MGEVING MAANDAG 21 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANTVIERDE BLAD - PAG. 13 HILLEGOM De Zwarte Zuster. Woeinsdag wordt hier de geluidsfilm „de Zwarte Zuster" voor de leden van den R.K. Vrouwenbond gedraaid en Donderdag voor iederen min naar van een mooie film. De voorstellingen worden gehouden in hotel „Flora". Vragen aan den raad. Het raadslid Pijnaker richtte tot B. en W. het volgende schrijven: Ondergeteekende zou zeer gaarne in de eerstvolgende vergadering van den raad de volgende vragen door U beantwoord zien. 1. Is het B. en W. bekend, dat de regle menten van het Burgerlijk Armbestuur, voor zoover zij niet gewijzigd zijn bij raads besluiten, vastgesteld zijn den 6 Januari 1931? Zoo ja, is het B. en W. bekend, dat deze reglementen niet worden nageleefd? Zoo neen, is het B. en W. dan bekend, dat ongeveer 2 jaar geledein het B. A. door mid del van de plaatselijke bladen, bekend maakte, dat armlastige hulpbehoevenden zich in het vervolg schriftelijk om onder stand tot het B. A. moeten wenden, daar zij persoonlijk niet meer toegelaten konden worden? 2. Is het B. en W. bekend, dat art. 10 Reglement B. A. 2e zin, tot nogtoe gesabo teerd is geworden? Zoo ja, willen B. en W. dan bevorderen, dat vooralsnog zoolang de bestaande reglementen van het B. A. niet veranderd zijn, deze ook nageleefd wordtin? 3. Is het B. en W. ook bekend, dat in den 3en zin van art. 10 genoemd persoonlijk onderzoek op aanvragen om ondersteuning door één of meerdere leden van het B. A. of administrateur nog steeds niet plaats vindt? Zoo ja, zijn B. en W. dan bereid te bevorderen, dat dit ook wordt nagekomen? Zoo neen, willen B*. en W. ten spoedigste een onderzoek daarnaar instellen? 4. Zijn B. en W. bereid, gezien, dat het B. A. een verouderd instituut is, dat niet meer aan de eischen van den tijd voldoet, mede gezien de overheveling van Rijks steuntrekkers naar het B. A. om dit te her vormen in een Maatschappelijk Hulp betoon? Vestigingswet. Voor het examen ter bekoming van het diploma ingevolge de vestigingswet slaagden de heerén Jac. van der Klugt en F. Out, beiden alhier. B!oembollenbeplanting. Het Bloembol- lensurplusfonds heefteen groote hoeveel heid bloembollen ter beschikking van de gemeente gesteld. Daarmee kan een twee maal zoo groote oppervlakte worden be plant dan andere jaren. Vooral ook in ver band met het diamenten jubileum der af- doeling van Bic. zal een en ander dit voor jaar een bijzonder mooi effect maken. In dien het gewenscht wordt zullen meerdere firma's gratis eenige „mannetjes" ter be schikking stellen voor het plantwerk. l'Amitié. De Zondagavond in hotel Flora door l'Amitié gegeven 134ste uit voering mocht zich in een groot succes verheugen. In zijn openingswoord herin nerde de voorzitter, de heer Beyersbergen aan het gouden jubileum der vereeniging, dat op 12 Februari a.s. zal worden her dacht met de opvoering van „de Sabijn- sche Maagdenroof". Verschillende oud leden zullen hierbij hun medewerking verleenen. Thans kwam men voor het voetlicht met „Haar andeer man", blijspel in 3 bedrijven van Johnson. Als Ameri- kaansch blijspel was het stuk zoo vol ver wikkelingen als maar mogelijk is. De leden van deze oude, maar toch nog steeds jonge vereeniging gaven hiervan een goede vertolking; alleen had het ko- mishce meer uitgespeeld kunnen worden. Van de dames was mej. Jansen als me vrouw Marshall verreweg de beste, terwijl bij de heeren de heer Juffermans als Ge rard Niles de beste -vertolking bood. Na dé uitvoering bleef men nog een poosje gezellig bijeen. Koordirecteur. Te Haarlem slaagde voor het diploma Koordirecteur de heer J. P. Kakebeek, onderwijzer R.K. St. Joseph- jongensschool en leider van het Jongens koor der St. Josephkerk. KATWIJK AAN DEN RIJN