Het bezoek van den Koning der Belgen MAANDAG 21 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 gen, maar om hen de Zoeloe's te doen ken nen. Voorts zijn er in deze film treffende hoogtepunten als de bruiloft van Tokosile, de rechtspraak, de uiistooting van Toko sile, haar vlucht naar Kinghill en haar te rugkeer als zwarte zuster. Zoo is het te begrijpen, dat deze film grooten opgang heeit gemaakt in heel het land en ook in het buitenland. De honder den, die gisteren deze film hebben aan schouwd, zijn ongetwijfeld voldaan njiar huis gegaan. De film werd gistermiddag en gister- ovond in de Stadsgehoorzaal vertoond. Gis termiddag was de zaal tot de laatste plaats met kinderen bezet en moesten er zelfs te leurgesteld worden weggezonden. Ook eeni- ge eerwaarde Zusters met kinderen van verschillende gestichten woonden de voor stelling bij. Vooraf werd eeft teekenfilm, daarna een komische film vertoond. Des avonds was er eveneens een zeer groote belangstelling. Precies 8 15 uur werd met het programma begonnen. De voor- lltter van Kath. Leiden, de heer W. J. Kriek,, sprak een openingswoord. Aan „Kath. Leiden", aldus spr., werd de ver- eerende taak opgedragen deze avond te verzorgen. Spr. dankte voor de groote op komst en zeide te hupen, dat de zaal ook Maandagavond overvol zou zijn. Spr. deel de mede, dat de hoogeerw. Deken van Lei den A. H. M. J. Homulle en mr. E. Bol- sius bericht van verhindering hadden ge zonden. Hierna was het woord aan pater van Rijn O.P., om deze Missiefilm in te leiden. Hij zeide, dat deze film in staat is ons een inzicht te geven in de moeilijkheden van het werk van den missionaris, dat dikwijls nog te eenvoudig en gemakkelijk wordt voorgesteld. Er staat een muur van haat tusschen inboorling en missionaris. Deze muur van haat kan alleen worden afge broken, als zij het scl none van den gods dienst van den blank* kunnen zien. Hierna gaf spr. een inleiding op het filmverhaal. Na de vertooning van deze film werd nog een mooie film van Curagao vertoond, spe ciaal van Willems'ad in baar moderne kleed van havens, scholen en kerken. Met een humoristische film werd het program ma beëindigd. Hedenavond zal de film yoor het laatst in Leiden worden vertoond. Ten slotte zij vermeld, dat de firma Re- mund voor 'n prachtig beeld zorgde, zoo dat ook in dit opzicht film volkomer tot haar recht kwam. LEIDSCHE UNIVERSITEIT Mr. P. J. Idenburg herbenoemd Bij K.B. is opnieuw benoemd tot secre taris van het college van curatoren der rijks-universiteit alhier, mr. P. J_. Iden burg. SANTOS-BLOEMENDAG. De Santos Bloemendag, welke gisteren gehouaen is, heeft opgeoracht het bedvag van 204.18. Het besiuur van de Santos commissie danKt aLen medewerkèrs en medewerksters hartelijk en hoopt ook den voigenaen keer weer op aller hulp te mo gen rekenen. Voor toezegging, donaties, aanmelding enz., enz., wende men zich tot den secretaris-penningmeester, den heer J. A. Vlasveld, Lage Rijndijk 40. Tel. 2293. MIDDENSTANDSDIPLOMA. Voor het in de vorige week afgenomen examen ter verkrijging van het Midden standsdiploma Algemeene Handelskennis slaagden te Den Haag de heeren J. H. W. Borghans, Hoogewoerd, Leiden, W. .Jolle, Weipoort, Zoeterwoudc, D. Kuiper, Haar lemmerstraat, Leiden en te Leiden P. G. van Stijn, Valkenburg, J. A. V. Verhoog, Doezastraat, Leiden; allen leerlingen v. d. heer Th. H. Perquin, Ereestraat 45, alhier. ST. JOSEPHSGEZELLENVER. De Kern-bijeenkomst gaat hedenavond niet door. KON. VER. LITTERIS SACRUM Daar het bestuur van de Kon. Ver. Lit- teris Sacrum geen kans ziet nog dit jaar het spel „Vorstelijk'e Emigranten", dat het in studie heeft, te kunnen opvoeren, heeft het het Residentie-Tooneel (dir. Dirk Ver beek) aangezocht en bereid gevonden op Donderdag 8 en Zaterdag 10 December voor Litteris de première te geven van het blijspel: Gastvrouw perikelen (Plan for a Hostess) van Thomas Broune. Adolphe Engers heeft de regie. Een oliebollenweek ten bate van de Leidsche Spaeltuinfederatie. In navolging van plaatsen zooals Haar lem, Nijmegen en Arnhem, zullen ook hier ter stede op 3, 24, 25 e». 