age Historie Van de Katholieke Voetbalbonden SPORT ZATERDAG 5 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 De Amsterdamsche eerste klassers tegen elkaar S J C OP BEZOEK BIJ HBC, DHL KOMT IN DE VEEN Salomon. Aan koning Salomon werd de vraag «voorgelegd wie de echte moeder was van het kind, waarvan twee vrouwen beweerden, dat het haar kind was. Toen velde hij het historische von nis: „Hak het kind door midden", waar op de eene vrouw zeide: „Geef het dan maar aan die andere, doch laat het kind leven". En Salomon zeide: „Die aldus gesproken heeft, is de echte moeder. Geeft haar het kind". De arbiters van Weenen stonden voor een soortgelijke vraag als wijlen koning Salomon. Hun werd een stuk land voor gelegd en gevraagd werd: aan wie zal dit land voortaan moeten toebehooren. De hee- ren gingen bij zichzelf te rade en zeiden: „Hakt het kind door midden". En het kind werd door midden gehakt, want een echte moeder had het blijkbaar niet. Het kind, waar het hier speciaal om ging, was Roethenië, ook wel genoemd Sub- karpathisch Rusland en thans getooid met den nieuwen naam van Karpathisch Oekraïne, Tsjescho-Slowakijk en Honga rije eischten het beiden op; Tsjecho-Slo- wakije gesteund door Duitschland, dat een uitvalspoort wilde behouden naar Roeme nië, Hongarije gesteund door Polen en Ita lië, die voorstanders waren van een ge meenschappelijke Poolsch-Hongaarsche grens; waardoor de grendel kon worden gezet op bovengenoemd uitvalspoort je. Daar beide partijen onderling niet tot over eenstemming konden komen, werd de kwestie onderworpen aan de arbitrale uit spraak van Duitschland en Italië, die hun ministers van buitenlandsche "zaken naar Weenen zonden om die uitspraak te doen. In het gewone leven wordt een arbitrale uitspraak slechts toevertouwd aan on- partijige menschen. In de politiek gaat het anders; daar kiest men voor dergelijke karweitjes juist arbiters, die ten nauwste bij de zaak betrokken zijn. Hier was dat ook het geval en het gevolg was, dat de heeren dat varkentje even zijn gaan was- schen zooals dat overeenkwam met hun eigen belangen. Zij hadden er van te vo ren reeds met elkaar over gesproken en het was dan ook geen wonder, dat de heeren in een" ongelooflijk korten tijd met hun oordeel klaar waren. Berlijn had de eisch gesteld, dat Roethenië niet in z'n geheel bij Hongarije mocht komen, wegens de daardoor te scheppen afsluiting van den Tsjecho-Slowaakscshen -toegangspoort tot Roemenië. De waarde, die Duitschland aan die smalle corridor hecht, blijkt duidelijk, als men bedenkt, dat Tsjecho-Slowakije thans economisch een vazalstaat van Duitschland is geworden en Duitschland dus practisch via een TsjJ?ho-Slowaaksch Roethenië in contact staat met Roemenië, waar zich in tijden van spanning zoo be geerlijke dingen bevinden als graan en pe troleum. Aan den Duitschen eisch moest derhalve voldaan worden, maar Rome wilde van zijn kant ook wat hebben, als compensatie voor deze belangrijke concessie en eischte der halve een ruime tegemoetkoming aan de eischen van zijn vriend, Hongarije. Zoo doende werd wel niet het geheele gebied van Roethenië aan Hongarije afgestaan, maar toch een zeer aanmerkelijk deel, ter wijl ook groote lappen van Slowakije zijn afgerukt om weer bij Hongarije te wor den gevoegd. Slechts de twee belangrijke steden Bratislava én Neutra zijn aan Tsje- cho-Slowakij toegewezen, ofschoon de Hongaren op historische gronden er aan spraak op hadden gemaakt. De Hongaren kunnen echter met het behaalde resultaat dubbel en dwars tevreden zijn. Praag is iet wat teleurgesteld, doch schikt zich in het onvermijdelijke. Alleen Polen schijnt zich nog niet te kunnen neerleggen bij de af gewezen