DE STEUN UITKEERINGEN Dezer dagen zal aan de tuinders het hun toekomende volgens de 3de steunuitkeering 1938 worden afgedragen. Zooals elders is ook hier deze steiiniutkeering een groote teleurstelling. Nog iets van beteekenis is de steun op vroege aardappelen van 15 Juli 31 Juli, 0.50 per 100 K.G. Verders enkele luttele bedragen op snijboonen, een onbe- teekenend bedrag op doperwten, en een bijna niet noemenswaardig bedrag op vroe ge bloemkool. Geen bezwaar. Volgens de begrooting 1939 bedraagt de schuldenlast voor wat de rendabele schuld betreft 131.58 per hoofd. De uitgaven worden geringer. In 1935 b.v. 939.000.en .in 1939 begroot op 838.000.of 100.000 minder. De totale leeningschuld tot een bedrag van i 2.421.062.24 bestaat uit 3% en 3%% leeningen. De berghavenplannen kunnen alleen worden uitgevoerd indien Rijk en Provincie de noodige subsidies verstrekken. De plannen tot uitvoering van den Prov. weg zullen nog eenigem tijd op zich moeten laten wachten. LEIDSCHEN DAM dat de in deze gemeente gevestigde kap perszaken, voor zoovéél betreft het ver richten van kappers- of barbierswerkzaam- htden, des Dinsdagsmiddags na 1 uur ge sloten moeten zijn. Op grond van het vorenstaande stellen B en W. den raad voor de ontwerp-ver- ordening vast te stellen. St. Willibrcrdusfeest R. K. Volksbond.— Gisteren vierde de R. K. Volksbond haar jaarlijksch St. Willibrordusfeest en evenals andere jaren is deze viering in alle opzich ten geslaagd. De dag werd begonnen met een algemeene H. Communie voor alle leden. Des avonds werd in de groote zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw een feestavond gegeven. Onder de vele aan wezigen merkten wij o.m. op, den geeste lijk adviseur, kap. van Niekerk, kap. Went- holt, heeren wethouders, afgevaardigden var, de divere plaatselijke vereenigingen, enz., die door den voorzitter, den heer Blokland, hartelijk werden welkom ge- heeten. In zijn openingswoord heette de voorzitter bijzonder welkom de R. K. Har monie „St. Cecilia" en sprak er zijn groote vreugde over uit, dat zij dezen avond we derom met haar muziek opluisterde; hij hoopte, dat dit steeds zoo zou blijven. Hij v/ijst den leden op het vele werk, dat in verband met het 3-jarig werkplan, komen zal en waarvcor de medewerking van alle leden hard noodig is. Daarom vraagt hij alxer steun en medewerking. Laat allen, aldus besluit de voorzitter, Katholieken var de daad zijn. Door de tooneelclub der St. Josephsge- zellen „Adolf Kolping" werd opgevoerd .De gouden o clown", tooneelspel in vier b°drijven, een stuk vol afwisseling en met een mooie strekking. De Gezellen hebben ook dezen avond wederom getoond den aanwezigen iets moois te kunnen bieden. De verschillende rollen werden op goede wijze vertolkt, zoodat allen met het spel medeleefden en o. i. wel voldaan waren, wat duidelijk bleek uit de groote stilte, waarmede het stuk gevolgd werd, en het applaus, dat den spelers telkens ten deel viel. Ook deze avond is voor de spelers wederom een succes geworden. Op het einde dankte de voorzitter allen, niet in het minst muziek en tooneel, voor de medewerking. Bijzonder dank bracht hii nog aan den geestelijken adviseur voor zijn vele werk, waaroD hii met epn aanspo ring tot groote activiteit en medewerking, dezen mooien en gedaagden avond met den christelijken groet sloot. OCGSTOEEST Konijnendieven aangehouden. -• Zondag ochtend omstreeks 4 uur kwam de gemeen telijke nachtwaker P. de Wit, langs zijn woning aan de Wijtenbachweg en zag daar op zijn erf 2 fietsen staan. Bij de schuur, waarin zich eenige konijnen bevinden, trof hij een persoon, aan wien hij vroeg wat h:j hier te maken had. Op datzelfde me ment zag hij een tweede persoon ijlings vluchten in het bosch van Duinzicht. De W. arresteerde