(Jfafi STADS NIEUWS AGENDA ZATERDAG 5 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5i) per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? ZACHT VOCHTIG WEER. De Bilt seint: Verwachting: Matige tot krachtige meest Westelijke wind, zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk eenige regen, wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstl: 773.3 te Toulouse. Laagste barometerst.: 741.9 te Ingoe. De storing, welke gisteren over de Noord zee lag, ontwikkelde zich tot een afzonder lijke kern, welke thans over ae Oostzee ligt. In het Westen op den Oceaan ligt weer een uitgebreid depressie-systeem, dat echter nog niet naar het Oosten doordrong. Het gebied van hoogen luchtdruk over Frank rijk nam nog verder in beteekenis toe. Het waarnemingsgebied bezuiden de lijn LerwickSkagenMemel werd over stroomd met vochtige warme lucht, zoodat hier zeer zacht zwaar bewolkt weer heerscht, met plaatselijk motregen. Alleen in Zuid-Frankrijk was de bewolking min der zwaar en als gevolg van de nachtelijke uitstraling waren hier de ochtendtempera- turen lager. In Scandinavië is het veel kouder. In het binnenland van Zweden daalde de tempe ratuur plaatselijk tot tien graden onder het vriespunt. Voor morgen wordt nog weinig verandering in de weersgesteldheid verwacht, zoodat nog met zeer zacht vochtig weer gerekend mag worden. De wind zal vrij krachtig uit Westelijke richtingen waaien. LUCHTTEMPERATUUR. 14.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdag nam. 4.55 uur tot Zondag ochtend 6.33 uur. Van Zondag nam. 4.53 uur tot Maandagochtend 6.35 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 6 Nov. v.m. 1 uur en nam. 1.24 uur. Maandag 7 Nov. v.m. 1.40 uur en nam. 2.04 uur. Maan op Zondagmiddag 15.33 uur. Maan onder Maandagochtend 6.24 uur. (Maandag 7 November volle maan). DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: De Britsche minister-presi dent Chamberlain en zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken Halifax zijn door de Fransche regeering uitgenoodigd tot een bezoek aan Parijs van 23 tot 25 November. Zij hebben de uitnoodiging aanvaard. De eerste vraag, dien de lezer zich stelt, is natuurlijk: waar zullen ze nu weer over gaan praten. Natuurlijk wordt de gebrui kelijke verzekering gegeven, dat het be zoek niets anders beoogt, dan een verster king van de vriendschapsbanden tusschen de beide landen. Daarvoor zou" de omstan digheid pleiten, dat de beide ministers ver gezeld zullen zijn van hun echtgenooten. Maar het spreekt vanzelf, dat in dezen tijd df kopstukken van de Engelsche politiek niet naar Parijs gaan louter om een handje te geven. ,.De Journal" wijst er bijv. op, dat de Britsche ministers komen op een tijdstip, waarop een nieuw internationaal hoofd stuk gaat beginnen, waarvan de invloed zich ver buiten het kader van Europa zal uitstrekken. Volgens de „Epoque" zou het niet ver wonderlijk zijn, als de komende besprekin gen tusschen de Fransche en Britsche mi nisters tot een nieuwe conferentie van vier zouden leiden om de betrekkingen tus schen de democratieën en dictaturen te re- gelen. Er valt natuurlijk nog heel wat te rege len. Noemen wij slechts: de koloniale kwes tie, de invloed van het binnenkort in wer- „ICH FILME MIT WILDEN" Een Priester-Filmregiseur. Een film, vooral de tecnnisch-volmaakte film, is een machtige middel om een be paalde gedachte ingang te doen vinden in alle kringen van de menschelijke samen leving Te veel werd het verkeerde door de ïilm gepropageerd, 'n oorzaak waarom de katho lieken langen tijd afwijzend stonden tegen over deze moderne vinding. Een priester- filmregisseur is dan ook een combinatie, die tot voor korten tijd, zoo niet onmogelijk, dan toch iets schokkends was. Maar even machtig is de film in het pro- pageeren van het goede. Zoo begreep het de Duitsche Oblaat, Pater Stephan, toen hij met groote middelen en op breede schaal het plan voor het prachtige geluids filmwerk „Die Kanigstochter der Zulu-' op zette, dat thans