r n □ra IJ 1 U l Van Schaapherder Fabrieksdirecteur Onze Raadselwedstrijd WIE ZIJN DE GELUKKIGEN De uitslag le prijs De fiets: Jo van Santen, Of we gen, Woubrugge. 2e prijs: een armbandhorloge Antoon de Grijs, Bakkerskorffstraat 17, Leiden. 3e prijs: een armbandhorloge Alfons Meiman. Wasstraat 3, Leiden. 4e prijs: een armbandhorloge Mieke Brunt, Oude Rijn 11a, Leiden. 5e prijs: een armbandhorloge, Rika Ho- man, Bijdorpstraat 15, Sassenheim. 6e prijs: een armbandhorloge Nico Out, Hazerswoude (Dorp). 7e prijs: een armbandhorloge Piet v. d. Straat, Bruggestraat 21, Harderwijk Sana torium. 8e prijs: een chatelaine Leo v. d. Post, Vlietweg E 7, Zoeterwoude. 9e prijs: een chatelaine Coba Hockx, Prins Hendrikstraat 16, Leiden. 10e prijs: een chatelaine Plonia de Haan, Langeraar A 66. lie prijs: een chatelaine Martien de Haas, Hugo de Vriesstraat 32. 12e prijs: een chatelaine: Mientje Her mans, 's Grav. weg 89, Noord wij kerhout. 13e prijs: een chatelaine Grada Visser, Heerenweg 27, Alphen. 14e prijs: een vulpen Jeanne Uljée, Lage Rijndijk 174, Leiden. 15e prijs: een vulpen Marie Bernard, W. Singel 47, Leiden. 16e prijs: een vulpen Jo v. d. Hoorn, Kerkpad A 181, Langeraar. 17e prijs: een vulpen Jo Hoogeveen, Haarlemmerweg 94, Leiden. 18e prijs: een vulpen Nico v. d. Meer, Hoogmade B 222. 19e prijs: een vulpen Rietje Kortmann, Kortsteekterweg 46, Alphen. 20e prijs: een jubileumboek Martha v. Bemmelen, Schenkelweg C 75a, Z'woude. 21e prijs een jubileumboek Thea Wage- naar, Joh. de Witstraat 18, Wassenaar. 22e prijs: een jubileumboek Dorus Bak ker, Wald. Pyrmontstraat 14. 23e prijs: een jubileumboek Toos v. Ger- ven, Sumatrastraat 48a, Leiden. 24e prijs: een jubileumboek Tilly Win kelmolen, Stadhouders!, Leiden. 25e prijs: een jubileumboek Nellie v. d. Walle, Hansestraat 13, Leiden. 26e prijs: een jubileumboek Clasien v. d. Vlugt, Ter Aar, Schilk C 151. 27e prijs: een jubileumboek Cornelia Heemskerk, Heerenweg 237, Lisse. 28e prijs: een jubileumboek Jan Hockx, Jaagpad 17, Leiderdorp. 29e prijs: een jubileumboek Herman Mei man, Hoofdstraat 278, Sassenheim. 30e prijs: een jubileumboek Alie v. d. Poel, Z'woude, Miening 118. 31e prijs: een jubileumboek Cor v. d. Hulst, Rijndijk 7, Voorschoten. 32e prijs: een jubileumboek Gerard Schra ma, Rijndijk 60, Voorschoten. 33e prijs: een jubileumboek Cobi Aver- dieck, Melchior Treublaan 4. 34e prijs: een jubileumboek Toos Mooy- man, Westende, Zoeterwoude. 35e prijs: een jubileumboek Jan Bakker, B 58 Roelofarendsveen. 36e prijs: een jubileumboek Nelly Sloos, St. Aagtenstraat 7. 37e prijs: een jubileumboek Lena v. d. Akker, Zoeterwoude O. Einde. 38e prijs: een jubileumboek Annie v. d. Hing, Hoogmade B 291. 39e prijs: een jubileumboek Jeanneke v. Tiel, Hooge Rijndijk 165. 40e prijs: een jubileumboek Agnes v. d. Horst, Lage Rijndijk 19. 41e prijs: een -jubileumboek Riet v. Vei- sen. Zoeterwoude. 42s prijs: een jubileumboek: Ali Bontje, A 22, Langeraar. 43e prijs: een jubileumboek: Marie Ange- vaar, Zevenhoven 104. 44e prijs: een jubileumboek Marietje de Jong, Zoeterwoude. Westeind. 45e prijs: een meisjesboek Ploon v. d. Drift, Watertje D 20, Z'woude. 46e prijs: een jongensboek Jeannette Frissen, Schelpenkade 60, Leiden. 47e prijs: een jongensboek Cathrientje v. Haastrecht, Zoeterwoude. 48e prijs: een meisjesboek Annie de Jong Reeuwwijk, kerkw. D 5. 49e prijs: een troostprijs Nel van Leeuwen Watertje D 10. 