DINSDAG 8 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 f Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? SOMBER WEER. De Bilt seint: Verwachting: In het Noorden: aanvan kelijk matige tot krachtige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, later afnemend en naar Noord-West ruimend, nevelig of zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijn lijk eenige regen, later kouder. In het Zuiden: matige tot krachtige Wes telijke tot Zuid-Westelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, eenige matregen, weinig verandering in tempera tuur. Hoogste barometers!.: 767.7 te München. Laagste barometerst.: 744.8 te Helsingfors. Het gebied van hoogeluchtdruk in Zuid- Europa nam weer wat in beteekenis af. Over de Finsche Golf bevindt zich nog een depressie, welke verder Oostwaarts trekt. Aan de Westzijde hiervan dringen koude luchtmassa's langzaam verder Zuidwaarts door en deden de temperatuur in Schot land, Noord-Ierland en Zuid-Scandinavië dalen. In Midden-Zweden komt reeds strenge vorst voor. In onze omgeving, Noord-Frankrijk, Duitschland en Engeland is het somber betrokken weer met plaat selijk lichte motregen. De ochtendtempe- raturen zijn hier nog steeds ver boven nor maal. In het Noorden van de Britsche Eilanden, langs de Noorsche kust en rond de Oostzee is het weer regenachtig. Aanvankelijk treedt nog weinig verandering in de weerstoestand op. Later op den dag echter wordt in het Noorden ruimende en afne mende wind met vermoedelijk eenige regen en daling van tempe ratuur verwacht. LUC HTTEMPER ATUUR. 12 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 4.50 uur tot Woensdagmorgen 6.38 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 9 Nov. voorm. 3 en nam. 3.24 uur. Maan op 16.43 uur Dinsdagmiddag. Maan onder 8.51 uur Woensdagochtend. GEMEENTELIJK ONGEVALLENFONDS. Voorts bestaat er o.i. alle aanleiding, om evenals voor 1937 ep 1938 geschiedde, ook voor 1939 slechts de helft van de normale premie in het Gemeentelijk Ongevallen fonds te storten. Wij mogen Uwe vergade ring in herinnering brengen de nota, wel ke was toegevoegd aan den geleidebrief der begrooting van het loopende jaar. Blij kens die nota had de gemeente tot 1936 door het dragen van eigen risico 43 pet. be spaard op de premie, die anders aan de Rijksverzekeringsbank had moeten worden betaald, ondanks de minder gunstige resul taten van enkele der laatste jaren. Gelet op oe grootte van het in den loop der tij den gevormde kapitaal, werd het verant woord geacht, om ook over 1938 de pre mie met de helft te verminderen. Het bij de behandeling van de begroo- tir.g 1938 door de heeren Würtz en Eiker bout gedane voorstel om het ongevallen fonds op te heffen ter toevoeging aan de Algemeene Reserve en de verzekering on der 'e brengen bij de Rijksverzekerings bank of een particuliere instelling, werd ingetrokken, na toezegging onzerzijds, dat voor 3939 niet tot vermindering van de pre mie storting zou worden overgegaan, dan ra ingewonnen advies van de Commissie van Financiën. B. en W. zijn na overweging thans tot de conclusie gekomen, dat het niet in het fi nancieel belang van de gemeente is het fonds op te heffen en zich aan te sluiten bij rie Rijksverzekeringsbank, zoodat het denk beeld van de heeren Würtz en Eikerbout geen aanbeveling verdient. De grootst mo gelijke meerderheid van de Commissie van Financiën kan zich met deze opvatting ge- hel vereenigen. Aangezien de hiervoren genoemde maat regelen niet voldoende waren om een slui tende begroot mg te verkrijgen, moest nog naar andere middelen worden gezocht om het tekort te overbruggen. Voor het groot ste gedeelte van het tekort kan daarvoor een alleszins gerechtvaardigde maatregel worden genomen, te weten restitutie door den kapitaaldienst van door deze uit den gewonen dienst genoten inkomsten. FONDS STADSVERBETERING. Uit batige saldi van 19291931 werd in dertijd een fonds voor Stadsverbetering en Sociaie doeleinden gevormd ten bedrage van pl.m. 653.000. Uit dit fonds werden verschillende