Centraal Verbond der St. Josephs- gezellen Vereeniging in Nederland. Wi!t U Iets weten? STADS AGENDA NIEUWS MAANDAG 14 NOVEMBER 1938 DE LEluSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Tweedaagsch Congres van Senioren en Commissarissen Ie Den Haag. f-s Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 1 2.5Ü per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v EOE WORDT HET WEER? IETS KOUDER. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige Zuid-Wes telijke tot Westelijke wind, zwaar tot half bi-wolkt, later wellicht weer toenemende bewolking, weinig of geen regen, iets kouder. Hoogste barometerst.: 777.1 te Budapest. Laagste barometerst.: 733.4 te Janmayen. Nadat de luchtdrukverdeeling zoo lan gen tijd stationnair gebleven was, begon deze zich gisteren in den loop van den dag te wijzigen. Het depressiestelsel, op den Oceaan, dat thans naar de Poolzee aftrekt werd gevolgd door een krachtig stijgge- bied van den luchtdruk in het Westen en Noord-Westen. Thans stijgen de barome ters zeer snel in Schotland en in het Zui den van IJsland. Een geisoleerde depressie kern ligt op 46 graden Noorderbreedte en 33 graden Westerlengte en zal zich vermoe delijk naar het Noord-Oosten bewegen. Het gebied van hoogen luchtdruk in Zuid-Oost- Europa strekt zich op het geheele Middel- landsche Zeegebied uit en reikt tot over Portugal en Noord-Afrika en in het Westen tct Madeira. Behoudens enkele Uitzonde ringen iij Zuid-Duitschland is de tempera tuur overal boven normaal, in Zweden plaatselijk 12 tat 13 graden, in Noord- Duitschland meer dan 10, in onze om geving 89 graden. Tot ver in het Westen is de atmospheer-temperatuur nog zeer hoog en in de Alpen bleef het bij voortdu ring volop zomer (Jungfraujouch minus 2 graden Celsius met 20 procent vochtigheid) De regens vielen in hoofdzaak langs de Noorsche kust, in Ierland en in het Kanaal. In onze omgeving zal de wind, die van gisteravond af geleidelijk van Zuid tot Zuid-West geruimd is, nog verder ruimen tot West en daarna waarschijnlijk weer lang zaam terugloopen. Het weer blijft bewolkt, echter iets minder zacht, met aanvankelijk kans op lichte re genbuitjes, later gevolgd door op klaring. LUCHTTEMPERATUUR. 15.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 4.40 uur tot Dinsdagmorgen 6.50 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 15 Nov. voorm 7.55 en nam. 8.20 uur. Maan op 23.30 uur Maandagavond. Maan onder 13.06 uud Dinsdagmiddag. (14 Nov. laatste kwartier). Vraag: Mag een leek een onbewoon baar huis weer bewoonbaar maken? Antwoord: Dit is blijkbaar een vraag vaar „wat achter zit". Wij kunnen slechts c-p concrete vragen antwoorden. Zaterdagmiddag is in het Houtrustge- bouw te den Haag een tweedaagsch Con gres geopend van Senioren en commissa rissen van het Centraal Verband der St. Josephsgezellen-vereeniging in Nederland. Ongeveer 500 personen namen aan dit congres deel benevens verschillende dis- tricts-praeses. De eerste congresvergadering stond on der leiding van den Centraal-praeses rec tor H. A. J. Drost. Hulde aan den burgemeester van 's-Gravenhage. Pater Max v. d. Schoot, O.F.M., ptaeses van den Haag I, sprak een kort begroe tingswoord, waarin hij mede namens den hoogeerw. deken en het geheele district den Haag de congressisten in de residen tie welkom heette. Spr. bracht een eere- saluut aan den burgemeester van den Haag, die den moed heeft gehad een halt toe te roepen aan een organisatie als men ten minste van een organisatie mag spreken die zooveel ellende btengt over stad en land (Daverend applaus). Rector Drost wees vervolgens op de be- teekenis van dit congres van de leiders der Gezellenvereenigingen. Spr. las een schrijven voor van Z. H. Exc. Mgr. Huibers, die met zijn beste wenschen zijn bisschoppelijken zegen schonk aan het congres. Katholieke Actie en St. Josephs- gezellenvereeniging. De zeereerw. heer J. Mol, ditecteur van het Mannelijk Jeugdwerk voor Katho lieke