zmmm [De Liturgie der Kerk CLICHÉFABRIEK ZATERDAG 5 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 INT ERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN ATTENTIE! Data van belang voor onze Gezellen- vereeniging in de maand November zijn: Zondag 6 November, verloofdenbijeen komst. De opkomst van de Gezellen moet zijn als verle den jaar ofnog beter. Maandag 7 November, de kerngroep komt bijeen, niemand verzuime, vol houden. Dinsdag 8 November, de leden van de afd. gehuwden en ook onze bui tengewone leden zijn present, denkt eraan, het moet cres cendo gaan. Zondag 13 en Dinsdag 15 data van belang voor iederen rechtgeaarden Gezel, wij vieren in goede geest ons 51e Stichtingsfeest. Zondag 20 November, Doodenherdenking op het kerkhof, 's morgens gaan alle leden tot de H. Tafel en op een nog nader te be- plaen uur komen! allen naar het kerkhof, korte predikatie, daarna rozenhoedje voor de overleden presidenten, v.-pre- sidenten, leden van den Raad van Bestuur, leden van de afd. gehuwden en Gezellen. Maandag 21 November, bijeenkomst van de kerngroep. Donderdag 24 November, recollectie-oefe ning in de als kapel ingerich te bovenzaal. De opkomst moet schitterend zijn, geen plaats onbezet. KERNGROEP. De vorige bijeenkomst was slecht be zocht, mischien kwam dit, omdat de da tum van deze bijeenkomst niet vermeld was in ons werkprogram. Dit keer zijn allen present. Zijn enkele leden verhinderd door werkzaamheden, laten zij dan tijdig het bestuur daarvan in kennis stellén. V.-Praeses zal dien avond een inleiding houden over ,,'s Menschenziel". Na deze inleiding is de beurt aan Senior Cor v. d. Meel. Kolpingslijf wacht verschijnt in tenu, vlaggen enz. staan gereed. Na de kernclub-bijeenkomst een korte vergadering van de Kolpingslijfwacht, be spreking nieuw verschenen handleiding voor de Kolpingslijfwachters. MAANDVERGADERING AFD. GEHUWDEN. Dinsdagavond kwart voor negen zijn alle leden present. V.-Praeses zal als on derwerp behandelen: „Ouderzorg". ONZE FEESTEN. De voorbereidingen zijn getroffen. In blijde en opgewekte stemming gaan wij ons 51e Stichtingsfeest vieren. Kaarten zijn verzonden en op de circulaire vindt gij de geheele regeling. Leest deze circu laire aandachtig. Denkt er s.v.p. aan, dit jaar worden geen misgebeden-boekjes verstrekt, een kleine bezuinigingsmaatregel, ieder brengt dus zelf een gebedenboekje mede. Ook dit jaar zal men tevoren een plaats kunnen bespreken a 20 cent, en wel de volgende week Maandag 7, Dinsdag 8, Woensdag 9, Donderdag 10, en Vrijdag 11 November des avonds van 8.3010 uur. Wij zullen hopen, dat zeer velen daar gebruik van zullen maken, want in een tijd, waarin wij zelfs op zeer kleine pos ten moeten bezuinigen is iedere bron van inkomsten buitengewoon welkom. Het voorbespreken geschied aan het St. Josephsgezellen-gebouw, Rapenburg 52. Zondag 13 November van 12.30 -1.30 uur plaatsbespreken a 10 cent aan de Ge hoorzaal. ASPIRANTEN-BIJEENKOMST. De aspirantenbijeenkomst, zoowel van Woensdagavond, als van Vrijdagavond en Zondagavond zijn tijdelijk stopgezet; de installatie-plechtigheid zal vermoedelijk plaats hebben in Januari.. Een paar weken voor de installatie-plechtigheid zullen wij de nog overige bijeenkomsten voor aspi ranten houden. VOOR DE ASPIRANTEN. Wij herinneren de aspiranten er aan, dat zij nu reeds zich kunnen aansluiten bij de verschillende onderafdeelingen. Zij zijn verplicht op den len en 3en Dinsdag de