i Will U iets weten? DINSDAG 22 NOVEMBER 1938 DE LEFDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Toen de verkeering af was. D. G. uit Zevenhoven had verkee ring gehad met mej. C. Rietkerk uit die gemeente. Zooals het meer op dit onder- maansche gebeurt, de verkeering was afge raakt zeer tot verdriet van onzen vriend G. Hij had zich geen man betoont door zijn verdriet manmoedig te verkroppen, inte gendeel hij had op weerwraak gezonnen. De gelegenheid zag hij schoon toen zijn vroegere beminde met haar nieuwen ga lant op een der Zevenhovensche wegen kwam. Hij was toen zeer bruut geworden want in stede vriendelijk te groeten had hij zijn vroegere geliefde beet gepakt en hear tegen den grond gesmakt, waardoor een rib iet of wat van de oorspronkelijke plaats geschoven was. Vervolgens had hij ook zijn vuisten en voeten gebruikt voor andere doeleinden dan waarvoor hij ze ge kregen heeft. De nieuwe galant van mej. Cornelia. J. de G. uit Nieuwkoop, had het geval zien gebeuren, maar of hij zijn teer beminde ontzet had vermeldt de geschiede nis niet. Verdachte weet deze sla-, gooi- en trap- partij aan een toevallige omstandigheid, hetgeen de Officier een beetje raar vond en dit formuleerde in zijn eisch welke een geldboete van f 25 subs. 25 dagen bedroeg. De Politierechter vond, dat verdachte voor de toekomst nog wel een stqk achter de deur moet hebben in den vorm van een voorwaardelijke straf en veroordeelde ver dachte tenslotte tot een geldboete van f 5 subs. 5 dagen en bovendien een voorwaar delijke gevangenisstraf voor den tijd van een maand met een proeftijd van twee jaar. Hij had ook als „liefde-pijn". Ik zal zoo gauw mogelijk gaan zitten", deelde B. K., tuindersknecht te Voor schoten den Politierechter mede, toen deze hem tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld had. Hetgeen zeer zeker irhield, dat verdachte zich bewust was deze straf verdiend te hebben. Want wat was het gev.al? K. had verkeering met een schoone jonge dame, althans omgang. Hij was echter een pietsie in de war geweest, want hij was van het standpunt uitgegaan: man en vrouw zijn altijd één, dus wat van haar is, is van mij ook. En na deze con clusie had hij van de jonge dame een „tien tje" gepikt. Maar dat noemt het strafwet boek verduistering of diefstal en daarvoor had de Officier drie maanden gevangenis straf geëischt, waarbij rekening werd ge houden met het feit, dat verdachte al eens veroordeeld was voor schuldheling en ver duistering, en omdat het rapport verdachte opschepperig noemde. Het slot was zooals in den aanvang werd vermeld. Hij had alles weggegeven. De vloerenlegger J. van L. uit Leiden zit thans een gevangenisstraf uit voor den tijd van een jaar in de strafgevangenis te Groningen wegens medeplichtigheid aan epn inbraak, gepleegd te Oegstgeest. Gistermorgen was hij uit Groningen overgekomen om zich voor den Haagschen Politierechter te verantwoorden wegens het feit, dat hij als penningmeester van een organisatie te Leiden de gelden dusdanig had beheerd, dat er een kleine wanorde was ontstaan, m. a. w. de gelden wó spoorloos verdwenen. De vorige maal had hij verteld, dat hij kennissen uit de pena rie had geholpen met het geld. maar dit bleek volgens het ingewonnen raoport slechts gedeeltelijk waar te zijn, want het document voegde er aan toe, dat hij het grootste gedeelte verbrasthad. De Officier vond. dat verdachte maar wat had gelogen om een straf te ontloooen. maar volgens spr. zal hij thans moeten boeten voor zijn daden. De eisch werd dan ook de maximumstraf die een Politierech