26 November a.s. ten bate van de vier Speltuinvereenigin- gen (Wester-, Zuider- Ooster- en Noorder kwartier) z.g. olieLoHendagen gehouden werden. Vanaf Woensdag 23 November a.s. zal een auto met vriendelijke dames, zakjes oliebollen a ïatson van één dub beltje, aan het publiek aanbiedpn. Dezelfde firma die in de andere plaatsen voor het bakken var» oliebollen heeft ge zorgd, zal dit ook voor Leiden verzorgen. Voor een vroolijke noot is ook gezorgd. Op de auto is een versterkte muziekinstal latie aangebracht, die tijdens den verkoop vroolijke muziek zal laten hooren. Het is te hopen voor het nuttige doel, dac véél zakjes met hun geurige inhoud van eigenaar zullen verwisselen, want met het koopen van deze zakjes steunt men de Speeltuinfederalie, door wiens zorgen met den steun van het gemeentebestuur reeds KONING LEOPOLD NAAR AMSTERDAM VERTROKKEN. Koning Leopold is heden uit Brussel naar Amsterdam vertrokken met den trein, die cm 11 uur 38 het station bij het kasteel La eken verliet. De minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Spaak, was met de hofdignitarissen aan het Zuidstation in den trein gestapt. DE ONTVANGST OP NEDERLANDSCHEN BODEM. Roosendaal in den grauwen killen och tend, was heden uit zijn gewone doen. Alles was in afwachting van Koning Leopold, die hedenmiddag in ons land zou aankomen cm aan Koningin Wilhelmina een officieel bezoek te brengen. Voor net tweede perron van het Roosen- daalsche station stond de koninklijke trein, waarin Koning Leopold zoo aanstonds zal plaats nemen en welke hem en de leden van zijn gevolg in énkele uren van onze grens naar de hoofdstad des lands zal voeren. Te ze koninklijke trein bestond uit vier salonwagens. Achter den Uatsten wagen v/as het rijtuig van de directie der Neder- landsche spoorwegen gehaakt. De heeren ir. W. Hupkes en ir. W. F. H. van Rijckevorsel, de beide directeuren der Nederlandsche spoorwegen en eenige in genieurs zullen in dit rijtuig de reis naar Amsterdam meemaken. Op dit perron stonden binnen de touwen der afzetting meer dan twee duizend schoolkinderen, allen met vlaggetjes in de Belgische en in de Nederlandsche kleuren, waarmede zij zoo aanstonds den Koning der Belgen een hartelijk en enthousiast welkom zullen toezwaaien. Ook vertegen woordigers van plaatselijke vereenigingen, n et de vaandels hunner organisaties, had den hier een plaats gevonden evenals eenige honderden belangstellenden. Het officieele karakter van het bezoek bleek al bij 's Konings komst aan het Roo- sendaalsche grensstation, waar een aanzien lijk gezelschap het Belgisch staatshoofd op Nederlandsche "grondgebied zou verwel komen. Eenigen tijd vooxdat de trein uit België zou aankomen hadden zich op het perron 'erzameld de leden van den aan Z.M. ge durende zijn bezoek aan Nederland tce- gevoegden eeredienst. Dit waren: vice-ad- iriraal A. Vos, hoofd der IVe afdeeling A van het departement van defensie, gepen- sionneerd generaal-majoor der artillerie van het Indische leger J. H. Wesseling, hr. ms. Kamerheer Ph. J Graaf van Zuylen van Nijevelt en de ordonnansofficier van de Koningin, eerste luitenant jhr D. J. A. A. «••an Lawick van Pabst van Nijevelt. Voorts waren ter begroeting aanwezig '"e commissaris van de Koningin in Noord- Brabant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, de Belgische gezant bij .ons Hof, J. baron Herry met den Belgischen consul te Roosendaal, de heer Th. Tiebackx en de burgemeester van Roosendaal, mr. C. A. Prinsen. Ook waren er de bevelheb ber in de 3e militaire afdeeling. generaal- n.ajoor A. A. van Nijnatten en de garni zoenscommandant te Roosendaal, majoor A G. C. Reyers, beiden met. hun adjudan ten. Een eerewacht van de Ille divisie (In fanterie) met vaandel en vaandelwacht van het 3e regiment infanterie en h^et mu ziekkorps van het 6e regiment infanterie stond op het perron opgesteld. Precies om 1 uur stoomde de trein met den Koning