ZATERDAG 5 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 M or e eIe herbewapening In September en October werd in de pers een tweetal oproepen gepubliceerd, onder- 1 eekend door elf vooraanstaande Neder landers van uiteenloopende richting, die in dit opzicht eensgezind waren, dat het nu tiid was, de gtestelijke krachten van ons volk te mobikseeien, ons moreel en geeste lijk te herbewapenen. Het oorlogsgevaar, dat de laatste dagen van September zoo ontstellend dichtbij was, doch reeds maandenlang zijn donkere dreiging over Europa had gespannen, heeft niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland een reactie in het leven geroe pen en de gewetens wakker geschud. ..De spannende dagen, welke wij door leefden, zoo wordt er in de tweede oproep van 10 October gezegd, hebben een alge- meenen oorlogsafkeer geopenbaard. Die afkeer schiet in kracht tekort, indien hij zich niet richt tegen de diepste oorzaken van den oorlog. Welke fouten hebben ge leid tot deze crisis? Zijn het niet dezelfde, die de aanleiding zijn van de meeste moei lijkheden in het leven: angst voor verlies van eigen bezit, macht en prestige? Zelf zucht, die zichzelf, eigen familie, eigen be langensfeer, eigen land wil veilig stellen ten kosten van anderen? Verheimelijking van eigen bedoelingen en wantrouwen in des anderen bedoelingen? Deze fouten te zien in anderen is gemakkelijk, maar baat weinig. Deze fouten te ontdekken in zich zelf en in eigen volk en ze tevens te herstel len, is moeilijk, maar verhoogt het moreele peil van ons volk". „Wij moeten, zoo gaat de oproep verder, als volk en als individu, ons wapenen met de éénvoudige eigenschappen van eerlijk heid en onzelfzuchtigheid". H.M. de Koningin heeft mét instemming kennis genomen van het initiatief der elf onderteekenaars van den oproep en in een persoonlijk woord gewezen op de deugden van eerlijkheid, vertrouwen en liefde, wel ke het richtsnoer moeten worden tusschen personen en volken. En de Koningin be sluit haar persoonlijk woord met dezen zin: „Wie de teekenen des tijds begrijpt, weet dat thans van ons gevraagd wordt een daad van vertrouwen, van zelfopoffering en ze delijken moed, en van geloof'". Velen hebben gemeend, dat H.M. de Ko ningin een bepaald offer op het oog had, toen zij sprak van „een daad van zelfopof fering en zedelijken moed", en zij dachten aan een internationaal probleem, dat tegen woordig hangende is, n.l. de koloniale kwestie. Heeft de Koningin dit of iets dergelijks bedoeld? Het is wel buitengewoon onwaarschijn lijk. H. Majesteit heeft niets anders bedoeld dan uiting te geven aan haar instemming met den oproep van de elf. En hun bedoeling is niets anders geweest, dan de geestelijke en moreele opleving, welke overal in ons land valt waar te ne men, te stimuleeren en aan te wakkeren. Daarbij richtten zij zich allereerst tbt de individuen, om zich te bezinnen op hun eigen individueele plichten en op de.bele ving van de hoogere beginselen, welke zij erkennen. De individuen zullen het Nederlandsche volk beinvloeden en de invloed van het Nederlandsche volk zal zich doen 'gevoelen tot over de grenzen. Trouwens ook in het. buitenland is een zelfde geest van verzet tegen het moreele verval gerezen. In Engeland, Zweden en Zwtiserland hebben oproepen in denzelfden geest uiting gegeven aan hetgeen er aan 't groeien en gisten is'in de beste lagen van het volk. Onlangs hebben b.v. een aantal op den voorgrond tredende beoefenaars en leiders der sport in Engeland, gevolg gevende aan een oproep van Baldwin en anderen, op hun beurt een oproep uitgevaardigd, waar