'AMEb RUBRIEK AVOND-KLEEDING Ons Pafronenlïoekje ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modelJen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36. Den Haag Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt uidien niet anders staat aangegeven. 0.58 Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Wasschen en strijken van kunstzijde De nieuwe ontwerpen der avond-robes geven, zooals de teekening trouwens te zien geeft, zoowel lange als korte rokken aan. Men onderscheidt de avondkleeding trouwens in de zeer chique, elegante mo dellen, meest mouwloos en een min of meer bescheiden décolleté. Deze laatste worden bij officieele ge legenheden gedragen en geldt als gala- kleeding. Toch zijn er ook nog andere mo gelijkheden voor avondkleeding, waarbij lange mouwen gedragen worden en de rok ken lang of korter zijn. Zeer veel ziet men bij avondjaponnen kleine hoedjes dragen, nu eens van gedrapeerd velours, dan weer van bloemen, glinsterende pailettê of lamé, doch steeds wordt de elegante werking ver hoogd door voiles, die nu eens grootmazig zijn, dan weer veel-kleurige of zwarte chemille moezen te zien geven. Zeer chique, doch niet geëigend voor vrouwen, die wie- nig uitgaan, zijn de goud- en zilver japon nen in strak aansluitende modellen, die soms als een foudiaal het lichaam omslui ten. Voor dit genre modellen moet men natuurlijk over een slans en goed gevormd figuur beschikken. Soms krijgt men bij het zien van deze modellen den indruk als had men staniool inplaats van stof verwerkt en hoe een voudig de modellen ook lijken, vereischen zij toch de hand eener bekwame naaister om ten volle tot hun recht te komen. Onze schets geeft verschillende ontwer pen voor eenvoudige namiddag en voor zeer gekleede japonnen weer en wanneer men ze nader onder de loupe neemt ziet men, dat ingehaalde ruimte de hoofdgar- neering uitmaakt evenals kant, terwijl men echter ook zeer veel plooien ziet toepassen. Zeer moderne zijn o.a. rokken met een zeer ruime en klokkende tusschenbaan, die oude herinneringen opwekt. Noemden wij zooeven de strak en glad aansluitende robes, dan zijn er weer an dere modellen, die een ongekende wijdte hebben en over wijd uitstaande taf zij den onderjurken gedragen worden, waardoor ze soms zelfs aan crinolines doen denken. Het kleine avondtoilet of zooals men ze ook noemd, de na-middag japonnen, heb ben vaak opgeknipte, aan sluitende rok ken. waarbij dan steeds den nadruk gelegd wordt op de ruimte aan voorpanden met bovenjas van tulle of kantstof. Crêpe satin wordt zeer veel verwerkt evenals velours chiffon, georgette, tafzijde, moiré, brocaat en lamé. Behalve de zeer gekleede japonnen, die een rug decolleté hebben, ziet men andere met hooge halslijn. Een typisch model brengt ons de ge streepte tafzijde japonnen in min of meer antieke dèssin met bijna onzichtbare moiré werking. Deze rok omsluit de heupen, doch heeft een groote onderwijdte, terwijl de voorpanden gedrapeerd zijn. Granaat roode satijn is het materiaal voor de meest linksche der drie japonnen, waarvan de voorpanden een gedrapeerde lijn aangeven. In het midden een elegante avondjapon van velours-chiffon met ingehaalde effec ten. Rechts een gekleede middag-japon met kanten pas en opgeknipten rok. Behalve zeer kleine hoedjes ziet men 's avonds ook kleine kopveertjes in het kapsel en als garneering op de japon dra gen, ook reigerveeren zijn zeer modern. DE PRACTISCHE HUISVROUW. Men kan de levensduur van kousen aan merkelijk verlengen wanneer men in de schoenen een fluweelen inlegzooltje plakt, liefst gebruikt men hiervoor een lichte kleur. Het behoeft geen betoog, dat de flu weelen kant naar boven geplakt wordt, aangezien hierdoor de sterke wrijving over den zool voorkomen wordt. Parapluies kan men weer waterdicht ma ken, wanneer zij, zooals wel eens voorkomt, doorregenen. Men neemt 1 deel parafine en lost di. op in 10 a 15 deèlen benzol, spant de parapluie uit en giei te oplossing van het midden uit over de banen Een werkje, dat men in verband met de opstijgende benzoldampen, "iefst buiten moet doen en in geen geval bij vuur of een brandend lichtje. Kleur, soepelheid blijven dezelfde, ter wijl de stof er niet door lijdt en de regen druppels naar omlaag rollen, zoodat men de parapluie na gebruik veel gauwer droog krijgt. Brandblaren worden minder pijnlijk, wanneer men er een omslag over doet van 2 deel en lijnolie en 1 deel amandelmelk. Heerenboorden kan men