van de Nederland sche'Centrale voor Eieren en Pluimvee is aangetoond, dat de eieren op of na 20 No vember 1938 zijn opgeslagen of ingekalkt; d. tevoren als monopolieproduct inge voerde kippen- of eendeneieren 1.12 1/2 per 100 stuks; e. op of na 20 November 1938 gepro duceerde bestanddeelen van kippen- en/of eendeneieren 0.22 1/2 per K.G. netto; f. levende piepkuikens 0.12 per K.G. levend gewicht; g. geslachte piepkuikens f 0.13 per K.G. netto; h. geslachte kalkoenen ƒ0.11 per K.G. netto; i. geslachte ganzen f 0.13 per K.G. netto; j. geslachte kippen, hanen en eenden 0.03 per K.G. netto; k. levende kippen, en hanen ƒ9.95, 30 of 19.85 per wagon, al naar gelang van het land van bestemming. De invoer-prijsverschillen zijn met in gang van genoemden datum eveneens ge wijzigd en wel: le. voor eieren in schaal 1,12 1/2; 2e. voor eieren, eidooier of eiwit, in be vroren of vloeibaren toestand 0.221/2 per K.G. netto; 3e. voor gedroogden eidooier ƒ0.47 per K.G. netto; 4e. voor gedroogde e.eren (zonder schaal) ƒ0.82 per K.G. netto; 5e. voor gedroogd eiwit 1.56 per K.G. netto. 's-Gravenhagc, 21 November 1938. 2766 baksteen, hier en daar verlucht door eeni- ge beelden en ornamenten en versierd met reliefs, waarin het oorlogsleed symbolisch is uitgedrukt. Het was een ontroerend gebaar van den Belgischen Koning dat hij, tijdens zijn verblijf in ons land, juist op deze plaats een krans wilde leggen, daardoor den na druk leggende op de herinneringen aan wederzijdsche hulpverleening en verbroe dering tusschen de beide volken, die zoo veel gemeen hebben. Dat indertijd het monument juist nabij Amersfoort werd opgericht vond zijn oor zaak in het feit, dat in de oorlogsjaren Amersfoort wel het voornaamste centrum was in welks omgeving de meeste Belgi sche vluchtelingen en geïnterneerden wa ren ondergebracht. Aan de achterzijde van het monument, meer naar den onderkant van de berg, was ruimte vrij gehouden voor een groot aantal genoodigden, meerendeels personen die .zich in de oorlogsjaren verdienstelijk hebben gemaakt voor het vluchtelingen werk en in de organisatie daarvan een be langrijk aandeel hebben gehad, dan wel groote offers hebben gebracht om dit werk mogelijk te maken. DE ROUTES DER RIJTOEREN. De koninklijke familie en de Belgische Koning zullen morgen de reis van Am sterdam naar 's-Gravenhage per auto ma ken. De vorstelijke personen zullen daarbij van het viaduct aan den Leidschen Straatweg (grens der gemeente), waar zij te ongeveer half vier worden verwacht, de onderstaande route volgen: Leidschestraatweg, weg door het Haag- sche Bosch, Boschbrug, Korte Voorhout, Lange Voorhout (beschelpte middenpad), Kneuterdijk, Heulstraat, paleis Noord einde. Aankomst aldaar om 16 uur. Tegen half vijf zal Z. M. de Koning der Belgen het paleis verlaten om een bezoek te brengen aan de Belgische legatie, Jacob Catslaan 14. De Koning zal den volgenden weg rij den: Noordeinde, Zeestraat, Scheveningsche- weg, Carnegielaan, Tolweg, Jacob Cats laan. Langs dezelfde route keert Koning Leo pold in den vooravond terug. Óm 19.25 uur vertrekt de Koning op nieuw naar de legatie, om aan te zitten aan het gala-diner, door Z. M. aangebo den. Twintig minuten later gaat de koninklij ke familie eveneens van het paleis naar de Belgische legatie. Ook zij zal daarbij de reeds genoemde route volgen. Waarschijnlijk omstreeks 23 uur zullen Hunne Majesteiten naar het paleis Noord einde terugkeeren. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. „Geloof en Wetenschap", lezing prof. W. Lampen o.f.m. over „St. Willibrord", in de Turk te 8.15 uur. Woensdag: Bijeenkomst R. K. Reclassee- ringsvereeniging „In den Vergul den Turk", 8 uur nam. Donderdag. 8.30 uur Hartebrugskerk Con ferentie voor niet-Katholieken door P. Wijnand Sluys O.F.M. Vrijdag. Afd. Leiden R.K. Staatspartij, Den Burcht, 8.30 uur. Vrijdag. „St. Christoffel" De Harmonie" te half 9 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 19 tot en met Vrijdag 25 Nov. a.s. waarge nomen door de apotheken J. E. M. ten Di.ik, Haven 18,. tel. 85 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, WiJhelfinapark 8. LEIDEN. Geboren: Maria Cornelia dochter van J. Wielhouwer en M. C. Smit Gerardina Cornelia dochter van A. J. J. Kraaijesteijn en A. A. Jansen Anton zoon van T. Tie- leman en N. Heukels Petronella Mar- garetha dochter van J. F. Diepstraten en C. J. W. M. de Bie Pieter Hubertus Ja cobus zoon van A. Schlagwein en E. J. Booot Willem Cornelis zoon van C. de Vogel en J. C. D. Hoppenbrouwers Karei zoon van K. v. Leeuwen en J. Rietveld Johanna dochter van S. v. Duijn en H. Verbeek Hesther Hendrica Wilhelmina dochter van C. Vijlbrief en H. M. J. Teleng Willy Jantien Cornelia dochter van C. J. v. d. Wilk en J. v. d. Zeeuw Petrus Johannes Gerardus zoon van J. H. Rotte veel en M. J. de Groot Neeltje dochter van J. W. Bouman en G. Petersen Arina Neeltje dochter van A. A. de Monijé en P. A. Brüring Mathilda dochter van J. N. Arentsen en J. M. Filippo. Ondertrouwd: J. A. Smits, jm., 24 jaar en G. Spruit, jd., 24 jaar P. v. Kla veren, jm., 27 jaar en M. Sierag, jd., 25 jaar. Overleden: J. A. Biesjot, M., 32 jaar J. C. Hanselaar, wed van: J. Schrijver, 79 jaar N. Bakker, hsvr. van: H. G. Er- kamp, 58 jaar T. Schaap, D., 1 jaar J. Verhagen, hsvr. van: G. C. v. Beusekom, 53 jaar A. de Jong, Z., 2 jaar, C Peterse, hsvr. van: K. Boterenbrood, 43 jaar.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2