gemeenschappelijke grens met Hongarije en gaat nog voort met daarvoor propaganda te maken. Er wordt zelfs ge zinspeeld op een „fait accompli", dat zich eerstdaags wel eens zou kunnen voordoen. Het is evenwel niet twijfelachtig, dat Ber lijn dit niet zou dulden; het wijst er dan ook uitdrukkelijk op, dat de doar arbitra ge verkregen grensregeling definitief is. Vrienden. Bij deze arbitrage-his torie is het wel merkwaardig, dat slechts het oordeel van Duitschland en Italië is gevraagd, ofschoon het accoord van Mun- chen bepaalde, dat wanneer Praag en Boe dapest onderling niet tot overeenstemming konden geraken, de vier groote mogend heden (en niet twee van hen) een oplos- sing zouden zoeken. Om wille van de pas ontluikende vriendschap hebben de twee Westersche democratieën zich evenwel te ruggetrokken. Menschen, die moeilijk kun nen instemmen met de jongste evoluties op het gebied der Europeesche politiek, spre ken ervan, dat Frankrijk en Engeland thans Tsjecho-Slowakije heelemaal voor de wolven hebben gegooid, zooals zij nu ook doen met Abessinië en Spanje. Tsjecho-Slowakije, Abessinië en Span je, het zijn zoo zeggen deze opposanten drie namen, die even zoovele nederlagen van Engeland en Frankrijk aanduiden, ne derlagen tegenover het dynamisme van de dictatuurstaten. Deze week heeft het Britsche parlement er in toegestemd, om de Engelsch-Italiaan- sche overeenkomst van 16 April in werking te doen treden, waardoor een einde komt aan de verkoeling, welke sinds de Abes- sijnsche kwestie in 1935 was ingetreden. Engeland zal nu het Italiaansche keizer rijk in Afrika de jure erkennen door het accrediteeren van zijn ambassadeur te Rome bij den „koning van Italië en kei zer van Ethiopië". Frankrijk heeft reeds eerder te kennen gegevari, dat het daartoe over zal gaan. Met de inwerkingtreding van het verdrag is dan zoowel Abessinië als Spanje (het linksche Spanje) los gelaten; Abessinië door de erkenning van het Italiaansche Imperium, Spanje door er genoegen mee te nemen, dat Mussolini lustig doorgaat met Franco te helpen, na bij wijze van gebaar 10.000 Italiaansche „vrijwilligers" te heb ben teruggeroepen. Zooals men zich herin neren zal was „een regeling van de Spaan- sche kwestie gesteld als voorafgaand ver- e»schte voor het van kracht worden" van deze Britsch-Italiaansche overeenkomst. Of het Engelsche volk en het Britsche rijk evenveel reden voor verheugenis heb ben over Chamberlains buitenlandsch poli tiek beleid tegenover Rome als Mussolini, zal de toekomst eerst kunnen leeren. Daladier. De Fransche minister president Daladier heeft zijn succes te Munchen weten uit te buiten. Hij heeft op het radicaal-socialistische congres te Mar seille een ware triomf behaald met zijn fulminaties tegen de communisten. Onge twijfeld heeft Daladier gelijk, wanneer hij de communisten voor een groot deel ver antwoordelijk stelt voor den vrij desolaten tcestand, waarin het land zich bevindt. Zij hebben door hun drijven de werkkracht van het land verlamd en Frankrijk daar door, ook naar buiten, op hett weede plan gebracht. De vraag is nu, wat Daladier practisch doen zal. Dezer dagen zullen wetsdecreten op financieel, economisch en maatschappelijk terrein, tot welker vaststelling de regeering tot 15 November de bevoegdheid heeft gekregen, worden bekend gemaakt. Daarna zullen wij weten, of Frankrijk zich onder Daladiers bewind zal gaan her stellen, dan wel of het voortsukkelen zal blijven. HOCKEY KON. NED. HOCKEYBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. West le klasse: HilversumBMHC; Am sterdam— HHYC; Gooi—Togo; HOC—HDM. Promotieklasse A: Delftsche Studenten— Zandvoort; SOSAlkmaar; Strawberries HDM II; VictoriaLeiden. Tweede