OMGEVING ZATERDAG 5 NOVEMBER 1938 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 KILLEGOM Dankbetuiging van den Prins. Door on zen plaatsgenoot, den heer G. H. Coenen, Oosteinderlaan 32. werd een aardige foto van zijn dochtertje (gelijk geboren met Prinses Beatrix) aan de prinselijke familie te Soestdijk aangeboden. Namens Z.K.H. Prins Bernhard mocht de heer Coenen van diens particulieren secretaris een dank schrijven voor deze foto ontvangen. Gouden bruiloft. Dinsdag viert het echtpaar St. van der Hulst en C. Erkamp, wonende aan de Ambachtstraat alhier, zijn 50-jarige echtvereeniging. In verband met de zwakke gezondheid der gouden bruid zal het feest na een kerkelijke viering in St. Martinus uitsluitend in eigen kring worden herdacht. KATWIJK Jubilé. De heer Jan van Rijn vierde zijn zilveren jubileum als ambtenaar aan de gasfabriek alhier, en werd bij die ge legenheid gehuldigd. De burgemeester prees de trouwe plichtsbetrachting gedu rende al die jaren aan den dag gelegd. De directeur, de heer E. A. van Daalen sprak ook woorden \an waardeering en bood de heer v. Rijn een zilveren horloge met ket ting aan. Aan zijn vrouw werden bloemen aangeboden. Na aanbieding van verver- schingen bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen. In memoriam. Al hier is overleden de heer Jac. v. d. Marei, in leven een be kend persoon in Katwijk en omgeving. De heer van der Marei had een uitgebreid landbouwbedrijf en veeteelderij. De over ledene was eenige jaren voorzitter der plaatselijke Boerenleenbank. Geboren: Helena Susanna d. v. P. v. d. Oever en M Dool. Arendje d. v. P. v. d. Plas en W. Meijvogel. Willem z. v. A. de Vreugd en A. Hooglander. Arend z. v. A. Meijvogel en C. van der Booïi. Dirkje z. v. G. van Duijn en A. de Mol. Willem zoon van C. van der Plas en M. van Dijk. Gerru z. v. E. Vlieland en P. v. d. Kwaak. Iranciscus z. v. F. M. M. Fornara en J. P. Speet. Bernhard z. v. P. Kuyt en A. Klok. Cor z. v. G. v. Duyn en P. v. Duyn. Arie z. v. V. v. Veen en A. Voordouw. Over'eden: Maria Aandewiel 29 j. Gijsbert van Duyn 3 j. Teunis Eikel boom 3 mnd. Jac. v. d. Marei 75 j. Aagje Zwaan 83 j. Getrouwo: C. Hoek en J. Plug. M. van Duyvenvoorden en A. Vooys. B. Helsloot en M. de Vreugd. P. Varke- visser cn J. Freke. KATWIJK AAN DEN RIJN DE BLOEMKOOLOOGST EN DE BEDROEVENDE UITKOMSTEN. Al meerdere malen is gewezen op het ab normale met de bloemkoolteelt in het af- gtloopen seizoen. We zouden dus in her haling treden door hierop nogmaals de aandacht te vestigen. Maar het wordt van meer belang hierover iets te zeggen nu we over eenige gegevens, aanvoer en opbrengst beschikken waaruit duidelijk blijkt hoe ab normaal laag die opbrengst is, zoodat men van tuinderszijde e.en actie is gaan voeren om te bewerkstelligen, dat ook bloemkool, en hiermede wordt dan in dit geval be doelt de late bloemkool, in de steunrege ling wordt opgenomen of dat hiervoor een bijzondere steunregeling in het leven zal worden geroepen. Behoudens in 1933, toen op late bloem kool 10 ct., zegge en schrijve 10 ct., per 100 stuks steun werd gegeven, viel de late bloemkool hier altijd buiten. Vermoedelijk omdat dit product nog steeds aan de richt prijs. kwam. De vereeniging ..De Kleine Zelfstandi gen" heeft zich thans tot den Minister van Economische Zaken gewend en verzocht om voor hare leden, met het oog op de zeer droeve uitkomsten der late bloemkooloogst een bijzondere steunregeling in het deven te roepen. Een overzicht van den aanvoer en de opbrengst uit de late bloemkoolpe- r:ode is bij het schrijven aan Zijn Excellen tie den Minister gevoegd. Deze cijfers zijn belangrijk en hoogst waardevol, want deze toonen voor ieder aan dat de algemeene klacht over den noodtoestand gegrond is. Het gewas 1937 gaf in het algemeen ge