Van de Katholieke Voetbalbonden MAANDAG 7 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 S J C verslaat HBC in Heemstede, D O S R verliest van DHL DE LEIDERS IN WEST II EN HET ZUIDEN HANDHAVEN ZICH, V O S T A VER LIEST VAN VOGIDO Dc tweede klassers van Westll winnen, behalve V V L, tweede nederlaag van Vitesse 't Is gisteren een mooie voetbaldag ge worden, waarbij hier en daar wel harde noten zijn gekraakt, doch de leiders zijn over het algemeen zonder kleerscheuren uit den strijd gekomen. West II le klasse: Hier mogen we al lereerst het fraaie succes van S. J. C. me- moreeren. Schreven we Zondag j.L, dat beide ploegen zich dit seizoen kenmerken door hun wisselvallig spel, gisteren kwam dit opnieuw tot uitdrukking doordat de Noord wij kers een zwaar bevochten 32 zege in Heemstede wisten te behalen, de zelfde uitslag, die H. B. C. in de afgeloo- pen drie jaar reeds tweemaal in Noord- wijk wist te boeken. De achterstand van S. J. C. op Spartaan bleef daardoor twee punten, want de Rotterdammers boekten zelf een, zij het magere, zege op T. Y. B. B. Met den oneven goal kwam Spartaan uit Haarlem terug en handhaafden zich daardoor op fraaie wijze aan den kop. Het is D. O. S. R. opnieuw niet gelukt succes te boeken. In een wedstrijd, waar in de Veenders zeker niet de minderen waren van de Delftenaars, boekten de Hol- landsche Leeuwen een moeizame 21 zege, dank zij de schutterscapaciteiten van Tok Alsemgeest, die niet door de Veensche ver dediging te bedwingen was. Santpoort maakte gisteren een uitste kende beurt, want de Haarlemmers brach ten Leonidas op eigen terrein een 50 ne derlaag toe. De stand in deze klasse is nu: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Spartaan 7 6 1 188 12 S. J. C. 7 5 2 21—16 10 Onze Gez. 6 4 11 128 9 Excelsior 7 3 13 1417 7 Santpoort 5 3 2 1711 6 H B. C. 6 3 3 22—17 6 Leonidas 7 1 3 3 914 5 D. H. L. 7 13 3 15—21 5 T Y. B. B. 6 114 11—14 3 D. O. S. R. 6—15 5—18 1 Tweede klasse A.: Er zijn gisteren in deze klasse wel zeer rake klappen uitge deeld. Immers, de drie laagst geplaatste clubs wisten alle haar wedstrijden te win nen. Van O. I. V., de hekkesluiter, was dit wel de grootste verrassing, want de IJmui- denaren klopten de leiders Vitesse, die daardoor tevens de leiding moesten af staan aan A. D. O., want de Heemskerkers versloegen B. S. M. met 30 en hebben een beter doelgemiddelde dan Vitesse. Gelukkig voor de Sassenheimers behoor de ook Teylingen tot de winnaars. Met 50 werden de Santpoort-reserven naar huis gestuurd. Niet alleen dat Teylingen door de overwinning van O. I. V. van de laatste plaats wegbleef, zij steeg zelfs eenige plaatsen op de ranglijst, want zij liet haar gasten van gisteren onder zich alsmede B. S. M. Vermelding verdient ook de overwinning van V. V. E. op D. E. M., waardoor het succes der thuisclubs volledig werd. De stand in deze klasse laat thans wel zeer duidelijk zien, dat de clubs in deze afdeeling elkaar maar heel weinig ont- loopen. Hij is nu: A. D. O. 7 3 3 1 11—2 9 Vitesse 7 4 1 2 13—6 9 Lisse 7 3 2 2 13—14 8 D. E. M. 6 3 1 2 20—10 7 D S. S. H. 6 2 2 2 10—11 6 V. V. E. 2 2 2 10—16 6 Teylingen 7 2 2 3 10—7 6 Santpoort II 7 2 2 3 17—16 6 B. S. M. 7 1 3 3 12—29 5 O. I. V. 7 1 2 4 8—12 4 Tweede klasse B.: Onze hoop, dat alle tweede klassers in West II zouden winnen, is niet