OMGEVING urgemeester van Lisse benoemd Laatste berictïten Burgerlijke Stand MAANDAG 7 NOVEMBER 1938 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 OPBRENGST COLLECTE „ST. FRANCISCÜS LIEFDEWERK" De collecte, gisteren in de Hartebrugkerk gehouden, heeft opgebracht 410.29^. Er waren twee nagekomen giften, een van 25 en een van 2.50. Voor alle gaven, groote en kleine, onzen hartelijken dank. Het Bestuur van S. L. F. HET ZILVEREN FEEST VAN „ST. PASCHALIS". Een schoon geslaagde feestdag. De R.K. Bond van Melkverkoopers heeft gisteren zijn zilveren feest op waar lijk feestelijke wijze herdacht. De dag van het zilveren bestaansfeest is een feestdag geworden, welke het bestuur en de leden niet spoedig zullen vergeten. Deze dag werd aangevangen met de kerkelijke viering en de vroege morgen vond het grootste deel der leden, verge zeld van hun echtgenooten vereenigd in de kapel van de Zusters der Voorzienig heid aan de Hoogewoerd, waar door den geestelijk Adviseur, den weleerw. Pater A. Ponsioen O.F.M. een heilige Mis voor de levende en overleden leden van St. Pa- schalis werd opgedragen. De liturgische gezangen tijdens dit H. Misoffer, waaronder alle aanwezigen ter H. Tafel naderden, werden schoon gezon gen door een koor van meisjes onder lei ding van een der eeuw. Zusters. Daarna had in de gymnastiekzaal van het gesticht een feestelijk ontbijt plaats, waarbij allereerst het woord werd ge voerd door Pater Ponsioen O.F.M., die alle leden van harte gelukwenschte met dit ju bileum en de hoop uitsprak, dat bij de H. Communie van hedenmorgen allen vele genaden zouden hebben verkregen. Na het ontbijt sprak de voorzitter der Hanze, de heer H. Tobé, een woord van gelukwensch, waaraan hij verbond een gedachte over de wetten, welke wel eens, naar men zegt, het economische leven be lemmeren. Spr. legde er den nadruk op, dat deze echter heel wat beter waren dan de bandeloosheid uit vroeger dagen, toen ieder die wilde, met melk langs de stra ten kon gaan in een verroeste bus en met een geleend karretje en de melk 2 cen ten onder den prijs kon uitventen. Voorts vestigde spr. de aandacht op de vakcur sussen, welke ook voor de zonen dezer le den, die hun vaders willen opvolgen, nood zakelijk zijn. De voorzitter, de heer v. d. Holst, her dacht hierna in warme woorden, den op richter en eersten voorzitter der afdee- ling, den heer Verb.erg, die voor zijn vele werk thans ongetwijfeld het loon zal ge vonden hebben in den hemel. Na dezen welgeslaagden morgen werd des middags van half twee tot half vier in den foyer van den Burcht een druk be zochte receptie gehouden, waarop tal van afgevaardigden van vereenigingen en par ticulieren het jubileerende bestuur kwa men complimenteeren. Zoo kwamen hun gelukwenschen aan bieden „Kath. Leiden", de handelsreizigers- ver. „St. Christoffel", de ver. van melk handelaren „Eensgezindheid zij ons doel", de ARKA, de Hanze, de R.K. Raadsfractie, de ver. van schilderspatroons „St. Lucas", de R.K. Bond van rijwielhandelaren „St. Eligius", het dag. bestuur van den landel. Bond van melkhandelaren en voorts Pas toor Th. M. Beukers, dr. Kramer, direc teur van het melkcontrolestation V.V.Z.M. te Den Haag, de heer B. v. d. Burg Wzn., dir. van „De Landbouw" alhier, de heer J. A. van der Kloot, de heer C. Wendel, secr. van de commissie van bijstand van de A.V.M. te Leiden. De zaal prijkte met een schat van bloemstukken, even zoo vele geschenken van organisaties. Deze wa ren geschonken door den R.K. Bond van Melkhandelaren „St. Joseph" te Haarlem, de Hanze afd. Leiden, de