Vrachtauto op onbe- waakten overweg door trein gegrepen Hoe de Amerikanen schrokken REYMBORG WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. we chauffeur gedood Op den onbewaakten spoorweg overgang aan de Hulk onder de ge meente Avenhorn, is gisteravond om streeks zes uur een ernstig ongeluk gebeurd, dat één doode heeft geëischt. Een vrachtauto van een bloembollenhan- del uit Enkhuizen is op dezen overweg in botsing gekomen met den sneltrein, welke ongeveer half zes van Amsterdam naar Enkhuizen was vertrokken. De botsing was buitengewoon hevig en overal langs de lijn vond men brokstukken van den vernielden wagen verspreid. Aangezien het zoeken naar slachtoffers geen resultaat opleverde, is, nadat de noodige hulp was gerequireerd, de trein naar Hoorn doorgereden Even voor het station van Hoorn bleek de trein echter tengevolge van de botsing «en defect te hebben opgeloopen, zoodat deze gedwongen was te stoppen en de rei zigers langs de lijn naar het station moes ten loopen. Met drie kwartier vertraging konden zij de reis naar Enkhuizen voortzet ten. Inmiddels was men van uit Hoorn langs de lijn op inspectie gegaan, welke tot re sultaat had, dat het ernstig verminkte lijk werd gevonden van een man. Nader vernemen wij, dat bij het ongeluk de omgekomen chauffeur was de 45-jarige C. van Leeuwen uit Enkhuizen, die werk zaam was in het bloembollenbedrijf van zijn zwager, den heer P Bakker Mzn. te Enkhuizen. Hij keerde van de bollenstreek in Zuid-Holland, waarheen hij een lading bloembollen had vervoerd met den ledigen wagen naar Enkhuizen terug. Toen hij gis terochtend nog even te Hoorn langs een garage reed, zat hij alleen in de cabine, zoodat men aanneemt, dat dit ook thans het geval was. De auto rolde na de botsing den vrij hoogen spoordijk af en bleef aan den kant van de daarlangs loopende vaart lig gen. De bestuurder, die ernstig aan het hoofd gewond werd, kwam in het water terecht. Twintig minuten na het ongeluk werd hij met een dreg opgehaald. Onder leiding van dokter H. van der Linden uit Berkhout, die spoedig ter plaatse was, werd nog geruimen tijd kunstmatige adem haling toegepast, evenwel tevergeefs. Men neemt aan, dat het slachtoffer reeds op slag is gedood en niet door verdrinking om het leven is gekomen. Het stoffelijk overschot is, nadat ook dokter G. L. Engel uit Hoorn v/as verschenen, naar het Stadsziekenhuis te Hoorn overgebracht De overweg ligt in een zeer drukken weg, vanwaar men slechts een matig uitzicht op de spoorlijn heeft. Reeds vaker zijn hier ongelukken gebeurd, waarbij eenige. Jaren geleden eveneens een doode te betreuren viel. AUTO-ONGELUK ONDER HEESCH. Maandagavond omstreeks half twaalf is op den rijksweg 's-HertogenboschGrave, onder de gemeente Heesch, een ernstig auto-ongeluk geschied. Uit de richting den Bosch naderde een personenauto, bestuurd door den 27-jari- gen van B. uit Nijmegen. Naast hem zat de heer K., eveneens uit Nijmegen. In een bocht van den weg slipte de wagen. De be stuurder raakte hierdoor de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto met een ge weldige klap tegen een boom terecht kwam en geheel vernield werd. De heer K. bracht het er met eenige lich te ontvellingen af, doch de bestuurder van B., moest met behulp van anderen uit den geheel verwrongen wagen worden gehaald. Hij was er ernstig aan toe. Nadat hem door dokter Verbeek uit Oss ter plaatse de eerste hulp was verleend, is het slachtoffer in zorgwekkenden toestand naar het St. Ludovicusgesticht overgebracht. JONGEMAN GESTRUIKELD EN OVERLEDEN. Maandagmorgen is de 19-jarige Houba nabij zijn ouderlijke woning te Tegelen, nog voordat de taxi, waarmede hij huis waarts werd gebracht, stilstond, uit den wa gen gesprongen. H. kwam te struikelen' en liep daarbij een dubbele schedelbreuk op. Hij werd naar het R. K. Ziekenhuis te Tegelen overgebracht, waar hij in den avond is overleden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De vorige week werd te Kerkrade de 44- jarige gehuwje losse arbeider E. Noter- m'ans, vader van acht kleine kinderen, door een auto aangereden. Hierbij liep N. een hersenschudding op. Gisteravond is de man aan de gevolgen bezweken. Het lijk is door de politie in beslag ge nomen. DOODELIJKE