De anti-Joodsche uit spattingen DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Edward Bellamy en de I.V.B. Ons standpunt in deze Goebbels vond ze niet zoo erg. Naar gevangenis en concentratie-kamp Wat is waarheid? ZATERDAG 12 NOVEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9182 S)e Ccki^clveSou^cimt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. III. Hebben wij tot nu toe de wezenlijke pun ten van Bellamy's maatschappelijk her vormingsideaal critisch besproken, dan kan het niet verwonderen dat wij als katholie ken afwijzend staan tenopzichte van de I.V.B. Zij stelt zich ten doel „het verbreiden'en propageeren van de beginselen der staat huishoudkunde van Edw. Bellamyen het rijp maken van het Nederlandsche Volk in geestelijken en moïeelen zin voor de verwezenlijking van de gedachten van Edw. Bellamy", (art. 2). Onder haar leden-propagandisten zijn er, die zich daaraan inderdaad houden en bij gevolg den nadruk leggen op de economi sche gronden, waarop Bellamy zijn over tuiging laat steunen, dat de communistische samenleving komen moet (d.i. noodwen dig komen zal). Anderen benadrukken vooïal de gronden, waarop Bellamy meent, dat de communistische samenleving b e- h o o r t te komen. Wijselijk blijven dan de motieven, die Bellamy ontleent aan het princiepe der re- publikeinsche democratie, of aan de aan vaarding van staande legers met algemee- nen dienstplicht op den achtergrond. Men zou immers door zulke motieven naar voren te brengen al spoedig in botsing komen met de gevoelens van ons Neder landsche volk voor de Koningin en voor het huis van Oranje, daar het duidelijk is, dat een erfelijk koningschap niet past in een samenleving, die is opgebouwd in den geest van Bellamy. Ook zou ons volk het moeilijk kunnen verdragen, dat een koning of koningin in de opbrengst der productie gelijk op zou moeten deelen met een pas-geboren nieu wen staatsburger. Des te meer echter wordt er gewerkt met de aan het christendom ontleende motie ven, die de komst van een communistische samenleving zouden vorderen. Dit is ook de reden, waarom ik in het eerste attikel zeide, dat de I.V.B. meent neutraal te wezen, waardoor ik n.l. wil laten uitkomen, dat zij het in waarheid niet is. Evenals haar voorganger heeft zij immers een zeer ge prononceerde opvatting van wat het chris tendom met betrekking tot de eigendoms verhoudingen zou eischen, en die opvatting is lijnrecht in strijd met wat de Katholieke Keïk hiex^omtrent leert. Maar ook afgezien van de door meerdere propagadisten gege ven motiveeringen, waaromtrent men altijd nog zou kunnen zeggen, dat z ij de I.V.B. niet zijn, en dat iedere propagandist zelf moet weten op welke gronden hij voor de nieuwe samenleving pleit, het beoogde doel zelf n.l. de algeheele afschaffing van den particulieren eigendom der productie middelen, is in strijd met de katholieke princiepen. Daarom is ook de idee, die wel eens door bestuursleden van de I.V.B. geuit is om een katholieke Bellamy-vereeniging op te rich ten, niet vatbaar voor verwezenlijking. Deze idee komt voort, uit de meening, dat wij tegen de I.V.B. alleen bezwaar zouden hebben, omdat zij „vogels van diverse pluimage" in eenzelfde verenigingsver band omvat, en zoo katholieken op een niet-zuiver technisch gebied in nauwe sa menwerking brengt met anderen, die zich in hun daden laten leiden door geheel ver schillende godsdienstig-zedelijke en sociaal politieke beginselen. Nu is dit inderdaad voor ons katholieken een bezwaar en 't valt te waardeeren, dat men in leidende kringen van de I.V.B. daarvoor begrip toont. Was het doel, dat de I.V.B. nastreeft, een zedelijk-goed doel of minstens een niet- zedelijk-verkeerd doel, dan zou de idee om het in zuiver katholiek verband na te streven zoo kwaad nog niet zijn. Zoo iets wordt dan ook veelvuldig door ons toege past. Maat hier mag niet vooi-bijgezien worden, dat het doel door de I.V.B. aan haar ver- eeniging gesteld volgens ons katholieken een zedelijk-verkeerd doel is, en dat het in dezen gedachtengang dus absoluut mis plaatst is om een katholieke vereeniging te stichten, die