vergadering van de Gezellen bij te wo nen. Zij zijn zeer welkom bij onze kern groep, zoo noodig richten wij, wanneer het aantal te groot zou worden een nieu we kerngroep op. Ook bij de Kolpingslijf wacht kunnen zij zich aansluiten, deze heeft, momenteel dringend versterking noodig. RETRAITE. De retraite komt weer in zicht. Nog goed anderhalve maand en een groot aan tal Gezellen gaan op retraite. Denkt er aan, de Kerstretraite is voor onze Leid- sche Gezellen. Dit jaar zullen wij deze retraite geheel voltallig maken. Het kan en het moet. Het kan met zulk een aan winst van nieuwe leden. Het meest prac- tische om je een plaats te verzekeren, is nu: reeds ervoor te sparen. Bij de huis meester moet je je hiervoor opgeven. SCHAKEN. Aanstaande Donderdag Simultaan-sean- ce door den heer v. Gelder, lid van de schaakclub „De twee Koningen". Wij hopen, dat vele Gezellen aanwezig zullen zijn. MUZIEKGEZELSCHAP „FRANZ SCHWEITZER". Om misverstanden te voorkomen wijzen wij op de adresverandering van den secre taris; aanvragen voor medewerking wor den dus voortaan gericht aan M. Roe- landse, Kapteynstraat 10 en P. B. Vree burg, Da Costastraat 7. Namens het muziekgezelschap „Franz Schweitzer", P. B. VREEBURG, secretaris. GEDENKDAG. In December zal het 125 jaar geleden zijn, dat Adolf Kolping geboren werd. Het is alleszins passend, dat wij in deze maand een gedenkdag ter zijner eer hou den. Hij is onze groote stichter van de St. Josephsgezellen, een wereldorganisatie. Hij is de man door de Voorzienigheid uitge kozen, want een werk van de Voorzienig heid is voorzeker de St. Joseph Gezellen met zijn honderd duizende leden over heel de wereld verspreid. 6 December houden wij deze bijeen komst. De v-Praes. zal dan spreken: „De sterfdag van een groot man". Het is de verplichte bijeenkomst van de Gezellen, maar wij hopen, dat ook velen van de gehuwde afd. zullen aanwezig zijn. NOVEMBER DOODENMAAND. Sentire cum Ecclesia, meevoelen, meele ven met de Kerk, dat is het programpunt waarop dit jaar in de Katholieke jeugd beweging bijzonder de aandacht moet worden gevestigd. In deze week hebben wij Katholieken wel heel bijzonder mee geleefd met de Kerk, toen zij ons haar doodenliturgie op Allerzielen voorhield. Er is geen waarheid, dan juist deze waar heid: „Ik geloof in de gemeenschap der Heiligen", welke door iedere Katholiek meer wordt aangevoeld en beleefd. Dage lijks immers roepen wij de voorspraak in van de Heiligen, overtuigd als wij zijn, dat in dit leven met zijn strijd en moei lijkheden zij onze groote voorsprekers kunnen zijn bij God; dagelijks bidden wij voor de overledenen, voor ouders, voor vader of moeder, die van ons zijn heen gegaan, voor echtgenooten of misschien voor eigen kinderen, die gestorven zijn; dagelijks bidden wij voor elkander. Ons gebed beperkt zich niet tot bloed verwanten en bekenden alleen, neen, wij bidden voor de afgestorvenen, zooals wij het deze week bijzonder hebben gedaan; wij bidden voor de zondaars, voor de mis sionarissen, voor de arme heidenen, zoo leeft bij ons Katholieken deze waarheid: „Ik geloof in de gemeenschap der Hei ligen". Wij Christenen hebben den moed om •één dag in het jaar „Allerzielendag" te vieren. Wij hebben den meer dan gewonen moed om één maand op een bijzondere wijze de dooden te gedenken en de le venden bij de dooden te brengen. „De meer dan gewone moed", want •de algemeene opvatting is, dat het niet tactisch is, niet passend