ter on >?n Wgen en wel zes maanden ge vangenisstraf. De Politierechter wilde wel eens wat rr.eer omtrent de geestvermogens van ver dachte weten en vroeg daartoe aanhouding van de zaak. „Gauw verdiend." De fabrieksarbeider H. M. K. te B o s- koop had op 10 Augustus twee riiwielbe- lastingmerken van de fietsen gehaald, wel ke vehikels toebehoorden aan G. de Bruin, boomkweeker en H. F. van Vliet, verzeke ringsagent beiden woonachtig te Boskoon De Officier vond het hoo«st ernstig va verdachte, want hii had er over oo°eschent tegen eenive kornuiten aan wien hij had gezegd, dat hij binnen korien tijd twei rijksdaalders had verdiend Toch wil spr verdachte nog niet in de gevangenis heb ben. ornaat h°t tiot p«- kwajongensstreek noemt. De e'sch word een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Ook de Pohtierechter wilde het nog wel eens met verdachte probeeren en veroor deelde hem tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Een huluvaardige buffetjuffrouw. Mej. H. R., buffetjuffrouw te Leiden, moest in het bankje verschijnen om ver antwoording af te leggen voor drie op lichtingen. Zij had bij drie winkeliers te Leiden op naam van een professor eieren, boter, kaas en zalm besteld Volgens haar zeggen had zij het niet voor zich zelf ge daan, maar om een kennis te helpen, die zeide nog geld van den professor te krij gen. Zij zelf had .er absoluut geen voor deel van gehad. Deze zaak werd aangehou den ten eerste om een rapport omtrent de verstandelijke vermogens van de juffrouw in te winnen en tevens om nog eenige ge tuigen te hooren. Oplichting. De chauffeur M. A. S. te Leiden had inkomsten, oneerlijke inkomsten overigens, tegenover de steunverleening te Leiden verzwegen. Hij was bode voor een bond en moest wekelijks geld brengen bij zieke leden. Maar er waren zieken, die van de lijst afgevoerd waren en die waren bij verdachte nog steeds ziek, zoodat hij dat geld in zijn eigen zakken deed verhuizen. Het totale bedrag had alzoo 244.55 be dragen. Verdachte zeide het uit armoede gedaan te hebben. De Officier achtte een strenge straf op zijn plaats, temeer daar verdachte ook nog bestuurslid van een organisatie was. De eisch werd een maand gevangenis straf De Politierechter wilde verdachte nog een kans geven en veroordeelde hem tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Ontslag van rechtsvervolging. De bediende J. Suit L e i d e n. had destiids terecht moeten staan wegens ver duistering. De zaak was destijds aangehou den voor inwinning van een raDport. Dit document was thans ter tafel en kwam tot de conclusie, dat verdachte on toerekeningsvatbaar i« te noemen, reden voor den Officier, hetgeen de Politierech ter onderstreepte. ->m ontslag van rechts vervolging te eischen. Het vonnis werd conform. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Aanrijding met ernstige gevolgen. Th. H. J. H., chauffeur te Leiden had cp 17 October met zijn auto een ernstige aanrijding veroorzaakt op den Veurschen j te Voorschoten door plotseling uit te nalen waardoor een bejaarde wielrijder, A. van Santen te Voorschoten, zoodanig werd aangereden, dat zijn opname in het Zie kenhuis noodzakelijk was geweest. Na he denmorgen ingewonnen informatie, door otn ambtenaar bij de Rijks veld wacht te Voorschoten en bij het Ziekenhuis, was gebleken, dat de aangeredene nog steeds in het ziekenhuis vertoeft en dat zijn toe stand nog levensgevaarlijk genoemd moet worden. De getuige P. Pfundt uit Wassenaar ver telde, dat verdachte plotseling uithaalde, waardoor van Santen niet meer uit den weg