in vervulling gegaan. Maar we heb ben het toch niet zoo heel ver mis gehad. Dat echter V. V. L. de eer.ige moet zijn, die onze voorspelling teniet moest doen, valt ons erg tegen. De Voorschotenaren kwamen met een 31 nederlaeg tegen Aeolus uit Rotterdam terug. Dan deed V. E. P. het gisteren heel wat beter. De Woerdenaars klepten V. V. P. met 41 en boekten daarmede hun eerste overwinning. De leiders St. Lodewijk en Blauw Zwart stelden hun aanhang niet teleur. De Rot terdammers wonnen met 42 van D. O. N. K. en Blauw Zwart klopte Wilhelmus met 31 in Voorburg. Het blijkt meer en meer, dat de strijd om het kampioenschap in deze klasse waarschijnlijk wel zal gaan tusschen de Rotterdammers en Wassenaarders. De stand: St. Lodewijk 7 6 1 30—12 13 BI. Zwart V. V. L. D. O. N. K. Aeolus G. D. A. V. V. P. Wilhelmus Oliveo 5 5 15- 7 4—3 17—15 8 4 4 24—17 7 3 13 17—18 5 3—2 16—10 6 3—3 15—18 5 1—4 8—13 5 1—4 15—24 V. E. P. 5 1 4 9—22 2 Gr. Willem II 4 4 212 West II le klasse: De leidende Amster- damsche clubs wisten zich beide op hun stadgenooten te handhaven. De Meer ver sloeg N. E. A. met 31 en V. V. A. ver pletterde de Wilskrachtmenschen met 60. Fortitudo kon het tegen V. V. Z. niet bolwerken en verloor met 32. Tenslotte slaagde ook de vierde thuisclub, H. M. S., er niet in de punten thuis te houden. De Zuilenaren moesten zich met een gelijk spel tegen G. V. O., de hekkesluiters, tevre den stellen, 't Was dus wel een succesdag voor de bezoekende clubs. De Meer V. V. A. H M. S. N. E. A. E M. M. V. V. V. 8 7—1 16—7 11 6 4 11 18—10 9 6 2 2 2 15—10 6 6 2 13 12—15 5 6 2 1 3 8—13 5 4 2 2 6—2 4 Volendam 4 2 2 89 4 Fortitudo 6 2 4 109 4 Wilskracht 6 2 4 717 4 G. V. O. 6 3 3 7—11 3 Zuid I le klasse: 't Was gisteren voor het leidende Laura een goede dag, want zij won den niet gemakkelijken uit-wed strijd tegen Kerkrade met 20 en hand haafde daardoor haar voorsprong van vier punten op Palemig, dat zelf Waubach met 42 versloeg Valkenburg stelde gisteren danig teleur, want zij liet zich door V. V. H. met 53 kloppen. Dit beteekende een groote ver rassing voor den V. V. H.-aanhang want de hekkesluiters boekten daarmede hun eerste overwinning. Sitt. Boys en R. K. N. A. C. deelden de punten, terwijl de wedstrijd van R. K. O. N. S. tegen R. K. V. V. L. wegens terrein afkeuring niet doorging. Laura 7 7 19—6 14 Palemig 7 5_2 21—16 10 Valkenburg 8 4 4 2027 8 Kerkrade 6 3 1 2 86 7 R. K. N. A. C. 7 3 1 3 24—19 7 R. K. V. V. L. 6 2 2 2 12—11 6 Kimbria 7 14 2 13—14 6 Sitt. Boys 7 14 2 15—16 6 Waubach 7 12 4 11—14 4 R K. O. N. S. 6 1 1 4 6—13 3 V V. H. 6 114 10—17 3 Zuid II le klasse: De leiders Brabantia raken het spoor zoo nu en dan bijster. Na de nederlaag van eenige weken geleden konden de kampioenen het gisteren niet verder brengen dan een gelijk spel tegen Eendracht. Zij behielden daardoor welis waar de leiding, doch Wilhelmina en Schijndel, die gisteren hun wedstrijden resp. met 31 op R. K. T. V. V. en 8—2 op Kolping wonnen, het nu een verliespunt minder. Brabantia Wilhelmina Schijndel S. V. B. Zwaluw R K. T. V. V. Eendracht Kolping Best Vooruit Treffers Venl. Boys Mulo 8 6 1 1 28—11 13 7 6 1 22—12 12 6 5 1 28—12 10 7 5—2 19—14 10 6 3 2 1 20—17 8 8 3 1 4 15—20 7 8 2 2 4 18—27 6 6 2 13 10—13 5 6 2 4 8—13 4 6 2 4 6—12 4 6—15 11—26 - 1 6 6 18—26 Oost le klasse: De strijd