als „De Zwarte Zuster" ook in Nederland grooten opgang maakt. Het spreekt vanzelf, dat een filmwei'K, wil het den toets der huidige filmkritiek doorstaan, en niet vervallen in het minder waardige genre van zooveel goed-bedoelde maar tergend slechte katholieke filmerij, duizenden, ja" tienduizenden eischt, en voor al aan den leider hooge artistieke en orga nisatorische eischen stelt. Wat het eerste betreft: de technische uilvoering, wist Pater Stephan zich den steun een er groote Duitsche filmmaat schappij te verzekeren. Wat het tweede betreft: de artistieke leiding, dan moet de film wel bijzonder geslaagd heeten. De groote artistieke gave van Pater Stephan blijkt niet alleen uit zijn met dramatische spanning volgeladen film, maar ook uit het kostelijke boekje, dat hij over zijn filmarbeid publiceerde onder den titel: „Ich filme mit Wilden" (Schöningh, Pader- born). Hij verhaalt daarin, hoe hij na jaren lange ervaringen op filmgebied zijn mees terwerk concipiëerde, en het draaiboek in een vijftal weken voltooide Dit draaiboek liet hij bovendien nog door eenige vaklui in München keuren. Daarmee was het pro gram voor werk gereed. Maar nu de arbeid zelve! Een expeditie naar het verre Zoeloeland Natal, waar de handeling speelde moest wox*den uitgerust, en men kan zich inden ken, wat zulk een expeditie met de tal- looze uitrustingstukken, filmapparaten, bagage enz. kostte. Verder vertelt Pater Stephan de lotgevallen van zijn expeditie, hoe hij dacht in vijf weken klaar te zijn, en hij er vijftien maanden over deed, welke onoverkomelijke moeilijkheden moesten overwonnen worden, en hoe na anderhalf jaar ingespannen arbeid onder de gloeien de Afrikaansche zon tenslotte het werd ge reed kwam. Eenigen tijd later beleefde „Die Kanigstochter der Zulu" in een groot Berlijnsch theater z'n première die het be gin werd van een triomphalen tocht door alle groote steden van Duitsehland, Oosten rijk en Zwitserland. Naar aanleiding van de voorstelingen, die binnenkort ook in Leiden zullen plaats hebben, is het wel interessant, iets te weten omtrent het ontstaan van dezen nieuwen en prachtigen film. Geen enkele katholiek mag dan ook de gelegenheid laten voorbij gaan, kennis te maken met dit opzienbaren de geluidsfilmwerk van een priester- filmregisseur. E.H. HENRI DE GREEVE IN DE HARTEBRUG. Morgen, onder alle H. Missen, houdt de zeereerwaarde heer Henri de Greeve in de Hartebrugkerk een liefdadigheidspredika tie ten bate van het St. Franciscus-liefde- werk. STUDIEFONDS HARTEBRUG. Het is de laatste jaren gewoonte gewor den, dat de leden van het Studiefonds Har- tebrug aan de milde gevers en geefsters, die iederen Zondag trouw hun gave offe ren, eenige feestavonden aanbieden. Ook dit jaar zal het weer gebeuren en het be looft iets heel bijzonders te worden. Aan de echter Studie-sfeer zal het niet ontbre ken en dat zegt feitelijk al voldoende. Wie de vorige keer geweest is kan daar van mee praten. Er wordt een alleraardigst blijspel opgevoerd en bovendien is er nog een heel bijzondere attractie aan verbon den. De avonden worden gehouden in het St. Antoniusclubhuis aan de Mare op Donder dag 24 en Zondag 27 November. De toe gangsprijzen zijn voor niemand een be zwaar want zij bedragen slechts 25 ct. en 50 ct. Kaarten zijn nu reeds verkrijgbaar bij de fa. v. d. Reep, Haarlemmerstraat 204 en bij de wed. Huibers, Haarlemmerstraat 123. HOERA! king tredende Britsch-Italiaansche pact, een eventueele bemiddeling in den Spaan- schen burgeroorlog enz. PRAAG: Te Praag is besloten, om na 10 November, den datum, waarop het aan Hongarije af te stane gebied moet zijn over gedragen, de Nationale Vergadering bijeen te roepen ter verkiezing van een nieuwen president. Wie het zal zijn, weten we nog niet, maar in elk geval zal het iemand zijn van de nieuwe richting. Tsjecho-Slowakije is wel resoluut omgedraaid, zelfs zóó, dat het niet sympathiek aandoet, te zien hoe de mannen, die tot voor kort werden toe gejuicht thans aan versmading worden prijsgegeven. De