MIJNSTREEK Letteren en Kunst RECHTZAKEN ad^rtMijnh«rdtje" FAILLISSEMENTEN MAANDAG 21 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAO - PAG. 14 ALPHEN AAN DEN RIJN Installatie van Deken Z' de Korte In de met vele palmen en bloemen en vaandels feestelijk versierde Sint Bonifa- ciuskerk vond gistermorgen voor de Hoog mis van 10 uur de plechtige installatie plaats van den hoogeerwaarden heer Z. de Korte, voorheen professor in de liturgie en oeconomie aan het Theologicum te War mond. In het ruime kerkgebouw, dat tot de al lerlaatste plaats gevuld was met geloovi- gen en belangstellenden, waren ook aan wezig vele familieleden van den nieuwen Deken, alsook eenige zijner oud-studon- ten. De plechtige installatie werd verricht door den waarnemenden Deken van Al phen aan den Rijn, den hoogeerwaarden heer A. H. M. J. Homulle, Deken van Lei den. Nadat door dezen .staande voor het Hoogaltaar, waaraan geknield was de nieu we Deken, diens benoemingsbrief van den Bisschop was voorgelezen in tegenwoor digheid van de getuigen en het overige rolk, werd het H. Sacrament ter aanbid ding uitgeste4d en zong het Parochiaal zangkoor met de geloovigen de hymne: Veni Créator Spiritus. Daarna legde de pastoor op de onderste trede van het altaar geknield den eed af en werden hem daar op door den waarnemenden Deken de sleu tels van de kerk overhandigd, welke reeds voor den aanvang van de plechtigheid op het altaar lagen, terwijl ook het Misboek en de kelk reeds hierop waren geplaatst. Nadat de nieuwe deken in het bezit was gesteld van de sleutels der kerk, volgde met dezelfde ceremonieele plechtigheid de overgave van den kelk, het Misboek en de priestergewaden. Vervolgens werd ae nieuwe herder dcor den Deken geleid naar den preekstoel, den biechtstoel, het doop vont en tot de sacristideur. Hierop bega ven de beide geestelijken zich, voorafge gaan door de misdienaars naar het hoog altaar waar de Deken Homulle de volgen de verklaring uitsprak: Ik stel en beves tig en installeer u in het zakelijk en wer kelijk bezit van deze Parochie in Alphen aan den Rijn, volgens den benoemings brief, in den naam des Vader en des Zoons en des Heiligen Geestes. Nadat het Tantum Ergo was gezongen, gaf de geïnstalleerde den zegen met het Allerheiligste. Hiermede was deze voor onze parochie zoo zeldzame gebeurtenis immers Deken Hellegers was ruim 25 jaren hier werk zaam teneinde en werd vervolgens door den nieuwen Deken, geassisteerd door de beide kapelaans de plechtige Hoogmis op gedragen, onder welke het Parochiaal zangkoor, onder leiding van den directeur, den heer S. van Leeuwen, uitvoerde de meerstemmige Missa breve e facile in ono- re di S. Pietro, van de Venezia Oresta Ra- venello. Deken Homulle hield onder de eerste plechtige Hoogmis, door den nieuwen De ken alhier opgedragen een korte toespraak. Denkt aan degenen, aldus spr., die over u zijn gesteld. Onnaspeurlijk zijn Gods we gen en Zijn besluiten zijn ondoorgronde lijk. De mensch maakt plannen en hoe dikwijls haalt God niet een streep door al dit voornemen. Hoe dikwijls vallen alle ge maakte plannen in een slag in duigen. En dan is de mensch bedroefd, als een klein kind bedroefd kan zijn als het zijn zin niet krijgt. De mensch klaagt dan en toch, al wat God doet is welgedaan: later zullen wij het begrijpen. Gij hebt droefheid ge voeld in uw hart bij het overlijden van uw vorigen herder. Gij waart opgewekt en vroolijk om te vieren het zilveren pasto raat van Deken J. M. Hellegers. In dat feest vondt u gelegenheid te over om uw erkentelijkheid te betuigen jegens hem voor al hetgeen hij heeft gedaan voor u en de uwen. God dacht er evenwel anders over De Deken ging heenGod riep hem om de schittering van zijn feest te laten genieten in den hemel! Deken Homulle spoorde de parochianen aan, om de ziel van den overledene te ge denken in hun