TERUG UIT HET ROODE SPANJE. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De strijd in het verre Oosten ra BUITENLAND VRIJDAG 11 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 'n Lid der Internationale Brigade vertelt Het volk smacht naar het einde van de ellende. Een K.W.P. redacteur, die onlangs een studiexeis naar Spanje maakte, kwam dezer dagen door een spe ciale relatie in aanraking met een lid der Roode Internationale Bri gade, die zoo juist uit de Spaan- sche hel in Nederland is terugge keerd en die thans zijn ervaringen uit het Roode Rijk vertelt. 'n Trieste najaarsmorgenVan de Doornen, rond het typisch Brabantsche Huisje, midden in de hei gelegen, drupte ctaag de regen neer. 'n Vriendelijke oude vrouw deed voor ons open. „Kom maar Dinnen meneer!" noodigde ze ons uit in gulle Brabantsche gastvrijheid. Op de tafel van het woonvertrek lagen nog de on tb ij tresten. Toen ik na een vriendelijke begroeting vertelde, dat ik ook pas uit Spanje was te ruggekeerd, was het ijs spoedig gebroken. Hoe hij er toe gekomen was om naar Spanje te gaan? Och, dat is het oude liedje. Geen werk en voorspiegelingen dat er in Spanje ach ter het front volop werk was. Ik had een geldig paspoort en reisgeld kreeg ik van het comité. Van welk comité? Van de Internationale Roode Hulp die in alle Brabantsche grenssteden, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg en Eindhoven haar afdeelingen heeft. In Pa rijs kregen we want ik ontmoette daar meerdere Hollanders nog 500 francs, om nog eens goed uit te gaan. Nu had ik al direct gemerkt dat verschil lende Hollanders niet uit ideele motieven naar Spanje gingen: verschillende mijner Iandgenooten waren met den strafrechter in aanraking geweest en de een had 3 maanden, de ander nog 'n half jaar te goed. Ja, als men goed gedronken heeft begint men al gauw elkaar confidenties te doen.. Hoe ben je toen in Spanje gekomen? We zijn met vrachtauto's naar de grens gebracht en 's nachts wees 'n gids ons over hooge bergpaden de weg naar 't Republi- keinsche Spanje, waar we bij de douane di rect warme koffie kregen. Kreeg je toen werk achter het front? Neen, eerst werden onze papieren af genomen en we werden onmiddellijk inge lijfd en na 'n heele korte instructie naar het front gezonden. We hadden per drie man één geweer, maar handgranaten volop. Hoe was het eten bij de troep? Ellendig slecht. Ik ben 40 pond afge vallen en toen ik terug in Parijs kwam zag ik eruit als 'n geraamte. Er heerscht 'n geweldig te kort aan levensmiddelen. Het vee is allemaal reeds afgeslacht: slechts nu en dan kregen we bevroren Argen- tijnsch vleesch met duivenboonen. Hoe is de stemming onder de bevol king? De menschen zijn de oorlog al lang moe. Er heerscht zoo'n steming van: ,,'t Kan me niet schelen wie het wint, als het maar gedaan is!" Is er dan geen sprake van een vast beraden stemming om vol te houden tot het bittere eind?" Er zijn er nog die denken dat de Roo- den vast en zeker de eindoverwinning zul len behalen. Het groote succes dat aan de Ebro werd bereikt demonstreerde wel dat de kracht van het Republikeinsche leger nog niet gebroken is, maar er heerscht een groote verdeeldheid, niet alleen tusschen Madrileenen en Catalanen, maar ook tus schen de verschillende revolutionaire of anarchistische organisaties. Bij het laatste vreeselijke bombardement dat Barcelona heeft doorgemaakt, zei een Roode Milicien uit Madrid tegen me: „Twee jaar bommen op Barcelona is nog niet ge noeg!" Is er nog een spoor van godsdienst in het Roode Spanje te ontdekken? Van een openbare uitoefening