een zedelijk verkeerd doel nastreeft. Men denke slechts (ter vergelij king) aan een Kath. bond voor Zondags ontheiliging om dadelijk te zien, dat zoo iets niet gaat. Mocht men hiertegen opmerken „maar ons doel is Welvaart voor allen, en dat is toch niet zedelijk-verkeerd", daar is mijn antwoord, dat het mijn vaste overtuiging is, dat dit het eigenlijk beoogde doel is, maar dat de I.V.B. dit eigenlijk beoogde, en ook door ons katholieken nagestreefde, doel zóó heeft vastgekoppeld aan een be paalden vorm van samenleving, die voor ons onaanvaardbaar is, dat wij, zelfs in eigen katholiek "verband, nooit hetzelfde kunnen willen als de I.V.B. Meermalen wordt in het vereenigings- blad der I.V.B. melding gemaakt van in katholieke kranten of tijdschriften versche nen artikelen, die critiek inhouden op fei telijk bestaande wantoestanden in de hui dige samenleving. Evenmin als er iets op tegen is, dat zulke artikelen in onze bla den verschijnen, evenmin is er iets op te gen, dat Bellamy-nieuws daarop wijst en ze overneemt. Maar als de Redactie van Bellamy-Nieuws daaruit besluit, dat wij Katholieken dus hetzelfde willen als de I.V.B.is deze conclusie foutief. Voor een goed deej gaan wij (en nog zoovele ande ren buiten de Kath. Kerk en buiten de I.V.B.samen, wanneer het erop aankomt de oogenblikkelijke samenleving in heel wat opzichten onchristelijk te noemen, gaan wij ook samen in de overtuiging, dat er diep-ingrij pende veranderingen moe- ten komen, maar onze wegen scheiden zich, wanneer het erom gaat te bepalen, waarin de omvorming en laten wij zeggen de het-christening of -kerstening moet be staan. Dat wij daarbij ons laten leiden door het inzicht dergenen, aan wier gezag wij op grond van onze geloofsovertuiging on derworpen zijn, en dat wij bepaalde ra dicale oplossingen, waaromtrent de ker kelijke overheid zich heeft uitgesproken, verwerpen, behoeft niemand te verwon deren. Welnu, de kerkelijke ovei-heid heeft el ke oplossing, die algeheele afschaffing van het particulier bezit van productie middelen voorstaat, afgewezen, terwijl de I.V.B. haar juist nastreeft, en dus is et- een niet te overbruggen tegenstelling. Bezien wij nu in het licht van deze be schouwingen een mededeeling, die in Bellamy-Nieuws van 1 Nov. 1938 gedaan wordt. Daar verluidt het als volgt: „Op herhaald aandringen van di verse zijden der I.V.B. is thans ons Hoofdbesuur er toe overgegaan een commissie te installeeren, bestaande uit R.K. Bellamyanen, koitweg de R.K.C. genaamd. Hierin hebben een 9-tal leden zitting genomen, uit ver schillende steden des landOnze commissie is daar niet zonder doel. Zij wil een steunpunt en adviseerend li chaam zijn voor de propaganda der Bellamy-economie onder geloofsge- nooten, maar daarnaast tevens een vraagbaak voor U allen. De gelegenheid is nu openge- gesteld om met, in de Bellamy-eco nomie goed onderlegde, R.K. leden van inzichten te wisselenWij zijn op den goeden weg, om goede Bella- myanen en goede Katholieken tot één begrip te maken." Nog steeds meen ik, dat het Hoofdbe stuur van de I.V.B. met de beste bedoe lingen ten opzichte van haar katholieke leden bezield is. Maar ik betreur het, dat blijkbaar meerdere katholieken meenen lid te kunnen zijn van de I.V.B. en zelfs als propagandisten ervan te kunnen optre den. Waren zij even onderlegd in de ka tholieke leer omtrent deze vraagstukken, als zij voorgeven, dat zij onderlegd zijn in de Bellamy-economie, dan zouden zij, meen ik, zoo iets niet gedaan hebben. M.i. streven zij dan ook het onmogelijke na, en zijn zij allerminst op weg om goede Bellamyanen en goede Katholieken te worden. Ik heb het adres deï commissie maar niet vermeld, omdat ik niemand pei"- soonlijk wil aanvallen en ook niemand wil aanraden om zich tot haar te wenden. Maar de eerste vraag, die zij op te los sen zouden hebben is deze, waar zij de zending vandaan halen om hun katholieke geloofsgenooten voor te lichten omtrent hetgeen zij als katholieken te doen heb ben. Elders heb ik (in het Schild jrg., 17 blz. 441, en in Lering- en Leiding jrg. 13 blz. 133) nog andere meer practische