*tOOD* 0*. Teleurstellende rede van Hitier De oorSogsophitsers zitten in de democratische landen Duitschland moet op zijn hoede zijn Nieuwe grenzen en nieuwe eischen BUITENLAND MAANDAG 7 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Rijkskanselier Hitier heeft in het stadion te Weimar een groote rede gehouden, waar in hij zich vooral en hevig keerde tegen de „oorlogs-ophitsers" in de democratische landen. Hitier betoogde voornamelijk, dat Duitschland met de heele wereld in vrede wil leven, maar op zijn hoede moet blijven voor eventueele regeeringsveranderingen in democratische landen, wat tot gevolg zou kunnen hebben, dat een vredelievende po litiek aldaar zou kunnen veranderen in een oorlogszuchtige koers tegen Duitschland. Hitier zeide o.a.: „Als vredelievend man iheb ik er naar gestreefd het Duitsche volk die weermacht en wapens te scheppen, welke geschikt zijn ook anderen van den vrede te overtuigen. Er zijn zeer zeker lieden, die den egel beschimpen, omdat hij stekels heeft. Zij moeten echter niet in de buurt van dit dier komen en het met rust laten. Nog geen enkele egel heeft een ander dier aangevallen, behalve wanneer hij werd bedreigd. Wij wenschen niets anders dan onze rust en onze arbeidsmogelijkheid en het levens recht voor ons volk en wel hetzelfde recht als ook andere voor zich opeischen. Het is heel mooi van internationalen vrede en internationale ontwapening te spreken. Alleen ben ik wantrouwend over cie ontwapening (van wapens), zoolang men miet eens in den geest ontwapent. Er zijn op de wereld z.g. autoritaire en democratische staten. In de autoritaire sta ten is het geheel natuurlijk, dat daar niet over vreemde volken wordt beslist, dat men hen vooral niet belastert, dat men niet over hen liegt en dat men niet tot oorlog op hitst. In de democratische landen echter zou dat kunnen gebeuren. In de autoritaire landen is een oorlogsophitsing natuurlijk niet toelaatbaar, aangezien deze regeeringen immers verplicht zijn er voor te zorgen, dat er in hun rijen geen oorlogsophitsers zijn. In de democratische landen hebben de regeeringen echter één plicht: de democra tie te handhaven, d.w.z. de vrijheid zoo noo- dig ook tot oorlog te mogen ophitsen. Churchill schijnt op de maan te leven. De heer Churchill heeft zeer openlijk verklaard van meening te zijn, dat men het huidige regiem in Duitschland moet terzijde stellen met gebruikmaking van Duitsche binnenlandsche krachten. Wan neer Churchill minder zou verkeeren met emigrantenkringen, cLw.z. met door het buitenland betaalde landverraders, dan met Duitschers, zou hij den geheelen onzin van zijn gepraat inzien. „Ik kan dezen heer, die op de maan schijnt te leven, echter een ding verzekeren: Zoo een kracht, die zich tegen het tegenwoordige regiem keert, be staat in Duitschland niet. Er is in Duitschland slechts één kracht: de kracht der Duitsche natie, in leiding, in volgelingen en metalen wapenen. Duitsch land heeft natuurlijk niet het recht te eischen, dat de andere landen hun grond wetten veranderen. Ik heb slechts den plicht als leider der Duitschers rekening te houden met deze grondwetten en de mo gelijkheden, die zich daarbij voordoen. Wanneer eenige dagen geleden de plaats vervanger van den leider der Engelsche op positie in het Lagerhuis heeft verklaard, dat hy wenscht, dat Italië en Duitschland worden vernietigd, kan natuurlijk niet wor den verhinderd, dat deze man op grond van. de democratische spelregels met zijn partij misschien inderdaad over een of twee jaren