Actie in het Bisdom Haarlem, sprak over „Katholieke Actie". „Katholieke Actie'' is een bijzondere vorm van leekenapostolaat, zooals die door den Paus is ingesteld,, als hulp voor de priesters. Spr. gaf dan de richtlijnen aan door Z. H. den Paus voor dit leekenapostolaat, dat onder leiding van de geestelijkheid moet staan, getrokken, en wees op de talrijke vruchten, welke het kan afwerpen. In het bijzonder behandelde spr. de taak van de St. Josephsgezellen in de „Katho lieke Actie". Die taak zal vooral volbracht moeten worden groepsgewijze. Zoo be- hooren alle leden van de St. Josephsgezel- lenvereeniging tot de Katholieke Actie. Daarnaast moeten er ook zijn, die indivi dueel de zending ontvangen, welke hun wordt gegeven door de hiërarchie, in casu den pastoor der parochie. Zij zullen voor dit werk gevormd moeten worden. Vooral de senioren en commissarissen zullen voor dit werk gekozen en voorbereid moeten worden. Na een gedachtenwisesling ovet deze inleiding declameerde de heer Van Nes, senior van Heemstede I, „Het Geloofstee- ken der Apostelen" van Vondel. Kerngroepen De heer St. Menken, oud-senior der St. Josephsgezellen te Leiden, hield ver volgens een inleiding over „Onze Kern groepen". Kerngroepen zijn de meest moderne uitingen van het Kolpingswerk. Kernvor ming, hetzy in Paladijnen, hetzij in Kol- pings Lijfwacht, moet volledig zijn, moet een geheelen mensch omvatten. Deze totaliteitsvorming is alleen te ver- kïijgen door de totale toepassing van het Kolpingsprogram. Op de eerste plaats godsdienstige vorming en daarnast sociale en cultureele vorming. Zulk een kernpa rochie moet vooral groeien uit de Pala dijnen. De Kolpings Lijfwacht moet zijn een propaganda-instituut. Na een pauze voor de avondboterham, werd de tweede congresvergadeting ge opend, welke onder'leiding stond van den heer Jan Hersbach, centraal Senior van Rotterdam I. De belangen van het platteland. De heer C. P. Vergouwen, leeraar aan de Landbouwschool te Voorhout sprak over „de belangen van het platteland". Spr. wees op het tekort aan bedrijven in den land- en tuinbouw, zoodat er op het oogenblik meer dan 35.000 jongelui in Nederland zijn, die bij gebrek aan vol doende cultuurgrond geen bedrijf kunnen beginnen, ofschoon zij de financieele mid delen daartoe bezitten. De cultuurgronden nemen wel toe, maar deze toename houdt nog geen gelijken tred met den aanwas der bevolking. De mogelijkheden tot emigreeren zijn veel minder dan vroeger. Ook is door verm in dexing van den export de intensiveering van de kleine bedrijven zeer gehandicapt. Het wachten is gericht op een opleving en economische wereldhandel. Alles wat mogelijk is, om verlichting in den toestand te brengen, moet worden aangewend. Naast vermeerdering van cultuurgrond zullen ook berekenende maatregelen voor een boeren- en tuinder bedrijven noodig zijn. Spr. wees op de beteekenis van het plan-Westhoff vooï de uitbreiding van cultuurgrond. Ook op andere manieren is er expansie van cultuurgrond te vinden. Met inpolde ring van de Zuiderzee is nog in totaal zooveel cultuurgrond te winnen, dat 15.000 nieuwe bedrijven zijn te stichten. Daar mee zijn echter nog niet alle jonge boe ren en tuinders geholpen. Maar er zijn voor hen ook nog andete mogelijkheden, in emigratie en in andere bedrijven. Spr. bepleitte voorts meer onderwijs en meer ontwikkeling voor het platteland. Ook moet voor het platteland de persoons- en karaktervorming ter hand worden ge nomen, om leiders te kunnen kweeken. De cultureele waarden, die het bezit zijn van het platteland, moeten zorgvuldig be waard worden. Traditie en modern zijn moeten hand in hand gaan, voor zoover zij beide goed zijn. Op verzoek van rector Drost zette spr. tenslotte nog de verhouding van de St. Josephsgezellen en de K. J. M. V. in den L. T.-raad uiteen. De L.T.