DOUWE EGBERTS De ïieroriënteering van Tsfecho- Slowakije BUITENLAND Chamberlain en Halifax naar Parijs Een nieuwe orde in Japan DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Met kennis van zaken ZATERDAG S NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 EEN NIEUWE PRESIDEN1. Na 10 November bijeenroeping der Nat. Vergadering. In een gemeenschappelijke beraadsla ging der voorzitters van de coalitiepartij te Praag is besloten de Nationale Vergade ring na 10 November bijeen te roepen voor de presidentsverkiezing, aangezien dien dag de bezetting van he aan Hongarije af te stane gebied zal zijn voltooid. Gisteren hebben de vertegenwoordigers der coalitiepartijen met de leden van het Slowaaksche kabinet beraadslaagd over de candidaatstelling en over de modaliteiten der verkiezing. De Slowaaksche ministers zijn naar Praag overgekomen voor een zitting van het geheele kabinet. Deze vergadering is tegen 5 uur gistermiddag gehouden. Van daag, Zaterdag, zal definitief gesproken worden over den persoon van den candi- daat tusschen de voorzitters der coalitie partijen, vertegenwoordigers der Slowaak sche en Karpatho-Oekrainsche regeering en minister-president Syrovi, DE OVERDRACHT VAN DE HONGAARSCHE GEBIEDEN. De te Bratislava onderhandelende Hon- gaarsch-Tsjecho Slowaaksche militaire militaire commissie heeft een nauwkeuri ge grenslijn vastgesteld, die van kracht blijft tot een grenscommissie de definitie ve grenzen heeft vastgesteld. De Tsjecho-Slowaaksche delegatie heeft zich verplicht, de Hongaarsche soldaten in het Tsjechische leger, die uit de af te stane gebieden afkomstig zijn, direct met ver lof te zenden. Zij heeft zich verder ver plicht tot teruggave aan de eigenaars van gerequireerde paarden en voertuigen. Tijdens de bezetting zal tusschen de Tsjechische en Hongaarsche troepen een drie kilometer neutrale zone worden ge handhaafd om wrijvingen te vermijden. helpen "hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct." Doos 45 ct. Cachets,genaamd.,Mijnhardtjes"2st. lOct Doos50ct SLOWAKIJE WORDT DUITSCH. De Slowaaksche autoriteiten hebben be sloten, den Duitschen autoriteiten in Slo wakije toe te staan het Swastica-embleem vrijelijk als armband te gebruiken. Men beschouwt dit besluit als een ver dere aanwijzing voor den toenemenden Duitschen invloed in den nieuwen autono men staat. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt uit Bratislava, dat de Slowaaksche regeering gisteren de eerste maatregelen tegen de Joden heeft genomen. Te Bratislava wer den eenige Joden uit hun woningen ge haald en in hechtenis genomen. Voorts werden eenige duizenden geïmmigreerde Joden gearresteerd, die over de Slowaak sche grens naar Hongarije zullen worden afgeschoven. In de straten van Bratislava staat op sommige zaken aangegeven, dat het Ari sche ondernemingen zijn. Er zou reeds een boycotbeweging tegen Joodsche zaken zijn ingezet, welke, vól gens het D.N.B., zou uitgaan van de Hlinka-garde. BRODY IN HONGERSTAKING. De Roetheensche oud-premier, Brody, die op 27 October gearresteerd is onder be schuldiging van gevaarlijk optreden voor den staat, heeft verzocht zijn proces te ver wijzen naar de rechtbank van Uzhorod. Het verzoek is van de hand gewezen. Bro dy is in hongerstaking ENGELAND VAN 23—25 NOVEMBER. De Britsche minister-president Chamberlain en de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Halifax, hebben een uitnoodiging van de Fran- sche regeering aanvaard om van 23 tot 25 November een bezoek aan Parijs te brengen. Zij zullen vergezeld zijn van mevrouw Chamberlain en mevr. Ha lifax. De diplomatieke correspondent van Reuter verklaart, dat ten aanzien van de lijn der besprekingen, die waarschijnlijk door de Britsche en Fransche ministers zul len worden gevoerd, nog geen bijzonderhe den zijn bekend gemaakt. Ook is niet be kend, welke ambtenaren de Britsche staats lieden zullen vergezellen. Het staat zelfs niet vast, of de reis door ambtenaren zal worden meegemaakt. In het algemeen zal het bezoek de ge legenheid bieden voor een verdere gedach- tenwisseling over den toestand in Europa en de