50e prijs: een troostorijs Jopie Keizer, P.roederenkerkstr., Zutphen. Ik feliciteer de gelukkigen. En de ande ren? Zij houden vol, tot ook zij door For- tuna eenmaal worden begunstigd! Namens Tr allen breng ik nog eens dank aan de Directie voor de prachtprijzen en nu tot he* volgend jaar. Oom Wim. DE OPLOSSINGEN. Afd. A. Voor de kleinen van 6 tot 9 jaar. Op! I: strand hand stand tand band. Op! II: 1 hg! en 2 kw. Op! III: Ik woon in Leiden. Op! IV: De neus van een schoen b.v. Op! V: Dat verschil is 24. Op! VI: Wie nu niet meedoet, is dom. Afd. B. Van 9 tot 12 jaar. Op! I: Het is beter hard geblazen, dan de mond verbrand. Op! II: Utrecht Scheveningen Ommen steenwijk Athene Op! VI: perken inkt ster De feestdag is Pinksteren. Opl. Afd. C. Boven de 12 jaar. No. I: de trillende populier de wreede Nero de sluwe vos de dreigende onweersbuien de wijze Socrates de ranke hinde de vuige verrader de lieflijke lente het koude Noorden de groene den (en ook de slanke den). No. II: Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. Als de vos de passie preekt, boer pas op ie kippen. Paarden die de haver verdienen, krijgen ze niet. Langzaam aan, dan breekt het lijntje niet. Wie het laatst lacht, lacht het best. Om der wille van de smeer, likt de kat de kandeleer. Beter een half ei dan een leege dop. Vogeltjes die vroeg zingen, zijn 's avonds voor de poes. Beter bloode Jan, dan doode Jan. Al is de leugen nog zoo snel, de waar heid achterhaalt haar we! Het is gemakkelijk riem,en te snijden uit een andermans leer. No. ni: Lucifer-raadsel. No. IV: Al is de leugen nog zoo snel. De waarheid achterhaalt haar we! No. V: Delft Doesburg Beek Rozendaal Utrecht Enschedé Meppel Ierseke Lemmer, - Groningen. De stad in Zeeland is: Middelburg. EEN PAAR OPMERKINGEN OVER DE OPLOSSINGEN. Ik zal beginnen met A. (Voor de klei nen). Wat zijn er toch verbazend veel geweest, dip No. V fout hadden of zou ik moeten zeggen er in geloopen zijn. Kijk eens: 2 x 3 x 4 is 24 maar ga ik dit vermenigvuldigen met 0, dan wordt de uitkomst 0. Neem maar een heel lang ge tal van hier tot in Parijs desnoods, en aan het becin of waar ook staat 0. als verme nigvuldiger, dan is het product toch nul b.v. 1x2x3x4x5x6x7x8x9 xO is 0. Begrepen. Het verschil was in de op! dus 24. Onthoudt dat voor later! Ja, ook van 8 jaar en oudere zijn er nog mee ingevlogen. Toch was ik over de kleinen tevreden! Over 't algemeen werd goed en ordelijk werk ingestuurd. Dat vader of moeder of een ouder zusje een handje hielpen, wel, dat mocht en dat was zelfs vooraf ge zegd, omdat ik weet. hoe moeilijk de een- voudigcte raadsels zijn voor onze kleine lezers en lezeresjes. Afd. B. Veel hebben achter no. 3 iets bijzonders gezocht en gemeend, dat ik er een grapje mee bedoelde. Vandaar dan ook, dat som migen voor antwoord gaven: „Ik schrijf aat net als U". en dergelijke. En toch was het een echt denk-raadse! Zie maar eens, hoe het moet! De x in het midden en de andere letters er om heen en 't antwoord Is er. Dat n: IV niet in orde was, daar zal ik niets over zeggen. De schuld lag elders. Als de opgave fout is, is 't antwoord ook niet te geven, of men moet de fout gesnapt hebben, en zoo zelf het goede antwoord gegeven. Afd. C. De oplossingen èn het getal zijn me mee gevallen. En toch waren de op! niet zoo erg gemakkelijk. Er zijn er eenigen, die er mets van terechtbraehten, maar die zijn er dan ook uitgevallen. No. V. is goed opgelost en goed ge let op de puntjes, waar de letters moesten komen. Het zoeken van 't juiste woord I en II, was voor dezen en genen, natuurlijk een moeilijkheid. Wie veel leest, en op de H B. S. of M. U. L. O. zit, schudt derge lijke uitdrukkingen uit de mouw. En de anderen? Zij voelen het juiste woord nog zoo niet aan, en grijpen daarom nog al eens een keertje er naast. Maar, over de heele linie bekeken was het werk goed, enwaar ik vooral op lette het was ordelijk en giet zorg af gemaakt. Opmerkingen over de andere Afd. volgen. Alleen wil ik nog even een ennkel woord zeggen over het frankeeren der