kon komen. De auto was juist voor het hoofd van den gevallen man tot stilstand gekomen waardoor deze aan een zekeren dood ontsnapt was. De ambtenaar vond de manier waarop verdachte gereden heeft hoogst onverant woordelijk en eisch te een geldboete van f 50 subs. 30 dagen. De kantonrechter dadelijk vonnis wij zend veroordeelde verdachte tot een geld boete van 30 subs. 10 dagen. Melk afgeleverd zonder toestemming. J. v. d. M., veehouder te Oegstgeest nad te Leiden melk afgeleverd, terwijl hij geschorst was door het A. V. N. wegens een kleine schuld, welke inmiddels is voldaan. De eisch werd f 5 subs. 3 dagen. Uitspraak over 8 dagen. Wederom. Terecht moest wederom staan de ban ketbakker P. C. te Leiden, omdat hij drie knechts na toegestanen tijd werkzaam heden had laten verrichten. De ambtenaar meende, dat een flinke straf op zijn plaats is, want verdachte reeds verschillende malen veroordeeld voor overtreding van de arbeidswet. De eisch werd dan ook een totale geld boete van J 75.— subs. 15 dagen. De uit spraak werd een geldboete van 30 subs. 12 dagen. Hij bofte. W. N. Ph. uit Lelden had een ernsti ge aanrijding veroorzaakt waardoor een schade was ontstaan van f 114.Alvorens de zaak verder behandeld zou worden vroeg de verdediger van verdachte nietig verklaring van de dagvaarding omdat niet vermeld werd daar de botsing had plaats gevonden. (Het was te Noord wijk ge beurd). De ambtenaar verklaarde de dag vaarding toen nietig waarmede de Kanton rechter het eens was. Kwam die er even voor een koopje af! Roekeloos en onvoorzichtig gereden. F. v. d. E., te L i s s e had des nachts met zijn motor over het Levendaal te Leiden gejakkerd (volgens getuigen met een snel heid van ongeveer 6070 km.) en had toen op het kruispunt KraaierstraatLevendaal bovendien nog geen voorrang verleend aan verkeer van rechts, waardoor een ernstige aanrijding was ontstaan. De eisch werd een geldboete van f 20 subs. 10 dagen. De kantonrechter was het daarmede niet epr.s en vond deze straf te laag. Het von- n;« werd een geldboete van 32.50 subs. 10 dagen. De klap met het portier. H. G. van D. uit Den Haag had op den Rijnsburger weg te Leiden onverwacht het portier van zijn auto geopend, waar- UW KINDJE VERKOUDEN Wrijl dan keel, rug en borstje in met Dampo.Wonderlijk zooals dal helpt? ,Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. dpor een voorbij komende wielrijder om ver werd gegooid en over een grond was geschoven. Deze onvoorzichtigheid kwam verdachte te staan op een sisch van 7.50 subs. 4 dagen. De kantonrechter vond dat te wei nig en deed er een rijksdaalder bij, zoodat het vonnis werd j 10 subs 4 dagen. Chr. W. U. chauffeur te Leiden had een dergelijke overtreding begaan hier op den Middelweg te Leiden en ook hier was een wielrijder verwond geworden Ook hij moet voor deze onvoorzichtigheid een geldboete van i 10.— betalen of anders 4 daagjes opknappen. Steeds overhoop met de Leerplichtwet. Het was gisteren voor de vijfde maal dat P. C. van H. bloembollenkweeker te Noordwykerhout terecht moest staan wegens overtreding van de leerplicht wet. Hij had zijn dochtertje niet naar school laten gaan. De ambtenaar merkte op, dat de verdachte de vorige maal reeds tot f 20.