Een Aartspriester als pastoor RIJNSTREEK VRIJDAG 18 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 VOORHOUT VIJF JAREN K.J.M.V. Voor een ei-volle zaal opende de voor zitter der Voorhoutéche K.J.M.V. deze fees telijke bijeenkomst met den groet der jon geren, waarna hij welkom heette den bur gemeester, die voor het eerst ditmaal de gast der K.J.M.V. is, en den zeereerw. heer pastoor W. J. Warmenhoven van Voorhout den zeereerw. heer De Haan, pastoor van Sassenheim, als moderator der K.J.M.V. van Sassenheim, de eigen moderator, kape laan G. ten Have en den weleerw. heer Sluijs moderator der Noord wij ksche K.J.M.V. Voorts deed het spr. genoegen de verschillende zusterafdeelingen het wel kom te mogen toeroepen alsmede de ver tegenwoordigers van de plaatselijke bestu ren van De Hanze en den L.T.B. Spr. zeide, dat deze avond door het bestuur meer spe ciaal was bedoeld als feestelijke viermg van het eerste lustrum, om wolke reden men het raadzamer achtte het historisch over de 5 eerste jaren te laten rusten tot dat een avond zal worden belegd ter offi- cieele herdenking van deze eerste mijlpaal. De aanwezigheid van zoovele genoodigden werd door het bestuur hoogelijk gewaar deerd, en het deed spr. genoegen, dank zij de donateurs, een avond met „De Ver- eenigde Haagsche Spelers" te kunnen aan bieden Na eenieder een genotvollen avond te hebben toegewenscht opende spr. deze feestvergadering. Berichten van felicitatie en verhindering waren nog binnengekomen van den Ver- bondsmoderator rector L. Beune, het eere lid en mede-oprichter der afdeeling den heer Alb. Floor, het Nationaal Verbond in Nederland, den zeereerw. pater J. van Die pen, Huize „St. Agnes", de weleerw. heer P. J. Kraakman, moderator der Wasse- naarsche K.J.M.V., en last not least van het bestuur der plaatselijke St. Josephsgezel- len. Hierna werd te klokke half negen het scherm gehaald voor de opvoering van „Amor in de pastorie" van Jacq Ballings heeft in dit stuk een pastoor geteekend, die dank zij de gave van verstand, warm ge voel en uitnemende menschenkennis, een voorbeeld is voor zijn geheels., parochie. Ook de herbergier, Balledux zelf, heeft hier schitterend werk verricht". Juist door zijd ongedwongen houding, en zijn aardig Vlaamsch accent, dat hem wel het beste afging van alle medespelenden, heeft hij velen geboeid. In een woord gesproken het stuk was mooi, het spel was „subliem" Was het wonder, dat de voorzitter der K.J.M.V. na afloop van dezen avond het gezelschap toesprak dat het hem vreugde vol stemde dat men uitbundig applaudis seerde, omdat men daarmede te kennen gaf dat het spel indruk had gemaakt. Al moge het waar zijn, dat een tooneelspel mooi en goed geschreven is, dan is daar mede de vertolking nog niet tot het hoogste opgevoerd. Het is spr. een voldoening te verklaren dat allen hebben genooten van dit bij uitstek schitterend tooneelwerk, dat juist door zijn zeer goeden inslag en zijn eenvoudige en diepgevoelde moraal, zulk een aandachtig gehoor vond Ballings had nimmer betere vertolkers voor zijn „Amor" kunnen vinden dan Pierre Balledeux en de zijnen. Daarom is het ook dat het K.J.M.V.-bestuur van Voorhout dit gezel- schap wilde huldigen op ondubbelzinnige wijze eenerzijds, en anderzijds het gezel schap wilde doon deelen in de feestvreugde waarin hij zelf verkeert. Dit deelen, zoo zeide de voorzitter, zoowel als het huldigen doen wij gaarne omdat wij van U hebben geleerd en genoten, en wij doen dit door uw medespelende dames een bouquet bloe men aan te bieden. Onder onafgebroken applaus werd den de dames Dora Haus een bouquet seringen en rozen, Mientje Kors een bouquet van verschillende kleuren anjelieren, en Dini van Lier een bouquet prachtige rozen aangeboden. Nadat de rust een oogenblik was téruggekeerd zeide de voorzitter dat het hem speet dat ook de echtgenoote van den heer Balledeux ditmaal niet kon medespelen, toch heeft het K.J.M.V.