klasse B: Groen Geel—HHYC III; BMHC IIIAlliance; Leiden IIHH YC II; HBS—HOC II. Derde klasse C: SOS II—BMHC V; Lei den IIIBMHC IV; Clubhuis te Werve Leiden IV; Zandvoort IIVCL. Vierde klasse A: Togo VTogo IV; HOC VI—Victoria IV; HOC V—Delftsche Stud. IV; Victoria IIILeiden V. Vierde klasse D: HDM VIIClubhuis te Werve II; Groen Geel IIBMHC VII; Groen Geel IIIAlliance III; Leiden VIHDM VIII. NED. DAMES HOCKEYBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag West eerste klasse: AmsterdamBDHC; HilversumHDM; HHYCGooi; Rood Wit -HOC. Overgangsklasse: BHVKieviten; Lei denBDHC II; TogoAmsterdam II. Derde klasse B: HBSRood Wit III; Am sterdam III—BDHC IV; BDHC V—Lei den II. Vierde klasse A: HDM IV—HLC; VCL— I Rijswijk; HHYC IV—Leiden III. SCHAKEN HET A.V.R.O.-SCHAAKTOURNOOI. Officieel geopend. Gisteravond is de, schaakkamp tusschen de acht grootmeesters dr. A. Aljechin, M. Botwinnik, R. Capablanca, dr. M. Euwe, R. Fine, S. Flohr, P. Keres en S. Reshevs- ky, officieel geopend. Met uitzondering van Capaiblanca, die eerst hedenavond te Amsterdam aankomt, waren alle deelnemers in het Amstelho- tel aldaar bijeen gekomen om bij de of- ficieele openingsplechtigheid en de daarbij behoorende loting tegenwoordig te zijn. De voorzitter van de A.V.R.O., de heer De Clercq, sprak het op ïingswoord en dankte allen, die met deskundige adviezen de A.V.R.O. bij de organisatie ter zijde heb ben gestaan. Namens de deelnemers dankte dr. M. Euwe voor de uitnoodiging in dit tournooi te mogen meespelen. Vele pogingen zijn ondernomen, maar in de laatste 40 jaar is er geen tournooi gehouden, dat met dit van de A.V.R.O. kan wedijveren. Vooral het feit, dat het een dubbelrondig tournooi is, verhoogt den sportieven strijd en maakt de kansen voor allen gelijk. De Neder- landsche kampioen hoopte, dat de kwali teit der partijen zou aantoonen, dat alle deelnemers de eer waardig zijn in dit tournooi mee te spelen. Dr. Aljechin en de wereldtitel. Hierna kreeg de wereldkampioen, dr. A. Aljechin, het woord. Met betrekking tot het tournooi, dat Zondag zal beginnen, al dus Aljechin, zijn in de laatste weken me- dedeelingen over de titelkwestie gedaan, die niet geheel conform de feiten waren. De aangelegenheid inzake het voorkeurs recht van den winnaar van het A.V.R.O.- tournooi om den wereldkampioen voor een titelgevecht uit te dagen, heeft twee kan ten, een formeelen en een practischen. Wat de formeele zijde betreft, in het con tract met de A.V.R.O. staat, dat ik me be- reid verklaar met den winnaar van het tournooi onder nader te bepalen voor waarden en tijd een match om het we reldkampioenschap te spelen. Ik behoud mij echter het recht voor eerst met an dere schaakmeesters om den titel te spe len. Men moet, aldus verklaarde Aljechin, goed begrijpen, dat deze clausule geen nieuwe rechten, afgezien nog van voor keursrechten, heeft geschapen. Ware het anders geweest, ik zou na onderteekenmg van het contract met de A.V.R.O. niet in staat zijn geweer' b.v. in Zuid-Amerika onderhandelingen over een titelkamp te voeren en later met den Tsjechischen schaakbond en grootmeester Flohr een contract voor den titelkamp te ondertee kenen. Ik sta op het standpunt, dat een tournooi, hoe sterk het ook bezet mag zijn, geen doorslaggevenden factor mag vormen ten aanzien van de kwestie van 't were d- kampioenschap. Wat den practischen kant van het geval betreft, merkte Aljechin nog het volgende op. Daar mijn wedstrijd met Flohr tenge volge van de jongste politieke gebeurtenis sen in zijn land niet zal kunnen doorgaan, ben ik op het oogenblik vrij en gevoel mij dientengevolge verplicht een uitdaging voor een titelkamp van eiken erkenden meester principieel te