tusschen de leiders Vosta en Vogido is in een 21 over winning voor de bezoekers geëindigd. Vosta behield nog wel de leiding, maar is toch een punt meer kwijt. Achilles nestelde zich op de derde plaats door een 21 zege op Quick en R. V. W. boekte haar eerste zege door V. D. Z. een 53 nederlaag toe te brengen. Vosta 7 5 1 1 17—8 11 Vogido 6 5 1 21—10 10 Achilles 6 4 2 15—11 8 Quick 7 3 1 3 21—13 7 Altior 6 3 1 2 12—12 7 V D. Z. 7 3 4 17—16 6 N E. O. 6 2 4 8—19 4 Grol 4 1 1 2 7—9 3 R V. W. 4 1 1 2 9—14 3 S D. O. U. C. 5 1 1 3 6—12 3 Lob. Boys 4 4 5—15 De uitslagen. Zuid I le klasse: KerkradeLaura 02; WHValkenburg 53, Waubach Palemig 2—4; Sitt. Boys—RKNAC 4—4. Zuid II le klasse WilhelminaRK TVV 31; KolpingSchijndel 28; Tref fersSVB 12; EendrachtBrabantia 3—3. Oost le klasse: VostaVgoido 12 Achilles—Quick 2—1; RVW—VDZ 5—2. WestI le klasse: HMS—GVO 1—1; NEA—De Meer 1—3; Fortitudo—VVZ 2—3; WilskrachtWA 0—6 West II le klasse: HBC—SJC 2—3; TYBB—Spartaan 0—1; DOSR—DHL 1—2; LeonidasSantpoort 05. 2e klasse A.: OIVVitesse 21; Tey lingen—Santpoort II 5—0; WE—DEM 3—2 ADO—BSM 3—0. 2eklasse B.: Graaf St. LodewijkDO NK 4—2; Wilhelmus—Blauw Zwart 1—3. VEPWP 4—1; TeolusWL 3—1. H. B. C.—S. J. C. 2—3. Door de alleszins verdiende overwinning op H. B. C. te Heemstede, heeft S. J. C. zich in de hoogste regionen gehandhaafd en tevens op goede wijze getoond, dat zij nog lang niet hun laatste kruit hebben ver schoten, terwijl zij ook hebben bewezeu, dat S. J. C. thans een homogene ploeg be zit, welke technisch en tactisch tot goede daden in staat is en tot nog toe niets bo ven haar stand heeft geleefd, zooals meer deren verkondigden. Dit heeft gisteren de Heesmsteedsche club danig ondervonden, terwijl zij blij mag zijn, dat zij op zeer fortuinlijke wijze aan een grootere neder laag is onakomen. Als te even twee uur op het eenigszins gladde doch goed bespeelbare veld wordt begonnen opent de thuisclub met eenige ongevaarlijke aanvallen, waarop de S. J. C.'ers direct goed antwoorden, maar het onverwachte schot van Groenéwoud weet de Nijs goed te verwerken. Een gevaarlijke H B. C. aanval verwerkt de S. J. C.-kee- per eveneens onberispelijk, terwijl Martin direct hierop een kansje om hals brengt. Dan wordt de bal vliegensvlug naar de overzijde gebracht, waar ten koste van een hoekschop moet worden gered, de hoek schop wordt hoog voorgezet en keurig door Groenewoud ingekopt na 9 min. spelen (10). Dit succes brengt de S. J. C.-ers tevens in de meerderheid, doch doelpun ten bleven in deze periode uit, H. B. C. weet dein meer evenwicht in het spel te bren gen en snel wisselen nu de aanvallen. Na 24 min. spelen zet Peperkorn uit een hoek schop den gelijkmaker in. (11). Vanaf den aftrap gaan nu de S. J. C.'ers weer fana tiek ten aanval en als Ruigrok op handige wijze den bal voor de doelmond plaatst, telden wij reeds het goaltje, maar met een flinke dosis fortuin werd door H. B. C. in een hevige schermutseling de bal wegge werkt. Met een snellen aanval komen zij in het S. J. C.-doelgebied, waar een lichte overtreding wordt begaan. Het gevolg js echter een elf meterschop, welke door Martin via de deklat wordt overgeschoten. Dit brengt zichtbaar een opluchting in het S J. C.