Chr. Ver. van melkhandelaren „Eendracht maakt macht", de firma L. Janson te Leiden, „De Land bouw" te Leiden, „Eensgezindheid zij ons doel" te Leiden, de vereeniging van gros siers in melk van Leiden en omstreken, de R.K. Ver. van Melkhandelarcn te Delft, de R.K. Ver. van Melkhandelaren te Schie dam, den R.K. Landel. Bond van melk handelaren en de R.K. Melkverkoopersver- eeniging „St. Antonius". Tijdens de receptie werd door verschil lende vereenigingsafgevaardigden het woord gevoerd o.a. door den voorz. van den landel. Bond van Melkhandelaren, den heer G. Suiker te Rotterdam, die de afd. Leiden, waarbij 90 pet. van de Leidsche melkhandelaren is aangesloten, geluk wenschte en haar als voorbeeld stelde voor het heele land. Schriftelijke of telegrafische gelukwen schen waren ingekomen van Deken Ho- mulle, Pastoor S. Smitz O.F.M., van de R. K. Ver. van Melkhandelaren „St. Isidorus" te Utrecht, van de afd. Wychen en tal van andere afdeelingen en particulieren. Tijdens de receptie bracht een strijkje vroolijke muziek ten gehoore. Als waardig slot van dezen dag werd een feestavond gegeven in de groote zaal van „DenBurcht", welke door den voorzitter der feestcommissie, den heer Compier, ge opend werd met den christelijken groet, Het was hem een genoegen alle aanwezigen nartelijk welkom te heeten, in 't bijzonder Pater Jorna, die voor dit feest speciaal naar Leiden was overgekomen. Spr. memo reerde de belangrijkste gebeurtenissen in' de vereeniging sinds de oprichting, waarbij vooral de activiteit en de kracht, welke van de jubileerende afdeeling is uitgegaan, tot uiting kwam. Hij bracht hulde en dank aan wijlen den heer Verberg, die oprichter en eere-voorzitter der vereeniging geweest Is, waarna hij het woord verleende aan den voorzitter der vereeniging, den heer v. d. Holst. Als plaatsvervanger van -wijlen den heer Verberg, wiens werk niet genoeg kan worden gewaardeerd, vestigde spr. de aan dacht op de belangrijkheid van de vereeni ging van klein-melkhandelaren, welke als organisatie in de rij der organisaties als onderafdeeling van de Hanze, een belang rijke plaats inneemt. Onze vereeniging be hartigt de belangen van de leden beter, dan een algemeene ^vereeniging zou kunnen doen, terwijl bovendien naast de stoffelijke ook en dit op de eerste plaats voor de gees telijke belangen gezorgd wordt. Hij zegde hartelijk dank aan allen, die door het zen den van felicitatie-bewijzen in den vorm van bloemstukken enz. blijk gegeven heb ben van hun sympathie voor „St. Paschalis" Pater Ponsioen, hierna het woord ver krijgende, feliciteerde het bestuur en de leden met dit jubileum en in het bijzonder de leden met haar actieve bestuursleden. Want, zoo zegde hij, als de vereeniging is, zooals het bestuur en het bestuur zooals de voorzitter, dan is er vandaag, in de toespra ken niets gelogen. Maar in de praktijk blijkt er nog wel eens iets aan te haperen, daar de vergaderingen niet altijd door alle leden bezocht worden, waar toch ook hunne be langen worden besproken. De leden van „St. Paschalis" moeten de eeuwige belangen van hun ziel niet uit 't oog verlizen. Niet al leen wanneer iemand geen lid is, maar ook wanneer hij zij zijn verplichtigen tegenover de vereeniging niet nakomt, komt hij niet alleen te kort aan wereldsche goederen, maar doet hij ook te kort aan zijn geeste lijke plicht. Ook zijn er zakenmenschen, die onge motiveerde winst maken, die, zooals Judas hun ziel en zaligheid verkoopen voor en kele zilverlingen. Werkgevers, werknemers, producenten en consumenten moeten niet