De Rijksbegrooting in de Tweede Kamer WOENSDAG 9 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 De algemeene beschouwingen geopend BINNENLAND DE NIEUWE BELASTING VOORSTELLEEN. Dr. Deckers over de werkloosheid-bestrijding Een aanvang werd in de Tweede Kamer gemaakt met de mondelinge, algemeene beraadslagingen over de Rijksbegrooting. voor 1939. De aanpassings-politiek als mislukt beschouwd De heer AIBARDA (S.D.) opent de rij der sprekers bij de algemeene beschouwin gen over de rijksbegrooting voor 1939. Spr» behandelt de positie van dit kabi net. Hij acht dit even ongeschikt als voor heen voor de eischen van het oogenblik. Spr. kan bezwaarlijk aannemen, dat er overeenstemming bestaat tusschen anti-re volutionaire en katholieke ministers. Over en weer moeten er concessies worden ge daan. Nog pas is dit gebleken ten aanzien van de handelspolitiek. Tegenover een coa litiekabinet stelt spr. een samengaan van Roomsch-Katholieken en sociaal-democra ten in het regeeren. Thans is de aanpassingspolitiek als mis lukt te beschouwen. Spr. herinnert aan den bekenden brief der „negen mannen", en oefent daarop critiek. Ons volk leeft, vol gens hen, op te grooten voet, maar hebben ze dan nooit gehoord van de ellende in tal van werkloozen-gezinnen en van ouden van dagen, door den Staat in den steek gela ten? Spr. .constateert een overheerschende positie der katholieken in het kabinet, doch niettemin gaan de heeren Colijn en De Wilde voort met hun deflatiepolitiek. Wat de belastingplannen betreft, een loonbelas ting van 2 pet. schijnt eenvoudig, maar is in werkelijkheid een geduchte aantasting van het consumptieve vermogen des volks. Het herstel van het arbeidsvermogen kan niet geschieden zonder medewerking van den Staat. Het heeft altijd gegolden, dat er in ons land niet voldoende werkobjecten zijn. Thans hoort men andere opvattingen. Hoeveel demoralisatie en ellende zou te voorkomen zijn geweest, als men eerder in de richting van een positieve welvaartspo- litiek was gegaan, zooals minister Romme nu wil? Er is geen eenheid in het regeeringsbe- leid, allerminst in de herstel-politiek. Ook op de belastingplannen der regee ring moet spr. critiek oefenen. Niet alle indrukken inzake de belasting plannen der regeering zijn ongunstig. Zoo kunnen verschillende accijnsafschaffingen een goeden invloed hebben voor het be drijfsleven. De bezuiniging op onderwijs moet sterk worden verminderd, ook in het belang der onderwijzers. Voor de ouden van dagen bepleit spr. een zij het tijdelijke voorziening voor behoeftige ouderen. Er is een proces van moreele en geeste lijke verwarring aan den gang. Tal van din gen gebeuren er, welke niet in het kader van onzen Staat thuis hooren. Spr. critiseert de houding der regeering jegens de vereeni- ging Kerk en Vrede. Hij komt op tegen anti- semietische uitingen en wenscht maatrege len daartegen. Spr. waarschuwt, dat mas sale werkloosheid aan de gebeurtenissen in Sudeten-Duitschland is voorafgegaan. Hij heeft e-Lter vertrouwen in ons volk, mits werkloozen, middenstand en boeren door den Staat worden opgebeurd. De de mocratie moet strijden voor de vrijheid en voor de welvaart. Oude methoden moe ten voor nieuwe plaats maken. Een N.S.B.