Koning Het bezoek van den der Belgen DINSDAG 22 NOVEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9190 S)e£cid^lveSoii/ta4it Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN g£ ZtTTZZZ™ V Kweekellngen met acte Het standpunt der regeering, om den leerlingenschaal niet te willen wijzigen, is teleurstellend. Maar teleurstellender en onaan vaardbaar is 't, dat er niets in het vooruit zicht wordt gesteld, ter verbetering van de positie der zoogenaamde kweekelin- gen de ..kweekelingen met acte", die zelfstandig staan voor vaak groote klas sen, die precies hetzelfde werk doen, als hun collega's, de onderwijzers met aanstel ling als zoodanig, en van wie de aller best gesalarieerden 400 of hoogstens 500 gld. per jaar verdienen; de meesten echter minder en zelfs veel minder! De regeering zou kunnen redeneeren: wij stellen die kweekelingen met acte niet aan, maar de gemeentebesturen doen dit vrijwillig, en, op het voorbeeld van de ge meentebesturen, de schoolbesturen. En: wij regeering moeten die sala- rieering, welke direct of indirect uit de ge meentekas geschiedt, overlaten aan de vrije beslissing der gemeentebesturen. Ja zoo zou de regeering kunnen rede neeren! Maar: 't is duidelijk, dat die rede neering krom zou zijn. Al willen wij niet ontkennen, dat er wel kweekelingen-met-acte worden aangesteld zonder dat de belangen van het onderwijs het noodzakelijk of dringend gewenscht maken zij zijn immers zoo „goedkoop"! in zéér vele gevallen echter kunnen de kweekelingen-met-acte niet worden gemist zonder aanmerkelijke schade voor den goeden gang van het onderwijs. In zeer vele gevallen moet een gemeen tebestuur, moet een schoolbestuur b o- ven de formatie van de door het Rijk gesalarieerde onderwijzers, toegelaten krachtens den vigeerenden leerlingen- schaal, kweekelingen met acte aanstellen, om het onderwijs aan de eischen, die ge steld moeten worden, te kunnen doen be antwoorden. De regeering dwingt dus wel in zekeren zin, in vele gevallen, om kweekelingen met acte aan te stellen! En, al worden deze dan gesalarieerd uit gemeentekas (of ook wel uit kassen van schoolbesturen), de regeering zou toch eischen kunnen stellen inzake salarieering. Wij kunnen in de regeling, zooals die nu bestaat en „ingeburgerd" dreigt te wor den, niet berusten. DE ARISEER1NG VAN JOODSCHE ONDERNEMINGEN BERLIJN, 22 November (A.N.P.) Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De verkoop van Joodsche zaken aan Duitsche ondernemers wordt met groote snelheid voltrokken. Bijna dagelijks verschijnen op de tot dusver Joodsche zaken uithangbor den, die verklaren dat het bedrijf aan een Ariër verkocht is. Ofschoon de overheid bereid is een geschikten sollicitant crediet- hulp toe te staan, wordt in kringen, die bereid zijn tot het verleenen van crediet, verzekerd dat het rijk niet wil optreden ais aankooper. Voor de aanwezige goederen voorraden wordt een gepaste prijs betaald. DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: De Britsche bladen spreken hun instemming uit met de aandacht, wel ke het Lagerhuis gisteren aan het vraag stuk der Joodsche vluchtelingen gewijd beeft, hoewel zij dachten, dat de verkla ring van Chamberlain van wijdere strek king geweest zou zijn. De nadruk wordt erop gelegd, dat internationale samenwer king noodig is om het vraagstuk op te k.ssen en de meening wordt geuit, dat den Joden die Duitschland verlaten, moet wor den toegestaan minstens een deel van hun kapitaal mede te nemen. De „Times" schrijft als volgt: „De voor zichtige verklaring van Chamberlain moge hen, die de onmiddellijke aanvaarding van een grandioos plan voor de kolonisatie van Joodsche vluchtelingen hadden verwacht, teleurstellen, bij nadere beschouwing moet zü allen, die de moeilijkheden en de veel zijdigheid van de kwestie beseffen ervan overtuigen, dat de regeering haar best doet tot de oplossing van het vraagstuk mede te werken." Inderdaad komt de verklaring van DE TWEEDE DAG. BEZOEK AAN HET STADHUIS. Om half elf vanmorgen precies klonken opnieuw de plechtige tonen van het Bel gische volkslied over den Dam. De tweede dag van het bezoek van koning Leopold aan Amsterdam was daarmede begonnen. De Koning en zijn Gastvrouw onze Vorstin stapten in een open rijtuig, be spannen