te spreken over den dood. De opvattingen der menschen omtrent dit punt zijn zoo eigenaardig! Alsof de dood niet de grootste waarschuwing in het leven is, de meest indrukwekkende waarheid, een niet te ontkomen werkelijk heid. Is het dan niet passend daarover te denken, daarover te spreken? Wij kunnen het ons begrijpen, dat zij, die op het graf van hun geliefden het stompe stuk van een in tweeën gebroken pilaar laten plaatsen, den dood niet in de oog en durven zien. Maar voor ons, die op het graf van onze dooden het kruis van Christus hebben geplant, voor ons is er geen reden, om de gedachten aan deze ernstige waarheid te vermijden, want, hoe ernstig en aangrijpend, de dood is niet zonder hoop en zonneschijn; achter de droevige rouw van het kerkhof schijnt de troostende en bemoedigende lichtstraal van het geloof in het eeuwig leven. Wat een vreeselijke gedachte voor hen, die geen geloof bezitten in het eeuwig leven; voor hen is het leven wel dubbel hard, zij hebben gewerkt, geleden en gestreden en.... zij moeten gaan. Bij ons is het echter geen vernietiging van het leven, maar: na dit leven met zijn zorgen en strijd bloeit er een heerlijker leven op, het eeuwig leven. Deze gedachte geeft ons moed en kracht, daardopr kun nen wij het leven aan. Gezellen, wij als goede Katholieken zullen niet hui varen bij de gedachte aan den dood, het zal voor ons een prikkel zijn, om ons leven goed in te richten. Wij zullen in deze maand niet angstig -het kerkhof vermijden, maar wij zullen er heen trekken en gezamenlijk daar bidden voor hen, die ons tijdens hun leven dierbaar waren. Wij voelen dat :ds een groote plicht. H. SCHRAMA, pr. VOOR HET DISTRICT. Alle verloofde Gezellen en ook hun meisjes hebben een uitnoodiging ontvan gen voor de verloofden-bijeenkomst van Zondag a.s. Wij rekenen Zondag op de komst van allen, die zijn aangeschreven. „Franz Schweitzer" verzorgt het muzi kale gedeelte. UIT ONS DISTRICT. Oegstgeest viert Zondag haar tweede lustrum. 10 jaren van opgewekt leven. Wij wenschen deze vereeniging Gods beste zegen namens heel het district. VOOR DE VERLOOFDE GEZFLLEN UIT LEIDEN. Zondag 6 November en ook Zondag 13 November bestaat er voor de verloofde en nog niet verloofde Gezellen gelegenheid om tusschen 12 en ïy, uur hun meisje te komen voorstellen aan den v.-Praeses. Artikel 16 is altijd nog een heel voor naam artikel, waaraan ieder Gezel zich houdt. H. WILLIBRORDUS. N.B. In deze week dagelijks Gloria en Credo. Behalve Zondag de gewone Prefa tie ZONDAG 6 Nov. Twee en twintigste Zondag na Pinksteren. Mis: Si iniquitates. 2e gebed v. h. Allerheiligenoctaaf. 3e voor allerlei kwelling. Prefatie v. d. Allerhei ligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Hoe goed en aangenaam is het aan God één te zijn als broeders in de belijdenis en de beleving van het H. Evangelie. Dat brengt rijke zegen (Graduale). Wij moe ten echter erkennen, dat ons gedrag niet in overeenstemming geweest is met de in het H. Evangelie vervatte Leer van Chris tus. Daarom vragen wij met aandrang en vertrouwen vergiffenis. (Introitus, Gebed, Communio). Gehoor gevend aan den ver manenden wensch van den Apostel willen wij met behulp van de genade van het II. Misoffer (Stilgebed, Postcommunio) onze liefde voortdurend vermeerderen (Epistel) en in offervaardige liefde God geven, wat Hem toekomt: een leven overeenkomstig Zijn heilige geboden. (Evangelie). MAANDAG 7 Nov. Feestdag v. d. H. Willibrordus, Bisschop en Belijder. Eerste Patroon van het Bisdom. Mis: Statuit. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). Kleur: Wit. Na een 10-jarige voorbereiding in de Ab dij Rathmelgisi landde de heilige Willi brordus met elf gezellen nabij het tegen woordige Katwijk. Na zich de steun van Pepijn van Herstal, Hofmeier van de Franken, verzekerd te hebben, predikte de Heilige eerst beneden, later boven den Rijn het ware geloof. Op verlangen van Pepijn liet hij zich te Rome wijden tot Aartsbisschop van de Friezen, om aldus nuttiger te kunnen arbeiden. Als zetelstad koos hij Utrecht, waar hij in zijn ijver voor de vestiging van het ware geloof en de wetenschap een Kathedrale Kerk bouwde ter eere v. d. H. Martinus en daarnaast een kloosterschool. Te Vlaardin- gen, Oegstgeest, Velsen, Petten en Heiloo bouwde hij kerken. Den 7en November 739 stierf St. Willibrord te Echternach (Luxemburg) waar zijn lichaam ligt be graven in de door hem gestichte Abdij kerk. DINSDAG 8 Nov. Octaafdag van alle Heiligen. Mis: Gaudeamus (als op 1 Nov.). 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Willibrordus; 3e v. d. vier heilige gejeroonde Broeders; 4e voor allerlei kwelling. Kleur: Wit. ,.0 hoe glorievol is het Rijk, waarin alle Heiligen zich met Christus vex-heugen. Ge kleed in witte kleederen volgen zij het Lam, overal, waar Het gaat! Alle Heiligen Gods roept ook ons naar het vaderland!" WOENSDAG 9 Nov. Wijdingsfeest van de Aartsbasiliek van den Allerheiligsten Verlosser. Mis: Terribilis. (Zie het gemeen schappelijke van Kerkwijding). 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Theodorus, Martelaar; 3e voor allerlei kwelling. Kleur: Wit. De kerk v. d. Allerheiligste Verlosser is de eerste geweest, welke te Rome open baar mocht worden gebouwd en gewijd onder de regeering van keizer Constantijn de Groote. Zij is ook bekend onder den naam: „St. Jan van Lateranen", omdat zij oorspronkelijk geweest is het Lateraansch paleis van Constantijn. DONDERDAG 10 Nov. Mis v. d. H. An dreas Avellinus, Belijder: Os Justi. 2e ge bed v. h. octaaf v. d. H. Willibrordus; 3e v. d. H.H. Tryphon en Gezellen, Martela ren. Kleur: Wit. Lancelot was een rechtsgeleerde en priester. Uit spijt en berouw over een hem in een rede ontvallen leugen, truk hij zich terug uit de rechtskundige praktijk en en wijdde zich geheel aan zuiver priester lijke werkzaamheden. Hij trad in de Orde der Theatijnen en vroeg uit liefde voor het heilig kruis de naam: „Andreas". Bij het begin van een H. Mis, welke hij zou gaan opdragen, bij de woorden: „Ik zal opgaan tot het altaar Gods", werd hij door een be roerte getroffen en stierf kort daarop. Zijn voorspraak wordt ingeroepen om bevrijd te blijven' van een onvoorzienen docd. VRIJDAG 11 Nov. Mis v. d. H. Marti nus, .Bisséhop en Belijder: Statuit. 2e ge bed v. h. octaaf v. d. H. Willibrordus; 3e v. d. H. Menna, Martelaar; 4e voor aller lei kwelling. Kleur: Wit. De heilige Martinus was eerst officier in het Romeinsche leger. Door de reinheid van zijn zeden, zijn nederigheid en moed won hij de achting van de soldaten. Als officier reeds muntte hij uit door goed heid en liefde voor de armen. Bij de poor ten van de stad Amiëns ontmoette hij eens op een kouden winterdag een bedelaar, die zeer schamel gekleed was en bijna van koude bezweek. Zonder aarzelen trekt Martinus onmiddellijk zijn zwaard, snijdt zijn soldatenmantel middendoor en geeft de