Burgerlijke Stand MAANDAG 14 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 JAARFEESTVIERING ST. JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING. Ter gelegenheid van het 51ste stich- tingsfeest van de St. Josephsgezellen-ver- eeniging werd gisteravond in de groote Stadsgehoorzaal de jaarlijksche uitvoering gegeven. De zaal was bijna tot de laatste plaats bezet met een opgewekt publiek. De vice-praeses kapelaan Schrama heette de aanwezigen allen hartelijk welkom en in 't bijzonder de oudets der gezellen. Spr. is blij dat de ouders dezen avond in zoo'n groot aantal zijn gekomen, waardoor hij gelegenheid heeft hun medewerking te vragen, dat hun jongens de vereenigings- plichten vervullen, want als ze dat niet doen, dan is de kans groot, dat de gods dienstige, sociale- en cultureele opvoeding verwaarloosd wordt. Het is in het belang van hun eigen kinderen dat zij zich even eens aansluiten bij één der onderafdeelin- gen van de vereeniging, daar deze reeds getoond hebben van veel nut te zijn. Dit jaar, het 51ste stichtingsjaar, staat in het teeken van propaganda, reeds gaven 50 jongens zich als St. Josephsgezel op, maar toch gaan we door met de actie, zoodat de vereeniging dit jaar nog veel meer nieuwe leden mag aannemen. De laatste maanden heeft de tooneelaf- deeling met veel tegenspoed te kampen gehad. Het gemengde tooneelstuk, dat reeds was ingestudeerd, mocht op bevel van hooger hand niet doorgaan. Maar on danks dat, en de korte voorbereiding wel ke de tooneelclub heeft gehad voor het programma van dezen avond, hoopte spr., dat deze avond mocht slagen en dat de aanwezigen mochten genieten van de zang, het spel en de muziek. De liedertafel onder leiding van den heer A. Martijn, zong nu een drie-stem mig lied, waarbij bleek, wat onder een goede vakkundige leiding, ondanks de be perktheid van het stemmenmateriaal be reikt kan worden. Niettegenstaande de korte tijd van voor bereiding, wist de tooneelclub „Adolf Kol- ping" ook nu haar reputatie hoog te hou den. Vóór de pauze werd opgevoerd „De Verlongangers", 'n tooneelspel in twee be drijven, zich afspelende in een herberg, in de onmiddellijke nabijheid van het groote oorlogs-kerkhof van Verdun, waar pelgrim- gangers van overal de graven kwamen be zoeken. De spelers kweten zich verdienste lijk van hun taak. Jammer was slechts, dat het publiek achter in de zaal zijn kalmte niet wist te bewaren, waardoor dit bij uit stek mooie spel, minder tot zijn recht kwam. „H4t versche cadetje," een komisch too neelstuk, werd na de pauze gegeven. De kluchtige verwikkelingen deden herhaalde lijk lachsalvo's in de zaal opklinken, waar aan de rake typeeringen van de medespe lenden niet vreemd waren. Zonder iemand te kort te doen een woord van lof aan Bollemans, Stoffels en Flip, welk trio de „hoofdschuldige" was van de lachsalvo's. De spelleiding berustte bij den heer J. P. A. Mank, wien dan ook alle eer toekomt voor de goede regie. De pauze werd opgevroolijkt door het muziekgezelschap Franz Schweitzer onder leiding van den heer A. Brunt, DE SPORTTERREINEN AAN DEN HOOGE RIJNDIJK. Zullen verkocht worden voor bouwgrond. Voor den aankoop van een aan de pro vincie toebehoorend terrein, gelegen bij de Wilhelminabrug te Leiden, ten westen van het RijnSchiekanaal en belendend aan den Kanaalweg en den Hooge Rijndijk aldaar, hebben Ged. Staten van Zuid-Hol land een drietal aanbiedingen bereikt. Het hoogste bod is afkomstig van N. A. van Zijp te L e i d e n, die genegen is den gornd te koopen voor een prijs van 65.000.