VAL. Maandag is bij den douw van de staal fabriek van de hoogovens te IJmuiden een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De 23-jarige ongehuwde arbeider A. M. de Dreu was bezig met het verplaatsen van gordingen op een der betonnen dakspanten. Hij is hierbij uitgegleden en van een hoogte van 22 meter neergestort. De man, die zwaar gewond was, is tien minuten na zijn val overleden. Opvarende van Engelsch schip vermist. Gisteravond omstreeks acht uur is op den Nieuwen Waterweg nabij Vlaardingen het Nederlandsche s.s. „Emmaplein", op weg van Rotterdam naar Wabana (New Found- land) in aanvaring geweest met het Engel- sehe s.s. „Akeld" dat op weg was van Rot terdam naar Newcastle. Waarschijnlijk hebben de schepen geen schade opgeloopen. Zij hebben beide de reis voortgezet. Evenwel wordt een der opvarenden van de „Akeld" vermist. Vermoed wordt, dat deze tijdens de botsing over boord is ge slagen. Het is niet uitgesloten, dat de man zich zwemmende heeft weten te redden. MOTORSCHOENER IN NOOD. Op het eiland Terschelling werden gis teravond noodsignalen waargenomen, af komstig van een klein schip, dat in de z.g. Engelschen Hoek in moeilijkheden verkeer de. Onmiddellijk zijn de reddingboot Bran- daris en de sleepboot Holland van de firma Doeksen ter assistentie uitgevaren. Het bleek, dat men te doen had met den motor schoener „Deo Gloria" uit Winsum (Gro ningen). Het vaartuig dreef rond met een gebroken roer. Daar er geen direct gevaar bestond, wenschte de bemanning het schip nog niet te verlaten, doch de sleepboothulp werd aanvaard. De Brandaris bleef voor de veiligheid in de buurt. Er stond een ruwe zee, doch het weer was betrekkelijk kalm en er was helder zicht. Hedennacht om kwart voor een is de motorschoener „Deo Gloria" door de sleep boot „Holland" veilig de haven van Ter schilling binnengebracht. De „Brandaris" was reeds om half tien teruggekeerd. LIJK AANGESPOELD. Van opvarende van de SCH 102? Gisteravond is op het strand van Wijk aan Zee het lijk aangespoeld van een jeug dig manspersoon. Het verkeerde in verre- gaanden staat van ontbinding. Van de vondst is o.a. kennis gegeven aan de politie van Scheveningen, aangezien veronder steld wordt, dat het hier het stoffelijk over schot betreft van een der opvarenden van den verganen logger Sch 12. TIEL KREEG EEN NETTEN OPZICHTER. Oplichter tijdig gearresteerd. Een nieuw colbertje, een overhemd, een das en een paar schoenen, dat was de buit, die een ongeveer vijf-en-twintigjarige Arnhemsche jongeman in enkele dagen tijds in Tiel wist te maken door zich uit te geven voor opzichter bij den rijkswegen- bouw. Daarenboven wist hij op zijn eerlijk gezicht en niet in het minst door het noe men van zijn functie en den naam van zijn pension, bij twee groote garages auto's op rekening te huren en bij een horlogemaker twee, overigens goedkoope, armbandhor loges op zicht te krijgen. De jongeman, een zekere S. G. van der Horst, had wel succes met zijn oplichters- practijken, doordat hij zich uitgaf voor op zichter bij den Rijkswegenbouw en er in derdaad dezer dagen een rijksopzichter in de stad verwacht wordt, zij het dan ook niet van den wegenbouw. Om deze redenen verwonderde het niemand, dat een nette jongeman, die ook overigens wel het voor- Gep. luit. gen: J. H. Carstens is verbonden aan het com mando der luchtverdediging als propagandist voor de inrichting van een lucht verdediging ten behoeve 'an daarvoor in aanmerking komende bedrijven komen van een technisch opzichter had, in Tiel kwam om een tijdelijk kantoor te. ves tigen. De jongeman, die zich niet alleen eens goed in de nieuwe spullengestoken heeft, maar ook een advertentie voor een typiste in een Tielsch blad geplaatst had en zelfs met een makelaar een huis aan het uitzoe ken was voor zijn kantoor, zou ongetwij feld zijn rol van opzichter nog verder voort gezet hebben als de Tielsche politie niet zoo snel ingegrepen had. De politie liet zich door de pertinente ontkenningen van den opzichter niet van de wijs brengen en wist hem zoodoende tenslotte tot een be kentenis te brengen. De rijksopzichter, die naar achteraf gebleken is. ook nog getracht heeft een schrijfmachine te pakken te krij gen, is ter beschikking van de justitie ge