gebeden en door het doen opdragen van H. Missen, als dank voor al hetgeen Deken Hellegers voor de parochie heeft gedaan en is geweest. Nu staat voor u, aldus vervolgde spr., een andere herder, een herder, dien spr. gekend heeft vanaf zijn kinderjaren. Ik heb hem gekend in de dagen toen hij zich met alle energie gaf aan de zielzorg van hen, die aan hem waren toevertrouwd in den tijd, toen hij deelnam aan het ge wone parochiewerk. Ik heb hem ook van nabij gekend als leeraar, als professor, belast met de oplei ding van nieuwe levieten. En als gevolg van mijn ervaringen mag ik u gelukwen- schen, dat de Opperherder van ons Bisdom juist dien priester heeft gesteld over u. Ook hem kan ik gelukwenschen, aldus spr., met zijn aanstelling over deze schoo- ne parochie. Hij komt tot u met een hei lige vreeze, omdat hij de voetstappen moet drukken van een priester, die 25 jaren ze genend en 'weldoende rondging. Zijn hart is vervuld van een heilige vreeze. Maar meer nog is zijn hart vol met een heilig vertrouwen tot God. Hij is vol ver trouwen op uw gebed. Hij is vol vertrou wen op de hulp en bijstand van St. Boni- facius, onder wiens schutse deze kerk is geplaatst. Hij komt met volle vertrouwen tot u, parochianen van Alphen aan den Rijn, omdat hij gezonden is door de geestelijke overheid, omdat hij gezonden is door Je zus Christus. Wiens heilige woorden: „Gaat en onderwijst alle volkeren" ook tot hem gesproken zijn. Hij komt tevens als uitdeeler van Gods genadegaven. Hij zal u leeren Jezus Chris tus lief te hebben en Maria te leeren be minnen. Hij zal de jeugd door het ontstuimige le ven voeren naar het eeuwige vaderland. Hij, de goede herder zal ook de vaders en moeders zegenen. Hij zal hen troos ten en sterken in de stormachtige dagen van hun leven. Hij zal alle parochianen ook begeleiden bij hun laatsten moeilijken gang naar het graf. Zoo gaat de goede herder.... Zoo komt hij Maar ontvangt hem gelijk gij een vriend ontvangt! Ontvangt hem in gehoorzaam heid. Luistert naar hem en handel volgens zijn raad en voorschriften. Maakt zijn ar beid gemakkelijk en zijn leven dragelijk op aarde door uw gewilligheid en volg zaamheid, erkent de redelijkheid van zijn gebod. Maakt hem gelukkig, vooral door voor hem dagelijks te bidden, want als God niet bouwt, is het werk van den pries ter vergeefsch en ijdel. Bidt voor hem, dat God zijn arbeid hier in deze parochie moge zegenen. Dan zal hij gelukkig zijn en met hem zult gij gelukkig zijn, want dan zal zijn heilzaam werken zegenrijk zijn voor u, die dan eenmaal met hem gelukkig zult zijn in den hemel. Dan zal hij, uw herder, aldus besloot de Deken zijn installatie-preek, als hij voor God rekenschap zal moeten afleggen, kun nen zeggen: „Niet een van de aan mij toe vertrouwde zielen, is verloren gegaan". Dat geve God! KINDERVERLAMMING. Zondag is in onze gemeente een geval van kinderverlamming geconsta teerd n.l. bij een 3-jarig kindje van de familie van D. Het kind is overge bracht naar het ziekenhuis. Voorts heeft zich nog een geval van deze gevreesde ziekte voorgedaan met doodelijken afloop bij de familie de J. aan de Hooftstraat, waar een 21/2- jarig kindje binnen 48 uur aan. de ge volgen overleed, NIEUWVEEN INSTALLATIE PASTOOR SNEL. Door Deken Z. de Korte van Alphen aan den Rijn. In een kort lof is gisterenavond onze nieuwe herder door den hoogeerw. Deken K. de Korte van Alphen aan den Rijn piechtig geïnstalleerd. Voor net altaar reikte Pastoor de benoe mingsbrief over, welke door den Deken werd voorgelezen. Vervolgens werd het Veni Creator gezongen, waarna door den Pastoor den eed werd afgelegd en door de overreiking der sleutels in 't zakelijk en werkelijk bezit der Parochie werd gesteld. Hierna werd door aen Deken een korte predicatie gehouden. Parochianen, aldus spr., U ziet dat God U niet als weezen heeft achtergelaten. Ofschoon