-geluid. De heer DE MARCHANT ET D'ANSEM- BOURG (N.S.B.) zegt, dat Colijn en zijn po litieke vrienden de laatste jaren de staats zaken beheeren, zooals ze dat zeiven willen. Zij zijn dus verantwoordelijk voor het hui dige stelsel. Wat heeft Colijn ter versterking onzer weermacht gedaan, behoudens de laatste jaren? Nederland moet streven naar goede ver houdingen zoowel met Duitschland als En geland. Financieel en economisch gaat het ons niet goed. Als het parlement deze re geering niet beduidt, dat ze moet heengaan, verzuimt het zijn plicht jegens het volk. Groote kapitalen blijven onbelegd, omdat men geen vertrouwen heeft in het beleid der laatste jaren. Spr. critiseert het afzon deren der R. Katholieken in geitenfok- en sportvereenigingen, e.d. De katholieke poli tiek wordt uit een bepaald centrum inter nationaal beïnvloed, evenals dit het geval is met marxisten, vrijmetselaars e.d. Overheersching van Rome. De heer KERSTEN (St. Ger.) betoogde, dat de overheid ons land regeeren moet overeenkomstig het Christendom, dat ver staan moet worden als de strikte wet Gods. Dit kabinet echter verstaat onder positief Christendom een zoo rekkelijk begrip, dat zelfs vrijzinnigen en Roomschen er onder vallen. Het gevolg is een verwording op velerlei gebied. Spr. is overtuigd van de toenemende overheersching van Nederland door de Roomsch-Katholieken, waartegen hij ern stig waarschuwt. De aangekondigde belas tingvoorstellen hebben zijn instemming niet. REDE VAN DEN LEIDER DER KATH. FRACTIE De heer DECKERS (R.K.) zegt, dat zijn fractie in 1937 aan de regeering het voornemen heeft doen blijken haar loyaal te steunen. In het afgeloopen jaar heeft het aan die loyaliteit niet ontbroken en het zal ook in de toe komst daaraan niet ontbreken. Ten aanzien van sommige regeerings- plannen zegt spr. dat zij overeenkomen met de wenschen der fractie. Omtrent andere plannen moet een afwachtende houding worden aangenomen. Gaarne zou spr. zich positiever hebben uitgelaten, doch de gege vens der regeering stellen hem daartoe niet in staat. Uit de gewisselde stukken zijn eenige groote lijnen van sociaal-oeconomische poli tiek gebleken, welke spreker's instemming hebben. Een klacht moet spr. van de lippen: na de beraadslagingen van het afgeloopen jaar ,met name het werkloosheidsdebat, had men waarlijk meer zekerheid mogen ver wachten. Een Troonrede mag kort zijn, ook sober, maar nooit uitzichtloos. In de Troon rede dienen met eenige woorden de voor naamste plannen der regeering te worden medegedeeld. Dit is niet geschied. De mil- lioenennota vermeldde de regeeringsplan- nen al te summier. Niet had kunnen worden verwacht, dat de regeering zou verklaren haar gedragslijn in dezen niet te zullen wij zigen. Spr. heeft staatsrechtelijke bezwaren te gen de samenstelling van de memorie van antwoord, welke verschillende opmerkin gen van Kamerleden niet beantwoordt en naar de hoofdstukken verwijst. Principiis obsta moet hier gelden. Aan de Kroon zijn groote en uitgebreide bevoegdheden ver leend. Als tegenwicht moet daartegen ko men een inschakeling van organen van het bedrijfsleven bij de uitvoering. Maar ook dan blijft op de volksvertegenwoordiging de plicht van controle rusten. Nu gaat het gevaar dreigen, dat de eene minister meer, de andere minder, zijn verantwoordings plicht aan de Kamer minder zwaar gaat tel len. Reeds Thorbecke zeide, dat verant woorden in de eerste plaats antwoorden impliceert. De beschouwingen over het regeerbeleid vallen uiteen in die over het financieele be leid en die over het sociaal-oeconomische beleid. De vraag is, of de rijksfinanciën zich in zoo somberen toestand bevinden als de mil- lioenennota deed schijnen. SRr. meent, dat het sociale beleid van het kabinet volkomen vereenigbaar