—. Het terrein heeft een oppervlakte van 28.888 M2. Daarvan is een deel, groot pl.m. 18.700 M2., in het uitbreidingsplan der gemeente Leiden aangewezen voor bouwterrein, terwijl het overige deel be stemd is voor straat- en plantsoenaanleg. Op zichzelf beschouwd schijnt een prijs van 65.000.voor 18.700 M2. bouwgrond, gelegen in de nabijheid van de bebouwing eener stad als Leiden, aan den lagen kant. Neemt men echter in aanmerking, dat c> kosten van straataanleg, welke voer rekening van den bouwondernemer ko men, op ongeveer 60.000.geschat wor den en dat daarenboven voor eiken M2. bouwrijpen grond een bedrag van f1.50 aan de gemeente Leiden nicet worden be taald als algemeene bijdrage in de kosten van aanleg en onderhoud van parken, plantsoenen en dergelijke, dan is de gebo den koopsom naar de meening van Ged. Staten wel in overeenstemming met 8e waarde van het terrein. Bij een eenige ja ren geleden voor de provincie verrichte taxatie werd de netto-waarde van den grond nog op een eenigszins lager bedrag geschat. Alvorens bij Prov. Staten een voorstel in te brengen tot verkoop van het terrein aan N. A. van Zijp voornoemd, hebben Ged. Staten het bestuur der gemeente Leiden in de gelegenheid gesteld een bod voor aankoop van den grond te doen. De gemeente heeft namelijk dit terrein reeds sedert* 1925 in huur als sportterrein en heeft bij een vorige gelegenheid laten blij ken er prijs op te stellen bij eventueel en verkoop door de provincie als gegadigde te worden beschouwd. Gebleken is, dat het gemeentebestuur thans geen belangstelling voor het bedoelde terrein meer be^ft. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 6800. N.V. Handel Maatschappij Ter Beek, Alphen a. d. Rijn, Hortensiastraat 10, hoofdz.: Rotterdam, Scheepmakershaven 41, koopen en verkoo- pen van goederen. Het filiaal te Alphen a. d. Rijn is opgeheven. 2885. B. AJ C. Zaal, Nieuwkoop, Wijk A. 359, broodbakkerij en kruidenierswa ren. Overl. B. A. C. Zaal, d.d. 21 Sept. Wijz. handelsn. in: Wed. B. A. C. Zaal. N. E.: Wed. J. Zaal-Treels, Nieuwkoop. 75 JARIG BESTAAN VAN DE AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE Op grootsche wijze werd gisteren in de Parochiekerk O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph het feit herdacht, dat vóór 75 jaren de Aartsbroederschap der H. Familie in onze stad werd opgericht,en in genoemde Parochie gevestigd. De kerkelijke viering van dit heuglijk jubilé werd ingeleid door een Triduum voor de beide afdeelingen, mannen en vrou wen, dat gegeven werd door den Z.E. pater Montfortaan Bonsel. Zondagmorgen gingen en leden der Aarts broederschap gemeenschappelijk tea: II. Tafel; des avonds werd in de feestelijk ver-sierde kerk een plechtige H. Familie vergadering gehouden, waarin de Z.E. pater Bonsel de 400 leden onzer Aartsbroe derschap wees op de groote invloed, welke van deze Godsdienstige Vereeniging juist in dezen tijd uitgaat als onderdeel van Katho lieke Actie: verbetering van de maatschap pij door het gezin, waarin het Christus' geloof waarachtig wordt beleefd. Na deze treffende predikatie werd door een 25-tal aspirant-leden de Opdracht af gelegd en door de leden vernieuwd, welke plechtigheid werd geleid door den hoogeerw heer Deken A. Homulle, geassisteerd door de directeuren der beide afdeelingen, kape laan E. A. M. Paap en kapelaan P. J. J. Hofstede. Deken A. Homulle hield daarna een tref fende toespraak tot de leden der Aarts broederschap, en complimenteerde de vele jubilarissen aan wie Zijne hoogeerw. daar na de eere-kruisen