steld en naar Arnhem overgebracht. „Vad." TOLMISèRE IN MAARTENSDIJK Er zijn soms zonderlinge dingen te be leven in de wereld. Dat ondervond een autobestuurder uit Utrecht in Maartensdijk. Die gemeente heeft in het land de reputatie, dat zij er twee tollen op nahoudt. De autobestuurder, die Maartensdijk be zocht, moest in het gemeentehuis zijn. Hij was dus slim, en parkeerde zijn wagen vóór den tolboom, zoodat hij het tolgeld niet be- hoefde-he betalen. Toen hij weg zou rijden, kwam hij tot de ontdekking, dat de weg te smal was om te kecren. Hij reed dus een eindje door, bleef in den wagen zitten en keerde vlak achter den tolboom, die geopend was en wilde toen naar Utrecht terugrijden. Edoch, de man had buiten den waard in dit geval buiten den tolgaarder ge- '1. Deze deed de auto stoppen en zeide dat de automobilist veertig centen moest betalen. U bent eerst door de tol gereden en er toen weer uit gereden, dat is tweemaal twintig cents, dus veertig cents samen. Dat klopte precies volgens de rekening van Bartjes. Bij den tol stond Maartensdijk's burge meester. De autobestuurder stapte op den burgervader toe, deelde hem het geval mee en maakte er bezwaar tegen het tolgeld te betalen, omdat hij alleen door den tolboom gereden was om zijn wagen te kunnen kee- ren. Maar de burgemeester gaf den tolgaarder gelijk en de autobestuurder moest dokken. DE OUDSTE INWOONSTER VAN HILVERSUM OVERLEDEN. Te Hilversum is overleden de oudste in woonster der gemeente, mevr. H. Kat- Maltha. Zij is ruim 102 jaar geworden. De overledene, die te Schiedam is ge boren, had tot twaalf jaar geleden aldaar en te Rotterdam gewoond. Nadien werd zij verpleegd in het Avondzon-tehuis van het Leger des Heils. Mevrouw Kat heeft er haar lOOsten, lOlsten en 102den verjaardag met groote opgewektheid gevierd. Toen zij 100 jaar was geworden, kreeg zij o.m. een gelukstelegram van Prinses Juliana. Bultenlandsche Berichten Het hoorspel, dat „net echt" was NA DEN SCHRIK WERDEN ZE BOOS. De rechter komt eraan te pas. De Amerikanen zijn tot de ontdekking gekomen, dat New York niet verwoest is en dat het eenige gevaar, dat men op de wegen van New Jersey te duchten heeft, dat is van 't snelverkeer en niet van vreemdsoortige en afschuwelijke monsters meldt de „Telegraaf". Een kwart van de Amerikanen is woedend, mr. H. G. Wells is woedend en de Columbia Broadcasting Company heeft verklaard, dat zij er spijt van heeft en het niet in de bedoeling lag met haar uitzending een geheel wereld deel op stelten te zetten. Doch berouw komt na de zonde. En de vertegenwoordiger van mr. H. G. Wells te New York, Jacques Chambrun, heeft de zaak in handen van de advocaten gege ven. Chambrun is van oordeel, dat de Co lumbia Broadcasting Company, alsmede mr. Orson Welles, die de „War of the Worlds" voor de radio bewerkte, hun rech ten verre te buiten zijn gegaan en dat de oorspronkelijke roman en de hoorspelbe werking niet meer gemeen hadden dan den titel, de Marsianen, de doodende stra len en den zwarten rook. De roman. Wells' fantastische roman komt in korte trekken hierop neer, dat de Marsianen een inval doen op Aarde zij laten zich het programma onderbroken door speciale nieuwsuitzendingen. Zij worden steeds uitvoeriger en zijn zoo perfect in sfeer ge houden, dat men inderdaad over sterke zenuwen moet beschikken om te blijven beseffen, dat dit alles slechts „fantasie" is en dat de ramp, die New Jersey getrof fen heeft, in de studio van de C. B. C. ge construeerd is. Bulletins geven een beschrijving van de invasie der monsters. Legervliegers rapporteeren, dat zich een dichte zwarte mist verspreid, die het vliegen onmoge lijk maakt. De aard van den mist is onbe kend. Met groote spanning en opgev/onden- heid ging daarop de reporter voort: „De monsters zijn op weg in de richting van New York. Zij gooien het hoogspan ningsstation omver. Een der monsters heft zijn reusachtigen arm op.... een groene bliksemstraal.... zij vernietigen ons met vlammen. Gasmaskers helpen niet. Laten de menschen vluchten naar het open veld''. Het tooneel veranderde daarop, men bevond zich op het dak van het omroep- gebouw. „De klokken, die u hoort, aldus de reporter, waarschuwen de bevolking, dat zij New York moet ontruimen, de