van den godsdienst is natuurlijk geen sprake meer. In het geheim worden er hier of daar nog wel godsdienstoefeningen gehouden en oogluikend wordt aan Baskische priesters toegestaan om te celebreeren. Het volk zelf is echter nog niet ongodsdienstig. Ik stond b.v. eens op wacht met een Catalaan; toen hij z'n zakdoek uit z'n zak trok, viel er ook een medaille uit. Ik zette er onmid dellijk mijn voet op en zag hoe hij 'n oogen- blik later toen hij zijn medaille miste angstig zoekend overal rondkeek. Toen ik hem vroeg of hij iets kwijt was, antwoord de hij: „Het liefste wat ik bezit kameraad!" Ik trok m'n voet terug en wees naar den grond. Met eerbied en blijdschap raapte hij de medaile op. „Ben je Katholiek, kame raad? vroeg ik en hij knikte zwijgend. Wel wordt ef getracht door godloos pro- paganda-materiaal het laatste greint ie ge loof dat er nog bij de menschen zit uit te roeien Ook wij kregen Hollandsche strooi biljetten waarin het geloof als een bespot telijk, achterlijk iets werd voorgesteld, waarmee de moderne wetenschap al lang had afgerekend. Maar m'n geloof heb ik toch nooit verzaakt. Ik heb wel tegen do Fascisten gevochten en als ik dat morgen weer" kan, b.v. tegen Duitschland of Italië, dan ben ik weer onmiddellijk bereid. Ze hebben me verteld dat ik in den ban was (•meat ik aan de kant van Communisten gevochten had, maar ik geloof nooit, dat ik, wanneer ik gesneuveld was, niet goed terecht gekomen zou zijn. Ik heb vroeger eens 'n retraite gemaakt en toen zei de Pa ter: „Jongens je kunt nooit weten hoe je e" nog eens voor kunt komen te staan, maar als je een akte van volmaakt berouw wilt bidden dan is deze korte tekst daar voor zeer geëigend: En die woorden had ik toen opgeschreven en iederen keer als er in de loopgraven sigaretten en cognac wer den uitgedeeld dat was bijna een zeker teeken dat er na 'n half uur 'n stormaan val ging beginnen, dan heb ik steeds naar het kleine papiertje gepakt dat ik uit het retraitehuis heb meegenomen. Zijn er veel van jullie brigade ge sneuveld? Ik was met 132 Hollanders in een com pagnie: daar zijn er bij één stormaanval 109 weggeschoten, vreeselijk verminkt. 't Is 'n gruwelijke oorlog. Er is nu een nieuw type Russisch machinegeweer in ge bruik dat een ontzettende uitwerking heeft: de menschen worden er haast mee door midden geschoten. Ook de luchtbom bardementen hebben een wreedaardige uitwerking, vooral omdat er' zooveel vrou wen en kinderen het slachtoffer van wor den. Madrid is voor meer dan tweevijfde gedeelte verwoest en ook Barcelona is zwaar geteisterd. Was je niet blij dat je uit die hel ver lost was? Ja natuurlijk, maar het scheelde toch nog maar weinig of ik was toch niet terug gekeerd. Want op den dag dat we vertrok ken werd onze trein door de luchtmacht van Franco gebombardeerd bij Port Bon. Er was geen luchtalarm gemaakt, of al thans veel te laat sommigen schreven dit ti-e aan verraad zoodat de rechtsche vliegtuigen vrij spel hadden. Juist voor dat de trein de tunnel in zou schuiven werd hij getroffen: de locomotief en de vier eerste wagons werden totaal verpletterd: ik zat in de laatste wagon en bleef ge spaard. Het was een afschuwelijk gezicht: 'n ijselijk gekerm en gevloek steeg uit die wrakken en hoopen van menschelijke le dematen, omhoog. Dat zal ik nooit 'erge- ten! Toen werd onze jongeman stil, deed en kele diepe trekken aan zijn sigaret en staarde dan door de kleine ramen over de uitgestrekte heidevlakte Eindelijk hernam hij weer met tranen in z'n oogen: „Waaraan ik het te danken heb dat ik gered werd, weet ik niet Ik