Duitsche invloed is reeds zoo radicaal aanvaard, dat zelfs de eer ste maatregelen tegen de Joden in Slowa kije zijn genomen. Dat schijnt onvermijde lijk te zijn. Moeder, moeder! Kind, wat zeur je toch. Moeder, het is morgen bloempjesdag. Alweer. Het is iederen Zondag bloemp jesdag. Hè, het is nu pas de echter ploempjesdag. De echte ploempjesdag? Wat is dat? Ja, altijd is het voor de groote men- schen, maar morgen zijn de bloempjes al leen voor de kinderen. Kijk maar, moe der, het staat met groote letters in de cou rant: Kinderbloempjesdag. Ik ga morgen vroeg naar de kerk en krijg ik dan een dubbeltje? dan koop ik een bloempje voor het zwakke kind. Voor deze keer dan nog. Hoei'a! Moeder, als ze deze keer nu eens heel veel dubbeltjes ophalen, zouden lan alle kin dex-en uit onze straat met vacantie gaan? Ja, kind, dan mogen ze allemaal, de jon gens en de meisjes. Ik ook? Neen, jongen, jij hebt het toch niet noo- dig. Wat jammer. Ik zou ook zoo graag mee gaan. Kind, hoe kan je dat toch verlangen? Wanneer ik niet mee ga en de anderen gaan allemaal wel en ze komen weer te rug dan zijn ze veel sterker dan ik, dan verlies ik het altijd.... Dat is jui&t eens goed, je moet niet al tijd zoo de baas willen spelen Moeder, mag ik morgen twee bloempjes koopen? Het kind is de beste propagandist. Koopt Zondag 6 November allen een bloempje ten bate van de Katholieke Kin deruizending. Vele kinderen wachten op de winter-uitzending en dus op uw milde gave. Wilt u morgen lachende kinderen zien, siert u dan met „klavertje vier". P. HOFSTEDE, Pr., Voorz. Kath. Kinderuitzending, afd. Leiden. R.K. TEXTIEL ARBEIDERSBOND „ST. LAMBERTUS" Mannen, Zondag 6 November a.s. onze feestdag! Gij denkt aan den grooten feest avond om 8 uur in het St. Antonius-club- huis. Deze avond echter kan niet goed wor den, wanneer wij den dag niet feestelijk inzetten. Als katholieke arbeiders gaan wij allen des morgens onzé hulde en dank bren gen aan dexx Gever van alle goed, aan God. In de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph wordt om half acht het H. Mis offer opgedragen, opdat onze medestrijders, die in de afgeloopen 28 jaren hun leven aan God hebben teruggegeven, het loon voor hun aardschen arbeid mogen ontvangen. Maar ook bieden wij het H. Offer der Al lerheiligste Drie-eenheid aan voor ons zelf en wij gedenken bijzonder: opdat wij al tijd mogen werken en strijden in onderwer ping aan Gods H. Wil. En wij noodigen u uit om na het H. Mis offer gezamenlijk deel te nemen aan de ta fel des Heeren, te nuttigen Jesus Christus verborgen onder de gedaante van brood, onze levensspijs, onze kracht en sterkte in moeilijke tijden en het onderpand van het gelukkige leven na het zorogvolle aardsche bestaan. En u makkers, u, die misschien al jaren de fabriekspoort niet meer mocht binnen gaan, u wensc^on wij in uw somber bestaan een dubbel vreugdevollen dag toe. Neemt met ons des morgens en des avonds plaats in de eerste rijen, want uw plaatsen zijn gereserveerd. Geen zorg voor welke onkos ten dan ook, gij speciaal zijt dien dag onze gasten. Geen enkele reden kan u dus weer houden. Komt allen! Het bestuur. HET OUDE VIERDE 125 JAAR Oproep aan alle oud-gedienden Op 9 Januari bestaat het 4e Regiment Infanterie 125 jaar. Het ligt in de bedoeling dezen dag niet onopgemerkt te doen voor bijgaan. Uit den kring die vroeger tot dit Regi ment behoorden, hetzij als beroepsmilitair, als reservist of dienstplichtige, heeft zich een commissie gevormd, zich ten doel stel lende, zoo mogelijk op dien dag de oude banden van kameraadschap weer eens te vernieuwen. De commissie die uit den aard der zaak niet beschikt over adressen of op een andere wijze hen die daarvoor,in aanmerking zou den komen anders dan langs dezen weg weet te bereiken( verzoekt een ieder die iets voor het plan „Het Oude Viei'de" nog eens een dag bijeen te zien, naam en adres, in welk jaar gediend. Bat. en compagnie te willen opgeven aan den secretaris der voor- loopige commissie den heer W. Geene, Vondellaan 