Academienieuws Laatste berichten Burgerlijke Stand DINSDAG 8 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DR. VAN BROEKHUIZEN OVER DE BANDEN TUSSCHEN NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA. Op uitnoodiging van de afd. Leiden van ihet Dietsch Studentenverbond heeft gister avond dr. H. D. van Broekhuizen, gezant van de Unie van Zuid-Afrika bij de Ned. regeering, in een der zalen van het Univer siteitsgebouw een rede gehouden over de onuitroeibare banden, weike er bestaan tusschen Nederland en Zuid-Afrika. Spr. begon met een en ander te vertellen over de oorzaken van den Grooten Trek en de daaraan verbonden onbeschrijfelijke «pofferingen voor duizenden Zuid-Afri» Icaansche boeren en hun vrouwen en ten slotte over de thans weer absolute onaf hankelijkheid van de Unie Zuid Afrika. Spr. zette uiteen, dat de Hollanders en de Zuid-Afrikaners elkaar noodig hebben, ondanks het feit, dat zij 6u00 mijl van el kaar gescheiden zijn. Waarom? Daar is de taal; de Zuid-Afrikaner wil zijn betrekke lijk jonge taal aan de Hollandsche verrijken, \ersterken, schooner maken. Omringd door Engelsche cultuur, willen wij putten uit Nederlandsche bron, anders verliezen wij cns eigendomsrecht. Ook de Nederland - sche cultuur is een onuitputtelijke bron voor ons, hoewel wij Zuid-Afrikaners zijn en blijven. Zuid-Afrika en Nederland hebben voorts gemeen de zeggingschap tegen de groote naties. Wij hebben drie jaren gevochten tegen een der machtigste Tijken van de wereld; wij hebben verloren, doch laten voelen, dat we het recht hadden te bestaan. De jonge Nederlanders hebben een roeping te vervullen, want spr. gelooft aan een God, die de volkeren wil laten bestaan. De groote naties zijn als Jonas en de walvisch, daar om moeten de kleine naties oppassen, zij hebben ook haar roeping. Nederland met zijn eigen geschiedenis kan inspiratie vinden in dat Zuid-Afri- kaansche land, met zijn reuzen en helden als Paul Kruger (de vrijheidsheld), Chris- tiaan de Wet, de la Rey, van Riebeek e.a. Elke jonge Hollander behoort door Zuid- Afrika geïnspireerd te worden. Nederland en Zuid-Afrika kunnen nuttig voor elkan der zijn. Een nadere kennismaking is nood zakelijk. Spr. gaat rond om de banden te versterken, omdat hij dans-baar is voor al hetgeen Nederland in sombere tijden voor Zuid-Afrika gedaan heeft, het zenden van geld en goed naar de concentratiekampen, oe ontvangst van Paul Kruger en anderen. Wat gedaan is, vooral ook door H. M. de Koningin, was voor hem een openb§ring. Vervolgens herinerde spr. aan. het woord van president Steyn: „Waarom handhaven de Zuid-Afrikaners zich?" Het antwoord luidt: „Als wij oplossen in Engeland, dan zijn wij den naam van Zuid-Afrika niet waard!" Sinds 1652 (van Riebeek) hebben wij ons gehandhaafd, ondanks de Engel sche onderdrukking. Spr. herinnerde voorts aan het verlies der Kaapprovincie door Nederland aan Engeland, dat die provin cie wel „beschermen" zou. De Kaappro vincie was dus toen een deel van Enge land geworden; de Engelschen zouden drie dingen respecteeren: de taal, den gods dienst en het geld. Maar al spoedig mocht er maar één taal zijn: de „Engelsche" en de beloften werden geborgen bij de vodjes papier, waarvan de Zuid-Aftikaansche ar chieven vol liggen. Een onstellende strijd is gevoerd om behoud van taal en godsdienst, ondanks de afscheiding van Holland. In den breede zette spr. uiteen, hoe de Hollandsche Boer nimmer gronden met geweld, doch steeds door middel van onderhandeling en koop in zijn bezit heeft gekregen, zoodat het Engelsche praatje, dat de Hollander zijn grond v<m de zwarten gestolen heeft, niet waar is. Van de Indianen en Australiërs is niets overgebleven, maar de Boeren hebben de oorspronkelijke