nomen een redelijken opbrengst. Echter niets extra's. Men moest een goed gewas hebben om een loonende uitkomst te verkrijgen. Onredelijk zou het zijn om van een afwijkend gewas een bevredigende financieele opbrengst te verwachten. Maar als men uit deze sprekende cijfers ziet, dat een ongeveer gelijk kwantum bloemkool uit 1938 nog niet de helft op bracht van dat uit 1937, dan kan men zich eenigszins een denkbeeld vormen van den financielen toestand in de bedrijven, waar alles gebaseerd is op een redelijken op brengst. Immers deze toestand laat derge lijke abnormaliteiten niet meer toe. Temeer met nu het niet meer voorkomt dat de slechte opbrengst van het eene product op gevangen kan worden door de betere op brengst van het andere. Geen enkel artikel gaf in nazomer of herfst loonende op brengst. Hier volgen dan eenige zeer belangrijke gegevens. In de week van 26 Sept1 Oct. bedroeg de aanvoer van bolemkool 137.208 stuks met een opbrengst van 8.305..°6 of gemid deld 6.05 per 100. In de week van 38 Oct. was de aanvoer 259.178 st., met een opbrengst van 9.385.93 of 3.62 per 100. Van 10-:15 Oct. 397.075 st., opbr. 11.678.95 of gemidd. 2.94 p. 100. Van 1722 Oct. 264.765 st., opbr. 9.170.52, of gemiddeld 3.46 p. 100 In deze periode, die in 1938 al bijzonder kort was, want als regel duurt dit bloemkoolseizoen van 6 tot 8 weken, waren in totaal aangevoerd 1.058.226 stuks met een apbrengst van ƒ38.540.66 of een gemiddelde opbrengst van ƒ3.64 per 100 stuks. Het bloemkoolseizoen in 1937 duur de aanmerkelijk langer dan 1938 wat aan de prijs, dus aan de opbrengst ten goede kwam. De 1.081.896 stuks, dus ongeveer de zelfde hoeveelheid, gaf echter toen een opbrengst van ƒ81.475.59 of ƒ43.000 meer dan thans! Was in 1938 de middenprijs 3.64 per 100, voor 1937 was dit ruim het dubbele, n.l. ƒ7.53 per 100 stuks. Uit dit cijfermateriaal blijkt overduidelijk, welk een teleurstelling deze geldelijke opbrengst is geweest en blijkt voor ieder dat het geen noodeloos ach en wee-geroep is als men requestreerd aan den Minister. Met be langstelling en hoopvol wacht men thans den loop van zaken af. LISSE PROPAGANDACLUB „ST. PAULUS" Afscheid Chr. van der Eist als voorzitter. Gisteravond hield de politieke propagan- daclub „St. Paulus" een goedbezochte le denvergadering in het KJC-gebouw onder leiding'van den voorzitter, den heer Chr. v. d. Eist. Deze opende met den christelijken groet en heette allen welkom, meer in het bijzonder de 20 nieuwe leden, die sinds de laatste vergadering zijn toegetreden. Door den secretaris, den heer J. v. Kes- teren, werden de notulen gelezen. De voor zitter deelde mede, dat de bestuursleden J. Damen en J. Hulsebos om zakelijke rede nen hun ontslag hebben moeten nemen, terwijl hij zelf als voorzitter moest bedan ken, omdat hij deze functie niet langer kan vervullen. Hij zeide verder, dat hij den po- litiekaen adviseur, den heer J. v. d. Voet, bereid heeft gevonden het voorzitterschap op zich te nemen. Tot zijn spijt moest hij mededeelen, dat de heer v. d. Voet momen teel ziek is, welke ziekte wel enkele we ken zal duren naar menschelijke bereke ning. Spr. sprak de beste wenschen uit voor het herstel van den heer Van der Voet. Door den heer C. v. d. Laan werd de ur gentie aangetoond, om een inwoner van de Engel als bestuurslid te kiezen De voorzit ter onderstreepte dit en verzocht de leden hiermede vooral rekening te houden. Na ge houden stemming bleken de heeren J. v. Voet en Th. Kortekaas met resp. 41 en 36 stemmen van de 45 gekozen. Daar de heer Kortekaas aan den Engel woonachtig is was hierdoor aan den wensch van den heer v. d. Laan voldaan. Uit het voltallige bestuur werd vervolgens met een overgroote meer derheid van stemmen (43 van de 46) tot voorzitter gekozen de heer J. v. d. Voet. Na de