AGENDA OMGEVING RECHTZAKEN Land- en Tuinbouw faeot&bêancl l/ei&y! ssyiw Burgerlijke Stand Laatste berichten MARKTBERICHTEN BIOSCOPEN TE LEIDEN WOENSDAG 9 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 LEIDEN. Woensdag, K. K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsver. „St. Joseph", Kring Leiden, Café Bremmer, 6 uur. Donderdag. 8.30 uur Hartebrugskerk Con ferentie voor niet-Katholieken door P. Wijnand Sluys O.F.M. Vrijdag, 2e Abonnementsconcert Residen tie-orkest, dirigent Frits Schuur man, soliste Henriette Bosmans, Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dags tot en met Vrijdag 11 Nov. a.s. waargenomen door de apotheek M. Boek wijt, Breestraat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 274. FATHER JUFFERMANS IN DE MISSIE. Hedenmorgen is bij de familie van fa ther Juffermans bericht gekomen, dat hij in goeden welstand in zijn missie in Cam- pole (Oeganda) is aangekomen. Bij zijn aankomst ontving hij van zijn bisschop Mgr. J. Reesinck zijn benoeming voor Kokonjeru in de provincie Lugari. „DE ZWARTE ZUSTER". BUITENLANDSCHE PERSSTEMMEN Nu de prachtige geluidsfilm uit het Zuid- Afrikaansche Zoeloeleven ook in Leiden gaat draaien, is het wel interessant te ver nemen, wat de gïoote internationale pers van deze opzienbarende film gezegd heeft. Na de première te Berlijn werd de film in hetzelfde theater weken aaneen gepro longeerd. Het „Berliner Tageblatt" schreef toen: „Dit is een speelfilm, die in opzet zoo sterk is, zoo spannend in den eigenlijken zin van het woord, dat zij werkelijk als een bijzonder produkt dient gewaardeerd te worden, temeer, daar de eigenlijke han deling uit het leven zelf der inboorlingen opgroeit. Wat men hier technisch bereikte staat op hooge peil, en de handeling is van het begin tot het einde met spanning ge ladenHet geheel is een stuk onver- valscht Afrika, een greep midden uit het leven, groot en wild als de natuur zelve". Het internationaal gezaghebbende film vakblad „Der Filmkurier" schreef: „Deze film behandelt een interessant thema.... is een onmiddellijk document van het leven van 'n negervolk, dat niet nalaat, de sterk ste uitwerking op den toeschouwer teweeg te brengen". Eveneens oordeelde de „Deutsche Film- rundschau": „Een film van groote kul- tureele beteekenis en van een uitstekend geziene, zeldzaam geslaagde regie.... met wondervolle natuuropnamen, uitmuntende speelhandeling. Geen minuut verveelt men zich. De muzikale illustratie is uitmuntend". Het is merkwaardig, dat dergelijke groote organen van internationale betee kenis aldus oordeelen over een katholieke film. Dit getuigenis is wel zeer onverdacht, en waarborgt den bezoekers, die binnen kort dit filmwerk willen aanschouwen, een prachtigen avond. De film komt Zondag en Maandag 20 en 21 Nov. in de Gehoorzaal in Leiden. Blijkens de ervaringen, overal elders, met de vertooningen van dezen film, is het ge- wenscht, tevoren zijn kaarten te bestellen en plaatsen te reserveeren opdat men, ge zien het beperkt aantal voorstellingen, niet teleurgesteld worde. TENTOONSTELLING CHRIS LEBEAU. De a.s. Vrijdagmiddag door de Leidsche Kunstvereeniging te openen tentoonstel ling van werken van Chris Lebau zal'zoo veel mogelijk een samenvatting geven van zijn werkzaamheid als kunstenaar. Behal ve zijn geteekende portretten, o.a. van wij len notaris Coebergh, wijlen