wel, zoo viel ik hem in de rede: „Aan het gebed van je moeder!" Ja mijnheer, viel het oude moedertje me bij, dag en nacht heb ik voor hem ge beden en nu is hij goddank weer veilig thuis. Nog lang zaten we samen te praten: er hingen strepen blauwe rook in het l«±ge vertrekSpanje had hem nader tot God gebracht. De weg terug was thans niet zoo moeilijk meer. Weer eens gaan praten met dien pater uit het retraitehuis. (Nadruk Verboden). VAN HET OORLOGSTERREIN Het rechtsche legerbericht Het rechtsche hoofdkwartie heeft mede- gedeld, dat niettegenstaande de mist de troepen aan den Ebro iets zijn opgerukt, zij hebben meer dan 400 gevangenen gemaakt. Aan de Segre hebben de regeeringstroepen een zware nederlaag geleden, zij verloren eenige honderden dooden en tweeduizend van hen werden krijgsgevangen gemaakt. De aanvallen van de vijand bij Castellon duurden voort, doch hadden geen succes. Het legerbericht van de linksche regeering In het legerbericht van de linksche re gering wordt medegedeld, dat de regeerings troepen de aanvallen van de troepen van Franco aan den Ebro hebben afgeslagen. De rechtschen leden hierbij zware verliezen De rechtschen hebben een feilen tegenaan val gedaan op de stellingen van de regee ringstroepen aan de Segre. Bij het opstellen van dit legerbericht duurde de strijd nog voort DE CHINEESCHE PLANNEN TOT HER OVERING VAN KANTON Tsjang-Kai-Sjek heeft een plan tot her overing van Kanton uitgewerkt. Volgens een bericht uit Sjanghai wordt een groote Chineesche strijdmacht geconcentreerd bij Koekong en Jingtak, ten Noorden van Kan ton. Uit betrouwbare bron wordt evenwel gemeld, dat de Chineesche troepen niet zoo sterk zijn als van Chineesche zijde be weerd wordt. Het Chineesche persbureau meldt, dat de Chineesche troepen bij hun tegenaanval op de Japanneezen in Kwangtoeng voort durend vorderingen maken. Zij naderen thans Tsoenghwa, 50 kilometer ten Noord- Oosten van Kanton. De Chineezen langs den spoorweg KantonHankau dringen den vijand naar Sjektsjang, dat op slechts J5 kilometer van Kanton ligt. De Japansche hoofdmacht ligt te Tsjengsjing, 60 kilo meter Oostelijk van Kanton, terwijl de stad zelf een betrekkelijk klein garnizoen heeft. Koopt bi) hen, die in Uw Dagblad adverteeren B reinigt alles! OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN BELGIË KONING LEOPOLD HEEFT GRIEP. Kan daarom verschillende plechtigheden niet bijwonen. Aangezien Koning Leopold lijdende is aan een lichten aanval van griep, kon hij gisteravond niet deelnemen aan een gala bijeenkomst van de afdeeling Brussel van de Belgische journalistenvereeniging en zal hij vanmiddag ook niet de plechtigheid bij het graf van den onbekenden soldaat bijwonen. DUITSCHLAND DE DUITSCH EVANGELISCHE KERK. De jongste financieeïe dwangmaatregelen. Nader wordt gemeld, dat de tegen de voorloopige leiding der Duitsche Evange lische Kerk genomen maatregelen betrek king hebben op alle leidende leden der Duitsche Protestantsche Kerk, die tegen stander zijn van de genazifieerde Kerk on der leiding van rijksbisschop Mueller. DE POOLSCHE JODEN. Moeilijke onderhandelingen. In strijd met in het buitenland gepubli ceerde berichten is het niet juist, dat de Poolsch-Duitsche onderhandelingen over de kwestie der in Duitschland wonende Poolsche Joden afgebroken zijn. De onder handelingen duren voort, maar zijn moei lijk en zullen nog eenigen tijd duren. De aanslag op von Rath heeft er trouwens niet toe bijgedragen de moeilijkheden geringer te maken. De Poolsche autoriteiten wijzen erop, dat de dader van den aanslag een valsch Poolsch paspoort