aanvaarden. Indien na dit tournooi de winnaar mij persoonlijk of door een vertegenwoordi ger formeel uitdaagt en de organisatie van den kamp met aannemelijke, op vroegere titelgevechten steunende spor tieve en financieele voorwaarden, gega randeerd wordt, dan zal ik deze uitda ging vanzelfsprekend aannemen. De win naar moet echter niet denken, dat hij ''et recht verworven heeft de match voor een bepaalden tijd uit te stellen, tot een periode, welke hem past en dat ik m- iusschen geen andere uitdaging zou aan nemen. Zoo iets zou onbillijk zijn ten aanzien van de andere meesters. Wat de sportieve voorwaarden betreft, aldus vervolgde Aljechin, zijn interessante verklaring, een wereldkampioen heeft plichten ten aanzien van de schaakgemeen schap, maar hij heeft ook enkele rechten. Een dezer rechten is, dat hij kan weigeren te spelen in een land, waar de publieke opinie hem niet welgezind is. Indien ik dit belangrijke punt noem, dien ik er onmid dellijk aan toe te voegen, dat ik geen spe ciaal land op het oog heb. Het allerminst zou ik aan Nederland denken, het land, dat tijdens de laatste wereldkampioenschap pen zoo ondubbelzinnig blijk van zijn spor tieve gevoelens heeft gegeven. De loting. Onder de voortreffelijke regie van Kom mer Kleijn werd door declamatie van ver zen, op het schaakspel betrekking hebbend, de loting ingeleid. De loting had het volgende resultaat: 1. dr. M. Euwe, 2. S. Flohr, 3. dr. A. A. Aljechin, 4. R. Fine, 5. M. Botwinnik, 6. S. Reshevsky, 7. R. Capablanca, 8. P. Keres. In de eerste ronde, welke op Zondag a.s. te Amsterdam is vastgesteld, (1217 uur in Krasnapolsky) worden de volgende partijen gespeeld: EuweKeres, Flohr Capablanca, AljechinReshevsky en Fine Botwinnik. De het eerst genoemden spe len met wit. De partij tusschen Euwe en Aljechin, waarbij Euwe met wit speelt, wordt in de derde ronde te Rotterdam gespeeld. Successen voor onze tweede klassers in West II te verwachten? Het programma voor-morgen bevat we derom verschillende wedstrijden, welke de voetballers zullen doen watertanden. Er is thans strijd volop en wijl er in de diver se afdeelingen nagenoeg geen enkele lei der sterk genoeg blijkt om alle andere clubs te verslaan, neemt de spanning bijna elke week toe. En telkens rijst de vraag: welke ongeslagen leider zal morgen geklopt wor den? En we richten ons daarbij speciaal tot de eerste klasse van Zuid I. West II le klasse: Vier wedstrijden zijn nier vastgesteld, waarbij drie clubs van de hoogste plaatsen en de vijf laagstge- plaatste betrokken zijn. En we richten ons allereerst naar deze laatste, waarvan D. O. S. R. en D. H. L. de rij sluiten. De Veenders hebben nog slechts één punt weten te behalen tegen D. H. L. drie, maar het aantal verliespun- ten is evengroot, want D. H. L. heeft een v/edstrijd meer gespeeld. Deze wedstrijd moet dus de 'kans voor de club in Roelofarendsveen zijn om van de laatste plaats weg te komen. En die kans is er, wanneer de voorhoede van D. O. S. R. in staat is om wat meer doelpun ten te maken dan tot heden het geval was, want het aantal gemaakte goals steekt wel heel ongunstig af bij de overige clubs en ook bij D. H. L. In het aantal gemaakte doelpunten staat D. H. L. op de vijfde plaats der ranglijst en D. O. S. R. dik on deraan. Maar de voorhoede van de thuis club moet tegen de achterhoede van de Delftenaren ook een betere kans heb- bven, wijl deze zich reeds twintigmaal liet passeeren. Daarom achten we een kleine zege der gastheeren niet onmogelijk en dat zal dan tevens de eerste overwinning van dit seizoen zijn S. J. C. gaat op bezoek bij H. B. C., de wisselvallige Heemsteedsche ploeg, maar S. J. C. speelt al bijna even wisselvallig. Beide clubs