rondvraag verkreeg de pastoor het woord, die eenige hartelijke woorden van dank bracht aan den scheidenden voorzit ter, die 15 jaren deze functie met ijver heeft vervuld. Spr. hoopte, dat de heer Van der Eist nog jaren lang als bestuurslid de lei ding mocht helpen geven, om de groote be ginselen, welke wij als Katholieken voor staan, te helpen verdedigen en de jonge nieuwe krachten politiek te ontwikkelen. Z.eerw. begroette voorts het groote aantal nieuwe leden en hij wees er met klem op, dat zij zich zullen inwerken in de zaak van de politiek en dat zij ijverige leden zullen zijn. Namens het bestuur van de afd. Lisse van de R.K. Staatspartij, bracht de heer E. v. d. Laan den scheidenden voorzitter dank voor zijn socialen arbeid op katholiek-politiek terrein. De voorz. van zijn kant dankte den pas toor en den heer C. v. d. Laan voor het dankwoord. Nadat den heer J. Damen, als scheiden den penningmeesterf dank was gebracht, werd de vergadering gesloten. WEER SLIPTE EEN AUTO. En op dezelfde plaats. Gistermiddag omstreeks 2 uur kwam een luxe-auto, bestuurd door H. S. uit Gcnève op den rijksweg ter hoogte van het perceel Heereweg No. 36 te slippen met het ge volg, dat de auto over het trottoir reed en een ijzeren hekwerk met steenen voeting meenam over een lengte van ongeveer 10 Meter. Eenige op het trottoir vertoevende wandelaars konden zich nog juist uit de voeten maken en zich voor een aanrijding behoeden. Persoonlijke ongevallen kwamen er dan ook gelukkig niet voor. De materiale schade aan de auto was groot, alsmede aan het hekwerk. De politie regelde het verkeer en maak te proces-verbaal op. Merkwaardig is het, dat dit ongeval op dezelfde plaats geschiedde als die des mor gens. NOOTDORP Verhooging werkverschaffingsuurloon Na telegrafische interventie van het Ge meentebestuur is gisteren van den Minister van Sociale Zaken een telegram ingekomen, inhoudende de mededeeling, dat met in gang van de volgende week het uurloon in de werkverschaffing van 28 op 30 cent is gebracht, terwijl dp -egenverletvergoeding met 2 cent verhoo wordt en op 24 cent wordt Arbeidsbemiddeling. Bij het agent schap der arbeidsbemiddeling staan als werkloos ingeschreven: 1 transportarbeider, 35 land- en tuinbouwarbeiders en 5 bouw vakarbeiders. Hiervan worden ondersteund 6, terwijl 19 bij de twee werkversihaffingsobjecten in deze gemeente tewerk zijn gesteld. AUTOBOTSING OP RIJKS WEG TE OEGSTGEEST Drie ernstig gewonden Gisteravond omstreeks half negen heeft zich op den nieuwen Rijksweg bij kilometerpaal 18.8 onder de gemeente Oegstgeest, een ernstige botsing tus- schen twee personenauto's voorgedaan. In de eene auto, die iirde richting Am sterdam reed, bevonden zich de 19-jari- ge Delftsche studenten, de heeren C. D. ten Have, die aan het stuur zat en F. H. Plas. Bij het passeeren van een vrachtauto hielden zij den wagen te veel links aan, met het gevolg, dat een botsing met een tegemoetkomende auto, bestuurd door den 45-jarigen heer E. H. van Heiten uit Scheveningen, niet vermeden kon wor den. De beide wagens werden geheel ver nield en de inzittenden rolden op den weg. De dokters Hugenholtz en Leem huis uit Oegstgeest waren spoedig ter plaatse voor het verleenen van de eer ste hulp. De heer Van Heiten had in wendige kneuzingen en bloedingen op- geloopen en is in zorgwekkenden toe stand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De studenten, die eveneens ernstig gewond waren en een hersenschudding hadden gekregen, zijn eveneens in ge noemd ziekenhuis ter verpleging opge nomen. verbonden, namelijk een oliebollenkraam, geheel in stijl en bediend door de Gezellen zelf. Hier verwachten zij vele gasten, die op deze wijze hun medeleven met dit feest zullen betuigen. Zij zijn niet duur, en heer lijke kwaliteit. Ook