in zij de moreele herbewapening door sport aanprijzen. Waarom juist door sport? „Omdat zoo: zeggen zij sportlieden de beteekenis van de tucht en de opoffering kennen, welke de sport eischt, is het aan hen om de leiding te nemen in de tucht en de opoffering, die thans" noodig zijn om aan Groot-Brittanje zijn ware grootheid terug te geven en om een nieuwe ridderlijkheid en een nieuwen geest van onzelfzuchtigheid onder de volkeren der wereld t wekken". Wat te denken van deze bewegingen? Wij zijn op de eerste plaats geneigd te denken, dat een 'dergelijk goed bedoeld beroep op het geweten der menschen, wei- nie zal uithalen. De Katholieke Kerk doet dag in dag uit, stelselmatig en onder aan wending van de bovennatuurlijke genade middelen, welke Haar zijn geschonken, niets anders dan de menschen in denzelf den geest te vermanen. De andere Kerkge nootschappen doen dat eveneens en daar naast bestaan nog weer andere min of meer georganiseerde bewegingen denken wij b.v. aan den Bond zonder Naam die alle hetzelfde doel beoogen. Wat kan daarnaast een eenvoudige oproep als deze, welke niets anders is dan een enkel zwak geluid, uit richten, wanneer zooveel machtige stem men worden overdonderd door het geraas, waarmede de vernielende krachten hun sloopingswerk verrichten? Deze overweging moge ertoe leiden, geen al te hooge verwachtingen te koesteren, van den anderen kant is dat geen motief om voor zichzelf geen gehoor te geven aan dien roepstem. De elf onderteekenaars van den oproep aar. het Nederlandsche volk hebben niet de bedoeling gehad, om een nieuwe organisa tie te stichten of een geconcéntreerde actie te voeren, doch hebben eenvoudig een aan sporing willen geven, welke zou kunnen werken als een rollende sneeuwbal: klein in den aanvang, maar aangroeiend tot een la wine, wanneer zij aan het rollen wordt ge houden. Wij Katholieken blijven ervan overtuigd, dat de eenige mogelijkheid tot redding is gelegen in de terugkeer tot de Christelijke beginselen en tot de daadwerkelijke bele ving van de Christelijke deugden, waarbij het gebruik maken van de genademiddelen der H. Kerk een krachtdadige steun ins. Gods kracht, die op aarde het meest vi taal gevonden wordt in de ware Kerk, komt echter ook wel tot uiting in kringen, die schijnbaar ver verwijderd leven van de bron van alle kracht en daarom kunnen wij niet anders dan ons verheugen, wan neer God aan dit zwakke en onvolmaakte pogen eenig succes zou willen verleenen. Voor ons kan de stem der elf onderteeke naars niet anders beduiden dan: weest Ka tholiek metterdaad. Het ideaal, waartoe zij ons aansporen, is voor ons gelegen in de versterkte beoefening der katholieke deug den, in een intensiever medeleven met de Kerk. Voor ons beteekent de moreele herbewa pening niets anders dan het aandoen van de wapenrusting Gods, te vinden in het arse naal der Kerk. ONGELOOF EN MAATSCHAPPIJ IV (Slot). Groote-stad-problemen. Een bekend Amerikaansch schrijver heeft eens de karakteristieke uitdrukking gebezigd „Gode made the Coventry, men made the town": God maakte het land, de menschen maakten de stad. Vergelijkt men met dr. v. d. Does de uitkomsten der laatste volkstellingen in Nederland en neemt men hierbij in aanmerking het feit, dat in de steden meer vrouwen dan man nen wonen, welke eersten religieuzer zijn, zcoals wij nog zullen aantoonen dan blijkt, dat juist in de steden er een'groo- ter aantal personen zijn, die tot geen kerk genootschap behooren. Heel duidelijk komt dit in de volgende statistiek tot uiting. Percentage onkerkelijkheid. Gemeenten 1920 Met minder dan 5.000 inwoners 