brieven. Er zijn er een paar geweest, die niet deden, zooals ik zei. Den brief open laten en dan 1 y, cent postzegel opplakken, gaat niet aan. Dat is geen drukwerk Jammer, dat dp post dien brief doorliet. Men moest dat met doen. Het hoort niet en feitelijk is het drefstal, al beschouwt men het dan ook als ..bü'-de-hand". Gelieve daaraan voortaan t? denken. De volgende weken volgen de namen der deelnemers en telkens zooveel, a's we be schikbare ruimte hebben voor die afdee- hng. Oom Wim. Wie zlfn ?arig? Van 18 tot en met 24 November. Op 18 November: Anka v. d. Berg, L. Kerkd. 98, Wassenaar. Kees Devilé, Mare 98. Her.dr. v. d. Burg, Reredastraat 27. Geertra. v. d. Laan, Langeraar A 50. Wim Hermans, Plantsoen 99. Reinhard Erhard, Stationsweg 11-13, Annie Waaijer, Dr. v. Noortstr., Stompwijk Sofie de Jeu, N. Wetering C 39. Bcts Rijkelijkhuizen, Langeraar A 23. Leo van Ammerlaan, Cobetstraat Op 19 November: Lida Hagen, Dr. v. Noortstr. 130, Stompwijk Jarsje en Annie "Koet, Joubertstraat 20a. Trientje Noest, Paradijshof 2. Ria Jansen, Koolgr. 13. Hendrik Stuifzand Heerenstr. 136. Herman Mentinck, Zoeterw.weg 2. Nelly Went, Houtmarkt 10. Herman Mensch, Groenendijk A 83 Annie van Zijp, Javastraat 40a. Op 20 November: Nelly Eling, Gasstraat 66. Jantje v. d. Salm, Z.buurt C 12, Z'woude. Corrie van Egmond, Willemstraat 17, te Alphen. Jeanne van Steijn, Maria's Hoeve" Noord wij kerhout. Lies Maurits, Doelengr. 7. Ar.nie v. Boheemen, Stompw. weg 57, te Stompwijk. Op 21 November: Hetty van Kesteren, Kamer! Onnes! 6 Cor Houps, Rijndijkstraat 71. Op 22 November: Theo Rozenstraten, Hoofdstr. 267, Alphen. Xoos Berbée, Kaiserstrrat 20. Corrie v. d. Zwet, Akervoorde! 1 V'hout. Annie Montagne, Celebesstraat 33. Joke Vlasveld. L. Rijndijk 28a. Wim Berbée, Resedastraat 19. Rietje van Ooijendijk, Anna v. Saksenstr 9 Adriana v. d. Zeeuw, Koolgr. 11, Dickie v. d. Meer, Noordb. B 731, R'veen. Op 23 November: Corrie van Leeuwen, Weip. B 74, Z'woude. Coba Kriek, Potgieterslaan 24. Marietje v. d. Slot, 's Gr.weg 63, N'hout Sjaantje v. d. Meer, Atjehstraat 5a. Op 24 November: Cor Lagerberg, Wasstraat 13. Mathieu Bergers, P. de la Courtstr. 24. Cor Deckers, Z'woude, Dorpsstr. 84. Jopie den Hollander, Oostvl.weg 46, te Stompwijk. Tonny Juffermans, Haagweg 114. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag Zoo ook wie bij het verlaten der school van deze lijst wil afgevoerd worden of wie verandert van woonplaats, straat of huisnummer. Oom Wim. U vraagt 1. Hoe zeggen de Russen tegen „kerk"? 2. Wat beteekent „arak". Is dat een arank? 3. Hoe heet het meisje, dat in een lucht schip de pa-sagiers bedienen moet? 4. Hoeveel inwoners heeft Oost-Indië? 5. Hoeveel zijn er daar katholiek van? 6 En hoeveel priesters zijn in Indië werk zaam? Wif an!woorden 1. Dat hangt er van af, welke kerk be doeld wordt. Wij spreken toph ook van sy nagoge, als we een Joodsche kerk bedoelen. Nu dan, als de Rus over een orthodoxe Kerk spreekt, zegt ie „tsèrkof", is hij ka tholiek, dan zégt ie „kosciól: en spreekt ie over een Luthersche kerk, dan zegt ie „kierk". 2. Ja, een Chineerche drank. Is zoo iets als rijstbrandewijn, waar de Langstaarten dol oo zijn. 3. Dat meisje heet stewardess. De jongen die voor dat „dien-werk' is aangesteld, heet steward. Zoo iemand moet vier talen kennen. 4 Glr>baal zoowat 67 millioen. 5. half millioen. Dus 1 op 134. 