is met zijn financieel beleid. De heer Teulings zal dit nader uiteenzet ten. De werkloosheidsbestrijding. De werkloosheid moet in het brandpunt der belangstelling staan. De plannen der regeering staan natuurlijk onder den in vloed van de visie op de conjunctuur. Er zijn in ons land weinig interne crisisfacto ren. Er is grond voor de verwachting dat de conjunctuur zich zal verbeteren; spr. beroept zich op een rapport van den heer Verwey. In Amerika maakt het herstel ver deren voortgang. De omstandigheden geven aanleiding tot een gematigd optimisme. Bij de bestrijding van de werkloosheid is Y t gezond dat verruiming van de werkge legenheid in het bedrijfsleven allereerst wordt bevorderd. In dit verband moet waar de worden gc -echt aan exportcredietgaran- ties, exportpremies en aan samenwerking met Indië. Voor kleine nijveren zal een aan vullende criedietmogelijkheid worden ge- sc'—pen. Dit is eveneens toe te juichen. Moge de regeering ook een open oog heb- Y "i voor de overige middenstanders. a"' van bovenge- noemden aard werken echter eerst op lan gen termijn. De aandacht gaat dan ook allereerst uit naar de directe bestrijding der werkloosheid. Daarin ziet spr. veel aantrek kelijks. In het bijzonder is het goed de werkverschaffing te trekken uit de sfeer der werkloozenzorog en het karakter te ge ven van normalen loondienst. Van het rapport-Westhoff heeft spr. den indruk, dat hier een ernstige poging is ge daan tot verruiming der werkgelegenheid op het land. De samensteller toont zich meer dan cijferaar en statisticus. Spr. zal nóg geen oordeel vellen over de cijfers van den heer Westhoff. Er is veel met vraaglijsten gewerkt en verschil van meening is moge lijk. In hoeverre de verwachtingen van den heer Westhoff in vervulling zullen gaan, kan spr. niet beoordeelen. Groot is de oogst van cultuurgrond niet. Spr. is «ook niet gerust ten aanzien van de medewerking van alle lagere organen en van alle particulieren. Er zal gedecentrali seerd moeten worden opgetreden door mid del van plaatsel. vertrouwensmannen. Spr. wacht niet belangstelling de resultaten der plannen af. Hij wijst al vast op de belan gen der landsverdediging (natuurlijke stel lingen en oefenterreinen) en ou die van het natuurschoon. Dat het Werkfonds zou verdwijnen neemt spr. niet aan. Dit zou strijden met de toe zegging der regeering. Ook inzake de jeugdwerkloosheid zullen de definitieve plannen moeten worden afgewacht. Spr. hoopt nu maar, dat de rijkscommissie van advies spoed zal maken. Op een vergadering heeft iemand gezegd, dat de regiefout eigen lijk een verschil in tempo is. Laat de regeering althans voor de jeugdwerk loosheid dit verwijt vermijden. De memorie van antwoord klinkt niet hoopgevend voor de werklooze jonge on derwijzers. Nog meer teleurstellend is het standpunt der regeering ten aanzien van de leerlingenscliaal. De kweekelingen met akte ontvangen geen rechtvaardig loon Zij kunnen aanspraak maken op een evenredi- Na algemeene begrootingbeschomvingen aan de orde. De Tweede Kamer zal dadelijk na hoofd stuk I der rijksbegrooting voor 1938 (alge meene beschouwingen) behandelen de wetsontwerpen: wijziging van de wet van 20 December 1935 tot heffing van opcen ten op enkele belastingen ter versterking van de middelen tot dekking van de uitga ven des rijks en tijdelijke voorziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des rijks. t Donderdag zullen o.a. eenige naturalisa tie- en contingenteeringsontwerpen wor den