hebben vier verliespunten, terwijl S. J. C. een wedstrijd meer ge speeld heeft, 't Is dus wel heel moeilijk een voorspelling te doen, hetgeen ook in de tot nu gemaakte serie doelpunten tot uiting komt. Men zie slechts: S. J. C. 1814, H. B. C. 2014, hetgeen dus per wedstrijd on geveer als volgt is: S. J. C. 32, H. B. C. 43. Men stelle daarop maar eens een prognose vast! Dit staat in ieder geval vast: de winnaar alleen zal den strijd met de Spartaan kun nen volhouden. Want deze Rotterdamsche club zal morgen in Haarlem wel opnieuw weten te winnen, wijl T. Y. B. B. ook tot de zwakkere clubs van dit seizoen gerekend moet worden. Alleen wanneer T. Y. B. B. \oor een verrassing zorgt, wordt de strijd om de leiding weer feller. Daarin kan ook Santpoort nog steeds een woordje meespreken, vooral wanneer, zoo- al s te verwachten is, morgen van Leonidas wordt gewonnen. Tweede klasse A.: Hier komen hekke- sluiters en leiders tegen elkaar en we mogen niet anders verwachten dan dat Vitesse van de IJmuidenaren wint. Teylingen krijgt de Santpoort-reserven op bezoek en hoewel deze een stevig spel letje spelen, zit er toch o.i. voor de Sas- senheimers winst in deze ontmoeting. D. E. M. zal zich morgen wel op de twee de plaats nestelen door van V. V. E. te winnen en A. D. O.B, S. M. is voor de Heemskerkers. Tweede klasse B.: Blauw Zwart speelt morgen haar vijfden wedstrijd en weer zit er winst in voor de Wassenaarders, want Wilhelmus presteerde tot heden nog niet veel. Een andere strijd van groote beteekenis is St. LodewijkD. O. N. K. De Gouwe raars zijn reeds driemaal geklopt en toch vormen zij een stevige ploeg. Of het te gen de sterke Rotterdammers zal geluk ken? St. Lodewijk zal wel alles in het werk stellen om zulks te voorkomen. V. V. L. gaat bij de andere Rotterdam sche club op bezoek. Aeolus werd vorige week op het nippertje door Blauw Zwart geklopt, dus zal V. V. L. het zeker niet ge makkelijk hebben. Maar een gelijk spel is er toch wel te bereiken! Dan de wedstrijd V. E. P.V. V. P. Het wordt hoog tijd, dat de Woerdensche club de eerste punten binnenhaalt, 't Zal ook tegen V. V. P. niet gemakkelijk gaan, maarwanneer alle spelers eens extra hun best doen wie weet Graaf Willem—Oliveo tenslotte levert een kansje voor de Haagsche hekkensluiters In verband hiermede vooral zal het voor V. E. P. dubbel aanpakken zijn. West. le klasse: Belangrijk in deze af- aeeling is, dat de vier Amsterdamsche clubs tegen elkaar uitkomen. De Meer gaat bij N. E. A. op bezoek en Wilskracht ont vangt V. V. A. Plaatselijke ontmoetingen brengen dikwijls verrassende uitslagen en ook hier is zulks niet onmogelijk. Komen ze werkelijk ook, don zal zulks aan de spanning in deze afdeeling ten goede ko men, want H. M. S., die wel van de hek- kesluiten G. V. O. zal winnen, komt dan weer bij de leiders. De strijd FortitudoV. V. Z. is- op het oogenblik van minder belang, wijl het hier twee clubs uit de onderste regionen betreft, doch wanneer V. V. Z. wint, kan zij ge rust nog een woordje gaan meespreken in den strijd om de leiding. Zuid I le klasse: Het nog steeds onge slagen Laura gaat op bezoek bij haar buurt- genoote Kerkrade. Zal thans ook hier de verrassing vallen, welke reeds eerder in de overige afdeelingen kwam? Dan krijgt Pa lemig en Valkenburg wellicht ook weer een kans op de eerste plaats, mits zij natuur lijk morgen zelf hun wedstrijden winnen. Zuid II le klasse: Brabantia heeft dus nog steeds de leiding en zij zal na de ne derlaag van vorigen Zondag nu wel op passen niet opnieuw twee kostbare pun ten te verspelen. Eendracht geven we dan ook niet veel kans. Wilhelmina en Schijndel hebben even veel verliespunten als Brabantia en naar het zich