V i/4*- OMGEVING MAANDAG 14 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 ZUSTER Ma. EMELBERGA. t Eertijds onderwijzeres te Alphen a. d. Rijn en Wassenaar. Ongetwijfeld zullen velen met droefheid vervuld worden bij het vernemen van het overlijden van de Eerwaarde Zuster Ma. Emelberga, in de wereld genaamd Elisa beth, Sophia, Cornelia, Maria van Gils, in leven jaren lang onderwijzeres aan de R.K. Parochieele School aan de Paradijs laan alhier. Juffrouw Van Gils, zooals de meesten onzer haar wel het beste zullen kennen, is in September van het jaar 1924 in die functie te Alphen aan den Rijn gekomen. Door haar vriendelijk en prettig karakter en door haar liefderijke omgang met en verzorging van de schoolgaande jeugd, heeft zij in de parochie veler ach ting verworven. Reeds in Maart 1929 werd 7' als zoodanig benoemd te Wassenaar, waar zij ongeveer 4 jaren werkzaam was onder leiding van haar zustej-, aldaar hoofd van de school. In September 1933 is „juffrouw van Gils" ingetreden in postulaat van de Con;; <*atie derWitte Zusters Missoinarissen van Kardinaal La- vigerie te Esch (N.-Br.). In Maart 1934 begon het eerste jaar van haar Noviciaat te Venierres (Fr.). In Mei 1935 het twee- dé jaar te Algiers (Afrika). In Mei van het daaropvolgende jaar werd zij aldaar geprofest, en vertrok kort daarop naar Heston (bij Londen) om haar acte En- gelsch'onderwijs te halen. Met succes al daar haar examen te hebben afgelegd, kwam Soeur Ma. Emelberga naar Holland over. teneinde afscheid te nemen van fa milie en kennissen. Na enkele weken ver liet zij haar vaderland. In binnenlan dr i an Afrika te Chilubula nam haar ze genrijk missiearbeid een aanvang, welke echter slechts van zeer korten duur zou zijn, want reeds in Februari van dit jaar overviel haar een ernstige ziekte, welke haar, nadat zij enkele operaties had on dergaan, langzaam maar zeker nader tot het einde van haar leven bracht. Na eerst verpleegd te zijn in het Sint-Elisabethville in Afrika en vervolgens in Brugge, be reikte zij bijna doodziek het Huis van de Witte Zusters te Boxtel in Holland, al waar zij op 11 November is overleden. In alle eenvoud is heden, Maandag, het stoffelijk overschot van deze jonge Zus ter op het Kloosterkerkhof aldaar ten gra ve gedragen. Haar leven en werken hier en ginds in de Missielanden zal bij velen in dankbare herinnering blijven! HILLEGOM DADER OPGESPOORD. Voor enkele dagen werd bij den heer J. J. W. van Dril aan de Meerstraat ingebro ken. Er werd zilverwerk, eenig geld en een winterjas meegenomen. De politie heeft een onderzoek ingesteld, wat niet gemakkelijk was. Een oud-ingezetene, die van de inbraak werd verdacht, werd op verzoek onzer politie te Amsterdam aan gehouden en naar hier overgebracht. Bij het afgenomen verhoor heeft de man de inbraak bekend en is hij aan de Justitie overgeleverd. De staking bij De Vries en Couzijn. De staking bij deze aannemersfirma is thans volkomen. Degenen, die nog aan den arbeid bleven, hebben het zoo lastig gekregen, dat zij ondanks zich zelve het werk ook maar neergelegd hebben. De kwestie gaat over het niet verstrekken van vacantie-bonnen. Wij hadden een onderhoud met een der firipanten. De beide firmanten zijn niet georganiseerd. Dit is voor hen ook uiterst moeielijk: één hunner is R.K., de ander Protestant. De firma staat bekend als goed voor haar menschen. In de plaats van de vacantie-bonnen worden de Chr. feest dagen doorbetaald, terwijl men zich ook op andere wijze opzichtens het personeel niet onbetuigd laat. Beide patroons zijn harde werkers en hoogst eenvoudige men schen. De staking komt wel zeer ongele gen, omdat men juist aan het kappen was van in aanbouwzijnde huizen. Hopen we, dat de goede verstandhouding spoedig her steld wordt. KATWIJK Gemeenteraad. De raad dezer ge meente komt Woensdagmiddag te 2 uur in openbare vergadering bijeen. Punten van behandeling zijn: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 10 Octo ber 1938. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Voorstel tot verhuring van grond. 4. Voorstel inzake overneming van gronden. 8. Voorstel to het vaststellen van de vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. Wet 1920 en afrekening over de jaren 1933, 1934 en 1935 ten aanzien van enkele scholen. 6. Benoeming van commissaris sen der Gemeente-spaarbank. 7. Rond vraag. Vervolgens gaat de raad in com missievergadering ter bespreking van de Gemeentebegrooting 1939 en de begroo tingen der Bedrijven, Gas-, Water-, Elec- triciteitsbedrijf, Grondbedrijf, Vleeschkeu- ringsdienst en Schoolartsendienst. Personeel. Bij de behandeling van de begrooting 1939 zullen B. en W. 'voor stellen te benoemen een adjunct-commies ter secretarie en tevens een klerk. Verder te benoemen een ambtenaar op het bu reau van Gemeentewerken en een IJkme- ter bij de gasfabriek. Bouwgrond. Zooals bekend mag worden geacht zijn B. en W. lang in on derhandeling geweest over den aankoop van het weiland „Het Witte Hek". Men kon niet tot overeenstemming komen. Thans heeft de bouwondernemer, de heer H. te Leiden, deze grond ter grootte van 35000 M2. voor 70.000.van de familie Parlevliet aangekocht met de bedoeling hier te bouwen. Langs den Ouden Zeeweg woningen voor den goedne stand en aan de Noordzij arbeiderswoningen. Daar komt dus werk aan den winkel. NOORDWIJK DE BOULEVARD LINTBOUWING GENOEMD Belgische badplaatsen waarschuwend voorbeeld Noordwijk wil zijn boulevard ten Noor den van den vuurtoren doortrekken. De gemeente wil daartoe bijna 8 H.A. ongerep- ten duingrond van het Rijk koopen om daarop hotels en villa's te bouwen. Een wetsontwerp is ingediend. Verscheidene leden van de- Tweede Kamer hebben er be zwaren tegen blijkens het voorloopig ver slag. Deboulevards in onze badplaatsen, aldus het voorloopig verslag, verkrijgen lang zamerhand de kenmerken van lintbebou wing, welk euvel het Rijk zelf, voor zoover het verkeerswegen betreft, door hantee ring van de daarop betrekking hebbende wet zooveel mogelijk wil tegengaan. De aaneengerijde Belgische badplaatsen vor men hier een waarschuwend voorbeeld'. In het algemeen waren deze leden van oordeel, dat slechts bij uitzondering ge deelten van onze duinen mogen worden 'af gegraven of bebouwd. Volksbond. Vrijdagavond vergaderde de Katholieke Volksbond in het Juvenaat onder voorzitterschap van den heer P. Smit, waarbij de opkomst der leden goed was. Na opening en lezing der notulen kwam direct in behandeling het winter- program, hetwelk na enkele besprekingen als volgt werd vastgesteld: 11 Nov. Leden vergadering, 3 December Kinderfeest, pl.m. 9 Dec. Ontwikkelingsavond, waarop de heer Loerakker zal bespreken het Kinder toeslagfonds, pl.m. 20 Dec. Ontwikkelings avond over het nut van den Raad van Ar beid, lezing met film, pl.m. 13 Jan. Propa- ganda-avond voor Centrale Volksbank en Coöperatie, 31 Jan. en 1 Febr. Jaarfeest, waarbij zullen optreden het Haagsche Too- neelgezelschap onder leiding van Pierre Balledux, welke zullen opvoeren „Amor in de Pastorie", 24 Februari Ontwikkelings avond met onderwerp „Arbeid voor de ge huwde vrouw" en hoe de Katholieke arbei dersbeweging hiertegenover staat, 15 Maart Jaarvergadering. De begrooting werd zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd en vastgesteld op ƒ2012.80. Bespreking amen dementen op de concept-Statuten en Huish. Reglementen bracht geen bijzonder heden naar voren, daar deze allen betrek king hebben op kleine redactiewijzigingen, De vacature in het bestuur, wegens ver trek van den heer C. Ruigrok, werd bij enkele candidaatstelling van den heer J. Doove door deze candidatuur aangevuld. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan, dat nu besloten is twee feestavon den te doen houden en de groote zaal van het Juvenaat voor twee avonden te klein is, deze zullen plaats hebben in Hotel „Royal". Hierdoor zullen nog een honderd tal plaatsen kunnen worden verkocht, waarvoor allereerstde huisgenooten der le den in aanmerking komen. Inzake het Kin derfeest werd de leeftijd bepaald van 5 tot en met 10 jaar. De voorzitter hoopte, dat alle ouders zich strikt aan deze bepa ling zullen houden. Ingekomen was een schrijven over een nauwere samenwerking tusschen Katholieke Volksbond en de St. Josephs-Gezellen-Vereeniging, waarvoor bereids regelen zijn vastgesteld. De voor zitter vertrouwt, dat deze samenwerking voor stands- en vakorganisatie goede resul taten zal opleveren. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter met een opwekking om de actie van „Herw. Levenskracht", welke zich op maakt het zilveren bestaansfeest te vieren, krachtdadig te steunen in het belang van onze zieke broeders en zusters en daardoor te bewerksteligen, dat de z.g.n. wachtlijst komt te verdwijnen. Hierna volgde sluiting. LEIDSCHENDAM Geboren: Cornelis Jacobus, z. v. J. H. Verhagen en H. M. van Dijk Petrus Jo hannes Marie, z. v. J. J. van Haastert en O. W. Janson Clasina Maria Theresia, d. v. J. J. Langelaan en M. J. Vis Wilhel- tf.'ina Elisabeth, d. v. J. B. Verdouw en H. C. v d. Werff. Ondertrouwd: J. M. Kragt en J. Schouw. Gehuwd: P. Fokkens en S. Smink. Overleden: M. Th. Wally, 75 j. OEGSTGEEST KAP. MARTENS. Door Zijn Hoogw. Exc. mgr. Huibers is de weleerw. heer Kap. Martens benoemd tot Kapelaan aan de St. Gerardus Majella- Parochie te Amsterdam. De parochianen zullen met teleurstelling dit bericht vernemen, vooral de zieken van het Academisch Ziekenhuis en de An na Kliniek te Leiden, met welker zielzorg Kap. Martens sinds zijn komst te Oegst- geest in 1933 was belast. Slechts ingewijden weten met welke nauwgezetheid Kap. Martens de functie van zielzorger in ge noemde inrichtingen heeft vervuld. Niet alleen op den dag, doch meermalen ook des nachts, zelfs opeenvolgende keeren, werd Kap. Martens geroepen, een ernstige zieke in zijn laatste oogenblikken bij te staan. In Kap. Martens heeft men leeren ken nen en waardeeren een priester, wiens waarachtig meevoelen met anderen zich openbaarde in aangename omgangsvor men. Ook de niet-Katholieken in genoemde inrichtingen toonden hoogachting en waar deering voor dezen priester. De opvolger van Kapelaan Martens, Ka pelaan Umans, is, na zijn priesterwijding verleden jaar werkzaam in de Meye, na bij Bodegraven. Vooral de tot kwiek le ven geroepen jeugdbeweging in de Meye zal Kapelaan Umans noode zien vertrek ken. Pater Piket over de Oxford-groep. Morgenavond zal pater Piket S.J. in het Patronaatsgebouw een voordracht houden over de Oxford-groep. Deze avond vangt aan om 8.15 uur en is toegankelijk voor iedereen, ook voor niet-Katholieken. ONGELUKKEN Het was Zaterdag j.l. wederom een dag van ongevallen in deze gemeente. Omstreeks 11 uur in den morgen van voormelden datum, had op het beruchte kruispunt nabij de „Drie witte palen", een hevige botsing plaats tusschen een perso nenauto bestuurd door den heer A. H. S. uit Baarn en een met een paard bespannen voertuig bestuurd door den heer J. K. uit 's Gravenhage. De bestuurder