20 Leiden, voor 15 November. Wat de dienstplichtigen betreft beperkt zich zulks tot de lichting 1923 er. alle oude re lichtingen. Plet voorloopig comité: M. v. Mens, voorzitter; W. Geene, secre taris; W. Brouwer; C. Boom; M. Boldei'- dijk; L. Favier; G. Th. Kagie; J. v. d. Kloot; H. J. Lamers; P. S. Landzaat Jr.; J. Peere boom; P. A. Susan; L. Questroo; W. Wendt W. E. Wichers Rollandet; I. J. Sloos. DAMMEN Leidsche Aquarium- en Terrariumvei-een. „De Natuurviiend" Bovengenoemde vereeniging hield haar maandelijksche ledenvergadering in gebouw „Patrimonium", Hoog!. Kerkgracht. De voorz. opende de vergadering met een har telijk welkom en gaf het woord aan den spreker van dezen avond dr. J. C. M. de Jong, die een lezing hield over de schutkleu ren van de visch. Spreke^ begon te vertel len over de natuurwet: „eten en gegeten worden" en in het bijzonder bij de vis- schen. Zoo heeft men de roofvisch tegen over de prooivisch en in dit verband de schutkleur als verdedigingsmiddel van de visch. Zeer interessant was het te hooren over het ontstaan der kleuren. In den huid heeft de visch kleurstofcellen, waarin kleur stofkorrels zijn gelegen. Door invloed van het zenuwstelsel komen deze kleurstof cellen naar de oppervlakte van den huid en kan dan zoo de kleur doorschemeren, zoo dat hiermede verklaard is het meer of min der intens gekleurd zijn der dieren, wat onder verschillende emoties kan gebeuren, b.v. bij de pax-ing Jiet z.g. bruilofstkleed, bij schrik of den invloed van het bemachti gen van prooi enz. Eenigszins zou men dit kunnen vergelijken bij het bloten van den rnensch, maar met dit verschil, dat hier de kleur door het bloed wordt veroorzaakt. Er komen drie verschillende kleurstofkor rels voor en wel deze: geel-roode, zwarte en bruine kleurstofkorrels en daarnaast licht-weerkaatsende en licht-brekende cel len, welke dan de glinsterende en de me- taalglanzen leveren. Zoo kan bij teeltkeur de kleur domineerend worden zooals b.v. de goudvisch en de roode zwaardrager, die dan enkel de rood-gele pigmentcellen heb ben, terwijl de zwarte molinisia enkel de zwarte pigmentcellen bezit. Maar zou rnen vragen: hoe ontstaan dan groene en blau we kleuren? Dez ontstaan in combinatie met de lichtweerkaatsende en lichtbrekende cel len, b.v. groen ontstaat door de gele en zwarte kleurstofkorrels gecombineerd met lichtbrekende cellen, en blauw ontstaat bij zwarte kleurstofkorrels en lichtbrekende cellen. Hierna behandelde spr. de kleuren in ver band met de leefwijze van de visch. Zoo zul len oppervlakte-visschen een zilveren kleur vertoonen met donkerder rug en wel hier om, daar, als men den waterspiegel van on zoodoende de dieren voor vijanden van on derop bekijkt, deze kwikzilverachtig is en deren zoo goed als onzichtbaar zijn. Zoo vertoonen snelle zwemmers meer de langs- strepen en visschen die tusschen planten le- leven dwarse strepen. Daarentegen vertoo nen de bodemvisschen een donkere kleur. Ook het aanpassen van kleuren komt veel voor; dit vertoonen b.v. de .platvisschen zeer mooi. De proef met het dambord is zeer interessant, omdat dan de dieren zelfs de balkteekeningen overnemen. Na deze inleiding vertoonde spreker een prachtige serie lichtbeelden betreffende de dingen die hij in bovenstaande gegeven had. De zeer interessante lezing werd met Zondag. Dansavond „St. Christoffel", ten bate van het t.b.c.-fonds. Foyer Stadsgehoorzaal 8.30 uur. Maandag. R.K. Bond van handels-, kan toor- en winkelbedienden, café- rest. „De Doelen", 8.30 uur. Donderdag. 8.30 uur Hgrtebrugskerk Con ferentie voor niet-Katholieken door P. Wijnand Sluys O.F.M. Vrijdag, 2e Abonnementsconcert Residen tie-orkest, dirigent Frits Schuur man, soliste Henriette Bosmans, Stadsgehoorzaal, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Lahr, Bertel, De Jager en Renaud. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 5 tot en met V r ij d a g 11 Nov. a.s. waargenomen door de apotheek M. Boek wijt, Breestraat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 274. iï>; S" !l overladen met naaiwerk is absoluut geen bezwaar als gij maar in 't bezit zijt van een KWALITEITS naaimachine van „Meerpoel" I Wist U dat een kwaliteits machine abso- J luut niet duur behoeft te zijn? ALLEEN 3REESTRAAT 171 - TEL. 2657 aandacht gevolgd en aquarium-liefhebbex's, die iets meer wilden weten waarom hun vis schen toch die prachtige kleuren vertoon den, konden voldaan zijn. Na afhandeling der huishoudelijke zaken sloot de voorzitter de vergadering. De luchtbeschermings oefening OP 16 NOVEMBER Ingevolge de bepalingen van de „Wet betreffende bescherming tegen luchtaanval len" zal in den loop der volgende week van wege den burgemeester eene „Openbare bekenmaking" verschijnen. In deze „Openbare bekendmaking" wordt officieel aanzegging gedaan, wat een ieder heeft te doen of na te laten met betrekking tot het welslagen van de verduisterings oefening, welke 16 November a.s. zal wor den gehouden. Men neme van die bekendmaking goede nota. Hoe de voorschriften en gedragsregels, welke in die bekendmaking worden gege ven, kunnen worden opgevolgt, daarvan is in de plaatselijke nieuwsbladen bereids uit voerig mededeeling gedaan. Leest deze mededeelingen in de komende dagen nog eens na enneemt maatregelen. Ofschoon overtuigd, dat een ieder wil medewerken en ook inderdaad medewerkt, lijkt het toch goed erop te wijzen, dat de luchtbeschermingswet strafbepalingen in houdt ten opzichte van een ieder, die opzet telijk of uit nalatigheid de voorschriften en gedragsreegis, welke bij eene dergelijke oefening zijn gesteld, niet nakomt. Zooals vanzelf spreekt, wordt op de naleving dier voorschriften en gedragsregels streng toe gezien. Dit toezicht wordt uitgeoefend door de politie, daarin bijgestaan door leden van de Leidsche Burgerwacht. Mochten kleine na latigheden of tekortkomingen (groote kun nen en mogen niet voorkomen na de uitge breide voorlichting, welke heeft plaats ge vonden) worden geconstateerd, dan zullen degenen, die met het toezicht belast zijn, daarop wijzen. Het is dan zaak om aan de gegeven aanwijzingen onmiddellijk gevolg te geven. Ook de toegangen tot het verduisterde gebied zullen worden gecontroleerd. Be stuurders van motorrijwielen, motorrijwie len .rijwielen en voertuigen, alsmede voet gangers zijn gehouden de bevelen of aan wijzingen, die door of vanwege de politie worden gegeven, stipt op te volgen. Eenige posten tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken zullen worden ingericht en be zet door leden van vereenigingen, welke op dit gebied werkzaam zijn. Padvinders zul len ordonnance-diensten vervullen. Werkt allen mee. Alleen door eendrach tige samenwerking en volledige medewer king kan iets goeds gewrocht worden. Voor het examen politiediploma van den Alg. Ned. Politiebond zijn te Amsterdam geslaagd de heeren H. Kool, A. de Zeeuw er. M. Visser, alhier. WELK STADSGEDEELTE VERDUISTERD WORDT. Nog altijd schijnen er ingezetenen te zijn die niet weten of zij al dan niet vallen onder de gedeelte lijke verduisterings proef op 16 Novem ber. Aan de hand van bijgaand gepubli ceerd kaartje laten we daarom nog eens het te verduxsteren gedeelte hieronder volgen: Het stadsgedeelte, liggend ten Zuiden van den Nieuwen Rijn vanaf Grens- hoek tot Gangetje (dus de straten Ulr. Jaagpad, Utrechtsche Veer en het doode gedeelte Hoogewoerd ten zuiden van den Nieuwen Rijn tot aan de Karnemelks- brug-Gangetje). Vandaar loopt de grens door het water langs Steenschuur, Rapenburg, Vliet, langs Jan v. Goyenkade en Delftsche Jaagpad tot aan het Rijn en Schiekanaal bij de Lammeschansbrug en vandaar langs de grens der gemeente weer naar Grens- hoek op den Hooge Rijndijk. Er buiten vallen dus: de Rijnkade, de Nieuwe Rijn, het Gangetje, Steenschuui* (oneven zijde), Rapenburg (evenzijde en onevenzijde, behalve het gedeelte tusschen Doezastraat en de Vliet, dus de nummers 119131), Vliet (oneven zijde), Jan v. Goyenkade en Delftsche Jaagpad.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2