Afrikaners nimmer uitgeroeid. Spr. gaf vervolgens de oorzaken op van de drie Groote Trek ken van 1938, o.a. weg van de Engelsche onderdrukking met de Engelsche gouver neurs, die dikwijls nullen waren; de groo te „bewegende" gedachte was: „weer vrij te zijn". Vijf duizend families verlieten de Kaapprovincie, om zich te vestigen in een woest en gevaarlijk gebied in rotsvast vertrouwen op een rechtvaardigen God. Zij waren gelijk de Geuzen iri den 80-ja- rigen oorlog: niet goud, maar alleen de liefde tot het onafhankelijk zijn dreef hen. De Voortrekkers knoopten onderhande lingen aan met de Kafferkapiteins en trokken door gebieden waar hét wemelde van wilde dieren. Er heerschten verschrik kelijke toestanden. Zij trokken naar het Noorden en stichtten den Vrijstaat: Pot gieter Transvaal, Pieter Retief Natal. Zij waren ware leiders. Enorm waren de op offeringen om in het paradijs van Din- gaan, het bloeddorstige opperhoofd te ko men. Na het teekenen van een tractaat op 4 Febr. 1838, waarbij het land werd af gestaan aan de Boeren, noodigde Dingaan alle 67 man op een bierfeest waar deze tyran allen liet vermoorden. Hetzelfde geschiedde met honderden vrouwen en kinderen. Doch 400 man zwoeren Dingaan te straffen en zij trokken uit. Wanneer het gelukken zou de dooden te wreken zou deze dag immer herdacht worden. En zoo geschiedde het: duizenden Zoeloe's werden afgemaakt, het tractaat werd te ruggevonden en op dien 16en December werd de grondslag gelegd voor hetgeen thans komende is: de steenlegging vcot een groot monument, waarbij 50 a 60.000 personen verwacht worden. Op 16 Decern ber spreken minister-president Colijn en di. van Broekhuizen en zal in Zuid-Afri ka ook jhr. Beelaerts van Blokland van aJ deze gebeurtenissen getuigen! Ten slotte besprak dr. van Broekhuizen den huidigen toestand der Unie van Zuid Afrika (Kaapprovincie, Nalta, Vrijstaat, Transvaal. Spr. wees er o.a. op dat ert thans voor de eerste maal, inplaats van een En gelsche, een Engelsch-Afrikaansche gou verneur-generaal is. De Afrikanen hebben hun eigen volkslied, hun eigen vlag (Oran- je-Wit-Blauw). In verband met hetgeen zich in September van dit jaar, toen er oorlogsgevaar dreigde, heeft afgespeeld, wenschte spr. uitdrukkelijk vast te stellen, dat er thans een groot verschil was met de situatie in 1914. Zuid Afrika is in dit opzicht in het geheel niet aan Engeland gebonden en gaat alleen in een oorlog, als Zuid Afrika (het Parlement), dit zelf wil. De positie van Zuid-Afrika is thans weer die van een onafhankelijk volk. Men denke niet, aldus spr., dat wij „kleine Engelsch- mannetjes" zijn geworden! Na 35 jaren staan wij nog altijd met on ze eigen taal, hoewel het begin zeer moei lijk was. De Zuid-Afrikaners levens thans zonder haat of bitterheid naast, de Engel schen hoewel het moeilijk is te verge ten en de ouderen dit nimmer kunnen en zoo gaan zij de toekomst in, evenals Ne derland zich handhavend tusschen machti ge rijken. Met een lofprijzing op het mach tige land Zuid-A'frika, het aan Nederland stamverwante volk, dat goed is, weet, wat het wil en zijn idealen heeft en een herin nering aan het „Eendracht maakt macht" er een citaat uit het volkslied „Die Stem van Suid Afrika", eindige spr. zijn boeien de causerie. De voorzitter der afd. Leiden van de Ned. Zuid-Afrikaansohe Vereeniging prof. mr. F. D. Holleman, dankte dr. van Broek huizen, voor zijn vertrouwelijke, gemoede lijke woorden, die uit het hart komen. BAZAR LEIDSCH DIERENASYL. In den foyer der Stadsgehoorzaal wordt vanaf heden tot en met Donderdagavond 's middags 25 uur en 's avonds 711 uur, een bazar gehouden ten bate van het Leidsch Dierenasyl. Vele attracties zijn in smakelijk versier de tentjes ondergebracht, allerlei