be zwaren, verbandhoudende met de Bella- my-beweging, naar voren gebracht, hier heb ik mij tot de meer principieele willen beperken in het vast vertrouwen, dat de katholieken hieruit zullen begiüjpen, dat zij in de I.V.B. niet thuis hooren. Wai'mond. J. H. NIEKEL. GAAT HERTOG VAN WINDSOR WEER IN ENGELAND WONEN? LONDEN, 12 November. (A.N.P.) Vol gens de „News Chronicle" zullen de her tog en hertogin van Windsor zich waar schijnlijk fn Engeland gaan vestigen. Hun keuze zal waarschijnlijk vallen op het fort Belvedere, waarvoor de hertog altijd een bijzondere voorliefde heeft gehad toen hij prins van Wales en koning van Engeland was. WAARSCHUWING AAN DE BUITENLANDSCHE PERS. Rijksminister dr. Goebbels heeft gister middag ongeveer honderd vijftg vertegen woordigers van de buitenlandsche pers ontvangen. Hij gaf een uitvoerige uiteen zetting van de gebeurtenissen der laatste dagen en keerde zich met kracht tegen de „matelooze verdraaiingen en overdrijvin gen in een zeker gedeelte der kwaadwil lende buitenlandsche pers". Hij drong er bij de aanwezigen op aan, „over de gebeurtenissen te berichten op eerlijke wijze en in overeenstemming met de waarheid". Goebbels wees er verder op, aldus Ha- vas, dat nationaal-socialisme en anti-semi- tisme één zijn. „De Joodsche kwestie, zoo zeide de minister, zal in de eerstvolgende dagen en weken geregeld worden langs den weg van de wet. Wij zullen trachten de kwestie op onze wijze te regelen. Deze oplossing moet komen, want het gaat om een actueel probleem". Voortgaande verklaarde Goebbels, dat er tusschen het Duitsche volk en de Joden zoo'n tegenstelling bestaat, dat de regee ring tusschenbeiae moet komen, omdat de politieke leiders niet willen, dat het vraag stuk door het volk geregeld wordt. De re geering zal zich echter baseeren op de uit het volk voortkomende -voelens en zal zich door niemand laten beïnvloeden. Goebbels ontkende, dat de rijksregeering het voornemen heeft,om van het Jood sche probleem een internationale kwestie te maken. De regeering van het derde rijk twijfelt er echter niet aan, of het pro bleem zal tenslotte op internationaal ge bied moet worden geregeld. Goebbels erkende de beroepseerlijkheid der buitenlandsche journalisten, doch pro testeerde tegen de insinuaties van zekere buitenlandsche persorganen, volgens welke de anti-semietische betoogingen georgani seerd zouden zijn geweest. Tevens protesteerde hij tegen insinua ties, volgens welke Joodsche winkels zou den zijn geplunderd, zonder echter te ver helen, dat „individueele gevallen van plundering zich kunnen hebben voorge daan". Ook ontkende hij, dat de brandweerlie den niet getracht zouden hebben, de bran den in de synagoges te blusschen en dat de politie niet tusschenbeide zou zijn ge komen. De minister legde den nadruk op den wil, om het probleem niet met geweld, doch langs wettelijken weg op te lossen. „Ik moet echter zeggen", besloot hij, „dat onze houding voor een groot deel zal af hangen van de houding der Joden in het buitenland en de beste raad, dien ik hun, in het belang van hun geloofsgenooten kan geven, is gereserveerd te blijven". HET VANDALISME TE BERLIJN. In de Gredanierstrasse te Berlijn is het vernielingswerk der anti-semietische be- toogers al bijzonder fel geweest. De in richting der winkels is volkomen vernield en de meest verschillende voorwerpen zijn op straat geworpen. Gistermorgen zijn de overblijfselen in hoopen bijeengeworpen en in brand gestoken. Gistermiddag steeg de rook nog op. In Berlijn en omgeving zijn talrijke Joodsche bankiers en advocaten in hun woningen gearresteerd. In over het alge meen welingelichte kringen raamt men het aantal arrestaties in Berlijn op onge veer 700. Volgens in omloop zijnde geruchten ech ter zou het aantal te Berlijn gearresteer de Joden 4000 bedragen. Van deze geruchten is echter geen be vestiging te verkrijgen. 1400 ARRESTATIES TE MÜNCHEN. 