OMGEVING De Pastoor vluchtte achter de boekenkast Auto maakte Reuzensprong VRIJDAG 4 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 GESCHIEDENIS DER PAROCHIE STOMPWIJK Een driemaal verbannen herder. Voor grof geld vrijgekocht. Stompwijkers in rep en roerl V door A. N. Duynlsveld pr. Behalve pater Stalpaert van der Wie len, die maar zeer kort voor de Stomp- wijksche katholieken heeft kunnen zor gen, was er nog een, wien het zielenheil ter harte ging, en dat was pastoor Ver meulen, de verbannen herder. Als balling was hij naar Kevelaar gegaan, en daar zat hij te wachten op de eerste de beste ge legenheid om heimelijk naar zijn Statie terug te keeren. Zijn bezorgdheid voor zijn Statie werd des te grooter, toen hij vernam, dat door de kerkelijke Overheid, tot zijn opvolger in Stompwijk was bestemd, Johannes Ig natius Ruysch, tot dusver kapelaan te Rotterdam. Volgens Vermeulen was deze geen ge schikt persoon voor de Statie, en niet in staat „om zoo een zwaaren last te draa- gen". 1) Hij schreef dit ook aan den provicaris Schadé, maar desondanks werd genoem de Ruysch toch te Stompwijk aangesteld, echter voorloopig slechts als waarnemend pastoor. Toen waagde Vermeulen het naar Stompwijk terug te keeren, waar hij Jo hannes Ruysch vond, met wien hij niet wilde samenwerken. 2) In geval hij weer gedwongen zou wor den te vertrekken, had Vermeulen zich een ander als zijn opvolger gedacht, en wel Jacob Verhaer, die toen pastoor was te Koudekerk. Er werden over dit punt blijkbaar al onderhandelingen gevoerd tusschen Vermeulen en Verhaer, want de provicaris teekent bij een brief van Jacob Verhaer aan, dat Vermeulen zonder hem tracht te beschikken over zijn zielzorg. 3) Ook moesten eenige menschen van den Voorweg te Zoetermeer een verklaring onderteekenen, dat de pastoor met Jacob Verhaer niet hadden samengespannen te gen hun kerkelijke Overheid, wat betreft het pastoraat van Stompwijk, waarover den provicaris geruchten ter oore waren gekomen. Eerst toen de vriendschap tus schen Vermeulen en Verhaer in vijand schap was verkeerd, legde hij zich bij de beslissing van zijn kerkelijke Overheid neer; en in een contract tusschen Ver meulen en Ruysch te Rotterdam op 18 Oct. 1656 gesloten, erkende pastoor Ver meulen den laatsten als zijn eventueelen opvolger. 4) Het kon natuurlijk niet geheim blijven, dat pastoor Vermeulen, trots het banvon nis, toch in zijn Statie was teruggekeerd. Hij werd verraden door eenige benijders, waarop het Hof gerechtsdienaars zond, die in de pastorie kwamen en het huis in alle gaten en hoeken doorzochten. De pastoor had. zich verborgen achter zijn boekenkast. Toen de dienaren met hun degens door de planken heenstaken, moest hij wel voor den dag komen. Hij werd ge vangen genomen en naar Den Haag ge voerd, waar hij omtrent zeven weken werd vastgehouden, en daarna voor grof geld vrijgekocht zijnde, den llden Januari 1658 opnieuw werd verbannen. Hij moest een boete van 1000 ponden betalen, en binnen 24 uren uit Den Haag vertrekken, en verder zorgen binnen drie dagen uit het land te zijn. 5) Pastoor Vermeulen ging naar Kevelaar, sloot zich aan bij de Oratorianen, en werd pastoor van Rees in Kleefland. In 1660 werd hij ook daar verbannen, maar keer de na drie maanden terug, en stierf op 21 Juli 1668. Na het vertrek van pastoor Vermeulen in 1658 werd van de