OMGEVING RIJNSTREEK VRIJDAG 11 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 Het militaire vliegveld nabij Katwijk Protesteerende boeren Onder leiding van den heer D. de Vries vergaderden gisteravond de tuin ders en landbouwers, belanghebbenden bij het eventueel aan te leggen vlieg veld, ter bespreking van het plan en om, indien noodig, gezamenlijk te kun nen optreden. Na een langdurige bespreking zijn echter nog geen voorstellen gedaan en konden ook nog geen besluiten geno men worden, doch Maandag a.s. zal op nieuw vergaderd worden. Mr. Nord Thompson te Leiden zal als raadsman optreden. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWO VERZICHT. Als hoofdproduct kunnen we de bloem kool thans wel gaan uitschakelen, het sei zoen is achter den rug. Wel komen nog en kele partijtjes maar van groot belang is dit niet. Het product heeft het er dit jaar leelijk bij laten zitten. De cijfers hebben het uitgëwezen. Tot aan het einde toe viel de prijs tegen. Nog deze week, met een be trekkelijke kleine aanvoer kon niet hooger geboekt worden voor de 1ste soort dan 3.50 tot 8.00 per 100. Tweede soort liep van 1.60 tot 3.20 per 100. De hoop is thans nog gevestigd op eenige steun uit het Landbouwcrisisfonds. Dan wordt het hoofdproduct de waspeen. Ook dit product geeft volop teleurstelling en er zal nog heel wat moeten veranderen eer de opbrengst hiervan eenige Voldoening zal schenken. Steeds varieert de prijs van 0.40 tot 0.70 per kist van 20 K.G. Maar het zijn uitzonderingen die de hoogste no teering krijgen zoodat de middenprijs wel niet hooger zal zijn dan 0.50 per kist wat ruim onvoldoende is. Kroten gingen iets lager dan voorheen maar men kan over de opbrengst hiervan toch wel tevreden zijn alleen de tuinders van de kleigronden die kroten kunnen te len. De tuinders van de geestgronden val len hier dus buiten. Van Bospeen gaat de aanvoer geleidelijk verminderen. De prijs is iets beter dan vorige week, maar toch te laag. Genoteerd werd van 3.50 tot f 6.10 per 100 bos, met enkele uitzonderingen die een paar dubbeltjes hooger staan genoteerd. Andijvie is goedkoop. Van 0.12 tot 0.18 per kist van 6 K.G. is een geheel onvol doende opbrengt. Boerenkool brengt het er niet beter af. Het is trouwens een hooge uitzondering als voor dit artikel een prijsje wordt gemaakt waar men iets aan heeft. Ook uien brachten het er iets beter af dan sinds enkele weken, althans voor de beste kwaliteit. Want over de houdbaarheid van dit product schijnt men nogal te klagen. En de noodzaak om te ruimen om die re den drukt de prijs. Genoteerd werd van 2.tot 3.50 per 100 K.G. Met de diverse sluitkoolsoorten is ook nog steeds geen verbetering te constateeren. De Roode Kool komt in de beste kwaliteit bijna nooit bo ven 3.per 100 K.G., maar evengoed brengt een gedeelte niet meer op dan 2. p. 100 K.G. Voor Gele Kool scheen iets meer vraag te zijn wat zich uitdrukte in de prijs. Betaald werd n.l. van 2.tot 4.per 100 K.G. Groene Kool kan al sinds eenigen tijd, en ook nu nog vrij gemakke lijk geplaatst worden tegen behoorlijke prijs, n.l. van 2.10 tot 3.60 per 100 K.G. Voor Eigenheimers is aan de veiling, en ook in de particulieren handel geen animo en de telers van dit product, zelfs van het prachtige product uit de duinpannen, kla gen steen en been over den stroeven handel en den lagen prijs. De noteering voor besté kwaliteit beweegt zich tusschen 2.en 2.40 per 100 K.G. Wat niet prima is komt beslist niet hooger dan 1.60 per 100 K.G. Met deze prijs is het een verliesgevend pro duct. Slagersvereeniging. Gisterenavond hield de slagersvereeniging „Katwijk en Omstreken" een goed bezochte ledenver gadering in hotel de Roskam, onder voor zitterschap van den heer B. de Jong. Ver slag, werd uitgebracht van het assurantie fonds en rapport van de controlecommissie bestaane uit de heeren J. Oudshoorn en Herm. v. Rijn. Tot leden der controlecom missie voor de volgende periode werden de aftredende heeren herbenoemd. Na een rondvraag volgde een vergadering der sa- neeringscommissie waartoe de leden der Slagervereeniging K. en O. waren uitgenoo- digd en in welke vergadering zou worden gesproken aansluiting bij de gewestelijke saneering voor Z.