-raad behartigt de belangen der jonge boeren en tuinders in hun eigen veteenigingen n.l. in de St. Josephsgezellen-vereeniging en de K. J. M. V. Nadat spr. eenige hem gestelde vragen had beantwoord, declameerde de heer Stevens uit H i 11 e g o m „Hoort, 't is de wind" van Guido Gezelle. De sociale vorming van den jongen arbeider. Rector dr. A. A. Olierook, algemeen so ciaal adviseur in het bisdom Haarlem, sprak over „de sociale vorming van den jongen arbeider". Een jonge katholieke arbeider, hoe vak bekwaam hij ook moge zijn en hoe ijverig hij ook is, schiet te kort, als hij geen lid is van zyn katholieke stands- en vakorga nisatie, die werken aan een betere en meer christelijke maatschappij. Daar wordt de jonge arbeider gevormd voor zijn sociale taak. Nergens zal hij die vor ming beter kunnen krijgen dan in de St. Josephsgezellen-vereeniging. Een sociaal mensch is een mensch met gemeenschapszin, die breed ontvankelijk is voor de behoeften van anderen, die al- truistisch werkt aan het welzijn der maat schappij. Wij moeten naar Christus' woord broeders van elkander zijn. Die gedachte is in de individualistische maatschappij verloren gegaan. Gij St. Jo sephsgezellen moet bouwen aan een nieu we christelijke maatschappij. Uw vorming voor die taak vindt ge in uw organisatie zoowel theoretisch als practisch. Taak en plicht van de leekenleiders. De heer P. Emans uit Haarlem sprak tenslotte over „Onze leekenleiders, hun taak en hun plaats". De taak van de leekenleiders ligt op godsdienstig, sociaal en cultureel gebied. Op godsdienstig gebied kunnen zij voor al vruchtbaar werk verrichten door hun voorbeeld, niet alleen in de kerk, maar ook in het dagelijksch leven door hun ka tholiciteit ten volle te beleven. De sociale vorming kan op veelvoudig gebied plaats hebben, door in de vereeni ging met den praeses een gezinsverband te vormen, door te wijzen op de verheven instelling, welke het gezin is, door bijzon dere aandacht te doen besteden aan den z.g. verplichten avond in een Gezellen- vereeniging enz. Op cultureel gebied ligt vooral een taak voor de leiders der onderafdeelingen. Ook de ontspanning moet beschaving ademen. Hierna werd de eerste congresdag ge floten. TWEEDE DAG Zondagmorgen woonden de congressis ten in de kerk van het Allerheiligste Sa crament aan de Sportlaan gemeenschap pelijk de H. Mis bij, welke werd opgedra gen door den Centraal-Praeses, rector H. A. J. Drost. Zij naderden onder de II. Mis allen tot de H. Tafel. Na een ontbijt in de hall van het Hout- rustgebouw werd om half 11 het congres voortgezet. Deze derde congresbijeenkomst stond on der leiding van den heer J. A. M. Eyckel- hof, oud-senior van Den Haag I. Het retraitewerk. De heer Jan Vollcbrecht uit Schiedam, sprak over „het Retraitewerk". Spr. betoogde, dat het deelnemen aan een retraite zoowel een persoonlijk belang als een vereenigingsbelang is. Degene, die aan de retraite deelneemt, treedt daardoor in zich zelf en beschouwt zijn eigen zieleleven om daardoor een be ter mensch te worden. Met goede voorne mens keert hij in het dagelijksch leven te rug om weer met een schoone lei te be ginnen. Door de retraite heeft hij nieuwe kracht gekregen om tegen de bekoringen te strijden. Het deelnemen aan een retraite is ook een vereenigingsbelang. De groep gezellen, die gezamenlijk een retraite heeft meege maakt, blijft bij elkaar en spoort vanzelf ook anderen aan om eens aan een retraite deel te nemen. Door het meemaken van een retraite neemt men ook deel aan de Katholieke Ac tie, omdat men door de retraite apostel wordt in den geest, zooals door Z. H. den Paus in zijn encycliek over de Katholieke Actie is aangegeven. Ten slotte zette spr. uiteen, hoe een re traite-club ingericht moet worden. Na deze inleiding werden uit de verga dering verschillende practische vragen ge steld, welke door de inleiders, pater Bies-' ta O.P., pater v. d. Schoot O.F.M. en den Centraal-Praeses werden beantwoord. De periodieken. De heer Jac. Bruyn, senior te Langen- dijk, sprak over: „Wij en onze periodiek- ken". Spr. spoorde senioren en