-team en op allerlei wijzen bela gen de gasten nu het vijandelijke doel en nogmaals is fortuna met de thuisclub als een ingeschoten bal vanaf de doellijn wordt weggewerkt en met S. J. C. flink in aan val wordt rust bereikt met 11 stand. Na de thee zien wij direct een gevaar lijken H. B. C.-aanval, maar de zwart-witte verdediging wist van geen wijken en zette spoedig den aanval weer aan het werk. Het harde schot van Groenenwoud spriiigt via de paal in het veld terug, de bal wordt weer ingeschoten, maar nu duikt de Nijs den bal uit zijn doel ten koste van een hoekschop. Deze wordt onberispelijk voor het H. B. C.-doel geplaatst en op meer dan gelukige wijze worden doelpunten verhin derd. De Heemsteedsche club weet zich daarna weer los te werken, het schuivende schot van v. d. Linden stopt de S. J. C.-kee- per subliem. De aanvallen wisselen zich nu weer af, waarbij S. J. C. het gevaarlijkst is, het vliegende schot van Groenewoud maakt weer kennis met den staander, terwijl het direct volgende schot door de Nijs wordt overgetipt. Het succes komt nog onver wacht van de tegenpartij, want als Peper korn den bal goed doorgeeft, scoort v. d. Linden na 25 min. spelen (21). Het was echter een korte vreugde, want 2 min. la ter geeft v. Dem keurig door en Groene woud plaatst den gelijkmaker in (22). De thuisclub trachtte nu bij verrassing op te treden. Hierbij mist Martin echter een goe den kans, dit opdringen wordt hun nood lottig, want als de bal met een verren pass naar het H. B. C.-doel wordt geplaatst breekt Groenewoud door en handig plaatst hij den bal langs den uitgeloopen keeper in het verlaten doel (32). De resteeren- de 10 min. verstrijken onder groote span ning, doch verdere resultaten bleven uit en S. J. C. bracht alzoo beide puntjes naar Noordwijk toe. Het tweede elftal speelde thuis tegen H. E. C. II en bekwam in eigen huis een 42 nederlaag. Het derde bracht het er beter al door een gelijk spel 11 mee te brengen uit Haar lem tegen Geel Wit II. De junioren hadden gisteren groot suc ces, doordat zij vijf van de zes punten ver overden. D. O. S. R.—D. H. L. 1—2. D. O. S. R.: Doel: J. de Koning. achter: P. de Koning en L. Hoogenboom. Midden: J. Rietbroek, J. Turk en H. Turk Voor: van Es, v. Velzen, Rodewijk, van Hameren, A. Hoogeboom. D. H. L.: Doel: W. Alseihgeest. Achter. Britsia en Gigengack. Midden: Spek, Schouten en Kouwenho- ven. Voor: Saraber, Lansbergen, A. Alsem geest, C. Alsemgeest, Geers. Ook tegen de Delftenaren heeft D. O. S. R het onderspit moeten delven. Deze we- kelijksche aankondiging van een nieuwe nederlaag wordt zoo langzaamean eento nig, en volledigheidshalve moeten we er ook nu weer bijvoegen: „Ondanks de groo te meerderheid der Veenders en het voort durend aanvallend spel". Het wordt dan ook steeds duidelijker, dat het telkens ver liezen ondanks die grootere veldmeerder- heid z'n oorzaak voornamelijk wel zal heb ben in de taktiek, de strategie. Want wat betreft de technische kwaliteiten en de strijd van man tegen man, de duels, kun nen de D. O. S. R.