behandeld. DE KWEEKELINGEN MET ACTE. Fel protest van Katholieke Onderwijzers Verbond. Zondag 6 November vergaderde het Verbondsbestuur van het Katholieke On derwijzers Verbond in Nederland te Utrecht in „Noord-Brabant". De voorzitter, de heer Willem Wiltschut, sprak in zijn openingsrede groote en diepe teleurstelling van het K.O.V. uit over de Troonrede en millioenen-nota van dit jaar. Moeilijk is het thans om optimist te blij ven. Maar moeten we dan alle hoop laten varen? Zij, die geen hoop hebben, zijri niet waard te leven. God geve, dat onze jonge, werklooze onderwijzers de noodige kracht verkrijgen om hun lot in dezen droeven tijd te dragen. Wij kunnen geen eerbied heb ben voor een dergelijke gezindheid; men wil niet overgaan tot verbetering der leer- lingenschaal. Wij wenschen verbetering ter wille van het onderwijs, het kind en de werklooze onderwijzers. Schreeuwend is de aanklacht in het Onderwijsverslag van de Inspectie aan de Regeering en om strijd roemen de Inspecteurs de kweekelingen met akte. Laten we vandaag openlijk ge tuigen, dat we eerbied hebben voor die jonge menschen, die zijn „de reddende en gelen". Wordt er niet gespeculeerd op het groote geduld en het Godsvertrouwen van deze jonge menschen? Maar men moet voorzichtig zijn! Wjj zullen ons best doen tot het laatste toe en hopen nog steeds op de Tweede Kamer en op onze R.K. Kamer fractie. Spr. brengt een eeresaluut aan het werk van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage neergelegd in de brochure „Leerlingen- schaal en Klassebezetting". Van beteeke- nis zal het zijn, wanneer ook en zeker de kleinste scholen geholpen worden. Nadat verslag is uitgebracht over de reeds gevoerde actie tot verbetering van de leerlingenschaal, wordt gesproken over de verder te voeren actie. Besloten wordt tot een advertentiecampagne in R.K. Dagbla den, waarvoor een bedrag van 1500 wordt uitgetrokken. De vergadering betreurde het, dat van werklooze onderwijzers, die als kweekeling met akte, dikwijls voor niets of heel weinig, werkzaam zijn en soms meerdere malen gekeurd moeten worden, ingevolge de wet tot bescherming der leerlingen tegen be smettelijke ziekten van de ademhalings organen, nog 2.25 wordt gevorderd, alvo rens zij gekeurd kunnen worden en besloot pogingen aan te wenden om dit ministeri- eeele voorschrift weer ingetrokken te krij gen, althans voor de kweekelingen met akte. Gewezen werd op het gevaar, dat door de diverse benoemingsvoorschriften in de ver schillende Diocesen de grenzen dier Dio cesen zulen gesloten worden, zoodat de mogelijkheid van benoeming van het eene Bisdom naar een ander niet meer mogelijk zal zijn. Deze kwestie zal door het Dage- lijksch Bestuur nader onder oogen worden gezien. ge zorg der regeering. Een oplossing zou gevonden kunnen worden door een beperk te bezoldiging voor de jonge onderwijzers van 1822 jaar. Door verlaging van de aan vangssalarissen komt geld vrij voor de ver laging van de leerlingenschaal. Ook be grijpt spr. niet waarom de kweekscholen op zoo groote schaal overbodige leerkrachten opleiden. Het kweekschoolonderwijs moet beperkt worden. Spr. vraagt aandacht voor de rechtspo sitie der arbeidscontractanten. Ook de la gere ambtenaarssalarissen dienen te worden bezien. Wellicht is het zoo, dat de salaris- kortingen te ver zijn gegaan. Hoe stelt de regeeringe zich verlaging van de productiekosten van het landbouwbedrijf voor? Spr. zou het onjuist vinden, als de loonen de landarbeiders of de inkomens