Dr. N. J. Be- versen en bekende personen als Tilly Lus, Van Suchtelen, Wagenaar, Van Eeden enz., landschappen en stillevens zullen ook ge schilderde portretten te zien zijn benevens het door hem gemaakte glaswerk (vazen en kommen) en decoratievce arbeid. Van de door Lebeau ontworpen dessins voor damast, vervaardigd door Van Dissel te Eindhoven zullen enkele stalen op gedekte tafels worden geëxposeerd. DIEVEGGE AANGEH70UDEN. Door de politie alhier is aangehouden de 26-jarige vrouw P. H., die verdacht werd zich den laatsten tijd te hebben schuldig gemaakt aan het stelen van por- temonnaies uit damestasschen. Deze dief stallen werden gepleegd op de Zaterdag- sche markt en in winkelmagazijnen. De aangehoudene heeft bereids een der dief stallen bekend Bazar Leidsche Dierenasyl. De eerste gazaardag in den Foyer van de Stadsgehoorzaal was gezellig en uit de keur van billijke artikelen konden de vele bezoekers gemakkelijk keus maken. De mu ziek orkest van den heer Plu, piano mej. Bater en radio van de fa. de Lange, alles geheel belangeloos aangeboden hield de stemming er uitstekend in. Van een be zoek zal niemand spijt hebben. Vanavond draait de nieuwe smalfilm van dt Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren: Dierenbescherming in de practijk. Handelsregister K. van K. W ij z i g i n g. 6604. Firma Gebroeders de Beer. Sassenhelm, Charbonlaan 13. Bloem- bollenkv. eekerij. De zaak is verplaatst naar: Noordwijkerhout, 's-Gravendamsche weg 103 Van onze Adverteerders VERZEKERDE VULPENNEN. Zoals uit een advertentie in dit nummer blijkt, gaat de heer Wolfslag, vulpenkliniek Bi eestraat te Leiden, vanaf Zaterdag a.s. elke vulpen, welke bij hem gekocht wordt, tegen verlies en diefstal verzekeren. Een dergelijke service in een Midden - standsbedrijf mag wel als bijzonder wor den aangemerkt. Hiermede wordt de aankoop van een vulpen in de nog steeds groeiende Vulpen kliniek inderdaad een genot, immers men kiest uit ruim 1200 vulpenhouders, wordt deskundig voorgelicht over het voor en tegen der verschillende merken, krijgt gra tis de naam in de vulpen gezet en ont vangt vanaf Zaterdag geheel gratis bij verlies of diefstal een nieuw exemplaar. Bescherming tegen luchtaanvallen Organisatie van wijkactie In overleg met het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst zal de plaat selijke af deeling der Ned. Ver. voor Luchtbescherming binnenkort een aan vang maken met de vorming van wijk commissies, die elk in haar rayon de organisatie ter hand zullen nemen van de passieve bescherming der burgerbe volking tegen luchtaanvallen, zooals het formeeren van brigades voor brand weer-, E. H. B. O.-, ontsmettings- en andere diensten. In verband met de verduisteringsproef op Woensdag 16 dezer en ter oriënteering van de bewoners van het te verduisteren stadsdeel, zal a.s. Maandagavond in het Gymnasium aan de Fruinlaan een bijeen komst plaats vinden, waar het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, commissaris R J. Meyer en de heer G. F. E. Kiers, in specteur der Volkshuisvesting in de pro vincie Zuid-Follarid de laatste als leider der actie in dit kwartier een uiteenzet ting zullen geven van de verschillende maatregelen, welke voor het welslagen de zer proef onontbeerlijk zijn en waar verder zal worden overgegaan tot de vorming eener commissie als bovenbedoeld. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor allen, die betrokken zijn bij of belangstellen in de verduisteringsproef van Woensdag a.s. DE STADHUISBOUW. De verzakkingsaffaire opnieuw voor de Rechtbank. Gisteren is de kwestie der schadevergoe ding inzake de verzakkingen, veroorzaakt bij den Stadhuisbouw, opnieuw voor de Haagsche Rechtbank behandeld. Mr. E. C. Cosman, de procureur van eische partijen, de firma's Feld en Zand- voort, concludeerde thans in beide zaken voor repliek, waarna de Rechtbank aan de gedaagden, mr. P. E. Briët en mr. H. de Ranitz tot 13 December uitstel verleen de voor dupliek. Door de politie is gisteren een Stoop autobus van den dienst op Den Haag in beslag genomen, zulks in verband met en kele overtredingen der Motor- en Rijwiel- wet. In aansluiting op een vorige mededeeling vernemen wy, dat a.s. Dinsdag een aan vang zal worden gemaakt met den lucht beschermingscursus voor onderwijzers, wel ke zich ook zal uitstrekken tot leerkrach ten bij het middelbaar onderwijs. De politie-brandweer heeft hedenmorgen een schoorsteenbrandje gebluscht in de Mirakelsteeg. KATWIJK AAN DEN RIJN Roekeloos rijden. Op den Wassenaar- schen weg, nabij de Mient, heeft een aan rijding plaats gehad tusschen een met paard bespannen vierwielig voertuig, bestuurd door D. M. v. d. G. alhier en een zeswie- ligen zandauto, bestuurd door M. H. uit Alphen. De oorzaak van deze aanrijding was te wijten aan het feit, dat de chauffeur van de zandauto een groep voor hem rijdende wielrijders wilde passeer en, juist op het oogenblik, dat de wielrijders zich ter hoogte van het uit de tegenovergestelde richting tomende gespan bevonden. Een aanrijding was toen niet meer te voorkomen. Het voertuig van v. d. G. werd zoodanig ver nield, dat het ter plaatse moest achterblij ven om weggesleept te worden. V. d. G. viel door den schok voorover op het paard. Daar het dier mak was liep dit goed af. Had de autobestuurder op de wielrijders inge reden, inplaats van op het voertuig, dan waren de gevolgen zeer ernstig geweest, daar de chauffeur te snel en ook te roeke loos gereden heeft. Dit zal hem door den rechter wel duidelijk gemaakt worden! LEIDSCHENDAM Biljartwedstrijd. In café „Het Wapen van Veur" 'werd een biljartwedstrijd ge speeld tusschen de 2e vijftallen van K. D. O. alhier en Monopool uit Ter Aar. Deze wedstrijd had een zeer spannend verloop en met slechts 8 caramboles wist K. D. O. ten slotte de overwinning te benalen. ZOETERMEER De Hanze. Gisteravond vergaderde de afdeeling Zoetermeer van de R.K. Midden- standsvereeniging, bij den heer C. Veelen- turf. De voorzitter opende als gewoonlijk en heette allen welkom, in het bijzonder den heer Fisher, die als nieuw lid voor het eerst aanwezig is. Hierna kreeg de secietaris ge legenheid tot het uitbrengen der notulen, welke in dank werden aanvaard en werden de ingekomen stukken behandeld. De se cretaris kreeg eveneens gelegenheid tot het uitbrengen van een verslag van de centrale raad, welke op 27 October in den Haag is gehouden en welke hij als vertegenwoordi ger der afdeeling Zoetermeer had bijge woond. Als punt 4 kwam aan de orde: verkiezing twee bestuursleden. Aftredend waren de heeren A. J. M. v. Well en J. v Diemen. Beiden werden met groote meerderheid van stemmen herkozen en namen hun herbe noeming aan. De voorz. dankte daarop de heeren J. v. Diemen en