— veroordeeld is; hij trekt zich blijkbaar van het heele geval niets aan en legt alles on verstoorbaar naast zich neer Spr. was eerst van plan geweest om hechtenisstraf te eischen maar wil voor ditmaal nog vol- taan met een geldboete van 30 subs. 30 dagen. De kantonrechter veroordeelde verdachte conform dezen eisch met de ernstige waaa- schuwing, dat als hij nogmaals voor een dergelijk feit terecht moet staan, zeer ze ker hechtenis opgelegd zal worden. J v. d. B„ landarbeider te N o o r d w ij- •cerhout moest voor een dergelijke over treding terecht staan. Eisch 7.50 subs. 3 dagen. Uitspraak 5 subs. 2 dagen J. W. F. bloembollenkweeker te Noord wij k e r h o u t moest voor een zelfde overtreding verschijnen. Deze verdachte merkte op, dat het zonde is om in den drukken tijd zulke krachten verloren te la+en gaan. Eisch 7.50 subs. 3 dagen. Uitspraak 5 subs. 2 dagen. De slager C. v. d. V. te Voorscho ten had een jongen aan het werk waar van gebleken was, dat hij nog leerplichtig was. Zoowel de ambtenaar als den kan tonrechter vonden deze overtreding zeer ernstig zoodat de eisch en de uitspraak werden 10 subs. 4 dagen. Verder werden nog veroordeeld om een greep uit de vele berechtingen te doen: P. C. V., veehouder te Nieuw veen omdat hij od de Maresingel te Leiden geen voorrang had verleend aan verkeer van rechts waardoor een botsing was ontstaan. Eisch en uitspraak 15.subs. 5 dagen. Th. F. uit Amsterdam omdat hij te vroeg onder de sporoboomen aan den Morschwef te Leiden, was doorgereden waardoor een wielrijder zoodanig werd aangereden, dat diens beide pantalons beschadigd wer den, waarvoor de aangeredene een vorde ring indiende van 8.50. Eisch en uitspraak 10 subs. 4 dagen en t: wijzing van de 8.50. L. Chr. V. te Amsterdam had op het kruispunt nabij het Haagsche Schouw te ^oorschoten geen voorrang verleend aan verkeer van rechts waardoor de tra- ditioneele aanrijding was ontstaan. Eisch 15 subs. 5 dagen. Uitspraak f 20 subs. 8 dagen. K. v. d. N. uit Voorschoten was zender goeed nummers te hebben auto gaan rijden met het gevolg een bonnetje, hetwelk hem te staan kwam op een eisch van 10.subs. 4 dagen. Uitspraak con form. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Overtreding Tramwegreglement. Voor den Kantonrechter moest terecht staan P. W uit L i s s e, wien ten laste was gelegd, dat hij op 25 Augustus j.l. nabij de Steenfabriek „Arnoud", toen hij vanaf het erf der firma Nieuwenhuis met zijn vrachtauto kwam, zich niet voor de tram trein. komende uit Hillegom vanaf de uambaan, heeft verwijderd, maar eerst het snelverkeer heeft laten passeeren al vorens de tram te laten passeeren. Hier door werd de tram in haar gang belem merd. Verdachte is eerst daarna vanaf het erf komen rijden. Na het hooren van den trambestuurder en een inzittenden passagier eischte de amtenaar tegen verdachte een geldboete van 15 subsidiair 15 dagen hechtenis. Overeenkomstig de eisch werd verdachte veroordeeld. Niet rechts gehouden. De 64-jarige expediteur L. S. uit L i s s e stond vervolgens terecht terzake dat hij op 23 September j.l. met zijn auto op den Grachtweg te Lisse niet rechts heeft ge houden, waardoor een aanrijding ontstond tusschen bovengenoemd motorrijtuig en een wielrijder genaamd M. 1. Matla uit den Haag. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 6 subsidiair 3 dagen hechtenis. Daar het den Kantonrechter niet geheel duidelijk was, of verdachte wel schuldig was aan deze aanrijding, aangezien daar ter plaatse wel een richlingpaal staat, ech ter zonder een pijl, werd de zaak aange houden om alsnog den verbalisant te doen hooren. Overtreding jachtwet. De varkenskoopman D. Z. uit R ij p w e- tering stond terecht, terzake dat hij op 4 October des nachts op den IJ weg werd aangetroffen in een auto, waarin zich be vond een 1-loopsrepeteergeweer, hetwelk geladen was met 4 scherpe patronen (jacht). Bovendien bleken