aan de regeering komc. Dit echter kan ik hem verzekeren: Ik zal verhinderen dat hij Duitschland ver nietigt. Juist zooals ik er van overtuigd ben, dat het Duitsche volk er voor zal zor gen, dat deze heeren in hun plannen niet slagen, zoo dit weet ik zal het Itali- aansche volk er voor zorgen, dat het hun niet gelukt. Moreele en materieele bewapening. Hitier zeide vervolgens, dat de Duitschers Slechts met diepen trots en groote vreugde vervuld kunnen zijn door 1938. Duitsch land is grooter geworden langs den meest natuurlijken en moreel minst aanvechtbaren weg, die er is. Dit jaar is voor Duitschland echter ook een jaar van verplichting. Wij allen moeten het besluit nemen ons moreel en geestelijk en daarmede ook materieel •te wapenen. Wanneer de andere wereld van ontwapening praat, zijn wij zeer gaar ne daartoe bereid, doch onder één voor waarde: dat eerst een ontwapening der oor logsophitsers plaats vindt. „ONDERZOEK UW EIGEN GEWETEN". Winston Churchill dient van repliek. In een interview met een vertegenwoor diger van Reuter naar aanleiding van het geen Hitler over hem heeft gezegd, heeft Winston Churchill verklaard, dat Hitier zich vergist, wanneer hij veronderstelt, dat Eden, Duff Cooper en hijzelf, alsmede de leiders van de liberale partij en de Labour- partij naar oorlog drijven. Niet één van hen denkt aan een aanval tegen Duitschland, zij verlangen alleen, dat Engeland krachtig wordt verdedigd. „Laat deze groote man zijn eigen ge weten onderzoeken, alvorens hij een ander beschuldigt naar oorlog te drijven. Het geheele volk van het Britsche Rijk en van de Fransche republiek verlangt niets an ders dan in vrede te leven naast het Duit sche volk, doch ook zij zijn besloten zich in staat te stellen hun rechten en sediert lang verworven beschaving te verdedigen". TELEURSTELLING IN BRITSCHE EN FRANSCHE PERS. De Engelsche pers is door Hitiers rede te Weimar teleurgesteld. De „Daily Telegraph" betreurt het, dat Hitier geen woord van erkentelijkheid over heeft gehad voor de pogingen van Cham berlain, terzijde gestaan door Daladier, om meer vriendschappelijke betrekkingen met de Duitsche regeering en het Duitsche volk tot stand te brengen, en het blad acht dit verzuim te opmerkelijker, daar Chamber lain nog pas vijf dagen geleden nog spe ciaal Hitier persoonlijk genoemd had en op de mogelijkheden gewezen had van het accoord van Muenchen, met woorden, die niet slechts van conventioneele hartelijk heid waren. Het is mooi, dat wij de herhaalde ver zekering van Hitier hebben, dat hij een man van den vrede is, doch het is te vree zen, dat noch de toon, noch de inhoud van zijn te Weimar gehouden rede bevorderlijk is voor de goede verstandhouding tusschen de volken, in het bijzonder in een tijd als deze. Ook de Fransche pers is teleurgesteld door Hitiers rede. Zoo schrijft de „Epo que": „Het is wel moeilijk om met de Duit sche bewindslieden te praten, want zij gaan van het denkbeeld uit, dat alles hun is toe gestaan". De speciale correspondent van het „Jour nal" te Berlijn is van oordeel, dat Hitier een rede heeft gehouden, die de optimisten, die zich verbeeldden, dat na Muenchen een algemeen accoord met de autoritaire staten in een handomdraaien zou kunnen worden verwezenlijkt, tot nadenken zal stemmen. De „Ordre" vraagt: „Als de Fuehrer ont wapening wil van de oorlogsstokers, waar om begint hij dan niet met zelf niet langer het woord te voeren?" NOG NIET TEVREDEN „Grijs- en groen-hemden" Terwijl de groote Hongaarsche pers den staatslieden, die