helft aan den bedelaar, 's Nachts ver- - scheen hem Christus, met die halve man tel omkleed en zeide hem, dat Martinus die aan Hem geschonken had en dat Hij zijn liefde had aanvaard. Op ongeveer 40- jarigen leeftijd verliet Martinus het leger en, na een godvruchtig leven van meer dere jaren, werd hij tot bisschop van Tours gekozen. Als bisschop was de heili ge onvermoeid in zijn pogen om het hei- dendem uit te roeien. Alle afgodentempels vernielde hij en wist tenslotte, na veel te genstand de heidensche godsdienst uit zijn bisdom te verdrijven. Dertig jaar lang be stuurde de Heilige zijn bisdom. Na zijn dood werd hij onmiddellijk als een heilige vereerd. ZATERDAG 12 Nov. Mis v. d. H. Livi- nus, Bisschop en Martelaar: Statuit. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. H. Martinus I, Paus en Martelaar; 3e v. h. octaaf v. d. H. Willibrordus; 4e voor allerlei kwelling: 5e voor den Paus. Kleur: Rood. De heilige Livinus heeft het heilig ge loof verkondigd in de omstreken van Gent en waarschijnlijk ook in Vlaanderen. Aangevallen door de heidenen werd hem de tong uit de mond gerukt met een tang en met een bijl de schedel gekloofd. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Margarita van Lotharingen, Weduwe; 3e v. h. octaaf van alle Heiligen: 4e voor allerlei kwel ling MAANDAG. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. Z. Helena Enselmini. Het octaaf v d. H. Willibrordus wordt niet gevierd. Vanaf Donderdag geen Credo. I ZATERDAG. Mis v. d. Z.Z. Gabriël Fer- retti en Joannes van den Vrede. Belijders: Confiteantur. 2e gebed v. d. H. Martinus; 3e A Curictis (om de voorbede van alle Heiligen); 4e voor allerlei kwelling; 5e voor den Paus. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. WEEK-END. SUDETEN-VEENDERS. Naar het „Veensche Nieuws-bureau" verneemt, zal de Rijkskanselier van Alke made morgenavond in de groote veiling hal een rede houden, waarin, naar men in politieke kringen meent, het Woubrugsche vraagstuk aan de orde zal komen. Deze rede zal over alle zenders worden uitge zonden. Den volgenden avond. De groote zaal van de veilinghal is tot de laatste plaats bezet. Rond het spreekgestoelte van, den Leider staan de vlaggen van het Vereenigd Koninkrijk Alkemade, de vlaggen van Roelofarendsveen, Rijp wetering. Oude We tering, Oud Ade, gesierd met al de pro ducten van dezen kouden grond. Trompet geschal. Het Veensche Volkslied. Hier staan de mannen van den kouden grond, Onverzett'lijk, vastberaden Om zyn Leider in het rond.... Daarna stilte. De Leider spreekt. Mijn Volksgenooten, In een land. dat aan het onze grenst en waar broeders van ons volk wonen, heerscht onstellende terreur. Ik zal het noemen, om niet te worden misverstaan. Ik spreek van het land van Woubrugge. De terreur, waaronder onze broeders daar gebukt gaan, is onbeschrijfelijk. Kun nen wij toestaan, dat aan de andere zijde van een met grove willekeur getrokken grens onze broeders lijden en smeekend uitzien naar ons, naar u met de bede om bevrijding op de lippen? Wij, die den grond bewerken en liefheb ben, weten, wat het beteekent van het moederland gescheiden te zijn. En dan zeg ik het aangrenzende Woubrugge bij deze, dat wij niet bereid zijn in het hart van ons land een tweede Spanje te laten ont staan met behulp van de agenten van Wijnkoop. (Hoera-geroep). De rechteloosheid der Sudeten-Veenders mag en zal ons niet onverschillig laten en ik kan het onbeschaamde