VAARBORG-KLEEDIIVCi van Mars naar de Aarde schieten in tien geweldige cylinders. Zij zijn gewapend met doodende stralen en een zwarten gif- tigen rook. De Marsianen rukken op Londen aan en de Londenaars probeeren te ontsnap pen zij vluchten naar het Noorden en naar het Europeesche vasteland. Londen valt en de vechtmachines van Mars ata- queeren de schepen met wanhopige vluch telingen. Doch ten slotte blijkt de atmos feer van Moeder Aarde niet bevorderlijk voor de constitutie van de Marsianen zij kunnen het ten slotte niet uithouden tegen de ziektekiemen van onze planeet.. Het hoorspel. Het hoorspel, naar deze roman, was als volgt uitgewerkt: In het begin van de uitzending deelde de omroeper mede, dat er op Mars iets niet in orde scheen te zijn. Astronomen hadden waargenomen, dat zich op deze planeet ontploffingen voordeden. Het ge wone programma werd daarop voortgezet en men kan veilig aannemen, dat de luis teraars niet in opwinding zijn geraakt over deze explosies op Mars. Later op den avond kwam de omroeper echter mededeelen, dat een meteoor de Aarde naderde. De spanning werd vol gens de regelen der kunst opgevoerd in een reeks van extra-berichten. De meteoor was met duizelingwekkende snelheid op weg naar de Aarde en men kon aanne men, dat hij ergens in de Nieuwe Wereld terecht zou komen. Dan een kort bericht: De meteoor heeft nabij Princeton in New Jersey de aarde getroffen. De sensaties volgden elkander nu snel op. De meteoor blijkt een geweldige me talen cylinder te zijn. In New Jersey is schrik en ontstel tenis verspreid, doordat zich van den me teoor afschuwelijke monsters afscheiden, zoo groot als wolkenkrabbers. Reeds zijn tweehonderd personen gedood. De monsters blijken gewapend met doodelijke stralen. In New Jersey is de staat van beleg afgekondigd. De „berichtgeving" is van een huivering wekkende realiteit. Telkens weer wordt Marsioten naderen. Ons leger is vernie tigd". Op dit oogenblik kwam de speaker zelf ertusschen en waarschuwde het pu bliek opnieuw, dat het maar een hoorspel was, doch duizenden waren reeds uit hun huizen gevlucht of hadden de telefoon gegrepen. Honderden menschen vluchtten per auto de stad uit, de groote wegen waren vrijwel verstopt en slechts sporadisch zag men enkele auto's terugkeeren. De paniek bleef intusschen niet tot New York be perkt. In Orange (New-Jersey) had een man reeds een geladen geweer klaar, om zijn familie neer te schieten, liever dan haar door gas te laten omkomen. Toen het bericht in Washington kwam, dat New York verwoest was en de aanval van de monsters thans op Washington gericht werd, werden vergaderingen onderbro ken en vluchtte men naar huis. In Mem phis spoedden zich alle journalisten naar hun kianten, om extra edities te gaan maken. Te Pittsburg in Pennsylvanië trof een man zijn vrouw aan piet een flesch ver gif in haar hand, terwijl zij uitroep: „Ik wil dan maar liever zóó sterven dan op die manier". Te Uniontown in Pennsylvanië vielen bridgespelers op hun kneën en smeekten den hemel om uitkomst. Te Ashville in Noord-Carolina vielen vijf studenten van een kostschool in zwijm, terwijl in het schoolgebouw een half uur lang een waar pan-demonium heerschte. De studenten, die dachten, dat het einde der wereld nabij was, vochten om de telefoontoestellen, teneinde hun ouders te vragen, hen te komen halen. In een stad in den staat Washington, gingen juist op het moment, dat de radio aankondigde, dat de monsters in massa op de Vereenigde Staten neerdaalden, wegens stroomgebrek de lantaarns uit, zoodat de paniek hier dubbel groot werd. AUTO MET ARBEIDERS IN RAVIJN GESTORT. Te Spinazzola, gemeente Bari (Italië), is een vrachtauto, die 10 arbeiders en een la ding steenen vervoerde, in een ravijn ge stort. Vier der arbeiders werden gedood en vijf gewond. Bergen op Zoom werd Maandag vereerd met het bezoek van eenige nog in ons land vertoevende Indi sche vorsten, waarbij verschillende bedrijven bezichtigd werden Een vluchtkelder, zooals er verschillende gebouwd zijn op de terreinen van de Fokkerfabrieken is geëxposeerd op de Luchtbeschermingstentoonstelling „Lubeta" te Amsterdam, welke in h^ voormalig Tesselschade-ziekenhuis is geopend

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9