de Bisschop het r.oodig achtte Pastoor Mol te verplaatsen, hebben wij toch weer een nieuwen herder, v/ien de zorg voor de parochianen is opge dragen. De nieuwe herder heeft in de Parodie vran de H.H. Engelbewaarders te den Haag '0 jaar gewerkt, als een Engelbewaarder •/oor de Jeugd. Laten wij ons als parochianen geheel on derwerpen aan alles, wat Pastoor Snel ons in naam van God zal voorhouden. Ik hoop, besloot de Deken, dat U hem in alle om standigheden zult eeren en Pastoor Snel zijn priesterlijken arbeid nog lange jaren ci.der U met vrucht moge voortzetten. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voer alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleen! hulp dooi gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER- OAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin ner» vest gracht 30. Lelden MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Herman Rutters over „Mozart's scheppend genie". Na een korte inleiding door den heer Franco Mendes, nam Herman Rutters, de groote Mozaitkenner het woord, om in een boeiende uiteenzetting ons nader te brengen tot Mozart's scheppend genie. In 1906, aldus spreker, was het 150 jaren ge leden, dat Mozart geboren werd. Er was toen een herdenking met daaraan verbon den uitvoeringen en beschouwingen. Twee uitlatingen frappeerden toen den spre ker. Ten eerste „De acten omtrent Mozart zijn reeds lang gesloten", waaraan de ge dachte ten grondslag ligt. Omtrent Mozart is eigenlijk alles bekend. De 2e uitlating was „Zurück zu Mozart". Sinds 1906 heeft er in de kijk op Mozart, een groote om keering plaats gehad. Niet zooals bij Jahn een uit den hemel gevallen genie, zon der inspanning werkend en absoluut ori gineel. Een herziene druk van Hermann Abert over Jahn's werk, en scherpzinnige werken van andere musicologen hebben de visie op den componist en mensch Mo zart geheel gewijzigd. Aangetoond heeft de spreker, hoe Mozart een normaal mensch was met goede en mindere eigen schappen, hoe zijn genie normaal gegroeid is, hoe hij invloeden van buiten af in zich verwerkt heeft, maar absoluut het per soonlijke heeft behouden. Dat hij van Gluck, Handel, Bach, Cimorosa enz. het schoone bestudeerde, dat is niet in zijn nadeel, en dat hij door noeste arbeid zijn genie veroverde brengt hem nader tot ons. Biografische feiten bi-acht spreker naar voren. De kunstreis door Europa met de wonderkinderen Marianne en Wolfgang, de Italiaansche periode. Drie jaren naar Italië om de opera te bestudeeren, tweede reis naar Parijs, waar hij zijn moeder ver loor. Om een juist begrip van den com ponist Mozart te hebben wees de spreker op de drie punten wonderkind, verhou ding van vader tot zoon de relaties met Aloysia en Constance Weber zijn la tere vrouw. Dus het tragische van het wondei-kind zijn. Het noodlottige in de verhouding van vader en zoon. De wig, die tusschen beide geplaatst werd. De va der, die 't beste voorhad, maar 't geestes- conflict bij den jongen niet begreep. De vader wilde zijn roem, zijn welstand, zoon Mozart werd alleen gedreven door schep pen en muziek maken. Dan het nooit geheel verflauwde beeld van Aloysia We ber zijn jeugdliefde, die haar eigen be lang zocht en hem later misjegende. Zijn huwelijk met Constance, wat een verkoeling met zijn vader meebracht hem zieleleed gaf en op zijn oeuvre van invloed was. Het muziekleven was toen nog op een keerpunt, hoofdzakelijk in intiemen kring, en de componist werkte in een bepaalde functie, krachtens ambt. Zoo schreef Wolf gang Mozart een groote reeks prachtige werken, later klaviermuziek voor leerlin gen, zelfs symphonieën en concerten. Symphonieën als aanvulling van het pro gramma. Zorgeloos en nonchalant voor eigen werk zijn vele prachtmanuscripten verspreid. Zijn aanleg was 't grootst op 't gebied der opera. Voor 't ambtelijke wel