snuiste rijen, maar ook vele waardevolle voor werpen kan men voor luttelen prijs hier be komen en bovendien vindt men 's avonds muzikale afwisseling door zang en muziek, terwijl morgenavond een smalfilm zal wor den vertoond over „Dierenbescherming in de practijk". Wie iets voor het goede doel der dierenbescherming voelt, is hier van harte welkom enmen behoeft er geen spijt van te hebben. De heer H. W. Borgerhoff Mulder open de hedenmiddag te 2 uur deze bazar met een kort woord. Het bestuur is al degenen, die dit jaar aan het werk der vereeniging hebben mede-gearbeid, zeer dankbaar. Maar vooral gaat die dank uit naar dege nen, die deze bazar hebben ingericht. Het is vermoedelijk de laatste keer, dat een bazar voor het Leidsch Dieren-asyl ge houden wordt, omdat er groote veranderin gen voor het Dieren-asyl op til zijn. Een hartelijk woord van dank richt spr. tot mevr. en den heer v. Poelgeest, die zoo vele jaren de ziel van het Dieren-asyl zijn geweest, Voor mevr. v. Poelgeest is dit asyl voor een deel haar levenswerk ge weest. Spr. deelt vervolgens mede, dat binnen kort zal worden aangevangen met den bouw van het streek-asyl van de Nat. Vereeniging „Dierenzorg", het eerste van dien aard in Nederland. Dit asyl zal niet alleen dienen voor kleine huisdieren, doch ook voor koeien, schapen enz. Naar spr. meent zal een geneeskundigen hulpdienst hieraan noodzakelijk verbonden moeten worden. De bouwsom hiervoor is reeds bijeen, doch de gelden voor exploitatie moete nog bijeenkomen en spr. hoopt, dat deze bazar daarvoor ook een deel mogen bijdragen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 943. J. P. van Beek, Alkemade, R.A.veen B. 337, schildersbe drijf. Bijv. uitgeoef. bedr.: behangers- en loodgietersbedrijf. 2483. Firma Wed. P. Vink Vz., Noord wij k-Binnen, Kerkstraat 58, zaadteelt en zaadhandel; bloembollenteelt en -handel en aanverwante artikelen. N. Venn.: L. Vink, Noord wij k-Binnen. 5160. Jachthaven Cieco. Nic. Kieken, Warmond, Verl. Dorpsstraat, makelaar in schepen en jachthaven-exploitant. Bijv. uitgeoef bedr.: importeur voor Nederland en Ned.-Indië van Kermath motoren. De Commissaris van Politie vestigt de aandacht op de laatste wijziging van het reemdelingenreglement: Ieder die aan een vreemdeling (dat zijn portoner», die niet de Nederlandsche natio naliteit bezitten) nachtverblijf verschaft, is verplicht daarvan, hetzij mondeling hetzij schriftelijk binnen 24 uur kennis te geven aan den Commissaris van Politie (af- deeling Vreemdelingendienst) Bureau van Politie Zonneveldstraat onder opgave van den naam, voornaam, nationaliteit, woon plaats, datum en plaats van geboorte van de(n) vreemdeling(e). De kennisgeving moet orl< geschieden ook al is de vreemde ling^) inmiddels vertrokken. Voor hotel- en logementshouders zijn nog bijzondere bepalingen vastgesteld. Inlich tingen omtrent de bepalingen der Vreem delingenwet zijn aan voormelde afdeeling te bekomen iederen werkdag tusschen 9 uur v.m tot 12 uur; 2 uur n.m. tot 4 uur n.m.; en van 7 uur n.m. tot 9 uur n.m. Nalatigheid kan worden gestraft met een geldboete van ten hoogste vijfhonderd gul den of hechtenis van ten hoogste een maand. De Wethouder' van Sociale Zaken, de heer J J. van Stralen, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. NED. R.-K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Maandagavond hield de H. K. W. zijn eerste ledenvergadering in dit seizoen in hotel „De Doelen", waarbij de opkomst goed was. De voorzitter, de heer F. Kok, begon met de aandacht te vestigen op den critieken wereldtoestand van enkele we ken geleden, waarin gelukkig eenige ont spanning is gekomen. Hij belichtte tevens de vervolging van het Katholiek geloof in meerdere landen om ons heen en meer spe ciaal in Oostenrijk en zeide.dat het de R.K. bedienden paste met klem te protesteeren tegen het onrecht onze geloofsgenooten daar aangedaan. Spr. hoopte met deze voor beelden voor oogen, dat allen zullen me dewerken ter verdediging van ons H. Ge loof, het grootmaken onzer organisaties om deze te stellen tegenover de macht van het ongeloof. Aan collega Reinier, die 1 Nov. 1.1. 