bezat. Men voegt hieraan toe, dat dit feit wel toont, hoe ge grond de maatregelen van de Poolsche re geering waren, en hoe noodig een controle is van alle Poolsche paspoorten, die in het buitenland zijn uitgegeven. Duitschland van zijn kant blijft er bij om ingevolg het Poolsche besluit zich te willen ontdoen van alle ongewenschte Joodsche elementen. FRANKRIJK HET VOLKSFRONT LIGT AAN SCHERVEN. Radicalen weigeren samenwerking met communisten. Het nationale comité van het Volksfront i? gistermiddag bijeengekomen. De zitting droeg een strikt geheim karakter. In het bijzonder was van belang een schrijven van de radicaal-socialistische partijen aan de partijen, die deel uitmaken van het Volksfront. In dit schrijven doet men uit komen, dat het Volksfront niet kan be staan zonder doelmatige en loyale samen werking van alle partijen, welke er deel van uitmaken. De radicaal-socialistische partjj constateert in het schrijven, dat de communistische partij dezen regel niet heeft geëerbiedigd. In den brief wordt vervolgens geprotes teerd tegen de aanvallen tegen Daladier en wordt er verwondering over uitgespro ken, dat de communistische partij in een politiek formatie wil blijven, welke zij voortgaat te beleedigen. Daar de communistische partij weigert de lcgische gevolgtrekkingen uit haar houding te maken, weigert de radicale partij lan ger aan dezelfde tafel te zitten met hen, die haar van verraad beschuldigen. DE COMMUNISTEN TEGEN AFSTAND VAN KOLONIËN. Het politieke bureau der communisti sche partij gisteren is bijeen geweest. Het verklaart zich gekant tegen „iedere po ging om aan de slavendrijvers van het Derde Rijk de koloniale volkeren uit te leveren, die het democratische Frankrijk den plicht heeft te leiden op den weg naar socialen vooruitgang en vrijheid' ENGELAND DE KONINKLIJKE FAMILIE HALF MEI NAAR CANADA. Met den slagkruiser „Repulse". Officieel wordt medegedeeld, dat de Ko ning en de Koningin van Engeland bij ge legenheid van hun bezoek aan Canada de reis zullen maken met den slagkruiser „Repulse", geëscorteerd door twee schepen van het tweede eskader kruisers. De dabim van vertrek is nog niet vastge steld, doch Reuter verneemt, dat hunne majesteiten ongeveer half Mei a.s. in Cana da zullen aankomen. Het is niet waar schijnlijk, dat zij vergezeld zullen wor den door een lid der Britsche regeeering HET PALESTUNSCHE VRAAGSTUK. De voorgestelde besprekingen tusschen Joden en Arabieren. Op 'n vraag van Attlee over de voorge stelde besprekingen tusschen Joden en Arabieren heeft Macdonald in het Lager huis geantwoord, dat het voorstel behelst, dat eenerzijds vertegenwoordigers der Arabieren in Palestina en de naburige lan den en anderzijds vertegenwoordigers van het Joodsche Agentschap zouden worden uitgenoodigd. Wat de naburige staten be treft, heeft de Britsche regeering zich in verbinding gesteld met de regeeringen van Egypte, Irak, Saoedie-Arabië, Jemen en Transjordanië. Het ligt niet in de bedoe ling, dat vertegenwoordigers van Syrië en Libanon gehoord worden, doch men zal ir. nauw contact met de Fransche regeering olijven. Het recht van het weigeren van personen, die verantwoordelijk gesteld worden voor de terreur, moet de regee ring toepassen ten aanzien van den Groot- Moefti van Jerusalem. Allereerst zal de regeering afzonderlijke besprekingen voe ren met de Arabieren en de Joden, wel licht zal daaruit een conferentie tusschen de drie partijen ontstaan. ZWITSERLAND LEIDER DER ZWITSERSCHE NATIONAAL-SOCIALISTEN GEARRESTEERD. De „National Zeitung" bericht uit Ba zel, dat de leider van den „Volksbund", de Zwitsersche nationaal-socialistische arbei- despartij, Ernst Leonhart, te Bazel, is ge- arresteed, tezamen met twee andere lei ders van de partij. Deze arrestatie is geschied in verband met de actie van de federale politie tegen anti-democratische organisaties. Ook te Zürich werden in verband met deze actie arrestaties verricht. Het totaal aantal gearresteerden is niet bekend. TURKIJE DE DOOD VAN ATATURK. Een luisterrijke begrafenis. Onmiddellijk na het bekend worden van den dood van Ataturk verzamelde de be volking van Istanboel zich in de straten en op de pleinen. Een eindelooze stroom van menschen trok over de Galatabrug en langs den Bosporus naar het paleis van Dolma Bagtsje, waar een zwijgende me nigte bijeen is. Alle openbare particuliere gebouwen vlaggen halfstok. De Turksche regeering heeft de volgende mededeeling ter gelegenheid van het overlijden van Ataturk gepubliceerd: Het Turksche volk heeft zijn grooten leider en bouwmeester verloren. Het groote werk van den ontsla pene zal door ons in den dienst van het vaderland worden voortgezet. Zijn groot onsterfelijk werk is, het republikeinsche Turkije, Niemand zal eraan twijfelen, dat het Turksche volk met zijn regeering so lidair is op het punt om de bestaande orde te bewaren en te beschermen. De Turksche jeugd zal in de voetstappen van haar groo ten leider voortstappen. Kemal Ataturk zal eeuwig in het boek der Turksche ge schiedenis en in het hart van het Turksche volk verder leven. De kabinetsraad heeft een programma opgesteld voor een luisterrijke begrafenis. Het stoffelijk overschot van den president zal drie dagen te Istanboel ten toon gesteld worden om het volk de gelegenheid te ge ven, de laatste eer te bewijzen. Daarna zal het naar Ankara worden overgebracht. Het stoffelijk overschot van Ataturk zal heden gebalsemd worden. Gisteren reeds zijn gipsafdrukken van gelaat en handen genomen. De vervoerplechtigheid begint in Istanboel, waar het lijk, onder begelei ding van de oorlogsvloot, over den Bospo rus naar de Anatolische kust gebracht wordt, om dan langzaam naar Ankara te worden overgebracht. Met het oog op de verwachte buitenlandsche gasten, zal de officieele teraardebestelling pas in het midden van-de volgende week plaats heb ben. Als laatste rustplaats is uitgekozen de heuvel van Cankaya in Ankara, waar thans nog het huis staat, vanwaar Ataturk Anti-Katholieke maatregelen in Griekenland Onder de titel „Innerlijke inventarisatie" debiteert het officieele partijblad der SS „Das Schwarze Korps" van 10 November weer een aantal lasterlijke verdachtmakin gen tegen het Duitsche Episcopaat. Het artikel behelst o.m.: „Er waren menschen in onze volksgemeenschap, die alleen on der confessioneel voorbehoud bij ons wilden hooren. Wat wij verwacht hadden, is ge schiedNamelijk, dat een groot aantal Lisschoppen van de Roomsche Kerk in de dagen van politieke hoogspanning een ge legenheid zagen, om den staat in den rug aan te vallen en mogelijke voordeelen af te dwingen; dat de frondeurs van de „be lijdende" Kerk in de groote uren van het Duitsche volk geen woorden vonden om de historische noodzakelijkheden te recht vaardigen, dat stempelt hen definitief tot eeuwige Novemberlingen (N.B. herinnering aan de revolutionairen van November 1918 Red.) en sluit hen voor altijd uit onze rijen uit. Wij hebben niets meer met hen te maken, zij zijn deserteurs en wij moeten hen ook als deserteurs beschouwen...." „De geliefde dochter van het Vaticaan". Op een andere plaats in het „Lijfblad van den Führer" wordt een commentaar vast geknoopt