de eerste persoon en bracht hem naar het politiebureau, na zijn zoon te hebben gewaarschuwd, die de fiet sen opborg. De chefveldwachter en veld wachter Westveer gingen toen per auto de gemeente rond, om mogelijk ook de ge vluchte te arresteeren, hetgeen geschiedde op den Lagen Morschweg. Bij verhoor b'eek de eerste te zijn J. S. e-) de tweede C. v. d. B., beiden uit Lei den. Proces-verbaal werd opgemaakt en in den loop van den middag werden beide in- yori^onpT, vt"ge1 aten. St. Bernarduscohort. Maandag: 7.30 congregatie, verplichtend voor alle geïn stalleerde Kruisvaarders, die niet op een andere congregatie zijn. Dinsdag: 7.30 St. Ignatius. Woensdag: 7.30 Kardinaal Faul- haber. Donderdag: 7.30 St. Tarcisius. Za terdag: 5 uur Fluitclub. NOORDWIJK De burgemeester en het bezoek van Koning Leopold II. Naar wij vernemen is de burgemeester "an Nocrdwijk, drs. J. B. V. M. J. van de Mortel, door H. M. de Koningin uitgenoo- digd tot den avond-disch ten paleize te Amsterdam, morgenavond te half acht. Woensdagavond zullen de burgemeester en mevrouw van de Mortel de gasten zijn Van het Belgische gezantschap, waar een soirée wordt aangeboden, ter gelegenheid van het bezoek en in tegenwoordigheid van den koning der Belgen. SASSENHEIM Aanbesteding. In tegenspraak met allerlei geruchten omtrent de bouw van Sikken's lakfabrieken, kan thans worden medegedeeld dat a.s. Zaterdag 26 November te 11 uur 's morgen het bouwen van een fabriekcomplex met bijkomende' werken op een perceel grond, gelegen aan den ouden Rijkstraatwog, aan den lijn LeidenHaar lem, zal worden aanbesteed door architect Corn. Elfers uit Rotterdam. Dat ook velen, die de laatste jaren in beton timmeren enz. veel geleerd hebben, aan dit werk arbeid zullen vinden. VOORHOUT Bouwen. Door B. en W. is vergunning verleend, tot het bouwen van een huis en bollenschuur, aan den heer L. van der Geer De perceelen zullen gebouwd worden aan de Jacoba van Beieren weg. Middagsluiting kappersbedrijf. Door de afdeeling 's Gravenhage en omstreken van den bona van R. K. kapperspatroons wordt namens een 8-tal houders van kap perszaken in deze gemeente verzocht, te willen bevorderen de totstandkoming van een verordening, waarbij wordt bepaald, B-Steun. Bij besluit van B. en W. is de heer M. Kortekaas benoemd tot secre taris-penningmeester van het comité B tot verleening van extra-steun aan werk- loozen, terwijl hij tevens belast is met de uitvoering van de spaarregeling en steun uitkeering aan kleine tuinders. NOORDW1JKERHOUT Melkverstrekking op de scholen De heer A. A. C. M. van Iersel, Burge meester van Noord wij kerhout. schrijft ons: „Melk is goed voor elk" zegt een oud- Follandsch spreekwoord. En niemand twijfelt aan de juistheid van dit oude ge zegde. Maar als melk goed voor elk is, dan aienen wij er op de eerste plaats voor te zorgen, dat onze kinderen daarvan vol doende profiteeren. Wordt in de armere gezinnen, waar elk dubbeltje moet wor den omgedraaid voor het wordt uitgegeven er wel voldoende aan gedacht, dat bij de voeding der kinderen die voedingsmidde len het eerst in aamerking komen, die het meest doeltreffend zijn? En niet alleen bij de armere gezinnen, ook bij de beter ge situeerden laat de voeding van het kind soms veel te wenschen over, zoodat ook daar de kinderen minder melk gebruiken dan voor hun lichamelijk welzijn gewenscht zelfs noodig is. Van Regeeringswege wil men trachten daarin verbetering te brengen. En wel door op zeer gemakkelijke voorwaarden de kin deren op school melk te geven. Niet op de ouderwetsche manier Er komen geen melk kannen, geen kopjes en schoteltjes bij te pas, dat zou te omslachtig zijn en veel te veel werk mede brengen. Neen, de melk verstrekking op school 4|3schiedt op de meest moderne wijze, verstrekt