des avonds onder de pauze zal er gelegenheid bestaan zich aan deze lekkernij te goed te doen! Laat U op deze wijze eens door de Ge zellen verwennen en ook U houdt de pret tigste herinnering aan dit lustrumfeest! NOORDWIJK NAKLANKEN VAN HET INTERN. SCHAAKTOURNOOI. Het uitvoerend comité, dat dezen zomer in de badplaats een interna tionaal schaaktournooi heeft georga niseerd, heeft een verzoek om subsi die tot het gemeentebestuur gericht, tot dekking van het tekort op de ex ploitatie van dit tournooi. Dit tekort bedraagt 325.40. Gelijk bekend, heeft de Raad in April j.l. reeds besloten aan het hier voor ingestelde garantiefonds deel te nemen voor 250,echter op voor waarde, dat niet op Zondag gespeeld zou worden. Toen het comité den Raad later verzocht'om, ondanks het voor nemen om op Zondag te spelen, toch in het garantiefonds deel te nemen, besloot de Raad dit verzoek af te wij zen. Gezien deze beslissingen vinden B. en W. thans geen aanleiding, den Raad een voorstel tot inwilliging van het thans ingekomen verzoek te doen. Gemeenteraad. A.s. Woensdagmiddag, te half vier, komt de raad onzer gemeen te in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt de navolgende punten: Simon C. J. Klaver van Alkmaar Johan nes Kromwijk van Ysselstein David Meijer van Haarlemmermeer Gerardus de Vlieger van Haarlemmermeer Jaco bus J. Suidgeest van Haarlemmermeer Cornelis L. van der Sman van Duiven Gld Pieter en echtgenoote Busé van Haar lem Pieter den Hertog van Nieuwkoop Johanna A. van der Weijden van Haar lem Rudolf A. Verhagen van Velsen Johannes J. N. van Haaster van Haarlem mermeer Antonius van Scheppingen van Nieuwer Amstel. Vertrokken: Quirina M. M. Borst naar Leidschendam Cornelis Kuijf naar Zoeterwoude Rudolf Verhagen naar Velsen Johannes P. Vlasveld naar Zaan dam Damhoff naar Haalem van den Bosch en gezin naar Haarlem Margare- tha van den Berg naar Sassenheim Cor nelis Onderwater naar Voorschoten Ca- tharina M. van der Laan naar Leiden Karei Tetteroo naar Leiden Nicolaas J. Bakker naar Hoogkarspel Leonardus J. van Steen naar Stompwijk Antonius Blom naar Haarlemmermeer Arnold Cleuren naar Zaandam Cornelis en ge zin naar Zaandam Petronella H. van Tongeren naar Leiden. WASSENAAR St. Josephsgezellen. In het R. K. Vereenigingsgebouw namen de St. Jo- sephgezellen gisteravond afscheid van twee leden die in het huwelijk zijn ge treden, de heeren F. van Leeuwen en H. Looijestijn. De vice-praeses, kapelaan Schoots, ver welkomde de aanwezigen, bijzonder de bruidsparen, en wenschte hen geluk. Spr. prees beide leden voor hun verdiensten jegens de vereeniging en stelde hen ook 3 broertjes en 2 zusjes waren héél erg verkouden, maar Moeder wist raad. Zij haal do 's avonds de doos Dampo voor den dag en den volgenden morgen waren ze alle 5 weer beter. Doos 30 ct. LEIDSCHENDAM T.B.C. bestrijding onder rundvee Men verzoekt ons mede te deélen, dat door de afdelingsbesturen der L.T.B., C B.T.B. en Hollandsche Mij. van Land bouw, alhier is opgericht een rundvee T.B.C. bestrijding „Verbetering zij ons streven". Aangesloten zijn ongeveer 60 leden, benoemd werd tot voorzitter de heer C. J. van Boheemen, Ruysdaellaan 15 tot secretaris de heer J. v. d.- Hout, Stomp- wijkscheweg 52, beiden te L,eidschendam. St. Josephsgezellen. Zondag 6 Nov. na de H. Mis van 7 uur algemeene H. Com munie. Te 11.30 uur bijeenkomst, na het lof bonte avond. Maandag 7 November te 7.30 uur tooneel- club Adolf Kolping". Dinsdag 8 Novem ber te 8 uur Maria-Congregatie, daarna bijeenkomst. Donderdag 7.30 uur biljart club A.D.O. en tooneelclub „Adolf Kolping" Vrijdag 11 November spreekt kap. N. de Rooy over „Onze machtt over de toekomst" Zaterdag 12 November na het lof bijeen komst. 