-spelers zeer velen van hun 1ste klasse tegenstanders wat men noemt „hebben". Zooals de strijd gisteren begon, liet het verloop zich alleszins bevredigend aanzien. Van meet af aan was het een open spel, waarbij de partijen om beurten aanvielen. Dit was een groot verschil met de wedstrijd van de vorige week tegen Excelsior, waar in D. O. S. R. van de beginne af domineer de, waardoor de Schiedammers alsmaar moesten verdedigen. Het was dan ook in deze periode dat de rood-gelen telbaar suc ces hadden; want als v. Es plotseling naar binnen zwenkt en oon v. Velzen een nut tige kans bezorgt, heeft deze ruimte en tijd om het eerste doelpunt te kunnen sco ren (10). Hoewel ook de Hollandsche Leeuwen door deze speelwijze meer konden aanvallen, moeten toch de beide doelpun ten hierna door hen gemaakt niet geheel hieraan worden toegeschreven. Tok Alsem geest is een gevaarlijk speler, die nooit vrij spel gelaten mag worden. Toch kreeg hij z'n kans, éénmaal slechts, en het was een doelpunt. Met enkele schijnbewegingen liet hij de geheele verdediging de hielen zien; J. de Koning kon niet anders dan toeloopen, maar toen was hij reeds een ge lagen man. Dat deze zelfde Alsemgeest het tweede doelpunt kon scoren was slechts een blunder in de D. O. S. R.-verdediging. Zwaar werd hij gehinderd, terwijl hij trachtte in te schieten'. Z'n schot had de richting naast het doel, totdat een der D. O S. R.-backs de bal van richting veran derdein de touwen (12). En zoo is de stand gebleven, hoewel er dan nog meer dan drie kwartier is te spelen. Deze tweede helft is een verwoede strijd geworden, waarin de Roelofarendsveenders steeds aanvallend om den gelijkmaker en de overwinning hebben gestreden. D. H. L. kon maar sporadisch een tegenaanval opbouwen. En de D« O. S. R.-voorhoede heeft gisterenmiddag op doel geschoten en gekopt, maar de Delftsehe doelman had met de meeste schoten weinig moeite, en een paar keeren, dat D. O. S. R. absoluut een doelpunt verdiende, toen had hij ge luk, Ook Gigengack, die den laatsten tijd niet goed op dreef was, had gisteren een beteren vorm. Daardoor was de verdedi ging der Delftenaren als een muur,.gecom pleteerd bovendien door de geheele mid denlinie en drie spelers uit de voorhoede: een Siegfried-llnie, een Maginot-linie. Ver dedigen is gemakkelijker dan aanvallen, ook bij voetballen. En hierbij is D. O. S. R. wederom gesneuveld. WILHELMUS—BLAUW ZWART 1—3. Zondag speelde Blauw-Zwart I te Voor burg zijn vijfden competitiewedstrijd te gen Wilhelmus I. Even over half drie stellen beide elftal len zich op onder leiding van scheidsrech ter Steentjes. Blauw-Zwart trapt af. De Samenwerking tusschen P.K.F., C.N.V.B, N.A.S.B en N.V.F. De voorloopige besprekingen gevoerd tusschen den Christelijken Nederlandschen Voetbal Bond, den Nederlandschen Arbei ders Sport Bond, de Nederlandsche Voet bal Federatie en de Roomsch Katholieke Federatie hebben tot een definitief con tract geleid, waarin de punten zijn vast gelegd, welke genoemde organisaties pogen te verwezenlijken. De leiding voor de samenwerking is op gedragen aan een commissie, bestaande uit: G. Kruyver (R.K.F.), voorzitter, S. Broekman (N.A.S.B.), secretaris-penning meester, adres: Sarphatikade 21, Amster dam Centrum, J. Gosschalk Gzn. (N.V.F.), 2e secretaris, H. J. Ardon (C.N.V.B.), W. F. Klopper (N.A.S.B.), H. van Leeuwen (N.V.F.), H. Putter (R.K.F.) en H. Teeuw (C.N.V.B.). De commissie heeft reeds het vraagstuk onder oogen gezien op welke manier tege moet kan worden gekomen aan den ter- reinnood, welke bestaat voor vereenigin- gen, aangesloten bij genoemde organisaties. .bal verhuisd direct naar de voorhoede van Wilhelmus, die gevaarlijk voor het Blauw- Zwart doel komt. Na