700 personen naar concentratiekampen. Het aantal gearresteerde personen be draagt te München 1400. Meer dan de helft zijn overgebracht naar het concen tratiekamp van Dachau. Gouwleider Adolf Wagner kondigde aan, dat alle Joodsche zaken definitief gesloten zijn, aldus meldt United Press. Dit betee- kent niet, zoo zeide Wagner, dat slechts de zaken, die men van de straat af kan waar nemen gesloten zijn, maar dat d'rt ook geldt voor alle zaken, die aan Joden be- hooren, zooals de kantoren van advocaten, handelsmaatschappijen enz. Verder kondigde Wagner aan, dat de laatste synagogen en bidvertrekken' in de stad gesloten waren. Hij deelde mede, dat er verscheiden Joden gearresteerd waren. Voorts, dat een Poolsche Jood gedureixde de demonstraties gedood was. ,Ik wensch dit niet te verontschuldigen", aldus de gouwleider, „maar ik vind het verklaar baar". „Zoo iets is niet te verwonderen als een Poolsche Jood op ons schimpt en zich mei onze zaken bemoeit. Ik hoop, dat alle bui tenlanders zich er in de toekomst te München van zullen onthouden in onze zaken tusschenbeide te komen. Ik wensch dit zelfde tot de buitenlanders te zeggen, opdat zij zich onder ons met de geboden voorzichtigheid bewegen". Het sluiten van Joodsche zaken en synagogen heeft aüccn betrekking op München. De balans van de anti-Joodsche cam pagne te Weenen luidt volgens United Press als volgt: lo. In twintig synagogen zijn vernielin gen aangericht. 2o. Vele duizenden hebben den nacht moeten doorbrengen in de overvolle gevan genissen, of in overbevolkte woningen. 3o. De spaarbankboekjes van de gear resteerden zijn door de nationaal-scoialis- ten in beslag genomen, in afwachting van een nadere beslissing der regeering. 4o. Een groot aantal Joden, een nauw keurig cijfer kon niet worden opgegeven, moest in ziekenhuizen worden opgenomen, wegens ernstige mishandelingen, die zij op straat hebben opgeloopen. 5o. Nagenoeg alle Joodsche zaken zijn gesloten. 6o. Vele restaurants en kruidenierswin kels hebben bevel gekregen Joden niet te helpen, daar anders hun bedrijfsvergun ning zal worden ingetrokken. De anti-semietische betoogingen duur den voort, totdat de proclamatie van Goebels was gepubliceerd en de politie de betoogers naar huis zond. De arrestaties van Joden in hun huizen werden echter voortgezet. HOE HET TOEGING TE EMMERICH S.A.-mannen als vandalen Van betrouwbare zijde ontvingen wij het volgende relaas van een getuige der Joden vervolging te Emmerich, welke door den schrijver wordt gekwalificeerd als „meer dan schandalige anti-semietische uitspat tingen": Woensdagavond 9 November werd door de N.S.D.A.P. een meeting georganiseerd op de Nonnenplatz. In de redevoeringen, welke tijdens deze meeting werden uitge sproken, werden de Joden vogelvrij ver klaard. In den nacht van 9 op 10 November werd de S.A. opgeroepen tot een vergade ring tegen vijf uur in den oohtend, waarin wei'd medegedeeld, dat alle synagogen in brand moesten worden gestoken en de Joodsche zaken vernield. Tegen acht uur Donderdagmorgen ver schenen eenige overvalauto's uit Wezel met S.A., gewapend met bijlen. (De S.A. van Emmerich werd waarschijnlijk naar een andere plaats gedirigeerd). Deze S.A.-mannen trokken door Emme rich en sloegen, overal met hun bijlen de deuren en'ramen in van de Joodsche wo ningen, terwijl zij den geheelen inboedel volkomen vernielden. Bij een armen werkloozen Jood, die oti- dei-steuning geniet, maar nog een mooi antiek eetkamerameublement bezit, uit betere tijden en waarvoor hem nog dezer dagen 800 rijksmark geboden is, werd dit ameublement volkomen verbrijzeld. Het hoogtepunt bereikten de anti-Jood sche nazi-uitspattingen in het groote con fectiemagazijn van de firma Leffmann. Hier werd de groote vensterruiten met bijl slagen vernield en de inventaris op straat gegooid. Mantels en jassen met prijzen van 75 en 100 rijksmark lagen als vuil in de goot. Daarna werden eenige bussen benzine naar binnen gebracht en het magazijn in brand gestoken. Het brandde totaal uit. Later werd toen door de S.A. beweerd, dat de firma zelf den brand had gesticht, hoewel honderden van de brandstichting door de S.A.