van het be spannen voertuig alsmede een persoon ge naamd W. D., die ook op dat voertuigd zat, werden over den weg geslingerd en bleven gewond liggen. Na door dr. Varekamp en dr. Hugenholtz alhier te zijn behandeld, zijn ze naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Na behandeld te zijn, konden beide personen het ziekenhuis weer verla ten. De zwaar beschadigde auto is per kraan wagen naar de garage van Van den Ameele alhier gesleept. Het bespannen voertuig was beladen met kisten fruit, ap pelen en peren. Dit fruit kwam tengevol ge van de botsing op den weg terecht, zoo dat het grootendeels waardeloos werd. Het voor dat voertuig bespannen paard werd eveneens licht gewond. De bestuurder van de auto kwam met den schrik vrij. De oorzaak is te wijten aan het feit, dat de be stuurder van het bespannen voertuig ter plaatse links-af wilde slaan, hetgeen door den bestuurder van de auto te laat opge merkt werd. De politie heeft een onderzoek ingesteld en zal proces-verbaal opmaken. Omstreeks 3.45 uur in den namiddag van dien zelfden datum, had op den Lage Morschweg alhier een ernstige aanrijding plaats tusschen een vrachtauto bestuurd door den heer P. N. uit Voorschoten en een wielrijder genaamd D. Verhaar alhier. De wielrijder werd over den rijweg geslingerd en bleef ernstig gewond liggen. Hij is na door dr. Keegstra uit Voorschoten, die juist ter plaatse passeerde, te zijn behandeld, naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden ver voerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Het rijwiel van den wielrijder werd totaal vernield. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld en zal proces-verbaal opmaken. Enkele oogenblikken later in dien zelfden namiddag werd de politie gealar meerd, dat op den Rijnzichtweg nabij de Van Assendelfstraat alhier, een jongetje op den weg lag, dat vrij zwaar aan het ach terhoofd verwond was. Het onderzoek wees uit dat op genoemden weg een jongetje ge naamd G. V. uit Leiden lag, met twee ver wondingen aan het achterhoofd en een schaafwond aan zijn knie. Het kind wist niet te vertellen hoe hij aan die verwondin gen kwam en niemand was ter plaatse aan wezig, die de politie inlichtingen kon ge ven. De politie stond dus eerst voor een raadsel, doch later is aan het licht geko men, dat het jongetje, dat 10 jaar oud was, op een veewagen (vrachtauto) was geklom men en een eind was meegereden. Op ge noemden weg is het kind van de rijdende auto gevallen. De. dnbekende bestuurder, die blijkbaar niets van dit ongeval heeft bemerkt, is gewoon doorgereden. Het kind is per ziekenauto, na ter plaatse door dr. Hugenholtz alhier te zijn behandeld, naar zijn ouderlijke woning overgebracht, STOMPWUK De Stompwijksche weg Ged. Staten deelden aan Prov. Staten het volgende mede: Alle voor de verbetering van den Stomp- wijkschen weg onder Zoeterwoude en Leid- schendam benoodigde terreinen zijn ook dit jaar nog geen eigendom der Provincie ge worden. Evenwel zal begin volgend jaar begonnen worden met de verbetering van een ongeveer 1 K.M. lang gedeelte van dezen weg. Met den aankoop van de benoodigde gronden voor het maken van een bochtaf snijding als overgang van den Middelweg naar de Meerlaan in de gemeente Leid- schendam, zal binnenkort worden begon nen. Langs het gedeelte tusschen Zoetermeer en Stompwijk zal een beplanting worden aangebracht. Het .onderhoud van den weg geschiedde in eigen beheer. Van den Stompwijkschen weg is een deel, dat erg verzakt was, onder profiel gebracht; overigens hebben geen andere dan gewone onderhoudswerken plaats gehad. SASSENHEIM Provinciale weg NoordwijkSassenheim Door velen die de afgeloopen