2.10 Met 5.000 tot 20.000 inwoners 5.14 Met 20.000 tot 50.000 inwoners 8.57 Met 50.000 tot 1000.00 inwoners 9.92 Met meer dan 100.000 inwoners 15.73 Voor 1930 uliden deze cijfers als volgt: Gemeenten 1930 Met 500 en minder inwoners 2.44 Met 500 tot 1.000 inwoners 2.76 Met 1.000 tot 2.000 inwoners 2.95 Met 2.000 tot 5-.000 inwoners 4.82 Met 5.000 tot 10.000 inwoners 7.17 Met 10.000 tot 20.000 inwoners 11.76 Met 20.000 tot 50.000 inwoners 16.27 Met 50.000 tot 100.000 inwoners 12.90 Met meer dan 100.000 inwoners 27.59 Nog merkwaai-diger gegevens gegevens levert het kerkbezoek in de groote steden op. Zoo schrijft Holmström betreffende Zweden het volgende: „Vele kerken blij ven leeg en vullen zich alleen bij bijzon dere gelegenheden. In de Staatskerk komt 17 pet. en in de andere kerken 8 pet. der geheele bevolking, zoodat ook hier 75 pet. der bevolking niet ter kerk komt." Reeds omstreeks 1913 stelde dr. Harren- stein, de bekende Gereformeerde predi kant, toen te Amsterdam, reeds een on derzoek in naar het kerkbezoek in ver schillende groote steden van Nederland. Het aantal leden der Hervormde Kerk, die te Amsterdam des Zondags de kerk be zochten, bedroeg ongeveer 10 pet. In de Gereformeerde kerken bedroeg dit aantal 's morgens 37 en 's avonds 27 pet. Te Rot terdam bedroeg dit aantal 's morgens 33 er. 's avonds 27 pet. Volgen we nog het belangrijke onder zoek van prof. dr. J. Waterink, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en hoofd van het Paedologisch Instituut al daar. In een der groote steden ging hij van 1274 jongens na, die tusschen 1895 en 1905 in de Gereformeerde Kerk gedoopt wa ren, wat er ten slotte van hen geworden was. Er waren er 102 overleden, 173 wer den er uit het oog verloren, daar het ge zin met de kerk brak, 321 braken zelf met dc kerk, 484 deden belijdenis (d.w.z. erken den plechtig tot de kerk te behooren), 21 waren nog dooplid, van de overigen was geen opgave te verkrijgen. Het resultaat hiervan is dus, dat ongeveer de helft van dc menschen met de kerk, waartoe zij we gens hun geboorte behooren, braken. Dat geldt in bijzondere mate voor het Protestantisme, maar zeker ook zij het niet zoo sterk voor de Katholieken. Let ten wij maar eens op de drie conclusies van Rector Kok in zijn voordracht: „De trek naar de stad". Hij zegt: „Bij den geloofs afval der grootere steden worden voor een zeer groot deel katholieke plattelanders betrokken." Voorts: „Oorzaken van dezen geloofsaf val der plattelanders liggen eenerzijds voor een groot deel in de stad, anderzijds voor een niet gering deel op het platte land". Ten slotte: „Naast ingrijpende ver anderingen ter keering van de plattelands- vlucht zullen èn op het platteland èn in de steden zielzorgers en invloedrijke leeken geen middel onbeproefd mogen laten, om den plattelander bij zijn trek naar de stad te bewaren voor afval op godsdienstig, so ciaal en politiek gebied". Het groote gevaar van de urbanisatie, d.i. de concentratie der plattelandebevol king in de steden, ligt in het feit, dat het contact tusschen den geloovige en zijn pastoor of predikant verloren gaat. En dan de wereldoorlogdie wij beleefden èn die onze jeugd zeker be leven zal in de toekomst. Want deze laat ste werpt zijn schaduwen reeds vooruit. De wereldoorlog had een algemeene demorali satie tengevolge, niet alleen in de oorlog voerende landen, maar ook in die staten, die slechts indirect door den oorlog getrof fen waren. Jarenlang na den grooten oor log kan men aan de hand van levensbe schrijvingen der menschen nog nagaan, hoe deze ook op godsdienstig gebied een ver