uitgestrekte Statie, Zoeterwoude als een zelfstandige Statie afgescheiden. Over Stompwijk, met Zoe termeer verbonden, werd de reeds ge noemde Johannes Ignatius Ruysch pas toor, die echter reeds een jaar daarna ver trok naar Ankeveen. Van 1674 tot 1679 was hij zonder vaste bediening, ook al ten gevolge van de ram pen in die jaren door de gevoerde oorlo gen, waardoor verschillende dorpen wa ren verwoest of overstroomd. Later werd hij officiaal van den Apostolischen Vica-# ris, echter slechts zoolang als de Fran-* schen binnen Utrecht waren. Ten slotte is hij gestorven als pastoor aan de kerk in de Vinkestraat te Amsterdam, 25 Decem ber 1680. 6) Van 1659 tot 1680 was pastoor te Stomp wijk Cornelis van Wijckersloot, een Utrech tenaar van geboorte. Van hem is al heel weinig bekend. Hij schijnt het plan te hebben gehad zijn kerkje te verplaatsen, waarmee de katholieken van Stompwijk het heelemaal niet eens waren. Zij riepen de hulp in van Neercassel, den Apostolischen Vicaris, die den pastoor, 7 Jan. 1675 het volgende schreef: „Mij is ter oore gekomen, dat UEerw. seecker huys 27 jaeren tot dienst der kercken ge- bruyckt, wil vervoeren: 't geen de huys- Cornelis van YVijcitersloot (1659—1680) (naar een schilderij in de pastorie. te Stompwijk). luyden tegen de borst is: en waeruyt groo- te onrust geschapen is t'ontstaen, derhal- ven versoecke en indien noodigh bevele, dat UEerw. dat werck laete berusten tot vreedsamiger tijden". 7) In het voorjaar van 1680, toen pastoor Van Wijckersloot ernstig ziek was, werd hem Hugo Gael tot medehelper gezonden. Spoedig daarop is hij gestorven. Van hem hangt in de pastorie te Stompwijk een zeer mooi door Arnold van Ravensteyn in 1664 geschilderd portret, dat in 1932 door den Haagschen restaurateur C. B. van Bohemen werd verdoekt en schoonge maakt. De pastoor, omtrent 50 jaar oud, wordt er afgebeeld in zittende houding tegen een donker grijzen achtergrond, naar rechts wat sterker belicht. Op den hoek van een tafel links een crucifix met doodskop, en enkele boeken. Het por tret is 90 y2 c.M. hoog en 81 c.M. breed. 1) Haarl. Bydr. dl. LV, bl. 84. 2) L. c., bl. 85. 3) Archief Oud-Bissch. Clerezie. 4) idem, zie Haarl. Bijdr., dl. LV, bl. 86. 5) Bijdr. Bisd. Haarl. dl. IX, bl. 391. 6) Haarl. Bijdr. dL LV, bl. 88. 7) Archief Oud-Bissch. Clerezie. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWOVERZICHT. De bloemkoolcampagne, welke haar ein de gaat naderen, heeft wel een bedroevend en teleurstellend verloop gehad. Teleur stellender als men zich dat ooit heeft kun nen indenken. En toen vorige week de groote massa geruimd was, ging men ho pen op aanmerkelijk betere prijzen voor het restant. Ook dat is weer een ontgooche ling geworden. Een tweetal veilingen stond het er voor of er nog wel iets goed ge maakt zou wodren, en liep de prijs voor lste soort tot 12.50, soms tot 13, terwijl voor tweede soort tot 6.50 werd betaald, doch ook dat duurde slechts kort en de eer ste dagen dezer week ging het weer berg afwaarts naar beneden; zoo werd b.v. voor de lste soort van 4.50 tot 9.60 betaald, en zooals we weten, zijn het dan maar heel enkelen die meer dan 7 maken, terwijl de tweede soort het niet hooger kon bren gen dan 1.80 tot 4.30, en ook die 4.30 noteering is maar voor zeer weinigen. En door de nachtvorsten heeft de kool flink geleden, zulks