jaren aan den nieuwen Rijksweg gewerkt hebben wordt reikhalzend uitgezien naar het oogenblik dat de provinciale weg zal wor den aangelegd. Men is reeds bezig eenige huizen langs de Teylingerlaan onder de ge meente Voorhout te sloopen. In de maand December zal het weggedeelte Teylinger laanRijksstraatweg worden aanbesteed. Voor het gedeelte door het landgoed „Ter Leede" zal eerst de benoodigde grond nog gekocht of onteigend moeten worden. De Prov. Waterstaat ondervindt hier „ern stige moeilijkheden". De rechttrekking van de Sassenheimervaart zal in Januari 1939 worden aanbesteed. Het is te verwachten dat dus meerdere ingezetenen aan deze werken in de komen de wintermaanden emplooi zullen kunnen vinden. St. v oseplisgezellen. Voor een eivolle zaal in het K.S.A.-gebouw had gisteravond de feestvergadering plaats van bovenge noemde vereeniging. Te acht uur opende de senior de heer M. Goddijn, dezen avond met den Kolpingsgroet, waarna een kort welkoms woord en een propagandawoord, voor het houden van een loterij, ter be strijding van de onkosten. De muziek, bestaande uit leden van de St. Josephgezellen, zorgde al dadelijk voor de juiste stemming en heeft veel bijval ge oogst. De afdeeling tooneelclub „De Kol- pingsboys" voerde hierna op een blijspel in 4 bedrijven „Het kostbaar Leven", door G. Nielen. De vertolking van dit stuk was in een woord af, en de spelers hebben de aanwezigen van begin tot het eind geamu seerd. Het stuk, vol vermakelijke verwik kelingen, doet de aanwezigen lachen om de smakelijke humor. Waar het stuk heden avond weer wordt opgevoerd verklappen we niets! Het zal niemand spijten erheen te gaan. Het succes is een voldoening voor den regisseur, den heer P. v. d. Kamp en voor den heer P. de Zwart, leider van de muziek. De St. Josephgezellen kunnen met genoegen op dezen goedgeslaagden avond terugziens. De gezellenavonden zijn voor waar gezellige avonden. VOORSCHOTEN K.J.M.V. Het programma van a.s. Woensdag luidt: van 8 uur tot 8.30 Oriën tatiecursus voor de aspirantleden; daarna zal de moderator, kap. Perquin, een lezing houden over het „Modernisme". Deze inte ressante verhandeling is natuurlijk een aan sporing voor allen om te komen. Dit laat ste geldt natuurlijk voor allen, zoowel voor de aspirant- als voor de gewone leden. Nogmaals wordt jullie aandacht gevestigd op de processie van Dinsdagavond; de K.J.M.V. loopt achter de St. Jozefgezellen. Noord-Hoflandsche polder. Tot voor zitter van den Noord-Hoflandschen Polder onder Voorschoten werd benoemd de heer G. v. d. Hulst, alhier. VOORHOUT Ge b o r e n: Leonardus Jozef Maria zoon van P. L. J. Prins en A. M. A. van Reisen. Ondertrouwd: Gerardus Mattheus Theodorus van der Klauw, oud 26 jaar en Margaretha Johanna Hilgersom, oud 25 jaar wonende te Leiden. Overleden: wed. P. Verdegaal, geb. M. C. Prins. WASSENAAR St. Jos.-Gezellenvereeniging. In de groote zaal van het R.K. Vereenigingsge- bouw had gisteren een propaganda-feest- avond plaats van de St. Josephsgezellen- vereeniging. Tot hen die deze feestavond geheel of gedeeltelijk bijwoonden behoor den o.a. Pastoor Tholénaar, Pastoor May- baum, Pater v. d. Plas, Kapelaan Tijssen en Kapelaan Kraakman. Als spreker trad op Kapelaan de Bot uit Delft. De vice-Praeses der Gezellen, Kapelaan Schoots,' sprak een welkomstwoord, waar na hij den spreker inleidde. In gloedvol betoog wees Kapelaan de Bot op de noodzakelijkheid voor de jon ge mannen om lid der Gezellenvereeni- ging te zijn. Spr. liet vooral den nadruk vallen op de roeping die de jonge man nen hebben, hun verantwoordelijkheid en hun taak. Spr. wees er voorts op hoe de Priester-Gezellenvadofr de jonge