laat aanzien, zullen beide haar kansen thans wel met hand en tand ver dedigen, om weer niet ten achter te gera ken. Oost le klasse: Hier gaat de groote strijd om de leiding tusschen Vosta en Vogido. Weliswaar zal Vosta bij een overwinning nog niet den kop te pakken hebben, doch Vogido heeft dan een verliespunt meer.. Of het zoover zal komen? Quick gaat op bezoek bvij Achilles, wel ke club van de leiders nog de minste ver liespunten heeft. Wil zij dus een kans be houden, dan moet van Quick gewonnen worden. Een lastige opgave. Thans AVV-VVSB als „big match" De Nicolaas Boys ontvangen de leiders van 2 B We vervolgen morgen weer met nieuwen moed het lijvige programma, waarop ook al heeft Docos een vrijen Zondag nog ge noeg belangwekkends te verwerken valt, zooals men uit onderstaand overzicht zal kinnen opmaken. AFDEELING CENTRUM. Eerste klasse B: De voornaamste wedstrijd in deze klasse is morgen die in Leidschen- dam tusschen A.V.V. en V.V.S.B., terwijl AVV zoowel als Meerburg achten we nog daarop volgt: MeerburgAlphensche Boys. steeds mede-concurrenten voor de eerste plaats en ook VVSB, dat nog slechts twee verliespunten heeft, mogen we een goede kans geven. Zoo is dus vooral de wedstrijd AVVV VSB van belang, omdat van dezen uitslag zal afhangen of een van beide clubs nog zal meedingen in den strijd om het kampioen schap. Het is wel bijzonder moeilijk om hier een voorspelling te doen, wijl VVSB nog te weinig gespeeld heeft om eenige conclusies te trekken. Met een gelijk spel mogen de Bravo-spelers, naar het ons wil voorkomen, reeds tevreden zijn. Meerburg achten we zeker sterker dan de Alph. Boys, doch dit wil nog geenszins zeggen, dat de Meerburgers een walk over zullen hebben. Een zege voor Meerburg is echter wel het meest waarschijnlijk. Van Nispen krijgt Vogelenzang op be zoek, waarvan een overwinning voor de Zil- kers wel bijna zeker is. En Quick Steps kan thuis winnen van Unio. Res. le klasse A: De Lisse-reserven kun nen rustig op den ingeslagen weg voort gaan. Morgen ontvangen zij DEM II, dat het nog niet tot een overwinning kon bren gen. Niettemin mogen de Lissenaren deze partij niet onderschatten. SJC II krijgt de leiders II op bezoek, nl. HBC II, dat met twee verliespunten achter Lisse volgt. De Noordwijkers behaalden tot heden slechts één punt uit vier wedstrijden. Tegen de Heemsteedsche reserven hebben de Noordwijkers dus ook weinig kans. De ontmoeting Onze Gezellen IITYBB III is een strijd van gelijkwaardige partijen. Een puntenverdeeling lijkt ons het meest waarschijnlijk. Tweede klasse B: De leider IEV gaat op bezoek bij de Nicolaas Boys in Nieuwveen. Het verschil op de ranglijst tusschen beide clubs is weliswaar groot, doch dit wordt mede veroorzaakt, doordat IEV twee wed strijden meer gespeeld heeft. Of de Nieuw - veners in staat zullen zijn evenals Concor dia een puntje aan de leiders te ontfutselen? Onmogelijk is het niet, maar IEV zal zich ongetwijfeld schrap zetten. DES en Leimuiden moeten beide morgen winnen om den strijd met IEV te kunnen volhouden. Beide clubs zullen dat zonder veel moeite kunnen doen. Concordia ontvangt de reserven van W SB. Na het succes van jl. Zondag hebben de Hillegommers ook tegen de Noordwijker- houters zeker een kans, mits zij de tegen- I partij niet onderschatten. Tenslotte nog een ingelaschte wedstrijd: SMCForeholte. Dat wordt voor de Voor- I houters oppassen, anders houdt SMC de punten thuis, want zij heeft ze hard noodig. HET ROETHEENSCHE KIND IN TWEEëN GEHOUWEN. SCHEIDSRECHTERS, DIE ZELF BELANGHEBBENDEN WAREN. ENG ELANDS POLITIEK VAN TOENADE RING TOT DE DICTATUUR-STATEN. DALADIER EN DE COMMUNISTEN.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13