geschikt is hij aan zijn genie (dat hij voor ons is) ten ondergegaan. Mozart be- heerschte de genres, was geniaal, wat zeg gen wil een voor alles open intuitie om te weten van welken invloed hij kon pro fiteered dan critisch gevoel, persoonlijk verwerken der invloeden en 't is Mozart geworden. Componeeren deed hij zonder schrijven, uitwerken in zijn hoofd, het op schrijven een marteling. Hij was een mu- ziekdramaticus bij uitnemendheid. Lastig op het libretto, de tekst ondergeschikt aan de muziek. Hij voorzag de ontwikkeling, conflict, ontknooping. Meer en meer ver vreemde hij van het publiek (genie-ver- eenzaming) ontstonden zijn drie laatste symphonieën die hen niet meer hoorde. Muziek voor enkelingen „Norze di Figa ro" „Don Giovanni" de tragische held die de ideale vrouw niet vond, die aan het tragische ten onder ging en door niemand begrepen werd. Door dezen achtergrond gaf spreker de aanwijzing om tot Mozart te komen. Te rug naar Mozart. Niet hetzelfde compo neeren, want de kijk zal anders zijn, de mentaliteit is anders. Maar moge het im- materieele, naar den geest van Mozart wiens genie boven den tijd uit van eeuwigheid is weerkeeren. Van de aan zienlijke werken van Mozart mogen er meerdere bekend worden ook onder de jongeren van het abstracte „omhoog" naar Mozart. Met den heer Franco Men des spreken wij de hoop uit (in zijn dank woord) dat in dit opzicht de toekomst veel zal brengen. Het gehoor wist blijkbaar inhoud en vorm van deze rede naar waar de te genieten, getuige het hartelijk ap plaus. Ongetwijfeld zullen de verschillen de lezingen over muziek die de Maat schappij voor Toonkunst aankondigt haar invloed niet missen en op artistiek gebied degelijk resultaat geven. J. K. Agenda NED R. R. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Maandag: Rechtskundig Adviesbuf. voor de leden van de Afd. Leiden en Omstre ken, 6.308.00 uur, Bondsgebouw, Steen- schuur 15. (Kantoor). Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Studio", 8 uur. (Zaal 6). Dag. Bestuursvergade ring R. K. Volksbond, 8 uur. (Kantoor). Kantoor Bouwvakarbeidersbond, (Zaal 10) 7308.30 uur. Dinsdag: Tuinbouwcur- sus, 8 uur. Woensdag: Tuinbouwcursus, 3 uur Ledenvergadering R. K. Houtbe werkers, 8 uur (Zaal 1 en 2). Donder dag: Damclub „Gezellig Samenzijn", 8 uur (Zaal 1 en 2). Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor 78 uur. Bibliotheek 78 uur. N.B. De twee eerstvolgende zittingegn van het Rechtskundig Bureau zullen ge houden worden op Dinsdagen 29 Nov. en 7 December. INTERPAROCHIALE ST. JOSEPS- GEZELLENVEREENIGING. Rapenburg 52. Maandag: (Hedenavond), Bijeenkomst voor de leden van 8 0010.15 uur. 8.30 uur Bijeenkomst Kerngroep 6.30 uur Spreekuur van den Eerw. Vice-Prae- ses aan de Pastorie. Dinsdag: Bijeen komst voor de Gezellen van 8.0010.15 uur 8.30 uur Vergadering Commissarissen Gehuwde Gezellen 8.30 uur Voortzet ting Biljartcompetitie. Woensdag: 8.30 uur Repetitie Liedertafel Sebastian Schaef- fer 6.30 uur Spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses aan Pastorie. Donderdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. Geen bijeenkomst Schaakclub Geen Biljartcompetitie 8.45 uur Recol- iectieoefening voor alle oud-retraitanten op de als ingerichte kapel op de bovenzaal Allen zijn op tijd aanwezig. 6.30 uur Spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses aan de Pastorie. Vrijdag: 8.30 uur Repetitie Muziekgezelschap Frans Schweitzer Zaterdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur 8.30 uur Kegelclub „De Poedelaars" 8.159.15 uur Bibliotheek Beurtrooster: Zondag: C. van Tol, F. Overdijk en J. Compier Maandag: G. Bot en Th. van Dijk Dinsdag C. v. d. Meel en P. Rijzevoort; Donderdag: C. v. d. Meyde en J. Post. Zaterdag: C. van Tol en J. Bentveld. Mededeelingen: Hebt ge u al opgegeven en spaart ge al voor de Kerstretraite welke gegeven wordt van 2528 December a.s. zoo niet doe het dan nu. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Maandag: 78.30 uur jongste groep; 8.159.45 uur topgroep. Dinsdag: 7 uur H. Mis en algemeene H. Communie. Woensdag: 46 uur naaien Vakschool. Donderdag: 78.30 uur jongste groep; 8.159.30 uur zang. Par. O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen. Maandag: 7.30 uur Vakschool. Dinsdag: 89.30 uur middengroep. Donderdag: 7.309 uur jongste groep. Zaterdag: 23.30 uur mulogroep. Par. St. Petrus. Maandag: 78.30 u. jongste groep. 7.30 uur Vakschool. Dinsdag: 8.309.45 uur middengroep. Zaterdag: 2.153.45 uur mulogroepen. Par. H. Leonardus. Donderdag: 7.30 9 uur jongste groep. R. K. GRAALTURNCLUB „ACTIEF" Woensdag: 34 uur Kleuters in de Hee- rensingelschool. Vrijdag: 6.157.15 uur aspiranten 1214 jaar in de Ursulasteeg; 7.308.30 uur aspiranten in de Ursula steeg (1416 jaar); 8.459.45 uur dames in de R.K. H.B.S. Zaterdag: 2.153.15 Kleuters in de Ursulasteeg. een»r Ook helpen „Mijnhardtjes" wonder "goed en snel bij: Kiespijn, Spit Rheumaiiek, Maandbezwaren, Zenuwpijnen, Griep, Gevatte koude. De pjnverdrijver bij uitnemendheid 1 „Mijnhardtje" 5 cL 12 „Mijnhardtjes" 50 et HAAGSCHE POLITIERECHTER. Tijdens de bewogen dagen in September. De machinist J. J. S. te B o d e g r a v e n, moest terecht staan terzake opiuiing. Ver dachte had tegen den dienstplichtig mili tair C Groenendijk, eveneens uit Bodegra ven gezegd: „oh blijf maar thuis", of al thans woorden van dergelijke strekking. Het was gebeurd tijdens de bewogen Sep temberdagen, toen G. op moest komen bij de genietroepen te Utrecht. Op weg naar het station was G. verdachte S. tegen ge komen, die toen gezegd zou hebben „ik zou maar thuis blijven". G. voelde zich, evenals talrijke voorbijgangers gegriefd en de zaak was in handen gegeven van de politie. Als eerste getuige werd gehoord de 22- jarige C. G., winkelier te Bodegraven, die vertelde, dat hij een oproep had gekregen om in werkelijken dienst te komen. Daar G. een eigen zaak heeft en ook reeds een deel van zijn personeel in dienst was op geroepen, ging hij vol zorgen naar het sta tion, daar zijn zaak met ondergang be dreigd werd. Getuige was dus uiterst ner veus en achtte de opmerking van verdach te toen ongepast. Nu beschouwde hij het meer als een plagerij. Nadat ook de schoen maker A. Hensen als getuige was gehoord, nam de Officier het woord, die de uitlating van verdachte uitermate grievend vond. De houding van verdachte in die bewogen dagen, toen veleft alles plotseling in den steek moesten laten om hun plicht tegen over het Vaderland te doen, is met één woord gezegd: lamlendig te noemen. Ver dachte zal in afzondering maar eens moe ten overpeinzen hoe min zijn houding toen geweest is. De eisch werd dan ook een gevangenis straf voor den tijd van twee weken. - De Politierechter, alhoewel het feit ook buitengewoon ernstig vindende, wilde het voor ditmaal nog met een geldboete af la ten loopen en veroordeelde verdachte tot een geldboete van 20 subs. 20 dagen. Steunfraude. F. S. te T e r Aar had „de steun" in die gemeente opgelicht voor een bedrag van 230, door inkomsten, welke hij genoot, te verzwijgen. De Officier deelde mede, dat er een rap port was ingewonnen, dat zoo-zoo te noe men is, reden om een gevangenisstraf te eischen voor den tijd van twee maanden. De Politierechter wilde verdachte nog éénmaal een kans geven en legde de ge- eischte straf voorwaardelijk op met een proeftijd van twee jaar. Voor werkkleeding. I. S-, koopman uit Leiden, was met het verhaal bij mej. H. G. te Noord wijk ge- kemen, dat hij de eerstvolgende Maandag aan het werk zou kunnen gaan bij de wol- lendekenfabriek van Zaalberg te Leiden. Hij zou deze betrekking echter alleen krij gen als hij werkkleeding en schoeisel zou hebben. En dat onbrak hem