-Holland. De heer Riet veld propagandist van de Bond, zette in een diudelijk betoog het doel en streven der gewestelijke saneering voor Z.-Holland uiteen, waar gelegenheid werd gegeven om vragen te stellen of bezwaren te opperen, waarvan door meerdere der aanwezigen slagers een ruim gebruik werd gemaakt en welke vragen of opmerkingen hetzij door den heer v. Eijk, secr. der saneeringcommis- sie, hetzij door den heer Rietveld werden beantwoord. Het liep al naar middernacht toen de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering sloot. LISSE Feestavond Volksbond. De R.-K. Volksbond vierde gisteren en Woensdag avond het feest van zijn Patroonheilige „St. Willibrord" in een uitstekend ge slaagde feestvergadering. Op beide avon den was het Bondsgebouw tot in de uiter ste hoeken bezet. Dé pastoor alsmede de geest, adv., kapelaan J. H. M. van Ingen, waren aanwezig. De voorzitter, de heer J. P. de Koning hield een gedegen openingsrede, waarin hij opmerkte, dat zoo weinigen de diepgaande beteekenis van den aanhef van het oude bondslied „Voor God en Kerk, Vorstin en Land" beseffen. De groote betekenis, wel ke in deze woorden ligt opgesloten is zeer zeker in de laatste maanden gebleken. Spreker gaf enkele schrille tegenstelllin- gen, als de enorme Godloozenbeweging, waarvan zelfs een congres is gehouden, de kerkvervolging in landen rondom ons en de Vóór Godsactie in ons landje. Wat de verschillende regeeringsvormen betreft, of het demonstratie is of dictatuur, wij kun nen ons met elke vorm vereenigen mits van de godsdienst vrijlaat. Hij wees op de groote weldaad, welke wij bezitten in onze Christelijk regeerende Vorstin. Spreker weer voorts op de groote kracht van de R. K. werkliedenbeweging, haar ledental dient steeds te worden opgevoerd, waar bij hij wees op de noodzekelijkheid van een krachtige standsorganisatie. Ten slotte feliciteerde hij de tooneelver- eeniging „Nut en Genoegen" met haar 40- jarig jubileum. Aslnu was het woord aan „Nut en Genoegen", welke voor 't voet licht kwam met „De Verschoppeling", too- neelspel in drie bedrijven van A. Boere voor gemengd tooneel, onder regie van den heer Jer. Koele wijn, alhier. „De Verschoppeling" is een stuk, dat zich heel gemakelijk laat vertolken en dat zeer goed is te volgen. De De speelsters zoo wel als de spelers kweten zich op uitste kende wijze van hun taak en gaven blijken om te beseffen, wie zij uitbeeldden. De rol- kennis liet ook niets te wenschen over, zoo dat er prachtig werd gespeeld. Na elk bedrijf volgde een krachtig ap plaus. Na de pauze kregen we nog een klucht in één bedrijf, getiteld „Pietje" van René Bosch, waarom heerlijk gelachen is. Vooral „Gerrit Vogel" en „Pietje" hadden de lachers op hun hand. De band „The musicmakers" zorgde op uitstekende wijze voor muzikale afwisseling. Geitenfokvereeniging. De geitenfok- vereeniging „De Werkmanskoe" hield gis teravond op een der bovenzalen van „De Vereeniging" een goed bezochte vergade ring onder presidium van haar voorzitter, den heer C. van Tol. Inzake de verkiezing van leden van het hoofdbestuur wees de voorzitter er op, dat het van