25 jaar lid der organisatie was, zijn door het bestuur namens de afd. en het hoofd bestuur naast de felicitatie enkele stoffe lijke blijken aangeboden, terwijl tevens aan den jubilaris werd uitgereikt het diploma van het Ned. R.-K. Werkliedenverbond. Het jaarverslag 1937 van de H. K. W., een zeer overzichtelijk werkje, berust bij het bestuur en is op verzoek voor de le den ter inzage te verkrijgen. Inzake de voorgestelde invoering in het geheele land van het z.g. „Gezinspersoonskaartenstelsel" is aan B. en W. een verzoek verzonden voor spoedige doorvoering van dit stelsel en bij te werksteling gebruik te maken van werklooze kantoorbedienden. Het goedkeurend rapport van de kascommissie was ingekomen over het 2e en 3e kwartaal, waarna den penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Door het aanhoudend werken van het Bondsbe- stuur is intusschen bereikt een wijziging in de werkloozenkas, waardoor het mogelijk is voor de hoogere salarissen bij werkloos heid een hoogere steunuitkeering te krij gen. Opgave bij het bestuur kan gedaan worden voor de najaarsexamens te houden in December, vóór 10 Nov. a.s. Leden, die minstens 1 jaar lid zijne genieten hierbij een aanmerkelijke reductie. Ingekomen was een circulaire over de bijzondere steunuitkeering in natura, wel ke ook dit jaar weer mogelijk is. In ver band hiermede vestigde de voorzitter nog eens de aandacht op onze plaatselijke steunactie voor de getroffen "collega's, wel ke hij met klem bij alle leden aanbeval. De jaarlijksche H. Mis ter intentie van de levende en overleden leden zal dit jaar gehouden worden op Zondag 27 Nov. a.s. te 7.15 uur in de Leornarduskerk aan den Haagweg. Het bestuur vertrouwt, dat zoo veel mogelijk de leden de H. Mis zullen bijwonen en zullen deelnemen aan de al- gemeene H. Communie. In onderhandeling zal worden getreden met den directeur van Soc. Zaken om te trachten zooveel mogelijk bedienden in pioductieven arbeidsdienst te stellen, moch ten er leden zijn, welke werkobjecten in verband hiermede kunnen aanwijzen houdt het bestuur zich aanbevolen, deze te ver nemen. Zooals reeds kenbaar was gemaakt zijn enkele maanden geleden een tweetal cursussen voor het Manufacturen-brevet geopend. Voor het vele werk hieraan ver bonden werd den secretaris dank ge bracht. De voorzitter zeide te verwachten, dat deze cursus, welke even noodzakelijk als nuttig is, goede propaganda voor on zen Bond zal zijn, terwijl door deze cur sussen ook een goed contact tot stand is gekomen met verschillende werkgevers. Nadat de geest. adv. met eenige warme woorden een drietal nieuwe leden had ge ïnstalleerd, werd de nieuwe propaganda- actie ter sprake gebracht. Staande de ver gadering gaven zich hiervoor 17 leden op, terwijl verdere opgaven ingewacht wor den aan het adres Julianastraat 8a. Bij de rondvraag kwamen nog enkele huishoudelijke besprekingen naar voren, waarna de voorzitter onder dank voor de aangename besprekingen en een opwek king om krachtig deel te nemen aan de propaganda-actie deze bijeenkomst sloot. De politie-brandweer werd gisteravond te kwart voor zeven gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje in de rookerij van den slager B. in de Pieter de la Courtstraat. Door een gedeelte van den schoorsteen uit te breken kon het vuur gebluscht worden. 