mannen een hulp is in die jaren, alsook hoe men door diepen godsdienstzin den arbeid kan heiligen. De vol vuur met rtoweldige overtuiging Leiden GOUDEN HUWELIJK. Morgen 15 November zal het echtpaar J. NijssenG. Nijssen-Van Es, wonende Leuvenstraat 33, Leiden, den dag van zijn gouden huwelijksfeest herdenken. De heer Nijssen heeft 47 jaar lang het beroep van slager uitgeoefend, eerst in de slagerij van den heer Van der Hart, later bij Tieleman en Dros. Sinds drie jaren ge niet hij van een welverdiende rust. De bruidegom is 73, de bruid 71 jaar oud. uitgesproken rede werd met een daverend en enthousiast applaus ontvangen. Hierna werd ter versterking van de kas der vereeniging een verloting gehouden. Na de pauze trad de eigen tooneelclub „Onze Gezellen" voor het voetlicht met een klucht in twee bedrijven, getiteld „Jaap heeft een reuze-idee". Herhaaldelijk klonk een lachsalvo door de zaal ten bewijze, dat men zich koste lijk amuseerde. Kapelaan Schoots sprak tenslotte een dankwoord to Kapelaan de Bot en de too neelclub, terwijl hij de hoop uitsprak, dat deze propaganda-feestavond inderdaad succes zou opleveren door toetreding van nieuwe leden tot de St. Josephseezellen- Personalia. Voor het notarieel examen 3e gedeelte is geslaagd de heer D. W. van Niekerk. ZOETERMEER Voetbal. Zondagmiddag speelde DSO II tegen UVS III. DSO speelde met enkele invallers, maar weet toch nog vrij goed spel te leveren. Het begin is voor UVS, spoedig is de stand 10, wel zet ook DSO enkele aanvallen op, doch deze loopen op niets uit en als de snelle rechts-buiten van UVS er alleen van door gaat brengt hij de stand op 20. Maar nog voor de rust maakt van Bever en met een mooi doelpunt er 21 van. Na de rust is bij DSO de keeper ver vangen door Dorst en deze heeft zich kranig geweerd, doch kon niet verhinderen dat de gasten hun voorsprong vergrooten 31 Evenwel volgde spoedig een tegenpunt 32 DSO blijft nu meer achter geregeld zitten de gasten voor het DSO-doel, het duurt dan ook niet lang of UVS maakt er 42 van. Nog eenmaal scoort J. van Rijs 43 toch komt aan de spanning geen einde, DSO blijft volhouden, maar UVS is te sterk en weet voor het einde nog twee doelpunten te maken, zoodat DSO verliest met 63. Ook DSO IV kon niet winnen en ver loor van UVS met 14. DSO IH verloor van Alphia III met 15. KERKNIEUWS RECTOR P. J. J. VAN KESSEL. t Zaterdagavond tegen elf uur is in het St. Josephziekenhuis te Heerlen, in den ouder dom van 55 jaren overleden de zeereerw. heer P. J. J. van Kessel, rector van dat zie kenhuis. EEN ZALIGVERKLARING. Gisterochtend is in den Sint Pieter, Mère Frangoise Xavier Cabrine, de stich teres van de zusters Missionarissen van het Heilig Hart, zalig verklaard. Aangezien zij van Amerikaansche na tionaliteit was, hoewel zij geboren is te Lodi in Italië, werd de pontificale H. Mis opgedragen door kardinaal Muendelein, den aartsbischop van Chicago. Doordat tijdens de zaligverklaring van moeder Frangoise Cabrini de was van een kaars was afgedropen en deze was plot seling vuur vatte, waardoor een hooge vlam ontstond, heeft het gerucht de ron de gedaan, dat brand zou zijn uitgebro ken in den Sint Pieter. De vlam was in het geheel niet gevaarlijk en had verder geen gevolgen. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: De eeuwige onrust. „Tegenwoordig lijken voortdurende stuiptrekkingen en revoluties wel haast een levensvoorwaarde. Het kenmerk onzer dagen is ontevreden heid met het overgeleverde, mis noegdheid met het beslaande, geest drift voor het eeuwig wordende de sport van het hervormen en moder- niseeren. A. M. Weisz.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9