-bestuur dank zij verleden jaar zulke aangename herinneringen aan har en aan haar spel bewaard, dat hij heeft gemeend ook haar in deze hulde aan het gezelschap gebracht, te moeten betrek ken, onze beste wenschen aan haar adres vergezellen u middels deze roode anjelie ren. En hierna sloot de voorzitter onder dank voor de aanwezigheid en den steun van donateurs en overige belangstellenden ondervonden met een voor Christus onzen Koning! en gingen allen zonder uitzonde ring zeer voldaan huiswaarts. GESCHIEDENIS DER PAROCHIE STOMPWIJK EEN DIPLOMATIEKE „ZET" VAN DEN APOSTOLISCH VICARIS OVERBRENGING VAN DE RELIEKEN VAN ST. LAURENTIUS Het Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons: ZICH CHRISTEN NOEMEN.... EN CHRISTEN ZIJN. Het Christendom maakt er in de eerste plaats aanspraak op, een ge meenschap van broeders en zusters te zijn, daar wij allen gelijk zijn voor God. Nu, voor de menschen zijn wij het zeker niet, nog niet. Misschien kan men het ook zoo zeggen, dat allen, die zich Christen noemen, nog geen Christen zijn. Prof. Dr. H. Hanselmann. VII door A. N. Duynisveld pr. Intusschen had zich een ander in de va cante Statie ingedrongen; zonder wettige zending der Kerkelijke Overheid bemach tigde hij het pastoraat over Stompwijk, zooals ons de provicaris De Cock mede deelt. 1). Deze was Florentius Carolus van Beaumont, die in den maand October of November 1705 naar Stompwijk kwam. Pastoor Van Beaumont werd geboren in Den Haag 2) en was aanvankelijk een aan hanger der Jansenistischgezinde partij 3). Eerst was hij pastoor geweest te Den Brjel, waarschijnlijk vanaf het jaar 17014), tot- cat hij in 1705 eigenmachtig naar Stomp wijk trok. In 1719 werd Florentius Carolus van Beaumont door den Apostolischen Vicaris Joannes van Bijlevelt benoemd tot Aarts priester van Zuid-Holland. 5). Na de Hervorming was de Kerkelijke Hiërarchie, zoo goed als verdwenen in onze noordelijke provinciën. Een Apostolisch Vicaris, staande onder den nuntius, eerst van Keulen, en sinds 1596 onder dien van Brussel, bestuurde de Nederlandsche Kerk in de streken, die in de macht waren der -protestanten. De eerste Apostolische Vi caris was Sasbout Vosmeer, die bij zijn dood in 1614 werd opgevolgd door Philippus Rovenius. Vanaf 1688 was Petrus Codde, Aposto lisch Vicaris, die om zijn Jansenistische ge zindheid in 1702 door den Paus werd ge schorst in zijn bediening. Onder de pries ters evenwel had Codde zijn aanhangers, o a. pastoor Van Beaumont, de latere pas toor van Stompwijk, die zich verzetten tegen de schorsing en de aanstelling van Theodorus de Cock tot provicaris. Deze moest uit het land vluchten. Van 1707 tot 1711 was Adam Daemen Apostolisch Vicaris; toen hij ontslag uit zijn ambt had gevraagd, bestuurde de nun- tiifs te Keulen en daarna die te Brussel, tijdelijk de Hollandsche Missie, totdat in 1717 Joannes van Bijlevelt werd benoemd tot Apostolisch Vicaris. Hij werd evenwel door de Staten niet erkend als zoodanig. In 1727 overleed hij en na zijn dood w.erd geen Apostolisch Vicaris meer benoemd; de Missie werd voortaan bestuurd door den nuntius te Brussel. Onder hem ston den de aartspriesters, die uitgebreide volmachten kregen. In den tijd van de Apost. Vicarissen stonden de aartspriesters tusschen den Apost. Vicaris en de pastoors; de Hollandsche Zending was toen ver deeld in 16 aartspriesterschappen. Voor zijn benoeming tot Apost. Vicaris was Joannes van Bijlevelt aartspriester van Zuid-Holland. Toen hij in 1717 Apost. Vi caris werd, kon hij eerst in 1719, na vele moeilijkheden, zich vestigen te Utrecht. Door de Staten werd hij niet erkend, en daarom was het moeilijk voor hem een opvolger te benoemen als aartspriester van Zuid-Holland, zonder daardoor gevaar te teloopen