uitreikte. Het «ere kruis van het zestig jarig lid maatschap werd uitgereikt aan: S. Doove, W. Verhoogt-Penseel, H. Maas-v. d. Burg en M. Bonte. Het eerekruis van vijftig jarig lidmaatschap aanr J. v. Zijp-Cornelisse, J. Kluivers-Schenk, C. Lips-Gregoor, A. v. Zijp-Copier, C. v. d. Spek-Selier, P. Langezaal-Koree, M. de Winter, L. Alofs, H. Mansvelder-v. Bre- derode, J. Prins, M. de Laaf, W. Mensen. C. v. d. Bosch, E. Alofs, S. Klein, P. Klui vers, G. Brussel, en J. Gordijn. Het eere kruis van v ij f-e n-t wintig jarig lidmaatschap aan: H. Klein-Schip- horst, C. Verplancke-Langezaal, M. Giezen, C. v. d. Eshof-v. d. Zon, W. Klein-Prins, J. Ouwerkerk, J. Saunier, A. v. Zijp, M. Honsbeek, J. v. Asten, H. Kluivers, J. de Winter, A. v. Nieuwkerk, A. de Bolster, H. Buis, N. v. d. Meel, T. Tettero, M. v. d. Klauw, P. Verplanke en J. v. Hees. Daarna werd een kort Lof met Te Deum gecele breerd door' Deken A. Homulle, geassisteerd door kapelaan E. A. M. Paap en kapelaan P. J. J. Hofstee, terwijl in het Priester koor hadden plaats genomen kapelaan P. Verhoofstad, Oud-Directeur van de H. Fa milie afd. mannen, kapelaan J. Lansber gen en pater Bonsel. Na de Zegen met het Allerheiligste werd door alle leden uit volle borst het Vaandellied gezongen. Hiermede was de Kerkelijke Viering van dit grootsche Jubilé ten einde. De buitenkerkelijke vie ring zal Dinsdagavond plaatsvinden in de Foyer der Stadsgehoorzaal, waar de leden der beide afdeelingen zulen genieten van den artist Nolles en de zang der St. Odo- Koorknapen. MI VA MACHTIG - MISSIE KRACHTIG. Dit is de slagzin die herhaaldelijk in deze courant staat afgedrukt. Is het ook reeds tot U doorgedrongen, wat dit beteekent? De M.I.V.A. d.w.z. de Missie-verkeers- middelen-actie stelt zich ten doel aan ieaeren Missionaris een verkeersmiddel te verschaffen o.a. motorbooten, fietsen, auto's Is dit een te groote luxe? Als U een reis moet maken gaat U toch ook niet per.ezel? Welnu waarom moeten onze Missiona rissen dit wel doen? U zult het met ons eens zijn, dat hierin verandering moet komen! Steunt de M.I.\ .A. Wordt donateur hetzij per maand, 3 maanden, half jaai o. per jaar. M.I.V A.-comité H. Aalders, penningm. Mare 25. AFSCHEID STATIONSCHEF W. C. LEGERSTEE. Morgen, Dinsdag 15 November, a.s. zal oin 10 uur v.m. de Stationschef de heer W. C Legerstee, die met ingang van Woens dag 16 November a.s. wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd den dienst der Nederlandsche Spoorwegen zal verlaten, op zijn bureau van het personeel afscheid nemen. DIENST DER BELASTINGEN Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der directe be lastingen, enz. L. G. J. M. Roes verplaatst van de inspectie der directe belastingen te Leiden, le afdeeling naar de inspectie dier middelen te Hoorn. In den afgeloopen nacht is ingebroken in de sigarenkiosk aan den Rijnsburger- weg nabij den overweg. Een aantal kistjes sigaren en doozen cigaretten zijn ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. Op verzoek van den Officier van Justitie is aangehouden de 32-jar.lge H. H., alhier, die nog twee maanden gevangenisstraf moest ondergaan. Zaterdagavond is aangehouden door de politie de 16-jarige A. van A. alhier, die in een warenhuis een horloge en eenige porte- monnaies had ontvreemd. Na verhoor is hij op vrije voeten gesteld. Gemeenteraad Hedenmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den bur gemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Na de opening vindt in de eerste plaats de beëediging en installatie plaats van het nieuw benoemde raadslid, dr. P. G. K n i b- be (A.