belang is iemand uit deze streek in het bestuur ge kozen te krijgen. Besloten werd als candi- daten te stellen de heeren A. Jansen en C. J v. Tol. Als afgevaardigde naar de jaarvergade ring werd benoemd de heer H. Siebelt en als reserve der heer A. Jansen. Als voor stel voor de jaarvergadering stelt het be stuur voor om te doen besluiten, dat een boek niet langer op een standplaats mag blijven dan 2 jaar, waartoe werd besloten. Ook zal worden aangedrongen op ver plichte keuring der bokken. Hinderwet. B. en W. dezer gemeente hebben aan den heer D, J. Schouten te Lisse ingevolge de Hinderwet vergunning verleend tot het oprichten van een sme derij en het plaatsen van zes electro-moto- ren met een gezamenlijk vermagen van 4 PK. op het perceel Kanaalstraat no 76. Geboren: Johannes Adrian us zoon van J. M. van der Eist en J. C. Elfering Getrouwd: J. Philippo te Hillegom en M. van Egmond G. van der Voet en M. M. van Essen. Overleden: Jacoba Hendrika Wasse naar, 6 jaren Leonardus van Schooten, 69 jaren echtg. van P. van der Linden Johannes Marbus, 75 jaar, echtg. van S. Verhoog. Gevestigd: P. H. IJsselmuiden van Sassenheim J. E. van Soldt van 's-Gra- venhage H. Stolker van Waddinxveen J. C. Kuene van Bergen A. P. Schoone van Heemstede J. E. Compier van Bus- sum G. Kuipers geb. Meijer van 's-Gra- venhage W. G. Kroon van Heemstede. Vertrokken: G. Kruijff naar Heel en Panheel W. C. Langeveld naar Noord- wijk J. C. Spit naar Haaksbergen. LEIDSCHENDAM Personalia Met ingang van 16 Decem ber a.s. is de heer D. H. Knook, beheerder van het bij-Post- en telegraafkantoor, al hier, benoemd tot directeur van het Post en telegrafkantoor te Hoek van Holland. Aanbesteding. m het gemeentehuis te Leidschendam werd gistermorgen door B. en W. onder de georganiseerde aannemers aanbesteed de verbetering van de Leidsche- kade en den Oostvlietweg. Er waren 11 in schrijf biljetten ingekomen, als volgt: 1. Joh. Visser, Voorburg a. ƒ21.200, b. 10.300, c. 31.500; 2. Reef's Aann. en Han del Mij. „Oldenzaal" a. ƒ20.2000, b. ƒ9680, c. 29.680; 3. Firma Visser en Smit, Papen- drecht a ƒ17.000, b. ƒ8.500, c. ƒ25.500.. 4. Gebrs. Schouls, Leiderdorp c. ƒ23.000; 5. firma E. Sanders en C., Gouda a. 10.850, b. 9100, c. 22.950; 5. firma Sanders te Rijswijk c. 22.900; 7. ir. v. d. Slik, Epe a. 15.370, b. ƒ6550, c. ƒ21.920; 8. J. J. en P. Visser, Wassenaar, a 16.200, b. ƒ5.700, c. 21.900; 9. N.V. Geruischoloze weg te Heemstede a. ƒ13.935, b. ƒ7629, c. ƒ21.564; 10. De Geus en Strampraat, Leidschendam a 12977, b. ƒ7.700, c. 19.777; 11. N.V. Logger gestrand te Katwijk Tusschen Katwijk en Noordwijk is hedenmorgen tengevolge van den mist een Scheveningsche logger gestrand. Gezien het gunstige weer, is er geen reddingsboot ter assistentie uitgeva ren. Bij hoogwater zal het schip waar schijnlijk op eigen kracht weer vlot ko men. Dordtsche Wegenbouw, Dordrecht a. ƒ11.875, b. ƒ4.650 en c. ƒ16.525. Het bedrag achter a. is post materiaal, b werkverschaffingsloonen en c. is in massa. Poging tot oplichting. Door een zeke re mej. M. uit Zoetermeer zijn bij ver- schilende winkeliers hier ter plaatse po gingen tot oplichting van goederen gedaan. In hoeverre de juffrouw geslaagd is, is ons met bekend, daar de politie de zaak in onderzoek heeft en ons momenteel nog geen andere inlichtingen konden worden verstrekt. STOMPWIJK L. T. B. De afdeelingen Stompwijk en Zoeterwoude van de R.