het station binnen. De locomo tief was met Belgische en Nederlandsche vlaggetjes versierd. Nauwelijks tot stilstand gekomen, stapte Z.M. Koning Leopold uit den trein op het perron. De Koning was gekleed in de uni form van luitenant-generaal van het Belgi sche leger en getooid met het grootkruis van den Nederlandsche Leeuw. Het was een plechtig moment, toen de Koning jp het perron stapte en de militaire muziek de Brabangonne inzette. Onder de met vlaggen en guirlandes ver sierde overkapping, de hand aan de uni formpet, stram en strak, stond de Koning te luisteren naar het Belgische volkslied. Toen de laatste tonen"geklonken hadden, vier mooie speeltuinen in de stad ge opend konden worden Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie, morgenavond in ons blad. Voor het examen „Machineschrijven" zyn Zaterdag geslaagd de dames: A. Bakker, PI. Brouwer, F. Grün, B. Lafeber, E. Lou- werse, B. Morsch, R. Omtzigt, Gr. Reitjes, K. Rietveld, E. Rosier, C. van Vliet, W. Vreeburgt B. van Weerlee, N. Westerman, G. Wilmink en B. Zeegers, allen opgeleid aan de Mariaschool Haarlemmerstraat. Zaterdagmiddag is de 47-jarige mej. J. R. in den winkel der fa. Mack aan de Bree- straat van een 2 M. hoog trapje gevallen. Zij bekwam een bloedende verwonding aan het hoofd en werd door den EHB naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Gisteravond te kwart voor tien is de 60- jarige, mej. C. v. d. L. geb. F. wonend aan de Groen Hazengracht bij het oversteken van de Breestraat door een motorrijder aangereden en aan het linkerbeen gewond. Door den EHD werd zzij naar het Zieken huis overgebracht. trad de Belgisch gezant baron Herry, naar voren om Zijne Majesteit te begroeten. Uit honderden keelen klonk op dit moment een: „Lang leve de Koning". Het was een mooi en hartelijk welkom, dat den vorst op Nederlandsche bodem werd toegeroepen. Nadat de Belgische gezant den Koning had begroet, stelde hij de vice-admiraal Vos aan Zijne Majesteit voor. Admiraal Vos vroeg vervolgens verlof c e overige heeren van den aan Zijne Ma jesteit toegevoegden eeredienst voor te stel len. Daarna trad de commissaris van de Ko- i ingin in Noord Biabar.t jhr mr. dr. van Rijckevorsel, naar voren om den Koning op Nedeilandsch grondgebied te verwel komen. Ten slotte werden de overige auto riteiten wele zich op het perron bevonden, aan Koning Leopold voorgesteld. De burgemeester van Roosendaal, mr. .frinsen, kreeg daarna gelegenheid om na mens de gemeente Roosendaal een geschenk aan te bieden, een herinneringsschotel, ont worpen door de Delftsche aardewerkfabriek ,.De porceleyne fles", geborgen in een pa lissanderhouten cassette, naar het ont,\erp van den Tilburgschen binnen hu isarcihtect den heer H Dreesen. Op dezen schotel zijn afgebeeld de wapens van Nederland en België, waarboven een bloemenkroon als symbool van de vriendsche en de samen werking tusschen beide landen te zien is. Verder Loont de schotel de wapens van de elf provinciën van Nederland, de emblemen van handel en industrie en ir het klein het wapen van Roosendaal. Aan de achterzijde staat een opdracht aan den Koning. HET VERTREK UIT ROOSENDAAL. Zeven minuten nadat de Koning was aangekomen, stapte Zijne Majesteit in den salon wagen van H. M. de Koningin. Vóór de vensters van het rijtuig onder hield hij zich enkele minuten met den ad miraal Vos en met graaf van Zuylen van Nijevelt. Precies op tijd, om 1 uur 13, zette ue trein zich in beweging. Weer klonk uit tallooze monden het ,Leve de Koning" en vriendelijk dankte 7 M. voor de uitbundige hulde te zijner eere. Tien minuten later herinnerde alleen nog maar de versiering op het tweede per ron aan het korte oponthoud, dat de Koning der Belgen te Roosendaal heeft gehad. Prins Bernhard begroet den koning te Rotterdam. Om kwart voor 12 was Prins Bernhard per auto uit Baarn vertrokken, vergezeld van zijn adjudant, kapitein de Roo van Aldewerelt. Om tien minuten over half twee arriveerde de Prins voor het Delft sche Poortstation te Rotterdam