in conflict te geraken met de regeering. Hoe zou immers de nieuwe aartspriester toelating van de Staten kun nen krijgen, als hij werd benoemd door een Vicaris, dien zij niet erkennen wilden? Zoo was in de gegeven omstandigheden dit ambt van aartspriester een gevaarlijke post. I Met overleg en voorzichtigheid werd ten slotte door Van Bijlevelt, den pastoor van Stompwijk, Florentius van Beaumont be noemd tot aartspriester van Zuid-Holland. Deze nam zijn benoeming aan en gaf daar- Florentius van Beaumont (naar een schilderij in de pastorie te Stompwijk). van kennis aan den heer van Stompwijk, tevens lid van de Staten. Gelukkig was deze zeer welwillend en hij nam genoegen met de benoeming. Nu was echter bij plakkaat van 17 Augus tus 1702 verboden onder strafbedreiging, iemand te erkennen als Vicaris, die als zoo danig door de regeering, niet was toege laten. Om alle moeilijkheden te voorkomen ontving daarom pastoor Van Beaumont zijn brieven van aanstelling en de noodige vol machten niet van den Vicaris Van Bijlevelt, maar van den nuntius te Brussel, zoodat men hem nooit een erkenning van Van Bijlevelt zou kunnen verwijten. Den 18den Juli 1719 was de vergadering der aartspriesters ten huize van den Vi caris te Utrecht, waar de nieuw benoemde aartspriester Van Beaumont, tegenwoordig v/as. 6) Als aartspriester van Zuid-Holland had hij het bestuur over vier aartspriesterschap pen, n.l.: Rijnland, waarin 32 priesters werkzaam waren; Delfland met 26 pries ters; Schieland met 18 en Zeeland met - slechts 5 priesters. Door pastoor Van Beaumont werd voor zijn Statie een reliek aangevraagd van Sint Laurentius. Deze reliek werd te Rome ge schonken aan een zekeren J. Nolen, die haar op zijn beurt afgaf aan den pater Jesuiet Alphonsus Huylenbroucq om die te bezorgen aan pastoor Van Beaumont. De Jesuiet, die de biechtvader was van Kardi naal d'Alsace, overleed op de terugreis en belastte den Kardinaal met de bezorging der reliek. Dit is ook geschied. De reliek- brief is geapprobeerd door Joannes van Bijlevelt en draagt verder de handteeke- ning van Hoynck van Papendrecht. 7) Pastoor Florentius van Beaumont bleef te Stompwijk tot zijn dood, waarvan de, juiste datum niet bekend is, maar die viel in het jaar 1727. Zijn geschilderd portret hangt in de pasto rie van Stompwijk. 1) Missió Foederati Belgii: pag^ 61. 2) idem, pag. 9. 3) idem, pag. 61. 4) Archief Aartsb. Utrecht: dl. II, bl. 145. 5) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. II, bl. 13 en 14. 6) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. II, bl. 14. 7) Uit een brief van Pastoor Canters. ALPHEN AAN DEN RIJN Ontvangst van den nieuwen Deken. In afwijking van hetgeen omtrent de ontvangst van den zeereerw. heer Z. de Korte werd gepubliceerd, kan worden me degedeeld, dat de Deken van het Semina rie naar Alphen uitgeleide zal worden ge daan door den president van het Theologi- cum. Mgr. H. J. M. Taskin en eenige pro fessoren. Aan de grens der parochie in den Hoorn (nabij het huis van de familie Withof- Keus) zal het hooge gezelschap worden op gewacht door de kapelaans der parochie en door deputaties van vereenigingen. NA DE JUBILEUMFEESTEN. Een batig saldo. Woensdagavond is in de raadzaal een vergadering gehouden van het comité, dgt zich, op initiatief van den burgemeester, den heer P. A. Colijn, heeft belast met de organisatie der feestelijkheden, ter gele- genhed van het 40-jarig regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin. De penningmeester, de heer P. Baane, heeft daarbij rekening en verantwoording gedaan van het financieel beheer, waaruit bleek, dat de ontvangsten, inclusief het door het gemeentebestuur voor kinder- tractatie verleende subsidie van 1000, hebben bedragen 3.934.91 en de uitgaven 3.798.37, zcodat er een batig saldo is van 136.54, waarvan nog