openbare werken bekostigd, die anders ongetwijfeld en te recht ten las te van ,,geldleening" zouden zijn gekomen, b.v. algeheele vernieuwing en reconstructie van de stadssingels, Stationsweg, Lage Rijndijk, Havenplein, Haarlemmerweg, Morschweg enz. In totaal (dus inbegrepen de andere doeleinden) werd ten laste van het fonds gebracht pl.m. 650.625. Aange nomen kan worden, dat zich hieronder een bedrag van f 300.000 bevindt, dat bij niet- beschikking over het fonds op langen ter mijn zou zijn geleend, zoodat een gelijk be drag dan aan de Algemeene Reserve was toegevoegd. Na aftrek van 25 pet. aflossing op de geldleening, zou in dit geval van deze ƒ300.000 thans nog ƒ225.000 over zijn ge- woest. Was derhalve deze wijze van financie ring gevolgd en in de tegenwoordige tij den zou dat zeker zijn geschied dan was dit bedrag van 225.000 thans nog in de Algemeene Reserve aanwezig geweest, ter wijl deze Reserve nu bijna geheel is uitge put. Het spreekt verder vanzelf, dat ter overwinning van de huidige begrootings- moeilijkheden alsdan een gedeelte mede met het oog op de toekomst niet het volle bedrag zou zijn aangewend voor den gewonen dienst van 1939. Uit overweging derhalve, dat uit gewo ne middelen een belangrijk bedrag werd aangewend voor kapitaalswerken, kan een som van 100.000 van de aldus aange wende gewone middelen worden terugge nomen. De grootte van de improductieve schuld der gemeente levert generlei be zwaar op tegen dezen maatregel. Nadat aldus een bedrag van 100.000 als uitkeering van den kapitaaldienst aan den gewonen dienst op de begroo ting was gebracht, bleef er nog een te kort van 82.250. BELASTINGVERHOOGING. 35 opcenten op de Personeele Belasting. Tot ons leedwezen konden wij daar voor geen andere dekking aanwijzen dan verhooging van de belasting. Wij betreuren dit ten zeerste, omdat wij het steeds in het belang van de bur gerij hebben geacht en nog achten, den belastingdruk zooveel mogelijk te be perken. Thans is echter aan een ver zwaring van belastingdruk niet te ont komen, doch hierbij mag in aanmer king worden genomen, dat dank zij de tot nog toe gevolgde gedragslijn de belastingen te deze stede in het alge meen op een, in vergelijking met ande re gemeenten, vrij laag peil konden worden gehandhaafd en dat de thans in te voeren verhooging nog zeer ma tig kan worden genoemd. Het bedrag van ƒ.82.250 kan nJ. worden verkre gen door de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting met slechts 35 te verhoogen. Wanneer men het belastingterrein over ziet, komen deze opcenten het eerst voor verhooging in aanmerking. Verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsom van de gementefondsbelasting die thans ten getale van 55 worden gehe ven, kan n.l. eerst geschieden, nadat de opcenten op de personeele belasting tot ten minste 150 zijn opgevoerd, zoodat deze mo gelijkheid, daargelaten of zij op zich zelf aanbeveling zou verdienen, reeds vanzelf is uitgesloten. Wèl is de gemente bevoegd voor de heffing van de gemeentefondsbe lasting van de 2e naar de 3e klasse over te gaan, waardoor een hoogere opbrengst van pl.m. ƒ70.000 over een vol belasting jaar zou worden verkregen. Niet alleen, dat hieruit voor het jaar 1939 slechts 2/3 van 70.000 is 46.666 zou worden verkregen, doch ook overigens moet deze herclassifi catie vooralsnog minder gewenscht wor den geacht. De 3e klasse is eigenlijk be doeld voor plattelandsgemeenten. Welis waar zijn meerdere grootere stedelijke ge meenten niettemin genoodbaakt geweest zich in de 3e klase te plaatsen, doch deze zijn daartoe niet overgegaan vóór het ge tal opcenten tot het maximum (75) was opgevoerd. Vermits in de tegenwoordige tijdsomstan digheden ook de zakelijke heffingen, zoo als o.a. de straatbelasting, zeer zeker niet in de eerste plaats voor verzwaring in aan merking komen, moet, mede naar het oor deel van de Commissie van Financiën, aan verhooging van de opcenten op de perso neele belasting al zoo de voorkeur worden gegeven. Een daartoe strekkend voorstel zullen wij