aarzelen de hand in eigen boezem te steken en niet de mannon het gouden kalf aan bieden. Het is de grondwet van het libera lisme „alles voor de winst". Onbewust heb ben we er allen iets van te pakken. Men moet terug komen van de idee, dat zaken menschen niets met moraal hebben uit te staan. Hoewel de maatschappelijke toe standen deze moeilijke situatie geschapen hebben, zijn we toch verplicht mede te wer ken aan het maatschappelijk welzijn van den mensch en mogen vooral katholiek ge- oiganiseerde klein-melkhandelaren, on eerlijke praktijken niet met hun geweten in overeenstemming brengen. Vervolgens werden een viertal jubilaris sen der vereeniging, gehuldigd en werd hun als aandenken een geschenk aange boden. De heer van der Poel, die dezen dag zijn 25-jarig jubileum vierde als pen ningmeester, dankte ook namens de andere jubilarissen voor de buitengewoon harte lijke attentie, welke zij ondervonden had den. Het programma werd daarna in handen gegeven van de bekende komieken Kees Klaare en A. Flora, die door aardige lied jes en leuke grappen de stemming er wisten in te brengen. Dit gezellig samenzijn werd op luisterrijke wijze opgeluisterd door hei muziekgezelschap van den heer van Wel. LEIDSCHE BURGERWACHT. Opening eigen gebouw en schietzaal. Een eigen home voor een vereeniging, voor een club, voor een stichting of voor wat dan ook is een kostbaar bezit. De in richting en de opening van zulk een eigen tehuis is voor den bezitter of bezitster een mijlpaal in zijn of haar bestaan. Zoo zal het ook de Leidsche Burgerwacht vergaan zijn, nu zij in het bezit is gekomen van een eigen Burgerwachthuis in het perceel Utrechts'che Veer 3, waaraan tevens verbonden kon worden een eigen schiet zaal. Zaterdagmiddag heeft op eenigszins of- ficieele wijze de opening plaats gehad. Daarbij waren behalve het bestuur en vele leden van de Leidsche Burgerwacht o m. aanwezig het eerelid der L.B.W., de heer L. Sillevis, de commissaris van politie, de heer R. Meyer, de commandant der Bur gerwacht van Rijswijk, de schietvereni gingen „Willem Teil" en „Generaal Snij ders", de heer v. d. Laan, voorzitter der 3 October Vereeniging, benevens afgevaar digden van verschillende burgerwachten uit de omgeving van Leiden. Zij allen werden door den voorzitter der L B.W., mr. F. J. J. Trapman, hartelijk wel kom geheeten, terwijl hij er tevens op wees, dat de opening van dit eigen gebouw niet anders goed te noemen zou zijn zonder dat er een schietbaan aan verbonden was. De L.B.W. heeft heel veel moeite gedaan om dit eigen gebouw te verkrijgen en hij hoopt, dat het aan de verwachtingen moge beantwoorden. Daarbij brengt hij hartelijk dank aan de heeren Alphenaar en v. Leeu wen, die zich veel moeiten hebben getroost om dit eigen tehuis en de schietbaan in orde te brengen. Spr. besloot vervolgens met allen een prettigen wedstrijd toe te wenschen. De heer J. v. Staveren, secretaris der L.B.W., zeide vervolgens, dat men deze opening niet had kunnen vieren met na tionale wedstrijden, omdat de kosten daar voor te hoog waren, doch hij hoopt niette- mine dat de wedstrijden voor de leden een aangenaam verloop mogen hebben. Namens „Willem Teil" bracht de heer W. Alphenaar de Burgerwacht dank voor het inrjehten van deze schietbaan, waardoor ook andere vereenigingen geholpen zijn. Spr. bood de L.B.W. daarvoor ee'n zilveren medaille voor de te houden wedstrijden aan. Namens de Ond. Off. Schietvereeniging „Generaal Snijders" sloot de heer H. Blot- kamp zich bij de woorden van den heer Alphenaar aan. Hierna werd de