't Is géén bevel, maar een beroep op üw medewerking om de men- schen, die daar ook voor aan den weg werken, niet noode- loos in geyaar te brengen! Boven dien bevordert u zoodoende een vlotteren wegenbouw. Dus... bij het zien van dat bord: LEIDEN. Geslaagd: voorbereidend kerkelijk examen, de heer M. E. Ouwehand, Den Haag; doctoraal-examen geneeskunde de hee- ren: J. H. Weeink, Den Hagg, C. Wijn- veldt, Leiden. Binnenland TWEEDE KAMER. Interpellatie over wilde bussen. Tevoren merkte de heer WOUDENBERG (N S. B.) op, dat er ongerustheid is in den lande over de houding van den Mi nister van Justitie in de zaak-Oss.... De VOORZITTER hamert, en heeft den heer Van Woudenberg alleen het woord gegeven voor een interpellatie-aanvrage. De heer WOUDENBERG verzoekt, den Minister van Justitie te mogen interpellee- ren inzake de wilde autobusdiensten. Hierover zal morgen bij den aanvang der vergadering worden beslist. HEDENDAAGSCHE RELIGIEUZE KUNST. Tweejaarlijksche tentoonstellingen te Amsterdam. In het Stedelijk Museum te Amsterdam zal van 7 Januari tot 12 Februari 1939 de eerste ee.ner reeks tweejaarlijksche tentoon stellingen van hedendaagsche religieuze kunst worden gehouden onder den naam „Pro Arte Christiana". De tentoonstelling omvat architectuur, beeldende en toegepas te decoratieve kunsten, muziek, letteren, tooneel en film. Verschillende commissies worden gevormd. Het bestuur bestaat uit: prof. J. J. Hen- neman, voorzitter, Joan Collette, le vice- voorzitter, Herman van den Eerenbeemt, 2e vice-voorzitter-penningmeester, Her man Walstra, secretaris, C. M. van Moor- sel Pzn., Phemia Molkenboer, dr. K. Smits en Lidwina Diepenbrock, administratrice. Het secretariaat is gevestigd Zandvoor- terpad 7, Overveen. SLOOPER DOODGEVALLEN. Vanmorgen was de 51-jarige gehuwde slooper J. van Steenhuis uit Scheemda be zig met werkzaamheden aan het dak van het aan het Winschoterdiep staande vroe gere gebouw van de Albino Maatschappij. Op een gegeven oogenblik had de man het ongeluk van de vierde verdieping te val len. Hij kwam 11 meter lager op straat neer, waar hij ernstig gewond bleef lig gen. Enkele oogenblikken later gaf hij den geest. Het lijk van het slachtoffer is naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. EEN DEFECTE STOFZUIGER Meisje om het leven gekomen Vanmorgen omstreeks tien uur is bij den kruidenier A. Stoppelenburg te Stolwijk een ernstig ongeluk gebeurd. De 14-jarige dochter Bernardina was met een stofzuiger bezig de woonkamer schoon te maken; Naar alle waarschijnlijkheid was het apparaat defect, waardoor het meisje den stroom door het lichaam kreeg. Zij was op slag dood. Buitenland DE AANSLAG OP DE DUITSCHE LEGATIE PARIJS, 8 November (A.N.P.) De gisteren bij den aanslag ernstig verwonde legatiesecretaris, von Rath, heeft een be trekkelijk rustigen nacht gehad. Vanmorgen zijn professor dr. Magnus uit München en de lijfarts van Hitler, dr. Brandt, per vliegtuig in Parijs aangekomen, om in opdracht van Hitier consult te hou den met den Franschen chirurg, dr. Baum- gartner, die het slachtoffer geopereerd heeft. Anti-Joodsche betoogingen in Kassei. KASSEL, 8 Nov. (A. N. P.). Het bericht var. den aanslag in de Duitsche ambassa de te Parijs heeft te dezer stede aanleiding gegeven tot betoogingen tegen Joodsche winkels, waar vensterruiten werden inge slagen. Vooral voor de synagoge waren de samenscholingen groot. Verscheidene demonstranten drongen het gebedshuis binnen, waar vernielingen werden aange richt. Ook in Bebra kwam het tot betoo gingen tegen de synagoge en de Joodsche winkels. LEIDEN. Geboren: Bastiana Hendrika d. v. J. Haverhoek en P. M. Kleijn. Rudolph z. v. A. Verhoeven en M. Corpel. Elisabeth d. v. J. de Ridder en E. Kleijn. Maurits z. v. M. Raatsie en