nietigende werking uitoefende. Terecht kan men met Dehn zeggen: Een generatie, „die vom Kriege zerstört wurde auch wenn sïe seinen Granaten entkam." De wereldoorlog had ook nog andere ge volgen. Niet alleen, dat er een sterke toe neming van den vrouwenarbeid in de ver schillende beroepen plaats vond, dat de vrouwen veel sterker op de collegebanken en in tal van bedrij ven werden vertegen woordigd, doch tevens werd de ontbin ding van het gezinsleven er in niet ge ringe mate door bevorderd. Bestudeert men de uitgebreide weten schappelijke literatuur of leest men de ro mans. die dit onderwerp beschrijven, dan blijkt heirin duidelijk, dat de sfeer van het oude patriarchale gezin men denke slechts aan „De opstandigen" van Jo van AmmersKueler, „Buddenbrooks" van Thomas Mann in het algemeen wel beter geschikt was voor een godsdienstig leven, dan het typische na-oorlogsche milieu, waarin het hopelooze van den toestand zich uitte in een wilde jacht naar vermaak. Het huwelijks-leven ging kwijnen en daarmee het geheele Christelijke leven. En hiermede is in korte trekken de toe stand van Kerk en Geloof geteekend en is de conclusie niet gewaagd, dat er geen enkele crisis in de geschiedenis van het Christendom de huidige evenaart. Daarin ligt geen enkele reden om bij de pakken neer te zitten. Het keur van echtheid van het Christelijk geloof is zijn onverwoestbaar optimisme zelfs in tijden van tegenslag en onheil. „Post tenebras lux", na de duisternis het licht. En reeds gloort de morgenstond. Want nu het er op aan gaat komen, blijkt het Christelijk geloof onverzet telijk tegenover de machthebbers dezer wereld. En daarmee zal het indringender propaganda voor het Rijk Gods voeren, dan met plechtstatige redevoeringen enz. „Post tenebras lux"! J. LAMMERTSE Lz. LANGS ONGEBAANDE WEGEN Als je pas van Flores komt en je ziet hier de auto's in dolle vaart over de wegen sui zen en je leest dan 's avonds in de krant de reeks verkeersongevallen, denk je on willekeurig: veilig Flores! Daar behooren de auto-ongevallen tot de uitzonderingen, al zijn de wegen ook heel wat slechter en smaller dan hier in Europa. Er zijn er ook niet zooveel en de inlanders hebben zoo'n haast niet. De weinige ongelukken, die daar te boeken zijn, gebeuren meest langs onge baande wegen. Eén keer ben ik bijna /an zoo'n „ver keersongeluk". het slachtoffer geworden: ik heb de gapende afgrond mij zien tegengrijn- zen en had Ik niet zoo'n mak paard gehad en vooral een goeden engelbewaarder, dan zou ik er zeker zijn ingestort. Het gebeurde zóó: Ik was in de kustplaats Naimérang op Adonara en ging de bergen in, op tournée naar Lité. Men was reeds eenigen tijd bezig om een nieuw tracé aan te leggen, dat later tot een straatweg moest worden uitgebouwd. Grootendeels moest het pad uit den bergwand worden uitge houwen. Vroeger gebruikte men daar dyna miet voor, doch dit is al sinds jaren afge schaft. Nu ziet men de heeren dienstplichtige inlanders wekenlang op dezelfde plaats met breekijzers de rotsen stukje voor stukje af brokkelen. Hoe lang dat zoo'n karweitje niet duurt! Op een tijd. dat het werk daar halfklaar stil lag, moest ik er nu voorbij. Men had mij verteld, dat de nieuwe weg „goed" was, dus reed ik in het frissche mor genuur gemoedelijk op mijn paardje over het nieuwe pad naar boven. Het weggetje slingerde zich rondom een vooruitsprin gende rotspunt, zoodat ik niet vooruit kon zien. Het werd al smaller en smaller en ik begon mij bezorgd te maken, of ik er over al wel langs zou kunnen. Heel langzaam reed ik verder. Zou ik niet beter afstappen en vóór mijn paard