het best drogen aan de waschlijn, indien men een dun touw tje door het knoopsgat haalt en de uiteinden om het waschlijntje vaststrikt. Bij het maken van ieder beslag of deeg kan men enkele druppels azijn toevoegen, waardoor het luchtiger wordt er. beter zal rijzen. In plaats van zoete kan men zure melk gebruiken, hetgeen een fijnen smaak geeft aan het b?Vcel. Kunstzijden tricotkleeding heeft zich de laatste jaren meer en meer weten in te burgeren en wel omdat zij aangenaam is en het dragen en bij een goede behandeling een langen levensduur heeft. Alle kleedingstukken van zijde tricot gemaakt, zoowel japon nen, blouses als dessous maken niet alleen eer uitstekenden indruk door de wijze van uit voering, doch tevens dragen de warme en mooie tinten hier zeer veel toe bij. Van groot belang voor de gezond heid is, dat dit weefsel poreus is en daarom aan hygiënische eischen voldoet. Men zal echter slechts dan kunstzijden tricot weefsel met genoegen dragen, indien men het met kennis en voorzichtig behandelt, hetgeen vooral voor het wasschen en strijken geldt. Zijden tricot verliest de pasvorm indien men het op een kleerenhanger opbergt. Hoe eigenaardig het moge schijnen kan men kleedingstukken van dit materiaal het beste opvouwen en in een doos bewaren of wel door een vrij groote, overtrokken ring halen, die aan een haak wordt opgehangen. Kunstzijde is zeer gevoelig voor tempe- ratuurs wisselingen en daarom mogen kunstzijden kousen niet afwisselend in koud en warm water gewassen en gespoeld worden, doch gebruikt men voor beide be handelingen water van dezelfde tempera tuur. Kunstzijden tricot kleedingstukken mogen niet in het water blijven liggen, zoodat de behandeling van het wasschen echter elkander moet geschieden. Men maakt een lauw vlokken sopje, doet de be treffende stukken hierin en drukt ze hierin herhaaldelijk uit. Wrijven( borstelen en uitwringen moeten vermeden worden, aan gezien men hierdoor de draden los werkt en onder zoowel alsbeven kleeding haar vorm verliest. Men drukt zooals ge zegd de weefsels slechts uit, doch neemt zoo dikwijls nieuw sop als wenschelijk zal blijken te zijn en daarna spoelt men de stukken in lauw water na. Bij verkleurde tricot weefsels voegt men aan het laatste spoelwater een scheut azijn bij. Onderkleeding rekt meestal in de lengte uit en om dit te voorkomen hangt men de stukken over een schoone wasch lijn, terwijl men ze voorzichtig in de breedte oprekt natuurlijk nat zijnde. Kunstzijden heeren overhemden, ver eischen bijzondere zorg en ook deze worden in een zacht lauw sop gewasschen, waar voor men bij voorkeur goede vlokken zeep gebruikt, die eerst flink schuimig geslagen wordt. Men laat het in het zeepwater on geveer vijftien minuten liggen en drukt de Vermaken van school jurken Kinderen groeien menigmaal gauw uit hun kleeren en met meisjesjurken is het verlengen of verbreeden meestal een kwestie van overleg. Wij geven op dit schetsje een vijftal jur ken weer, die op zeer geslaagde wijze ver maakt zijn. Het zijn effen wollen jurkjes. Fig. 1 wordt gemoderniseerd met ge streepte stof en verkrijgi hierdoor een ge heel ander aanzien. Mouwopslagen en kraag van hetzelfde. Fig. 2 geeft aan hoe aardig de combina tie van wollen stof en fluweel kan wekren, terwijl de jurk langer en breeder is ge maakt. Fig. 3 is een geruite jurk, die langer ge maakt wordt door een breede pas van effen stof. Fig. 4 is een gekleed zijden jurkje, dat on deraan verlengt wordt met een bedrukt zijden rand, in geschulpten lijn, opgestikt evenals de kraag. Ten slotte noemen wij fig. 5, die een com binatie van effen en geruite stof aangeeft aan pas en mouwen. De eerste geeft een breeder schouderstuk, terwijl de jurk als geheel aardig werkt. Heï verbreeden kost altijd meer hoofdbrekens, dan het verlen gen, doch in ieder geval is het mogelijk. tricot stof daarna herhaaldelijk uit niet wrijven, ook niet de meest vuile plaat sen als hals en manchetten, vervolgens lauw spoelen en in den vorm gerekt uit gespreid op een doek laten drogen, waar door het strijken met een niet te heet ijzer vergemakkelijkt wordt. Kunstzijden weefsels worden trouwens nooit met te warme ijzers gestreken, aan gezien de weefsel draden niet tegen groote hitte bestand zijn. Vele weefsel geven bij het strijken af, waardoor men de onaange name ervaring op doet, dat het strijklaken kleurt. Men kan dit voorkomen door eerst een stukje van het weefsel op een wit lapje te strijken