-R.), die in handen van den voor zitter de vereischte eeden aflegt en door den voorzitter met zijn benoeming wordt gecom plimenteerd. In behandeling komt daarna de ge drukte agenda: 2o. Praeadvies op de verzoeken van Me vrouw I. M. Snouck Hurgronje-Oort en Mevrouw W. H. de Blécourt-Royaards, om ontslag als regentes van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Goedgekeurd. 3o. Praeadvies op het verzoek van Prof. Dï. B. D. Eerdmans, om ontslag als Ambte naar van den Burgerlijken Stand, uitslui tend belast met het sluiten van huwelijken. Goedgekeurd. 4o. Praeadvies op het verzoek van Mej. II. E. H. Meykamp, om ontslag als onder wijzeres aan de school voor buitengewoon lager onderwijs, verbonden aan het zwak zinnigengesticht „Voorgeest" te Oegstgeest. Goedgekeurd. 5o. Benoeming van een lid van de Com missie voor het Onderwijs (vacature: T. S. Goslinga). Benoemd wordt dr. C. Beekenkamp. 6o. Benoeming van een lid van de Com missie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit (vacature: T. S. Gos linga). Benoemd wordt de heer P. v. d.-Tas. 7o. Benoeming van een lid van de Com missie voor den Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst (vacature: T. S. Goslinga). Benoemd wordt dr. P. G. Knibbe. 8o. Benoeming van drie regentessen van het Heilige Geest- en Arme Wees- en Kin derhuis. Benoemd worden mevr. C. Sevenster de Buck, mevr. E. EscherBrozy en mevr. A. C. TrompLoos. 9o. Benoeming van twee leden van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. Benoemd worden de heer H. P. Veldhuy- zen en jhr. C. C. Roëll. lOo Voorstel inzake het aangaan van kas- geldleeningen gedurende het le kwartaal 1939. Goedgekeurd. 11 o. Voorstel tot nadere wijziging van de met de gemeente Voorschoten d.d. 16 December 1925 gesloten overeenkomst be treffende de levering van electriciteit aan die gemeente door de Stedelijke Electrici- teitsfabriek te Leiden. Goedgekeurd, nadat de heer T o b (R.- K.) met vreugde heeft geconstateerd, dat B en W. en de commissarissen der Licht fabrieken tot de overtuiging zijn gekomen, dat lagere tarief het stroomverbruik be vorderen. 12o. Voorstel tot nadere wijziging van de met de gemeente Waddinxveen d.d. 27 Juni/11 Augustus 1921 gesloten overeen komst betreffende de levering van electri citeit aan die gemeente door de Stedelijke Electriciteitsfabriek te Leiden. Goedgekeurd, nadat ook hier de heer Tobé zijn vreugde over hetzelfde feit heeft geuit. 13o. Voorstel tot het wijzigen van de Radioverordening. Goedgekeurd. 14o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden e.o. van den Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis- Restauranthouders en Slijters in zake wijziging van de verorde- r.mg krachtens artikel 43 lid 1 in verband niet artikel 9 lid 2 van de Drankwet (Staatsblad 1931, No. 476). Goedgekeurd. 15o. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening regelende de heffing en de invordering van een plaatselijke be lasting voor het gebruik of genot van voor den openbaren dienst bestemde gemeente werken en -bezittingen te Leiden en voor diensten door of vanwege de gemeente ver strekt, alsmede van gelden, als bedoeld in het derde lid van artikel 275 van de Ge meentewet, tevens praeadvies op eenige desbetreffende adressen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen, dat voor het hebben van een rijwielblok ƒ1.