met vier paarden, om zich voor een officieel bezoek naar Prinsenhof le be geven. Voor den koninklijken wagen uit, reden de hoofdcommissaris van politie, de heer Versteeg en daarachter de burge meester dr. W de Vlugt en achter de ko ninklijke koets volgden de rijtuigen, waar in de Belgische minister Spaak en de le den van het gevolg van beide vorsten. Vcor het paleis stond als eerewacht op gesteld het zevende regiment infanterie, terwijl het muziekcorps van het vijfde re giment infanterie het Belgische Volkslied speelde. Koning Leopold was ook nu in het uni form van luitenant-generaal van het Bel gische leger. Langs de korte route naar het stadhuis, maar vooral op den Dam zelf, had een groote menigte zich opgesteld om van het voorbijtrekken van de zoo kleurrijke en indrukwekkende stoet getuige te zijn. Men juichte de vorstelijke personen hartelijk toe. Men toonde zich verheugd, dat de weersomstandigheden die gisteravond zoo buitengewoon slecht waren geweest, nu zooveel beter waren en dat een vriende lijke winterzon haar matte stralen kon doen schijnen aan een licht bewolkten he mel op de in een feestkleed gestoken bin- Chamberlain hierop neer: „De kwestie der Joodsche vluchtelingen is een internatio nale kwestie en wij zijn niet van plan om haar alleen op te lossen." Er is evenwel uitzicht, dat de Joden ge leidelijk kunnen worden ondergebracht in sommige Britsche koloniën, o.a. in bepaal de gebieden, welke vroeger Duitsch bezit waren. De stemming in Engeland is thans totaal omgeslagen en van eenige bereidwilligheid on de voormalige Duitsche koloniën terug te geven is geen sprake meer. Dientenge volge is er een aanmerkelijke verkoeling ingetreden in de diplomatieke verhoudingen tusschen Londen en Berlijn. Naar verluidt zou Duitschland zelfs overwegen zijn am bassadeur te Londen te ontbieden. Dan zou natuurlijk Londen ook den Engelschen am bassadeur te Berlijn terugroepen en krijgt men eenzelfden toestand tusschen Engeland en Duitschland als thans onestaan is tus schen Amerika en Duitschland. De z. g. vrede van München zpu dan heelemaal een schim zijn geworden en de hoop, dat er binnenkort ondanks aPes toch nog dragelijke toestanden in Europa zouden gaan heerschen, voor langen tijd vervlo gen zijn. nenstad. Hierdoor ook was het mogelijk, dat de vorstelijke personen evenals gis termiddag in een open rijtuig reden en iedereen langs den weg beiden heel goed kon zien. Via het Rokin, Nieuwe Doelen straat, Kloveniersburgwal. Rusland en Ag- nietenstraat. dus door één der oudste en meest pittoreske gedeelten van de hoofd stad, bereikte de lange stoet het stadhuis, waar zich evenals op den Dam een groote menigte had verzameld, die de vor sten hartelijk toejuichte. Voor het groote hek stapten Koning Leopold en de Koningin uit het rijtuig, waarna zij door den burgemeester naar binnen werden geleid. Koning Leopold ten Stadhuize Le Amsterdamsche raadszaal had een volkomen metamorphose ondergaan. De ta fels en de zetels der raadsleden waren ver wijderd. Het podium met de plaatsen van burgemeester en wethouders was aan het oog onttrokken door een sobere, doch smaakvolle versiering van chrysanthen te gen een achtergrond van palmen en ande re planten. De publieke tribune was met een beplanting van begonia's en heesters gecamoufleerd. In het midden der zaal stonden zetels voor de vorstelijke per§o- nen opgesteld. De leden van den Raad, be halve de communisten, die waren wegge bleven, hadden zich in een halven kring hiervoor opgesteld. Bij de raadsleden had den zich ook gevoegd de gemeente-secre taris, mr. S. J. van Lier, de referendaris de heer H. Tulp, en de hoofdcommies, de heer N. Cromberg. In de groote benedenzaal werden de vor stelijke personen begroet door een com missie van ontvangst. Nadat een dochtertje van het raadslid Walrave Boissevain de Koningin een bou quet bloemen had overhandigd, besteeg het hooge gezelschap de marmeren trap pen, met enkele planten gestoffeerd, waar na de raadszaal werd bereikt. Koning Leopold werd begeleid door den burgemeester, terwijl de Koningin verge zeld werd door wethouder S. R. de Mi randa. Vervolgens nam de Koningin haar zetel in, rechts van haar nam Koning Leopold plaats, terwijl het gevolg zich achter bei de zetels