binenkort bij uwe vergadering indienen. DE TOEKOMST WEINIG BEMOEDIGEND De toekomst laat zich, bij een uitgaven- peil als thans de armenzorg en de werkloo- zensteun hebben bereikt, nog weinig be moedigend aanzien. Gelijk wij toch boven opmerkten, wordt het hoe langer hoe moei lijker bijzondere dekkingsmiddelen te vin den om aan de buitengewoon zware eischen die aan het gemeentelijk budget worden gesteld, het hoofd te kunnen bieden. En de oorzaak van dezen gang van zaken, de economische depressie, is van te algemee- nen en te gecompliceerden aard, dan dat het bestuur der gemeente bij machte zou zijn een overwegenden invloed ter verbe tering uit te oefenen; omstandigheden, ster ker dan het bestuursbeleid, doen zich hier gelden. Voorzoover dit de gemeente echter wel mogelijk is, bestrijdt zij de ongunstigen toestand, waartoe velerlei maatregelen zijn genomen. Belangrijke aankoopen van in dustrieterreinen zijn b.v. geschiedt, ten einde de uitbreiding van de werkgelegen heid te bevorderen, terwijl ook de aan dacht op de gelegenheden tot werkverrui ming, o.a. het overwegvraagstuk, alsmede op de mogelijkheid tot uitvoering van wer ken in werkverschaffing ten volle blijft gevestigd. Voorts wordt bij voortduring, waar mogelijk, gestreefd, naar bezuiniging in verband waarmede in de begrooting een bezuinigingspost is opgenomen van 10.000. Doch een ingrijpende verandering ten goe de aan te brengen, die een werkelijk be langrijke verlichting van de tegenwoordige zware financieele lasten geeft, ligt prac- tisch buiten de macht van het gemeentebe stuur. Niet slechts omdat de verbetering in de eerste plaats moet komen van een gun stige wending in de economische omstan digheden, doch ook omdat de gemeente in dezen grootendeels afhankelijk is van de wijze, waarop de financieele verhouding met het Rijk bij de wet is geregeld, welke regeling de enorme Kosten van de armen zorg geheel voor hare rekening laat (behal ve dan, dat de uitgaven een factor vermen voor de berekening van de uitkeering per inwoner uit het Gemeentefonds). De groote moeilijkheden, waarin de ge meenten zijn komen te verkeeren hebben intusschen, naar blijkt, ook de bijzondere aandacht van de Regeering, zoodat wel licht de mogelijkheid niet geheel en al uit gesloten behoeft te worden geacht, dat bin nen niet al te langen tijd althans eeniger- mate de druk der uitgaven wordt ver licht. Wij kunnen daartoe wijzen op de instel ling van een Staatscommissie, aan welke is opgedragen der Regeering van advies te dienen over de vraag in hoeverre in de hui dige wijzen van hulpverleening met betrek king tot de groepen van valide, werkwil lige personen, die voornamelijk ten gevol ge van maatschappelijke oorzaken niet in het onderhoud van het gezin of van zich zelf kunnen voorzien, verandering behoort te worden gebracht en voorstellen te doen betreffende de regeling van hulpverlee ning ten deze, anders dan bij wijze van ar menzorg. Dit houdt de mogelijkheid in, dat de gemeente van een gedeelte van de kosten van pndersteuning van armlastigen wordt bevrijd. Juist bij de samenstelling van. dit alge meen overzicht zijn voorts twee wetsont werpen verschenen, het eene to^ overbren ging van de bevoegdheid tot het heffen van opcenten op de gemeentefondsbelasting voor een gedeelte -van de woongemeenten naar de werkforensaalgemeenten (verdee ling van de belasting tusschen de woonge- rr.eente en de werkgemeente) het andere tot verruiming van het belastinggebied voor noodlijdende gemeenten. Blijkens de toelichting tot deze ontwerpen schijnt het ook in de bedoeling te liggen de regeling van de uitkeeringen uit het werkloosheids subsidie-fonds op sommige punten te wij zigen, teneinde mede hierdoor de zelfstan digheid van het gemeentelijk financieel be leid weer te versterken. In hoever een en ander tot een meer diaaglijken toestand zal leiden, moet nu worden afgewacht, In aanmerking nemen de echter den omvang van de tegenwoor dige financieele moeilijkheden, zal men gced doen, zich voor al te optimistische ver wachtingen