komt thans pas goed uit, zoodat er aan de kwaliteit nog al een en ander hapert en velen meer tweede dan lste soort aanvoeren. Maar het gaat nog om een korte periode. Het bloemkoolsei zoen heeft vermoedelijk nimmer zoo kort geduurd als dit jaar. Met de bospeen is het ook al niet veel gedaan. De vorige week iets oploopende, ging deze week de prijs weer naar beneden, zelfs zoo laag als men in langen tijd niet gekend had, n.l. van 2 tot ƒ5.20; voordien was het nog geregeld tusschen ƒ3.20 en ƒ6.40 per 100 bos. In evenredigheid van de bospeen ging het ook met de waspeen; een prijs van 0.50 tot 0.75 per kist van 20 K.G. is gemiddeld nog maar matigjes betaald, doch de eer ste dagen dezer week kon niet hooger ge noteerd worden dan 0.40 tot 0.60. Het loopt met dit product dus nog niet naar genoegen. Integendeel. Het artikel kroten kon ook nu nog, zooals het geheele sei- zien door, goed geplaatst worden. De prijs v/as behoorlijk, van 0.30 tot 0.65 per kist van 20 K.G. Uien waren iets gemak kelijker te verkoopen dan vorige weken maar in den prijs kwam toch weinig wij ziging. Even deed het voorkomen of er een stijging in zicht was. Het was van korten duur. Een algemeene noteering hiervoor is 1.90 tot 3.10 per 100 K.G. Er is van dit product nogal een kwantum wat moeilijk houdbaar is, die dus geen hooge prijs kun nen opbrengen. De boonen zijn van het tooneel verdwenen. Het stond er met de late boonen zoo mooi voor; en het liep toch zoo slecht af. Ook het bij uitstek winter- product, de knolselderie, kwam weer aan de veiling. Er was groote verscheidenheid in den prijs; dit naar gelang van de groot te der knollen; van f 3 tot 9 werd betaald. Een gemiddeld redelijken pry's dus. Andij vie kon wel geplaatst worden maar de prijs kon niet bekooren. Het product is nog wel wat groen. Nog even wachten op het gele product. Betaald werd per kist van 6 K.G. van 12 tot 16 ct. Ook de Boerenkool behoort weer tot de aangevoerde winter- producten. De aanvoer was echter nog maar gering, zoodat gemakkelijk een goe de prijs gemaakt kon worden, n.l. van 17 tot 20 ct. per kist van 6 K.G.. Dat zal wel spoedig verminderen. Groene kool, welke tot heden goed gevraagd was, tippelde ook naar beneden. Er was niet meer te ma ken dan 1.60 tot f 2.80 per 100 K.G. Roo- de kool van 1.90 tot 3.10 en Gele kool van ƒ1.80 tot ƒ2.60 per 100 K.G. Deze koolsoorten gaven tot heden wel zeer be droevende uitkomsten, mede in verband met de slechte gewassen, vooral van Roo- de kool. Al met al is het begrijpelijk, dat de tuinders verlangend uitzien naar een officieele mededeeling, dat er eenige steun te verwachten is. Officieus is hierover al iets bekend. Voor de blinden. Vanwege de afdee- ling Leiden van den R. K. BlindenDond „St. Odilia" yverd in het Parochiehuis een propaganda-bijeenkomst gehouden. Pas toor Hesp sprak een geestig openingswoord waarna „Maris Stella" onder leiding van pastoor Houtman een zangnummer gaf. Vervolgens gaf de heer Meijer te Lisse, voorzitter van de Bond, een uiteenzetting van het doel van St. Odilia, n.l. te ver krijgen: 1. leerplicht voor blinde kinde ren; 2. vakopleiding voor blinden; 3. col lectieve werkgelegenheid; 4. zorg voor ouden van dagen die niet in staat zijn een vak uit te oefenen. De heer Meijer wees er op dat in Nederland 4000 blinden zijn waarvan ongeveer 600 in een instituut