6. Daar zijn 580 priesters en 2000 broe ders en zusters werkzaam. In verband met een vraag hoe eigen- luk de voornaam was van Lenin. antwoord de ik: OeHanow. Van bevriende ziide hoor ik dat hü nog twee voornamen had en wel: Wladimir I'ütsj". Ik dank mijn be- r'chtgever voor die mededeling. Oom Wim. door Arton Roels. XV. Vandaag zijn we toe aan de orde der Storm vogels, dieren die uitmuntend de vliegkunst verstaan en dan ook een groot gedeelte van hun leven in de lucht doorbrengen. Ze heb ben een haakvormigen snavel en de neus- openingen hebben een langgerekten vorm, die ze veel op buisjes doet gelijken. Ter wijl de achterteen ontbreekt, zijn de voor teenen verbo.iden door zwemvliezen, die vanzelfsprekend goed te pas komen, waar deze vogels vrijwel altijd in de buurt van of boven het water verblijven. De jonge Stcrmvogels houden het nest. Van de soorten onderscheiden we den albatros en den gewonen stormvogel. De albatros is ongetwijfeld de hou der van het vliegduurrecord bij de vogels (als dit zou bestaan!) Geen vogel kan zich zóó lang in de lucht houden. Hij zweeft met het grootste gemak om de schepen heen, terwijl zijn vleugels zich nauwelijks be wegen, en kan dit soms wel honderden mij len uithouden. De albatros overschrijdt den evenaar en is, naar ik meen, de eenige vo gel, die zich aan beide zijden de genoegens van den zomer laat welgevallen. Het is de zen rappen vogel om het even, of er een koel briesje "staat of een stormwind; hij is geboren om te vliegen en dus vliegt hij zoo veel het maar eenigszins mogelijk is. De vlucht "kan dan ook een lengte van meer dan vier meter bereiken. Doorgaans is de grootte van een albatros ongeveer te vergelijken met een zwaan. Maar,' terwijl deze laatste een der mooiste en elegantste vogel is, is de albatros op den beganen grond zeker geen schoonheid. Al les is bij hem ingesteld op de vlucht en hij is dan ook alleen in het luchtruim onze op rechte bewondering waard. De snavel is sterk, scherp en gekromd. De neusgaten lig gen zijwaarts van dezen snavel. De vleugels zijn smal, doch buitengewoon lang. De zwemvoeten hebben, evenals trouwens bij alle stormvogels, slechts drie teen en; de achterteen outbreekt. De oudere vogels zijn, behalve de zwarte vleugels, geheel wit gekleurd. De jongere dieren zijn soms don kerbruin gevlekt. De snavel is rood. en aan het uiteinde geel gekleurd. De albatrossen broeden op het zuidelijk halfrond. Op het eiland Laysan, dat deel uitmaakt van de Sandwich-groep, komen ze van October tot December bij tiendui zenden voor. De stormvogel komt in uiterlijk wel iets overeen met de meeuw, maar hij heeft een langen, gekromden snavel met een hoornachtig buisje, waarin de neusgaten uitkomen. De achterteen is zeer klein, de vleugels lang en de staart afgerond. De stormvogels nestelen zich gaarne op rotsige eilanden en leven van visch en kwallen. De grootste soort, die in ons werelddeel voorkomt, is de Noordsche stormvogel, die een gele bek en gele oogen heeft, aan kop, buik en hals witgekleurd is, een grijze rug en grijs met zwarte vleugels en staart heeft en roodgekleurde pooten. Verder zijn er nog de Kaapsche stox-mvo- gels, de stormzwaluw en het vakstorm- vogeltje. Evenals de albatros vergezelt de stormvogel vaak de schepen en voedt zich dan met afval. Wordt vervolgd). tot door Oom Wim. XXXVI. Hij is geslaagd. Een telegram voor moe der, voor meester en voor boer Jansen heeft hel groot succes medegedeeld. Dat nieuwtje verspreidde zich door het dorp als een loopend vuurtje. Jan, de scnaapherder van boer Jansen, geslaagd voor het eerste examen in boek houden, handelsrekenen en handelscorres pondentie in de drie talen, dat ging van mond tot mond; van huis tot huis! Dat was een geweldige prestatie! Dat was iets, waar niemand het minste vermoeden van had, wil zéggen buiten het „Driemanschap" en wel buiten moeder, meester en boer Jansen. Het was me nog al geen kleinigheid. Wat een kraan van een vent! En dat voor een jongen van nog geen achttien jaar! In het dorp werd zoo gesproken en dat in alle mo gelijke toonaarden Jan's succes