W. J. Mol. Johan Ernst Casimir z. v. Th. v. d. Burgh en J. M. E. Stokhuijzen. Krina Maria Cor nelia d. v. Th. v. d. Hoorn en M. M. Lan- gelaan. Overleden: J. de Leeuw gesch. m. 29 j. H. J. Zonderop z. 1 j. D. Zwaans m. 32 j. A. J. J. L. Veerman z. 37 j. M. C. Jongbloed hsvr. van P. M. v. d. Dop 73 j. M. C. Prins wed. van P. Verdegaal 62 j. DE DREIGENDE CRISIS IN BELGIE. Katholieken blijven staan op vertegen woordiging te Burgos. BRUSSEL, 8 Nov. (A. N. P.). Het direc torium van het Katholieke blok, dat heden ochtend bijeen is gekomen, heeft formeel den reeds eerder gestelden eisch inzake vertegenwoordiging van België te Burgos gehandhaafd, en het vertrouwen uitgespro ken, dat de Katholieke parlementsfracties dezen zullen weten door te zetten. Daar de Katholieke parlementsfracties in het begin van den middag bijeenkomen, is de kabinetsraad, die vanmiddag zou worden gehouden, uitgesteld. De houding der liberalen. BRUSSEL, 8 Nov. (A. N. P.). De liberale fracties van Kamer en Senaat zijn van- n orgen in vergadering bijeengekomen. Zij stelden als haar meening vast, dat het be ginsel der onafhankelijkheid der regeering ten aanzien van de politieke partijen be houden moet worden en behielden zich haar besluit betreffende den liberalen steun aan het kabinet Spaak voor, tot na de verklaring, welke Spaak zal afleggen bij het bepalen van zijn houding voor het parlement. Politieke toestand minder gespannen geacht. BRUSSEL, 8 Nov. (A. N. P.). In politie ke kringen acht men den toestand na de hedenochtend gehouden bijeenkomsten min der gespannen. ANTI-JOODSCHE BETOOGINGEN TE BRATISLAVA. BRATISLAWA, 8 Nov. (A. N. P.). Aan de universiteit te dezer stede is het bij de opening van het wintersemester aan de medische faculteit gekomen tot betoogin gen tegen de nog in functie zijnde Joodsche professoren. De betoogende studenten wei gerden ook met de Joodsche studenten sa men te werken en verhinderden hen Maan dag het universiteitsgebouw te betreden. AARDSCHOKKEN IN OOSTENRIJK. WEENEN, 8 Nov. (A. N. P.). Tijdens een aardbeving, die Dinsdag tusschen 4 en 5 uur in Weenen en omgeving gevoeld is, werd te Weenen zelf slechts schade van weinig beteekenis aangericht. Uit verscheidene kleine plaatsjes in het ten Zuid-Oosten van Weenen gelegen bevingsgebied komen echter berichten over schade van meer be lang. De haard der beving zal ook on een Zuid-Oostelijk van Weenen gelegen rich ting gezocht moeten worden. Bij eenige huizen zijn brokstukken ter grootte van een vierkanten meter uit de muren gebro ken. Talrijke schoorsteenen stortten in en ook de daken werden voor een deel zwaar beschadigd. Verscheidene woningen moes ten worden ontruimd, aangezien gevaar voor instorting bestond. DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. BERLIJN, 8 Nov. (A. N. P.). Een oefen vliegtuig van het Duitsche luchtwapen is gisteren tengevolge van het slechte weer nadat de bestuurder uit den koers was geraakt, bij Zernez in het Zwitsersche kanton Graubunden, neergestort en ver brand. De piloot kwam om het leven. ONTPLOFFING OP DE „VANCOUVER" GEVOLG VAN SABOTAGE? OAKLAND, (Cal.), 8 Nov. (A. N. P.). De ontploffing, die zich op 3 November in de machinekamer van het Duitsche vracht schip „Vancouver" heeft voorgedaan, is, nsar de procureur-generaal van Oakland, die met het onderzoek belast is, gisteren heeft verklaard, te wijten aan sabotage. Het onderzoek is zeer moeilijk, daar het ruim van het schip nog steeds onder water staat. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen S.76 Berlijn 7 3.6 7 "/2 Parijs 4.901/j Brussel 31.09 Zwitserland 41.721/., Kopenhagen 39 12' Stockholm 45.15 Oslo 44.021/9 New York 1.8315jlg Praag 6.33

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3