— per jaar zal worden betaald in plaats van f 2.50. De heer Snel vindt het bedrag voor een rijwielheg te hoog. De voorzitter wijst er op, dat men het hebben van deze hekken zooveel mogelijk wil tegengaan omdat zij hinder lijk zijn voor het verkeer. Het hebben van rijwielblokken in plaats van hekken wil men aanmoedigen. De heer Groene- v e 1 d wil voor het hebben van rijwielblok ken niets heffen. De voorzitter zegt, dat dit onjuist zou zijn.' De heer Groe ne veld repliceert nog en thans ant woordt wethouder V erwey, wiens de partement het eigenlijk betrof, zooals de voorzitter thans Inzag. De verordening wordt daarna z.h.s. goed gekeurd. Laatste berichten Binnenland INBRAAK IN DE HEMA TE A'DAM. Buit bedraagt ruim ƒ3000. Weer hebben inbrekers een goeden slag te Amsterdam geslagen. Ditmaal hebben zij een bezoek gebracht aan de Hema in de Kalverstraat, waar zij de brandkast open braken en eeu bedrag van ruim ƒ3000 buit maakten. Evenals bij de inbraak in de Noord-Hol- landsche bank, die veertien dagen geleden is gepleegd, zijn hier inbrekers van pro fessie aan het werk geweest, al is hun ar beidswijze dan ook zeer verschillend. Bij de eerste inbraajk is een snijbrander ge bruikt, in dit geyal is met een cirkelfrais gewerkt. De brandkast, een vrij groot model, doch van lichte constructie, staat op de eerste verdieping aan de achterzijde van het ge bouw. Naast de groote trap voor het pu bliek is op die verdieping een klein kan toortje gemaakt met glazen wanden en zonder degelijke afsluiting. In dit kantoor lokaal, dat ongeveer twee bij drie meter groot is, staat in een der hoeken de brand kast. De inbrekers moeten met de plaat selijke situatie goed op de hoogte zijn ge weest. Hoogstwaarschijnlijk hebben zij zich Zaterdagavond in laten sluiten in het winkelgebouw of in het magazijn, dat ach ter den winkel ligt en grenst aan de Voet- bcogstraat. Toen alles rustig was geworden konden zij hun slag in het kantoor slaan. Zij zou den niet spoedig gestoord worden. Met een cirkelfrais hebben zij rond het slot een cirkelvormig stuk uit de kast gezaagd. De buit lag toen voor het grijpen. Hoeveel er precies gestolen is kon vanmor i nog niet worden opgegeven, maar het bedrag wordt geschat op ruim ƒ3000.aan bank- pepier en zilvergeld. De inbrekers hebben het gebouw verla ten aan de achterzijde. Een nachtwaker van de A.G.P.N.V. vond Zondagavond de magazijndeur in de Voetboogstraat open. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie en den bedrijfsleider. De commissaris van het bureau Singel, de heer Jutte, stelde een onderzoek in, waarna de mobiele bri gade mede in het onderzoek werden be trokken. Het is niet de eerste maal, dat in de Hema is ingebroken. Eenige maanden ge leden heeft men ook getracht een brand kast in dat gebouw te forceeren. Het bleef toen echter bij een poging, de nachtelijke bezoekers hadden blijkbaar verzuimd de noodige gereedschappen mede te brengen om de kast te forceeren. Buitenland EEN SAMENZWERING TEGEN HET LEVEN VAN HITLER? LONDEN, 14 Nov. (A. N. P.). De Ber- lijnsche correspondent van de „Daily Tele graph and Morning Post" meldt aan zijn blad: Een wijdvertakte samenzwering tegen het leven van Hitier en andere nationaal socialistische leiders wordt thans nage speurd door het Volksgerechtshof. Ernst Niekisch, de bekende auteur en journalist, zal tezamen met 20 andere personen voor het gerecht verschijnen. Vijftig anderen, die een minder belangrijke rol in de samen zwering hebben, zijn reeds veroordeeld door lagere rechtbanken. Ruim 200 getuigen zijn gehoord door de .leden van het gerechtshof, die door geheel Duitschland gereisd hebben bij hun pogin gen om