om den ko ninklijken trein hier af te wachten en met koning Leopold de reis naar Amsterdam verder te maken. De prins droeg de uniform van kapitein der grenadiers en had over zijn uniform het lint van het grootkruis der Kroonorde van België. De Prins werd begroet door den stations chef, den heer G. Lusink. Na eenige oogenblikken nam de Prins in de wacht kamer plaats. Tegen twee uur reed de trein het perron langs en stopte precies voor de eerste klasse wachtkamer. De Prins was inmid dels naar buiten gekomen en stond gereed om den Koning te begroeten. Enkele meters achter hem stond kapitein de Roo van Alderwerelt; Nauwelijks is de trein stilgehouden of de treeplank wordt neergelaten en Prins Bernhard stapt in. In het achterste gedeelte van het ko ninklijke rijtuig bevindt zich een ruim balcon ,waar Koning Leopold, vergezeld van zijn gevolg en den Belgischen gezant, den Prins opwachtte. 1 Van het perron uit zien wij handen schudden en hartelijke begroetingen. Het is niet alles goed te volgen, aangezien de lichten in het rijtuig niet zijn ontstoken en er onder de overkapping van het station in den wagen het gewone halfduister heerscht. We zien nog hoe Koning Leopold met den Prins zich in het rijtuig naar voren be geeft en zien nog even de olijfgroene uni form van den Koning met het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Maar alles gaat zeer snel: de deuren zijn alweer gesloten, de trein rijdt alweer en het begroetingsgejuich van het publiek wordt zonder overgang een afscheidsgroet. Nog geen twee minuten heeft de trein zich onder den stationskap bevonden, of weg is hij weer, verder in de richting Am sterdam. De trein, waarmede koning Leopold naar Amsterdam reisde, passeerde vanmiddag even vóór half drie het station Leiden. Op de locomotief prijkte de Belgische vlag. Langs de overwegen sloegen verscheidene toeschouwers het voorbijrijden van den koninklijken trein gade. Voorbereidingen te Amsterdam. Reeds in den loop van den morgen, toen de Koningin ten paleize te Amsterdam ar riveerde, had het publiek zich langs den weg opgesteld, en vooral op den Dam zelf hadden velen zich vroegtijdig van een goede plaats verzekerd. Tegen twee uur waren Stationsplein, Damrak, en Dam dan ook bezet door een dichte menigte, achtér de politie-afzetting. Omstreeks dezen tijd betrokken ook de militaire afdeelingen, die langs den ge- heelen weg een afzetting zouden vormen, hun posten. Het versierde Damrak bood een feeste lijken aanblik met de vlaggenguirlandes aan weerszijden, gevormd door de hooge witte palen met verticaal afhangende vlaggelinten in de Belgische kleuren, wel ke horizontaal met elkaar verbonden zijn door breede linten in de Nederlandsche kleuren. Daarboven wapperden de vlag gen, die huis aan huis waren uitgestoken, zowel Nederlandsche als Belgische drie kleuren. De Koningin begeeft zich naar het station. Tegen half drie klonk voor de eerste maal het „geeft acht" en presc i teerden de troepen langs den weg het geweer. De Koningin was uitgereden om zich naar het Centraal Station te begeven, waar zij den hoogen bezoeker welkom zou heeten. Het was een kleine stoet van auto's, die voorafgegaan werd door motorrijders van de Amsterdamsche politie, die hun moto ren hadden versierd met kleine rood-geel- zwarte vaantjes. De Koningin reed in een auto waarvan de kap was neergelaten, en was vergezeld van haar klein gevolg. Luide werd de Vorstin door de wachten de menigie toegejuicht op dezen korten tocht naar tiet Centraal Station,1 waar zij voor den ingang van de koninklijke wachtkamer door de aanwezige autoritei ten werd begroet. Hier waren aanwezig de voorzitter van de Eerste en Tweede Kamer, de Minister- President dr. H. Colijn, en alle overige le den dei' regeering en alle leden van het dagelijksch bestuur der gemeente Am sterdam. DE AANKOMST TE AMSTERDAM. Precies op het aangegeven tijdstip schoof do koninklijke trein de stationsoverkap ping binnen, voor de locomotief twee stan daards met in de vier hoeken de