uitgaan?Het was al te laat', afstappen ging niet meer. Ik wilde omkeeren, onmogelijk! Ik hield mijn been in en zag rondom mij heen: vóór mij het smalle pad, daar kon geen bereden paard over, achter mij het breedere pad, maar hoe omkeeren? Geen denken aan! Boven mij de overhangende bergwand, onder mij het gapende ravijn, waardoor de bergstroom witschuimend over hoekige keien naar be neden raasde. Ik was radeloos. Wel tien mi nuten stond ik daar met zelf te overleggen. Niemand was er, die mij helpen kon, of die mij ook maar een goeden raad kon ge ven. In mijn hart schimpte ik op den weg- opzichter, die het werk zoo had laten lig gen, zonder een waarschuwing aan den weg te plaatsen. En op de Nairnerangers, die zeiden dat de weg „goed" was. Maar wat baatte mij dit? Er moest een uitweg gevonden worden. In ieder geval moest ik er zelf safe vanaf komen, als het paard geofferd moest worden, vooruit dan maar. Maar hoe? Weer keek ik angstig in de donkere afgrond. In den geest zag ik mij al naar beneden tuimelen en met ge broken beenen onder mijn paard in de ri vierbedding liggen. Ik hoorde het klaag lied al, dat de golfjes over mij zouden zin gen. Ja, als ik afstap, zal 't zoo gebeuren. Dus niet afstappen. Wat dan? Doorrijden? Ja, maar hoe? Onbereden zou het paard er wel langs kunnen: mijn, linkerbeen zat in den weg. Wagen dan maar. Ik bad een acte van berouw en beval mij aan mijn engelbe waarder aan, mijn eenige metgezel, diè mij al zoo dikwijls in moeilijkheden had bijge staan. Ik legde mijn linkerbeen in den nek van het paard en zei: vooruit, Tjina, daar gaat ie, hou je goed! Tjina stapte vooruit, de stijgbeugel rinkelde tegen de rots, die onbarmhartig over het zadel kraste. Maar het ging goed, de poging was gelukt, het gevaar voorbij. Goddank. Ik zuchtte eens diep, dankte ook mijn engelbewaarder, kort maar hartelijk en zette mijn reis voort. Dat „verkeersongeval" zal ik nooit ver geten. F. P. S. KLUITERS, S.V.D., Flores-missionaris. Missiehuis Uden (N.Br.). Agenda NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R.K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verlengde Bloemistenl. 45. Zondag: H. Mis voor de leden van de Textielarbeidersbond „St. Lambertus", Pa rochiekerk O. L. V. Hemelvaart en St. Jo seph 7.30 uur H. Mis voor de leden van de Fabriekarbesidersbond „St. Willibror- dus". Van nam. 12 uur Bidstonden van de „St. Barbara-Vereen.", op het R. K. Kerkhof aan de Zijlpoort. Het Gebouw is geopend vanaf des nam.- 7 uur. Te 8 uur feetselijke bijeenkomst in het St. An- tonius Clubhuis, Mare, voor de leden van den Textielarbeidersbond „St. Lambertus". Maandag: Rechtskundig Adviesbureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken, 6.308.00 uur in het Bondsge- bouw, Steenschuur 15. (Kantoor). Repe titie R. K. Gemengde Zangvereeniging „Pulchri Studio", 8 uur. (Zaal 6). Kan toor Bouwvakarbeidersbond, (Zaal 10), 7 308.30 uur. Dinsdag: Tuinbouwcur- sus, 8 uur. (Zaal 6). Woensdag: Be stuursvergadering R. K. Volksbond, 8 uur. Tuinbouwcursuse 8 uur. (Zaal 6). Donderdag: Kaarten halen voor het Sint Nicolaasfeest, op het Kantoor, 7.309.00 uur. Bijeenkomst Missiebroederschap, 8 uur. (Zaal 8). R. K. Damclub „Gezellig Samenzijn", 8 uur. (Zaal 1 en 2). Vrij dag: Kaarten halen voor het St. Nicolaas feest op het Kantoor. 7.309.00 uur. Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor. 78 uur. Bibliotheek, 78 uur. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENING LEIDEN. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen Vereeniging te doen in schrijven R.K. Jongemannen vanaf 17 jaren iederen derden Maandag van de maand des avonds te half negen in de Presidentskamer van het Gezellenhuis, Rapenburg 52. Toegang tot de bijeenkomsten voor fiet sers uitsluitend Pieterskerkhof; voetgan gers Rapenburg 52. Heden Zaterdag van 89 uur Biblio theek. Beurtrooster: Zondag: C. v. d. Meyde, J. Post en C. v. Tol; Maandag: P. Rijzevoort en Th. v. Dijk; Dinsdag: ver valt; Donderdag: F. Overdijk en J. Bent veld; Zaterdagmiddag: C. v. d. Meel, J. Bentveld en C v. d. Meyde Zondag: te 8 uur in de St. Lodewijkskerk de H. Mis voor de zielerust van W. Varkevisser; men wordt verzocht deze H. Mis bij te wonen en te communiceeren. De zaal is ge opend van 12.302.30 uur en van 710.15 uur; verplichte bijeenkomst van 8.459.45 uur: om 10.15 uur wordt de zaal gesleten. Van 12 uur Bibliotheek Van 12 uur Zitting St. Joseph's Spaarkas; deze wordt waargenomen door den heer O. Bik 4 uur Verloofde Conferentie voor het district Leiden 8.30 uur Aspiranten cursus 8.30 uur Voortzetting Kegel- en Sjoelbakwedstrijden 8.30 uur Prijsbil- jarten hoofdprijs??? Maandag 6.30 uur Spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses aan de Pastorie 8.30 uur.Bijeenkomst Kerngroep 8.30 uur Repetitie Tooneel- club „Adolf Kolping" 810.15 uur Bij eenkomst voor de leden Dinsdag: 8.30 uur Verplichte Vergadering Afd. Gehuw de Gezellen Woensdag: 6.30 uur Spreek uur van den Eerw. Vice-Praeses aan de Pastorie 8.15 uur Repetitie Liedertafel „Sebastian Schaffer" Alle leden gelieven present te zijn, daar dit de laatste repe titie voor het Jaarfeest is. 8.30 uur Too- neelclub Adolf Kolping" 8.30 uur Aspi rantencursus Donderdag: 6.30 uur Spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses aan de Pastorie 8.15 uur Tafeltennisclub 8.30 uur Bijeenkomst Schaakclub 8.30 uur Vergadering Commissarissen Afd. Ge zellen 8.30 uur Voortzetting Biljartcom petitie 810.15 uur Bijeenkomst voor de leden Vrijdag: 8 uur Repetitie Mu ziekgezelschap „Frans Schweitzer" 8.30 uur Aspirantencursus Zaterdag: is dc zaal gesloten Mededeclingen: Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag en Vrijdag plaatsbespreken van 8.309.30 uur a 20 ets. per plaats in het Gezellenhuis Zondag 13 November Viering van ons 51ste Stichtingsfeest. Te 6.30 uur 's mor gens in de St. Lodewijkskerk Gezongen H. Mis. waaronder plechtige algemeene H. Communie. Na de H. Mis wordt gezongen: „Knielt Christenschaar'. dan volgt de luide dankzegging, waarna in het Gezellenhuis gemeenschappelijk ontbijt. ST. ODO-KOORKNAPEN Maandag en Donderdag: half vijf Aspi ranten; kwqrt na vijf: Crescendogl'oep. Dinsdag en Vrijdag: half zes: Schola Can torum. Hallo boys! Een normale week, waarin we stevig moeten aanpakken, ik bedoel niet: elkaar of mij, maar met repeteeren! Snappen jullie dat? O zoo! 25 November hebben we ons St. Odo-feest. We zingen allemaal om 7 uur de H. Mis, die voor al onze leden wordt opgedragen, en 's avonds de uitvoering. Verder begipt de Schola de ze week al voor het Kerstfeest, want we zingen natuurlijk weer in de Nachtmis. Zeg, boys, de Mare wordt verbreed van wege de schuit met vijgen, die daar op 25 Nov. moet landen. Een Rijnaak vol, maar jammer is, dat er geen weg meer overblijft, zoodat jullie ouders met roei- booten zullen moeten komen, anders kunnen ze de zaal niet bereiken. Denk om de achterlichten, hoor, en.... rechts houden vanwege Veilig Verkeer! Houdt Je maar taai! Tot kijks, zeg! Kapelaan E. A. M. PAAP KRUISVAART. Cohort „St. Petrus". Burcht: Garenmarkt 36. Zondag: 4 uur Missieclub Pater Da- miaan. 8.15 uur Schaken. 8.30 uur Postzegelclub Dinsdag: 6 uur: Sleutel koor. 8.00 uur Kardinaal von Faulha- berban. 