en 1500 in werkplaatsen. Dan werd net eer ste deel van een blindenfilm gegeven en mej. Aartsen te Woerden, secr. van den Bond, gaf een demonstratie van het Brail leschrift en het machineschrijven. Dt handigheid in dit laatste toonde mej.' A. door het volgende dictee te typen, opge geven door pastoor Hesp: Beminde geloovigen. Ik hoop dat jelui onder deze predikatie goed zult opletten. Er zijn wel eens jongelui die dan in de rechterzij beuk zitten en die zelfs onder de laatstgehouden plechtigheid van Chris tus Koning die tijd aangenaam hebben doorgebracht met het eten van olienoot jes en die daardoor zich zelve van veel geestelijk genot hebben beroofd, maar ook onze onvergelijkelijke Aagje, de werkster, veel werk hebben bezorgd. Maar olienootjes zijn ten slotte op te ruimen. Maar als iemand de tijd van de predi katie besteedt om een naam in de oank te krassen, dan is dat erg. Schreef die snuiter dan nog maar z'n eigen naam, dan wisten wij tenminste wie het gedaan had. Misschien konden we dan de herstelkos- ten op hem verhalen. Maar ik vermoed sterk, dat het een van degenen is, die zelfs 's Zondags bij die enkele keer dat wij collecteeren, net doet of z'n neus bloedt. Dus beminde geloovigen, let goed op". Begrijpelijk dat zulks veel belangstel ling en bewondering had. Maris Stella liet zich nog tweemaal hooren en oogstte veel applaus. Het 2de deel der film volgde, waarna de heer M. alle aanwezigen dank zegde voor hunne belangstelling en me deleven. Spr. vroeg vooral om, waar zich de gelegenheid voordoet, bekendheid te willen geven aan de Bond en het doel van deze. Het was een ontspannende en mooie, leerzame avond, waarvan jammer was dat zoovelen deze hebben verzuimd. LISSE Werkloosheid. Het aantal werkloozen binnen deze gemeente bedraagt nog steeds beduidend beneden dat van het vorige jaar, n.l. ruim 100. In verband hiermede zijn de werkloozenuitgaven in deze gemeente dan ook vrij aanmerkelijk onder het geraamd bedrag en zal, naar wij hebben vernomen de desbetreffende posten in het geheel niet overschrijden, hetgeen in vorige jaren wel het geval was. Moge de werkgelegen heid in deze gemeente nog lang aanhouden. Geboren: Elizabeth dochter van G. van der Velden en A. G. van Wijk Ja cobus Cornelis Maria zoon van P. G. Bee- len en D. C. J. Beijersbergen Nicolaas zoon van J. A. Mooijekind en J. H. C. Mosseveld Maria Adriana dochter van P. C. Faas en C. Reijerkerk Aloysius Hermanus Gerardus zoon van J. P. Bruij- nen en M. P. A. Versteege Leendert Hendrik zoon van H. Ippel en H. M. Vis sers Johanna Catharina Hermina doch ter van M. A. van Stijn en S. H. van der Lans. I Ondertrouwd: Gerardus Johannes Pater, 27 jaar, te Schagen en Johanna Cor nelia Streng, 28 jaar Cornelis Johannes Groen in 't Wouw, 38 jaar te Haarlemmer meer en Alida Cornelia van Diemen, 28 jaar te Lisse Ludowicus Laurentius Petrus Vink, 25 jaar, te Noordwijk en Gijsbertha Petronella Snaar, 22 jaar. Getrouwd: L. Kuipers en G. Meijer te 's-Gravenhage H. S. Weijers te Hille- gom en G. A. van den Berg. Overleden: Cornelia Maria Hermina van Velzen, 2 jaren. Gevestigd: H. Gort en gezin van Hillegom J. M. Breedijk van Warmond Th. te Best van Schiedam A. W. van der Lans van Sassenheim K. Koostra van Hillegom Vertrokken: A. E. Bodewes naar Rotterdam F. van der Zwet naar Zeist H. M. E. Vreeken naar Amsterdam