wordt.de beste melk op de gemakkelijkste en zindelijkste manier n.L fleschjes van 1/4 x^iter gepasteuriseerde melk. met een rietje om de melk uit het fleschje te zuigen en dat 's morgens circa 10.30 uur. Vaders en n oeders als gij er toe in de gelegenheid zjjt dringt gij 's morgens omtrent dien tijd uw kopje koffie, dat U een oogenblik verpoozing en rust geeft bij den dagelijk- schen arbeid. Hebt gij er wel eens over na gedacht, hoe goed het voor uw kinderen zoude zijn als ook voor hen de lange school tijd van 's morgens even werd onderbro ken doordat zij in de gelegenheid worden gtsteld lichaam en geest te versterken door 1/4 Liter gepasteuriseerde melk? En wie zou dat nu zijn kinderen niet gaarne gun nen? Mij dunkt, iedere vader en iedere moeder moet er verlangend naar zijn, dat de melkverstrekking op school wordt in- gt voerd, als het ten minste.niet te zeer in de papieren loopt. En dat valt erg mee. De bedoeling is, dat de melk verstrekt wordt op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, dus viermaal in de week 1/4 Liter. 's Zomers koel, 's winters warm, dus steeds cp de meest gewenschte temperatuur. Nie mand behoeft daarvoor meer te betalen dan ae prijs van 1 Liter gepasteuriseerde melk, ede plm. 12 cent bedraagt. Voor de moeite en den last en niet te vergeten de admini stratie, die de verstrekking van telkens 1/4 Liter medebrengt, wordt niets berekend. Nu zijn er natuurlijk een massa menschen voor wie 12 cent per week te veel is, vooral in de tegenwoordige penibele omstandig heden. Die betalen 8 cent per week per kind. Maar ook 8 cent is voor sommige arme menschen, vooral als zij een groot gezin hebben, nog te veel. Die kunnen dan ook geholpen worden mits zij 4 cent per kind per week betalen, dat komt dus practisch neer op 1 cent per fleschje van 14/4 Liter gepasteuriseerde melk. Men moet het niet onderschatten, dat de n elk gepasteuriseerd verstrekt wordt. Daardoor alleen wordt de zekerheid ver- Kregen, dat de melk vrij is van alle ziekte kiemen. Dit beteekent wat, als men over weegt, dat te Amsterdam waar toch zeker ZILK „Van Nispen". In een van de tot op hedtn onaangenaamst gespeelde wedstrij den waar wij hier niet verder op in kun nen gaan, heeft Van Nispen 1 met 54 ver loren van Meerburg 1, na met rust met niet minder dan 30 te .hebben voorge staan. Ongeveer een kwartier na rust had den onze jongens nog een 41 voorsprong maar moesten toch voorloopig de puntjes in Zoeterwoude laten. In deze wedstrijd deed zich het feit voor dat een speler van Meerburg, die wegens natrappen uit het vele gezonden werd, na rust weer lustig mee mocht voetballen, hetgeen tot op he den cp onze velden nimmer geschiedde. Het tweede deed beter werk en won op eigen terrein met 63 van I. E. V. 4. Dit was een aardig partijtje voetbal daar voor rust beide partijen gelijk op trokken en niets voor elkaar onder behoefden te doen. Reed? 1U minuten na den aftrap opende de I. E. V -midvoor de score en maakte van Berkel weer spoedig gelijk. Dit spel her haalde zich zoodat rust inging met gelijke stand 3—3. Na rust was V. N. met wind in dén rug regelmatig sterker en voerde de stand op lot 33. Ook het derde deed goed werk door B. S. M. 4 uit te verslaan met 21. Rust ging in met een 11 gelijken stand. Tot slot wist W. Hoogerwerf voor V. N. het win nende doelpunt ter wereld te brengen. De junioren trokken naar het verre Santpoort en maakten deze in met niet minder dan 50. Voor aanvoerder v. d. Drift en zijn mannetjes waarlijk een mooi succes op het sterke Santpoort. Van Nis pen kreeg zoodoende 6 van de 8 puntjes binnen. Tooneel. Gisteravond werd in het Pa rochiehuis een uitvoering gegeven door de tooneelclub van de Vr. Jeugdbew. v. Kath. Actie. Het zware stuk: „Het geheim van Heidekist of Wie is rooie Betty" werd prachtig gespeeld. Ook de klucht „Van Liefde en een Papegaai" kwam goed toi z'n recht. Het spel verliep vlot. Alles was tot in de puntjes af. 