een gedeeltelijke herzie ning van het Verdrag van Tianon hebben verkreegn, lof toezwaait, kondigt het uiterst-rechtsche weekblad „Hard", orgaan van het Nationale Front, aan, dat de „grys- 3hemden" den strijd tegen de regeering- Imredy onverpoosd zullen voortzetten. Het blad is zeer ontevreden over de oplossing van Weenen en zegt: „Men zal niet van het herstel der historische grenzen afzien". Het orgaan van de „groenhemden" van Szalas- sy streeft er naar, Duitschland te rehabili- teeren en troost zich met de gedachte, dat Slowakije en Roethenië geen levensvatbare staten zijn, zoodat een nieuwe oplossing noodig zal blijken. Wat Slowakije aan Hongarije moet afstaan Volgens berichten uit Slowaaksche bron moet Slowakije aan Hongarije 799 gemeen ten met een bevolking van 859.000 zielen afstaan, waaronder zich 276.000 Slowaken bevinden. Sinds Donderdagavond ontvangt de Slowaaksche regeering verzoekschriften van Slowaaksche gemeenten om niet bij Hongarije te worden aangesloten, o.a. van de gemeente Velk-Meder, waar zich op een bevolking van eenige duizenden slecht 15 Hongaren bevinden, die werkzaam zijn op een groot landgoed. DE ROEMEENSCH-ZUID-SLAVISCHE BESPREKINGEN Prins-regent Paul van Zuid-Slavië en koning Karei van Roemenië hebben Zater dag te Boekarest den internationalen toe stand besproken. Het is een publiek geheim, dat zij hun aandacht hoofdzakelijk hebben gewijd aan het vraagstuk van de herziening der verdragen en aan de middelen, waar door voorkomen kan worden, dat ontevre den staten verdere voordeelen zouden be halen. In een communiqué wordt onder meer gezegd, dat ook de Roemeensche mi nister van buitenlandsche zaken aanwezig was bij het onderhoud en dat men een vol komen gelijke opvatting had over alle be sproken politieke vraagstukken. Men is van meening, dat, nu Tcjecho-Slo- wakije niet langer een krachtige factor te gen de herziening der verdragen is, Roeme nië en Zuid-Slavië tot grootere krachtsin spanning zullen komen om verzet te bieden Het bestuur en de geest, adviseur, Pater A Ponsioen O.F.M., van den R. K. Bond van Melkhandelaren „H. Paschalis", te Leiden, welke gisteren op feestelijke wijze zijn zilveren bestaansfeest vierde. VAN HET VATICAAN KARDINAAL MUNDELEIN TE ROME. Kardinaal Mundelein, de aartsbisschop van Chicago, is Zaterdag met het s.s. „Rex" te Napels aangekomen en is terstond naar Rome doorgereisd, om den Paus rapport uit te brengen over het jongste Eucharis tische Congres in Amerika. De kardinaal is gisteren door den Paus ontvangen. BELGIË DE AGENT NAAR BURGOS. En het congres der Belgische socialisten. De commissie voor de resoluties van het Belgische socialistische congres heeft gis termiddag met algemeene stemmen een re solutie aangenomen, waarbij met name wordt verklaard, dat, indien men wil, dat de samenwerking in de regeering voort duurt, de kwestie van de uitzending van een Belgischen gedelegeerde naar Burgos moet worden beslist bij overeenstemming van de partijen der regeeringsmeerdërheid en dat voor het oogenblik een dergelijke overeenkomst niet uitvoerbaar is. In de resolutie wordt het vertrouwen uitgesproken in de socialistische ministers, dat geen besluit wordt genonen zonder dat een nieuw congres zich daarover zal heb ben uitgesproken. Nadat Spaak het woord had genomen om te verklaren, dat hij de resolutie aanvaard de. nam het congres de resolutie met op zeven na algemeene stemmen aan, bij vier onthoudingen. DUITSCHLAND DE VIER RECHTEN VAN HET INDIVIDU. Preek van Kardinaal Faulhaber. Kardinaal