eenige kleine posten zullen moeten worden betaald. Besloten werd het daarna resteerende bedrag te reserveeren voor volgende fees telijkheden. Op een nader te bepalen avond zal het comité door den burgemeester officieel worden ontbonden. AARLANDERVEEN Volksbond. Donderdagavond verga derde in de zaal van den heer W. v. d. Berg de R.K. Volksbond onder presidium van den heer M. Heyman, die deze' verg. opende met gebed, en allen welkom heet te, in het bijzonder den geestelijk adviseur en den heer Steinmetz, spreker van dezen avond. Allereerst werd het woord gegeven aan den heer Steinmetz, die op een zeer duide lijke manier het wetsontwerp van Minister Romme aangaande den kindertoeslag uit eenzette. De heer Steinmetz wees erop,- dat er door de R.K. Arbeiders-organisaties al veel is gedaan voor het geestelijk-, maar ook voor het stoffelijk welzijn der arbeiders. Spr. spoorde de arbeiders aan, om goed op de hoogte te blijven met dit wetsontwerp. Hierna bracht de voorzitter dank aan den heer* Steinmetz voor zijn duidelijke re de en werd overgegaan tot het volgende punt der agenda. De regeling voor het a.s. te houden St. Nicolaasfeest werd aan het bestuur overgelaten; er werden eenige le den benoemd om bij donateurs en leden een kleinigheidje in te zamelen, ter bestrij ding van de onkosten voor het St. Nico- laas feest. Bij de voorlezing van het reglement der Tooneelvereeniging werd door dén voor zitter een verzoek gedaan aan de leden, om zooveel mogelijk allen met hun dames op den eersten avond der uitvoering te ko men, wijl dit toch is de Bondsavond. Bij de rondvraag werden nog eenige za ken besproken. Hierna sluiting. BODEGRAVEN Middenstandsexamen. Voor het diplo ma handelskennis zijn de navolgende per sonen geslaagd: de heeren J. Koen, W. Hirschman, A. Muster, P. J. Bongenaar, P. van den Akker, W. Klein, C. Groenen dijk, F. Batelaan, J. Biesheuvel, J. W. Bos, C. Bos, A. Scheer, T. Scheer, A. Baelde, F. Rootert, L. Verburgh, Joh. Zwaan, T. Zaal en H. J. Huisman. Zij allen hebben hun opleiding ontvangen aan de plaatselijke af deeling van het instituut voor Midden standsontwikkeling. Aan de Handels-Hoogeschool te Rot terdam slaagde voor het candidaatsexamen Economische Wetenschappen onze plaats genoot de heer J. G. A. Op 't Landt. T. O. P. De R.K. Amus^mentsclub T.O.P. hield gisteren haar twintigste uit voering in Hotel van Haaften. De voorz., de heer A. Aengenent, mocht in zijn wel komstwoord een goed bezette zaal toespre ken. Na het openingswoord voerde de K. K.K. (Kath. Kunst Kring) uit Alphen het tooneelspel „Kinderen van ons volk" op, een spel van de gelijknamige roman van Anton Coolen. Het stuk werd op sublie me wijze voor het voetlicht gebracht, daar de spelers hun plaatsen volkomen waardig waren, .Vooral den regisseur, den heer J. C. C. Böckling, komt een bijzonder woord van dank toe. Na afloop van het spel, ble ven alle' aanwezigen nog geruimen tijd op een geanimeerd bal. Geboren: Lena, d. van W. N. de Wit en P. N. Verduijn Cornelis Ambrosius, z. van R. M. de Groot en Th. Fortuin Susanna Carolina Maria, d. van P. Vlas veld en E. E. H. Bom Gerardus Philip pus, z. van H. Th. van der Maat en J. C. de Groot. Ondertrouwd: C. Versloot 24 j. en J. Uittenbogaard 22 j. Overleden: G. Postma 33 j. D. J. Dijs 64 j. Vertrokken: N. Doelman naar Al phen aan den Rijn A. L. Umans naar Oegstgeest G. van der Wilt naar Utrecht W. B. Verhoef en gezin naar Oudenrijn J. Francken naar Zeist P. H. A. Spruijt naar Gouda. KOUDEKERK Personalia. Onze plaatsgenoot W. Th. Molema slaagde te Leiden voor examen Middenstands-diploma Algemeene Han delskennis. Geboren: Anna Josephina Catharina, d. van C. J. van der Meij en C. J. Loos. Overleden: P. van Egmond 65 j., echtgenoot van G. de Haan. LEIDERDORP Burgerwacht. Aan den heer G. den Braver, onder-commandant van de