H. J. Zwetsloot naar Haarlem L. van Damme naar Bloemendaal G. A. van den Berg naar Hillegom. NOORDWIJK K.J.M.V. Nadat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze was geopend werd het woord gegeven aan onzen moderator, die ons sprak over „gezag". Er werd begonnen met het Paulinisch woord: „Geen gezag tenzy van God". Na eerst gedefinieerd te hebben, wat gezag is en onderscheid gemaakt te heb- i ben tusschen gezag en het recht van de sterkste, werd gesproken over de bron I van alle gezag, n.l. God, omdat Hij de I eerste oorzaak van alles is. Ieder moet zich dan ook vrijwillig aan Zijn gezag onderwerpen en of wij dit met vrees of uit eerbied doen is bijzaak. Uit de bron van gezag vloeit voort, dat allen, die in hun taak oorzaak zijn van het wor den van anderen, in hun gezag een af spiegeling van God zijn; in ons bovenna tuurlijk leven de Kerk; in ons natuurlijk leven de ouders. Tenslotte werd behan deld: hoe staan wij tegenover het gezag? Het geweten als leiding gevend aan onze daden. De ouders in het gezin; de regee ring in de staat en tegenover de Kerk. Mogen deze woorden het gehoorde doen verfrisschen en een aansporing zijn voor onze afwezige leden, de bijeenkom sten getrouw te bezoeken. Aan hen, die nog lid wenschen te wor den van onze vereeniging, wordt bekend gemaakt, dat ze zich 's Woensdagsavonds in het Hof van Holland en ten alle tijden bij de leden kunnen opgeven. K.J.C. In de zalen van het Juvenaats gebouw zal in de komende dagen een oud-Hollandsche kermis worden gehou den, waarvan de bate zullen ten goede komen aan het jeugdwerk der K.J.C. Zondag direct na de Hoogmis, zal deze kermis, welke tot en met Woensdagavond duurt, door den Deken worden geopend, waarna deze prettige gelegenheid voor het publiek zal zijn opengesteld. Arbeidsbeurs. Vergeleken met 14 da gen geleden is het aantal ter arbeidsbeurs alhier ingeschreven werkloozen met 3 af genomen en bedraagt dit aantal thans 328. Verleden jaar waren er op dit tijdstip al 402 werkloozen, zoodat we dus nog een voordeelig verschil boeken van 74, hetgeen een verheugend verschijnsel is. Van deze 328 werkzoekenden zijn 120 landarbeiders, 36 losse arbeiders, 26 visschers, 25 schil ders, 24 opperlieden, 21 timmerlieden, 16 chauffeurs en 60 verdeeld over verschil lende andere beroepen. Voorts staan er 34 vrouwelijke werk loozen ingeschreven, waarvan 21 dienstbo den. Geboren: Beitske Antonetta d. van A. J. Schild en J. A. de Bes Johannes Dysnisius z. van P. J. Marbus en G. Lind- hout Petronella Belia Maria d. van P. J. Hooymans en K. J. Molenkamp. Ondertrouwd: P. Homan en A. S. Caspers K. v. d. Meulen en J. v. Dijk. Getrouwd: Th. L. Steen voorden en Th. C. Caspers P. W. Heemskerk en G. C. v. d. Berg, J. Dekker en W. Bedijn. Overleden: Nicolaas Jacobus Wij- nands 3 j. z. van A. Wijnands en H. M. de Ridder. RIJNSBURG Tuinbouw. Er was deze week voor de grove win terproducten niet veel kooplust, en de prijzen waren gemiddeld vrij slecht. Waschpeen, een der voornaamste producten, ging voor 2.10 tot 3.20 per 100 K.G. Uien in de beste kwaliteit 2.20 tot 3.30 per 100 K.G. Kroten van 2 tot 2.90. Roode kool 1.90 tot 3.10, gele kool 1.80 tot 2.90, Groene kool 1.50 tot 2.60. Het kleine kwantum bloemkool dat werd aangevoerd ging van 4.10 tot 8.70 per 100 stuks. Andijvie 0.60 tot 1.20 per 100 struik. Weer een ongeluk te