veel moeite weet de Blauw-Zwart verdediging op te ruimen. Het duurt eenigen tijd eer Blauw-Zwart er in komt, terwijl Wilhelmus goed op den bal zit. Van weerszijden volgen dan eenige schermutselingen. Ongeveer 10 minuten na het begin volgt een aanval van Blauw- Zwart. De bal komt vóór het Wilhelmus- aoel. Zij belandt bij den linksbinnen van Blauw-Zwart, daarna bij den rechtsbinnen .en met een zacht rollertje is de stand 01 voor Blauw-Zwart. Er volgt dan een over wicht van Blauw-Zwart, maar de Wilhel- mus-achterhoede, en vooral keeper van der Hem zijn er goed in en weten stand te houden. Zoó volgt de rust. Na de rust volgt er een aantrekkelijk partijtje voetbal. Bei de partijen wogen tegen elkaar op, maar het plaatsen en kopwerk van Blauw Zwart is beter, terwijl er in de voorhoede van Wilhelmus weinig schot zit. Eens redt de keeper van Blauw-Zwart schitterend. Blauw-Zwart zet dan een mooien aanval op, de linksbinnen zet goed door, kemt al leen voor den keeper en met een goed schot is de stand 02. Na eenigen tijd volgt weer een aanval van Blauw-Zwart. De rechtsbinnen lost een schot, dat wordt gekeerd. De bal komt echter bij den rechts buiten, die zich niet bedenkt en doelpunt tC3). Kort daarop volgt een aanval van Wilhelmus. Er volgt een voorzet van rechts. De Blauw-Zwart keeper loopt uit en langs hem heen verdwijnt het leer in het net. (1—3. Er volgen dan nog vele goede aanvallen van Blauw-Zwart en enkele uitvallen van "Wilhelmus, maar in den stand komt geen wijziging meer. AEOLUS—V. V. L. 3—1. Over dezen wedstrijd kunnen wij kort zijn. Om even over half drie trapt V. V. L. tegen wind af. Direct trekken zij op het Aeolusdoel af, maar de achterhoede geeft alles retour. Dan gaat de Aeolus linksbui ten er van door, deze geeft voor en de rechtsbinnen doelpunt onhoudbaar (10). Direct daarop komen zij weer hevig opzet ten, maar V. V. L. weet van geen wijken. Dan is het weer de beurt aan V. V. L., de bal komt bij de rechtsbuiten, deze geeft voor en de midvoor doelpunt met een kop bal (11). Even daarna is het rust. Na de thee heeft V. V. L. niet veel meer in te brengen. Bij een goede aanval van Aeolus doelpunt de midvoor uit een voor zet van links (21). Dan gaat V. V. L. er vandoor, maar ze stranden steeds op den goed spelenden backs van Aeolus. Hierna is het weer den midvoor, die den bal te pakken krijgt en hij geeft den V. V. L.- keeper het nakijken (31). Bij V. V. L. is het verband heelemaal zoek en zij ko men telkens een paar seconden te laat bij den bal. Met een hevigen druk op het V. V. L.-doel komt het einde van dezen door V. V. L. slecht gespeelden wedstrijd. V. V. L. II speelde thuis tegen A. V. V. II, de bovenste van de ranglijst, en wist hen door een gelijk spel (22) een puntje afhandig te maken, waarmee A. V. V. meer kreeg dan haar toekwam. Door dit .felijke spel is V. V. L. II nog steeds cc£«wiagen. Gaat zoo door. V. V. L. III speelde thuis tegen Qi-ick Steps V, met de rust stonden zij vch>.;' met 50, daarna haalde Quick Steps op en in een kwartier stonden zij voor met 65. Toen werd het V. V. L. te bar en wisten tcch nog een 76 overwinning te behalen. V. V. L. a speelde tegen Meerbtng a ge lijk 2—2. V. V. L. b spande de kroon op het werk en behaalde tegen Meerburg b een 30 overwinning.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13