schaarde. De burgemeester hield daarop een toe spraak, waarop koning Leopold de vol gende rede hield: „Het hartelijk onthaal van de Amster damsche bevolking heeft mij zeer diep ont roerd. Weest zoo vriendelijk bij uwe me deburgers de tolk te willen zijn van mijn levendige dankbaarheid. Over deze ge waardeerde blijken van vriendschap zal zich mijn volk verheugen, even oprecht als ikzelf. De Nederlandsche en Belgische gemeen ten zijn op eenzelfden grondslag gebouwd. Aan beide zijden van den Moerdijk, wor den met eenderen hartstocht de indivi- dueele vrijheden gehuldigd en de mensche- lijke rechten geëerd. Met dezelfde toewij ding worden er in het huisgezin en de steden kernen van het politiek en maat schappelijk leven gesterkt en geheiligd. Onder al de steden, die het Nederland sche volk als een gordel van steen en licht aan het Noordzeestrand heeft opge richt, schittert het machtige Amsterdam, koningin van het Noorden. In haar weel- derigen bouwtrant weerschijnt de glans van een roemrijk verleden. En aan den stouten opzet van talryke moderne wij ken ervaart men, hoe zij in eenzelfden levenswil oud en nieuw weet saam te klin ken. De zorg daarbij besteed aan de arbei derswoningen getuigt van een hoogstaand maatschapppelijk plichtsbesef. Amsterdam is met het heerlijk ornaat der Nederlandsche .ultuur versierd. Van uit uw Rijksmuseum straalt Rembrandt uit over de heele wereld en wij, uw Zuider buren, door zooveel historische affinitei ten met uw diepe geestesleven vertrouwd, herdenken niet zonder trots, dat een uwer grootste burgers en Nederland's ge niaalste dichter een zoon van Antwerp- sche ouders was. Zoo afdoende redenen tot broederlijke toenadering worden in de huidige omstan digheden nog versterkt door onzen ge- meenschappelijken wensch om met alle middelen te ijveren voor de bevordering van den vrede onder alle volkeren. Zulk Dit nummer bestaat uit vier bladen. p— VOORNAAMSTE NIEUWS HÉ" Buitenland Verklaringen van de Engelsche regee ring in het Lagerhuis over de mogelijk heid van het opnemen van Joodsche vluch telingen. (2de blad). Een belangrijke verkoeling tusschen Londen en Berlijn. Duitschland zou van plan zijn, zijn ambassadeur te Londen te ontbieden. (2de blad). Komt er binnenkort weer een apostolisch delegaat in Engeland? (2de blad). De Duitsch-Tsjechoslowaaksche grens thans definitief vastgelegd. (2de blad). Binnenland Het bezoek van den Koning van België aan Nederland. Koninklijke redevoe ringen. 2de blad). Bouw woningen groote gezinnen. 02de blad). Omgeving Indisch bezoek aan Huize Driekoningen te Wassenaar, (le blad). streven kan alleen door de herkenning van de economische werkelijkheid worden ge diend. Aan het nuchter oordeel van het Nederlandsche volk zal de wijsheid van deze stelling niet ontsnappen en in Ne- derlands staatkundig beleid, meen ik een eendere opvatting te zien van de zending, waartoe kleine vrije landen worden geroe pen. Mijne heeren, Amsterdam gedije in steeds hoogeren bloei en heerlijkheid." Hierna werden ververschingen aangebo den. Koning Leopold onderhield zich ver volgens geruimen tijd met den loco-bur gemeester, mr. Kropman, met wien hij een opgewekt gesprek voerde. Ook met den burgemeester en wethouder de Miranda hield hij een levendige conversatie. Ook de Koningin mengde zich onder de aanwezi gen en onderhield zich met verscheidene wethouders en raadsleden. Om tien minuten voor half twaalf werd afscheid genomen en werd het gezelschap door de reeds genoemde commissie uitge leide gedaan, terwijl het Wilhelmus werd gespeeld. Toen om even kwari voor elf de hooge bezoekers binnentraden, speelde een or kestje, onder leiding van den heer I. Snoeck, de Brabangonne. De burgemeester stelde de raadsleden aan koning Leopold voor, terwijl wethou der de Miranda hen aan Hare Majesteit de Koningin voorstelde. H M. de Koningin en Z.M. Koning Leopold bezoek aan het stadhuis der hoofdstad, het passeeren der brug bij de Nieuwe van België brachten hedenmorgen een Hunne Majesteiten in het gala-rijtuig bij Doelenstraat. De ontvangst van Z. M. Koning Leopold bestuur van Amsterdam hedenmorgen ten den en H. M. de Koningin door het gemeente- stadhuize. Een foto tijdens de rede van Koning.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1