'K.J.M.V. Maandag 7 November te 8.30 uur spreekt Hans Hermans, redacteur Ver- eenigde Kath. Pers over „Principe en Poli tiek". Dinsdag 8 November: Maria-Congre gatie. Donderdag 10 November: Afdeeling jonge L.T. eigen ontwikkelingsavond te 7.45 uur. STOMPWIJK Feestavond Volksbond. Op Donderdag 10 Nov. a.s. zal de afd. Stompwijk van den Ned. R.K. Volksbond haar jaarfeest hou den in café „Het Blesse Paard", des avonds te 7.45 uur. Deze avond begint met.een schitterende lach-film en daarna het optre den van „St. Tarcisius". Opgevoerd zal worden „Jaap heeft een reuze idee"; de entré is slechts 35 cent. Deze avond be looft een succesvolle avond te worden. OEGSTGEEST EEN BIJZONDER FEEST en EEN BIJZONDERE ATTRACTIE! Zooals reeds bekend is gemaakt, viert morgen de St. Jozefsgezjellenvereeniging haar tweede lustrum. Des morgens om zeven uur zal de H. Mis tot hun intentie worden opgedragen, waaronder ook allen ter H. Tafel zullen naderen, om Gods zegen over dit belangrijk jeugdwerk in de pa rochie af te smeeken. Daarna wordt hen een feestelijk ontbijt aangeboden in het gebouw, waar ook de raad van bestuur aan zal deelnemen. Des namiddags zal om drie uur een herden kingsbijeenkomst worden gehouden, waar alle oud-leden, die hiertoe werden uitge- noodigd, alsmede de ouders der leden en tenslotte de Gezellen zelf worden ver wacht. Hierin zullen deze oud-leden wor den benoemd tot eere-leden en sommigen van hen tot lid van verdienste. De dag zal worden besloten met de opvoering van het genoegzaam bekend gemaakte tooneel- siuk. Nog zijn eenige kaarten beschikbaar des morgens na half twaalf aan de zaal. Voor de leden van de Jongemannen-Con gregatie en de Meisjes-Congregatie is een kleine reductie gegeven. Men moet er ech ter spoedig bij zijn omdat nog maar een gering aantal kaarten beschikbaar is. Toch is-dit nog niet alles, wantaan dit feest is ook nog een bijzondere attractie 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Vaststelling notulen. 4. Benoeming van een gasthuismeester. 5. Voorstel tot toekenning van weezengelden. 6. Voor stel tot vaststelling van straatnamen in de Noordduinen. 7. Voorstel tot toekenning van subsidie voor een 2-jarigen tuinbouw- wintercursus. 8. Adres van de commissie voor het Internationaal Schaaktournooi om een bijdrage in het tekort. 9. Voorstel tot het verleenen van ontheffing van schoolgelden over 1937-1938. 10. Voorloo- pige vaststelling van de gemeentereke ning en dé bedrijfsrekeningen over 1937. 11. Aanbieding van de gemeentebegroo- ting en de bedrijfsbegrootingen 1939. 12. Voorstel tot wijziging van de begrooting over 1938 in verband met beschikking over een gedeelte van het vermoedelijk nadeelig slot der rekening 1937. 13. Be grooting van den schoolartsendienst voor 1939. 14. Voorstel tot het treffen van voor zieningen aan het hoofdriool voor afvoer van het water van Noordwijk aan Zee. 15. Voorstel tot voorloopige voorziening in de bestrating van de Huis ter Duin straat. 16. Voorstel inzake bliksembevei liging van den gemeentetoren te Noord- wijk-Binnen. 17. Voorstel tot verhuring van gronden in het Langeveld. 18. Veror dening ingev. art. 122 der gemeentewet, betrefende de invordering van havfen- en kadegeld en van keurloonen. VOORSCHOTEN K.J.M.V. „St. Jan Baptist". Vrienden, denken jullie allemaal aan de Maria-con- gregatie op Dinsdag a.s. te 8 uur. Woensdag a.s. komt de weled. heer M. P. A. Meisen, gemeente-secretaris van Voorhout spreken over: „Werkelijkheid, geen luchtkasteelen". Aanvang 8.15 uur precies. Wij verwachten de opkomst van alle leden, niemand uitgezonderd. Neem je nu 'deze maand eens allen voor overal en altijd stipt op tijd te zijn. Met K.J.M.V.