te hoeden; in geen geval mag het aan de orde stellen van deze onderwer pen reden zijn voor eenige verslapping van de tot nog toe betrachte zuinigheid in het fmancieel beheer van de gemeente. VOLKSBOND-NIEUWS Het St. Nicolaasfeest Er blijkt veel belangstelling te bestaan voor het St. Nicolaasfeest, dat georgani seerd wordt voor alle kinderen van leden der afd. Leiden van den Ned. R.K. Volksbond. Vele kaarten voor dit feest werden reeds afgehaald; daarom is spoed om zich in het bezit te stellen van kaarten, geboden. Daartoe bestaat nog gelegenheid Donderdag 10 en Vrijdag 11 Nov. a.s„ des avonds van 7.309 uur op het kantoor van het Bondsgebouw, Steenschuur 15. Als U uwe kinderen een mooien middag wil laten meemaken, haalt dan voor hen kaarten, de voorwaarden zijn matig ge steld, in vergelijking met hetgeen hun geboden zal worden. Als U uwe kinderen niet wilt teleurstel len, zorgt dan dat voor hen kaarten wor den gehaald Donderdag- en Vrijdagavond op de daarvoor vastgestelde uren. ST. BARBARA-VEREENIGING. Onderafd. v. d. N. R.-K. Volksbond. Bij den aanvang van de maand Novem ber is bovengenoemde vereeniging weder om haar jaarlijksche bidstonden op het R. K. Kerkhof begonnen. Deze werden j.l. Zondag geopedn door den Algemenen Adviseur, kapelaan F. A. M. Bernefeld die in een korte, doch gevoel volle toespraak de talrijke aanwezigen aanspoorde dit echte werk van naasten liefde niet alleen gedurende de November- maand, doch ten allen tijde te beoefenen en daarbij vooral niet te vergeten degenen, welke aan onze hulp het meeste behoefte hebben. Hierna werden door het bestuur van St. Barbara de gebruikelijke gebeden ver richt en na afloop daarvan begaven zich ve len zich naar de graven hunner dierbaren, om daar eenige oogenblikken in stil gebed te vertoeven met het ongetwijfeld vaste voornemen, om ook de volgende Zondagen van November niet te ontbreken. Gemeentel. Aankondigingen OPENBARE BEKENDMAKING in verband met de Luchtbeschermings oefening op Woensdag 16 Nov. 1938, in de gemeente Leiden. De Burgemeester van Leiden; Overwegende, dat de op Woensdag 16 November a.s. te houden oefening in de luchtbescherming het voorschrijven van algemeene gedragsregels noodzakelijk maakt; Gezien de namens den Minister van Bin- nenlandsche Zaken door den Inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen bij schrijven van 28 September 1938, No. 5677.0-1, verleende opdracht tot het doen houden van een oefening in het dooven en afschermen van de verlichting; Gelet op artikel 12 der wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen; I. Bepaalt, dat de oefening zal omvatten het dooven c.q. afschermen van de ver lichting („verduisteringsoefening") in het gedeelte der gemeente Leiden, gelegen binnen een kring gevormd door: Nieuwe Rijn, Gangetje, Steenschuur, Ra penburg (tot aan de Vliet), De Vliet en Irekvliet en de grens der gemeente (de wa teren zelve daarbij inbegrepen), op opge- melden datum van des namiddags 9.30 uur tot des namiddags 11 uur. II. Stelt vast de volgende gedragsregels, welke zullen gelden in het onder I omschre ven gedeelte der gemeente tusschen de order I vermelde tijdstippen: a. Het is verboden overbodig lawaai te maken. b. Ieder is verplicht aan de in het belang van de oefening door de politie of hulp politie te geven bevelen of aanwijzingen gevolg te geven. Het personeel van de hulppolitie is kenbaar aan een witten band, waarop het woord „hulppolitie" om den linkerarm. c. Eigenaren, bewoners of gebruikers van woningen en andere gebouwen, als mede van schuren, getimmerten, woonwa gens, woonschepen en vaartuigen, of zij, die zich daarin bevinden, zijn verplicht zorg te dragen, dat het daarbinnen aan wezige licht op geenerlei wijze naar bui ten straalt, noch naar de voor- of achter zijde daarvan, noch door de dakvensters, aLsmede, dat voorwerpen, welke aan den buitenkant van gebouwen zijn bevestigd of zich bevinden op de bij die gebouwen be- hoorende erven, geen licht uitstralen. Bij het openen van deur van woningen enz. mag geen licht