v De katholieke pers in dezen tijd Voornemens van den Minister van Onderwijs Joden brengen dank aan de Regeering MAANDAG 21 NOVEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9189 £cid6ch^£oii^ant Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat alt vier bladen. in dezen tijd is 't toch wel héél duide lijk, dat de Katholieken een eigen pers noodig hebben. In dezen tijd is 't toch wel héél duide lijk, dat een dagelijksche objectieve voor lichting over het wereld-gebeuren, in het licht der Katholieke beginselen, onmis baar is. Zeker, die onmisbaarheid bestond ook 'n kwart eeuw geleden zoowel voor de landelijke als voor de gewestelijke katho lieke pers, welke laatste, naast het we re la-gebeuren en naast de landelijke ge beurtenissen, meer speciaal het leven in het eigen gewest beziet en weerspiegelt en, waar mogelijk en noodig, richt en leidt. Maar nu, n u in dezen verwarrenden tijd, waarin valsche voorlichting zich o p- dringt aan alle kanten, n u moest er toch eigenlijk, geen enkele katholiek zijn, die niet diep" overtuigd is van de waarde van een katholiek dagblad voor e 1 k katholiek gezin. En toch tóch is ook op heden nog waar het woord van Pius X: „Men be grijpt nog steeds niet de beteekenis van de pers. Noch de geloovigen, noch de geestelijken bemoeien er zich mede, zoo als 't eigenlijk zou moeten geschieden". In zijn boek „De Pers en de katholie ken" constateert Naumann, dat het ka tholieke volk in Duitschland (genoemd boek is verschenen eenige jaren vóór het Nationaal-socialistisch bewind) 60 procent van hetgeen het offert schenkt voor ker kelijke doeleinden, 20 procent voor arme studenten, 15 procent voor sociale doel einden en slechts 1 procent voor de katho lieke pers. De onlangs overleden journalist en groot-strijder voor de katholieke pers Thompson signaleerde 'ns in een artikel, welks inhoud wij ons nog heel goed her inneren, het opmerkelijke en eigenlijk dwaze feit, dat men vaak verneemt van heele lijsten legaten, die katholieken ver maken aan allerlei charitatieve instellin gen, aan goede werken van den meest uiteenloopende soort, terwijl niemand hunner daarbij heeft gedacht aan het goede werk van de katholieke pers! 't Is mogelijk, dat dit voortkomt uit de meening, dat een katholieke courant is een commercieele onderneming, zooals b.v. eer sigarenfabriek of een handelsdruk kerij. Een katholieke courant is echter een on derneming van zuiver-cultureelen, van propagandistischen, van we mogen zeggen: apostolisch en aard en voor een vennootschap, die een katholieke courant uitgeeft, is het commercieele middel, noodzakelijk middel, maar geenszins: doel. Als de katholieke pers haar bestaans reden pïactisch zóó beschouwt, dan zal zij kunnen beantwoorden aan haar roe ping als draagster en verspreidster van katholieke ideëen, van katholieke cul tuur zoo breed en zoo diep en zoo doeltreffend als maar mogelijk is! Zij zal aan aan die ïoeping kunnen be antwoorden, a 1 s de katholieken hun ver antwoordelij kreid begrijpen en aan de katholieke pers hun daadwerkelijke me dewerking geven. Er is echter nog een groot gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef! Anders zou den niet zoovele katholieken zonder ge wetensbezwaar hun steun geven aan niet- katholieke en zelfs aan anti-katholieke bladen. Dat in dezen tijd deze gedachten over de katholieke pers ernstig mogen worden overwogen voordat het te laat mocht •zijn! NA HET OVERLIJDEN VAN KONINGIN MAUD. LONDEN 21 Nov. (ANP). De over leden koningin van Noorwegen zal in haar land begraven worden. Het stoffelijk over schot zal morgenmiddag in de kapel van Marlborough House worden opgebaard en Woensdagmiddag vandaar per specialen trein naar Portsmouth worden overge bracht. Het zal met een Britsch oorlogs schip naar Noorwegen worden overge bracht. GEEN VERLAGING DER LEERLINGEN- SCHAAL. ,/Van den wensch tot herziening dient te worden afgezien", aldus de minister. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, deelt minister Slotemaker mede, dat hij zeker niet minder dan de Kamerleden het betreurt, dat het hem niet mogelijk is een voorstel te doen tot verlaging van de huidige leerlingenschaal. In het huidige stadium moet het on vermijdelijk worden geacht, dat van den wensch tot herziening van de leer lingenschaal wordt afgezien. Terugkeer tot de leerlingenschaal 1920 zal bij een gemiddeld salaris van 1800. alleen reeds voor het gewoon L. O. rond 12 millioen gulden kosten. DE KWEEKELINGEN MET ACTE. Het doet den minister ernstig leed, dat een zoo groot aantal aktebezitters niet in de gelegenheid is, een benoeming tot on derwijzer te verkrijgen. Andermaal wil hij gaarne erkennen, dat deze aktebezitters door hun werkzaamheid in de school in vele gevallen het onderwijs zeer ten goede zijn gekomen. Deze waardeering verhin dert echter den minister niet, op te mer ken, dat een zoo groot aantal (wij spatieeren Red. „L. Crt.") aktebezitters, als thans bij het lager onderwijs aanwezig is, uit onderwijskundig oogpunt niet nood zakelijk kan worden geacht. (Hoe groot aantal kweekelingen met acte acht de minister dan wèl uit on derwijskundig oogpunt noodzawelijk? En moeten deze dan volgens den minister ook worden gehonoreerd met zooals vaak gebeurt een fooi? Is dat volgens den mi nister rechtvaardig? Red. „L. Crt.") WERKLOOZE JONGE ONDERWIJZERS. Zooals de minister reeds in de Memorie van toelichting heeft opgemerkt, heeft hij er prijs op gesteld aan de Staten-Generaal mededeeling te doen van de instelling door den minister van Sociale Zaken en den mi nister van O., K. en W. eener interdeparte mentale commissie, aan welke is opgedra gen na te gaan of en, zoo ja, op welke wijze werklooze jonge onderwijzers van re- geeringswege zouden kunnen worden ge holpen langs andere wegen dan die van normale tewerkstelling in de school. De commissie heeft de bestudeering van dit vraagstuk met voortvarendheid ter hand genomen. Ten tijde van de indiening van de begrooting bij de Tweede Kamer was de commissie nog niet geslaagd in het vinden van een oplossing. Ook thans is dit nog niet het geval, althans niet in dien zin, dat de oplossing bevredigend mag worden gehee- ten. In het licht van de wel zeer moeilijke materie valt dit overigens niet te verwon deren. De minister is daarom tot zijn leed wezen niet in staat op dit oogenblik nade re mededeelingen aan de Staten-Generaal te doen. DE JEUGDWERKLOOSHEID. In de Memorie van Antwoord aan de Twede Kamer over de begroóting van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt uiteengezet, welke voornemens de regee ring heeft met betrekking tot de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid. Daaraan wordt toegevoegd, dat aan de hand van in te winnen adviezen de regeering nadere beslissingen zal nemen en deze in voorstel len aan de Staten-Generaal zal belichten. In dit stadium kunnen derhalve nog geen bijzonderheden worden medegedeeld; dit zal kunnen geschieden, wanneer het in 1939 te besteden bedrag, verdeeld over de be trokken hoofdstukken, zal worden aange vraagd. Reeds thans is intusschen te ken nen gegeven, dat men mede op onderwijs voorzieningen het oog heeft; het ligt in de rede, te verwachten, dat bij een tot stand gekomen regeling een aantal werklooze onderwijzers en leeraren een taak zal vin den. In de betrokken sub-commissies van de rijkscommissie voor advies is het departe ment van den minister vertegenwordigd. De regeering heeft besloten de nieuwe schrijfwijze in de rcgeeringsstukken te gaan toepassen, nadat zij aan de hand van een advies, uit te brengen door de commi- sie Fockema Andreae, een