der boeren zouden worden verminderd. Is het geheele kabinet het eens met het standpunt van den minister van defensie inzake het antwoord op de vragen van den heer Andriessen? Het is niet in overeen stemming met de christelijke sociologie ten aanzien van de arbeidscontractanten van defensie de c.a.o op het punt der loonen niet na te komen. Spr. zou gaarne zien, dat de regeering een oplossing voorstelde ten aanzien van de niet-nageleefde Zondagswet en Begra feniswet. Het anti-semitisme is te verfoeien. Het mag in Nederland niet voorkomen, dat vaderlandlievende burgers beschimpt wor den, omdat zij Jood zijn. Dit is in strijd met wat de Roomsch-Katholieken van jongsaf hebben geleerd; het is onmenschelijk, on christelijk en on-Nederlandsch. De regee ring dient tijdig in te grijpen voor dit kwaad voortwoekert. Spi*. meent, dat de weg uit de moeilijk heden voor ons land gelegen is in het vol gen van de richtlijnen van Quadragesimo Anno. De vergadering wordt te 16.20 verdaagd tot Woensdag. Gratis ritjes met autobussén! Politie kwam weer tusschenbeide De wilde-busdienst AmsterdamHilver sum v.v. rijdt weer! Gistermogen nog was het den exploitant verboden gratis passa giers te vervoeren van Amsterdam naar Bussum en Hilversum en omgekeerd, maar vanmiddag heeft hij een officieele toe stemming hiervoor gekregen. Gisterochtend nog, kwam de „Gooi-Express" met haar gratis meerijdende passagiers niet verder dan de grens van de gemeente Amsterdam. Gistermiddag echter bracht zij haar passagiers van de Ceintuurbaan in Am sterdam naar het hartje van de foren- senstad Hilversum. Maar gratis, heele- maal gratis. Dat was de uitdrukkelijke voorwaarde, waarop de procureur- generaal, mr. A. baron van Harinxma thoeSlooten, den exploitant toestond stond den dienst te hervatten. „Geen vergoeding, in welken vorm ook" zoo luidde de officieele tekst van de voorwaarde, die aan het verleenen van de vergunning werd verbonden. Ik ben gistermorgen zoo vertelde ons de eigenaar van de Gooi-Express direct naar den procureur-generaal gegaan en ik heb hem gevraagd op welken rechtsgrond het mij verboden was gratis passagiers te vervoeren. De procureur-generaal {heeft zich toen in verbinding gesteld met het departement van justitie en ook mijn rechts kundige adviseur is in den Haag geweest. Het resultaat hiervan is geweest, dat de minister heeft gezegd geen bezwaren te hebben tegen gratis vervoer, mits dan ook geen enkele vergoeding, in welken vorm ook, werd geaccepteerd. En onder deze voorwaarde mocht ik vandaag weer rijden. Ik heb die voorwaarde aangenomen en van middag hebben twee bussen den uurdienst lussohen Amsterdam en Hilversum hervat. Onderweg worden de wagens geregeld aangehouden. Dan komen politie-ambtena- ren in den wagen en wordt den passagiers gevraagd of ze zonder vergoeding meerij den. En wanneer allen de vraag bevestigend hebben beantwoord, worden de namen van twee passagiers genoteerd en mag de bus verder rijden. Tot 'zoover de exploitant van de Gooi- Express, die den moed niet opgeeft en zeer optimistisch is ten aanzien van de verdere ontwikkeling van dezen strijd. En intusschen profiteert het publiek van deze gratis verbinding dankbaar. Reeds vanmiddag en vanavond hoewel het gra tis vervoer nog niet algemeen bekend kon zijn waren de bussen bijna steeds voor tweederde bezet. Gratis-vervoer weer gestopt! Sinds vanmorgen half twaalf is het weer afgeloopen met het gratis vervoer op het traject AmsterdamHilversum v.v. per Gooi-Express. Toen