't Geheel werd ingestudeerd onder bekwame leiding van de dames voldoende toezicht is is gebleken, dat 2% van de niet gepasteuriseerde melk met tuberkel bacillen was besmet. De Schoolmelkverstrekking was niet iets nieuws. Zij bestaat al jaren in Amerika, in Zwitserland, in Engeland. En dat nog wel, terwijl in Engeland zoo wat alle melk moet worden ingevoerd, zulks in tegenstel ling van ons land, waar de melkproductie zoo overvloedig is, dat, als op alle scholen de melkvoeding zou worden ingevoerd, dit nog maar 1/2% van de melkproductie zou beoragen. In ons land neemt de schoolmelk- voeding hand over hand toe. Er zijn thans reeds een vijftigtal gemeenten, waar het bestaat. Om in de buurt te blijven noem ik Leiden, Alphen aan den Rijn, Warmond. Het beste bewijs, dat de schoolmelkvoeding in de plaatsen, waar zij is ingevoerd, wordt gewaardeerd is wel hierin gelegen, dat zij rog nergens is afgeschaft. Als de school melkvoeding er is, wil men ze niet meer missen. Het gaat er net mede als met den Schoolartsendienst, wie zou die nu nog kwijt willen zijn? Er wordt in deze dagen veel gesproken over ondervoeding van kinderen. Het is zeer moeilijk uit te maken of ondervoeding bij bepaalde kinderen aanwezig of niet aan wezig is. Om de ondervoeding te constatee- ren zijn er verschillende methoden. En die verschillende methoden leiden vaak tot ge heel verschillende uitkomsten. Zoo consta teerde de schoolarts volgens de eene methode 40% ondervoeding en volgens de andere methode 4 a 5%. En denk nu niet, dat de kinderen, waarbij ondervoeding werd geconstateerd, allen kinderen waren uit de armere gezinnen, integendeel ook bij de Lest gesitueerde gezinnen kwamen zij voor. Het is dus zeer moeilijk om te beoordeelen of een kind al dan niet ondervoed is, maar één ding staat vast, de schoolmelkvoeding is een der beste middelen om de ondervoe ding van onze kinderen te voorkomen. Uiteraard is inveering der schoolmelk voeding in laatste instantie afhankelijk van de ouders die de schooimelk hebben te be talen.En als niet de overgroote meerderheid der ouders medewerkt komt van de zaak nets terecht. De leuze moet zijn alle kin deren op school melk of geen melk. Het xlijk dat in deze ook financieele medewer king verleent anders kon de melk niet zoo goedkoop worder. verstrekt stel voor zijn medewerking den eisch. dat minstens 79% der schoolbevolking aan de melkver strekking deel neemt. Om tot de school melkverstrekking te komen is dus nood zakelijk, dat de ouders zich daarvoor heb ben opgegeven. En de ouders kunnen dit moeilijk doen, als zij niet te voren voldoen de zijn ingelicht. Daarom zal te Noordwij- kerhout op Donderdag 1 December des na middags te 8 uur in de groote zaal van het Hotel Gouwenberg een bijeenkomst wor den gehouden, waartoe alle ouders hoofde lijk zullen worden opgeroepen. Op deze bijeenkomst zal de schoolmelkvoeding door een ambtenaar van het Centraal School- melkcomité te 's-Gravenhage worden toe gelicht, dit onder vertooning van een film. Eenzelfde bijeenkomst zal worden gehouden cp Dindag 13 December in het parochiehuis van De Zilk voor de ouders uit de Zilk. Ik twijfel niet of de ouders van Noordwij- kerhout en De Zilk zullen naar deze bij eenkomsten bij drommen heengaan en ik vertrouw vast, dat in het belang der 1 inderen de schoolmelkvoeding een ecla tant succes wordt. Ik weet het, de ouders van Noord wij kerhout en van De Zilk heb ben voor hpn kinderen alles over. Doch ook in andere plaatsen moet er m.i. interesse zijn Voor dit onderwerp. Wil men e; daar meer van weten, men wende zich tot het Centraal