schietbaan ingebruik ge nomen en traden de eerste schutters naar voren, schutters uit de gastenwaarvan sommigen duidelijk demonstreerden hoe men niet moet schieten om succes te hebben ben. Wy maken onze lezers en lezeressen at tent op de bazaar, welke door de Vereeni- ginging Het Leidsche Dierenasyl wordt ge houden en waarvan heden in de adverten tierubriek mededeeling wordt gedaan. STRENGER TOEZICHT OP HET VERKEER! Neendit is nog niet noodig voor onze missielanden. Tot onze groote schan de moeten we erkennen, dat onze missio narissen nog bijna allen verstoken zyn van een goed vervoermiddel. Waarom kunnen er wel tientallen vliegtuigen naar Indië gezonden worden voor het militaire le ger en niet voor het leger van Christus! Hierin kunt u verandering brengen! Steunt de M.I.V.A. d.w.z. Missie- Verkeersmiddele n-A c t i e. Geeft u op als donateur, hetzij per jaar, half jaar, drie maanden of per maand. Miva-Comité, H. AALDERS, penningm., Mare 25. LEIDSCHE H. D. CLUB. De lustrumvieting van de L. H. D. C. had Zaterdagavond een waardig slot. In de rijkelijk met bloemen en vlaggen ver sierde bovenzalen van „De Harmonie", waar ook de door het dames-comité ver vaardigde en aangeboden clubvlag een der wanden sierde, waren de leden, dona- teurs(trices) en introducés uitgenoodigd. Alle aanwezigen getooid met cotsages, werden door den voorzitter een hartelijk welkom toegeroepen. Na eenige geestige liedjes gezongen door den humorist-con ferencier J. v. Zijp, werd door het tooneel- clubje van de L. H. D. C. een zeer goed vertolkt blijspel opgevoerd. De dames en heeren meespelenden in het bijzonder den heet Vijlbrief, moesten dan ook een har telijk en welverdiend applaus in ontvangst nemen en werden met eenige toepasselijke woorden gehuldigd. Een lieftallig dames- trio voerde eenige balletdansen uit. Ilier- nt boodt de directie van „De Harmonie" haar gelukwenschen den jubileerenden vereeniging aan, vergezeld van een zeer fraaie zilveren wisselbeker „De Harmo nie". Het bestuuf der L. H. D. C. .stelde deze attentie op zeer hoogen prijs en ver zekerde dat zij in de toekomst zou doen blijken deze vriendelijke geste te waar- deeren. Veel te vroeg brak de verplichte sluitingstijd aan en keerden allen zeer voldaan huiswaarts. Op 15 November a.s. zal in „De Harmonie" een clubavond worden gehouden. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 504. N.V. Leidsche Le vensverzekering Maatschappij, Leiden, Ra- peburg la. Het kantoor is verplaatst naar Arnhem, Jansbuitensingel 5. 3505. Firma J. H. van Berghem Jr., Aan nemersbedrijf, Noordwijk a. Zee, Huis ter Duinstraat 41. Overl. Venn. J. H. van Berghem Jr., d.d. 5 Aug. 1938. De bepalin gen der vennootschap ten aanzien van der den zijn gewijzigd. Gistermiddag te kwart voor drie is een begin van brand ontstaan ten huize van de fam. K., Alexanderstraat 43 B, waar een zi.ontje des huizes met lucifers speelde. Een tafeltje geraakte in brand. De bewoners slaagden er evenwel in het vur met emmers water te blusschen, zoodat de poli- tie-brandweer geen dienst behoefde te dof n. Op verzoek van de politie te Bergen op Zoom is door de recherche alhier aangehou den de 21-jarige chauffeur A. Vdie zich alcaar aan diefstal had schuldig gemaakt. OEGSTGEEST 10-JARIG BESTAAN ST. JOSEPHS- GEZELLENVEREENIGING. Gisteren vierde de St. Josephsgezellen- vereeniging haar 2e lustrum. De dag werd begonnen met een alg. H. Communie, waarna gemeenschappelijk ont bijt. Onder de H. Mis van 7 uur hield de vice-praeses, kap. A. Sanders, een predi katie, waarin hij de beteekenis