gouden L. het initiaal van koning Leopold. Onder het licht van eenige schijnwer pers stond de Koningin, omgeven door de dignitarissen, die met haer naar buiten waren getreden. Het was een kleurrijk en schitterend schouwspel. Onze vorstin, gekleed in een langen ja pon van paars goudbrocaat en een drie kwart mantel van donkerpaars fluweel met lsr.ge bruine bont, waarover zij het groot cordon van de Orde van Leopold droeg, en een paarse hoed. Zij was omgeven door de leden van haar gevolg in schitterende nifor- men en de dames van de Belgische lega tie, eveneens in lange bijna sleepende ge waden. Op het moment dat de trein stil stond, lieten de tamboers en pijpers de roffelende presenteermarsch der marine hooren. Een lakei opende de deur van den ko ninklijken trein. Koning Leopold trad het eerst uit den trein en begroette zeer hartelijk H. M. de Koningin, die met uitgestoken hand naar voren was gelreden, met een handkus. Zijne Majesteit de Koning werd gevolgd door Z. K. H. Prins Bernhard en achter dezen verscheen de Belgische minister president Spaak, gekleed in het zwart en hoogen hoed. Hierop stapte de Belgische gezant te Den Haag, baron de Herry uit en volgden ook de overige hoogwaardig- beidsbekleeders, allen in schitterende uni formen. H. M. de Koningin stelde enkele dames en heeren van haar gevolg aan den Koning voor, die vervolgens de leden van zijn gevolg aan Hare Majesteit voorstelde. Ook de dames en de leden der Belgische legatie werden aan Koning-Leopold voorgesteld. De marinekapel zette vervolgens de Bra bangonne in, welke eerbiedig door allen werd aangehoord. Alvorens de koninklijke wachtkamer te betreden, inspecteerden Hare Majesteit de Koningin en Zijne Majesteit Koning Leo pold, de.eerewacht der marine, waarbij de stemming al minder s treng ceremonieel werd, mede dank zij de vroolijke Piet Hein marsch, welke de marinekapel inzette. De beide vorstelijke personen betraden hierna de koninklijke wachtkamer, gevolgd door de dames en heeren, die zich met hen op het perron hadden bevonden. Hier had de eerste officieele begroeting plaats. ..De koninklijke stoet. Voorafgegaan door den hoofdcommissaris van politie en den burgemeester kwam als eerste rijtuig in de koninklijke stoet de epen sociable, waarin de kamerheeren van H.M. de Koningin hadden plaats genomen. Dan volgde de helft van het militaire es corte, in totaal bestaande uit honderd man van het le regiment huzaren, gekleed in grijs veldtenue met licht bepakking, den hoogen zwarten kolbak op. onder com mando van ritmeester J. B. A. F. van Eeke- len, die werd bijgestaan door drie luitenants en een onder-offcier. Zij gingen vooral aan het koninklijke rijtuig, de open roode gala- calêche, a la Deaumont bespannen met zes paarden, waarvan het voorste en het achter ste linkerpaard bereden werd door jockeys in gala-uniform, bestaande uit witte pan talon en goud-roode buis, en voorafgegaan door twee in denzelfden uniform gekleede jockeys op losse paarden. De overige vijftig sabels van het eere escorte huzaren reden direct achter het koninklijk rijtuig, en hierop volgden de zeven met twee paarden bespannen open landauers voor de leden van het gevolg. De tocht van het Centraa1 Station naar den Dam langs den versieide weg tusschen de twee dichte rijen van duizenden juichen de toeschouwers werd een ware triomf tocht. De Prinses te Amsterdam aan gekomen. Om kwart'voor drie is H.K.H. Prinses Ju liana uit Soestdijk per auto in de hoofd stad aangekomen. Zij stajte aan de achter zijde van het koninklijk paleis aan den N.Z. Voorburgwal uit en begaf zicb on middellijk in het paleis. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren Antonius Adrianus, z. van J. Th. Edelaar en J. B. M. Kramer. Joop z. van N. v. Ginkel en H. R. v. Eek. Overleden:M. H. Koree, wed. van L. Schmitz, 80 j. M. Hoogerwerf, z. 31 j. P. Duijverman, wedn. 86 j. Ondertrouwd: L. J. v. d. Berg, jm. 28 j. en R. v. Leeuwen, jd. 23 j. A. Ra- vensbergen, jm. 23 j. en M. M. Hasselo jd. 20 j. Een incident. Toen de Koningin voorbijreed op den Dam, heeft zich een klein incident voor gedaan. Een vrouw uit het publiek drong naar voren op den rijweg en liep, zwaaien de met een brief, dien zij aan H. M. de Ko ningin wilde ter hand stellen, in de richting van de koninklijke auto. Onmiddellijk snel den militairen en politieagenten toe, die de vrouw vastgrepen. Zij wierp den brief in de richting van de auto van H. M. de Koningin. Het epistel werd door een der agenten van de motorbrigade opgevangen. De vrouw, die in overspannen toestand verkeerde, werd naar de politiepost in het Koninklijk Paleis gebracht, waar zij aan een verhoor werd onderworpen. Zij verklaarde, dat zij aan Hare Majesteit de Koningin een brief wilde overhandigen met een verzoek om gratie voor haar moeder, die in de ge vangenis zit. Ee koninklijke stoet vervolgde zonder vertraging den tocht naar het Centraal Station. Het paleis Noordeinde met Westlandsche bloemen versierd. Het bestuur van de coöperatieve Cen trale Westlandsche Sn ij bloem en veiling te Honselersdijk heeft H. M. de Koningin verzocht het koninklijk paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage in verband met het bezoek van Koning Leopold met Westlandsche bloemen te mogen versie ren. De toestemming is thans verkregen. De heer P. Vis, voorzitteï van de C. C. W. S., deelde mede, dat het interieur van het paleis met Westlandsche chrysanten zal worden versierd. Hiermede zal Woens dagochtend, worden begonnen, zoodat de bloemen 's middags, bij de komst van Koning Leopold, een mooien en frisschen indruk maken. Laatste foericltfeai TWEE TERECHTSTELLINGEN IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 21 Nov. (A.N.P.) De op 1 Augustus j.l. door het volksgerechtshof wegens landverraad ter dood veroordeelde 26-jarige Erich Bodach uit Geysersdorf, en de op 13 Augustus j.l. door het volksge rechtshof wegens landverraad ter dood veroordeelde 37-jarige Alfred Kcfer zijn vanmorgen terecht gesteld. Bodach had zich door buitenlandsche grensbeambten tot landverraad laten verleiden. Kofer had een vertrouwenspositie misbruikt om maatregelen der Duitsche defensie aan een buitenlandschen spionnagedienst tegen vergoeding mee te deelen. DUITSCHE JODEN ZULLEN IN JAPAN NIET MEER WORDEN TOEGELATEN. TOKIO, 21 Nov. (A.N.P.) Uit goede bron wordt vernomen, dat vanaf 25 November, den dag waarop het Duitsch-Japansche cultureele accoord wordt onderteekend, de toelating van Duitsche Joden practisch verboden zal zijn. De aanstelling van Duitsch-Joodsche onderwijzers, die de laatste drie jaar in Japan op bijzonder groote schaal heeft plaatsgevonden, zal voortaan onmogelijk zijn, daar de Duitsche regeering zich de keuze zal voorbehouden van de Duitsche onderwijzers, die naar Ja pan worden gezonden. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 21 Nov. Vee. Aanvoer: 2878 totaal, 777 vette runderen, 185 vette kalveren, 17 nuchtere kalveren, 1164 scha pen en lammeren, 729 varkens, 4 biggen, 2 bokken. Prijzen per kg.: vette koeien 72 59 en 3848 cent, vette ossen 68, 58 en 3848 cent, vette kalveren f 1.25, 1.15 en 8090 cent, varkens (levend gewicht) 52, 50 en 48 cent, schapen 45, 36 en 30 cent, lammeren 50, 45 en 42 cent. Prijzen: per stuk: Schapen f 232017, lammeren 17—14—12. AMSTERDAM, 21 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 501 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 6876, 6266 en 5260 cent per kg. slachtge- wicht; 88 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk, 50 vette kalveren 2e kwal. 72 80 cent en 3e kwal. 6070 cent per kg. levend gewicht, 91 nuchtere kalveren 5 11 en 31 schapen 1428 per stuk, 442 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 110 kg. 6162 cent, zware 6061 cent en vette 5960 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.623/4 Berlijn 73.65 Parijs 4.831/4 Brussel 31.10 Zwitserland 41.51 Kopenhagen 38 52J/2 Stockholm 44.50 Oslo 43 371L New Vork Praag 6.32i/2

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3