Schoolmelkcomité, Laan .'an Meerdervoort 84, Den Haag. Breukels en Hellewig, ana wien dan ook de eer toekomt dat deze avond een groot succes is geworden. WASSENAAR Ziekenhuisverpleging. In het Wapen van Wassenaar hield de vereeniging voor Ziekenhuisverpeging „Draagt elkanders lasten" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter het feit, dat de vereeniging dit jaar 15 jaar bestaat. In verband hiermede vvenschte hij de leden geluk met zoo'n bloeiende vereeniging. Verder herdacht hij in eenige gevoelvolle woorden den overle den commissaris P. de Jong en den bode Terpstra. Vervolgens was het woord aan den heer J. van Beesten voor het uitbrengen van het financieel verslag. Tot voor 2 jaren mocht hij steeds mededeelen, dat er een batig slot was, thans is dit niet het geval, zoo dal de reserve, zij het voor een gering be drag, moest worden aangesproken. Wat de reden hiervan is, kon nog niet met zeker heid worden uitgemaakt. Vermoedelijk is de oorzaak de groote soepelheid der doc toren. In totaal is uitgegeven 12.373.62, teiwijl de inkomsten bedroegen 11.933.25, zoodat er een tekort is van 440.37. De vereeniging telt 1866 contributeerende le- leden. Verpleegd werden 172 personen met 3131 verpleegdagen terwijl 187 personen werden vervoerd. Als bestuurslid werd herkozen de heer K. van den Bosch. Als commissaris werd herkozen de heer J. A. Veelo en gekozen de heer S. Ouwerkerk. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten: a. In de contributie geen verandering te brerigen, b. het bedrag per verpleegdag te houden op 3.en het aantal verpleeg dagen te houden op 60, c. voor Röntgenolo- gische behandeling 1 maal per jaar 10. te betalen, d. alle vervoer op medisch ad vies te vergoeden, voorloopig bij wijze van proef voor een jaar. Besloten wordt na langdurige discussie een referendum uit te schrijven voor het oprichten van een operatiefonds, waardoor de contributie per contribueerend lid met f 0.02 per lid zal worden verhoogd. Ten slotte wordt besloten toe te treden tot de Federatie van Vereenigingen voor Zieken huisverpleging in Nederland. VOORSCHOTEN „Si Genesdus". Gisterenavond gaf de tooneelvereeniging „St. Genesius", onder af deeling van den Volksbond in het ver eenigingsgebouw een uitvoering. Kapelaan Perquin, opende dezen feestavond met een woord van welkom tot de aanwezigen. De zaal was goed bezet. Opgevoerd werd een tjijspel, geheeten „Napoleon de vierde". Zeer goed werden de verschillende rollen gespeeld. De man, geheeten Napoleon Goe- deel, was een rtian vol hoogmoed, meenen- de een nakomeling te zijn van Napoleon Eonaparte en hopende nog eens den troon van Frankrijk te zullen bestijgen. Zijne vrienden, die zijn hoogmoed streelden, hoopten hem aldus van zijne waanzinnige denkbeelden te genezen, waarvan het slot werkelijk zeer gunstig was, toen hij een maal inzag hoe bespottelijk hij zich had aangesteld. Het spel voldeed de aanwezi gen uitstekend, wat bleek uit den gullen lach, die telkens in de zaal weerklonk. Na dit tooneelspel werd nog een dansje ge maakt. Het was een mooie avond. St. Josephsgezellenver. Vrijdag houdt de St. Josephgezellenvereeniging een bij eenkomst in het eigen huis, die voor ieder een toegankelijk is. Op deze vergadering zal als spreker optreden de rector H. A. J. Drost pr., Centraal-praeses, te Amster dam, met het onderwerp „De St. Joseph- gezellen". Het bestuur verwacht een groo te belangstelling om dit actueele onder werp te hooren behandelen. Men zorge dus dezen avond vrij te houden. E.H.B.O. Bij gelegenheid van de vie ring van het 10-jarig bestaan der afd. E.H. P.O.-brigade te Vlaardingen, werden wed strijden georganiseerd, waarbij de E.H.B.O.