de samenzwering op te helderen en bezoeken te brengen aan plaatsen, waar wapens en ontplofbare stoffen ontdekt zijn. Onder de beschuldigden bevinden zich per sonen, die vroeger lid waren van recht- sche zoowel als linksche partijen. Verwacht wordt, dat de meesten hunner ter dood zul len worden veroordeeld. De beklaagden worden zorgvuldig gescheiden gehouden van andere gevangenen in de Moabitgevan- genis te Berlijn. Zij worden beschouwd als de gevaarlijkste bende samenzweerders, die ooit in het nationaal socialistische Duitschland werd ontmaskerd. Het bestaan van deze groep terroristen, waarvan naar men gelooft verscheidene honderden lid waren, is ontdekt door de S.S., die belast is met de bewaking der persoonlijke veiligheid van Hitier. Een andere lezing. BERLIJN, 14 November. (A. N. P.). In het begin van het volgend jaar zal voor het Volksgerecht het proces beginnen te gen 21 personen, die beschuldigd worden van samenzwering tegen den staat. Tot de beschuldigden behoort o.a. de vroegere uitgever en schrijver Ernst Niekisch, die zich sedert 1936 in hechtenis bevindt. Reu ter meent te weten, dat men hem verdenkt van medeplichtigheid aan de activiteit van de z.g. „Vrijheidspartij" en soortgelijke ge heime organisaties. WAT SOMMIGE JODEN MOETEN BETALEN. BERLIJN, 14 Nov. (A. N. P.). In een gisteren gehouden bijeenkomst van welge- stelde Joden, welke door de regeering bij een geroepen was, heeft elk hunner een papier ontvangen, waarop het bedrag is aangegeven, dat hij moet betalen voor het herstellen van de schade, die Donderdag j.l. aan de winkelruiten, is toegebracht. Dit bedrag moet nog vandaag worden voldaan. Het totale bedrag, dat de Joden voor de ingeworpen ruiten moeten betalen, is niet bekend, doch een rijke weduwe zal 50.000 Mark moeten betalen en een Joodsche fa brikant 150.000 Mark. De betaling van dit bedrag ontheft den Joden niet van de ver plichting, bij te dragen in de boete van een milliard Mark voor den moord op von Rath. JODEN GEWEERD VAN DE HOOGESCHOLEN. BERLIJN, 14 Nov. (A. N. P.). Rijksmi nister Rust heeft telegrafisch instructies gezonden aan de rectoren der Duitsche boogescholen, waarbij aan Joden het deel nemen aan lezingen en oefeningen, evenals het betreden der hoogescholen verboden j wordt. Er is een wetsontwerp in voorbe reiding, waarin vastgelegd wordt, dat in den vervolge geen Jood meer wordt toe gelaten tot de studie aan Duitsche hooge scholen. „JOODSCHE AUTOCLUB 1927" ONTBONDEN. BERLIJN, 14 Nov. (A. N. P.). De leider van het N. S. K. K., Huehnlein, heeft de Joodsche Autoclub 1927" ontbonden. LEIDEN. Geboren: Jacobus, z. van W. I. Era des en D. C. Lantrok Cornelis Jacobus, z. van J. Hartevelt en S. C. Franse Rut- ger, z. van B. J. Brinkman en A. M. Web ster Johanna, d. van G. J. v. Beelen en M. Zwanenburg. Ondertrouwd: G. Kooien jm. 26 j. en P. Vijlbrief jd. 20 j. W. P. M. Se- gaar jm. 23 j. en M. C. J. Haasbeek jd. 24 j. H. Flippo jm. 19 j. en G. Wassink jd. 19 j. D. C. v. d. Blij jm. 32 j. en C. Mizee jd. 29 j. Overleden: G. Postma m. 33 j. A. de Mooij zn. 5 mnd. Th. G. de Wilde m. 70" j. W. v. d. Kodde ongeh. m. 61 j. M. J. Langeveld dr. 4 j. SLACHTOFFERS VAN DEN BRAND TE MARSEILLE TER AARDE BESTELD. MARSEILLE, 14 Nov. (A. N. P.). Van ochtend zijn hier de slachtoffers van den brand in de Nouvelles Galeries ter aarde besteld. Alle winkels, banken, café's, scho len enz. waren gesloten en in de binnen stad was het geheele verkeer stopgezet. De 48 kisten waren op twaalf militaire wagens geplaatst. Op een anderen wagen was een urn