de bus, die om elf uur geheel bezet met gratis-meerijdende passa giers uit Amsterdam vertrok, in Hilversum aankwam, heeft de politie geconstateerd, dat er reizigers waren, die den chauffeur, na uitgestapt te zijn, een fooi gaven. En dat mag niet. „Geen vergoeding in welken vorm ook", luidde de voorwaarde, waarop de procureur-generaal gistermiddag toestem ming tot gratis vervoer heeft gegeven. Ook het geven van een fooi aan den chauffeur wordt beschouwd als een gecamoufleerde vergoeding. Nadat de Hilversumsche politie het feit vanmorgen had geconstateerd, heeft zij den chauffeur verboden met het gratis ver voer verder te gaan. Daarop heeft'de ex ploitant van de Gooi-Express den dienst stop gezet. Voor het gratis-vervoer was vanmorgen een groote belangstelling. Er moesten volg nummers worden uitgereikt, want de bus sen ,die om het uur reden, Doden aan alle gegadigden geen plaats. AMBTENAREN DER SIERTEELT CENTRALE. Wilden eigen autobus-dienst je! Een autobuskwestie in klein formaat, maar daarom niet zonder principieele be- teekenis, werd heden voor den Raad van State behandeld. De R. A. P.-commissie heeft afwijzend beschikt op een verzoek van E. Jongsma, te Zandvöort, om vergunning voor de uit oefening van een autobusdienst tusschen Haarlem en 's-Gravenhage over H i 1 e- gom, Liss e, Sassenheim en Haag se h e Schouw, op werkdagen, tot vervoer van ambtenaren, werkzaam bij de Nederlandsche Sierteelt-Centrale te 's-Gra venhage. Jongsma was tegen beslissing in beroep gegaan bij de Kroon, aanvoerende, dat het hier slechts om een kleine twintig ambte naren gaat, die woonachtig zijn te IJmui- den, Haarlem, Heemstede, Hilegom, Lisse en Sassenheim, die des morgens om half negen ten kantore van de Sierteelt-Centra le, Trompstraat 73 te 's-Gravenhage aan wezig moeten zijn en dat deze autobus verbinding voor hen een tijdbesparing geeft, aangezien zij worden opgenomen in de onmiddellijke omgeving van hun huis en direct op hun bestemming in Den Haag werden afgeleverd. Indien zij op tram en trein zouden zijn aangewezen, dan zou dit voor de meesten van hen een verlenging van den reisduur met 30 tot 40 minuten beteekenen, zoowel voor de heen- als voor de terugreis. Namens de Spoorwegen bestreed mr. Bierman het beroep onder aanvoering, dat deze ambtenaren, aangewezen om ordening in het Sierteeltbedrijf te brengen, gemak kelijk zullen berusten in een afwijzing, welke z.i. noodig is om in het vervoer or dening te verkrijgen. De Koninklijke beslissing volgt later. DE REORGANISATIE BIJ DE N.V. NED. SPOORWEGEN. De verschuivingen zullen op 1 Januari hun beslag hebben gekregen. Naar wij vernemen, hebben de plannen tot hergroepeering van de diensten van ver voer en handelszaken en van exploitatie bij de N.V. Nederlandsche Spoorwegen thans hun definitieven vorm gekregen. De zeven afdeelingen van eerstgenoem- den dienst en de vijf afdeelingen van den tweeden, benevens een der afdeelingen van den algemeenen dienst, zullen worden sa mengevoegd tot elf afdeelingen, waarvan zeven zullen behooren tot den dienst van het vervoer en vier tot de commercieele afdeeling. Aan deze elf wordt nog een nieu we afdeeling toegevoegd, welke zich zal bezig houden met de ontwikkeling van het reizigersvervoer in denzelfden geest als reeds geschiedt voor dat van goederen. Het is de bedoeling, dat de met het boven staande samenhangende verschuivingen op 1 Januari hun beslag zullen hebben gekre gen. INTERPELLATIE-WOUDENBERG TOEGESTAAN De Tweede Kamer