RIJNSTREEK HOERA I DINSDAG 8 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 NOORDWIJK R. K. Middenstands Handelsavond school. Maandagavond werd in een der lokalen van de R. K. Jongensschool een spoedcursus geopend, ter verkrijging van het Middenstandsdiploma. De voorzitter der plaatselijke Middenstandsvereeniging „De Hanze", de heer V. Ph. Braun, sprak vooraf een woord van welkom in het bij zonder tot den geest. adv. van de Hanze, kap. Sluis, en den directeur der school, den heer J. H. A. v. d. Weijden. Met vreugde mocht spr. memoreeren, dat met de opening van dezen cursus, thans twee cursussen voor onze jonge middenstanders tot stand zijn gekomen, de tweejarige en deze spoedcursus. Van de laatstgenoemden zal ongetwijfeld veel gevraagd worden van de leerlingen, doch de bekwaamheid der leeraren was voor hem borg, dat, mits alle leerlingen hun volle medewerking geven, de resultaten van dezen één jarigen cursus succesvol zullen zijn. Speciaal wilde spr. nog den nadruk leggen op het groote belang van het godsdienstonderwijs, hetwelk een voorname factor zal zijn bij het afnemen van het eindexamen en met een opwek king om vol ijver dezen cursus trouw te volgen, verklaarde hij deze voor geopend. De directeur der school besprak hierna nog de indeeling der avonden. Voor dezen spoedcursus is het noodig, dat 3 avonden pet" week les zal worden gegeven en wel op Maandag, Dinsdag en Donderdag, des Maandags te 7 uur Ned. Taal en Handels correspondentie, daarna godsdienstonder richt; Dinsdags 7.30 uur bedrijfsleer en handelskennis daarna handelsreken en; Donderdags 7.30 uur boekhouden daarna recht- en wetkennis. Na deze korte toe lichting werd de eerste les dezen avond ingezet. Bijz. Vrijw. Landstorm. Op Vrijdag 13 November a.s. zal de Bijz. Vrijwillige Landstorm weder de winterschietoefenin- gen beginnen. Vervolgens op 25 November en 2, 9 en 16 December. In Januari wordt weder begonnen op 13 Januari en dan ver volgens op iedere Vrijdag, tot zeer waar schijnlijk 17 Maart, wat dan de laatste schietavond is. Bezoekt ook dezen winter weer zoo ge trouw mogelijk de schietoefeningen, opdat daardoor de schiet vaardigheid wordt op gevoerd. Tevens kan nog worden medegedeeld, dat op 30 November de afdeeling haar 20 jarig bestaan hoopt te herdenken in een groote Propagandavergadering, te houden in het Casino. Op dien avond zal het vaandel worden aangeboden. NOORDWIJKERHOUT SCHOOLMELKVOEDING. Ingevolge een oproep van den burge meester had Maandagavond in hotel Gou- weniberg een bijeenkomst plaats van de schoolbesturen met het onderwijzend per soneel ter bespreking van een plan om in deze gemeente schoolmelkvoeding te krij gen. De vergadering werd geleid door den burgemeester, die zeide, het als een be hoefte gevoeld te hebben, 'dat melkvoe- ding op de scholen wordt ingevoerd. Een ambtenaar van het Centraal Schoolmdk- comité legde de eventueele gang van za ken bij melkvoeding op de scholen uit, terwijl dr. Zijerveld, schoolarts, eenige medische besprekingen hieromtrent hield. Besloten werd, dat een plaatselijk schoolmelk-comité zal opgericht worden. In Dec. a.s. zal een bijeenkomst worden gehouden van dit op te richten comité met de ouders. VOORSCHOTEN Verkoop bloempjes. De verkoop van speldjes ten bate van den R.K. Vrouwen bond heeft opgebracht de som van 49.92 1/2 en de verkoop van bloempjes ten bate van het Santosfonds heeft opge bracht de som van ƒ35.15. Arbeidsbemiddeling. Bjj het agent schap der tarbeiasbemiddeling alhier ston den op Zaterdag, als werkzoekenden voor diverse beroepen 103 personen ingeschre ven. Door den agent der arbeidsbemidde ling wordt zitting gehouden: voor werk gevers des voormiddags van 912 uur ten gemeentehuize en voor werknemers des voormiddags van 99.15 uur in het Am bachtshuis. WARMOND Uitvaart H. F. G. van Haaren. Hedenmorgen had in de St. Matthlas- kerk de plechtige uitvaart plaats van den heer H. F. G. van Haaren. De H. Mis van Requiem werd