aan een beschouwing van het Fransche blad „Le Jour" over de mate- rieele nood van de Fransche geestelijkheid: „De nationaal-socialistische staat schenkt aan de katholieke en evangelische kerken gelden, die de geloovigen in Frankrijk zelf betalen of niet betalen. De staat betaalt haar priesters en geeft hen subsidies, wat het katholieke Frankrijk niet doet. En toch klaagt de geheele christelijke wereld over de anti-kerkelijke houding van het Derde Rijk en drijft een schaamtelooze Hetze, waaraan zelfs de in het nationaal-socialis tische Duitschland bezoldigde en onder steunde geestelijken meedoen.... In on vergelijkelijke grootmoedigheid onttrekt de nationaal-socialistische staat de staatssub sidies niet aan de Kerken, die deze Hetze sinds vijf jaar dulden en bevorderen, maar aan haar bedienaren, die op staatsvijandige daden betrapt worden. Misschien zullen ook wij nog een geliefde dochter van het Vaticaan worden, wanneer wij aan de zwartrokken in Duitschland de zorg voor hun onderhoud zelf overlaten en aan de Kerk het recht geven, zich te be perken tot de vrij willige bijdragen van"haar geloovigen". De H. Vader en de Joden. Volgens enkele berienten in de dagbla den heeft de Opperrabbijn van Egypte, Haim Nahum, een telegram gericht aan den H Vader, waarin hij hem in naam der Joden van Egypte dankt voor de edele woorden van protest tegen de schanddaden van de /ijanden van gerechtigheid en goddelijke wetten. Het „Schwarze Korps" kan deze gele genheid niet voorby laten gaan zonder op ie merken: „Het heeft een diepe reden, dat het juist de Egyptische Joden zijn gaan de op de sporen van den koren woekeraar Jozef en den sluipmoordenaar Mozes die den H. Vader als hun voorspreker vereeren. Nu ook Italië zijn rassenwetgeving heeft, springt de H. Vader op de bres en verdoemt de „vijanden der gerechtigheid" en hun „rassenwaan" en met heete tranen beweent hij het lot van het arme Jodendom. De Egyptische Joden meenen hun zaakje in het Vaticaan gewonnen te hebben. Nu, wij gun nen hen deze winst, want hoe ijveriger de Opperrabbijnen de groote teen van den Roomschen Hoogepriester kussen, des te duidelijker verzinnebeeldt dit gebeuren de innige verbondenheid van alle vijanden van oprechte, eerbewuste en arbeidzame volke ren". Buitenlandsche berichten ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT VIER DOODEN. Nabij Paolo der Colle in Italië is een boerenwagen gegrepen door een motor- trein. Vier personen werden gedood en twee gewond. AARDBEVINDG OOK IN ENGELAND De seismograaf te Londen heeft gister avond te 20.40 uur een hevige aardschok geregistreerd. Te 21.21 uur sloeg de naald nog 10 inches uit, terwijl te 22 uur de naald nog schommelde, hoewel niet meer zoo sterk. AARDBEVING IN AMERIKA. GEREGISTREERD. Het seismologische laboratorium van de Carnegie Foundation te Pasadena (Califor- nië) heeft gisteren twee aardschokken ge registreerd, welke heviger zijn geweest, da sedert verscheidene jaren is gevoeld. Het epicentrum van deze schokken lag op een afstand van 255 mijl, vermoedelijk in Centraal Amerika of in Alaska. in December 1919 den bevrijdingsoorlog van het Turksche volk heeft geleid. Zal Turkije's hoofdstad voortaan Ataturk heeten? Een aantal leden van de nationale ver gadering heeft een motie ingediend, waar in wordt voorgesteld, den naam van Tur kije's hoofdstad te veranderen van Ankara in „Ataturk", teneinde de herinnering aan den schepper van het moderne Turkije te vereeuwigen. Dit voorstel vindt te Istan boel vrijwel algemeen bijval.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5