commissarissen aan steeds goed hun periodieken te lezen, omdat zij als leiders daaruit kunnen put ten, wat zij noodig hebben voor hun werk. In het bijzonder wekte spr. op tot lezing van het Leidersblad, het Kolpingsblad en het Jaarboekje. Voorts betoogde hij de noodzakelijkheid van het uitgeven van een eigen districtsblaadje bij het Kolpingsblad. Daarna werd de algemeene rondvraag gehouden, waaraan door niet minder dan 42 aanwezigen werd deelgenomen. De vragen werden beantwoord door den Centraal-Praeses. Telegrammen van trouw en aanhanke lijkheid werden verzonden aan H. M. de Koningin en Z.H.Exc. Mgr. Huibers. CULTUREELE ONTSPANNING IN WOORD EN BEELD. Na een gemeenschappelijken koffiemaal tijd werd een feestelijke slotbijeenkomst gehouden, welke gewijd was aan de be lichting van de cultureele ontspanning in woord en beeld. Deze slotbijeenkomst werd o.a. ook bij gewoond door den hoogeerw. deken van Den Haag, Mgr. J. M. v. d. Tuyn, pastoor van Galen, oud-centraal-praeses, pater Biesta O.P., rector v. d. Lugt, directeur van de Kruisvaart, en den heer J. v. d. Akker, voorzitter van den R.-K. Volksbond. De Centraal-Praeses, rector Droest, las nog een schrijven voor van Z.H.Exc. Mgr. Huibers, waarin Mgr. de Gezellen aanbe veelt deel te nemen aan de herdenking van den 125sten geboortedag van Kolping door een reputatie te zenden naar de viering te Keulen op 3, 4 en 5 December en door allen in hun eigen districten en vereenigingen op 11 December het feest te vieren. De heer Herman Divendal wees in een korte inleiding op verschillende uitlatin gen en gezegden, die de goede smaak be derven en hield een warm pleidooi voor cultureele ontspanning. Alles wat op dit gebied gedaan wordt, moet goed verzorgd zijn en een gaaf geheel vormen. Met zang, voordrachten en tooneelstuk- jes, door Gezellen uit verschillende distric ten uitgevoerd, werd het gesprokene geïl lustreerd. Drs. W. Snitker sprak nog over: „Het too- neel in de Gezellenbeweging". De schoonheid is dienend. Het tooneel in de Gezellenbeweging is gemeenschaps kunst, speler en publiek vormen een een heid. Het tooneel in de beweging moet zijn leekentooneel, het gave volksspel, eenvou dig en simpel, zuiver van inhoud, krachtig van allure en groot van intuitie. Voor goed volkstooneel zijn noodig kennis van het verleden, besef van het heden en inzicht in de toekomst. Op tooneelgebied hebben we een traditie in het vereenigingstooneel. Onze katholieke cultuurwaarden moeten we in het heden in ons tooneel tot uiting brengen. Voor de toekomst moeten we iets schoons overdragen aan hen, die na ons komen. Om dat te kunnen doen, moeten we bij ons zelf aankweeken zin voor har monie, geest van waarachtigheid en lust in oorspronkelijkheid. Hierna volgden weer eenige voordrach ten, zangnummers en tooneelspelen. „DE ZWARTE ZUSTER" Uitwerking op het publiek „Een schitterende film! We hebben in ons leven al heel wat missiefilms gezien, alle mooi van bedoeling maar zwak van opzet en techniek. Geen wonder als men bedenkt, dat zij veelal door dilettanten werden opgenomen met beperk te hulp middelen. „De Zwarte Zuster" echter staat op dezelfde technische hoogte als de Hollywood- enandere we reldproducten. Bovendien is het niet slechts een documentaire film, maar een speel film in den besten zin des woords, met dit onderscheid, dat de acteurs de actrices geen geschminkte filmpoppen zijn, maar heerlijke natuurmenschen uit het Zoeloe- land zelf die echter in dramatische uit beeldingskracht voor hun „beschaafde" collega's niets onderdoen. Pater Stephan voerde de regie van deze Tobis-film, en hy deed dat met meesterhand". Aldus schreef het Noord-Hollandsch Dagblad naar aanleiding van eenige succesvolle stamp volle uitvoeringen te Alkmaar, en voegde eraan toe: „De film had de grootste bewon dering van allen, welke bewondering ook alleszins terecht was, want deze rolprent steekt mijlenver uit boven hetgeen men ge meenlijk in dit genre te zien krijgt". De