8.00 uur Adspirantenban I Woensdag, 7.30 uur: Adspirantenban II. Donderdag, 8 uur: Trommelen. Vrijdag. 6 uur: Sleutelkoor. 8.00 uur Jonge Wachtbladetn afhalen en afrekenen. 8.30 uur Franciscusban. 9.30 uur St. Fetrusban. Zaterdag, 7 uur: K. J. C. Mis voor alle Kruisvaarders, Adspiranten en Sleutel koorleden 7.00 uur Lodewijk- ban. Kruisvaarders, postzegelverzame laars, komt allen Zondagavond op de club!! Cohort „St. Pancras". Burcht: Anna Paulownastraat. Kruisvaarders, Morgenochtend is er Algem. H. Communie. Denk er aan: om half zeven present! Ook de adspiranten nemen hieraan deel! Maandagmorgen 7 uur Gedialogeerde H. Mis. Al hangt „de zwar te lijst" nog niet in den Burcht, wij hebben allen genoteerd die tot nu toe niet aanwe zig waren! „Let op Uw saeck". Voor de banleden die op Maandag komen, zal het zijn: Zorg dat je uniform er keurig uitziet en gedraag je als Kruisvaarder want.... de Districtleiding houdt inspectie!! Mét Kruisvaartgroeten, Baljuw. Zondag, 6.30 uur: Algemeene H. Communie. Maan dag, 7 uur: Gedialogeerde H, Mis 8 uur: Servatiusban, Tarcisiusban. Dinsdag 8 uur Don Boscoban en Adspirantenban I. Wqensdag, 8 uur Canisiusban en !Ad- spirantenban III Donderdag, 8 uur: Aloysiusban en William Doyleban Vrij dag, 8 uur: Lodewijkban en Adspiranten ban II Zaterdag, 67 uur Afrekenen fonds, Bank, Contributie. Cohort „Aeternus Pater". Burcht: St. Antonius Clubhuis. Zondag 3.45 uur Ontspanning voor jon gens onder de 15 jaar. 5 uur Bibliotheek, afteekenen eischen. 7.45 uur ontspanning. Maandag 7 uur Franciscus Tarcisius ban. Woensdag 6 uur Adspirantenban. 7.35 uur Antonius Arnoldus en Servatius ban. Donderdag 7.45 uur Martinus Pa- schalisban. 8 uur Postzegelclub. Zater dag 8 uur Zangclub. Inschrijving nieuwe leden Zondagmiddag. INTERPAR. ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK Zondag: Eerste Zondag van de maand: onder de H. Mis van 9 uur Algem. H. Com munie. Daarna ontbij-t 6 uur Lof. waarna recreatie. Maandag, 6.30 uur: Francis- csuvrienden I 8 uur Franciscusridder IT 7.30 uur Zaagclub A Dinsdag, 6.30 uur Sloyd I en II 7.45 uur Gymnastiek. Woenrdag: 6.45 uur: Franciscusvrienden II 8.15 uur Franciscusridders I Ge zellen Donderdag, 8 uur: Franciscusrid ders III Tooneelclub. Vrijdag. 6.30 uur: Zaagclub B 6.45 uur Sloyd III en IV. 8.00 Voetbalclub 8.15 uur Gezel len. Zaterdag: 3 uur Teekenclub 7.30 uur Franciscusridders IV. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL" Par. O.L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Maandag: 78.30 uur: jongste groep; 8.15 9.45 uur: topgroep. Dinsdag: 7 uur: H. Mils, waaronder we gezamenlijk communi ceeren. Alle leden namen plaats aan den kant van het Maria-altaar. Woensdag: 4 6 uur: Naaien Vakschool. Donderdag: 78.30 uur: jongste groep; 8.159.30 uur: zang. Par. O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen. Maandag: 7.30 uur: Vakschool. Dinsdag: 89.30 uur: middengroep. Donderdag: 7.309 uur: jongste groep. Zaterdag: 2 3.30 uur: mulogroep. Par. St. Petrus. Maandag: 78.30 uur: jongste groep; 7.30 uur: Vakschool. -Dins dag: 8.309.45 uur: middengroep. Zater dag: 2.153.45 uur: mulogroepen. Par. II. Leonardus. Donderdag: 7.309 uur: jongste groep. R.K. Graalturnclub „Actief. Woensdag: 34 uur: Kleuters 811 jaar in dc Heeren - singelschool. Vrijdag: 6.157.15 uur\as piranten 1214 jaar in de Ursulastecg; 7.30 8.30 uur: aspiranten 1516 jaar in de Ur- sulasteeg; 8.4510.15 uur: dames in de R. K.H.S. Zaterdag: 2.153.15 uur: Kleu ters 811 jaar in de Ursulastecg.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7