-K. Land- en Tuin- bouwbond zullen Maandagavond half acht een gecombineerde vergaderign houden in het Patronaatsgebouw te Zoeterwoude. In deze vergadering houdt de heer Balk een lezing over „Kaligebrek en Kaligebruik", met toelicshting van toepasselijke films. RIJNSBURG Tuinbouw We zijn thans geheel in den tijd van de grove win terproducten ge komen. Met bloemkool is het afgeloopen. Waspeen, uiën en sluitkool zijn de voor naamste producten van aanvoer. En alles staat laag genoteerd. Waspeen van f 2.00 tot 3.10 per 100 K.G.; Uiën iets hooger dan voorheen, noteeren nog laag, n,l, van 2.10 tot ƒ3.40 per 100 K.G.; Roode kool bracht van 1.80 tot f 2.90. en Gele kool van 1.70 tot 3.50 per 100 K.G. op. Groene kool 2.30 a 3.40. Kroten 1.90—2.60 per 100 K.G. De aanvoer van Andijvie en Boerenkool is nog van ge&n beteekenis. Doch ook deze producten staan laag in prijs. Het gaat dus nog steeds niet naar genoegen. OEGSTGEEST Luchtbescherming. Gisteravond hield de vereeniging voor luchtbescherming een bijeenkomst in 't Patronaat voor leden en genoodigdën. De belangstelling was vrij goed te noemen, al was een aanwezigheid van meerderen zeker gewenscht geweest. De heer v. Basel opende onder verwel koming der aanwezigen den avond. Spre ker zeide, dat het de bedoeling dezer bij eenkomst is het contact met de leden en belangstellenden te verlevendigen. Voorts herinnerde spreker aan het bezoek aan de L.U.B.E.T.A. te Amsterdam, welke excur sie zeer zeker is geslaagd en raadde mede aan zoo mogelijk nog te gaan zien. Spreker stelde vervolgens den heer Be- zemer van de Luchtbeschermingsdienst uit Den Haag aan de vergadering voor die een lezing hield over luchtbescherming. Spreker behandelde daarbij de verschil lende uitwerkingen der vernielende gas sen en bommen. Het gevaar voor luchtaan vallen werkt bij de bevolking demorali- seerend. Spreker meent, dat zelfbescher ming de voornaamste factor is. De over heid treedt aanvullend op. Het bezit van gasmaskers is zeer belangrijk enz.; men is dan voor vele gassen voorloopig gevrij waard. Het mosterdgas blijft het meest ge vaarlijk. Spreker wekte op om toch steeds de wenken van den luchtbeschermings dienst bij de oefeningen op te volgen. Aan de hand van een serie lantaarnplaatjes lichtte spreker zijn lezing toe. WASSENAAR R. K. Volksbond. Gisteravond te 7.30 uur vergaderde in het R. K. Vereenigingsgebouw de R. K. Volksbond, onder leiding van den secreta ris, den heer G. L. Knijnenburg, die, na opening met den Chr. groet allen verwel komde en mededeelde, dat de voorzitter eerst later ter vergadering zou komen. Notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Voor het in de vorige vergadering mede gedeelde terzake het gezamenlijk huren van teelland, bleek geen animo te zijn. Een schrijven van het R. K. Werklieden verbond over een 3-jarigen cursus van de Ontwikkeling-centrale, werd voor kennis geving aangenomen. Ten bate van het R. K. Woonwagenlief dewerk, afd. Utrecht, werden eenige plaat jes verkocht. Een 5-tal aanwezigen werd gelukkig ge maakt door de verloting van een Willi- brordusrelief. Exemplaren daarvan a 65 cent per stuk kunnen alsnog bij den secre taris besteld worden. Op een 3-jarig propagandaplan van het R K. Werkliedenverbond zal op de vol ger de vergadering worden teruggekomen. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, waarn'a sluiting volgde met den chr. groet. Hierna bleef men, gezellig kaartende, nog eenigen tijd bijeen, waarbij vanwege het bestuur nog een sigaartje werd gepresen teerd. De R. K. Tooneelvereeniging „Nut en Gen oegen" te Lisse, welke gisteren 10 Novem ber, haer 40-jarig bestaan herdacht en haar 104e uitvoering gaf. ALPHEN AAN DEN RIJN Ziekenfonds „Alphen en Omstreken". Plet Maatschappij Ziekenfonds „Alphen en Omstreken" hield Donderdagavond in ho tel „Toor" alhier een algemeene verga dering van deelnemende artsen, apothekers en verzekerden-vertegenwoordigers