Woubrugge slechts zeggen, dat aan de onderdrukking onzer broeders aan de overzijde van het Paddegat een einde moet komen. (Geju bel). Dit is de derde maal, dat onze broeders pogen van deze ondragelijke slavernij te werden verlost. Wij zullen niet toestaan, dat onze broeders verhongeren in een land, dat hun vijandig is. Nooit zullen wij er ons bij neerleggen, dat een onnatuur lijke afscheiding als het Paddegat in den loop der jaren binnengedrongen in ons gebied, wordt misbruikt als voorwendsel ter onderdrukking van onze breeders in een land zonder cultuur. (Gejuich). Waar was het hoofd van dat land, toen wij vochten voor de eenheid van ons Rijk7 Terwijl ik streed, zwierf hij door dc on beschaafde binnenlanden van Den Haag, terwijl wij bommen en stippel aan den grond ontwoekerden, dronk hij in een der heidensche drankhuizen het dagelijksch vuurwater der moderne beschaving. Ik zeg hem thans dat mijn geduld ten einde is. Onze volksgenooten aan de overzijde van het Paddegat wachten op bevrijding. Het edele, ééne en sterke Germaansche volk van Alkemade zal hun die bevrijding bren gen. Ik verlang zelfbestemmingsrecht voor deze Sudeten-Veenders. (Gehuil). In het gebied, dat ik verlang, wonen niet alleen oer-oude Veenders, afstammelingen van onze voorvaderen, dat gebied zelf ligt in dezelfde polder als Roelofarendsveen. Wij, die met beide voeten op onzen moedergrond staan, wij beseffen, waar zich thans onze broeders bevinden. (Rauwe kreten). Waar zijn zij? Een stem uit de zaal: Stempelen! (De rede duurt voort). Het „Veensche Nieuwsbureau" verneemt nader, dat de Leider van Alkcmade we gens de financieele positie der Sudeten- Veenders voorloopig van alle aanspraken op Woubrugsch gebied afziet. DANIëL. TEL 2257 BQ PEN BURG 26 '•WERK iN 'JlTVOERlNS Hiïed U, uiat dat wil zeqqen/ 't Is géén bevel, maar een beroep op üw medewerking om de men schen, die daar ook voor aan den weg werken, niet noode- loos in gevaar te brengen! Boven dien bevordert u zoodoende een vlotteren wegenbouw. Dus... bij het zien van dat bord: >JIÏ Qé.HET.QA3. MAAR pp de remj LIED VAN DEZEN TIJD REGEN IN DEN HERFST. Zie zoo, ik zit weer bij den haard Te droomen en' te dichten, En 'k laat zoo naar mijn eigen aard Het lamplicht mij belichten. Ik voel mij goed bij 't brommend vuur En wil met niemand ruilen, En 'k hoor den wind in 't avonduur En ook de kind'ren huilen. Ik zit niet meer voor 't open raam. Dat is nu stijf gesloten: Wij lezen of wij praten saam Als goede echtgenooten. Wij hooren wat de radio Ons 's avonds komt vertellen. En hoe de vlagen 't waait toch zoo - Luid langs de vensters snellen. De vliegen zijn er ook niet meer, Zoo zoemend om je henen, Je legt je 's middags rustig neer, De muggen zijn verdwenen. En al kan Moeder nu ook niet Het waschgoed buiten hangen. Het brommend, snorrend kachellicd Heeft 't vlieggebrom vervangen. t Is niet zoo aangenaam op straat, Vol modder op de steenen. Je gaat er, nat tot op de graat, Dus niet zoo graag door henen. En toch kan zelfs de zomer niet Het van zoo'n weertje winnen, Hoe harder -het toch buiten giet. Hoe prettiger is 't binnen. Neen, scheld niet op den regentijd, Al moet je ook naar buiten, Al stroomt de regen wijd en zijd En hoozend langs de ruiten. Wees binnen met den herfst dan blij En laat de regen plassen, De herfst heeft ook zijn goede /.ij: Het venster wordt gewasschen. TROUBADOUR

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15