geplaatst, welke aarde bevat te met asch, welke van de plaats van de ramp afkomstig was; en die symbolisch het stoffelijk overschot voorstelde van de ver dwenen slachtoffers. Zeven wagens met kransen volgden. De plechtigheid nam een aanvang om half tien, in tegenwoordigheid Van den mi nister van binnenlandsche zaken Sarraut en andere burgerlijke en kerkelijke autori teiten, alsmede ontelbare delegaties. Na dat de bisschop van Marseille de H. Mis opgedragen en de absoute gegeven had en treurliederen ten gehoore waren gebracht, hield minister Sarraut een roerende toe spraak. VERSCHERPTE DOUANECONTROLE AAN DE ZWITSERSCH-ITALIAANSCHE GRENS. ZUERICH, 14 Nov. (A. N. P.). Naar de „Neue Zuericher Zeitung" meldt, is de douanecontrole aan de Italiaansche grens sedert eenigen tijd uitermate streng ver scherpt. Het komt volgens genoemd blad steeds veelvuldiger voor, dat touristen zoo wel op de reis naar Italië als bij hun ver trek uit dit land door de douaneambtena ren geheel ontkleed worden, teneinde na te gaan of zij geen deviezen smokkelen. De vorige week reed een klein gezel schap per auto over de grens naar Italië, waarbij alle inzittenden van den wagen zonder uitzondering zich moesten ontklee- den. Het onderzoek leverde een volkomen negatief resultaat op. In Italië ging het gezelschap uiteen. Toen een der dames (geen Italiaansche en ook geen Jodin) langs denzelfden douanepost het land wilde ver laten, werd zij ten tweeden male op gelijke wijze gevisiteerdBovendien werden haar eenige sieraden, die zij op haar heen reis reeds bij zich had, ontnomen. JAPANNEEZEN BEDREIGEN TSJANGSJA. TOKIO, 14 Nov. (N. A. P.). Volgens Ja- pansche frontberichten lijden de Chinee- sche troepen onder een gebrek aan voor raden en munitie. De toestand in Tsjangsja, de hoofdstad der provincie Hoenan, moet verschrikkelijk zijn. Duizenden gewonde Chineesche soldaten zijn naar Tsjangsja van het front teruggezonden en worden daar onverzorgd achtergelaten. De mili taire en burgerlijke autoriteiten zijn de stad ontvlucht. Op verschillende plaatsen is brand uitgebroken en vele groote ge bouwen staan in lichterlaaie. De regeering van de provincie Hoenan heeft haar bu reaux Zondagmorgen naar het achterland verplaatst. Uit de stad vindt een ware uittocht plaats. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 14 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 485 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 6874, 5864 en 4656 cent per kg., 89 melk- en kalfkoeien f 180260 per stuk, 34 vette kalveren, 2e kwal. 6874 en 3e kwal. 60 66 cent per kg. levend gewicht; 75 nuch tere kalveren 5.509.00,'67 schapen 14 18 per stuk, 446 varkens: vleeschvarkens wegende van 90110 kg.: 6263 cent, zwa re 6061 cent, vette varkens 5960 cent per kg. slachtgewicht; 7 paarden 80120 per stuk; aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. ROTTERDAM, 14 Nov. Vee. Aanvoer: 2470 totaal, 571 vette runderen, 184 vette kalveren, 8 nuchtere kalveren, 897 schapen en lammeren, 810 varkens. Prijzen per kg:, vette koeien 70, 59 en 3848 cent, vette ossen 68, 58 en 3848 cent, vette kalveren 1.25, 1.15 en. 8090 cent, varkens le vend gewicht) 52, 50 en 48 cent, schapen 45, 36 en 30 cent, lammeren 49. 45 en 42 cent, Prijzen per stuk: schapen 232017 lammeren 161412. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.7D>/i6 Berlijn 73.88 Parijs 4.891/o Brussel 31.19l/2 Zwitserland 41.79 Kopenhagen 39. Stockholm 45. Oslo 43.90 New York 1.84'/2 Praag 6.35 j

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3