Leider- dorpsche Burgerwacht is de bronzen me daille voor bijzondere toewijding toegekend door den Ned. Bond voor Vrijw. Burger wachten. Deze medalle zal hen» worden uitgereikt wanneer alhier het 20-jarig be staan van de Burgerwacht te Leiderdorp zal worden herdacht. LEIMUIDEN Landarbeidersbond. De R. K. Landar- beidersbond afd. Leimuiden hield Woens dagavond een bijzondere vergadering ir het Parochiehuis. Als spreker trad op de heer Ant. J. M. Angenent uit Haarlem met het onderwerp: „Wat leeren ons 50 jaar geschiedenis van Katholiek openbaar leven?" Jammer dat deze vergadering zoo slecht bezocht was. De heer Angenent zeide zijn toehoor ders een lesje te willen laten trekken uit datgene wat er in de laatste 50 jaren en nog vroeger op katholiek terrein was ge beurd. De meesten van ons hebben den toestand van voor 50 jaren niet meege maakt. Toen stonden de katholieken nog buiten het openbare leven. Zij beschikten nog over geen organen, waardoor zij zich naar buiten uit konden ontplooien. De Kath. stem werd geen gehoor verleend. Men mocht katholiek zijn, in de kerk zijn godsdienst belijden, in het huisgezin had men wat te vertellen, doch op het terrein van de menschelijke samenleving had hij niets te vertellen. Langzamerhand kwam hierin verandering. De katholieken slo ten zich meer aaneen. De R. K. Volksbond bestond reeds bestaat reeds 50 jaar ook andere bonden volgden, doch er wa ren er nog te veel, die alleen lid waren op het papier, die er niets van wisten, wat er omging, die er zich niet voor konden in teresseeren en dus ook niet het juiste middel konden aangeven om te verbete ren. Spreker schetste hoe geleidelijk ver betering intrad, hoe de katholieken lang zamerhand meer invloed kregen, hoe door harden arbeid groote veranderingen en verbeteringen werden gebracht voor de arbeiders en de arbeidersgezinnen, be scherming van den arbeid, toezicht op vrouwen- en kinderarbeid in de fabrieken, korter werktijd, beter loon enz. Spr. schet ste de belangrijke rol, door den Volks bond bij deze ontwikkeling gespeeld. We zijn er echter nog niet, zeide spr. We moe ten ons strijdvaardig maken en houden met behulp van pers, radio enz. om den Volksbond zoo krachtig mogelijk te ma ken. Spreker drong er dan ook ernstig op aan dm ook in deze parochie een afdee ling op te richten. We moeten behouden, wat we verkregen en trachten te krijgen, wat we nog niet hebben. Door te weinig deelname werd de oprichting voorloopig uitgesteld, er zou echter meer propaganda gemaakt worden om alsdan een nieuwe vergadering uit te Schrijven. Hierna sluiting met dankwoord. Middenstandsvereeniging. Woensdag avond werd in de voormalige jongens school een ledenvergadering gehouden van de R. K. Middenstandsvereeniging „St. Jozef" afd. Leimuiden-Rijnzaterwou- de. Op deze vergadering werd het huis- houdelijk reglement vastgesteld en we*- j den de verschillende bestuursfuncties on- j derling verdeeld. Dit bestuur is nu volle- j dig en bestaat uit de volgende leden: W. Compeer, le voorzitter, C. Buiks, 2e voor- i zitter, Jac. van Haaster, le secretaris, C. i v. Berkel, 2e secretaris en C. Overdevest, j penningmeester. Hierna sluiting. ROELOFARENDSVEEN Het Jodenvraagstuk. In dezen tijd van fel-oplaaiend anti-semietisme in Duitschland, nu in autobus, trein, op de straat, kortom: overal waar menschen elkaar ontmoeten, iederen iets heeft te zeggen over de actueele kwestie: het Jo denvraagstuk, heeft de Propaganda-club zeer zeker een goede greep gedaan om aan de leden meer inzicht te verschaffen aangaande de diepere oorzaken van de haat tegen de nakomelingen van Sem. De spreker van dezen avond, een pater Carmeliet uit Aalsmeer, toonde aan waar het tfegin van het Jodenvraagstuk lag n.l. bij het ontstaan van het Christendom. Israël was 't uitverkoren volk Gods en Hij gaf aan het Joodsche volg