zichzelven. dat zij hun benoeming weer aanvaarden Daarna kwam aan de orde het agenda-punt' Win kelweek gedurende de St. Nicolaasdaeen. Van de Middenstandsvereeniging „Aller Belang" was een schrijven binnengekomen, waarin het bestuur van die vereeniging meedeelde, dat zij van 27 Nov. tot 8 Dec. een winkelweek zouden organiseeren en werd de Hanze-leden aangeboden deel te nemen op dezelfde voorwaarden als de le den van hun vereeniging. Echter hadden zij besloten de commissie uitsluitend uit hun leden te benoemen. Tegen dit laatste punt kwam heftig verzet van de leden van onze vereeniging. Besloten werd als organisatie niet mede te doen; de leden echter, die wel mee willen doen, moeten het zelf maar we ten; de Hanze werkt er echter niet aan mee. Hierna rondvraag. De heer J. v. Diemen vroeg inlichtingen omtrent de f eestverga de ring, welke ieder jaar gehouden wordt Besloten werd de feestvergadering te hou den in het begin 1939 op denzelfden voet als verleden jaar. Nadat nog enkele andere vragen behoor lijk beantwoord waren sloot de voorzitter de vergadering. BURGEMEESTER GEVONNIST Uitlokking van valschheid in geschrifte bewezen geacht. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 35-jari- gen L. J. L., burgemeester van Den Bom mel, die zich heeft moeten verantwoorden voor verschillende onregelmatigheden ge pleegd in de jaren, dat hij gemeente-secre taris dier gemeente was. Van de verschillende ten laste gelegde feiten heeft de rechtbank alleen bewezen geacht een-poging tot uitlokking van valsch heid in geschrifte en verdachte deswege veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. RONSELAAR STAAT TERECHT Tot ver in den avond heeft de Almelosche rechtbank gisteren de zaak behandeld tegen het Enschedeschen communistischen raads lid, H. J. G., die er van beschuldigd wordt in Juni j.l. enkele jongelui naar Spanje te hebben willen ronselen. Door het ingrijpen der politie is dit echter voorkomen. De rechtszitting nam een eenigszins dra matisch wending, doordat twee getuigen, w.o. een der jongelui, die naar Spanje zou den gaan, ontlastende verklaringen voor G. aflegden, zoodat de rechtbank meende, dat er aanleiding was om een onderzoek in te stellen of deze getuigen wellicht meineed pleegden. Zij werden eenige uren in verzekerde bewaring gesteld en de ziting werd ge schorst. Na de hervatting kwam de één, L. K., op zijn verklaring terug, dat men met G. een vergadering in Arnhem wilde bezoeken en niet op weg was naar Spanje. Enkele andere getuigen, o.w. de tweede jongeman, die naar Spanje zou gaan, leg den eveneens bezwarende verklaringen voor verd. af. De Officier had aanvankelijk een lichte straf willen eischen, maar gezien de hou ding van G., die volgens spr. anderen tot meineed dwong, vorderde hij acht maan den gevangenisstraf. Van de verklaringen der getuigen werd acte opgemaakt in verband met eventueele vervolging wegens meineed. KANTONGERECHT TE ALPHEN A\N DEN RIJN Verkeersverord. van Alphen: H. de J. 2.— 1 wk. t.s.; Th. J. K., 2.50, 2 dagen; H. J. F., 2.2 dagen. M. en R. Regle ment: P. Ch. te Leiden, 2.50, 3 dagen; J. M. de H. te Benthuizen, 2 xf 2.50, 3 dagen; D. de B. te Delft, 3.3 dagen; H. van W. te Leiden, 3.— 3 dagen. Ch. J. G. 3.— 3 dagen; W. van D. te Bodegraven 3. 