in de auto aan wezig t? zijn eenige oude jassen, 1 paar klompen en bovendien een doos met 16 scherpe patronen. Volgens de verbalisan ten, de rijksveldwachters H. F. Buizert uit Vijfhuizen en H. v. Duinen uit Haarlem mermeer, staat verdachte bekend als een strooper. Verdachte wilde de zaak aanne melijk maken, hetgeen noch door den Ambtenaar noch door den Kantonrechter werd geloofd De ambtenaar eischte tegen verdachte en geldboete van f 20 subsidiair 10 dagen hechtenis, met verbeurdverkla ring van het in- beslag genomen geweer. Op verzoek van den verdediger zal de Kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Verboden tulpen teelen. Voortgezet werd de zaak tegen de 65-ja- rige M. de B. uit Haarlemmermeer, die in Mei j.l. in de Haarlemmermeer en in War mond tulpen en hyacinthen heeft geteeld zonder dat hij was aangesloten bij de Ned. Sierteelt Centrale. Als getuige werd ge hoord de controleur der bovengenoemde Centrale. Het bleek, dat verd. zich reeds vele jaren zonder aangesloten te zijn aan de Ned. Sierteelt Centrale aan bovenge noemd feit schuldig maakt. De ambtenaar eischte tegen verdachte 2 maal 50 subs. 2 maal 20 dagen hech tenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot 2 maal 50 subs. 2 maal 10 dagen hech tenis. EEN BELANGRIJKE UITSPRAAK. Van groot belang voor hen, die een rijbewijs willen halen. Vrijdagmorgen heeft de Utrechtsche Kan tonrechter uitspraak gedaan in de zaak te gen een advocaat uit Zeist, die op den openbaren rijweg een motorrijtuig bestuurd had, ten einde zich de noodige vaardigheid re verzekeren, om het door hem aange vraagde rijbewijs te halen. Toen de advocaat zijn oefeningen maak te, kreeg hij een proces-verbaal, omdat hij zonder rijbewijs reed. Een leemte in de wet is nu, dat voor de geëischte rijvaar digheid geen gelegenheid wordt geboden om zich in het berijden van een motorrij tuig te oefenen. De Kantonrechter achtte in zijn vonnts- wiizing het ten laste gelegde wel bewezen, maar niet strafbaar, zoodat verdachte van alle rechtsvervolging werd ontslagen. In het vonnis werd o.m. overwogen, dat" hel rijden zonder rijbewijs in dit geval ge- sanctionneerd kon worden, omdat het doel waarvoor het gebeurde geoorloofd was. Verdachte kon zich beroepen op overmacht (art. 40 strafrecht). Er was in het onder havige geval sprake van een noodtoestand, die den verdachte noopte het hem ten laste gelegde uit nood te plegen Het mindere belang (het kort te voren rijden zonder rijbewijs) moest hier wijken voor het groote belang (het weldra verkrijgen van het wettelijk rijbewijs). Buitenlandsche berichten Ingevolge de ongekende droogte wordt net eiland Ceylon over uitgestrekte gebie den met hongersnood bedreigd Van ver schillende deelen van net eiland komen berichten over den heerschenden nood. Het vee sterft bij honderden en de rijstvelden liggen braak. Aangezien bet drinkwater verontreinigd Is, vreest men voor het uit- l reken van epidemies, als dysenterie en malaria. Door het gebrek aan water komen de giftige slangen op ZuiJ-Ceylon uit de oerwouden en dringen de bewoonde stre ken binnen, op zoek naar water. Vraag: Hoeveel moet men plakken voor en dagdienstmeisje? Is men ook nog ver plicht voor een dagdienstüode te betalen als ze ziek is? Antwoord: Rentezegels moeten ge klakt worden van 0.40 als het meisje .621 jaar oud is. Boven de 21 moet f 0.50 geplakt worden. Bij ziekte gaat het loon :edurende een betrekkelijk korten tijd" 'oor, overigens hebt u geen verplichtin gen wat betreft doktershulp, geneesmid- clen, operatie enz. Vraag: Weet U ook of er