van dit fonds. Nadat reeds op een ledenraad vergadering de plannen tot uitbreidine wa ren besproken werd thans de werkings sfeer van het fonds belangrijk uitgebreid. Aan de vele verstrekkingen, welke de 30.000 verzekerden verdeeld over 14 ge meenten, thans reeds wordt verstrekt is nu toegevoegd: het gratis verstrekken van insuline voor suikerzieken, alsmede de kos ten noodig voor gipsbedden, gipscorsetten, steunbeugels, rechtherinneraars en derge lijke apparaten, steunzolen, tegemoetko ming in de kosten bij plotseling elders ziek worden; heilgymnastiek en massage; ter wijl de groote gezinnen van meer dan 5 personen boven de 16 jaar van contributie betaling voor de meerdere gezinsleden zul len worden vrijgesteld. Belangrijker is echter nog het besluit, dat tegen extra-betaling van 11/2 cent per be talende verzekerde per week (dit wordt na 1 Januari 21 1/2 cent per persoon boven de 16 jaar en 6 1/2 cent per hoogstens vier kinderen beneden de 16 jaar) alle Leidsche en Goudsche mediscne specialisten voor loopende patiënten, naast en op advies van de huisartsen ter beschikking van de ver zekerden zullen zijn en dus de ziekenfonds verzekerden zich op advies van hun huis arts zullen kunnen vervoegen rechtstreeks bij de door hen gekozen specialist. Moch ten ten behoeve van patiënten x-foto's of bestralingen of andere soortgelijke be handelingen noodig zijn dan neemt het zie kenfonds voortaan ook die kosten geheel op zich. Ten slotte werd besloten dat voor die verzekerden, welke tweemaal 11/1 ct. per betalende persoon per week wenschen te gaan betalen, voortaan ook alle operatie kosten en daarbij behandelkamerkosten (geen ligdagenkosten) voor rekening van 't ziekenfonds zullen worden genomen, af gezien van het bedrag en afgezien in welk ziekenhuis te Leiden of Gouda de verze kerde wenscht te worden behandeld. Ver melden wij nog dat aan het eind der ver gadering onder applaus het bestuur werd dank gezegd voor zijn ontzaggelijk vele bemoeiingen, welke aan de tot standko- ming van deze vele verbeteringen waren voorafgegaan. „Crescendo". In de feestelijk met guir landes getooide bovenzaal van hotel „De Vergulde Wagen", heeft gisteravond de mu- ziekvereeniging „Crescendo" haar 15-jarig bestaan herdacht. De belangstelling voor deze feestviering was vrij groot. Behalve het door de vereeniging uit te voeren mu zikale programma, verleende voorts aan dezen avond medewerking de famiile Hof- mann benevens de Mild-Band. Als inzet bracht Crescendo de Kaiser Friedrich-marsch ten gehoore, welke een welverdiend applaus ten deel viel. De voorzitter, de heer L. C. Slootjes, ver richtte hierna de opening der feestviering met het gebruikelijke welkomstwoord. Spr. verzocht de volle aandacht van allen, voor het muzikale gedeelte en wenschte verder ieder een prettigen avond. Het muzikale programma was kort, een zestal nummers, maar krachtig. De vertolking der verschil lende nummers getuigde van gedegen stu die en hadden dan ook de volle aandacht der aanwezigen, wat telkens door een wel verdiend applaus tot uiting kwam. Met een pttige marsch, gecomponeerd door den be kwamen directeur, den heer H. Boogers, werd dit eerste gedeelte van den avond be sloten. Na de pauze werd het overige deel der avond verzorgd door het optreden van de familie Hofmann, welke een zeer geva rieerd programma bracht en de vele aan wezigen nog geruimen tijd in de meest prettige stemming bijeen wist te houden. De avond werd met een bal, opgeluis terd door de Mild-Band, besloten. „Crescendo" heeft op voortreffelijke wij ze haar 3e lustrum herdacht. LEIMUIDEN Cursus kraamverzorging Voor deze cursus hebben zich 16 deelneemster opge