wereld, zooals die zich sedert de over eenkomst van Munchen ontwikkeld heeft. Ten deele beteekent het bezoek ook een be- antwoordinng van het bezoek der Fran sche ministers, die gedurende de crisis tweemaal naar Londen zijn gekomen. Dat de reis niet alleen politieke beteekenis hec-ft, blijkt uit het feit, dat Chamberlain en Halifax van hun echtgenooten vergezeld zullen zijn. In gezaghebbende kringen te Parijs ver zekert men, dat het bezoek van Chamber lain en Halifax geen ander karakter zal hebben dan dat, van een nieuwe bevesti ging oer Fransch-Engelsche vriendschap. Eenige dagen geleden heeft de Fransche re geering Halifax doen weten, dat zij de Britsche ministers gaarne te Parijs zou den ontvangen. Door bemiddeling van den Britschen ambassadeur heeft Bonnet toen geinformeerd, welke datum den bezoekers het beste schikte. POLEN GEVECHTEN TE LWOW. Tusschen studenten en Oekrainers. Gistermiddag zijn nationalistische Pool- sche studenten te Lwow slaags geraakt met de Oekrainsche bevolking. Na een verga dering van de studenten trokken zij naar het „Oekrainsche Hotel" en wierpen hier de ruiten in. Uit het hotel werd geschoten, waardoor verscheidene studenten werden gewond. De studenten beantwoordden het vuur. De politie verspreidde de betoogers en deed een huiszoeking in het hotel, waarbij vijftien Oekrainers, waaronder een vrouw, gearresteerd werden, omdat zij in het bezit waren van revolvers. De studenten verzamelden zich later •weer en sloegen in de Oekrainsche stads wijken de winkelruiten in. De bevolking wierp de studenten met steenen. De politie herstelde de orde en arresteerde een dertig tal studenten en vijftig Oekrainers. Thans trekken sterke politiepatruolilles door de straten en handhaven de orde. Eenige tientallen personen werden ge wond. PALESTINA DE TOESTAND IN PALESTINA. De algemeene staking verzwakt. De algemeene staking d?r Arabieren duurt voort, doch hier en daare, bijvoor beeld te Nabloes en Haifa, schijnt het ein de in zicht te zijn. Er hebben zich weer in cidenten voorgedaan: telefoondraden zijn doorgesneden, bommen zijn tot ontploffing gebracht en er is geschoten. Op verschil lende plaatsen worden de huiszoekingen door de troepen voortgezet. Bij huiszoekin gen te Nabloes zijn twee Arabieren gearres teerd en belangrijke documenten in beslag genomen. Gisteren is een bom geworpen naar het Franciscanerklooster „Casanova" te Naza reth, dat op het oogenblik dient tot kazer ne voor de Britsche troepen. Twee Ara bieren werden hierbij gedood. In verband met dezen aanslag is verbo den zich op straat te bevinden. Een gelij ke maatregel is genomen in de omgeving van Remleh, aangezien hier een auto van een Jood is aangevallen. VERKIEZINGEREDE VAN PRESIDENT ROOSEVELT. President Roosevelt heeft gisteren een rede gehouden in verband met de verkie zingen voor het Congres op Dinsdag a.s. Hij zeide, dat de geest van militarisme, verove ring, dwang en onverdraagzaamheid in an dere landen, den Amerikanen duidelijk maakt, hoe kostbaar en buitengewoon het is, als vrijë menschen zonder dwang vrije leiders te kunnen kiezen. „Niemand zal ons bevelen, hoe we moe ten stemmen en de eenige wachters, welke wij bij de stembussen zullen vinden, zijn de wachters, die er voor waken, dat onze stem geheim blijft". De president verklaarde verder er trotsch op te zijn, dat hij nooit de gewapende macht van staat of natie te hulp heeft ge roepen, dan voor een taak van genade. Ten slotte spoorde de president de kie zers aan, hun stem uit te brengen zonder acht te slaan op ras, kleur of geloof, zeg gende: „Weet, dat wat wij in deze ern stige dagen in de wereldgeschiedenis noo- dig hebben is: nationale eenheid". NAAR EEN TOTALITAIRE PARTIJ. Een organisatie-commissie zorgt voor voorbereiding. „Naar een nieuwe orde" is thans de leu ze van den dag in Japan. De Jomioeri Sjimboen meldt in dit verband, dat dele tie voor het scheppen van een nieuwe'or de een definitieven vorm aanneemt. Men wil het doel bereiken door een nationale reorganisatie en de vorming van één en kele, machtige politieke partij. Het blad verwacht, dat einde December een