-lieden getuigen waren ge weest. De heer Leffman zelf heeft tijdens den wereldoorlog zijn leven voor zijn land ge geven. Edelmoedig is het „dankbare vader land" niet. Tenslotte werden alle Joodsche bewoners van de stad als vee naar het politiebureau gedreven. Een oude man van ruim zeventig jaar moest den geheelen weg in looppas afleggen. Een jonge Jood, die hem wilde helpen, werd geschopt en geslagen. Oil nummer beslaat uil vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Minister Goebbels veroelijkt de anti- Joodsche uitspattingen in Duitschland. Felle reactie in Amerika. (2de blad) Een protest van het Vaticaan verwacht tegen de Italiaansche Jodenwet. (2de blad). Anti-Nationaal-Socialistische actie in Zwitserland. (2de blad.). Binnenland Burgemeester van Gouda benoemd. (2e blad). De 3e voorschotuitkeering voor den tuinbouw. (2e blad). Toen de Joden op het politiebureau wa ren verzameld, werden eenige wagons en karren gehaald en werden de ongelukkigen ervoor gespannen, om aan hun woningen hun beddegoed te halen. De bewoners van Emmerich zagen dit alles gelaten en stilzwijgend aan, al hoorde men nu en dan zachtjes mompelen: „Schan de, schande, Wir müssen uns schamen Deutschen zu sein", en meer dergelijke uitdrukkingen. Niemand bleek echter den moed te heb ben, luid aan zijn verontwaardiging lucht te geven, of de vervolgde Joden in be scherming te nemen. NEDERLANDSCHE EIGENDOMMEN BESCHADIGD Onze vertegenwoordigers verhinderden erger De Berlijnsche correspondent van het „Alg. Hbld," meldt d.d. gisteren aan zijn blad: Uit den aard der zaak worden eerst lang zamerhand nadere bijzonderheden over de anti-semietische acties van 9 en 10 Nov. in Duitschland bekend. Al dadelijk moet worden medegedeeld, dat ook zaken van Ne derlandsche Joden in Berlijn en elders zware schade hebben opgeloopen, echter is op het oogenblik de omvang daarvan nog niet te overzien. Gevallen van persoonlijk letsel worden niet gemeld. In vier gevallen hebben Joodsche Neder landers in Berlijn de hulp van het gezant schap ingeroepen, en in een dier gevallen is gebleken, dat de inboedel volkomen is vernield. Natuurlijk hebben gezantschap en consulaat-geneel zich reeds hedenoch tend na telefonisch te hulp geroepen te zijn, opgemaakt om tusschenbeide te komen. Een verzoek van ons gezantschap aan de Berlijnsche politie, hulp aan de Nederlan ders te verleenen, had in de meeste geval len succes. Zoo werd bij een Nederlandsche firma in de Leipzigerstrasse een dubbele politiepost geplaatst, die elke vernieling verhinderde. Toen de consul-generaal, mr. Van Schreven en mr. Van Houten van het gezantschap zich daarvan persoonlijk had den overtuigd, kwamen zij gistermiddag in dezelfde wijk iets later in een moeilijk parket, doordat het publiek meende, uit buitenlandschen mond critiek te hebben gehoord. De politie kon echter na enkele moeilijke minuten verder gevaar voor onze officieele vertegenwoordigers verhinderen. Dezen hebben zich ook onmiddellijk moeite gegeven de bij de Nederlandsche onder danen aangericïite schade door de politie te laten opnemen. Hierbij hebben zij de wel zeer interes sante ervaring moeten opdoen, dat de po litie niet bereid bleek zich om schade te be kommeren, omdat naar zij zelf verklaarde: „De actie van hoogerhand was bevolen". OOK BRITSCHE STAPPEN TE BERLIJN. De beschadiging van eigendommen van niet-Duitsche Joden bij de trieste gebeur tenissen van Donderdag heeft ook aan leiding gegeven tot een actie van Britsche zijde. Ogilvie Forbes, de Britsche zaakge lastigde te Berlijn, heeft bij de Duitsche re geering stappen ondernomen voor de be scherming van de belangen en het eigen dom van de Britsche Joden in Duitsch land. Tevens heeft de zaagelastigde uit Lon den opdracht gekregen, vertoogen tot de Duitsche regeeinrg te richten in verband met de uitlatingen in sommige Duitsche bladen, waarbij zooals in de „Angriff' Churchill en enkele zijner medeparle mentsleden beschuldigd worden van de verantwoordelijkheid voor den moord op von Rath. Deze uitlatingen hebben te Lon den in breede kringen verontwaardiging gewekt. Waarschijnlijk zal het Lagerhuis op de hoogte worden gesteld van het Duitsche antwoord op deze Britsche staopen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1