in Leiden a.s. sinter een curusus gehouden wordt in melk,- ~>oter-, kaas- en room bereiding in verband met de Vestigingswet? Antwoord: Wend u tot het secreta- jaat van de A.V.M Apothkersdijk 6, Lei- BU HET 125-JARIG BESTAAN VAN NEDERLAND'S ONAFHANKELIJKHEID. Indrukken van het vijftig jarig jubileum. UIT VERGEELDE B14ADEN. Nu het 125-jarig lustrum van Neerlands onafhankelijkheid is bereikt, lijkt het nog wel eens aardig te vermelden, de versierin gen en rijmelarijen, getuigend van den geestdrift bij het gouden jubileum, in 1863, door geheel Nederland gevierd, waarbij we ons tot Leiden en omgeving beperken. Elk der toenmalige 16 bewoners van het Bethlehemshof ontving op dien feestdag van hesren Regenten een Rijksdaalder in Oranje papier met het opschrift: Vier Bethlehem! vier blij van Geest, Het vijftig jarig Jubelfeest. Bij de heeren Gebrs. van Wijk was een geschilderd chastinet gepiaatst voorstel lende den Nederlandschen Leeuw, staand met lans en vrijheidshoed, waarbij het vol gende: 1813 O Nederland, mijn Vaderland Hoe fier staat aan het roemrijk strand De aloude leeuwbanier geplaatst Door Belg, noch Fransch noch Brit te rooven. Hoe sierlijk prijkt op 't spits der lans De onschendbre hand des ijzeren mans Omsluierd met een lauwerkrans Oranje boven! O Nederland, mijn Vaderland, Doet Nassau's Oud Verbond Gestand. En stel Uw lot in God es hand Wien als de Vad'ren 't krans moet loven. Blijf trouw en edel, vroed en vroom, Rust waakzaam zonder b aam of schroom Bij een Oranje en Vrijheidsboom, Oranje boven! Bij den heer N J. Korbee, hoek van het Gerecht en Papegracht stond in zinrijke decoratie: God, die steeds ons Nederland Bevrijd heeft uit des vijands hand, Laat ons Hem dank toewijden, Die door Oranjes groot geslacht Den vrede en welvaart heeft gebracht, Hij blijv' ons steeds bevrijden. Daarbij was een lauwertak aangebracht iOt versiering gediend hebbend bij het leg gen van den eersten steen voor het monu ment in het Willemspark te 's-Gravenhage. Bij den heer, B. Corts kon men lezen: 1568 Wij juichen en wij prijzen Des Heeren arm en kracht Die 't licht voor ons deed rijzen Na een stikdonk're nacht. Langs duinen en lang hoven Klinkt heinde en ver in 't rond Het oud „Oranje boven" Als een hernieuwd verbond. 1863 Wat Neerland ook moog treffen Wat met den tijd vergaan, Wij blijven haar verheffen De Vrije Oranjevaan. Niets zal haar glans verdooven Op Holland's dierb'ren grond, Met God, Oranje boven, Zoo luidt ons nieuw verbond. Te Katwijk aan den Rijn. Bij den heer J. de Best, koopman, stond u* lezen: Wij zijn bevrijd wij zijn bevrijd Van Fransch en band. Ons Nederland Is door Gods hand In dezen Stand. 1813 1865. Als u .tóch iets moet verffezen En u hebt 't voor 't kiezen .Offert liever dan een uur Dan uw'vèrd'ren levensduur Op de Groote Eerepoort, door het Ge rt een tebestuur te Zoetermeer opgericht, stond: Het Volk van Zoetermeer, door 't juk niet meer bekneld, Heeft hier den dierb'ren Vorst een eerezuil gesteld. Rechtvaardigheid en deugd, kenmerken Willem's woning, De Liefde van zijn volk. is hem genoeg belooning. En bij den heer C. de Kater, verver, las rr.en op twee borden. Oranje Nederland. Gods genade Sla ons gade Des Heeren hand Heeft Nederland Van Leer en druk Door 't Fransche Juk Na bangen strijd Gered, bevrijd. Nog een blakend opschrijft bij Brood- i akker M. van Aalst te Oud Gastel (N.B.) ij hier meegedeeld: Al had ik een bakkes als mijn oven, Dan -*iep ik toch „Oranje Boven". Ongeteekend uit Oranje Vonken door L. T.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10