3 dagen; J. A. v. d. K. te Delft 3.3 da gen; C. H. Z. te Gouda 2.f 2 dagen; J. B. te Hoek v. Holland 4.4 dagen; D. v. d. E. te 's-Gravenhage 0.50, 1 dag; P. v. d. B. te Hazerswoude 1.1 dag; Ch. J. G. in 't W. 1.50, 2 dagen; J. F. B. 1.50, 2 dagen; Th. van E. 1.50, 2 dagen; H. IC. te Hazerswoude 1.50, 2 dagen; W. v. O. 1.50, 2 dagen M. S. te Koudekerk 1.50, 2 dagen; G. v. S. 1.50, 2 dagen G. de W. te Koudekerk 1.50, 2 dagen; A. R. te Wou- brugge 10.10 dagen; J. H. B. te Lei den 5—, 5 dagen; C. de W. 2.50, 2 dagen Vaarwegen Reglement, Zuid-Holland: B. S. te Rotterdam, 4.4 dagen. Visscherijwet: F. v. H. te 's-Gravenhage 2.50, 2 dagen v. v. heugel. 460 Sr.: C. K. te Boskoop 1.50 2 dagen. 453 Sr.: G. S. dom. Amsterdam 6.4 dagen. A.G.V. van Boskoop: W. van B. te Boskoop ƒ1.-, 1 dag. WAT VERDIENDEN DE BOEREN? In het boekjaar 19371938. In het jongste nummer van Hollandsch Landbouwweekblad werden gepubliceerd de gemiddelde uitkomsten in het boekjaar 19371938 van 751 landbouwbedrijven (267 in Noord-Holland en 484 in Zuid- Holland en 484 in Zuid-Holland), aangeslo ten bij het Boekhoudbureau der Holland- sche Maatschappij van Landbouw. De bedrijven zijn ingedeeld volgens de landbouwgebieden en alle bedrijven zijn omgerekend als pachtbedrijven, zoodat de netto-opbrengst aangeeft het loon van den boer, dat hij voor zijn arbeid en risico of als bediijfsleider heeft verdiend. Gerekend is 4 percent rente van de waarde van den dooden en levenden inventaris. De gemid delde getaxeerde pacht of pachtwaarde per hectare in de verschillende gebieden vari eert van 35 (op Texel en Wieringen) tot 102.50 (op Goeree en Overflakkee). Als gemiddelde netto-opbrengst per hec tare vinden we vermeld: Voor de akkerbouw- en gemengde be drijven in Noord-Holland; voor de Meer landen 20.46, voor de Noord-Oostpolders 34.37 en voor de eilanden (Texel en Wie- ringen) 35.79. Voor de weidestreken in Noord-Holland: voor het Middengewest 81.28, voor de Noordelijke duinstreek 50.96, voor Noor delijk West-Friesland 83.65 en voor de Meerlanden 55.12. Voor de akkerbouw- en gemengde bedrij ven in Zuid-Holland: voor de Hoeksche waard 44.51, voor Goeree en Overflakkee 74.71, voor Voorne, Putten en Rozenburg 50.51, voor IJsselmonde en Dordsche Waard 34.24 en voor Rijn-, Delf- en Schie- landsche Droogmakerijen 53.81. Voor de weidestteken in Zuid-Holland: voor de Alblasserwaard en Vijfheerenlan- den 63.69, voor het Land van Gouda en Woerden 75.24, voor de Krimpenerwaard 77.11, voor het Noordelijke Klei- en Veen gebied 71.21, voor Delf- en Schieland 65.59, voor het Westland 68.04 en voor Rijnland 74.63. Bij de tabel wordt onder meer opge merkt: In de weidestreken heeft de netto opbrengst een gunstigen invloed ondergaan van de waardestijging van den veestapel in het algemeen. Ook de varkenshouderij heeft in 19371938 bevredigende resulta ten-gegeven, en de zuivelprijs lag voor de industriemelk iets hooger dan in 19361937. Bij de beoordeeling van het totaal bedrijfs- inkomen dient men na te gaan de gemid delde bedrijfsgrootte. Deze is voor de groote weidestreken: het Middengewest en de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden ongeveer 20 hectare. Koopt bi) hen, die in Uw Dagblad adverteeren l Steunt Luchtverdedigingsfonds! Postgiro Den Haag LEIDEN. Geboren: Jannetje .1 aboba dochter van P. W. Brandt en P. J. den Os Chris tina Ma~ia dochter van G. J. A. Juffermans en A. Griffioen Elisabeth Johanna Maria dochter van