organi satiecommissie voor de nieuwe totalitaire partij zal worden ingesteld, waarbij men niet alleen van de diensten van politici ge bruik zal maken, maar ook van die van fi nanciers, industrieelen en vertegenwoordi gers van wetenschap en journalistiek. De eerste secretaris van het kabinet, Akira, Kazami, voert reeds besprekingen met verschillende kringen en met de mi nisters. Volgens Chineesche berichten is er in de krijgsbedrijven aan de belangrijke fronten een stilstand ingetreden. Men verwacht, dat de Japanners spoedig van Woe-Sjang naar het zuiden zullen oprukken. Aan den noordelijken oever van de Jangtse hebben de Japansche troepen bij Shanghai getracht, de Chineesche guerilla- benden uit haar stellingen te verdrijven. De Chineezen trokken eerst terug, toen hun munitie verbruikt was. De reddingboot van Cromer (Norfolk) bracht eenigen der opvarenden van de tot zinken gebrachte .Cantabria" aan waL De .Cantabria" werd door een vaartuig der vloot van generaal Franco in den grond geboord DE STRIJD AAN DE EBRO. In een door het ministerie van landsver dediging te Barcelona gepubliceerd com muniqué wordt toegegeven, dat de regee- ringstroepen in de zone van Pinell aan het front van de Ebro zijn teruggetrokken, Verklaard wordt, dat de troepen over een zeer smal front in volmaakte orde zonder verliezen aan menschen of materiaal zijn teruggetrokken op tevoren door het op perbevel aangegeven stellingen. Uit Saragossa wordt gemeld, dat de rechtsche troepen gistermiddag bruggen over de Ebro, welke bezet waren door re- geeringstroepen, in bezit hebben genomen, nadat de dorpen Benisanet en Miravet waren veroverd. De rechtervleugel en den centrumgroep zijn gisteren gemiddeld mijlen opgerukt. Zij hebben stellingen be zet, die het mogelijk maken de bewegin gen der regeeringstroepen verder tot stil stand te brengen. De rechtsche troepen oefenen nog steeds druk uit in de richting van Mora de Ebro. Volgens de laatste berichten hebben de troepen van Franco Mora de Ebro bezet. In drie sectoren aan dit front werd de op- marsch voortgezet en werd de oever van den Ebro bereikt. A2 1753 genoot de Oud Hollandsche Kruydendoctor van het gheurig kruyt tabak. Met evenveel genot rookt de moderne pijp- rooker, de volgens hetzelfde recept gemeleerde Oud Hollandsche Pijptabak van SCHOUT 15 e». COOPVAERT 10 c». Buitenlandsche Berichten DE SCHEEPSRAMP VAN DEN „VANCOUVER". Een aanslag of sabotage? Nog Donderdagavond hebben ambtena ren van het Amerikaansche ministerie van justitie aan boord van het op het strand gezette Duitsche vrachtschip „Van couver" een nauwkeurig onderzoek inge steld naar de oorzaak van de beschadiging van den scheepsromp. Het onderzoek zou tot het resultaat hebben geleid, dat de schade niet door een ontploffing in het scheepsruim, maar door een oorzaak van buiten af, ontstaan is. De Duitsche consul generaal te San Francisco heeft verklaard, dat de ontplof fing aan boord van de „Vancouver" te wij ten was aan misdadige sabotage. Hij stelde een kleine groep verantwoor delijk, welke naar hij zeide, er op uit is door het voeren van een ondergrondsohen oorlog de geregelde orde te verstoren. De commissie, welke met het onderzoek is belast, heeft echter tot dusver geen en kele aanwijzing daartoe gevonden. Desalniettemin acht de „Berliner Bör- senzeitung" het bewezen, dat de ontplof fing te wijten is aan een aanslag. Het blad noemt het bijzonder opmerkelijk, dat on middellijk vóór de ontploffing aan een dagblad in Oakland reeds een bericht over het scheepsongeluk werd aangeboden. Dit voorval, aldus het blad, is karakteris tiek voor zekere methoden en toestanden in Amerika. Het kan echter geen verba zing wekken, aangezien men in dit op zicht aan veel uit het land der gangsters gewend is. Met het oog op de moreele predikaties, die Roosevelt en Huil, even als andere prominente Amerikanen ple gen te richten aan het adres van de auto ritaire staten, geeft deze gebeurtenis aan leiding dezen heeren te verzoeken zich niet te bekommeren om staten, waar orde heerscht, maar om hun eigen staat. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN ENGELSCH SCHIP. Het schip verloren. Uit Sete (Frankrijk) wordt gemeld, dat ten gevolge van een ontploffing gister middag tegen drie uur brand is ontstaan aan boord van het Engelsche stoomschip „Stanbury", dat van Valencia kwam. Een arbeider is verdwenen, terwijl vijf gewond werden. Sleepbooten zijn er in geslaagd het schip uit de buurt der benzine-opslagplaatsen te verhalen. Het schip wordt als verloren beschouwd. In den avond heeft de brand weer haar pogingen om den brand te blusschen gestaakt. De bemanning is ongedeerd, doch men verkeert in het onzekere omtrent het lot van een havenarbeider, die zich op het oogenblik dat de brand uitbrak, aan boord bevond. ALS AUTO'S BOTSEN. Nabij Finnsbury Park te Londen zijn vannacht een autobus en een vrachtauto met elkaar in botsing gekomen. Zeven tien personen werden gewond. BOSCHBRANDEN IN AMERIKA. Honderden verwoestende boschbranden woeden in een zich over twaalf staten uitstrekkend gebied van Ohio tot de Golf van Mexico en van de Atlantische kust tot de Mississipi. Er wordt geweldige schade toegebracht aan bosch en graan oogsten. Duizenden werkloozen en far mers zijn betrokken bij den strijd tegen de branden. Otllcleële Crisispubllcatles De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 welke vol doen aan de kwaliteits-eischen en in het tijdvak van 31 October tot en met 5 No vember 1938 zijn gedenatureerd door telers of handelaren 2.25 per 100 kg. zal bedra gen. Voorts wordt ter kennis van belangheb benden gebracht, dat met ingang van Maan dag 7 November aan telers gelegenheid zal worden gegeven, door hen zelf geteelde erwten van den oogst 1938 (en wel voeder erwten, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen) te denatureeren met recht op vergoeding, een en ander overeenkom stig de Crisisteunbeschikking 1938 Erwten (Oogst 1938) en het daarbij behoorende Re glement Steun Erwten 1938. 2397 's Gravenhage, 4 November 1938, OPLICHTING MET ONGEDEKTE CHEQUES. Internationale zwendelaars. Deze dagen is te Bazel een uitgebreide oplichting met ongedekte cheques ontdekt. In Juni j.l. hadden twee Italianen, Oscar Gerlier en Antonio Gilardi, op naam van een persoon, van wie men nog niets weet, te Milaan en Parijs financieele en econo mische agentschappen opgericht, die in het handelsregister werden ingeschreven. Zij knoopten relaties aan met financieele instellingen te Bazel, Zürich, Luzem, Ge- nève, Londen, Liverpool, Brussel en New York. Op deze verschillende banken wer den hun chèques uitgeschreven. Op 19 Oc tober sloegen de oplichters hun grooten slag. Zij brachten een reeks ongedekte chèques, of vervalschte, in omloop,allen getrokken op New York, hetgeen hun zes dagen tijd voor ontsnapping gaf. Tot dus verre is vastgesteld, dat zij in Parijs 20.000 dollar wisten te incasseeren, te Ba zel 1900 Zw. francs, te Genève 36.400 francs. Waarschijnlijk zijn nog meer waar- delooze chèques uitgegeven. De ontdek king geschiedde doordat een bankdirecteur argwaan kreeg. Aanvaller had den verkeerde voor. Op den Londenschen chirurg Sydney Macdonald is in de buurt van het hotel, waar op het oogenblik de koning van Griekenland verblijf houdt, een geheim zinnige aanslag gepleegd. De chirurg had Dinsdagavond in het groot hotel in het West End het diner ge bruikt en juist wilde hij op straat een taxi aanroepen, toen er een individu met een gebruinde gelaatskleur op hem afkwam, dat hem onder het mompelen van eenige onverstaanbare woorden met een dolk in den rechterschouder stak, tengevolge waarvan een diepe, doch niet ernstige wonde ontstond. De aanvaller verdween daarop in een dwarsstraat. Macdonald, die den man niet heeft herkend, is er zeker van, dat deze zich in den persoon heeft vergist. De politie stelt thans een onder zoek in in de buurt van Soho, in de door buitenlanders bezochte clubs en café's. Twee Nederlanders hebben in een her berg te Mechelen ruzie gekregen met Bel gische bezoekers. Er ontstond een vecht partij, waarbij de Belgen snijwonden op liepen. De Nederlanders zijn door de po litie gearresteerd.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5