en blijft dit schoon, dan kan men aannemen, dat de betreffende stof waschecht is. Witte en rose tricot- japonnen en blouses( die min of meer van hun kleur ingeboet hebben door herhaal delijk wasschen of door de zon kan men op eenvoudige wijze kleuren door aan het spoelwater een weinig inkt toe te voegen. Kool een te weinig gebruikt wintergerecht! In verschillende streken van ons land wordt kool van uitstekende kwaliteit ver bouwd, en niet alleen, dat het als eten zoo uitstekend smaakt, doch wij geven tevens weer een noodlijdend bedrijf een grooter afzetgebied. Wanneer alle huisvrouwen een of tweemaal per week kool opdienden, dan zou de omzet ongeloofelijk vooruitgebracht worden en niet steeds groote aantallen aan vernietiging worden prijsgegeven. Te weinig huisvrouwen weten, dat kool op veel verschillende manieren kan worden toebereid. Wij kunnen roode kool bijvoor beeld zoo bijzonder smakelijk maken, in dien wij er slechts datgene aan toevoegen, wat dit gerecht vereischt, namelijk water, zout en boter of delfrite en dan nog wat azijn, een paar appelen, twee eetlepers rijst, een uit, 2 a 3 kruidnagelen, een eetlepel suiker en een theelepel kaneel. Groene kool wordt nu eens gevuld met gehakt, dan weer met een bloemsaus klaargemaakt, terwijl het tevens heel smakelijk is er uit gebraden dobbelsteentjes spek bij te doen. Zuurkool, een zeer gezond en licht verteer baar gerecht, gegarneerd met reepjes ma ger spek en plakjes worst opgediend wor den met een rand van aardappelpuree. Heel smakelijk is, om de kool op te zetten met water en het spek, doch er dan tevens nog rijst aan toe toevoegen. Stamppot van zuur kool is eveneens veel smakelijker, indien er rijst bij komt. Vergeten wij vooral niet om iedere week een keer boerenkool met havermout als stamppot te koken, waar door dit gerecht zooveel smakelijker en tevens voedzamer wordt. Verschillende koolsoorten kunnen ook als sla gegeten worden, doch worden dan even met kokend water overgoten, dat men later uit laat lekken en de sla op de ge wone wijze aanmaakt. Spruitjes worden gaarne gegeten, doch zijn bijzonder smakelijk met kastanjes ge stoofd. Men hoort dikwijls de klacht, dat kool voor gevoelige magen zoo moeilijk te ver teren is, doch hieraan kan men tegemoet komen door ze vooraf eenigen tijd in heet water te broeien; afgieten en daarna met weinig water en boter gaar stoven, even tueel het vocht binden tot een saus. Om kristal te reinigen verpulvert men een stukje indigo en strooit daarvan een beetje op e envochtigen doek. Hiermede wrijft men het kristal in, ook spiegels, welke daarna met schoon water worden afgespoeld. De haren van een haarborstel, die door het wekelijksche schoonmaken met warm water te zacht is geworden, worden stevig, indien men bij het spoelwater een weinig aluin voegt. GEKLEEDE MIDDAG-JAPON. Succespatroon 2049. Prijs 30 cent -f 5 ets, voor adm.- en verzendkosten. Buitengewoon geslaagd is het ontwerp dezer japon, die geheel en al aan de eischen der mode beantwoordt. De ruimte aan de voorpanden wordt in gehaald aan schouders en boven de opge knipte lijn der rok. Een vest van zacht rose, of zalmkleur, ook van brocaat kan de hals opening op geschikte wijze aanvullen. Men kan een treksluiting aanbrengen, b.v. op een zwarte japon van zwart met versiering van kleine steentjes. Overtrokken knoopjes staan echter ook heel mooi, eventueel Strass. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. Patronen in de maten 46, 48, 50 en 52. MEISJESJURKEN. Succespatroon 2568. Prijs 30 cent -f- 5 ets, voor adm.- en verzendkosten. Het groote en kleine zusje dragen jurken, die volgens hetzelfde model gemaakt zijn. Voor het kleintje zal b.v. bedrukt flanel zeer geschikt zijn met een broekje van het zelfde. Aardig zijn de opgestikte voorpan den in bolero-vorm. Opgestikte plooien, die gedeeltelijk uitspringen, zorgen voor noo- dige onderwijdte. Op effen jurk kan een kleine versiering van borduurwerk worden aangebracht. Sluiting rugzijde. Patroon met lange en korte mouwen voor meisjes van 24 en 68 jaar. Ben. stof voor 24 jaar met lange mouw tjes 1.50 M. van 90 c.M. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon No. Maat Hierbij ingesloten aan Indien u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modeblad" wenscht te ont- vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1 y?. 3, 5, 10 of 12^ cent, doch niet van 6 cent).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8