heeft den heer Wou denberg (N.S.B.) toegestaan den Minister van Justitie te interpelleeren over zijn be leid inzake de wilde autobusdiensten. De interpellatie is toegevoegd aa i de lijst der aan de orde zijnde onderwerpen. ONZE TUINBOUWEXPORT. Een weinig gestegen in September. De export van tuinbouwproducten, is in de maand September niet ongunstig ge weest. Er viel een geringe stijging waar te nemen, hoewel de gespannen internationa le toestand in die maand ongetwijfeld af breuk heeft gedaan. Dit werd wel heel sterk aangetoond door den export naar Duitsch land; deze liep terug van 1.122.000 in Sep tember van het vorig jaar tot slechts 483.000 in September 1938. Behalve het feit van de oorlogsdreiging, hebben ook de verminderde betalingscon tingenten hierbij een rol gespeeld. Gaf de export naar Duitschland dus een bijna ca- tastrophale daling te zien, naar Engeland werd die beter. Het vorig jaar bedroeg de exportwaarde 1.085.000, dit jaar 2.105.000 Volgens mededeeling van de Tuinderij, was het in hoofdzaak het product uien, dat deze stijging bewerkstelligde, terwijl ook de tomaten en vruchtenpulp ruimer ge ëxporteerd konden worden. De totale export van tuinbouwproducten beliep in September ƒ2.984.000 tegen 2.611.000 in dezelfde maand van het vo rig jaar. De totale export bedroeg in 1929 in de maand September ƒ5.595.000. DE „LUBETA 1938" tot 15 NOVEMBER VERLENGD. Wegens groote belangstelling uit alle deelen des lands. Wegens de zeer groote belangstelling uit alle deelen van het land voor de in het voormalige Tesselschade-ziekenhuis te Am sterdam gehouden Luchtbescher- mingstentoonstelling „Lube- ta-1938", heeft het comité besloten de ten toonstelling te verlengen tot en met 15 No vember a.s. Tot nu toe is de tentoonstelling door meer dan 20.000 personen bezocht. INVOERCONTINGENT VOOR BOTER IN BELGIë Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeering voor invoer gedu rende deze maand een globaal contingent an in totaal 100.000 kg. heeft vastgesteld. Het aandeel van Nederland bedraagt hierin 27 1/2 procent, de betreffende hoe veelheid moet uiterlijk 30 dezer in België worden ingevoerd. HET KINDERBIJSLAGFONDS Adhaesie aan minister Romme's plannen. De R.K. Statenkieskring Wychen heeft in zijn algemeene vergadering de volgen de motie aangenomen: De Statenkring Wychen, van de R.K. Staatspartij, wenscht groote waardeering te uiten voor Z. Exc. den minister van So ciale Zaken met het initiatief door hem ge nomen om te komen tot instelling van een kinderbijslagfonds en spreekt den wensch uit, dat Z. Exc. tot een spoedig resultaat met dit fonds moge komen in het welbe grepen belang van de groote gezinnen, voor al op het platteland. WAPENSTILSTANDSDAG TE 's GRAVENHAGE De jaarlijksche herdenking van den wa penstilstandsdag wordt 11 November des morgens te 10.50 uur gehouden bij Ie gra ven van Britsche militairen op de algemee ne begraafplaats daar ter stede. De Britsche gezant zal bij deze plechtig heid aanwezig zijn. Er zullen kransen ge legd worden op de Britsche graven op de algemeene begraafplaats en op het R.K. Kerkhof aan de Kerkhoflaan. Onderscheiding Jhr. Mollerus Bij K. B. van 1 November 1938 is aan jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van den Nederlandschen Tuinbouwraad, te Haarlem verlof verleend tot het aannemen van het onderscheidingsteeken van ridder in de Or de van Verdienste voor den Landbouw (Mérite Agricole) van Frankrijk.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11