-groeten. Tot ziens. VOORHOUT Geboren: Pieter Jacobus zoon van J. Vercouteren en Z. M. van Dijk Elisa beth Cornelia Maria dochtee van J. Spreeuw en C. J. Hoogeland Anna dochter van A. Hoogervorst en A. Veldhoven. Getrouwd: Wilhelmus Josephus Kor tekaas, oud 27 jaren en Jacoba Johanna van Leeuwen, oud 25 jaren. Gevestigd: Petrus J. Baneke van Amsterdam Leonardus van Bohemen van Wieringermeer Cornelis J. van Dam van Ursem Johan H. J. van der Hoff van Lemsterland Wilhelmus A. Koning van Beemster Willem N. Koop man van Avenhorn Johannes Kroft van Ter Aar Gerardus J. van Rijn van Kat wijk Marinus Steijn van Hoedekens- kerke Hermanus M. Tonino van Voor burg Adriaan Vermue van Borssele Laurens D. de Winter van Overzand Barbera C. Dekker van Haarlemmermeer Cornelia M. Renee van Sassenheim Catharina C. van Velzen van Noordwijker- hout Willy A. Rohde van Sassenheim Johannes G. Boots van Beemster Hol- zapfel van Den Haag Theodora P. van Tongeren van Noordwijk' Anna L. M. G. Hendriksen van Haarlem Nicolaas G. van der Bijl van Haarlemmerliede Christianus C. Droogh van Zoetermeer Hermanus Kraayvanger van Wieringer meer Petrus v. Kroon van Ursem Ja cob van Stee van 's Heer Arendskerke P. Verdonk van 's Heer Arendskerke aan jongere broers ten voorbeeld. God zegene, aldus spr., het eerzame handwerk en ook uw gezin. De heer W. Raaphorst, secretaris der vereeniging, herinnerde aan Kolping's woorden: midden in den maalstroom van den tijd, bouwen wij een huis des vredes. De vestiging van deze twee nieuwe ge zinnen, zijn weer nieuwe bewijsstukken voor de vormende kracht der Kolpings- beweging. Hun gezel geweest zijn, zal een waarborg geven voor het ware huiselijk geluk in de toekomst. Beiden zijn als ge zel anderen ten voorbeeld geweest. Kol ping stelde zijn program in op het ideale huwelijk. Spr. hoopt, dat men van het in de Gez. Vereen, geleerde, de vruchten zal plukken. Spr. dankt hierna bijzonder den heer v. Leeuwen, die jarenlang secretaris is geweest voor de nauwgezette en keu rige vervulling van zijn taak, waarna spr. besloot met de beste wenschen voor de toekomst. Voor God, wil Kolping, door het gezin, naar een nieuwe tijd. De heer Joh. Compeer complimenteerde daarna namens de prop. club den heer v. Leeuwen, die als lid van de propaganda- club zeer zal worden gemist. Namens de club bood spr. hem een kistje sigaren aan. Nadat de vice-praeses dan aan elk der beide gezellen een schilderij had aange boden, voorstellend St. Joseph, bescher mer van het gezin, werd het officieele ge deelte gesloten, waarna een gezellig sa menzijn volgde. WARMOND St. Josephsgezellen. Maandag 7 Nov. verplichte bijeenkomst der gezellen. Do vice-Praeses zal spreken over „St. Willi- brord", verder zijn er belangrijke mede deelingen. De bijeenkomst begint om 8 uur precies. Het Katholiek Comité van'Actie „Voor God" schrijft ons De waardigheid der menschelijke persoonlijkheid De heipalen van de tegenwoordige samen' leving deugen niet. Wij zijn onder invloed van de groote technische ontdekkingen der vorige eeuw 'n nieuwe wereld inge gaan, 'n wereld van grootindustrie en groothandel, die heelemaal onder den invloed staan van het bankkapitaal. Dat alles heeft zich ontwikkeld onder de stempel van de liberale gedachte, die godsdienst en maatschappij volkomen losmaakte van elkander. De échte libe ralen meenden, dat het met de godsdienst was afgeloopen. De wetenschap zou daar voor in de plaats komen. Hadden zij en hadden onder hun invloed ook velen onder ons een verkeerd begrip van de godsdienst, zij hadden dat óók van de maatschappij. Wat wij tegenwoor dig hebben is de orde van een circus met gedresseerde wilde beesten, maar dat is geen maatschappij, opgebouwd door de wetten van de sociale rechtvaardigheid, erkennend de waardigheid van de men schelijke persoon zijn rechten en die van zijn gezin en de andere eischen van het natuurrecht. Mgr. Dr. Poels.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10