naar buiten schijnen. De lichten der benzinepompen en soort gelijke lichten moeten worden gedoofd. d. Het is aan eigenaren, houders of be stuurders van motorrijtuigen op meer dan twee wielen verboden te rijden anders dan met gedoofde verlichting en deugdelijk afgeschermde stoplichten. e. Motorrijwielen, rijwielen, bakfiet sen inbegrepen moeten aan de hand worden medegevoerd, terwijl bespannen voertuigen aan de hand moeten worden geleid. Al deze vervoermiddelen, alsmede onbespannen voertuigen (handwagens) mo gen geen licht vteren. f. Het is aan eigenaren, houders of be stuurders van alle motorrijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen en andere rij- of voertuigen verboden deze buiten noodzaak in stilstand te hebben op de navolgende wegen: Hooge Rijndijk, Utrechtsche Brug, Plan tage, Plantagelaan, Levendaal, Korevaar- straat en Zoeterwoudscheweg. g. Het is verboden zich in de open lucht BALLETTEN YVONNE GEORGI. Yvonne Georgi heeft in haar verschij ning en in haar dansen iets stoers, welke geest zij ook op de medewerkenden weet over te brengen. Absoluut zeker treedt tel kens haar psychische meerderheid op, geen succesbejag, geen neigen naar het een of ander om zich zelf, een hoogere pe riode der danskunst zou men zeggen. Zoo wel bij haar zelf als wel bij de solistische dansen harer medewerkers en wat wij zouden kunnen noemen: het corps de bal let, dat uit dames en heeren bestaat, wordt het essentieele rhythmische gevoel in al geheele samenwerking van willen tot een spel van gebaren, lijnen en platstisch mu- ziekbewegen. Meer dan dansen doet zij. Ze geeft rhythme-realiteiten en rhythmi sche charme, rake plastiek. Alles is ernstig en edel. De muziek speelt een heel aparte rol. Soms wordt de muziek bedanst, zooals b.v. in de ,,Duitsche dansen" van Mozart, door de dames en heeren van het ballet gedanst, terwijl de choreografie door Yvonne Georgi werd verzorgd. Hierna trad zij persoonlijk op met drie beelden: „Spe lend meisje", „Meisje in den tuin". Meisje op het land", naar muziek van Ibert en Mompou, waarin zij individueel de muzi kale intuïtie achterhaalt en bedanst. De muziek helpt haar om zich zelf in de her schepping in te brengen, is de oorzaak ha rer handelingen en brengt de spanning over op hen, die haar aanschouwen. Wolfgang Wijdeveld heeft de muziek ge schreven voor een ballet in vijf bedrijven voor solisten en corps de ballet. „Schadu wen", een choreografisch pantomimisch gegeven, een fantastisch thema, dat wij met veel belangstelling volgden. De solisten waren Mascha ter Weeme, als vrouw zonder schaduw, „de Man", Al fred Hiltman en zijn schaduw Constant Jolas. Beweging, gebaar en subtiele zwen king beschrijven is moeilijk. Ook hier was de choreographie van Yvonne Georgi. En er was gevoelsbelichting, die gestalte aan neemt en in de ruimte verdwijnt, een we ven van spinsels, misschien wat gerekt, maar geen afdwaling van de vastgestelde idee, een groeien der intentie door de in werkende kracht der muziek. De componist met aan den tweeden vleu gel Luctor Ponse, verzorgden in volkomen AGENDA LEIDEN. Woensdag, R. K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsver. „St. Joseph", Krinj Leiden, Café Bremmer, 6 uur. Donderdag. 8.30 uur Hartebrugskerk Con ferentie voor niet-Katholieken dooi P. Wijnand Slüys O.F.M. Vrijdag, 2e Abonnementsconcert Residen tie-orkest, dirigent Frits Schuur man, soliste Henriette Bosmans Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- cl a g 5 tot en met V r ij d a g 11 Nov. a.s, waargenomen door de apotheek M. Boek wijt, Breestraat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek» Wilhelminapark 8, tel. 274. te bevinden in het bezit van een branden de lantaarn, fakkel, of ander lichtgevend voorwerp, alsmede aldaar eenig vuur ta ontsteken. h. Het is verboden op den openbaren weg met motorrijtuigen of bespannen voer tuigen te rijden met een zoodanig snelheid, dat zulks in verband met de sub d en e vermelde voorschriften gevaar oplevert en in ieder geval met een snelheid grooter