opgedra gen door den zeereerw. heer pastoor A. J. Oudejans, geassisteerd door de weleerw. heeren J. A. M. Schmidt, kapelaan te Sas- senheim en G. Jongkind, kapelaan der parochie. Behalve de familieleden waren aanwe zig pastoor J. J. C. M. Looyaard uit Oegst- geest, notaris Romeijn en de beide dok toten Walenkamp. Aan het kerkhof heeft een zoon van den overledene, mr. dr. F. L. J. van Haa- ren, burgemeester van Schiedam, een dankwoord gesproken voor de betoonde deelneming. WASSENAAR V erduisteringspr oef het Noord-Oostelijk deel van Wassenaar als proef in het duister gezet. Om kwart over acht werd met sirenengeloei het begin van den proef aangekondigd en onmiddellijk hierop werden alle lantaarns gedoofd. Door den inspecteur van politie A. S. Fogteloo was middels de radiocentrale op de inge zetenen een beroep gedaan om aller volle medewerking en hieraan is vrijwel alge meen voldaan. De controle werd uitge- ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Voor het apothekers-as sistenten-examen is geslaagd mej. N. van Nood. AARLANDERVEEN Missiefilm. Gisterenavond werd in de zaal van den heer W. v. d. Berg door de eerw. paters van Mill Hill vertoond de groote Missiefilm uit Oeganda. Dat men hier veel voor het Missiewerk over heeft, mocht wel blijken uit de groote opkomst. Zoowel door de verschillende op het doek gebrachte tafereelen als door den duide- lijken uitleg door (den eerw. pater, kon men eenigszins den indruk krijgen van het bekeerings- en beschavingswerk der Katho lieke Missionarissen in Afrika Na afloop der film werd een woord van dank ge bracht door den eerw pater voor de groote belangstelling, alsook door den zeereerw. heer pastoor voor de aandacht en stilte, waarmee deze film is gevolgd. BODEGRAVEN Triduum. Het bestuur van den Volks bond verzoekt ons mede te deelen, dat alle leden beleefd, doch dringend worden uit- genoodigd tot het bijwonen van het tri duum, dat ter gelegenheid van het 20 jarig bestaan van de afdeeling zal gegeven wor den. Het staat onder leiding van den gees telijk adviseur kap, W. de Lange en zal plaats vinden op Donderdag 10, Vrijdag 11 en Zondag 13 November in de Parochie kerk. De eerste twee avonden om kwart voor acht en des Zondags om zevenuur, tegelijk met de St. Willibrordus-preek. Wij vertrouwen, dat vele leden hieraan zuiien deelnemen en op tijd aanwezig zullen zijn. Vrouwenbond. Naar wij vernemen heeft de collecte voor het ziekenhuis, welke gehouden is na afloop van de rede va a den zeereerw. heer Henri de Greeve op Vrijdag 4 November, de somma opgebracht van 12.00. Het bestuur brengt de leden onder oogen, dat de missiekas de laatste tijd heel wat te lijden heeft, daar de gelden grootendeels naai- het ziekenhuis zijn ge gaan, omdat de busjes achter in de kerk zoo slecht bedacht worden. Met deze wor den zij dan ook nog eens van harte gaarne aan de lezers aanbevolen! Monopole. Nu Dinsdagavond speelt het tweede vijftal tegen Ons Genoegen uit Alphen aan den Rijn, terwijl een Vrijdag avond in het café Verhof e de eind wedstrijd zal plaats hebben tegen K.D.O. van Leid- s.'Jrendam, welke club met acht punten ver schil de leiding heeft. Dit zal wel een span nende match worden. E.S.T.O. vergadert. Gisteren hield de Bodegraafsche voetbalvereeniging een druk bezochte leden/ergaderiag. Na de opening en een welkoms woord van den geestelijk adviseur kap. W. de Lange, begon men met de verkiezing van een bestuurslid. Met over groote meerderheid werd gekozen den heer B. Rietveld, oud-captain van het eerste elftal. Nu was de verkiezing van een aanvoerder en plaatsvervanger van het eerste elftal aan de orde. Gekozen werden de heeren W. H. van Liempt en Jac. Ver- nooi. De secretaris wees hierna op enkele za- kele puntjes o.a. het lezen van het huis houdelijk reglement. De penningmeester deelde daarna mede, dat voortaan alleen door hem betaald zal worden aan degenen, die bij hun kwitantie een bon inleveren, door de penningmeester