Faulhaber heeft gisteren, op den Zondag na Allerheiligen, zijn ge bruikelijke preek gehouden, welke werd aangehoord door ongeveer 5000 geloovigen ir de Liebfrauenkirche te München. De Kardinaal verdedigde de christelijke beginselen tegen de theorieën van het na- tionaal-socialisme. Hij keerde zich scherp tegen het verlo ren gaan van de persoonlijkheid van het individu in het Derde Rijk en pleitte voor de rechten van het individu door te wijzen op de plichten van het individi jegens den staat. De bestaande spanning tusschen Kerk en Staat kan slechts worden opgeheven door het uitwegen van rechten en plich ten. De burgers kunnen niet alleen plichten hebben; wanneer zij hun plicht hebben vervuld jegens den staat, moeten zij ook rechten hebben. De Kerk moet zich ertegen verzetten, dat de eenling een niets is. Na de plichten van de individu jegens den staat uiteen gezet te hebben, verklaar de kardinaal, dat de staatsburger vier rech ten heeft, n.l.: tegen de Hongaarsche eischen ten aanzien van het in den wereldoorlog verloren ge bied. TURKIJE EN DE BULGAARSCHE GEBIEDSEISCHEN De Turksche bladen protesteeren tegen de Bulgaarsche aanvechtingen tot herwin ning van de vroegere Bulgaarsche gebie den, die na den grooten oorlog geannexeerd zijn door Griekenland, Roemenië en Zuid- Slavië. Het blad „De Republiek" geeft, zon der duidelijk de Bulgaarsche eischen van de hand te wijzen, de.regeering te Sofia streng den raad eerst de slechte behandeling te staken van de Turksche minderheden in Bulgarije. Het blad geeft te verstaan, dat het probleem dan onpartijdig bestudeerd zou kunnen worden. 1. Het recht in God te gelooven. In deze dagen is de Kardinaal verplicht op dit van zelf sprekende recht te wijzen. 2. Het recht voor dit geloof uit te komen: het individu mag niet belet worden deel te nemen aan godsdienstoefeningen met het dreigement te worden uitgesloten van de nationale gemeenschap. In verband hier mede viel de Kardinaal Streicher aan, die ook de Katholieke Kerk vervolgt, met de verklaring, dat het voldoende is om zijn plicht jegens den Staat te hebben gedaan om zijn plicht jegens God te hebben ver vuld. Dat is heiligschennis. 3. Het recht de stem van geweten en ka rakter te volgen. 4. Het recht met den staat mede te wer ken; deze samenwerking aan het nationale leven mag niet onmogelijk gemaakt wor den. GODSDIENSTONDERRICHT OP DEN ACHTERGROND. In een aantal middelbare scholen te Weenen is aan de leerlingen medegedeeld, dat met het oog op de gebeurtenissen van den laatsten tijd, het godsdienstonderricht voortaan niet meer als facultatief leervak beschouwd zal worden, maar uitsluitend buiten het gewone leerplan gegeven zal worden; de uren voor godsdienstonderricht kunnen slechts in den namiddag vastge steld worden. De wijziging die is ingetre den bestaat hierin, dat het godsdienstonder richt, dat tot nog toe aan de vrije keus der leerlingen boven 15 jaar was overgela ten, om er al of niet aan deel te nemen, en waarvoor geen toestemming der ouders noodig was om deze lessen te verzuimen, doch dat nog steeds als leervak onder de orderwijsbepalingen viel, thans geheel bui ten het kader van de lesrooster valt. Ook toen het godsdienstonderricht facultatief was, had de Kerk geen controle meer op de wijze waarop godsdienstonderricht werd gegeven. GELOOFSAFVAL IN OOSTENRIJK. Niet alleen in de grootere steden als Weenen en Salzburg heeft de geloofsafval or.rustbarende afmetingen aangenomen, maar deze beweging slaat ook over naar het platteland. Zoo wordt uit Hallein in de omgeving van Salzburg gemeld, dat hier na de be ruchte rede van Bürckel meer dan 300 personen uit de eKrk zijn getreden. 