dan 15 K.M. per uur. i. Van de tramwagens moet de verlich ting met inbegrip van de inwendige ver lichting zijn gedoofd; deze wagens mogen aan de voor- en achterzijde één, zoo goed mogelijk afgeschermde lamp voeren. j Eigenaren of schippers van vaartuigen en woonschepen zijn verplicht zorg te dra gen, dat de daarop aanwezige verlichting is gedoofd. k. Het is voetgangers verboden buiten noodzaak op de rijbaan van wegen te loo- pen of te vertoeven. Opzettelijke overtreding of niet-nako- ming van deze voorschriften wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaren of geldboete van ten hoog ste duizend gulden. Hij, aan wiens schuld te wijten is, dat deze voorschriften worden overtreden of niet nagekomen, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogte één jaar of geldboete van ten hoogste vijf honderd gulden. De ambtenaren van Rijks- en Gemeente politie, naar wier -oordeel iemand een feit pleegt, waardoor het welslagen van de oefening in gevaar wordt gebracht, zijn bevoegd na aanmaning, op kosten vdb den overtreder, de noodige maatregelen te treffen of te doen treffen. Zij zijn in dat geval bevoegd zoo noodig te allen tijde een woning tegen den wil van den bewo ner te betreden. III. Maakt voorts algemeen bekend: a. In het tijdvak van des namiddags 9.30 uur tot des namiddags 11 uur zal de straat verlichting in het sub. I omschreven ge deelte der gemeente zijn gedoofd. b. Geenerlei aansprakelijkheid wordt aanvaard voor schade, welke uit de onder II vermelde voorschriften kan voort vloeien. Ieder, die zich gedurende voormeld tijd vak op straat bevindt, doet zulks geheel voor eigen risico. c. Het verdient aanbeveling het rijden met motorrijtuigen of voertuigen tot het strikt noodzakelijke^ te beperken. Leiden, 8 November 1938. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. 2432 op elkander ingesteld samenspel de óm- vangrijke klavierpartij en het koor van dansers en danseressen is uitmuntend ge schoold en bood een serie prachtige ensembles. Het meer pantomimisch dansen der solisten stond in nauw rhythmiseh verband met de muziek, met de lijn van een melodie, met het karakter eener me lodie, met de zware en lichte maatdeelen, die voor een deel het rhythme verklaren. Maar omdat muziek een onzienlijke kunst is, daarom kan men haar onmogelijk, uit sluitend evoceeren door rhythmiseh melo dische plastiek en hebben de uitvoerenden zich beziggehouden met de innerlijke ver beelding. die verwezenlijkt werd. Een tweede hoogtepunt vormde „Souvenir" (2 piano's) van Joaquin Turina, een gedanste comedie van Yvonne Georgi en waarin zij aan Constant Jolas een uitnemende tegen- danser had. De dansregie was ook hier zeer zeer gelukkig, mooie vondsten, har- monieuse doorleving, inspiratie en nooit verslapping en geestige momenten. Mascha Ter Weeme danste Schumann met veel temperament, de dans als symphonie van bewegingen. Zoo vatte ook Jolas de „Préludes" van Bach op. maar kon ons minder hierin voldoen. Geheel op dreef was hij weer als nevendanser van de pri ma-ballerina in Brahms' Hongaarsche dan sen (vierhandig gespeeld), waarin ook Mascha Ter Weeme solistisch optrad en in het balletkoor trof, evenals in de»soli, de dans om de muziek; kracht, lenigheid, gratie, volksachtige melancholie, bontkleu rig bewegen, volksdans van Hongaarsche jongens en meisjes met zwaar gelaarsde voeten. De décors van Louis Saalborn en de costuums van Rabanoff pasten kunst zinnig in de voorstelling. Wolfgang Wijde veld begeleidde veelal in samenwerking met Luctor Ponse, rhythmiseh muzikaal, geheel ten dienste der dansers, maar toch expressief, zoodat pianistisch veel goeds te beluisteren was. Yvonne Georgi bracht veel moois en haar ernstig streven om den dans op te heffen en haar zoeken n^ar een gelegenheid om het ensemible erbij te be trekken zijn voor haar een succes gewor den. Er is met de grootste toewijding ge danst en de vele toeschouwers hebben het mooie erin aangevoeld en ten volle ge waardeerd. J v

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2