geteekend. In zijn slotwoord bedankte de geestelijk adviseur der; aftreden!?n penningmeester, den heer Twaalfhoven, voor zijn moeite en beleid en sprak zijn tevredenheid uit over de seni oren. Na onderlinge verdeeling bestaat het be stuur van Esto dus uit: B. Rietveld, voorz.; W. H. van Liempt, secretaris; Jac. Vernooi, penningmeester; J. Sauer en J. van de Heuvel, commissarissen. oefend door de politie versterkt met leden van de Burgerwacht. Hier en daar moest worden gewaarschuwd, dat de afsluiting van het licht niet voldoende was, waarop dan dadelijk door de bewoners de noodige voorzieningen werden getroffen. Met een en ander kan gezegd worden dat de proef die te kwart voor tien eindigde, volledig heeft voldaan. W.P.C. Door de Wassenaarsche Post duivenvereniging werd een algemeene leden vergadering gehouden onder voor zitterschap van den heer K. I. Waasdorp. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental was achteruitge gaan en dat het aantal verzonden duiven in concours en oefenvluchten het aantal van 3151 had bedragen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten hadden bedragen 2.40.05 en de uitgaven 200.17, zoodat deze had kunnen afsluiten met een batig saldo van 39.88. Tot voor zitter werd herkozen de aftr. voorzitter, de heer K. I. Waasdorp. Overgegaan werd ver volgens tot het uitreiken van de in het seizoen gewonnen eereprijzen en kampi- oensmedailles. Vervolgens werd besproken om te trachten het ledental uit te breiden waarna sluiting volgde. Aanbesteding. Door den Rijksgebou wendienst is aanbesteed het aan- en ver bouwen van het telefoongebouw aan de De Wittstraat te Wassenaar. Laagste in- schrijfster was de N.V. „Erica" te Noord- wijk-Binnen voor 11.749. BOSKOOP Gezellen-soirée! In overleg met de too- neelclub heeft het bestuur der Gezellen- vereeniging besloten om de op het program ma staande uitvoering op 22 Nov. a.s., waar bij het tooneelstuk „Meneer Klaproos" zou worden opgevoerd, tot Januari te verschui ven. Het bestuur was echter van meening, dat op 22 Nov. toch een gezellingen avond dient te worden gegeven en na veel be sprekingen is besloten, een z.g. Gezellen- soirée te organiseeren. De bedoeling is, dat dezen avond, welke om 8 uur aanvangt om elf uur zal zijn af- geloopen, het eerste uur zal met een klein kluchtspel worden gevuld. De verdere avond biedt dan voor de dansliefhebbers een ruime gelegenheid tot dansen. De entrée, welke zeer laag is, kan voor niemand een bezwaar zijn deze gezelligen avond bij te wonen. Het ligt trouwens in de bedoeling van het Gezellen-bestuur, om dezen avond, welke weer iets nieuws in Boskoop mag worden genoemd, op gere gelde tijden te herhalen. HOOGMADE Filmavond. Hoogmade heeft met zijn traditie gebroken. De door afwezigheid bij een film steeds uitblinkende bevolking van de „Heerlijkheid" is Zondagavond in groote getale opgetrokken naar de zaal van café Witteman om daar de door eeni ge paters van de Missie-congregatie van Mill-Hill te geven missiefilm te gaan zien. In de middaguren werden de kinderen vergast op eenige mooie filmpjes over het zwarte werelddeel, over het daar door de missionarissen geleide missiewerk en over de leefwijze en gewoonten van de bevol king van dit voor allen nog geheel onbe kende gebied. De belangstelling hiervoor was overweldigend en dit deed de paters meer optimistisch den avond tegemoet zien daar de ontvangen inlichtingen over het Hoogmadesche filmbezoek in het geheel geen optimisme wettigden. Hetzij echter dat de begeesterende woor den van den pater Zondagmorgen in zijn missie-preek, hetzij iets anders tot deze algemeene uittocht van moeders en doch ters en dus ook van mannen had geleid, BIJ HET WASCH-SPOELEN VERDRONKEN Treurig ongeluk Ie Leimuiden De 24-jarige mej. C. van Diemen, die de wasch aan het spoelen was in een sloot achter de ouc' lijke woning, is daarbij voorovergevallen en in het water terecht gekomen. Voorbijgangers op den weg, die haar