van de St. Josephsgezellenvereeniging voor het gods dienstig leven uiteenzette. Des middags te drie uur had in het ver- eenigingsgebouw een feestelijke bijeen komst plaats en werden de oud-leden, die met eere de vereeniging verlieten, benoemd tot eereleden. Achter de groene tafel hadden behalve de Raad van bestuur en Raad van Com missarissen ook plaats genomen Pastoor Looyaard en de oud-praeses, kapelaan N. Th. van Schaik uit Den Haag. Met de woor den „God zegene het eerzame handwerk" opende kap. A. Sanders de bijeenkomst. Spr. vond het een eer de talrijke aanwe zigen het welkom te mogen toeroepen. Als een feest van kleuren drapeert zich het zonnig oranje en het donkere zwart, waaien de vlaggen en prijken de bloemen. Dit alles getuigt dat er feest is in de ver eeniging van Vader Kolping. Op dezen middag aldus spreker draagt de vereeniging wel bij uitstek het karakter, dat Kolping aan zijne vereeni ging gaf n.l. dat van het gezin. We vinden hier bijeen de eigenlijke Kol- pingsfamilie, de ouders van de leden en ook de nieuwe gezinnen, die uit onze ver eeniging mochten groeien. Wat eens ver af leek, is nu zoo heel dicht bij. Het resultaat is in zijn volle omvang niet te berekenen, de genade Gods in een ge heim aan ons menschelijk oog onttrokken. Men kent Gods wegen niet en men weet niet, wat er van velen hier zou terecht gekomen zijn, als zij de St. Josophsgezel- lenvereeniging niet hadden gekend. Vervolgens wees spreker op de zichtbare resultaten, wat er zoöal sinds de oprichting is tot stand gekomen. Hulde bracht kap. Sanders dan aan den onvermoeiden op richter, kap. van Schaik. Spreker brengt vervolgens dank aan de Bij Koninklijk besluit van 3 Novem ber 1938 is met ingang van 15 Novem ber 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Lisse: Jhr. Mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel. De heer van Rijckevorsel is in 1907 in Den Dungen geboren en is thans adjunct-commies ter gemeentesecreta rie van Vught. Jhr. Frans, Joseph, Cornelis, Marie van Rijckevorsel werd geboren en woonde de laatste jaren in den Dungen, waar zijn thans overleden vader burgemeester was. Hy werd geboren 10 Februari 1907. De famili— namen van zijn vader en moeder zijn reeds vele decenniën in de magistratuur niet onbekend. Was zijn vader burgemeester van den Dungen, zijn grootvader, Jhr van der Does de Willebois was burgemeester van den Bosch. Na de lagere en middelbare school te hebben doorloopen volgde hij colleges aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in de rechten promoveerde, waarna hij werd benoemd tot ambtenaar aan het gemeente-secretaris van Vught, waar hij ook thans nog als adj. commies eerste klass werkzaam is. Jhr van Rijckevorsel bekleedde tal van functies in het openbare leven. Zoo is hy o.a. eerste luitenant bij het derde half-regi ment huzaren te Den Haag, hoofdbestuurs lid van de Ned. Wielrenunie, voorzitter van de Coöperatieve Eierveiling van den N.- Brab. Boerenbond en lid of bestuurslid van vele sociale en politieke organisaties. In Den Dungen volgde hy zyn overleden vader in zoo goed als alle openbare func ties op. Ook stelt de nieuwe burgemeester het grootste belang in den Land- en Tuinbouw. Zelf beheert hij een eigen tuinbouwbe drijf in Den Dungen. Jhr. van Rijckevorsel huwde eenige jaren geleden met mejuffrouw van Lanschot, uit welk huwelijk twee kinderen, een jongen en een meisje, werden geboren. ouders, die hebben begrepen de noodzake lijkheid van een gezellenvereeniging en den praeses hebben gesteund. Zich tot de oud-leden