filmcorrespondent van de N. Rott. Cour. te Berlijn schreef naar aanleiding van de première aldaar onder den titel „Film kunst te Berlijn": „Deze film bevat schat ten aan boeiend cultuurmateriaal en de auteur-regisseur is erin geslaagd, dat mate riaal zoo boeien den zoo onouzettelijk leer zaam te rangschikken, en te dramatiseeren, dat men tegelijk door de handeling, door het ongewonde spel der Zoeloe's en door de film als cultuurdocument wordt ge boeid", „Het Limburgsoh Dagblad": „De werke lijk goede en boeiende film heeft wel de gelijk veel belangstelling en de vele achter eenvolgende uitverkochte avonden, die „De Zwarte Zuster" beleefde, bewijzen dit. Tenslotte toont deze film aan, dat ook een missiefilm een werkelijk goede film kan zijn. Niet alleen van katholieken, maar LEIDEN. Dinsdag. Lezing door Pater Dr. Piket S.J. over „De Oxfordbeweging", Patro naatsgebouw Oegstgeest, 8 uur. Deze avond is toegankelijk voor de leden van „Geloof en Wetenschap". DONDERDAG. R.K. Vrouwenbond. Leden vergadering. Lezing mevr. Schelf- haat-v. d. Meulen. Den Burcht, 8 uur. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeniging bureau-zitting 89 uur n.m. St.- Vincentiushuis, Hooglandsche Kerkgracht 32. Vrijdag. Ledenvergadering „St. Raphaël", R.K. Volksbond, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 12 tot en met Vrijdag 18 Nos. a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Elanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 274. De Gezellen van Haarlem I speelden de zen middag „De Vijand" van Henri Bro- chet en die uit Heemstede „De Schaduw" van Jörgensen. De hoogeerw. deken Mgr. v. d. Tuyn sprak nog een kort opwekkend woord tot de jongelui, waarna d| Centraal-Praeses het congres sloot met een terugblik op de zen cultureelen middag en den wensch uit sprak, dat beleefd en utigedragen zal wor den, wat hier op deze beide congresdagen is gehoord. Spr. eindigde zijn bezielend woord met: trouw aan Kolping, trouw aan de Kerk, trouw aan Christus! ook van den kant der niet-katholieke critici is deze film met veel lof ontvangen". Er zijn immers nog katholieken, die sma lend op productie uit eigen kring neerzien, en meenen, bij het vele minderwaardige, dat hen teleurstelde, dat er niets goeds op katholiek gebied te vinden is. Bovenstaande onverdachte getuigenissen bewijzen ten minste wat „De Zwarte Zuster" betreft, het tegendeel. Met deze echte film wordt niemand, ook de meest verwende niet, teleurgesteld. Men verzuime dus niet, de voorstellingen in de Gehoorzaal te Leiden op 20 en 21 Nov. a.s. bij te wonen. MUZIEKSCHOOL TOONKUNST Tot leerares in declamatie aan de Muziek school der Maatschappij voor Toonkunst alhier is benoemd onze oud-stadgenoote Roosje Driessen. Mej. Driessen behaalde in 1923 het diplo ma voor pianospel van de Kon. Ned. Toon- kunstenaars-Vereeniging, waarvoor zij on der leiding van Willem Andriessen had ge studeerd. Vervolgens was zij gedurende eenige jaren aan de Toonkunst-Muziek school hier ter stede verbonden als leer ares voor piano en theoretische vakken, in welke periode zij ook reeds als piano soliste van zich deed hooren, waarna zij zich in 1928 te Weenen onder leiding stelde van prof. Paul Weingarten. Na haar terug keer in Nederland vestigde zij zich in den Haag en hervatte daar hare solistische- en paedagogische werkzaamheden. Eerst enkele jaren later is mej. Driessen zich, onder invloed van den Duitschen voor drachtskunstenaar Alfred Beierle, op decla matie gaan toeleggen. Zij werkte daartoe eerst onder leding van den acteur Louis Gimberg en den declamator Jac. v. Elsacker en naderhand nog eenigen tijd bij Alfred Neugebauer te Weenen. Daarna trad zij in tal van steden in binnen- en buitenland met veel succes als voordrachtskunstenares op. IK ALS HEMD VAN EERSTE KLAS. HOOR IN 'N EERSTE KLASSE WASCH! BEL VEREENIGDE WASSCHERIJEN WITTE SINGEL-13-LEIDEN TELEFOON 1206

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2