hulpgeroep vernamen, snelden toe, doch toen hulp kon worden geboden, was mej. Van Diemen reeds verdron ken. De E.H.B.O. heeft nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder welslagen. in ieder geval was de zaal op het tijdstip, dat de voorstelling zou aanvangen, tjok vol. Na een kort welkoms- en inleidings woord door een der paters werd de stem ming er ingebracht door de op het witte doek vertoonde dolle streken van een pro- fessorszoon. Hierna werden overgegaan tot het ver- toonen van de eigenlijke missiefilm, waar bij in het eerste gedeelte de reis van de nieuwe missionarissen naar hun stand plaats en het leven aldaar in de nog ge heel heidensche omgeving werd vertoond. Schitterende opnamen van de grootsche natuur, de heidensche leefwijze, met de voor ons zoo vreemde plechtigheden en dansen d bevolking, de rijke flora en fauna volgden elkaar op 't witte doek op, waarbij door een der paters, een zeer gees tige conferencier, een verklarende uitleg werd gegeven. Tijdens de pauze werd een demonstratie gegeven met een sarong, het kleeding- stuk dat blijkens deze demonstratie onont beerlijk is voor de vrouw en desnoods ook voor den man in dit missiegebied. Tevens werden ten bate van de Missie briefkaar ten aangeboden tegen prijzen, waartegen zelfs de allergoedkoopste marktkoopman niet kon conourreeren. En toch werd blij kens het vroolijke gezicht van den koop man nog winst gemaakt. Hoe bestaat het?! Na dit intermezzo werd het tweede ge deelte vertoond van de missiefilm, n.l. het eigenlijke missiewerk. Het werk der broe ders, die zorgen voor den stoffelijken wel stand vooral van de missie, die toezicht houden op de handarbeid en die ook on derwijs geven. Dan het werk der Zusters (van Bergen), die het verplegingswerk en ook het onderwijs op zich hebben geno men en zich vooral toeleggen om de vrouw, die daar a.h.w. nog slavin is, te brengen op de plaats die haar toekomt en waar zij behoort. En tenslotte het werk der missionarissen, die zich vooral belas ten met de eigenlijke prediking van het geloof en zich na lange moeitevolle arbeid belasten met de opleiding van de inland- sche geestelijkheid, de kroon op het mis siewerk. Dit prachtig weergegeven missieleven in de oerwouden van Afrika werd met de meeste aandacht gevolgd. Een vroolijk stukje als toegift bracht de toeschouwers weer tot de werkelijkheid terug, waarna door den pater een hartelijk dankwoord werd gesproken tot de aanwezigen voor de betoonde belangstelling, die alle ver wachtingen had overtroffen, en ook voor hun financieele steun en hij hoopte, dat deze avond had bijgedragen om de be langstelling en vooral de daadwerke lijke belangstelling voor de missie te ver levendigen, want u ziet, zooals de gewijde spr. zeide: Er is nog veel te plukken in de wijngaard des Heeren" en dit kan niet zonder de steun van uw gebed en uw steun. LEIMUIDEN De burgemeester. De heer J. A. Bak huizen heeft voor een maand ziektever lof genomen. Als loco-burgemeester treedt op de heer J. van Dam. Filmvertooning. Door het Oranje-Co mité is in de groote zaal van de wed. J. Sneeboer alhier de nationale film „Veer tig jaren" vertoond. :s Middags werd een kindervoorstelling gegeven. Bij deze kin dervoorstelling was de zaal tot in alle hoe ken bezet, 's Avonds werd een voorstel ling gehouden voor de ouderen. Jammer genoeg werd de avondvoorstelling slechts matig bezocht. Ondertrouwd: G. A. Kateé 26 j. en C. B. de Graaf 26 j. Gevestigd: Th. v. d. Heiligenberg. Vertrokken: M. v. d. Tang en C. Tukker en gezin naar Alkemade. RIJ IS De complete speelgoed-zending Si Nicolaas ia gearriveerd. Op onze 2e etage is daarvoor een afdeeling ingericht grooter. ruimer en overzichtelijker dan zij ooit is geweest De treinen staan er gereed voor vertrek, de poppen trappelen van ongeduld, speelgoed in duizend vormen, geschikt voor ieder kind en..._ voor elke portemonnaiQi Speelgoed-af de i

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8