wendend, zeide spreker, dat het de bedoeling is hen te benoemen tot eerelid, om zoodoende de onderlinge band te versterken. Pastoor Looyaard vond het een eervolle taak als pastoor der parochie de vereeni ging geluk te wenschen met het 10-jarig bestaan. Van den vice-praeses aldus spr. hebben we vernomen, dat in de vereeni ging de echte Kolpingsgeest heerscht en bij de oud-leden de gedachte nog steeds doorwerkt. Zulks is verheugend. Godsdienstzin is immers de voornaamste factor, om de maatschappij te herstellen en terug te brengen tot de waardigheid, die zij verloren heeft. Een goede St. Josephgezellenvereeniging is de kracht van de parochie en het is jam mer, dat nog veel ouders de wijsheid heb ben hunne jongens aan die vereeniging toe tf» vertrouwen. Met een opwekking tot nog grootere actie besloot de pastoor zijn enthousiast woord. Nadat de oud-praeses, kapelaan van Schaik, nog een kort woord van opwek king tot de aanwezigen had gesproken, richtte pastoor Looyaard aan de oud-leden de diploma's uit. De leden B. den Dubbelden en G. Lubbe Jsz. mochten de bijzondere onderscheiding als lid van verdienste ontvangen, waar mede de middagplechtigheid ten einde was. Des avonds richtten velen hun schreden naar „St. Willibrord", alwaar door de le den der tooneel-secties der beide Maria- Congregaties een uitvoering werd gege ven, die uitstekend is geslaagd en waarvan de recette komt ten bate der St. Josephs gezellenvereeniging. Kap. Sanders sprak een kort openings woord, waarna werd opgevoerd het too- neelstuk met een lach en een traan van Jac. Ballings „Amor in de Pastorie". Over de opvoering moeten wij een lof waardige getuigenis afleggen. Alhoewel onze meening is dat men met het stuk wel wat hoog heeft gemikt, kan men toch met voldoening op deze uitvoering terug zien. Men heeft genoten, gelachen en soms ook wel een traan weggepinkt. Men kon het de spelers en speelsters aanzien, dat ze hun uiterste best deden om hun rol op de juiste wijze in te beelden en te beleven. Gaarne brengen wij onzen lof aan den heer Quint die deze opvoering heeft ge leid. Bij het einde dankte kap. Sanders allen voor hun belangstelling, waarna men hoogstvoldaan en in dankbare stemming huiswaarts ging. Vermelden we nog dat de uitvoering ook werd bijgewoond door pastoor Looyaard, kap. Martens, oud-kap. van Schaik en kap. Schrama uit Leiden. Binnenland SCHAKEN, HET A. V. R. O.-TOURNOOI. FlohrCapablanca remise. Flohr heeft hedenmiddag Capablanca remise aangeboden, hetgeen de laatste heeft aanvaard. Alleen de partij AljechinReshevsky wordt dus hedenavond voortgezet. De aan vang is bepaald op 6 uur in den winter tuin van Krasnapolsky te Amsterdam. LEIDEN. Geboren: Johanna Alida Petronella Maria, dochter van W. Helvensteyn en C. J C. de Keuning Gerardina Helena Cornelia, dochter van W. Helvensteyn en C. J. C. de Keuning Maria Wilhelmina, dochter van F. A. Heemskerk en C. P. Popp Dirk, zoon van G. A. v. d. Reyd en T. Roeleveld. Ondertrouwd: J. T. K. Erkelens jm. 25 jaar en M. Henzen jd. 23 jaar H. Distelvelt, jm. 22 jaar en M. Velthuijzen jd. 19 jaar W. van Leeuv/en jm. 27 jaar en C. van den Hoek jd. 26 jaar H. Ver- yark jm. 27 jaar en C. de Ia Rie jd. 27 jaar J. Zee jm. 25 jaar en K. Willemse 21 jaar P. Blansjaar jm. 26 jaar en M. W. van Gorkum jd. 20 jaar N. H. Breede- veld jm 24 jaar en W. C. C. de Haas jd. 26' jaar. HUISVADER DOODGEREDEN. Zondagavond omstreeks half acht heeft zich op den Zutphensche Straatweg te Apeldoorn, ter hoogte van het Apeldoorn- sche bosch een doodelijk ongeval voorge daan. Aan de