beslissing zal hebben genomen omtrent eenige onzeker heden. Het advies kan nog deze maand worden tegemoet gezien. Bovenstaande beslissing van de re geering geldt alleen, naar wij aan de Memorie van Antwoord over de On- derwijsbegrooting ontleenen, voor het woordbeeld. Met betrekking tot ge slacht en voornaamwoord handhaaft de regeering de schrijfwijze De Vries en Te Winkel. Mocht op de duur ook op dit gebied wijziging wenschelijk zijn, dan zal deze in nauw contact met Bel gië worden overwogen. Minister Slotemaker de Bruïne verwacht van de commissie-Fockema Andreae even eens advies over de schrijfwijze van bas taardwoorden en samengestelde woorden. Dit advies zal worden uitgebracht in nauw contact met een Belgische commis sie. EEN BIJEENKOMST TE AMSTERDAM. Gistermiddag is te Amsterdam in de vergaderzaal van de Centrale Commissie voor de algemeene Zaken van het Neder- landsch Israëlietisch Kerkgenootschap een bijeenkcmst gehouden van de leden dier commissie, met de leden der hoofdcom missie voor de zaken van het Portugeesch Israëlietisch Kerkgenootschap, de leden der vergadering van Opperrabbijnen in Nederland en de commissie voor de Bij zondere Joodsche Belangen. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter van de Centrale Commissie tot de algemeene zaken van het Neder- landsch Israëlietisch Kerkgenaatschap, den heer A. Asscher. Deze zette uiteen de beteekenis van den ontzettenden ramp, die de Joden in Duitschland heeft getroffen. Hoe kan men uit deze hel, wier vlam men nog blijven woeden, redden wat er te redden valt? vraagt spr. Men is hier te lande dadelijk aan het werk gegaan. Eenig resultaat is bereikt. Ik wil hier met diepe ontroering dank brengen aan nagenoeg de geheele bevol king van Nederland, en in het bijzonder aan groote groepen van niet-Joden, die met vol begrip voor den toestand zich in spannen om met woord en daad bij te staan in de leniging van den vreeselijken nood. Eerbied willen wij betuigen voor de protestantsche en katholieke geestelij ken en voor personen van velerlei poli tieke gezindheden," die met een ongeken de energie en hartelijkheid, met volledig menschelijk saamhoorigheidsgevoel, zich waarlijk geven in deze dagen. Daarbij zijn de uitingen van deelneming, met als meest waardevol element aanbie dingen tot medewerking, ontelbaar. Oprechten dank zijn wij verschuldigd aan de Nederlandsche regeeering, in de eerste plaats voor de wijze waarop zij blijk heeft gegeven, den ernst van den toestand in te zien, in de tweede plaats van de enorme hoeveelheid arbeid, die vooral een aantal van haar prominente leden en ambtenaren hebben verricht en nog verrichten. In dit laatste verband ver oorloof ik mij, in de eerste plaats den mi nister van Justitie, Z. E. den heer Gose- ling, den secretaris-generaal van zijn de partement, den heer van Angeren en den heer Tenkink te noemen, die zich met hart en ziel aan de zaak wijden. Ook gaat mijn bijzondere dank uit naar overste Croiset van Uchelen, die doet wat in zijn macht is en wat hem veroorloofd is, om te helpen. Nadat nog eenige sprekers het woord hadden gevoerd werd de openbare bij eenkomst gesloten en in besloten zitting de volgende resolutie aangenomen: „De opperrabbijnen, de Centrale Com missie van het Nederl. Israël. Kerkge nootschap, de hoofdcommies van het Port. Israël. Kerkgenootschap en de commissie voor bijzondere Joodsche belangen, ver- eenigd in plechtige vergadering te Am sterdam, op 20 November 1938, diep onder den indruk van den nood der Joden in Duitschland en in andere lan den; de mogelijkheden onder oogen ziende van hulpverleening, voornamelijk aan de Duitsche Joden, die in Duitschland niet mee? kunnen verblijven; in aanmerking nemende, dat Palestina in staat is een zeer groot aantal Joden, in het bijzonder kinderen en