J. J. Buis en J. Dyt. Overleden: H. P. J. Bosman, wed. van: P. de Vries, 73 jaar C. Hofkes, zoon, 7 weken. Buitenland DE JAPANNERS RUKKEN OP NAAR TSJANGSJA TOKIO, 9 Nov. (A.N.P.) De opmarsch der Japanneezen naar Tsjangsja verloopt naar gemeld wordt bevredigend. Ja- pansche afdeelingen hebben zoo wordt me degedeeld, Yensjih, halverwege tusschen Tsoengyang en Toengtsjeng, bezet, en zij rukken thans op langs den straatv/eg naar Toengtsjeng. LEIDEN, 8 Nov. Vette Varkens. Totaal aanvoer 172 stuks, waarvan 156 zwaar 53 54 cent en 16 licht 5052 cent per kg. levend gewicht. Handel sleepend. AMSTERDAM, 9 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 209 vette kalveren 7278, 6270 en 5260 cent per kg levend gewicht; 44 nuchtere kalveren 611 per stuk. 131 varkens, vleeschvar- kens, wegende van 90110 kg. 6162 cent zware 6061 cent en vette 5960 cent per kg. slachtgewicht. Overzicht: vette kalve ren aanvoer matig, handel gedrukt, prijzen hooger, eenige zeer beste boven noteering. Nuchtere kalveren zeer matige aanvoer, vlugge handel, prijzen constant. Varkens zeer matige aanvoer en handel. Prijzen la ger. KOUDEKERK 8 Nov. Eierenveiling. Aanvoer 1880 stuks en 15 pond boter. Prij zen: kippeneieren 56.50, eedeneieren ƒ4.10—4.50 per 100 stuks. Boter 66—75 ct., kaas 2629 ct. per pond. Kippen 5080 ct., hanen 7090 ct., konijnen 0.801.10 per stuk. WOERDEN, 9 Nov. Kaas. Aanvoer 225 partijen. Met rijksmerk le kw. ƒ27 2C.50, id. 2e kw. ƒ24.5026. Zware-30.50. Handel matig. VOORSCHOTEN, Nov. Vrije veiling. Eieren per 100 stuks 55.60, kuikeneieren 3.504.40, kippen per stuk 4085 ct., konijnen 0.301.10, duiven 1016, zoete- kaas p. kg. 5256 ct., Leidsche kaas per kg. 40—46 ct. VEUR, 8 Nov. Eierenveiling Café „Het Wapen van Veur". Aangevoerd: 14465 kip peneieren 5.806.20, 2000 henneneieren 3.604.85, 810 eendeneieren 3.75 per 100 stuks, 296 kippen 0.40—1.00, 30 eenden 3040 cent, 211 konijnen 0.30 2.00, 20 duiven 1020 cent. BOSKOOP 9 Nov. Bloemenveiling. Peohtold 60100 ct.; Wendland 4060 ct.; Hadley 4060 ct.; Briarclif 3052 ct.; But terfly 5081 ct.; Steward 4775 ct.; Wilh. Kordes 3048 ct.; Rosalandia 4065 ct.; Florex 60110 ct.; Phoebe 5080 ct.; Vier- landers 6081 ct.; Edith Helen 80118 ct.; Aug Noack 2540 ct.; Else PouLsen 15—27 ct.; Gloria Mundi 2755 ct.; Ellen Poulsen 3052 ct.; Paul Grampel 1525 ct.; Rosa Mundi 3052 ct.; Mevr. v. Straaten van Nes 1015 ct.; Ingar Ohlson 4056 ;ct. Queen Mary 4060 ct.; Chrysantene groot- bloemig 70130 ct.; Chrijsanten, tros 820 ct.; Penettra 2035 ct.; Clematis Prins Hendrik 100120 ct.; The Conlha 100—160 ct. per bos van 10 stuks. U'ISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.74l/« Berlijn 73.70 Parijs 4.891/4 Brussel 31.11 Zwitserland 41.71 Kopenhagen 39 05 Stockholm 45.071/n Oslo 43.95 New York 1.84 Praag 6.35 THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Malle Gevallen. (Kaart, Koopman, de Bree). Gevecht op de ranch (Wayne). Komisch Wild West lederen avond 8 uur Zondag ook van 47 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Lido: Peter de Groote. (Petros). De zoon van Taj-zan. (Beatty King). Historisch Avontuurlijk lederen avond 8.15 u. Zondag van 27 urn- Zaterdag en Woens dag half drie mati née. Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: Afgekeurd. Rex: Afgekeurd. Luxor: Afgekeurd.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3