Lisse Hedenmorgen heeft zich te Lisse we derom een verkeersongeval voorge daan, waarbij twee schoolgaande kin deren werden getroffen. Een wagen van „Polygoon", bestuurd door P. B., reed met groote snelheid in de richting Leiden. Ter hoogte van de villa „Ba Ka", aan de Lisserbrug, slipte de wagen. De chauffeur kon de macht over het stuur niet meer houden. De wagen scheerde over den weg van de rechter- naar de linker zijde, het trottoir op, door een heg en een ijzeren hek om als 't ware met een sprong van 30 M. in het bloembollenland van den heer Nieuwenhuis terecht te komen. Op het trottoir wandelden vier kinde ren, van wie twee kinderen van den heer Dubbeldam, wonende aan de steenfabriek, vermoedelijk door de achterzijde van de auto werden geraakt. Door dr. J. M. van Dijk werd de eerste hulp verleend; een der kinderen had een lichte hersenschudding bekomen, terwijl ook bij het andere lichamelijk letsel werd geconstateerd. Zij zijn beiden per zieken auto naar het ouderlijk huis overgebracht. De bestuurder van den wagen kreeg geen letsel. De materieele, schade is aanzienlijk. SASSENHEIM Arbeidsbeurs. Per 31 October waren 81 mannelijke en 1 vrouwelijke werkzoe kenden bij de arbeidsbemiddeling inge schreven, verdeeld over de verschillende beroepen als volgt: bouwvakarbeiders 13, houtbewerkers 5, slagers 1, metaalbewer kers 1, land- en tuinbouw 51, verkeers wegen 5, kantoorbedienden 2, ongeschoold 3 Hiervan waren 27 arbeiders in een werk verschaffing geplaatst o.a. 5 in de Haar lemmermeer en 16 bij de fa. Doornbosch. Per einde October 1937 waren 112 ar beiders ingeschreven dus 31 meer. VALKENBURG BURGEMEESTER LOTSY GAAT HEEN. In den gisteravond gehouden ge meenteraad is een schrijven ingeko men van den burgemeester, die wegens ongesteldheid met verlof is, waarin deze bericht, dat hy tegen 21 Novem ber a.s. ontslag heeft gevraagd als burgemeester van de gemeente Val kenburg. Burgemeester P. Lotsy, die 62 jaar oud is, is 35 jaar burgemeester dezer gemeente geweest. VOORSCHOTEN Vertrokken: A. S. H. Brussen naar Leiden B. Kasbergen naar Leiden C. Kemmers naar Den Haag Mej. M. B-. Croes naar Wehl Mej. C. J. P. Binne- kade naar Nijmegen mej. A. M. v. d. Bungelaar naar Bilthoven mej. G. Kwak man naar Rotterdam mej. A. Steenber gen naar Rotterdam mej. S. M. Sut- muller naar Schiedam mej. T. A. M. Freitag naar Amsterdam mej. A. M. Freitag naar Amsterdam mevr. J. G. van Dort-Houtman naar Amsterdam. Gevestigd: E. P. M. van Praag van Den Haag J. M. W. Kamerbeek van Nij megen B. A. M. ter Beek van Den Haag mej. J. R. N. Schilling van De Bilt mej. P. A. Slingerland van Zoeterwoude D. Zeilstra van Den Haag W. H. van Lingen van Den Haag J. van Cerven van Zoeterwoude C. P. Meegdes van Haarlemmerliede G. F. Bunningh van Den Haag. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Van eeuwigen oorsprong. Ik vraag mij af in naam van welke nieuwe wijsgeerige of weten schappelijke ontdekking men aan de menschelijke ziel die hooge overtuiging van het bestaan Gods ontrukken kan. Zij schijnt mij van eeuwigen oorsprong te zijn. Pasteur. ter en V' mwekking A erkwikking De natuurzuivere KING PEPERMUNT HEERLIJK als versnapering WELDADIG als medicijn. J Firma TONNEMA CIE. Fabrikanten van KING pepermunt en andere kwaliteitsartikelen Sneek

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13