- Junioren-brigade alhier uit 24 groepen voor de damesgroep den eersten prijs behaalde. Tevens behaalde mej. C. van Veen den 2den prijs als leidster. WARMOND Jubileum uitvoering van St. Matthias. Voor een tot in de uiterste hoeken gevulde zazal gaf de R.K. Muziek-, Tooneel- en Zangvereeniging „St. Matthias" haar eerste winteruitvoering van dit seizoen, die ge heel in het teeken stond van het twintig jarig bestaan der vereeniging. Te ruim zeven uur opende de voorzitter, de heer C. Zwetsloot, de feestelijke bijeenkomst met een woord van welkom tot de vele aanwezigen, Speciaal heette spreker wel kom den pastoor, den kapelaan, en de leden van het eere-comité, dat in den afgeloopen zomer was ingesteld voor het gehouden muziek-concours bij gelegenheid van dit vierde lustrum. Vervolgens gaf spreker het woord aan den heer Th. de Vroomen, die destijds voorzitter van deze concours commissie was. De heer de Vroomen gaf een uitvoerige uiteenzetting van de lot gevallen der vereeniging in de afgeloopen 20 jaar Het is natuurlijk ondoenlijk, aldus spreker, alle personen te noemen, die in den loop der 20 jaren de vereeniging als Be stuurslid hebben gediend, maar de namen van de familie's Papöt, Machen, Leenen, v. Bouwdijk-Bastiaanse, v. Kempen en Kou- wenhoven zijn zoo nauw aan de groei en bloei der vereeniging verbonden, dat deze niet verzwegen mogen worden. Dank en hulde bracht spreker aan wijlen prof. Aen- genent, later Bisschop van Haarlem, door wiens bemoeiingen en adviezen de grond slag der vereeniging is gelegd. Ook wijlen prof. Seysener heeft hierin een werkzaam aandeel gehad. Een woord van hulde en dank komt toe aan den Nestor der vereeni ging, den tegenwoordigen voorzitter, den heer C. Zwetsloot, die vanaf 1922 bestuurs lid der vereeniging is en vanaf 1923 de vereeniging als voorzitter heeft gediend op een wijze boven alle lof verheven. Aan zijn energieke leiding en zijn onvermoeid wer ken is het te danken dat Matthias is ge worden een hechte en sterke vereeniging, waarin de samenhoorigheid tot voorbeeld kan strekken aan iedere organisatie. Dank en erkentelijkheid bracht spreker aan de families Schölvinck, Walenkamp, en de Vroomen die in een reeks van jaren van vader op zoon hun zeer gewaardeerde krachten aan de vereeniging hebben ge geven. Hun namen zullen in dankbare her innering in de vereeniging blijven voort leven. Ook dein censor, Pastoor A. J. Oude- jans, werd een eere-saluut gebracht voor de groote sympathie die hij steeds voor Mat thias aan den dag legt. Verder betrok spr. in zijn hulde de heeren Heemskerk( v. d. Voort en v. Moorsel, de werkende leden, die vanaf de oprichting nog steeds werkend lid der vereeniging zijn, de voorzitters der afdeelingen, de directeuren en den regis seur. Tot zijn groot leedwezen was de bur gemeester door ziekte verhinderd de bij eenkomst bij te wonen en onder applaus deer vergadering werd besloten hem een te legram voor spoedig herstel toe te zenden. Nadat de met warmte en overtuiging uitgesproken rede was beëindigd werd overgegaan tot afwerking van het feest programma. Ditmaal traden alle drie de afdelingen voor het voetlicht en werd door de vereeniging een zoogenaamde wapenschouw gehouden. Zoowel de afdee ling zang, tooneel als muziek hebben voor deze gelegenheid hun beste beentje voor gezet en hebben duidelijk aangetoond, dat hun prestaties gezien en gehoord mochten worden. Aangezien hedenavond een volle dige herhaling van de uitvoering wordt ge geven, willen wij niet in bijzonderheden treden, doch wij zouden een ieder met klem willen verzoeken: Gaat hedenavond naar hotel „de Zon", want daar wacht U een ge- notvolle'n en leerzamen avond. Wij zijn er van overtuigd, dat U van dit bezoek geen, spijt zult hebben. Matthias heet U reeds bij voorbaat hartelijk welkom 1

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13