de belofte: j „Ik zal u tot een groot volk maken...., 1 en in u zullen alle geslachten der aarde j gezegend worden". Toen deze belofte in I vervulling ging met de komst van de Mes- sias, begrepen de Joden dit niet. Het „Heil, i uit hen geboren" verwierpen ze. Inplaats van zegen kwam de vloek, inplaats van een groot volk, een volk van doolaards. De vervloeking voor Pilatus over zich af geroepen ging in vervulling, Jeruzalem is verwoest (jaar 70), verdreven feijn ze uit het land hunner vaderen, hoewel ze nimmer hun eenheid van ras en de liefde voor Palestina zijn vergeten. Reeds in vroeger tijden zijn Jodenver volgingen opgetreden, en spr. deelt mede, hoe de Joden ook in de Middeleeuwen in bepaalde buurten werden samengebracht, dat ze geen openbaar ambt mochten ver vullen, niet mochten huwen met christe nen. Maar in de christelijke staat van dien tijd waren dergelijke maatregelen tot be scherming der christenen alleszins geoor loofd, en redelijk in die algemeene chris- tenstaat, waarin de enkele Joden steeds meer de voorname ambten aan zich trok ken. Maar 't was daarmee geen vervol- 1 ging, alleen een redelijke schikking. Meer j en meer echter door hun geraffineerde aanleg misbruikten de Joden hun invloed op landregeerders en hun machtspositie. Als de gelegenheid er is, uit zich dan de opgekropte woede onder de andere volke ren; anti-semietisme. Religieus geven vele Joden hun Messias-verwachtingen prijs, en verschaffen zich een Messias in het ka pitaal. In Vrijmetselarij, Bolchewisme, pakken ze de gelegenheid aan tot die Mes sias, althans vele Joden! Het Zionisme als reactie hierop heeft veel gedaan tot terugkeer naar de oude goede ideeën (althans naar Joodsch in zicht). Sion!, liefde om te repatrieeren. Onder protectie van Engeland nam deze beweging een groote vlucht. Jodenvraagstuk in Duitschland: In het kort laat spr. de volgende punten uitko men; Vooreerst de enorme handelscaoaci- teiten en geniale aanleg der Joden :n 't algemeen; vervolgens het zich vasczetten in het oeconomische leven in alle geledin gen zooals: landbezit, bankwezen, indus trie, boekhandel, film; en verder de ver klaring van Rosenberg in „Der Mythus": de Koning der Joden is de Mammon. Het praedomineeren over de andere volkeren krachTenr Gods woord is nog steeds de mentaliteit van het Joodsche volk. Vol gens katholiek standpunt ziet spr. de op lossing aldus: van de kant der Joden wordt een goed inzicht gevraagd in de plannen Gods omtrent hun volk. Vervol gens zullen de staten zich bij dit vraag stuk moeten laten leiden door de chris telijke leer over ras, staat, volk. Was in den ouden tijd het Joodsche volk uitverkoren boven alle andere volken, in den nieuwen tijd volgens Christus wil zijn alie volken gelijk: thans de onmiddellijke roeping van alle volkeren. Als deze voorwaarden niet worden aan vaard, dan ook geen oplossing van het waagstuk. Mogen zoowel de Joden als de niet-Joden het goede inzicht hebben in Gods plannen. Aan het slot dankte kap. von Fisenne den spreker voor de zeer belangrijke in leiding en de aandacht der toehoorders, die door dit alles beter inzicht hebben ge kregen, hoe de tegenwoordige botsingen met ae Joden zijn te verklaren. Personalia. De heeren P. C. van Ber kel slaagde deze dagen te Leiden en W. J. Zwartjes te Den Haag voor het Mid denstandsdiploma Algem. Handelskennis. ZEVENHOVEN Tooneel. Zondagavond 20 Nov. a.s. geeft de Tooneelvereeniging „St. Jans club" onderafd. van den R. K. Volksbond een uitvoering in het Bondsgebouw. Opge voerd zal worden een stuk in 2 bedrijven uit den Fransch-Duitschen oorlog. Na de pauze een stuk in 3 bedrijven. Een aan sporing om te komen luisteren zal wel overbodig wezen. Vertrokken: J; G. Ubbink naar Leiden W. N. van 't Hoofd en echtg. naar Dordrecht

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11