'De Oostenrijksche pers heeft verbod ontvangen om ook ihaar met een enkel woord melding te maken van den dood van den Kanunnik Krawanik, die bij de demonstraties tegen Kardinaal Innitzer uit het Aartsbisschoppelijk Paleis werd ge worpen en aan de bekomen verwondingen is overleden. DE POOLSCHE JODEN IN DUITSCHLAND. De Poolsche onderhandelaars halen nieuwe instructies. De Poolsche delegatie, welke onderhan delt over het lot van de Poolsche Joden in Duitschland, is gisteren te Warschau teruggekeerd om nieuwe instructies te ha len. Vanavond of morgenochtend zal de delegatie naar Berlijn terugkeeren. Het gerucht gaat, dat tengevolge van het slechte weer van de laatste dagen in de kampen der Joodsche vluchtelingen aan de Poolsche grens vele vluchtelingen ziek zijn geworden. Morgen zal het Joodsche hulpcomité den Poolschen minister van binnenlandsche zaken verzoeken deze zie ken voor een deel naar het binnenland te lcten vervoeren. FRANKRIJK DE SOCIALISTEN EN HET VOLKSFRONT Gistermiddag heeft de nationale raad van de Fransche Socialistische Partij de bui tenlandsche politiek besproken. Een aan tal sprekers verdedigde de politiek tot het behoud van den vrede, anderen wezen op het gevaar steeds toe te geven aan het fas cisme en nationaal-socialisme en de afge vaardigde van het departement van de Moezel, Flocard, deelde mede, dat een anti-semietische campagne merkbaar is in Elzas Lotharingen en indien geen maatre gelen genomen worden zullen de Elzas-Lo- tharingers de Westelijke Sudeten worden. Leon Blum heeft een motie ingediend, waarop 6.755 stemmen werden uitgebracht, terwijl 1.241 stemmen werden uitgebracht op een motie, welke door Zyromski was ingediend, 207 stemmen waren blanco uit gebracht. De motie, welke door Leon Blum is in gediend en welke ook is aangenomen, be vestigt, dat de partij al haar verplichtin gen jegens het Volksfront zal vervullen en zij vraagt de overige partijen van dit front de noodzakelijke offers te brengen om de eenheid te handhaven. ENGELAND ENGELAND EN ZIJN DOMINIONS. Hun houding in geval van conflict. In verband met de geruchten, die opgedo ken zijn tengevolge van de reis van Pirow schrijft de „Sunday Times": „De problemen betreffende de defensie van het imperium en de Duitsche koloniale eischen zijn in een critiek stadium getreden sedert de aan komst van Pirow te Londen. Ondanks de officieele tegenspraken is het een feit, dat op 27 September de Zuid-Afrikaansche re geering de Britsche regeering in kennis neeft gesteld van haar wensch, zich te be roepen op haar neutraliteitsrecht. Tijdens de huidige besprekingen te Londen wisselt men dus van gedachten over de mogelijk heid van een dergelijke neutraliteit in ge val van een toekomstig conflict. Van haar kant heeft de Canadeesche regeering Groot Brittanje er van in kennis gesteld, dat in geval van een algemeen conflict het in groote mate zijn politiek in overeenstem ming zou moeten brengen met die der Ver- eenigde Staten." RUSLAND Een nauwkeurige inlichting over hetgeen met maarschalk Bluecher is geschied, is niet te verkrijgen. Uit gewoonlijk welin gelichte bron wordt evenwel vernomen, dat alle over hem loopende geruchten, dat hij in ongenade is gevallen enz., on gegrond zijn, en dat hij zich ter verple ging in een sanatorium bij Moskou be vindt. Andere inlichtingen bezit men niet;

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5