jeugdige per sonen op te nemen; doet een dringend beroep op de regee ring van Groot-Brittannië, de poorten van Palestina voor Joodsche immigratie zoo wijk mogelijk te openen". ONS LAND STELT AAN ENGELAND FACILITEITEN VOOR. De Nederlandsche regeering heeft thans, naar wij vernemen, formeel aan de Brit- sche regeering voorgesteld, dat in gemeen overleg onmiddellijk verdere faciliteiten worden verleend voor het toelaten van Duitsche vluchtelingen binnen de respec tieve landsgrenzen. Een desbetreffende no ta werd gisteren op het Foreign Office overhandigd. Het Britsche antwoord wordt spoedig te gemoet gezien. Het ligt blijkbaar in de bedoeling der Nederlandsche regeering om onverwijld tot doeltreffende stappen over te gaan, afge scheiden van de nadere maatregelen voor nederzetting in overzeesche gebieden. „Tel." DE NEDERLANDSCHE REGEERING ONTVANGT BANKGARANTIE VAN EEN MILLIOEN GULDEN. Het Comité voor bijzonder Joodsche be- iangen deelt ons het volgende mede: Dank zij de bijna ongekende offervaar digheid van Nederlanders van alle gezind ten en richtingen, heeft het Comité voor bijzondere Joodsche belangen Vrijdag 18 November aan de Nederlandsche regee ring een bankgarantie kunnen doen toe komen van een millioen gulden als eerste storting voor de kosten van de huisvesting en het onderhout van vluchtelingen, die in Nederland zullen worden opgenomen. Daar deze kosten en die, welke verband houden met emigratie en verdere hulp zon der twijfel veel grooter zullen zijn, zal de actie voor de geldinzameling met verdub belde kracht worden voortgezet. Opgemerkt dient hierbij te worden, dat de regelen voor de opneming en de toe lating van vluchtelingen door de regeering worden vastgesteld. JOODSCH OVERLEG TOT STEUN AAN KOLONISATIE. Dinsdag zal te Londen een bespreking plaats vinden tusschen vertegenwoordigers van de Joodsche Internationale Kolonisa- tievereeniging uit Den Haag en Britsche financiers. De uitnoodiging is van Britsche zijde afkomstig. Maandagavond komt het Joodsche vraagstuk in het Lagerhuis aan de orde. De Arbeiderspartij zal aandringen op een spoedig te ondernemen internationale po ging om een gezamenlijke politiek vast te stellen ten aanzien van het vluchtelingen vraagstuk. De voornaamste spreker voor de regeering zal Sir Samuel Hoare zijn. Hij zal een verklaring afleggen omtrent hetgeen de regeering reeds heeft overwo gen. CTaar wij uit Den Haag vernemen, is de heer D. Wolf te Wassenaar Zondag naar Londen vertrokke.. om aan een bespreking met Britsche particulieren deel te nemen. DUonderhoud zal plaats hebben tusschen den heer Wolf en Britsche financiers, par ticulieren, die geer organisatie vertegen woordigen. Wellicht zou cok dr. Weiz- mann, de bekende zionistenleider, aan de besprekingen deelnemen. Het doel is om honderd millioen pond sterling toegezegd te krijgen voor kolonisatiewerk. Red. „Vooruit". GELD VOOR EEN INTERNATIONALE JODEN-KOLONISATIE. De International Jewish Colonisation So ciety, (Jew-col) schrijft ons o.m.: Voqr het S.O.S -fonds stroomen de bij dragen binnen, ook uit het buitenland. Aan groote giften is uit Zwitserland en Frankrijk reeds voor een bedrag van 250.000 toegezegd. Van Engelsche finan ciers is een uitnoodiging ontvangen tot be- sprekingen, welke Maandag en Dinsdag te Londen gehouden zullen worden. Met Amerika is men in telegrafische gedachten- v/iseling getreden. Een resolutie van den Nederlandsche Journalistenkring. Bij de aanvang van de algemeene ver gadering van den Nederlandsche Journa listen Kring, welke Zaterdagmiddag te 's-Gravenhage werd gehouden, heeft, de voorzitter, de heer H. Dekking, zijn deer nis uitgesproken met de slachtoffers van de Jodenvervolging in Duitschland. Met algemeene stemmen heeft de verga dering daarop een resolutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de mi nisterraad en op den minister van justitie in het bijzonder om, in het bewustzijn van de in ons volk tot uiting gekomen ontroe ring en hulpvaardigheid, de grootst moge lijke ruimhartigheid te betoonen in de ver leening van gastvrijheid aan de slachtof fers van de Jodenvervolgingen buitens- landsch, den kinderen en ouden van da gen in de eerste plaats, die zich aan onze grenzen melden. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Te Londen is koningin Maud van Noor wegen overleden. (2de blad). De Jodenkwelling in Duitschland. (2de blad). Een katholiek klooster in Stiermarken door de nationaal-socialisten in beslag ge nomen. (2de blad). De reis van koning Carol van Roeme nië. (2de blad). Amerika wil de taal der dictatoren gaan spreken. (2de blad). Een groote brand in een munitie-fabriek te Barcelona. (3de blad). Binnenland Bezoek van den Koning van België aan ons land. (1ste blad). Hoogere heffingen op granen. (2de bl.). Veehouderijcentrale neemt varkens uit de markt. (2de blad). De afgeloopen dagen kenmerkten zich weer dcor eenige ernstige verkeersonge lukken, welke verschillende slachtoffers eischten. (2de blad). Twee jongens te Sittard verzonnen een roofoverval, welke echter niet het ge- wenschte succes had. (2de blad). Sport en Wedstrijden ZWEMMEN: Iet van Feggelen vestigde een nieuw wereldrecord 100 M. rugslag, Hoving een nieuw Ned. record op de 100 M. borstcrawl. (3de blad) VOETBAL: In den I. V. C. B. speelden Laura en Brabantia gelijk, Spartaan ver grootte haar voorsprong op S. J. C., D. O. S. R. verloor van Santpoort; eerste neder laag van B!auw Zwart. Docos-successen in den D. H. V. B.; verschillende verrassin gen in de competitie. Rotterdam verslaat bet Bondselftal van den K. N. V. B. met 3—2. (3de blad). SCHAKEN: De negende en tiende ronde van het grootmeesterstournooi. (3de blad). PE WERELD IN VOGELVLUCHT FRANKFURT A. D. MAIN, 21 Nov. (ANP). Een meteoor welke een blauw licht uitstraalde, en van een komeetachtige staart vergezeld was, is hier Zondagavond waargenomen. Hetzelfde natuurverschijn sel werd gezien in Muenchen, Karlsruhe en in de streek van Heidelberg en Frei burg. LONDEN: Te Londen, waar zij in een ziekenhuis lag na een operatie te hebben ondergaan, is koningin Maud van Noorwe gen Zondagm'orgen vroeg overleden. Het overlijden kwam zeer onverwacht, zoodat alleen de verpleegster er bij tegenwoordig was. Het bericht van het overlijden werd in de Noorsche hoofdstad eerst Zondagfoch- tend bekend. Koningin Maud was een ge boren Engelsche en Engelsche is zij altijd gebleven, ook toen zij in 1896 trouwde met den Deenschten prins, die in 1905 tot ko ning van Noorwegen werd uitgeroepen. Zij vertoefde ook ieder jaar geruimen tijd in Engeland. Haar vader, de Engelsche ko ning Edward VII had haar zelfs een kas teel in de buurt van San dringham geschon ken, waar zij ieder jaar vertoefde. Evenals de voormalige koningin van Zweden kon ook koningin Maud niét aarden in het Scandinavische land. Zij is dan ook gestor ven in het land waar zij geboren werd en waar steeds haar hart was achtergebleven. In Noorwegen zal zij echter begraven wor den. WASHINGTON: De gebeurtenissen in Duitschland hebben, zooals bekend, een le- vendigen indruk gemaakt en zullen waar het zich laat aanzien een omme keer teweeg brengen in de politiek van Amerika. Naar verluidt, zou Amerika „de taal der dictatoren" gaan spreken en zich te weer stellen tegen de toenemende in vloed van de dictaturen in de wereld. In dien een dergelijke omwenteling zich in derdaad zou voltrekken, zou hiermede een herhaling voorkomen van het geen zich voordeed tijdens den wereldoorlog, toen Amerika's interventie de balans deed over slaan naar de zijde der geallieerden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1