geven. Daar er zeer waarschijnlijk nog meer liefhebsters zijn zal de cursus wel doorgaan en gegeven worden op een nader vast te stellen tijdstip. De „Grazige Weiden' te Alphen a. d. Rijn Bioscoopbond nog steeds in actie In Maart j.l. werd door den burgemees ter dezer gemeente, den heer P. A. Colijn, de vertooning van de bekende film Grazige Weiden in de Luxor bioscoop alhier ver boden, zulks op grond van art. 19 van de Bioscoopwet, dat den burgemeester de be voegdheid toekent de openbare vertooning van een, door de centrale commissie toege laten film te verbieden, wanneer van deze film stoornis van de openbare orde is te duchten. Toen de film daarop toch werd gedraaid, is de voorstelling op last van den burge meester gestaakt. Tegen den exploitant, den heer W. den Hartog Azn. werd proces verbaal opgemaakt. Dit verbaal is echter op niets uitgeloopen, omdat art. 10 van de Bioscoopwet geen sanctiebepaling bevat, zoodat de exploitant niet kon worden ver volgd. Deze laatste was echter van oordeel, dat de burgemeester hier ten onrechte van de hem bij art. 19 der Bioscoopwet toegeken de bevoegdheid gebruik had gemaakt, daar het verbod slechts uit principieele bezwa ren was voortgekomen en voor een versto ring van de openbare orde niet behoefde te worden gevreesd. De heer den Hertog heeft daarop het be stuur van den Nederlandschen Bioscoop bond van een en ander in kennis gesteld en dit heeft zich naar aanleiding van het gebeurde tot den minister van binnenland- sche zaken gewend. Op zeer uitvoerige gronden werd betoogd, dat de burgemees ter in kwestie een verkeerde toepassing had gegeven aan art. 19 en dat, hij de hem ingevolge dit artikel verleende bevoegd heid had overschreden, waarbij de vrees werd geuit, dat het voorgevallene in andere gemeenten, ook ten aanzien van andere films, navolging zou vinden. Het bestuur van den Bioscoopbond heeft hierop thans een brief van den minister ontvangen, waarin deze als zijn meening te kennen geeft, dat het voor de regeering aanbeveling verdient, de eventueele toe passing van art. 19 in de practijk verder af te wachten en tevens, dat, indien mocht blijken, dat aan het artikel een onjuiste toe passing zou worden gegeven, de regeering zich nader zal beraden over de vraag, in hoeverre er aanleiding is den burgemees ter op de toepassingsmogelijkheden van het artikel te wijzen. Wij vernemen thans, dat de Bioscoop bond niet voornemens is de zaak hiermee als afgedaan te beschouwen. Nu de minis ter geen aanleiding heeft gevonden terza ke op te treden, zij het slechts, zooals ver zocht was, in voorlichtenden zin, zal het bestuur van den bond trachten langs ge rechtelijken weg in deze een beslissing te verkrijgen. NIEUWVEEN Werkloosheid. Het werkeloozen cij fer is sinds de vorige opgave gestegen. Thans staan 20 werkloozen ingeschreven. Middenstandactie Gemiac. De prijzen aangekocht door de Middenstandsactie staan ter bezichtiging in het pand van den heer J. Hoogendoorn. Men denke er om dat de boekjes om voor deze prijzen in aan merking te kunnen komen, moeten afge stempeld worden. Hiertoe is gelegenheid bij den heer S. H. Brust, Kerkstraat op 15 Nov. a.s. van 8 uut 's morgen tot 1 uur 'smiddag en des avonds van 7 tot 8 uur. Gevestigd: Z. J. Poet van Amster dam. J. M. Akerboom van Amsterdam. K. Veling van Zuid Laren. Vertrokken: J. A. v. Vliet naar Alphen aan den Rijn. J. v. Hoven naar Rotterdam. Geboren: Lena, dochter van G. Riet veld en D. Zemel. Ondertrouwd: A. J. J. Bartels en M. G. Janmaat. Gehuwd: J. Hooger werf en J. H. Ven- ne. Overleden: C. P. de Keijzet", 73 j. B. M. Brouwer, 73 jaar.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13