ten eenenmale en of de juffrouw hem aan 10 kon hel pen om de ontbrekende artikelen te koo- pen. De goedgeloovige juffrouw had aan S. 10 gegeven en deze af. Het was even wel zoo goed gegaan, dat S. nog maar eens teruggekomen was met het sprookje, dat de ontvangen f 10 veel te weinig bleek te zijn voor de werkkleeding en of de juf frouw hem nogmaals 10 wilde geven. De jufrouw had dat inderdaad wederom ge daan. Het behoeft geen betoog, dat S. het heele verhaal verzonnen had om aan geld te komen. De Officier noemde S. een hardnekkig oplichter, die al eens eerder veroordeeld is, reden om thans een gevangenisstraf te eischen voor den tijd van zes maanden. Ook de Politierechter was van meening, dat verdachte geen kans meer moet heb ben en veroordeelde hem tot vijfmaanden gevangenisstraf. Overpadkwestie. J. K. bloembollen kweeker te Wasse naar had ruzie gekregen met eenen me meer Kraay over het al of niet mogen af sluiten van een al of niet wettig overpad. Om de zaak te forceeren had K het slot van het hek, dat dit overpad voor hem afsloot, vernield en daar had hij geen toestemming voor van den eigenaar van het hekje. De Officier noemde dat echter vernieling en eischte gezien den principieelen kant van de zaak een geldboete van 0.50 subs 1 .dagein. De Politierechter was van meening, dat verdachte geen strafbaar feit gepleegd had, want hij moet over het pad en heeft nog steeds last van het hekje, zoodat K. werd vrijgesproken. Mee geprofiteerd. G. K. uit Leiden had van den koop man S. uit Leiden vijf gulden gekregen van de opbrengst van diens oplichtingen ten nadeele van mej. G. te Noordwijk aan wie hij wijs had gemaakt, dat het voor werkkleeding was. De Officier vond, dat K. niet zoo schuldig was als S„ want hij heeft niets anders ge daan dan buiten wachten, terwijl S. zijn bezoeken aflegde en over de „leeningen" aan het onderhandelen was. Maar hij had van de opbrengst geen vijf gulden aan mogen pakken, want dat is heling en daar staat een zware straf op. Spr. eischte dan ook twee maanden ge vangenisstraf. De Politierechter vond het te weinig en veroordeelde K., die verstek liet gaan, tot drie maanden gevangenisstraf. Inkomsten verzwegen. L. J. T. uit Leidschendam had aan de steun verkeerde inlichtingen ver strekt aan gaande zijn verdiensten. Bij een ontvangst van 30.00 had hhij aan den steundienst veel en veel minder opgegeven waarmede hij zich schuldig had gemaakt aan valschheid in geschrifte, omdat hij doze verkeerde gegevens schriftelijk had ingediend. Gezien den gezondheidstoestand van ver dachte, die verstek liet gaan, eischte de Officier twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Politierechter veroordeelde verdachte conform dezen eisch. Onvoordeelige transacties. F. van D. had het vertrouwen van den bloemenhandelaar J. v. d. E. uit Lei mui den en kocht of verkocht voor deze dik wijls bloemen. Maar hij had dit vertrouwen schramelijk misbruikt door op de bloemenveiling „Flora" te Oegstgeest groote partijen bloemen te koopen op naam van v. d. E., zonder dat deze het wist, en deze „gekoch te" bloemen, die hij natuurlijk niet betaal de omdat v. d. E. een rekening had loopen, ten eigen bate weer verkocht. Zoodoende had hij voor 226.in zjjn eigen zakken laten verdwijnen, De Officier vond dit misbruik van ver trouwen hoogst onbehoorlijk en eischte tegen den niet verschenen verdachte een gevangenisstraf van drie maanden. De Politierechter veroordeelde verdachte tot vier maanden gevangenisstraf. Uitgesproken: H. M. A. Hoogenstraaten, koffiehuishou der, Leiden, Noordeinde 49. Cur. mr. J. Spanjesberg, Leiden. R. J. P. Nales, kellner, Voorburg, Van Sevenbergestr. 15. Cur. mr. P. J. Paets tot Gansyoen, Den Haag. J. Schaake, koopman, te Rijswijk, Broek- slootkade 5. Cur. mr. L. G. van Praag, Den Haag.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14