werd be sproken op de boerdei'ij spreekt van zelf. Alleen de moeder van Jan zei niets, maar dankte in stilte de moeder Gods, die vast en zeker Jan bemoedigend had ge steund bij de moeilijkheden „die in de op gaven als in nevelen verborgen waren", zou meester in zijn taal gezegd hebben. Zij zei niets over Jan tegen derden, maar tegen hem; tegen Jan, den gelukkigen Jan, zou ze des te meer zeggen als hij thuis kwam. Bij hem stortte ze haar hart uit en vond het toch zoo heerlijk hem te kun- r en feliciteerenzij vond het zoo echt iets om trotsch te zijn. Niet dat ze aan zijn kennen en kunnen gewanhoopt had welke moeder zou dit doen? oh neen, maar toch wis ze oh zoo blij met hem en voor hem, dat nu alles achter den rug was en haar lieve jongen nu eenige weken uitrusten kón, want den volgenden cursus zou pas over vier weken beginnen. Dat wa ren vier weken van ontspanning; van rust; van welvei-diende studie-rust. En meester? Och, hij had zich op het bericht van zijn slagen dadelijk in zijn Zondagsch pakje gestoken; een fijne sigaar uit het extra kistje genomen; in den spie- ge gezien of kuif en baard behoorlijk ge soigneerd er uitzagen en had voor deze gelegenheid den zwart vilten hoed uit de kast gehaald en den besten wandelstok met zilveren knop gegrepen en met het hoofd ir> de lucht, als een jongeman, die zijn aan staande bruid gaat afhalen, op stap gegaan eerrt naai\de gelukkige moeder. Met tranen in de oogen van geluk had ze meesters felicitaties aangenomen. Een moe der deelt in het succes van haar zoon. Och, och, wat hadden die twee toch elkaar t'"1 vertellen over honderden kleinigheden van Jan, en over zijn volhouden; zijn werk-, lust en werkkracht en over zijn beschei denheid. Neen, nooit sprak hij over zijn weten, zijn kennis, zijn ontwikkeling; nooit ge bruikte hij vreemde woorden en uitdruk kingen om den schijn van geleerdheid te vermijden; nooit zou hij in gezelschap of v/aar ook bij vreemden hoog van den to ren blazen en afkammen wat in anderen laakbaar was, of zich schuldig maken aan woordzifterij of spitvondigheden of spij kers zoeken op laag water, nooit aldus meester, heb ik hem zoo gehoord en moe der.... moest dat beamen. Jan was be scheiden, en nooit vergat hij de plaats v aar hij stond en het nederig beroep, dat hi: uitoefende En juist daarom, was hij bemind van hoog tot laag: was hij gezien op het doro doof al'en, die hem kenden eneerde men met denzelfden maatstaf zijn moeder. zz Met vuurrood gelaat van opwinding en van inwendige vreugde, over het succes van Jan, wat zeker en voor een groot deel ook zijn succes was, neemt meester af scheid en gaat naar boer Jansen om te hooren, hoe daar gereageerd wordt op het succes van hun herdertje. Er schijnt vandaag buitengewoon veel veerkracht in meesters stramme beenen te zitten. Zijn stap is ferm en fiksch als van een man van veertig. Hij verheugt er zich reeds op boer Jansen en de zijnen te zien, want was dit slagen geen evene ment; geen ontplooiing van een talent, even zeldzaam als een voldoening voor hem, die het geluk had dit talent te ont dekken. Zoo filosopheert meester voort en ziet de boerderij voor zich liggen voor ie het weet. Spits loopt hem tegemoet, blaft niet eens; hij kent den meester van zijnbaas er loopt met hem mee tot aan de voor deur. Brave Spits, gii deelt ook in het suc ces van jouw baadje, hé? Ja jongen, als hij morgen hiei komt, want nu is hij nog in de stad en komt pas laat van avond bij zijn moeder a's hij morgen hier komt, versta je ouwe ion gen, dan moet je hem pelukwenschen. En al doe je dit nu ook met drie keer waf, waf, waf te zegden, dan zul len we denken, dat dit beteekent: hiep, hiep! hoera!" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 16