rechterzijde van den weg wan delde de 29-jarige K. F. uit Apeldoorn met zijn echtgenoote achter den kinderwagen, waarin een baby lag. Plotseling werd de heer F. door een hem achterop rijdende auto, bestuurd door den heer W. P. W. uit Amsterdam, gegrepen. F werd tegen den grond geslingerd en op slag gedood. Naar ooggetuigen verklaren, reed de auto zonder licht. Tegen den bestuurder is proces-Verba al opgemaakt, terwijl diens wagen door de politie in beslag is genomen. GEHEIME ZENDER ONTDEKT Gisternamiddag werd in tegenwoordigheid van den burgemeester van Holten, door ambtenaren der PTT en de politie een huis zoeking verricht in de woning van de we duwe Schoeppers aldaar, vanwaar men vermoedde, de uitzendingen zouden ge schieden van den geheimen zender „De Groote Adelaar". Een uitzend-installatie, waarvan de lam pen echter ontbraken, werd in beslag ge nomen. Twee personen, zekere W. Vrugteveen en A. Schoeppers, werden medegenomen naar het politiebureau en aan een verhoor onder worpen, waarna zij bekenden zich schuldig te hebben gemaakt, aan voor hen verboden uitzendingen. Proces-verbaal is opgemaakt. Buitenland MADRID TWEE JAAR BELEGERD. MADRID, 7 Nov. (A.N.P.). Vandaag gaat Madrid het derde jaar van de belegering in. Tijdens het beleg zijn 1.176 burgers door bommen en granaten gedood. Hoewel sjechts een derde van de hoofdstad deel uit maakt van de militaire zóne, schatten de autoriteiten, dat in de niet-militaire secto ren minstens een vierde van het aantal gra naten en bommen terecht is gekomen, dat in de militaire zóne is gevallen. Ten naastebij tweevijfden van alle gebouwen zijn volkomen verwoest. OOK DERDE BOMMENWERPER TE PORT DARWIN. PORT DARWIN, 7 Nov. (A.N.P.). Ook de derde Britsche bommenwerper is thans om 17.10 plaats, tijd uit Kotpang te Port Dar win aangekomen. HET KAPERSCHIP WEER UITGEVAREN EMDEN, 7 Nov. (A.N.P.). De rechtsche hulpkruiser „Ciudad de Alicante", die op de Noordzee het Spaansche s.s. „Rio Mira" veroverd heeft, de bemanning gevangen zette en met het buitgemaakt schip Emden binnenliep om brandstof in te nemen, is gisteravond weer in zee gestoken. NAAR EEN „NATIONALE OPPOSITIE" IN ENGELAND. LONDEN, 7 Nov. (A.N.P.De vice- voorzitter van de liberale partijorganisatie publiceert in het heden uitgenomen Novem bernummer van de Westminster Newsletter een oproep ten gunste van de vorming eener „nationale oppositie", welke zou moe ten worden samengesteld uit alle partijen, teneinde het land leiding te geven „in deze gevaarlijke tijder". MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 7 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 481 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 6874, 6066 en 4856 cent per kg. slachtge- wicht; 96 melk- en kalfkoeien 180—260 per stuk, 32 vette kalveren 2e kwala 64 68 en 3e kwal. 5862 cent per kg. levend gewicht. 71 nuchtere kalveren f 611, en 49 schapen f 1429 per stuk, 463 varkens: vleeschvarkens wegende van 9011 kg. 6364 cent, zware 6263 en vette 6061 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. ROTTERDAM, 7 Nov. Vee. Aanvoer: 2751 totaal, 554 vette runderen, 184 vette kalveren, 4 nuchtere kalveren, 115 schapen en lammeren, 693 varkens, 1 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 68, 58 en 3848 cent, vette ossen 66, 56 en 38 48 cent, vette kalveren 1.20, 1.10 en 7585 cent, varkens (levend gewicht) 53, 52 en 51 cent, schapen 45, 36 en 30 cent, lammeren 49, 45 en 42 cent, Prijzen per stuk: schapen 23—2017, lammeren f 16 —14—12.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3